Nieuws uit ST AD en De gemeenteraad kwam bijeen OUDE TI.HJ Openbare bekend making Dodenherdenking 4 mei 1957 Burgerlijke Stand Jef Diederen in C.C.C. Bedevaart naar Kevelaer 1 oktober eerste paal aan Broersvest Beroepsoriëntatie Bid- en Boetedag HOUTMAN PIANO'S E.V.A.G. n.v. OFFICIAL FORD DEALER Toneelhonger kost miljoenen KETHEL WALDO-TAXI PAGINA ZATERDAG 23 MAART 1957 EIND APRIL WEER DE CLUTENBA Afsluiting verkeer Hoofdbrug (Varkenssluis) IR. DE HAAS VERLAAT GEMEENTEWERKEN - ÉÉÉÉ^dÉelÉi^ Een meester van het licht GOED AFGELOPEN De nieuive winkelgalerij komt in een hogere bebouwing SVV 2—FORTUNA (VI.) 2 DE OUDERAVOND VAN DE ST.-JACOBUSSCHOOL JAARVERGADERING VAN L1 EN L.T.J. K.N.V.B. AFD. ROTTERD^ 67570—69915 Ook dit jaar wordt weer een clutenba gehouden. Het zal wel bekend zijn dat dit clubhuis tentoonstelling bazar" betekent. In het clubhuis St.-Joris Doelen komen honderden jongens en meisjes op verschil lende manieren hun vrije tijd besteden. Wat er in zo'n winter gemaakt wordt willen zij eens tentoonstellen en ook., verkopen, want de naam zegt het reeds: tentoonstelling en bazar en op die bazar zijn natuurlijk allerlei attracties zoals bus- sengooiers, rad van avontuur enz. Van woensdag 24 tot en met zaterdag 27 april wordt de Clutenba in het clubhuls gehou den, Doelplein 1. De voorbereidende maatregelen zijn in volle gang. Maandag 25 maart treedt de actie naar buiten. Een groot aantal club huisleden zal de ouders bezoeken met het verzoek een prijsje te geven voor het clubhuis. Behoudens goedkeuring van de Schie- damse Middenstand Centrale zullen win kels bezocht worden in Schiedam. In verband met het karakter van de Nationale herdenking op zaterdag 4 mei a.s. heeft de Burgemeester besloten dat op die avond in de cafés na zes uur (18 uur) geen muziek mag worden gemaakt en dat op die avond geen vermakelijkhe den mogen worden gehouden. In verband met de montage van de nieuwe Hoofdbrug zal alle landverkeer over deze brug gestremd zijn op: maan dag. 25 maart van 14 tot ongeveer 18 uur en dinsdag, 26 maart van 7 tot ongeveer 18 uur. Naar wü vernemen heeft ir. L. A. de Haas, verbonden aan Gemeentewerken, een functie aanvaard by Philips te Eind hoven, waar hij half mei zijn nieuwe werkzaamheden zal aanvangen. Ir. de Haas werd in september 1947 bij Gemeen tewerken hier ter stede benoemd en heeft gedurende bijna 10 jaar een grote activi teit ontplooid. Het nieuwe openluchtbad Groenoord blijkt thans zjjn architectoni sche zwanezang voor Schiedam te zjjn. OVERLEDEN: G. Bogerd, oud 90 jr., wed. van J. Bullee. GEBOREN: Rob, z.v. A. Bal en P. Kod de.; Irmina A. M., d.v. W. Haas en S. A. van Rosmalen; Leendert B., z.v. J. Corbijn en M. de Kok. Berg vestigde er.de aandacht op, dat het voorstel slechts de mogelijkheid tot pro cederen opent. Of er toe zal moeten wor den overgegaan, is niet zeker. Hij deel de mede, inmiddels met de firma Ingel- se Co. tot een vergelijk te zijn geko men. Dit zal vermoedelijk ook wel met de andere betrokken partijen gebeuren. In middels wordt de grootste soepelheid toe gepast. Ook de sanering van de oude binnenstad eist toch, dat de betreffende ruimten ter beschikking komen. Natuur lijk is het prettig, gebruik te maken van panden en opslagplaatsen, waarvan de hu ren voor deze tijd belachelijk laag zijn, doch er komt toch eens een einde aan. Hiermede zal men rekening moeten hou den. Het was nog de heer Engelsman die het woord vroeg inzake het voorstel aangaande een nieuwe verordening voor de wethouderspensioenen. De voorzitter, mr. J. W. Peek, gaf hem toe, dat ze niet helemaal een ver betering is, maar het gaat hier om al gemeen geldende voorschriften, waaraan Schiedam niet tornen kan. De raad benoemde tenslotte tot lid van de commissie voor onderwijszaken, in- plaats van ir. W. H. v. d. Toorn, die als zodanig bedankt heeft, diens fractiege noot, de heer A. van Dijck. De gemeenteraad Is gisteravond in een korte zitting bijeen geweest. Er werd een aantal voorstellen