wordt 12 km lang PR M wallop: m REUS, die vermoedelijk een aap was twee maatschappijen ondernemen GARAGES IN DE ROTSEN ',v ,'V. - - de rechterhand van de Majesteit Met 4000 ARBEIDERS DE REUZEKARWEI Ook 3600 meter onder de grond 4000 arbeiders en 1 monster J umbo Niet ten koste van vele mensenlevens 300 m3 verse luclit per seconde VB ZATERDAG 23 MAART 1957 PAGLNA 3 Amerikaanse Jumbo zal assistentie verlenen Alleen al Genève draagt 700 miljoen Zwit- 8erse francs bij in de bouw van de grote auto- buuiel door de Montblanc. Italië en frankrijk hebben veel grotere bedragen be schikbaar gesteld, maar voor Genève bestond er een bijzondere reden om goed uit de hoek te komen. Het zag er naar uit, dat de weg daar de tunnel op Zwitsers gebied ver om Genève heen zou worden aangelegd, waar door deze stad niet van de voordelen der Nieuwe internationale verkeersader zou ge beten. Thans heeft men bereikt, dat deze Zelfs dwars door de stad zal voeren, zodat die lcr dege van het toeristenverkeer zal kunnen l'fofiteren. Door die 700 miljoen keiharde h"ancs was het tevens mogelijk, dat de Geneefse staatsraad Jean Treina president werd van bet internationale consortium, waardoor het grote werk zal worden uitge voerd. De Amerikanen zouden zeggen, dat Genève aldus een „finger in the pie", een vinger in de taart beeft, hetgeen weer be tekent, dat de stad en heel baar omgeving baar belangen behartigd zullen zien. Er is nu een verlengstuk van de Franse „Route Blanche" geprojecteerd, die over Genève loopt. Ze zal de kortste wegverbinding tussen Parijs en Rome zijn, waarin het obstakel van de „Faucille", de 1323 meter hoge bergpas, die moet worden genomen, alvorens men Genève bereikt, op een bevre digende manier verwerkt is geworden. °ndern eming is, onze tijd met haar indrukwekkend technisch kunnen - Ms»!!» IIÉÉlIp W&sêMlltl&fll. IN CHINA ZIJN DE RESTEN GEVONDEN VAN EEN MENSACHTIG WEZEN, DAT 4 METER LANG WAS Bevestiging gevonden van oude verhalen over reuzen? In oude volksverhalen en sprookjes speelt de reus vaak een belang rijke rol. Ook de H. Schrift gewaagt van reuzen. Het verhaal van David en de reus Goliath is wellicht een voorbeeld geworden van vele andere, soortgelijke verhalen, het sprookje van Klein Duimpje en de Reus incluis. Jonathan Swift deed zijn Gulliver in een land van reuzen verzeild raken. En de historie gewaagt nog in de recente tijd van reuzen. Maar mensen, die niet minder dan vier meter lang waren, hiervoor houdt de stoutste verbeelding toch wel even halt. Doch nu komt uit het communistische, marxistische, ongelovige China het be- richt, dat een in het Westen een goede naam bezittende geleerde, die er trouwens ook heeft gestudeerd en thans aan de universiteit van Peking doceert, ergens in het binnenland enkele versteende beende ren heeft gevonden van wat hij de Gigantopitecus noemt en waarmede hij het Bijbelse verhaal van Goliath bevestigt. In de benaming Gigan* topitecus in het woord gigant ofwel reus verwerkt. DRAKEN EN REUZEN EEN NEGERVOLK VAN REUZEN. Observator e" ati» .i0n MONTBLANC-TU he tunnel door de Montblanc wordt de langste ter wereld. Althans Uit zeggen de ontwerpers. Maar zij zijn het niet alleen, die beweren, uot ze de langste tunnel bouwen. De Zweden beweren ook, dat zij er mede bezig zijn en ivel in het verre Noorden van het land, te Slornorrforsbij de rivier de Ume. Zij spreken inmiddels van de O'ootste. Er valt natuurlijk wel enig onderscheid aan te ivijzen lussen ('e begrippen grootsteen „langste". Laten