„Queen Mary" moest voor de kust blijven Generaal Norstad vraagt „atoom middelen" voor elk NATO-lid V.S. hopen dat Hammarskjoeld in Cairo opheldering krijgt Hoe Nederland groeit y 1 uropa Duits-Russische betrekkingen Boelganin schreef weer een briefje aan Adenauer Geweigerd Nasserloods aan boord te nemen Generaal Wheeler kwam op de Blankenburg" ten afscheid Engeland staat voor zorgelijke conflict-dagen J Thans spoorwegverkeer bedreigd Oproep tot solidariteit Consumptie in 956 Prijs baconvarkens Donderdag 21 maart 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Atoommunitie op verantwoorde afstand opgeslagen belangrijk gestegen Asperges van de koude grond Mikojan komt wellicht op bezoek nogmaals verlaagd WEERBERICHT LONDEN, hedenmorgen. vDe toewijzing van drie procent loonsverhoging verwerpen wij 'liet nadruk. Dit is een belediging voor de spoorwegarbeiders". Met eze woorden heeft de algemene bond van spoorwegarbeiders de n yitse spoorwegen gisteren de oorlog verklaard. Sommige vakbonds- ciders wilden onmiddellijk een spoorwegstaking uitroepen, maar '-ampell, de secretaris van de bond, wist hen ertoe te bewegen geen |}yerhaaste stappen te nemen, doch zich eerst op de te volgen beleids ei! te beraden. Het arbeidstribunaal, dat de loonsverhoging bad toegewezen, j'chtte drie procent meer dan voldoende, omdat de kosten van evensonderhoud naar zijn oordeel niet noemenswaard gestegen zijn. Hoeveelheidsindex belandde op 123 (v.j. 113) OP 1 FEBRUARI: BIJNA ELF MILJOEN r> Gebruind door de Egyptische zon zat Jaap Slotboom tegenover ons. In de woning van zijn schoonouders in de Eendrachtstraat te Vlaardingen. Een boom van een kerel met een lengte van 1.92 meter en een gewicht van rond 100 kilo. Hij is de kapitein van de sleper „Blankenburg". Met zijn 28 jaren een nog jeugdige kapitein. Hij kwam in het wereldnieuws, omdat hij op hoog bevel Egypte moest verlaten en de tussenkomst van generaal Wheeler daaraan niets kon veranderen. Egypte verlaten als kapitein zonder schip. Zijn sleper Blankenburgmet bemanning moest hij in Ismaila achter laten, waar het schip bij de berging van de „Edgar Bonnet" is ingezet. Eenzaam vertrok hij per taxi naar Cairo. Vandaar voerde een vliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij hem via Zurich naar Schiphol. Een taxi bracht hem naar Vlaardingen, waar hij twaalf uur na zijn vertrek uit Cairo, in de woning van zijn schoon ouders aankwam. Aanvankelijk tot grote schrik van zijn vrouw door deze onverwachte thuiskomst. Vissende loods Invoerverbod bevroren paarde- vlees en nieren W*Weerverwachtin£ van het KNMI, geldig van eaen- tot morgenavond, luidt: Mannacht flinke opklaringen en iets kouder, borgen overdag weer toenemende bewolking rri0t later kans op enige regen, in hoofdzaak in het zuidwesten van het land en iets hogere tem peraturen dan vandaag. Matige tot krachtige Paar zuid krimpende wind. Vrijdag 22 maart: zon op 6.41, onder 18.58. Maan UP 1.49, onder 10.15. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Britse stakinffshewesdn vloeit uit als olievlek Is over een spoorwegstaking dus nog beslist, de Britse metaalbewerkers lebben aard en omvang van hun stakings- yfensief reeds vastgesteld. Aanstaande ^"terdag zullen er in sleutelindustrieën Ij's de viiegtuig- en zware elektrische in- Shstrie „sneeuwbalstakingen" uitbreken, geleidelijk zal de staking over andere be- ''ijven worden uitgebreid, tot op 6 april ,e gehele metaalbouwindustrie lam is ge- 'aSen. Ook de bouwvakarbeiders en de 'y.lnwerkers in dit land overwegen nog .'eeds een staking. De scheepsbouwarbei- u®rs werken reeds sinds zaterdag niet jbeer en MacLeod, de minister van arbeid, gisteren in het Lagerhuis weinig ?.?