DUURZAME WETGEVING VOOR DE LANDBOUW Kamerleden bevreesd voor te grote macht van de minister Nederlands textiel op Wereld tentoonstelling in Brussel Bondsdag betuigt instemming met Europese verdragen België verloor de voornaamste troef bij eis van Moerdijkkanaal FILMS Overzi Tweede Kamer Doeünéér mtt L? MAATSCHAPPELIJK WERK IN DEZE TIJD „Le Ballon rouge van Albert Lamorisse Nasser sprak met Hammarsk j oeld deze week Gloeilampjes Invloed van de produkt- en bedrijf schappen te povertjes Bevoegdheden van de overheid Minister Klompé over moderne vormen van caritas Kamerleden niet meer direct pensioen CV.P. gaat interpelleren in de Kamer VB VRIJDAG 22 MAART 1957 PAGINA 5 Veel bezwaren vervallen Wat met de Euromarkt? Geur. werkster u.grg.u. Kaashandel WELTEVREE. Niet vlug genoeg gelopen: nu maar een onsje kopen Snelle sollicitatie/ elke dag KAAStractatie! Inderdaad, KAAS is 'n bijzonder onweerstaanbara tractatie. Iedereen vliegt er op af. Kaas op da boterham, gebakken kaasplakken.— 't Is alle maal even lekker en gezond. Daarom fluks naar Uw winkelier gesneld en een heerlijk, voedzaam stuk KAAS uit-eigen land ia huis gehaald® Kyioil Tivee moties Van meer waarde Overbruggingsuitkering gedurende 2 tot 6 jaar Normale Toevallig bij de hand Wondermooie kleuren „DE STEDEN" STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Dividend van 14 (v.j. 13 1/3) 's-GRAVENHAGE. 21 maart 1957 Na de nota over de bestedingsbeperking, welker behandeling meer dan twee Weken duurde en waarbij de minister van Landbouw zeer nauw betrokken was, heeft de bewindsman, direct daarop aansluitend, zijn begroting in de Earner moeten verdedigen. Ook dat heeft ruim een week in beslag genomen e*> nog kon hij de Kamer niet verlaten, omdat nu weer de Landbouwwet aan de orde was. De inhoud van dit ontwerp is eigenlijk een uitvloeisel van de bezinning op de bijzondere omstandigheden, waarin de landbouw verkeert «naar houdt tevens verband met de overtuiging en die ligt aan het ontwerp ten grondslagdat er voor de landbouw voorzieningen van duurzame aard •boeten worden getroffen, nadat er zolang reeds allerlei wettelijke regelingen zijn geweest met een aflopend karakter. In de Landbouwerisiswet 1933 was dit laatste zelfs expliciet tot uitdrukking gebracht. prijzen. Hierop wees bijvoorbeeld de heer Groen (KVP). op de grote bevoegdheden, welke de mi nister bij deze wet worden verleend. Hij diende namelijk reeds een tweetal moties in om ze een klein beetje te beperken De voornaamste daarvan was, dat er een beroep wordt opengesteld tegen de be sluiten van de betrokken ministers, die worden genomen op grond van een rege ling. welke krachtens deze wet is vast gesteld. De heer Daans (PvdA) greep de gele genheid van zijn maidenspeech aan om een langdurig college te geven over de rol van de organen der PBO in deze materie. De heer Jansen (KVP) had daarentegen twee praktische bezwaren. Ten eerste vond hjj de strekking van art. 1* veel te wijd en hij vroeg de mi nister of leer, wol en zelfs de linnenin- dnstrie ook onder deze bevoegdheden zouden komen te vallen, evenals bfjvoor- De vraag is nu gesteld, waarom de land bouw algemener en veelvuldiger dan bij— v°orbeeld de industrie voorwerp is van °verheidsbemoeiing. Hierop is reeds ant woord gegeven in de studie over dit ont werp van het Centrum voor Staatkun dige vorming, waarin wordt gezegd dat vraag naar agrarische produkten niet Hechts wordt gekenmerkt door een hoge •bate van inelasticiteit, doch ook door ÖUctuabiliteit als gevolg van invoerbe perkingen, die het buitenland doorvoert Jer bescherming van de eigen landbouw. Oorspronkelijk was het bezwaar, dat uit cte Hamer tegen dit ontwerp rees, dat de •ïidelijke macht, welke de minister via allerlei crisiswetten was verleend nu een •Pacht zou worden van duurzame aard. De bevoegdheden, welke de overheid via dit wetsontwerp zal krijgen zijn deze: 1. het opleggen van een verplich ting van een geldsom terzake van be paalde gedragingen met betrekking tot Produkten. 2. het verlenen van geldelijke tege- Dioetkomingen aan producenten van 01 handelaren in produkten. 