V.N.-commissie buigt zich weer over ontwapeningsproblemen Alle pla nnen worden van voren af aan bekeken G - ZENUWEN NEUROTONIC win zo'nprachtige NESCAFÉ kan Mevr. Meir sprak met Dulles Na de overhaaste UNEF-intocht ONRUST EN AGITATIE IN GAZA 'zms vb loeilampjes Ooggetuigever slag van de jongste onlusten De vermaning van een Pools minister Oppositiepartij in Portugal Algemene Vergadering weer bijeen? Hammarskjoeld vandaag naar Cairo Hongaars diplomaat vraagt asiel DINSDAG 19 MAART 1957 PAGINA 5 De plannen Russische toelichting „Het wantrouwend oog der huren wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend bet zenuwpreparaat dezer tijden Maak deze limerick afl AUTOMATISCHE MIJNDETECTOR De Europese verdragen ADENAUER VOOR ONDER. TEKENING NAAR ROME GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM 11 (10) PCT. KARD. WYSZYNSKI's REIS NAAR ROME Gesprek met secr.-generaal Gaza DE ONLUSTEN IN TOGOLAND 5e.rd kinki I Gevaar van de mob Een joelende menigte demonstreerde te Gaza voor de terugkeer van het Egyptische gezag over het gebied. „Fedayeens, terug naar Israël Zonder voorbereidingen De houding, die de soldaten van de Verenigde Naties gedurende al dit rumoer hebben ingenomen, verdient alle lof. De Denen, de Noren en de Zwe den, die in de Gaza-strip het spits hebben moeten afbijten, zijn onder de meest kritieke omstandig heden kalm gebleven en er is niemand geweest, die er zijn geduld bij verloren heeft. Vertegenwoordigers van Groot-Briltaimië, Frankrijk, de V. S., Canada 11 de Sovjet-Unie zijn gisteren in Londen aan een nieuwe ronde in hel "'^nationaal overleg over de ontwapening begonnen. Na de oorlog is men n°g niet in geslaagd over dit belangrijke probleem tot overeenstemming ponten. "e vergadering van de uit vertegenwoordigers van genoemde vijf landen gaande sub-commissie voor de ontwapening van de V. N. werd geopend °.°r de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. De Britse 'lister zei, dat „bevordering van de vrede de eerste impuls is achter onze °gingen om tot ontwapening te komen". jjölgen» Lloyd zijn er echter in de ïm ®e omstandigheden nog andere ij ®hen. En wel de kosten van de mo- - bewapening, die een bijna ondra- Vqp ke last op alle staten legt. Lloyd Wgde hieraan toe: „Wij moeten echter ge feit onder de ogen zien, dat het gemakkelijker is de grondslagen in al- termen uiteen te zetten dan ^.gedetailleerde overeenkomst uit te ken, waardoor verwerkelijking van e grondslagen alleen mogelijk is." tem® vo°rstellen die op deze confe- jbe o.m. ter tafel zullen komen zijn: ian' Amerikaanse voorstel van 14 1957, waarin wordt aangedron- Èrn internationaal toezicht op de Afnemingen met ruimte-voorwerpen lnj.ar°nder inter-continentale projectie- hiet-bemande wapens voor lange afst, W »P® laatste voorstellen van de Sov- e.~"nie. Deze bevatten suggesties om Wi e'n(ie te maken aan de proeven j. kernwapens, hetgeen binnen twee Lar moet leiden tot een verbod van J gebruik en de fabricage van kern- t aPens. Zorin lichtte deze plannen gis- reh toe. Het (verleden jaar al uitvoerig ter La e gekomen) geamendeerde Brits- w Se Plan voor een uitgebreide ont lening in fasen. Resident Eisenhowers plan voor ^^wederzijdse inspectie vanuit de V04- Maarschalk Boelganins suggestie Oö0r de vestiging van controleposten w strategische punten. De twee laatste reischor Jan Kip, Nederlands oudste inwo ner heeft gisteren in goede gezond heid zijn 106e verjaardag gevierd, hn m zijn woonplaats Dreischor Reeft iedereen deze dag op feeste lijke wijze, met muziek er was Zelfs een draaiorgel dans en een optocht, doorgebracht. 