°P geven, dat dit conflict spoedig zal .'In opgelost. Wel maakte hij, onder luide ?wal, bekend, dat werkgevers en vak- pndsleiders hedenochtend onder zijn lei- jhg op het ministerie van arbeid bespre- 'hgen zouden voeren. Een der Labour- 'eden insinueerde, dat „de werkgevers de besprekingen op het ministerie van ar- oeid louter gebruiken om te laten mer- vf", dat Zjj het recht hebben in hun 3W= t lndustrie te doen wat zij willen". -jacLeod is een uiterst kalm man, maar Jhtmaal viel hij heftig uit: „Het Lagerhuis 'S er niet om de zaak van vakbonden of werkgevers te bepleiten, maar de spreek buis te zijn van de miljoenen, die onder ^eze staking zullen lijden en die misselijk *ijn van de waanzin ervan". Zelfs de so cialisten knikten instemmend. In Southampton intussen slaagden een Jierke wind en de kabeljongens er giste- JCh in de 80.000 ton metende oceaansto mer „Queen Mary" te verhinderen uit te Jb'en. De seheepshouwvakarbeiders be ierden, dat de reperatiewerkzaamheden de „Queen Mary" nog niet voltooid ^aren, toen de staking jl. zaterdag uit- f ak en de eigenaars hadden dus „het ,echt niet het schip te doen uitvaren!" Zjj adden daarom de sleepbootbemanningen b de arbeiders, die de kabels moeten los- ^°oien verzocht niet mee te werken aan c afvaart van het schip - be directie der Cunard Lijn kondigde Yenwel aan, dat zij zou trachten de jr*Ueen Mary" zonder hulp van sleep een zee te doen kiezen en riep de hulp ah enkele marinesleepboten in. De ma- h'b? kwam wel opdagen, maar na een uur beraad maakte de directie be- w.hd, dat het vertrek „vanwege de sterke k'hd" was uitgesteld tot het volgende ge tij. I"middcls heeft de internationale fede- l'e van metaalbewerkersbonden te Ge- e een beroep gedaan op de nationale akbewegingen zich solidair te verklaren q*4 de stakende scheepsbouwarbeiders l^01" te weigeren van Britse werven af- 0|bstige schepen te repareren of te bou- Cb. Volgens een bericht in de „Times" oebben de Nederlandse vakbonden in Verleg met hun werkgevers besloten aan verzoek gevolg te geven. Men kan zich ebwel In gemoede afvragen, of de con tinentale vakbewegingen er inderdaad goed aan doen zich solidair te verklaren met de Britse vakbroeders. Waar toch gaat het bij deze staking om? Worden aan scheepsbouwarbeiders honger lonen uitgekeerd? Worden zij door de werkgevers als slaven opgejaagd? Voor een antwoord op deze vraag kunnen wij het beste Duncan Forrester aan het woord laten. Deze, waarschijnlijk een sociologisch student, heeft vier maanden als onge schoold arbeider op een scheepswerf aan de Clyde gewerkt en in een artikel in de „Manchester Guardian" van gisteren be schrijft hij zijn ervaringen. Het basisloon van een ongeschoolde scheepsbouwarbei- der, aldus Forrester, bedraagt 75 gulden per week, doch met overuren kan hij al gauw zo'n 105 gulden maken (men moet er hierbij rekening mee houden, dat de kosten van levensonderhoud in Engeland zich tot die in ons land ongeveer verhou den als 8 5). Een geschoold arbeider kan inclusief overuren minstens 180 gulden per week verdienen. Tenslotte één-derde van de werktijd wordt in ledigheid door gebracht. De sanitaire voorzieningen laten op vele Britse werven te wensen over. De verhouding tussen werkgever en arbeider staat in het teken van diepgaand