3. het stellen van regelen ten aanzien van de prijzen van produkten. 4. het stellen van regelen ten aanzien van bepaalde gedragingen met king tot produkten. 5. het verlenen van vergoedingen aan hen, die door een maatregel als ond®r 4 bedoeld ernstig economisch nadeel on dervinden. 6. het opleggen van de verplichting produkten ter beschikking te houaen of deze tegen vergoeding in te levere 7. het nemen van maatregelen ten aanzien van de in- en uitvoer van pro dukten. Deze bevoegdheden acht de minister noodzakelijk voor het 'voeren van een constructief landbouwbeleid. Men was echter van begin af algemeen Van mening, dat de publiekrechtelijke be drijfsorganen de eerstaangewezene zijn om de noodzakelijke ordening tot stand te brengen, al moet dan de centrale over- heid regelend kunnen optreden op dle moet doen wat een schap kan doen. Hij terreinen, waarop de publiekrechtelijke bedrijfsorganen nagenoeg geen autonome bevoegdheden kunnen krijgen, bijvoor beeld dat van de in- en uitvoer en van de Daarom ook is bjj latere wijziging in art. 13 van het wetsontwerp bepaald, dat de minister een beschikking eerst zal kunnen vaststellen, nadat de naar zijn oordeel daarbij in belangrijke mate betrokken productschappen en bedrijfschappen zijn gehoord. Uit de debatten van heden bleek al, dat door deze toevoeging een groot stuk der bezwaren tegen dit wetsontwerp name lijk het leggen van een te grote macht in handen van de overheid was weggeval len. Maar toch ook weer niet helemaal. Wel was dit het geval bij de heer De Ruiter (CH), die de wet noodzakelijk achtte en meende dat de bezwaren wel meevielen. Het betrof hier immers naar zijn mening hoofdzakelijk technische re gelingen en geen beleidsvragen. Nu de organen van de P.B.O. waren ingescha keld, had hij niets meer tegen het ont werp. De heer Groen echter opperde het be zwaar, dat de wezenlijke doelstelling niet in de overweging van de wet was betrok ken namelijk de instandhouding van de landbouw en een redelijk bestaan voor de producenten. Hij vond de bevoegdheden van de minister ook na de veranderingen nogal groot, indien men bedenkt, dat zij nu gelden voor normale tijden en dat hij dan bij gewone beschikking kan ingrijpen. Daarmee was de heer Vondeling (PvdA) het helemaal niet eens. Hij vond dit ont werp zwakker dan het eerste, toen de or ganen van de PBO nog niet waren inge schakeld. De minister, meende hij, krijgt nu minder bevoegdheden dan met het voedselvoorzieningsbesluit in handen. Van de crisiswetgeving was immers ook nooit misbruik gemaakt. Het ging hem er blijk baar vooral om, dat de doelstelling van deze wet vooral de landbouw gold en minder de consument. De heer Groen daarentegen vond de in vloed van de schappen maar povertjes. Hij vroeg de minister de autonome werk zaamheid van de bedrijfslichamen te be- vorderen en herinnerde hem aan zijn woord tijdens het debat over de beste dingsbeperkingsnota, dat de regering niet Advertentie Pufelllrslis *»n Htt Nederland» Zulr«^bur«au'. 1 2 beeld het exotische fruit, dat men met deze wet in de hand zou kunnen weren. (Van onze Utrechtse redacteur). De Ned. Textieljaarbeurs moge door haar naam de schijn wekken, dat zij al leen deelneemt en wel in het voor jaar aan de Jaarbeurs te Utrecht, haar activiteit strekt zich veel verder uit en haar werkterrein is heel de we reld. Overal, waar het maar zin heeft te laten zien tot welke prestaties de Ne derlandse textielindustrie in staat is, is zij aanwezig. In de statuten van de stichting is bepaald, dat zij de export representatie naar buiten moet zorgen. Daarom nam zij deel aan jaarbeurzen in Zuid-Afrika, Canada, Frankrijk en Brussel en zo kan het geen verwonde- Philips heeft een eigen paviljoen en verder is het commissariaat-generaal Wereldtentoonstelling afdeling Neder land voor wat de groep industrie be treft, nog.in onderhandeling over collec tieve inzendingen van de chemische in dustrie, de machine-industrie, de scheepsbouw en de glasindustrie. De textiel heeft echter reeds van de ruimte voor de industrie een vierde ge deelte gereserveerd, een oppervlakte van 750 vierkante meter tot een lengte van 50 m en zo zal