aangenomen, waar van we het merendeel vermeld hebben. De heer Engelsman (P.v.d.A.) drong er in verband met het voorstel ter vie ring van het honderd-jarig bestaan van de Gasfabriek op aan, dat men binnen de geraamde 22.000 zou blijven. Wethou der van Kinderen kon hem te dien aan zien geruststellen. Men zou er niet over heen gaan. Blijkbaar hing in 's heren Engelsmans achterhoofd een herinne ring aan enkele extra kredieten, welke de raad in de loop der jaren heeft moe ten toestaan. Zijn opmerking had iets profetisch. Er is voor het openluchtbad nog een aanvullend krediet van 2 ton no dig! Het voorstel tot eventuele gerechte lijk optreden tegen enkele bedrijven, die bepaalde ruimten aan de Noordvestsingel slechts node willen verlaten maakte de heer Male (A.R.) de opmerking, dat naar hem bekend was, voor een der be doelde bedrijven de termijn van gebruik nog niet verstreken was. Wethouder v. d. Het nieuive houten bruggetje over de Poldervaart geeft niet alleen toe gang tot de sportvelden, maar maakt het vooral voor fietsers uit Nieuivland en het Westen mogelijk, het openluchtbad in Kethel te bereiken. Tot en met 4 april valt er in de galérie C.C.C. aan de Lange Kerkstraat een ten toonstelling te bewonderen van werken van Jef Diederen, die in 1920 te Heerlen is geboren. H(j bezocht de middelbare kunstnijverheidsschool te Maastricht en vervolgens de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam, waar prof. van Campendonck zijn voornaamste leer meester was. Amsterdam is sindsdien de woon- en werkplaats van de Limburger gebleven. In 1956 werd hij, na een expo sitie in Parijs, tezamen met de Nederlan ders Corneille en Ten Holt, voorgedra gen voor de internationale Guggenheim- prijs. Uit 1955 dateren enige zeegezichten, die opvallen door hun heldere, maar wel zeer koele kleuren. In zijn later werk wordt de kleurbewerking gecompliceerder, maar de tonaliteit blijft gekenmerkt door een opmerkelijke en verkwikkende frisheid, verschillende doeken gaan terug op jeugd- impressies, waarin het Limburgse land schap, met zijn horizons vol fabriekssil- houetten, een grote rol speelt. De schilder ziet echter niet zo zeer de figuren en contouren, als wel het alles overheersende licht, waarin de tastbare dingen als het ware verdronken liggen. En de manier waarop hij dit triomferen de licht in zijn duizenden schakeringen weet weer te geven, is hartveroverend. Verscheidene stukken dragen de titel „Mijn" De gewone man ziet aan een bo vengronds mijncomplex niet veel meer dan grijze en vale tinten. Maar Diederen, die blijkbaar over b "zonder kleurgevoelige ogen beschikt, ziet 't com-lex als het ware hangen aan een horizon van ontelbare kleurennuances, en hij componeert een le vendige tintensymfonie met een uitbun digheid ais van een vlaggenparade. Andere doeken dragen het opschrift „Verwoesting". Zij bevatten een impres sie van een ineengestorte fabriek, maar ook deze ruïnes van staaltechniek zijn niet cadaverachtig. De kunstenaar beeldt uit, dat het omnipotente licht wederom bezit heeft genomen van een plaats, van waar de mens het had verdrongen, en de ze overwinning wordt uitdagend-fel ge vierd- Op een knap-gecomponeerde dyptiek is onder meer een slapende figuur te be wonderen, waarvan de kop transparant gebed ligt in tot verstild licht geworden slaap. Zeer boeiend is ook het portret van Diederens dochtertje Moniguet, wier edele pose met liefdevolle aandacht is ge troffen. Wij bezitten in Jef Diederen een geluk kig schilderstalent met een magistrale visie op de onuitputtelijke rijkdom van het levende licht. J. L. Het bestuur van de Keveiaerse proces sie vestigt hiermede de aandacht van de leden van de broederschap op de H. Mis, welke a.s. maandag, op het feest van Maria Boodschap, om 9 uur in de Haven- kerk hunner intentie zal worden op gedragen. Aan allen, die voornemens zijn aan de processie naar Kevelaer. op zaterdag, zondag en maandag, 22, 23 en 24 juni a.s. deel te nemen, worden verzocht, in ver