's Middags om half twee begonnen de festiviteiten, georganiseerd door de plaatselijke Oranjevereniging, jhet een traktatie voor de school jeugd, die daarna vrijaf kreeg. Ver bolgens was er in de school een bijeenkomst voor bejaarden, die hier An vijfde deel van de bevolking uit haken, met als hoogtepunt de aan wezigheid van „opa" Kip zelf, die Argezeld van zijn enige dochter, rdim een uur te midden van zijn >>coliega's" doorbracht. Hij werd bin- jAhgeleid door de burgemeester, de Aer Vermeulen, die als eerste het W°°rd tot hem richtte en hem na- mens de firma Philips een elektrisch Aheerapparaat aanbood ter vervan- s'hg van zijn bij de ramp van 1953 Arloren- gegane scheermes. De ja- jkge merkte echter op, dat zulk een Apparaat voor hem helemaal niet k'euw was, want hij was al eens pIektrisch geschoren. Vele andere Aschenken en felicitaties heeft de gf,as® Schouwenaar, die zich voor fiios interesseert en over alles weet mee te praten, maar natuurlijk y°oral over die goede oude tijd, nog k ontvangst moeten nemen. ^ttsgow °p tkd' voordat de scheepswerf- voorstellen zijn eveneens verleden jaar al aan de orde geweest. De afgevaardigden zullen bovendien het hele probleem van de ontwapening behandelen. De procedure Volgens conferentiekringen heeft Groot-Brittannië voorgesteld, dat de conferentie drie technische werkgroe pen in het leven moet roepen, die de volgende punten moeten bestuderen: 1. De vermindering van de conven tionele bewapening in verband met de besnoeiingen van mankracht. 2. Invoering van inspectiemethoden vanuit de lucht en op de grond die eveneens van toepassing moeten zijn op de proefontploffingen van kernwapens. 3. Controle op de produktie van kern materiaal voor wapens. De Russische afgevaardigde Zorin (de vroegere ambassadeur in Bonn) gaf gisteren een gedetailleerd over zicht van het reeds bekende Russische ontwapeningsplan, dat inmiddels op details aan de huidige situatie is aan gepast. Dit plan voorziet in een ont wapening in twee fazen en zou nu eind 1959 moeten zijn voltooid. Halverwege de tweede fase in de loop van '59 dus zouden de voorraden A en H- wapens moeten worden vernietigd. In het eerste stadium (1958) zouden de strijdkrachten en de gewone bewa pening moeten worden „bevroren" (peil van 31 dec. 1956) en vervolgens worden teruggebracht op een voorge schreven maximum (zoals bekend: 2,5 milj. man voor de Sovjet-Unie, China en V.S. en 750.000 voor Groot-Brit tannië en Frankrijk). Een wereld-ont wapeningsconferentie zou deze maxima voor andere landen moeten bepalen. In dit stadium zouden de troepen in de NATO en „Warschau'Tanden „aanzien lijk beperkt" moeten worden. In de tweede fase volgt dan een ver dere vermindering van de nationale strijdkrachten; wordt de produktie van kernwapens stopgezet; zullen ver volgens de voorraden atoom- en water stofwapens worden vernietigd; zal gelijk daarmee internationale controle op geleide projectielen worden inge steld, opdat raketten die voor atoom- en waterstofwapens geschikt zijn, alleen vreedzaam gebruikt zullen wor den; wordt de opheffing van alle mili taire bases in het buitenland voltooid. De sovjet-Unie vraagt een doelma tige internationale controle op strate gisch belangrijke punten (grote ha vens, vliegvelden, enz.) en accepteert luchtverkenning binnen het NATO en ,,Warscbau"-gebied in Europa, tot een diepte van 8Ö0 kilometer ter weerszij den van het ijzeren gordijn. In Europa moet 'n zone van beperkte bewapening en controle daarop ingesteld worden, die Oost- en West-Duitsland en de aangrenzende landen omvat. Op een één dezer dagen in Warschau gehouden congres het ben de Poolse arbei ders in de houtindustrie en de bosbouw besloten, dat een staking zal worden uit geroepen, als de lonen niet worden her zien. Dit heeft AFP van welingelichte zijde vernomen. Hetzelfde persbureau weet ook te mel den, hoe de minister van bosbouw en houtindustrie, Dab-Kociol, tijdens het congres op de grieven der arbeiders heeft gereageerd. Hij zei, dat de staatskas leeg was. „De neiging tot staker, moet boven dien gecamoufleerd worden, want wij bouwen het socialisme op onze eigen ma nier op onder het wantrouwend oog van onze buren. Elke onlust kan de lont in het kruit werpen en een tweede Honga rije veroorzaken". (Advertentie). Nescafé geeft U weer een kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!