dan de 30 miljoen heeft te behartigen en voor een g<*de ^e verwacht worden, een tincwAcnntattP noow In 11 tcjv-1 m no f tovö Vervolgens had hjj bezwaar tegen de j r;ng wekken, dat zij met een zeer res heffingen van art. XIII, die hij in strijd j pectabele inzending voor de dag komt achtte met art. 188 van de Grondwet, waar j op de Wereldtentoonstelling van 17 april wordt bepaald, dat belasting alleen bij de wet mag worden geheven en dus niet bij algemene maatregel van bestuur. Dinsdag zal minister Mansholt ant woorden. Het verzoek van mevrouw Lips-Odimot (CPN) om minister Zijlstra te mogen in terpelleren over de margarineprijs werd toegestaan. De interpellatie zal volgende week aan de orde komen. F. S. tot 19 oktober 1958 in Brussel. Men heeft kunnen lezen, dat Neder land hier met een afdeling voor de dag komt, die een ruimte van 2% ha beslaat en dat de regering er een bedrag van 7% miljoen voor heeft uitgetrokken. Nederland en Canada waren de lan den. die het eerst en wei in september 1956 met de opbouw begonnen zijn. Ons land heeft misschien wel het best gelegen gedeelte van het 200. ha grote tentoonstellingsterrein. Ravelte (Dr.) De neringnijd kan tot wonderlijke excessen leiden. Dat bleek onlangs in het Drentse dorpje Havelte, waar een melkventer een kuil groef voor een concurrent. Kuilen in de letteilijke zi van het woord, want hij spitte gaten van ongeveer een meter diep in een land- wegvetie waar de collega-melkventer dagelijks met zijn bestelauto langs moest. De opzet lukte: de mets ver moedende heer Jansen hu heet zo kreeg de schrik van zrjn leven toen hb Plotseling met zijn helt>™denda «eli taire in zon gat kieperae. kwam voor de Asser politierechter die het maar een misselijke streek vond. De kuilengraver bleek tenslotte een cieel gat voor zichzelf gegj^ven te ben, want de schade ad 246 moet hp aan de concurrent betalen, terNU=ke bovendien een maand .Y°°5wa£r u-Lt gevangenisstraf boven zpn hoofd hang*, als hij nog eens dergelijke grapjes gaa uithalen. Wellington (N. Zeeland) Het was slechts een nietig muisje, dat erin slaagde honderden mannen een lange dag van het werk te houden, ter wijl de mijnen in een heel koiendistnct tot stilstand kwamen met een geducht produktieverlies. Het muisje ging P - derzoek uit in een elektrisch schakel- station en veroorzaakte een complete kortsluiting in de verbindingen. Men had een dag nodig voor er weer stroom beschikbaar was. Het muisje overleefde zijn euveldaad niet. Den Bosch TT moet niet schrikken als u de Bra bantse hoofdstad van de zijde van het Oranje-bastion nadert: de „Boze Griet grijnst daar namelijk iedere niets ver- moedende bezoeker vervaarlijk toe. Met nog vier andere „zusters' voelt „Griet zich daar ongenaakbaar. Men hield „Boze Griet" eerst gevangen op de bin nenplaats van het Bossche stadhuis, al sedert 1674. Dezer dagen heeft men zien echter weer over haar ontfermd. „Boze Griet" werd een beetje opgetuigd, haar make-up had namelijk in al die jaren van onachtzaamheid wel wat Se1®"6*1- Maakt u zich echter niet ongerust, ze dreigt wel, maar ze doet mets, want „Boze Griet" is een heel oud kanon, door een Keulse smid in 1511 gegoten- Daarom heeft men dat historisch geval op de stadswaF te kijk gezet. San Francisco (V.S.) Nog meer nieuws over schilderende Betsy, de chimpansee. Een commissie belast met de organisatie van een schil der ij en tentoonstelling in de open Inch heeft besloten (met vier tegen drie stemmen), dat Betsy uit Baltimore haar apewerk niet met haar menselijke scmi- derencollega's mag exposeren. Betsy nan tot nu toe geen commentaar. Voorburg Herinnert u zich nog onze vermelding Van de tandenborstel-met-tank op de Pitvinderstentoonstelling te Brussel? Wed zo iets was al lang uitgevonden, althans een dergelijke tandenborstel is reeds enige maanden in Nederland verkrijg baar beweert een import-firma ons tri omfantelijk. Wij gnuiven mee om zó- veel voortvarendheid en gaan op zoek baar „Dentifit", vroeg de minister zeer beslist bepaalde taken aan het bedrijfsleven over te laten. Voor art. 14, waar alleen gesproken wordt van produktschappen en niet van