wij voor ons aannemen, de tunnel door de Montblanc in ieder geval een gigantische 1 eikomen waardig. Hij zal in een recordtijd gereed komen en wel in jaar I960. Men hoopt, alle fouten te vermijden, uelke in het Pt'lcden bij de bouw van tunnels zijn gemaakt, wil onder zo gun stig mogelijke omstandigheden werken, zotvel ivat het mensen- 'nateriaal als de technische hulpmiddelen betreft. De Montblanc- 'lmnel mag geen duizenden mensenlevens kosten, zoals zulks o.a. de Sim piontunnel en de Sint-Gotthardtunnel het geval ivas. Men heeft zo nu en dan epkele kor- ;e berichten over de Montblanctunnel Jinnen lezen. Het is daarom wel al gemeen bekend, dat deze bijna twaalf f'lorneter lang zal worden. Hij zal in rankrijk beginnen bij de Hameau des elerins, op een hoogte van 1203 me er boven de zeespiegel en in Italië "tkomen bij Entrèves, op een hoogte jan 1380 meter. De breedte zal ruim ent meter bedragen. Men bestudeert momenteel reeds verschillende lucht- mevoersystemen. De tunnel zal nl. een i^^mnnei zijn 6n men verwacht moei- senbi;i de afvoer van uitlaatgas- 2i'n Naar schatting zullen gemiddeld voertuigen per uur door de tunnel Waarbij ze een snelheid van veer- g Kilometer niet mogen overschrijden. Het zal aldus mogelijk zijn, het traject in 15 a 20 minuten te volbrengen, maar desondanks zal de luchtverversing een belangrijk punt zijn. Er is genoeg ervaring opgedaan bij be bouw en het onderhoud van grote bergtunnels, om ongeveer na te kunnen gaan, welke moeilijkheden zich bij de Janleg van de Montblanc-tunnel zullen °ordoen. Men gaat in de nieuwe tun- ^el de eigenlijke straatweg zeven me- er breed maken. Aan weerszijden er- ah komen de kanalen voor de lucht- .'erversing en afwatering. Dit laatste een apart probleem, dat zich ver moedelijk pas op den duur zal gaan Jjanifesteren, wanneer het bergmas- leI> waardoorheen de tunnel wordt ®ahgelegd, zich na het doorboren weer ast gaat zetten en de druk in het in- /endige gestabiliseerd is. Door het «esteente sijpelt overal water, het °rmt hier en daar zelfs vrij sterke waterlopen en kan, wanneer het ergens doorbreekt, onaangename en zelfs ge vaarlijke situaties scheppen. Maar juist die afwateringskanalen zullen het mogelijk maken, de tunnel vrijwel wa- tervrij te doen zijn. De totale breedte van de doorboring wordt niet minder dan 9.35 meter. In de tunnel zelf wordt een 80 centimeter breed trottoir aange legd, althans aan één kant, terwijl aan de andere kant een verhoging komt, ongeveer 35 centimeter breed. Op elke vijftig meter is een inham, een grote over de mogelijkheid van een commer ciële exploitatie, maar de pessimis ten hebben ten aanzien van de rentabi liteit van tunnels meestal ongelijk ge kregen en men verwacht nu eveneens, dat het autoverkeer hen zal logenstraf fen. De Montblanc-tunnel ligt in een lijn, welke loopt van Parijs, via Dijon, Genève, Genua naar Rome en twee van de drukst bereden wegennetten van West-Europa verbindt. Men is ervan overtuigd, dat het verkeer tussen Pa rijs en Rome nog zal toenemen en vreest zelfs geen concurrentie van een nieuwe bergpas, welke op Zwitsers gebied wordt aangelegd. Integendeel er wordt op vertrouwd, dat deze, even als de andere bergpassen, nieuw ver keer zal aanvoeren. Daarom wordt er ook rekening mede gehouden, dat door de Montblanc-tunnel gedurende de eer ste jaren minstens 100.000 ton aan goe deren zuilen vervoerd worden. Mede hierom meent men, het risico van een tekort te mogen nemen, aangezien dit zich niet lang zal voordoen. Over