* De prijswinnaars op onze tweede limerick advertentie hebben inmiddels ook reeds bericht ontvangen. Was U wéér niet bij de gelukkigen? Ziehier dan Uw derde kans! Doe als^ volgt: Charlotte, een schoonheid in Rijen, houdt dolveel van baklekkernijen. Voor Nescafé-crème kent zij haast geen rem Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan Nescafé. Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 28 maart 1957 Alléén prijs winnaars krijgen vóór 12 april a.s. bericht. Baat s.T.p Da naam yaa Uw winkelier op. 'Neacafé ia het gedeponeerde merk oplosbare koffie, waarvoor de kan ia ontworpen. otruoff'a Junior bus f 1.43 - Normaal f 2.55 Familie bus f 9.20 Coffelnevrij - Normaal f 2.90 Familie bus f 10.45 Om in het kader van de huidige Por tugese wetgeving de rol van oppositie partij te kunnen vervullen, heeft een nieuwe partij, het „liberale en demo cratische front" bij de Portugese minis ter van binnenlandse zaken wettelijke goedkeuring gevraagd. De partij noemt zich „patrottisch" en wil haar rol „vreedzaam" vervullen. Zij wil invloed op de publieke opinie uit oefenen met het doel „de democratise ring van de nationale politieke instel lingen en gebruiken te bevorderen". Zij erkent en eerbiedigt de grondwet zon der echter afstand te doen van het recht om te werken voor wijzigingen „die het democratische karakter van de grondwet zullen kunnen accentueren". Zij wil op nationaal niveau propaganda maken voor de V.N. en de NATO. Tot voorzitter „voor het leven" heeft de partij de gepensioneerde generaal Ferreiro Martins benoemd. „De V.S. zullen hun invloed aanwen den om vrede en rust in het gebied van Gaza te bewaren. Zy zullen trachten te vermijden, dat er een toestand ont staat, welke de grote krachtsinspanning die de V.N- zich hebben getroost om de geschillen in het Midden-Oosten in overeenstemming met het Handvest te -ïen. teniet zou kunnen doen. De Amerikaanse regering houdt krachtig vast aan de hoop en de ver wachtingen, waaraan zij uiting hebben raad zijn goedgekeurd en door Egypte aanvaard". Dit stond te lezen in het communiqué, dat gisterenavond werd uitgegeven na een bespreking van twee uur tussen minister Dulles en diens Israëlische ambtgenote, mevr. Meir. Deze laatste had, volgens het communiqué, uiting gegeven aan de grote bezorgdheid van Israel over de terugkeer der Egypte- naren naar Gaza, „welke geheel in strijd is met de onderstellingen en verwach- wachtingen, waaraan zij uiting neooen i gegeven m.b.t. de toestand die in Gaza I ^en, waaraan ik en andere Israeli- te beheersen en het uitoefe- sche vertegenwoordigers op 1 maart en behoort te beheersen, en het uitoefe- nen van de verantwoordelijkheid der V.N. in dit gebied, de vrije vaart van de schepen van alle landen door het Suezkanaal en de Golf van Akaba, zulks in overeenstemming met het interna tionale recht, en het m.b.t. het treffen van een regeling voor het geschil om het Suezkanaal op basis van de zes beginselen, welke door de Veiligheids- Voor West-Duitsland zal bondskan selier Adenauer de verdragen inzake de Gemeenschappelijke Markt en Eura tom persoonlijk tekenen. Zoals bekend zal de ondertekening der verdragen op 25 maart te Rome plaatsvinden- De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, zal op die datum zijn wereldreis nog niet beëindigd heb ben en om protocollaire redenen wordt het te Bonn juist geacht, dat de onder tekening namens de bondsrepubliek niet door een andere functionaris, maar door de bondskanselier zelf geschiedt. Naar wij vernemen zal de raad van com missarissen der N. V. Gemeenschappelijk Eigendom, Mij. tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen, aan de op 29 april a.s. te houden algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen, na afschrijvingen en reserveringen, 5,8 (v. j. 5,6) peet. divi dend uit te keren op de preferente winst- delende aandelen en 11 (v. j. 10) pet. op de gewone aandelen. hl het legcr-genie laboratorium te Fort Belvoir, in de Amerikaanse staat Virgina wordt een aantal praktische instrumenten ontwikkeld door civiele en militaire deskundigen. Op de foto een op een jeep gemonteerde mijndetector. Dit apparaat laat de jeep automatisch stoppen op het moment, dat het een mijn ontdekt. Het beweegbare zoekhoofd kan door de chauffeur in de jeep worden gecontroleerd. de volgende dagen in de Algemene Vergadering der V-N. uiting hebben gegeven". De bespreking tussen Dulles en mevr. Meir werd gevolgd door een anderhalf uur durende conferentie tussen hoge Amerikaanse en Israëlische ambtena ren. Na afloop vroegen verslaggevers mevr. Meir, of zij bevredigende ant woorden had ontvangen. Zij antwoord de: „Het spijt mij heel erg, maar dit is een zeer zorgvuldig opgestelde geza- Istvan Nador, de ongeveer tien dagen geleden in Zwitserland aankwam als lid van de permanente Hongaarse dele gatie bij het Europese bureau van de V-N. in Genève, heeft aan de Zwitserse regering politiek asiel gevraagd. Dit is gisteren te Bern bekend geworden. Het Zwitserse ministerie van justitie en politie heeft bekendgemaakt, dat Nador de rang van eerste secretaris in de Hongaarse diplomatieke dienst be kleedde. Hij heeft vroeger op het se cretariaat van het Hongaarse kabinet gewerkt. Nador heeft tegenover de Zwitserse autoriteiten verklaard, dat hij van de eerste gelegenheid om met zijn land te breken, gebruik heeft gemaakt. Het verzoek om politiek asiel wordt nog be studeerd. Nador is met zijn echtgenote uit Ge nève vertrokken. Zijn huidige verblijf plaats is niet bekendgemaakt. Ten Vaticane heeft men nog geen of ficiële bevestiging willen geven van de berichten uit Polen over het voorgeno men bezoek van kardinaal Wyszynski menlijke verklaring, waaraan ik niets aan de H_ stoel_ Men acht de berichten kan toevoegen". Mevr- Meir zeide, dat zij naar New York zou vliegen en daar nog enige dagen zou blijven, „maar ik weet niet of ik minister Dulles vóór mijn terug keer naar Tel Aviv nog zal spreken". Dulles vertrekt morgen naar de Ber muda-eilanden, voor de komende Ame rikaansBritse besprekingen. In Ame rikaanse welingelichte kringen was men maandag van mening, dat het niet waarschijnlijk is, dat hij voor zijn ver trek nog een tweede onderhoud met mevr. Meir zal hebben. In New York had mevr. Meir giste renavond na haar terugkeer uit Was hington 'n onderhoua met de V.N.-se- cretaris-generaal Hammarskjoeld. De ze had zyn voorgenomen vertrek naar Cairo tot vandaag uitgesteld. Westelij ke gedelegeerden bij de V-N. verwach ten, dat de Algemene Vergadering kort na Hammarskjoeids terugkeer uit Egypte zal worden bijeengeroepen. In Gaza heeft een woordvoerder, die nauwe betrekkingen onderhoudt met het internationale politieleger, ver klaard dat het politieleger nog niet alle bevoegdheden in de strook aan de Egyp tische autoriteiten heeft overgedragen. Hij zei dat het leger het gebouw van het hoofdkwartier van de stad Gaza nog steeds bezet en dat het patrouille ringssysteem in de gehele strook nog steeds wordt uitgevoerd. Het politiele ger houdt tezamen met „Palestijnen' de controleposten aan de greys tussen de strook van Gaza en de woestijn van Sinai nog steeds bezet. overigens wel betrouwbaar. Vorige week meldde het officiële Poolse persagentschap P.A.P., dat de primaat van Polen, kardinaal Wyszyns ki op 12 mei naar Rome zou gaan om zijn reeds lang verwachte ad-limina bezoek aan de H. Stoel te brengen- Hij zou daarbij worden vergezeld van twee leden van het Poolse episcopaat en van zijn privé-secretaris. Verwacht wordt, dat de H. Vader tijdens het verblijf van de Poolse primaat een speciaal consis torie zal bijeenroepen om aan de