bedrijfschappen, behield hij zich even tueel een motie voor. Tenslotte vroeg hij naar de consequenties van deze wet voor de Euromarkt. De heer Van Dijk (VVD) was het in grote lijnen met de heer Groen wel eens, maar hij meende nóg sterker, dat dit ontwerp praktisch neerkomt op een blanco volmacht aan de minister. Hij was van oordeel, dat de controle van de Sta- ten-Generaal mogelijk moest blijven. Ook de heer Biesheuvel (AR) voelde zich klaarblijkelijk niet helemaal gerust Voor een vrijwel geheel bezette Staar- zaal heeft het Caritas-comité donderdag avond als hoogtepunt in de Maastrichtse caritas-week een avond gehouden, waar op mej. dr. Klompé, minister van Maat schappelijk Werk, tijdens haar tweedaags werkbezoek aan Zuid-Limburg heeft ge sproken over het onderwerp: „Caritas in deze tijd". De voorzitter van het werkcommitê, de heer Jos. Peters, mocht in zijn openings woord behalve de minister ook verwelko men o.a. de commissaris der Koningin, dr. F. Houben, het hoofd van het bureau Lim burg van het ministerie van Maatschap pelijk Werk, de heer H.G.Simons, de de ken van Maastricht, mgr. M.Jenneskens en loco-burgemeester F.Gijbels. De maatschappelijke structuurveran deringen, aldus de minister hebben ge maakt, dat de mens van nu is gaan zoe ken naar bescherming en een samenle vingsverband, waarin hij veilig is, begre pen wordt en zichzelf kan zijn- Bij dit zoeken moet de caritas behulp zaam zijn en zij kan dit op velerlei ma nieren en in velerlei vormen: volksge zondheid, jeugdwerk, volksontwikkeling en ook het maatschappelijk werk. Bij de ze laatste vorm dreigen echter enige ge varen. De eerste is, dat men op de term maatschappelijk werk nog steeds het odi um wil leggen van de zorg voor de arme. Wij leven echter in een tijd, waarin een ieder de hulp van het maatschappelijk werk voor zichzelf nodig zal kunnen heb ben, willekeurig van welke rang of stand wij zijn. Zoals de volksgezondheid en het Als bondskanselier Adenauer maandag in Rome de verdragen betreffende de ge meenschappelijke markt en Euratom gaat ondertekenen, dan weet hij zich verze kerd van de instemming van nagenoeg de gehele Bondsdag. Dat is gebleken uit het debat, dat de Bondsdag gisteren vijf dagen vóór de ondertekeningsplechtig heid reeds aan het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt heeft gewijd. Alle partijen hebben zich, ondanks veel principieel voorbehoud, in gunstige zin over de nieuwe Europese instellingen uit gelaten. Alleen de kleine vluchtelingen- partij neigde kennelijk naar een verwer ping van de verdragen. Tot een stemming over de kwestie is het intussen niet ge komen. Tijdens het debat noemde staatssecre taris Hallstein, die- namens de regering een officiële verklaring aflegde, de Euro markt „een laatste kans voor de oude Europese staten om in het leven te blij ven." „De toekomst van Europa zal pas verzekerd zijn, wanneer het zich tot grote eenheid aaneensluit. Bij het opstellen van deze verdragen, die een stap in de goede richting zijn, heeft men van alle zijden offers moeten brengen in vele gevallen zelfs aanzienlijke offers. Wat Duitsland aan offers brengt, moet een bijdrage van goede wil voor de gemeenschappelijke taak zijn," aldus de regeringsverklaring. Als de „zere plekken" van het Euro- markt-verdrag noemde Hallstein de bij zondere Franse wensen, de buitentarie ven, de aansluiting van de overzeese ge bieden, de betrekkingen van de gemeen schap met andere staten en de betekenis van het verdrag voor de hereniging van Duitsland. De besluiten van het gemeen schappelijk buitentarief verdedigde Hall stein door te verklaren, dat de gemeen schap een liberale politiek op dat punt zou voeren. Van een duurder worden van het leven in Duitsland door de bui tentarieven kon geen sprake zijn, ook niet van het duurder worden der land bouwprodukten. Volgens Hallstein vormen de verdragen geen belemmering voor de hereniging van Duitsland. Volgens protocol heeft Duits land in geval van een hereniging het recht op herziening van de verdragen. Bonn behoudt voorts volledige vrijheid wat betreft de handel met de Sovjet zone. In het debat wérd ook het