band met de vele voorbereidende werk zaamheden, nu reeds daarvan mededeling te doen. De reiskosten bedragen 16.50 per per soon; bruidjes 12. Iedere deelnemer moet in het bezit zijn van een geldig pas poort. Inlichtingen omtrent verblijfkos ten e.d. kan men verkrijgen op het secre tariaat: Oranjestraat 69. Ronnie de G., negen jaar oud, uit de Edisonstraat, is gistermiddag op een met melkbussen beladen vrachtauto geklom men zonder dat de chauffeur dit gemerkt had. Op de Overschieseweg, toen de auto een bocht maakte, is Ronnie echter van de melkbussen en van de vrachtwagen af gevallen. Het liep nog wonderlijk goed af, want de jongen kreeg alleen maar een buil op het hoofd en wat schaafwonden aan een been en is door de G.G. en G.D. naar huis gebracht. Zoals de zaken nu staan, zal voor de nieuwe winkelgalerij aan de Broersvest waarin o.a. de nieuwe bakkerij en banket zaak van de firma Vlug gevestigd zullen worden, op 1 oktober de eerste paal wor den geslagen. Men vertrouwt, dat alsdan alle beno digde onteigeningen etc. hun beslag zullen hebben gekregen. Waar mogelijk, wordt spoedig met de sloop begonnen. In ver band met verschillende omstandigheden, o.a. de sterk gestegen kosten, die o.m. op de grondprijs drukken, zal de bebouwing hoger worden dan aanvankelijk het plan is geweest. Het aantal lagen flats boven winkels wordt n.l. groter. Het hoofd van de meisjes U.L.O. school „Mater Dei" zuster Marie Andrée. heeft contact opgenomen met het Katholiek Vrouwengilde om voor de ouders van de leerlingen van de hoogste klas een avond te organiseren, waarop terzake kundige mensen zullen spreken over de diverse richtingen, die de meisjes na hun examen kunnen inslaan. Deze avond zal plaats vinden op don derdag 28 maart a.s. in de bovenzaal van het Wijkgebouw, Dr. Wibautplein, Nieuw- land, om 8 uur. Op deze avond zullen na een inleiding tot de ouders over de waarde van een verantwoorde keuze, vier informatrices aan het woord komen: Zr. La Rondelle zal spreken over de verpleging; mejuffrouw Touw zal inlich tingen geven over het huishoudelijk en nij verheidsonderwijs; mejuffrouw Meenen geeft voorlichting over het vak van me disch- en chemisch analiste, apothekers assistente en soortgelijke beroepen. Me vrouw J Elshof-de Veldt zal het een en ander vertéllen over het verkrijgen van de lagere akte van het kleuter- en montes- sori-diploma. De organisatrices rekenen er op, dat alle betrokken ouders zullen inzien van hoeveel belang deze oriënterende avond voor hen kan zijn, en door hun opkomst deze eerste poging zullen doen slagen. Op 25 maart a.s. worden de leden van het katholiek vrouwengilde en de K.A.B. dringend uitgenodigd om zoveel mogelijk deel te nemen aan de Bid- en Boete dag. De intentie van de gebeden en boete op deze dag is: voor de wereldvrede en de vervolgde kerken. Om 9 uur wordt de gezongen Mis opge dragen in de kapel van Huize Liduina. En om 3 uur is er lof. Laten alle katholieke vrouwen van de Schiedamse afdelingen zo niet verhinderd, bereid zijn op dez dag, in navolging van Maria, iets van zich zelf te offeren door gebed en versterving. (Advertentie) NIEUW BIN BESPEELD Singel 114-116 Schiedam - Tei 68871 (Advertentie!. voor Schiedam, Vlaardlngen en het West! and. Boslaan 6-12. tel. 4684 <K 1898), .el. 64288 VLAARDINOEN MEN HEEFT HET in onze krant kun nen lezen, in Duitsland blijkt het steeds meer, dat de honger naar toneel miljoenen kost. Men bouwt daar grote, nieuwe schouwburgen, maar geeft er zich rekenschap van, dat de miljoe nen, welke daaraan besteed worden, nog niet het ergste zijn. Het instandhouden van een schouwburg het werkelijk voldoe aan de bestemming ervan, kost eveneens miljoenen. En men is er hier niet alleen met een afgeronde bouwsom af, neen, die miljoenen worden een blijvende last. Het is goed, dit even te bedenken, nu een schouwburg voor onze stad weer aan de orde is gesteld, zij het dan slecht.» als een principiële kwestie. Wanneer er niet grote bedragen ten koste worden