de Simplon loopt een bergpas, maar de verbreding daarvan is te laat ter hand genomen. Op grond hiervan acht men concurrentie van die kant uitgesloten, ook al omdat de Simplon- tunnel bij het station Iselle, aan de zuidelijke ingang, niet over een over ladingscentrum voor auto's beschikt. De bergpas ligt zeshonderd meter hoger dan de Montblanc-tunnel en voor het wintertransport van auto's biedt de Simplon-tunnel geen mogelijkheid. De Zwitsers hebben aanvankelijk danig met de handen in het haar gezeten, toen het plan voor de Montblanc-tunnel uit eindelijk door de Franse en Italiaanse regering werd goedgekeurd en de hon derdmiljoen gulden welke hij zal kos ten, ter tafel werden gebracht. Ze vreesden, dat vooral het toeristenver keer met Frankrijk een gevoelige klap zou krijgen. De kortelings verbrede Farclaz-pas zal echter de verbinding Doorsnede van de tunnelschacht nis, geprojecteerd en op elke vijfhon derd meter zal een garage in de rots wand worden uitgehouwen. Wat de luchtverversing betreft, men heeft uitgerekend, dat bij een gemid delde frequentie van 105 auto's en trucks per uur, per seconde niet min der dan 300 kubieke meter verse lucht nodig zullen zijn. Volgens bescheiden schatting zullen per jaar 300.000 vehi kels van de Montblanc-tunnel gebruik maken. Niet iedereen is optimistisch 4 V- 1<i et enorme massief van de Mont- 3 is de ingang van de tunnel bij "tonix nog heel wat kleiner dan een „muizengaatje"' Vele mannen liepen van trots met de duimen tussen de openingen van hun vest, toen „Rome" St.-Joseph officieel tot „opifex" tot arbeider proclameerde. Maar dinsdagavond, op het feest van deze grote heilige was in onze kerk het aantal mannen op drie handen te tellen. Dat was dus tegenover de eerste trots maar een schrale vertoning! We doen overigens allemaal wel meer dik, terwijl altijd oppassen geboden blijft. We zakken immers zo gauw af. Pater Lohuis heeft het in zijn lijdens meditatie van de week niet voor niets zo herhaaldelijk verklaard: Bid, bid, anders valt ge! Deze priester met zijn veertig dienst jaren sprak uit naam van de Kerk tot ons. We kunnen het eenvoudig niet zon der Gods hulp af. Dat alles blijkt ook weer zo duidelijk uit hef officie van morgen. Het begint al aanstonds bij de Introïtus: „Mijn ogen zien geregeld naar de Heer, want Hij zal mijn voeten uit de strik bevrij den. Zie op mij neer, arm ben ik. wil mij niet beschamen." De Collecte is een nieuwe kreet om bijstand: Zie neer op de wensen der nederigen, strek ter bescherming de rechterhand Uwer Majesteit uit. Dan komt wederom St.-Paulus op het wereldpodium. En weer over de condities voor een christelijke levenswandel, nl. God na volgen, opgaan in de liefde. Waren we eerst „stukken duisternis", thans moe ten we zijn „lichten in de Heer". Want de vruchten van het licht zijn goedheid, rechtvaardigheid en waarheid. Het Evangelie brengt het verhaal van de duiveluitdrijving. Moeten wij vaak niet anders doen dan de duivel uit drijven? Doch die karwei kan niet worden vol bracht dan door sterke lieden in volle wapenrusting. Eerst dan kunnen we ons eigen erf veilig bewaken. Een dergelij ke flinke houding aannemen is niet een zo gemakkelijke opgave. Wel wat ge- akkelijk misschien direct na een mis- sieweek of een retraite, maar later, het hele jaar door, een leven lang! Gelukt dat op de basis van veel en heel veel gebed, dan krijgen ook de woorden van hef Offertorium de echte betekenis. Dan kunnen we oprecht zeg gen: „De voorschriften van de Heer