kar dinaal de rode hoed, het teken der kar dinaalswaardigheid, te overhandigen. Kardinaal Wyszynski was, evenals kar dinaal Stepinac, van Joego Slavië ver hinderd in Rome aanwezig te zijn, toen in 1953 de nieuwe kardinalen werden gecreëerd. Aldus meldt het K.N.P. De oppositie in het parlement van de nieuwe Westafrikaanse staat Ghana heeft besloten een delegatie naar het voormalige Britse Togoland te zenden om een onderzoek in te stellen naar de onlusten, die zich daar in de afgelopen elf dagen hebben voorgedaan als ge volg de aansluiting van dit gebied bij Ghana. Extremisten van de congrespartij van Togoland hebben de onlusten uitgelokt ondanks oproepen van de partijleiding om geen geweld te gebruiken ter on dersteuning van de eis, dat het gebied een autonome status krijgt. De politie heeft de vorige week meer dan honderd arrestaties in Togoland verricht. Er zijn militaire versterkingen naar het gebied gezonden. vati eiders in staking zouden gaan, liep "iti: een van de werven nog een schip stapel, een fregat, dat voor reke- 1). 8^ van India gebouwd was. Het schip gedoopt door mevrouw V. J. Pan- de hoge commissaris van India in en die deed het nu eens niet de geland jAj* de traditionele fles champagne, in brak een kokosnoot tegen de romp k tltrrVA -1. 11n 1 a rt jriA^ee, waarna de kokosmelk over de veii van het schiP hep. En inmiddels Maarde ze, dat het fregat voortaan "Bramaputra" zou heten. ét)^6 Mnse staat zit stevig in de schuld gMj.en*Se bestedingsbeperking zou mo- sta ook de Fiuse regering niet mis- Het is daar zelfs zo ver gekomen, he Ae staat al de betalingen een week Sen moeten opschorten. Alleen de vol- g de wet „onvermijdelijke" betalin- zouden nog worden verricht. Over (jj. 8e dagen hoopt men enkele grote be- t(ea8en binnen te krijgen en dan zal, zo emt men aan, de grootste narigheid eer achter de rug zijn. ^sbury (Noord-Rhodesia) iets zal ons nu niet overkomen, we in Broek in Waterland eens bnl, hengeltje uitgooien. De visser in h6t d-Rhodesia (Afrika), die echter in kad meej. van Mcllwaine ging vissen, ItfA hij zijn eerste inleg al beet. Een dil hapte naar de worm aan zijn 6l' de haak bleef stevig vastzitten *iC}Te uitvoerige bek, het dier wentelde hiel. ?m en om en draaide op deze ma- *iCK het taaie hengelsnoer muurvast om sul* heen. Het behulp van anderen )t0rt.8de de visser er tenslotte in de kro- 11 aan land te brengen. Of moeder tje Yfouw later blij was met het maai haaiman wordt niet vermeld. en W tijdelijke karakter van maatrege- t)a. han soms beangstigend lang duren. h«ia ??heurt niet alleen bij Nederlandse ègv. s"ngontwerpen, maar zelfs bij Lon- e verkeerslichten. Op het drukke btjjdense Embankment bij Waterloo- VfASe Worden binnenkort automatische hérirt rslichten geplaatst. De met de ttyjd bediende verkeerslichten waren \vaai;'8 jaar geleden reeds geïnstalleerd, flat T Ai toen nadrukkelijk werd gemeld, deze slechts „tijdelijk"' dienst zou- üoen. (Van onze reiscorrespondênt) Gaza, maart „Laat ze maar betijen", zei kolonel Carl Ing- holm tegen me, toen ik op de trappen van zijn hoofdkwartier in Gaza het aanrukken van een kolkende, deinende mensenmassa gadesloeg, die heftig gebarend om Nasser schreeuwde. „Ze moe ten wat stoom afblazen ze zijn tenslotte meer dan vier maanden bezet geweest en ik ben er van overtuigd, dat ze ongevaarlijk zijn.. Hoor maar, ze juichen niet alleen Nasser, maar ook de Verenigde Naties toe.." En glimlachend, alsof hij temidden van de duiven op het Raadhuisplein in Kopenhagen stond, voegde de Deen er nog aan toe „De ene uit zijn vreugde zus, de andere zo.. Ik geloof, dat we de situatie volkomen meester zijn.." Ik twijfelde niet aan de juistheid van de woor den van de kolonel, die door generaal Burns, de bevelhebber van de U(nited) N(ations) E(mer- gency) F(orce), tot militair gouverneur van de Gaza-strip was benoemd. Bovendien had deze kleine, stevig