gelegd aan de instandhouding, dus aan het geven van goede artistiek verantwoor de, baanbrekende voorstellingen, kun nen de uit culturele overwegingen be schikbaar gestelde miljoenen voor de bouw als weggegooid worden beschouwd. De wethouder van financiën heeft alles behalve optimistische geluiden omtrent het vraagstuk laten horen. Een voorbeeld uit de praktijk bewijst thans reeds, dat een eenmaal gereed gekomen miljoenenobject grote sommen blijft eisen, om het te ex ploiteren. Bij het openluchtbad Groenoord betaalt de gemeente elk jaar honderdduizend gul den bij, hetgeen betekent, dat elke bezoe ker, wanneer het gemiddelde aantal per jaar 100.000 zal zijn, zoals de schatting luidt, eigenlijk een gulden cadeau krijgt. Zulks geschiedt uit overwegingen van volksgezondheid en recreatienoodzaak. Dat Schiedam vertrouwt vele niet-Schie- dammers naar Kethel te trekken, doet aan deze vrijgevigheid niets af. Ze zal ho pelijk vergoed worden door hetgeen die bezoekers eventueel in onze stad zullen verteren, Schiedam als toeristencentrum propageren. Er zijn bij de behandeling van de schouwburgkwestie in de jeugdgemeente- raad heel gezonde en behartenswaardige opmerkingen gemaakt. Dat de permanen te onkosten eveneens nauwkeurig zouden moeten worden bekeken, lijkt wel nodig. Bad Groenoord is reeds een flinke last op de schouders van een gemeente met een tekort van een miljoen, dat vermoe delijk stijgen zal- Zonder de grondruil met Wilton-Fijenoord zou Bad Groenoord er wellicht nooit en zeker niet in zijn huidige gedaante gekomen zijn. Alsnog de las ten van een schouwburg aanvaarden, zal een ernstig punt van overweging moe ten zijn. vooral nu de massa, naar tel kens blijkt, bij voorkeur naar buiten trekt, wkt in deze periode van industrialisatie waarlijk zo wonderlijk niet is. Men zal zich degelijk op het behoefte- element moeten bezinnen. Men zal er trouwens ruim de tijd voor hebben, ver onderstelt DAMWACHTER Aan het concert zullen verder mede werken Cor de la Bije (viool) en Leo de Vries (viool), leden van het R. Ph. O. Het programma omvat werken van Montever di (voor tenor), Schumann (vier liederen op gedichten van Heine), Ravel, Paulenc, Menotti, Bela Bartok etc. (Advertentie) Zondagmiddag komen aan de bosrand de reserve-elftallen van SVV en FOR- TUNA uit Vlaardingen tegen elkaar in het veld. Gezien de oude rivaliteit tussen beide verenigingen zullen de elftallen el kaar weinig toegeven. Het belooft dus een spannend duel te worden, waarbij de Vlaardingse reserves zich ongetwijfeld willen revancheren voor de thuis geleden nederlaag. SVV 3 ontvangt het Rotterdamse H.O.V. 2 en S.V.V. 4 gaat naar de Wiele waal in Rotterdam voor een ontmoeting met C.V.V.2. Nog nooit sinds het bestaan van het Oudercomité is er zoveel belangstelling geweest als deze avond. Er was een tentoonstelling in het r.-k. verenigingsgebouw georganiseerd van werkstukken van de leerlingen der school. Men zag tekeningen, handwerken, han denarbeid, bestaande uit boetseer- en kartonwerk. Op het toneel was het dorp opgesteld met ophaalbrug, wegen en auto's. Dit alles was smaakvol gerang schikt en het was echt jammer, dat alles diezelfde avond weer opgeruimd moest worden, omdat dezelfde ruimte de ande re dag weer gebruikt moest worden voor kleuterschool. De expositie moest opge steld na vier uur 's middags, nadat de kleuters naar huis waren. De schoolmeu- beltjes er uit, de boel wat bijvegen, daar na is men pas kunnen beginnen. Men denkt er hier eigenlijk niet meer bij na. Deze extra-moeilijkheid komt, in het seizoen, zo'n paar keer per week te rug. Hoe laat een avond in de zaal ook eindigt, na afloop moeten de stoelen op geruimd worden, de zaal moet weer klaar staan voor de kleuterschool van de vol gende dag. Uitwijkmogelijkheden zijn er niet. In de koffiekamer zat de jeugd E.H.B.O., op de zolder van „De Burcht" de klaverjasclub, in de keuken van het woonhuis van de koster vergaderde de werkgroep van de K.V.P. Maar we zijn afgedwaald, we