woord ge voerd door de minister van economische zaken, prof. Erhard. die zijn bezwaren tegen het Euromarkt-verdrag opsomde: een te langzame liberalisering van het handelsverkeer; te veel vrees voor con currentie; het scheppen van een nieuwe voorkeurszone door aansluiting der over zeese gebiedsdelen; het wekken van de schijn van discriminatie t.o.v. derde lan den. Niettemin was prof,, Erhard toch voorstander van het plan en „aldus is mijn goedkeuring van meer waarde dan de instemming van iemand, die het plan kritiekloos aanvaardt." onderwijs als vanzelfsprekend door en voor een ieder wordt geaccepteerd, zal het ook moeten worden door het maat schappelijk werk. In de tweede plaats dreigt het gevaar, dat men het maatschappelijk werk te veel zal zien als middel om zielen te winnen. Wie dit doet raakt het wezen van de Cari tas niet. In de derde plaats dreigt "het gevaar, dat het wezen van de Caritas verstikt wordt door starheid van de organisatie vorm en door de introductie van de nood zakelijke deskundigheid. De organisatie is nodig, maar moet altijd blijven en zo soepel zijn van vorm, dat snella aanpas sing en omschakelen naar nieuwe werk vormen mogelijk is. Zonder deskundigheid kunnen wij het niet stellen, maar de des kundige kracht alleen zal nooit het gehe le werk kunnen doen. Het maatschappe lijk werk zal niet slagen, wanneeer het niet wordt gedragen door een grote scha re van vrijwilligers, die met de juiste mentaliteit, onder leiding van deskun dige krachten, zich voor dit werk geven. Minister Klompé besloot met een appèl aan ieder persoonlijk. De westelijke we reld moet laten zien, dat zij een samen leving kan bouwen, waarin een ieder zich thuis kan voelen en waarin de mens eigen verantwoordelijkheid kan dragen en zichzelf kan zijn. Dit is het enige con structieve antwoord, dat wij kunnen en moeten geven op systemen en ideologieën die in deze wereld steeds verder om zich heen grijpen en die de mens hebben ge degradeerd tot een nummer in het pro- duktieproces. Met verdragen en organi saties alleen zal ons dat niet gelukken. „Het gaat om de persoonlijke inzet van een ieder op de plaats waar hij staat." Na de rede van de minister bood de voorzitster der centrale Caritas Maas tricht, mevrouw E.Moubis-Bolsius, haar in haar dankwoord een Maastrichts email aan met een voorsteling van de barm hartige Samaritaan. Het koor der „Meers- sener Nachtegalen" omlijstte de avond met een programma van liederen. druk worden gegeven van deze in groot te tweede industrie van Nederland. Het wordt een grootscheepse deelneming van alle takken van onze textielindustrie, met uitzondering van de confectie, op basis van collectiviteit en anonimiteit met name van de Vereniging katoen-, rayon- en linnenindustrie, de Stichting van rayonfabrikanten, de Federatie van de Ned. wolindustrie, de Vereniging van tricot- en kousenfabrikanten, de Ned. cocosconventie en de Vereniging band en vlechtindustrie. De architectuur van de hal maakt de ze zeer geschikt voor het tentoonstellen van textiel, omdat zij een groot door zicht verleent door de glaswanden aan beide kanten. Wel vraagt de verlichting een speciale studie. De bekende Utrecht, se architect G- Rietveld sr., één van de architecten, die gezamenlijk verant woordelijk zijn voor de bouw van de Nederlandse afdeling, deed voor de in richting van de textielgroep een idee aan de hand, om één groot verbindend element te verkrijgen, waarbij als ma teriaal „betonstaalweefsel" wordt toege past. Daarbij is iedere vormgeving mo gelijk. Na een verkaveling in grote lij nen, waarbij met de belangrijkheid der deelnemende branches rekening wordt gehouden, moeten dan architect en ont werper Jan Bons uit Amsterdam tot een meer gedetailleerde indeling ko men. Er zal veel nieuws te zien zijn omdat zich talrijke veranderingen vol trekken op het gebied van vezels en finishes, Midden in de hal zal een informatie centrum aanwezig zijn voor het ver strekken van allerlei inlichtingen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarin een nieuwe rege ling wordt getroffen voor het toekennen van een uitkering en een pensioen aan