zijn rechtvaardig, blij maken zij de harten". Doch de overige delen van het officie de Kerk wéét hoe broos goede voor nemens zijn brengen wederom sme kingen. „Moge deze offerande onze zonden uitwissen, mogen lichaam en ziel wor den geheiligd. Verlos ons goedgunstig van zonden en gevaren-" Bid, dat wil zeggen aldus de medi tatie-predikant de ziel verheffen tot God. Dan zal uiteindelijk aan ons ne derig verlangen worden voldaan en de rechterhand van de Majesteit ter be scherming worden uitgestrekt. met Chamonix ten zeerste verbeteren, terwijl ook de pas over de Grote Sint- Bernard, die thans in een groot systeem van bergpassen is opgenomen, het toe ristenverkeer van Italië uit zal blijven voeden. De Italiaanse ingenieur graaf Lora Totino, die enkele jaren geleden reeds een schacht van zeshonderd meter lengte in het massief van de Montblanc boorde, temidden van de arbeiders. De Montblanc-tunnel gaat diep onder de spitsen van het Montblancberg- massief door. De noordelijke ingang, welke in het dal van Chamonix gepro jecteerd is, ligt 3600 meter onder de hoogste spits ervan. Er bestaat aan de Italiaanse kant reeds een stuk tunnel van ongeveer zeshonderd meter leng te, dat werd aangelegd door de Itali aanse ingenieur, graaf Lora Totino, die in 1946 aan de Franse regering een volledig uitgewerkt project voor een Montblanc-tunnel voorlegde en alvast maar begon. Dit gedeelte zal inmid dels aanzienlijk verwijd moeten worden maar het begin is er.. De algemene verwachting is, zelis in Zwitserland, hetwelk eigenlijk dit gro te karwei ontnomen zag, maar op het laatste ogenblik zich er toch financieel bij kon interesseren, dat de Montblanc- tunnel een prachtige aanvulling zal blij ken te zijn van het grote verkeersnet over en door de Alpen, dat bestaat uit de Sint-Gofhard-, de Simplon en de Lötschbergtunnel en twintig fraaie, groots aangelegde bergpassen, de Al penpaswegen. Omtrent het verloop der werkzaam heden werden in de Franse en Italiaan se bladen bereids interessante medede lingen gedaan. Ze zullen door twee aan nemingsmaatschappijen worden uit gevoerd, een Italiaanse en een Fran se. Vierduizend Italiaanse arbeiders zuilen zich een weg banen, dwars door het graniet in het binnenste van de Montblanc, onder een enorme gletsjer door. Er zullen veel meer en veel be tere mechanische hulpmiddelen ge bruikt worden, dan bij het aanleggen van de Sint Gotthard- en Simplontun- nel mogelijk was. Men heeft zich kun nen verzekeren van de hulp van nie mand minder dan Jumbo. Jumbo is een enorme graafmachine op hoge poten, die van wielen voorzien zijn. Het sta len monster is door de Amerikanen ge bouwd en verrichtte belangrijk werk bij de aanleg van de beroemde Hollandtun nel onder de Hudson, bij New Jork. Jumbo is zo genoemd, omdat hij zich door de rosten een weg baant, zoals een olifant dit door een oerwoud doet, alles wat hem in de weg komt, tegen de grond werpend. Pneumatische boren doen bij Jumbo, wat de brede schou ders. de zware poten en de krachtige slurf van een olifant presteren. Jumbo werpt de stukgeslagen en uitgegra ven stukken rots tussen zijn grote po ten, in wagentjes, die over rails al het puin verder voeren, naar een start plaats voor grote trucks. Met weet precies, hoe hel binnenste van de Montblanc, ongeveer vierdui zend meter onder de toppen, er uitziet, of liever, hoe het is samengesteld. Ui teraard heerst daar een enorme druk. lopen er scheuren en spleten doorheen en moet men steeds rekening houden met doorsijpelend