wilden iets vertellen van de ouderavond. De voorzitter van het comité, de heer H. Donkersloot, vertelde, dat deze ten toonstelling in enkele weken tot stand kwam dank zij de hulp van het onder wijzend personeel en het enthousiasme der kinderen. Na Kerstmis wil het oudercomité een tentoonstelling organiseren van werkstuk ken, die bij wijze van vrije tijdsbesteding met behulp van de ouders en met ad vies van het onderwijzend personeel zijn gemaakt. Wat betreft het idee „schoolradio" de heer P. J. Beekman wilde een filmpro jector met veel instemming aanvaarden, maar voor schoolradio voelt hij niet veel. Een school, die de leerlingen na de zes de klas event, ook klaar moet maken voor H.B.S. of Gymnasium kan de uren voor het radioprogramma niet missen. De rooster van zo'n school is al overbelast. Daarbij komt, dat de leerstof van de schoolradio gebaseerd is op de leerstof van de gemiddelde school en dikwijls zal men een les krijgen die voor de ene school interessant, voor de andere nau welijks waardevol is. Deze mening wordt ondersteunt door het feit, dat slechts een vijfde deel van de katholieke scholen van Nederland aan gesloten is bij de Kath. Schoolradio. Om cijfers te geven plm. een-vijfde deel van de 2600 kath. lag. scholen. Na veel heen en weer gepraat werd besloten de contri butie met 5 ct. per week te verhogep, met dien verstande, dat zij, die het beter missen kunnen, vrijwillig hun bijdrage ex tra verhogen, naar draagkracht. Het bezwaar van de voorbereiding der kinderen voor de 1ste H. Communie op zondagmiddag werd weer besproken. De landbouwende bevolking is voor de zon dagmiddag, de burger voelt meer voor voorbereiding in de week. De uitslag van dit verschil in opV8t-ii' zal in Sursum Corda door Pastoor bliceerd worden, ofschoon het nauuAj,!)' twijfelachtig is welke partij op den in het voordeel zal zijn. Nog is ter sprake geweest welk® de thode de beste is, om de kinderen schoolmis zo effectief mogelijk h. misoffer te doen deelnemen. O» het feit, dat hier al bibliotheken oVelslii' geschreven zijn zonder uiteindelijk f oP taat kunnen we de conclusie hierov® deze avond wel in het midden laten- Na de pauze werden er nog enige pjes vertoond. Op dinsdag 26 maart a.s. houden vengenoemde verenigingen hun menlijke jaarvergadering. Op deze 8 jr[ is als spreekster uitgenodigd mej- van Gennep, interdiocesaan leidster de L.T.M. Ook de vaders en moeders wordt zocht deze avond bij te wonen. Alle0, gP den dus verwacht op dinsdagavon" 8 uur in het Ver. Gebouw. Ook de eerste harpiste, Annemarie Bom, van het Rott. Philh. Orkest, zal als soliste op het speciale Toonkunst concert optreden. In de competitie van de afd. RottfU de van de K.N.V.B. staan er voor zon rtiif0' volgende wedstrijden op het progr8 reS- le klasse A:Bloemhof—Nestoro;Pr£ p.x Sportvogels; S.F.C.—D.Z.B.; V-i" Aeolus; W.F.—Noorderkwartier. le klasse B: DemosHurricanes; A lingen R.V.V.B; Germinal S.S.A.V.R.Belvedero. rirs^ le klasse C: D.O.K.—A.S.B.; vLcWe' G.L.Z.; Het Noorden—T.O.G.B.; broek—Oud-Beyerland. g.T;! 2e klasse A: Zwart Wit-T go3®' G.V.M.D.—Florissant/O.B.R.; D.O-f- boP PuttershoekA.V.O./Z.V.C.Pants® —Varkenoord. n p.vj 2e klasse B: Groen Witten--^ p.--; Pech vogels—Singelkwartierpad' St.-Lodewiik; O.M.L.—Vierpolders- -Crooswijk. Ir. 2e klasse C: W.C.R.-Abbenbroek,jI-' N.R.C.; Onit—Voorwaarts; V.v- D.J.S. V-S' 3e klasse A: S.C.R.—Don Bosco. G.E.M.. n n.Z>- 3e klasse C: Actlvitas—Oldi; T.t>- Afrikaander Boys. (Advertentie), 79ste Jaargang No. 23332 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 59-0943 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELIN GEN f 0.30 per m-nu-hoogte. Bfl con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maxunum 60 woorden. AUe advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig die Regelen voor toet Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.90 per kwartaal, f 130 per maand an t 0.55 per week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2