gewezen Tweede-Kamerleden en van een pensioen aan hun weduwen en wezen. Op het ogenblik heb ben aftredende Tweede-Kamerleden recht op een dadelijk ingaand pensioen. Dit wordt bepaald naar het aantal jaren Kamerlidmaatschap tot een bepaald maxi mum. Naar de mening van de regering is deze pensioenregeling niet doelmatig, om dat zij enerzijds te veel en anderzijds te weinig kan geven. Bij betrekkelijk weinig jaren lidmaat' schap zal het dadelijk ingaand pensioen onvoldoende ruggesteun geven bij pogin gen tot het verwerven van nieuwe in komsten, indien het afgetreden lid hierop is aangewezen. Anderzijds zal het pen sioen overboddig zijn als de betrokkene erin slaagt een gelijkwaardige bron van inkomsten te verkrijgen. Bovendien past in het algemeen een levenslang pensioen slechts bij de leeftijd, waarop men zich uit het arbeidsleven pleegt terug te trek ken. Voorgesteld wordt thans, voor de duur van tenminste twee en ten hoogste zes jaar een uitkering te geven. Het eerste jaar zou deze 30 procent, het tweede jaar 65 procent en de overige jaren 50 procent moeten bedragen van het bedrag van de schadeloosstelling van de Tweede-Ka merleden. Bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd zou een pensioen volgen. Voor de weduwen- en wezenpensioenen wordt een verbeterde regeling voorge steld. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, vrijdagmorgen Er wordt hier nog druk geschreven en gesproken over de kwestie van het Moer dijkkanaal, naar aanleiding van de be kende verklaringen van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns. Het geval werd gisteren behan deld door de Kamergroep van de Chris telijke Volkspartij (C.V.P.), die het be sluit nam dat een harer leden, dr. Del- waide, Kamerlid voor het Arondissement Antwerpen, dringend moest interpelleren over de houding van de Belgische rege ring inzake de waterwegen cn meer In het bijzonder in verband met het Moer dijkkanaal, Er werd met nadruk geprotesteerd tegen de Belgische regering, omdat zij in deze kwestie van houding zou zijn ver anderd zonder het parlement daarover te hebben ingelicht. De heer Delwaide gaf een overzicht, hoe, volgens hem, de kwestie der water wegen zich laat aanzien. Veertig jaar ge leden, aldus spreker, heelt België vruch teloos gevraagd, dat een kanaal op Neder lands grondgebied zou gegraven worden teneinde Antwerpen een snelle en veilige verbinding te bezorgen met de Rijn. Dat zou dan het Moerdijkkanaal geworden zijn. Nederland weigerde, onder de pres sie van Rotterdam, omdat van die zijde concurrentie van Antwerpen werd ge vreesd. Inmiddels lieten zich in N.-Bra- bant stemmen horen om deze provincie te industrialiseren, waarmee dan het aan leggen van kanalen zou gepaard gaan. Toen zag Nederland in, dat een Moerdijk- kanaal op dat gebied voordelen bood en er werden plannen gemaakt om de wa terweg in N.-Brabant te koppelen aan het Moerdijkkanaal. Dan werd onder handeld en kwam het bekende verslag Van Cauwelaart-Steenberghe tot stand, voorziende in een landkanaal van Antwer pen op Bergen op Zoom en vandaar naar het Hollands Diep ter hoogte van de Moerdijk. Nederland, aldus Delwaide, werd toen in feite de vragende partij. Zijn eis was: het kanaal onmiddellijk, doch er was een tweede eis, namelijk dat de Rijn vaartpremies zouden moeten vervallen. België werd daardoor voor de keus ge steld het Moerdijkkanaal zonder premies, of de oude vaar-weg met premies. Uit de verklaring van de heer Luns zou men de conclusie kunnen trekken, dat België geen keuze heeft gedaan en een afwachtende houding wil aannemen door de kwestie van het Moerdijkkanaal Verrukkelijke en tere filmfantasie Wie met een kritische geest, maar met een steeds weer vol verwachting kloppend hart naar de bioscoop trekt in de hoop onder de vele kilometers celluloid, die daar week in week uit door de projectoren draaien, althans enkele meters film te ont dekken, vraagt zichzelf wel eens moedeloos af, of het eigenlijk nog wel zin heeft, die eindeloze en ondankbare speurtocht voort te zetten. Zeker, er worden vaak goed bedoelde en serieuze pogin gen gedaan om belangrijke werken