wan trouwen en Forrester ziet het gebrek aan vertrouwen als een der voornaamste oor zaken der huidige staking. Maar hebben de vakbondsleiders ook maar met één woord doen blijken dat zjj tegen de werkgevers in het geweer zijn gekomen, omdat deze te weinig aandacht schenken aan de menselijke kant van de bedrijfsvoering? Met geen woord werd hiervan melding gemaakt. De staking werd louter uitgeroepen, omdat de vak bondsleiders beweren dat „de bazen" zo veel verdienen, dat zij best tien procent meer loon kunnen uitkeren. Doch wat de vakbondsleiders blijkbaar niet kunnen en niet willen inzien is, dat het niet in de eerste plaats de werkgevers zijn, die bepalen welk loon kan worden uitgekeerd. Het zijn de buitenlandse op drachtgevers, die door hun orders de wel vaart der Britse economie bepalen. Hoger loon kan alleen maar gerechtvaardigd zijn, indien er meer geproduceerd wordt en Engeland zijn positie op de wereldmarkt kan handhaven. De order-portefeuille der Britse scbeepsbouwindustrie mogen tot 1961 gevuld zijn met orders tot een totale waarde van 9 miljard gulden, met het boekep van nieuwe orders ziet het er minder rooskleurig uit, getuige de waar schuwing van de minister van verkeer, Hopkinson, dat van de 8 miljoen ton aan tankers, waarvoor in de laatste drie maanden orders geplaatst zijn, Engeland niet meer dan 700.009 ton heeft weten te bemachtigen. Japan daarentegen heeft zich tot de eerste scheepsbouwnatie ter wereld weten op te werken, een positie welke tot voor kort door Engeland werd ingenomen. Generaal Lauris Norstad, de NATO- opperbevelhebber in Europa, heeft donderdag op een persconferentie te Bonn verklaard, dat hij „met een maximum aan nadruk" heeft aanbe volen aan alle NATO-landen „de mogelijkheid te verschaffen om atoom wapens te gebruiken". Generaal Norstad zei, dat het hem er niet om ging, dat de NATO-leden atoom munitie zouden krijgen, maar alleen, dat zij de middelen zouden hebben deze te gebruiken. Tot deze middelen behoren „atoomkanonnen", afvuurinrichtingen voor kernwapens, geleide projectielen (zonder „atoomkop") etc. Kanaalgelden lamls^^zakei^^eeft ^vomisd'agvcrk^alTrd', I fntemah^nal^^nk^gesto^mo^t^worden aan te nemen, dat het dinsdag gepubli- met het oog op de toekomstige exploitatie ceerde Egypitsche memorandum over hetl van het kanaal. Het is echter bekend dat beheer van het Suezkanaal en het gebruik de oude kanaalmaatschappij niet moor De opperbevelhebber bevestigde, dat de NATO reeds land- en luchtmachteenheden heeft, die volledig over deze middelen beschikken en dat de daarvoor benodigde munitie zodanig ligt opgeslagen, dat zij snel kan worden gebruikt. Het zou militaire onzin zijn als men de munitie voor de atoomwapens van de in Duitsland gestationeerde Amerikaanse eenheden, die deze wapens ln geval van nood gebruiken1 moeten, 450 km van deze eenheden vandaan zou opslaan. Blijkens de indexcijfers van het C.B.S. inzake de consumptieve bestedingen van de Nederlands* bevolking is de totale consumptie in 1956 in waarde toegenomen van 119 op 130, in prjjs van 105 op 106, in hoeveelheid van 113 op 123 en in hoe veelheid per hoofd van 111 op 118 (basis 1953 - 100). Alle groepen hebben tot de stijging van de totaalindices bijgedragen. De grootste stijging deed zich echter voor bij de groep duurzame consumptiegoe deren, waar de hoeveelheidsindex steeg van 122 in 1955 tot 141 in 1956 (per hoofd van 119 op 136). Bij de groep voedings middelen steeg de hoeveelheidsindex van 112 tot 117 (per hoofd van 109 tot 113), bij de groep genotmiddelen van 109 tot 11? (per hoofd van 106 tot 113) en bij de groep overige goederen en diensten van 110 op 115 (per hoofd van 107 tot 110). Volgens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg het aan tal huweliiken - in Nederland in januari j.l. 5238 (v.j. 5283). Het aantal levend geborenen bedroeg 18-918 (v.j. 18.929) en bet aantal overledenen 7762 (v.j. 7619). Het aantal immigranten bedroeg 3550 (v.j. 4320) en het aantal emigranten 6362 (v.j. 5848). On 1 februari 1957 bedroeg het aantal inwoners van ons land 10.965.015. ervan, een voorlopig karakter heeft en vatbaar is voor overleg met de Verenigde Naties. Lincoln White, de officiële woordvoer der van het ministerie, wilde het Egypti sche memorandum over het Suezkanaal niet zien als een volledige verwerping van de zes grondslagen, op 13 oktober van het vorige jaar door de Veiligheidsraad aanvaard, of van het plan, enige weken geleden door de V. S., Groot-Brittannië, Frankrijk en Noorwegen aan Egypte voorgelegd. White weigerde commentaar te geven op de vraag welke voorstellen Hammarskjoeld naar Cairo heeft meege nomen. Maar uit gezaghebbende bron werd ver nomen, dat Hammarskjoeld voorstellen bij zich heeft voor zowel een tijdelijke oplossing als een oplossing op lange ter mijn voor de vraagstukken inzake de exploitatie van het Suezkanaal. Het tijde lijke voorstel zou identiek zijn aan het bovengenoemde plan van de vier weste lijke mogendheden. Volgens dit plan moe ten de kanaalgelden geïnd worden door de Wereldbank, die de helft moet afdra gen aan Egypte. Een commentator van radio-Cairo noemde dit laatste voorstel gisteravond „onverenigbaar met de wettelijke rechten van Egypte. Daa'om hebben wij niet ge antwoord op dit voorstel en zullen wij het niet uitvoeren". „Het westelijke plan voorziet -n het af staan van de helft van de kanaalgelden to, '"sd, 51e 'c»tt ijn de Britse stakingsleiders van de scheepsbomvindustrie op het minis- Van arbeid geweest om de huidige stakingen te bespreken. Later op de dag ,n de werkgevers op het ministerie ontvangen. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) rju 'leer W. J. Carron, president van de vakbond voor de metaalverwerkende in- de ]leer j R Scott) voorzitter van een subcommissie van de federatie van 'oh voor de scheepsbouw- en machine-industrie, de heer Harry Brother- g8 President van de federatie van vakbonden, en de heer E. J. Hill, secretaris- eraai pan de vakbond voor ketelmakers, bij het verlaten van het ministerie. dan één tiende van de ontvangen kanaal gelden hiervoor gebruikte en dat het Egyptische gezagsorgaan bij herhaling heeft bewezen dat het bevoegder en beter gedisponeerd is om het kanaal te beheren en te verbeteren", aldus dé commentator. Generaal Abdoel Latif, de Egyptische gouverneur van Gaza, heeft woensdag een uitgaansverbod iri de stad Gaza van 10 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens afgekondigd. Dit verbod geldt ook voor de hoofdweg tussen Gaza en Rafah. Op de Bergen op Zoomse groenten-en fruitveiling zijn gisteren de eerste asper ges van de koude grond aangevoerd. Het was nog slechts een kleine hoeveelheid, die per 100 gram geveild werd. Het milde weer van de laatste maanden is dus wel van grote invloed op de groei van dit pro- dukt geweest, want het is vrijwel nimmer voorgekomen, dat de koude grond reeds in maart asperges voortbracht. En dat nog wel één dag vóór 't begin van de len te. M Lente - printemps - spring - Frühling - prima véra'. Onze correspondenten uit Parijs, Londen, Rome en Wenen brengen vandaag hun lente-indrukken op pagina 3. Gistermiddag is aan jhr. dr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachonwer het eredoctoraat voor Letteren en Wijsbegeerte uitgereikt in de A-kerk te Groningen. Na de plechtigheid begroette de nieuwe ere-doctor H.M. de Koningin en Prins Bernhard. De Sovjet-ambassadeur in West-Duits- land, Smirnof, heeft gisteren aan bonds kanselier Adenauer een brief van de Russische premier, maarschalk Boelga nin, overhandigd. Daarin stelt de laat ste voor de betrekkingen tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie te verbete ren door vergroting van de handel tussen beide landen. Toen Smirnof na een onderhoud van 40 minuten met Adenauer gevraagd werd Kapitein Slotboom werd Egypte uitgewezen Vorig jaar december was de heer Slot boom met de „Blankenburg" uit Maassluis vertrokken om deel te nemen aan de ber gingswerkzaamheden in het Suezkanaal. Met als sleep de havensleepboot „Alblas- serdam" achter zich. Welke misdaad had Jaap Slotboom in de ogen van de Egyptische autoriteiten be gaan? In de enkele maanden, dat hij met de Blankenburg aan' de bergingswerkzaam heden had deelgenomen, was hij ettelijke malen tussen Port Said en Suez op en neer gevaren. Zonder loods. Hij kende het Suezkanaal met de tot zinken gebrachte obstakels als zijn eigen broekzak. Dag in dag uit was het daar van 's morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur werken geblazen ge weest. Zaterdagen en zondagen inbegre pen. Geen enkele vrije zondag heeft hij in zijn „Egyptische tijd" gekend. Alles ging van een leien dakje. De verzorging was voortreffelijk en van de Egyptische kanaalautoriteiten ondervond hij niet de minste last. De ervaring, die hij met enke le door de Suezkanaalmaatschappij aan gestelde loodsen had opgedaan, was niet al te best. Zij bleken stuurboord niet van bakboord te kunnen onderscheiden en met de vaarroute in het Suezkanaal even min op de hoogte te zijn als Jaap Slot boom met de tocht naar de maan. Voor Jaap Slotboom was dit echter geen be zwaar. Hij kon zelf zijn weg wel vinden. Een kapitein van een Nederlandse zee sleper heeft wel voor hetere vuren ge staan. Niet de minste schaduw voor de Egyp tische zon verduisterde het werkzame leven van Jaap Slotboom in het Suez kanaal. Tot op de 10e maart, Althans, dat zou vele dagen na deze dag pas blijken. Op de bewuste dag sleepte de Blanken burg twee heftanks van Suez naar Port Said. Daar kwam een loods aan boord. Het bleek kapitein Slotboom al spoedig, dat deze loods nog in zijn kinderschoenen stond. Bij het passeren van de „Edgar Bonnet" bij Ismaila was kapitein Slotboom op zijn eigen kennis van de situatie aange wezen. In het meer van Tisma zou de loods door een collega worden afgelost. Op dit meer was echter in geen velden of wegen een loodsboot te bekennen. Ten slotte stuurde kapitein Slotboom de „Blankenberg" naar de wal om de loods af te zetten en daar te wachten op de andere loods. Deze kwam echter niet op dagen. Wel stonden op de kant enkele Egyptenaren te vissen. Toen kapitein Slot. boom het wachten moe was en met de „Blankenberg" aanstalten maakte op eigen gelegenheid verder te varen, stapte een van de vissers in een roeibootje, r De 28-jarige kapitein van de sleper BlankenburgJaap Slotboom, on verwacht tvcer thuis van zijn Egyptische reis. kwam langszij de „Blankenberg" en ver klaarde de gezochte loods te