water. Maar het zal de wrocters in de ingewanden van de Montblanc niet overkomen, wat de ar beiders bij de tunnelbouw door de reeds genoemde bergen overkwam, nl dat ze verrast werden door plotseling uit een spleet stromende, giftige gassen of ko kend water. Het water in het gesteen te van de Montblanc is koud. De arbei ders zullen, wanneer ze ongeveer hal verwege zijn, zuivere kristallen vinden van wel vijftien centimeter lengte. De ingang van de tunnel door de Montblanc aan de Italiaanse zijde, zoals een Italiaans tekenaar hem tekende, op grond van het bestaande project. Ook zal worden voorkomen, dat ern stige ziekten de arbeiders teisteren, veroorzaakt door bezwangerd steen gruis. Bij de bouw van de Simplon- tunnel zijn honderden arbeiders aan dergelijke ziekten bezweken. De vei ligheid wordt elk ogenblik in het oog gehouden, zodat niet tientallen arbei ders en technici aan plotselinge instor tingen ten offer zullen vallen. Het doorboren van de Montblanc zal niet ten koste van vele mensenlevens ge schieden, hierover zijn de mannen, die er het oppertoezicht hebben, het vol komen eens. Telkens, wanneer Jum bo een taak verricht heeft, zal men de tunnel grondig zuiveren en nagaan, of zich ergens wellicht toch ontplof bare gassen hebben verzameld, alvo rens tot het aanbrengen van nieuwe springladingen over te gaan. Zelfs de trucks, waarmede het puin wordt weggevoerd, zullen van een speciale installatie voorzien zijn, die in de uit laat is aangebracht, waardoor het on mogelijk wordt, dat ze de lucht in het tracée bezwangeren. Voor het bereiken van de tunnel zal een aanzienlijk geringere stijging j kilometer iets groter dan Zwitserland en j ondanks zijn slechts vijf miljoen inwoners I het dichtst bewoonde land van heel Afi- ka. Over de Watoessi en de Bahoetoes heerst Matara III, eveneens een reus. Hij is evenals de meesten zijner stamgenoten meer dan twee meter lang, omringt zich graag met Bahoetoe-bedienden, waardoor zijn indrukwekkende gestalte des te beter uitkomt. Zijn vrouw doet in lengte niet voor hem onder. De Boehoetoes beschou wen de Watoessi als in elk opzicht hun meerderen. In Belgisch Kongo, waar het land aan grenst, beweren de Belgische ambtenaren, dat hun collega's daar in Roeanda-Oeroendi zich tegenover Moetara III pygmeeën voelen. Ook de echte pyg meeën beschouwen de Watoessi als hun natuurlijke heersers, maar zwervers als ze zijn, behoeven ze zich niet veel van hun reuzen-koning aan te trekken. Bij hen zou het verhaal van Kleinduimpje en de Reus werkelijkheid kunnen zijn. Maar Moetara II is een modern mens. geen kannibaal. Hij tennist o.a. voortreffelijk en regeert als een verlicht vorst, die zijn onderdanen de nodige vrijheid laat en een democrati sche regeringsvorm voorstaat. Dit was anders bij zijn vader. Deze voelde zich nog een absolute heerser en duldde van nie mand tegenspraak, zodat de Belgen hem indertijd moesten afzetten. Roeanda-Oeroendi is bezig, een toeris tenoord te worden. Niet alleen, omdat 't een prachtige natuur bezit, maar ook, wijl het zich het land der reuzen noemen kan. K. H. moeten worden overwonnen dan bij de Sint-Gotthard en de Simplon. Bij de eerste moeten de treinen tot een hoog te van 1150 meter klimmen. Bij de Simplon is die hoogte 600 meter, bij de Mont-Cenis was die zelfs 1300 meter. Vroeger boorde men liefst zo hoog mo gelijk, met het oog op de enorme druk in het binnenste van de berg. Thans beschikt men over de middelen, om zo laag mogelijk te boren en is men in staat de