gebouwde beroepsmilitair al een macht var ervaring in Port Said opgedaan, toen de laatste Engelse en Franse troepen Egypte ver lieten. Tegelijkertijd was me echter bekend, dat er slechts een kleine vonk nodig was om de in vervoering gebrachte demonstranten tot een woes te, vijandige mensenhorde te transformeren. Kolo nel Ingholm wist dit trouwens ook. Niet voor niets had hij Joegoslavische pantserwagens en Deense infanteristen in de hoofdstraten opgesteld om bij het eerste alarm te kunnen ingrijpen. De golvende, luid joelende menigte was nu tot aan het bordes van het hoofdkwartier genaderd. Er werd met Egyptische vlaggen, portretten van Nasser en een veelheid van spandoeken gezwaaid en „cheer"-leidexs werden op de schouders van hevig transpirerende mannen meegedragen. „Weg met Ben Goerion!" werd er geschreeuwd, „Dood aan Israël!" „Lang leve Nasser!", „Lang leve Tito!", „Lang leve Hammarskjoeld!" En op de spandoeken las ik dezelfde kreten, en slagzinnen als: „Vergeet het Palestijnse probleem nooit!" of „We accepteren alleen een Egyptische rege ring!" Agitatoren begonnen toen de mensen toe te spreken. Hees, de lippen met schuim bedekt, eisten deze fanatici de eenheid van alle Arabische volkeren, de terugkeer naar het Palestijnse land en de herinstelling van een Egyptisch be stuur in de Gaza-strip. In koor werden slagzinnen opgedreund, die alle van een anti-Israëlisch en pro-Egyptisch karakter waren. Het was zo'n geraas, dat horen en zien verging, terwijl het gevaar van de „mob", de in extase gebrachte menigte, die men vooral bij licht ontvlambare volkeren aantreft, me steeds duidelijker voor ogen ging staan. Raakt men in een horde verzeild, die gram schap in. plaats van vreugde uit, dan komt nie mand, waarop men het voorzien heeft, er meer uit. Men wordt in stukken gescheurd, zoals dat herhaaldelijk in Egypte is gebeurd, in Marokko, Algerije en Syrië. Geen van de betogers is meer in staat redelijk te denken. Men verkeert als het ware in een emotionele roes, die eerst moet weg trekken om weer als een nuchter mens te kunnen reageren. Een jonge vrouw beklom nu het bordes om een petitie voor te lezen. „Broeders, zusters en land genoten," gilde ze met overslaande stem, „in naam van ons volk zijn we hier bijeengekomen om onze vreugde te uiten over de evacuatie van de Israëlische agressieve strijdkrachten uit onze geliefde landstreek.. We verheugen ons ook over de aankomst van de Verenigde Naties-troepen, die wij als een eerste stap beschouwen tot de her invoering van een Egyptische administratie.. We verklarep verder vast van wil te zijn om een oplossing voor het Palestijnse vluchtelingenpro bleem te vinden, met de hulp van alle vredelie vende mensen op de aarde.. Drie hoera's voor de Arabische eenheid!.. Drie hoera's voor Gamal A.bdel Nasser!.. Drie hoera's voor vredelievende mensen, overal ter wereld!.." Het gebrul en het gejuich ebden langzaam weg. En de stroom van mensen keerden toen opgewon den huiswaarts, de vlaggen en spandoeken opge rold ondei de arm en de portretten van Nasser voor de borst. Het betekende het einde van een (door Caïro georganiseerde) dag van demonstraties, die na het gebedsuur in de moskee het was vrijdag zijn hoogtepunt had bereikt. Het luidde ook het be gin van een periode van betrekkelijke kalmte in, die op het hoofdkwartier van de V.N.