zijn. Dat was kapitein Slotboom toch al te bar. Hij wei gerde deze vissende loods de toegang tot zijn schip en raadde hem aan door te gaan met vissen, wat deze prompt deed. Dit voorval was kapitein Slotboom al volkomen vergeten, toen vijf dagen later een assistent van generaal Wheeler aan boord kwam die hem vertelde dat hij op bevel van de „baas" van de nieuwe Suez kanaalmaatschappij, Mahmoed Yoenis, met de „Blankenburg" en bemanning Egyptisch grondgebied terstond moest verlaten. In Ismaila bleek rapport over het voorval met de loods te zijn uitge bracht. Op het hoofdkwartier van gene raal Wheeler kon men tenslotte bereiken, dat de „Blankenburg" met bemanning kon blijven, maar voor kapitein Slotboom be stond in de ogen van Mahmoed Yoenis geen pardon. Hij moest het land uit. Gene raal „Wheeler kwam in hoogst eigen per soon aan boord van de „Blankenburg" af scheid van kapitein Slotboom nemen. Zo eindigde op abrupte wijze het Egyptische avontuur voor kapitein Slotboom. Stuurman Aad Hoogenboezem uit Rot terdam heeft het bevel op de Blankenburg tijdelijk overgenomen. of de bondskanselier tevreden scheen te z(jn over de inhoud van Boelganins brief gaf hij een ontwijkend antwoord. Men gelooft, dat Adenauer, zonder dit met zoveel woorden gezegd te hebben, op het standpunt staat dat een officiëel handelsverdrag met de Sovjet-Unie onge wenst is, omdat dat gewoonlijk gekop peld wordt aan een vriendschapsverdrag. •Niettemin stelde Adenauer in zijn jong ste brief aan premier Boelganin, die op 27 februari in Moskou overhandigd werd, voor om de handel te ontwikkelen. „Dat zou de politieke atmosfeer verbete ren", zo verklaarde hij toen. DPA weet nog te melden, dat Smir nof op een persconferentie, welke hij hield kort voordat hij naar Adenauer ging, heeft verklaard, dat een bezoek van de Russische vice-premier Mikojan aan de bondsrepubliek „waarschijnlijk' 'was. Er zijn onderhandelingen over een uitnodi ging aan Mikojan voor een bezoek aan de luitse industrietentoonstelling in Hanno ver gaande. „Wij gaan er van uit", aldus Smirnof, ..dat spoedig vriendschappelijke betrek kingen tussen de Sovjet-Unie én West- Duitsland ontwikkeld kunnen worden. Om alle bestaande moeilijkheden tussen bei de landen op te lossen Is tijd en geduld nodig". Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft in zijn gisteren in Utrecht gehouden vergadering besloten, de prijs voor baconvarkens nogmaals met vijf cent per kilogram te verlagen en te brengen op 2.22, zulks om een aanvoer van lichtere varkens te voorkomen. De daling van het prijspeil op de var- kensmarkt wordt veroorzaakt door de ontwrichting op de Engelse baconmarkt. Per week kunnen hier 13.000 tot 15.000 varkens worden geplaatst. Voor de rest, die in de baconklas wordt aangevoerd, geldt een toeslag van vijftien cent per kilogram. Men stond voor de keuze, aldus voorzitter De Veer, deze betaling tot twin tig cent te verhogen of de prijzen vijf cent per kilogram te verlagen. De commissie, die het bestuur adviseerde, koos het laatste om een onnatuurlijk hoog prijspeil te voorkomen. Hij deelde voorts nog mede, dat verle den week is besloten de impopt van be vroren paardevlees en van nieren te ver bieden, ter beveiliging van het Neder landse produkt. Nieren mogen wel wor den aangevoerd, waarna zij worden ge conserveerd en weer uitgevoerd. Bij de schapenimport ondervindt men moeilijk heden door een in Duitsland heersende schapeziekte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1