uit de wereldlite ratuur in beeld te brengen, maar men slaagt er vrijwel nimmer in, ze ook werkelijk te „verfilmen". Grote ac teurs treden voor de film camera's op in rollen, die door de beste toneelschrij vers zijn gecreëerd, maar hun figuren zijn slechts tweedimensionale schadu wen, waaraan de derde dimensie: het levenwekken de ritme van de ware film kunst, ontbreekt. Kilometers celluloid en nog De rode ballon van de kleine Pascal heeft een geen meter film. Dat is het romantische ontmoeting. Beeld uit de meester- povere resultaat van weken, lijke filmfantasie „Le Ballon rouge" van vaak maanden van geduldig Albert Lamorisse. bioscoopbezoek. Maar dan, volkomen onverwacht, ziet men zich geplaatst tegenover een film, die alle teleurstellingen doet vergeten, die het geloof in de filmkunst weer doet herleven. Zo'n verrassing is „Le Ballon rouge" („De Rode Ballon"), die een vertoningsduur heeft van nauwelijks een half uur, maar die van de eerste tot de laatste meter film is in de ware zin van het woord. De maker van deze film is de Franse regisseur Albert Lamorisse, die enkele jaren geleden reeds met een andere kor te film: „Crin blanc", de aandacht op zich vestigde. Ook deze film was speels en vol fantasie, maar zij was minder poëtisch en meer afgestemd op de pic- torale schoonheid. „Le Ballon rouge" daarentegen is soberder van beeldcom positie, maar veel zuiverder van stijl, terwijl Lamorisse er een weergaloos rit me aan heeft weten te geven, dat zijn eerste film mist. De twee „sterren" in dit prachtige, hartveroverende filmpje zijn het zoon tje van Albert Lamorisse, de 9-jarige Pascal („Talent heeft hij niet, maar hij was toevallig bij de hand - en goedkoop", verklaarde zijn vader verleden jaar op het Filmfestival te Cannes, waar „Le Ballon rouge" de Grand Prix voor de korte films verwierf) en een rode lucht ballon, die een jongen op weg naar school in een lantaarnpaal ziet hangen. Als ooit de betrekkelijke waarde van de acteur in de film als kunstuiting en het alles bepalende belang van het bezie lende beeldritme werd bewezen, dan in deze film. Wanneer de eerste beelden op de top van een heuvel, die uitziet over Mont- martre, op het doek verschijnen, is de ballon niet meer dan een met lichtgas gevulde, rood geverfde rubberbol, Maar nauwelijks heeft het handje van het een zame kind het touw gegrepen, waarmee de ballon toevallig in een lantaarnpaal is vastgeraakt, of hij komt voor het oog van Lamorisse's gevoelig gehanteerde camera en door diens meesterlijke beeld montage tot een sprankelend, aansteke lijk leven en vertoont alle ondeugende, uitgelaten karaktertrekken van een jong hondje, dat een nieuwe meester heeft gevonden. Hij zweeft dartelend achter zijn nieuwe vriendje aan, wacht gedul dig voor het raam van diens woning, als een nuchtere moeder, die zo'n groot ding niet In huis wil hebben, hem buiten de deur heeft gezet, plaagt zijn vriendje door in portieken weg te schuilen, raakt volkomen de kluts kwijt, als deze hem terugplaagt. waagt een oogje aan een aardige blauwe ballon, die hem in ge zelschap van een charmant eigenares- je passeert en zoekt ijlings bescherming als straatjongens hem uit jalouzie pro beren te pakken en hem met stenen be kogelen. Dit alles is door Lamorisse met ver rukkelijke fantasie en dichterlijke ge voeligheid in wondermooie kleuren verfilmd op een wijze, die iedere dia- loog overbodig maakt. Een modern sprookje, zoals dat alleen door middel van de film aanschouwelijk kan worden gemaakt en zoals maar hoogst zelden op het witte doek wordt vertoond om de eenvoudige reden, dat geest en fanta sie uit de mode zijn geraakt en verdron gen door hysterie en sexualiteit, mis daad en sadisme, sensatie en rock 'n' roll. Hoezeer Lamorisse er in geslaagd is, zijn ballon een eigen, levende persoon lijkheid te schenken, blijkt wel het beste uit de „sterf'-scène van dit rode brokje leven. Eén der buurtjongens, gedreven door de even onbegrijpelijke als on weerstaanbare drang om wat mooi en van een ander is te vernielen, slaagt er tenslotte in een steen tegen de glanzen- vast te maken aan de kwestie van het Deltaplan. Het gevolg daarvan is nu, al dus nog Delwaide, dat Nederland niet langer wachten wil met de waterwerken in N.