-troepen- macht een groot gevoel van verlichting en ont spanning teweeg bracht. Reeds in de vroege morgenuren hadden de de monstranten zich in de hoofdstraat verzameld. In volgepropte bussen zelfs op de daken stond het vol met mensen waren ze door de stad gereden, joelend, schreeuwend en luid juichend. Uit zijstra ten hadden zich steeds meer mannen, vrouwen en kinderen bij de hoofdgroep gevoegd. Sommigen hadden op stokken gestoken „vogelverschrikkers" met zich meegedragen, die de gekruisigde Ben Goerion moesten voorstellen. Het meest verbaasd was ik wel geweest door het plotseling verschijnen van een vijftal feday eens; Egyptische „zelfmoord-commando's", die raids op Israëlisch grondgebied uitvoeren en die als een van de oorzaken van de recente inval gol den. Niet omdat ze er nog waren velen hebben zich vier maanden lang goed verstopt weten te houden maar omdat noch de politie, noch de UNF/F ingreep, toen ze zich, luid knallend met hun „tommy-guns", tussen het volk verspreid den. 7.P- ontpopten zich weldra als de gevaarlijk ste „cheer"-leiders der demonstranten. Zij waren het, die de meeste mensen achter zich verzamel den. die het hardste brulden en die de ras over- genomen slagzin: „Fedayeens, terug naar Is rael!" door Gaza lieten galmen. Voor de gevangenis was ik ook nog even getuige geweest van een opstootje, dat door de plaatselijke Palestijnse politie de kop kon worden ingedrukt. Luid schreeuwend en heftig gesticulerend eisten daar een honderdtal Arabieren de vrijlating van familieleden en vrienden, die, zoals ze zeiden, door de Israëliërs als politieke gevangenen achter de tralies waren gezet. Het opgewonden groepje kon tot rust worden gebracht met de belofte, dat er een onderzoek zou worden ingesteld. En na een paar uur werden ook inderdaad enige tientallen gevangenen vrijgelaten, die als helden naar hun woningen werden geëscorteerd. Hier en daar zag ik kleine eenheden Deense in fanteristen grote groepen betogers opbreken, maar zo charmant en zo weinig aanstoot gevend, dat al len zelfs de demonstranten, er respect voor had den. Met het geweer gekruist voor de borst en met een allervriendelijkste glimlach op het ge laat drongen de blonde Noorderlingen langzaam naar voren, vermanend, argumenterend, doch ei genlijk nergens ingrijpend. De inwoners van Gaza waren de UNEF-troepen weliswaar niet vijandig gezind de sinaasappe len, die ze aangeboden kregen en die hier bij hon derden tegelijk aan de bomen hangen, waren ten minste niet te tellen maar één verkeerde hande ling had toch tot ernstige incidenten kunnen uit groeien. Geen wonder dan ook, dat na afloop van de eer ste, kritieke achtenveertig uur het aanvankelijke gevoel van onzekerheid voor een gevoel van op luchting had plaats gemaakt. Want het binnentrek ken van de UNEF-troepen in de Gaza-strip is zon der behoorlijke voorbereidingen begonnen. Op de avond van de zesde maart, in een druilerige regen, die de irtocht bijna somber maakte, was een eer ste colonne van honderdenvijftig voertuigen naar Gaza opgerukt, in de verwachting, dat de Israëli ërs zich in fasen zouden terugtrekken. De vol gende morgen om vier uur echter was er geen Is raëliër meer op de landtong over. In grote haast moesten toen alle strategische punten worden be zet de demarcatie-lijn, die de Gaza-strip van Israel scheidt wel op de eerste plaats omdat er rekening moest worden gehouden met de omstan digheid, dat het onder de bijna 250.000 Palestijnse vluchtelingen en negentigduizend inheemsen, die op de veertig kilometer lange en twaalf kilometer brede strook grond wonen, wel eens tot ongeregeld heden kon komen. Met inspanning van alle krachten is dit gelukt. Hoofdkwartieren werden binnen een half uur in richt, tentenkampen werden haastig uit de grond gestampt en toen de morgen aangloorde stond het merendeel van de bijna vijftienhonderd UNEF-mi- litaireu met het geweer aan de voet op hun post. „We hebben eerst wel even in grote spanning gezeten." zei een Amerikaan tegen me, die bij de staf van generaal Burns werkzaam is. „We wisten niets en we moesten binnen een paar uur een gezagsvacuüm opvullen, terwijl op de achter grond dreigende wolken van emotionele uitbar stingen hingen.. De bewoners van Gaza hebben er tot nog toe echter een bevrijdingsfeest van gemaakt en ik geloof, dat we nu, na twee dagen, kunnen zeggen, dat we de zaak stevig in handen hebben. Link van Bruggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5