-Brabant en daarom zegt, dat het in tiet verslag Van Cauwelaart-Steen berghe gesuggereerde Moerdijkkanaal niet meer aan de werkelijkheid beant woordt. België verliest nu zijn voor naamste troef voor de eis van het Moer dijkkanaal. Aan het eind van deze uit eenzetting stelde Delwaide Spaak ver antwoordelijk voor wat thans gebeurt. De minister van State, de heer Schrij ver, zeide vervolgens, dat ook hij van oordeel is dat Spaak niet van schuld is vrij te pleiten, doch hij stelde het ook op prijs te verklaren, dat hij betreurde dat een in de Antwerpse kringen heer sende verdeeldheid de positie van Ant werpen zwakker heeft gemaakt. President Nasser van Egypte heeft don derdagavond de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, ont vangen voor een bespreking van de toe stand in het Midden-Oosten. Hammars kjoeld werd vergezeld door dr. Ralph Bunche. Tevoren had hij overleg gepleegd met zijn politieke raadsman, Ali Sabrl, en het hoofd van de Palestünse afdeling, Salah Gohar. De Egyptische minister van buitenland se zaken, Fawzi, had naar verluidt, al eerder aan Hammarskjoeld reeds een uit eenzetting gegeven van het standpunt dat Nasser inneemt. Hammarskjoeld bracht Fawzi op de hoogte van de jongste ont wikkelingen in New York en zijn bespre kingen met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Meir. Mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft donderdag uit New York op doorreis naar Jeruzalem in Parijs geconfereerd met minister Pineau. In antwoord op een vraag van een ver slaggever zei mevrouw Meir, dat Israël hoegenaamd niet van plan is zich te schikken in een blokkade van de scheep vaart in het Suezkanaal of in de Straat van Tiran. Inmiddels is officieel te Cariro mede gedeeld, dat de haven van Port Said van nu af bij dag open is voor alle schepen. Over de betaling van dé tolgelden heeft de Egyyptische kanaalmaatschappij be kendgemaakt, dat Egypte' ter voldoening van tolgeld voor het -Suezkanaal dezelf de geldsoorten als voor november 1956 aanvaardt met uitzondering van ponden sterling en Franse francs. Libanees geld is geweigerd omdat dit gekoppeld is aan de Franse franc, aldus de bekendmaking van de kanaalmaat schappij. de ballon te werpen. Dodelijk getroffen begint hij langzaam leeg te lopen, zijn gladde huis vertoont steeds meer rim pels, steeds geringer wordt zijn omvang. Deze doodstrijd van de zo pas nog vro lijk dartelende ballon, die geleidelijk weer een levenloos stukje rubber wordt, is zo beklemmend en zo diep ontroe rend, dat men ademloos en met klop pend hart toeziet. En als de jongen er zijn voet op zet om er het laatste rest je gas uit te persen, voelt men dat haast als een lichamelijke pijn. Maar dat is slechts de droevige zijde van een blijde film. Blij, omdat „De Ro de Ballon" de toeschouwer terugvoert naar diens jeugd, toen alles mogelijk was en toen de levensvreugde even sim pel, maar ook even overweldigend was als een grote rode ballon, dansend op de ochtendbries in de stralen van de rijzen de zon. Een ballon, die lichaam en ziel verheft, zoals alle ballons van Parijs komen toesnellen om de kleine Pascal ten hemel te voeren. Is het nodig te zeggen, dat ieder de ze verrukkelijke en tere filmfantasie beslist moet gaan zien? F. De Mij. tot Expl. van Onroerende Goe deren „De Steden" N.V. heeft over 1956 aan huren ontvangen 343.973 (v.j. 332.201). Na aftrek van kosten, rente e.d., alsmede reservering van 52.500 (48.000) voor belastingen en 35.500 (30.000) voor bijzondere doeleinden, resteert een winst van 96.567 (96.076). Voorgesteld wordt het dividend wederom te bepalen op 8 pet. De onderhoudskosten waren belangrijk hoger dan in 1955. Het huizenbezit bleef onveranderd uit 224 percelen bestaan. 5 I I Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoomvaart Mij Nederland zal worden voorgesteld het dividend over 1956 te bpalen op 14 (v.j. 13Vs) pet, waarvan 10 (onv.) in contan ten en desgewenst 4 (31/3) pet in aan delen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5