druk van een vier duizend meter hoge berg, waar dan nog een zware gletsjer op ligt. te weerstaan. De tunnel zal van Italië (Courmay- eur) uit, langzaam naar Frankrijk (Chamonix) afdalen. Men houde intus sen in het oog, dat de eigenlijke toe gangen zich respectievelijk zullen be vinden bij Entrèves en Hameau des Pélerins. De eerste namen worden bij voorkeur gebruikt, omdat ze vooral onder alpinisten en bergtoeristen zo bekend zijn. Entrèves ligt in de Val d'Aosta, de Hameau des Pélerins bij de Val d'Arve. De Chinese geleerde meende aan de hand van een aantal gegevens, welke de gevonden resten hem verstrekten, te mo gen vaststellen, dat het hier ging om een groot, aapachtig wezen, dat een lengte van minstens vier meter had en dienovereen komstige ledematen bezat. Nu was het in de wereld der antropologen reeds lang be kend, dat in China fossielen worden ge vonden, voornamelijk tanden, die afkom- sitg moeten zijn van reusachtige wezens. De Chinese apothekers bereiden genees krachtige poeders en dranken uit fijnge maakte, wat ze noemen draketanden. Deze tanden worden door de Chinese boe ren boeren bij het omploegen van hun land vaak gevonden. In menige Chinese apotheek staan bijzonder grote „drake tanden", die als een bijzonderheid worden bewaard en moeten dienen om de goege meente aan te tonen, dat het met die dra ken ernst is. Draken zijn even legendarisch als reu zen, maar er lijkt zowaar verband tussen die twee te bestaanAlthans, de ont dekking van de Chinese geleerde prof. W. C. Pei, wordt ernstig genomen en is in de wetenschappelijke pers reeds druk besproken. Naar wordt aangenomen, gaat het hier intussen wellicht niet om een menselijk wezen, maar om een aapachtige mens of om een grote mensaap. Te dien aanzien zullen de geleerden het eens moeten wor den. Bij de beenderen, door Prof. Pei in een grot in de provincie Kwangsi gevon den, trof hij resten van maaltijden aan, waaruit bleek dat het enorme wezen die ren als voedsel moet hebben gebruikt. In en rond de grot heeft Prof. Pei nog ge speurd naar andere overblijfselen. Hij meende tot de conclusie te kunnen komen, dat de dieren die de reus tot voedsel dien den, vermoedelijk in gevangen staat, dus als een soort huisdieren werden gehouden, hetgeen op een zekere trap van bescha ving zou wijzen. Maar hij vond toch geen enkel spoor van culturele bedrijvigheid, geen wapens, geen gereedschappen. Men tast dus nogal in het duister omtrent de j Gigantopitecus, hetgeen niet wegneemt, j dat men in de gedane vondst een bevesti ging ziet van de vermoedens omtrent het bestaan in vroeger tijden van reusachtige mensachtige wezens. Nog heden ten dage zijn er mensen, die twee meter en zelfs meer lang worden. Dit behoeft overigens niet als een bewijs te worden beschouwd, dat er inderdaad vroeger rassen of volken van mensen van heel grote statuur hebben bestaan. Maar toch is het wel interessant, hier in aan sluiting op de ontdekking van de Giganto pitecus afgezien dan, of die een grote aap was even de aandacht te vestigen op het volk der reuzen, de Watoessi, dat in Roeanda-Oeroendi woont, ten Noordoos- ten van Tanganyika. Roeanda-Oeroendi is een Belgisch mandaatgebied. Het is zeer onvruchtbaar. Er wonen ongeveer vier miljoen Bahoetoes, negers van gewone sta tuur en enkele pygmeeënstammen. welke aan het uitsterven zijn. De Watoessi vor men er een geheel apart volk onder. Men veronderstelt, dat ze in de 15de eeuw uit Abessynië of de Soedan naar Roeanda- Oeroendi gekomen zijn. Ze vormen er nu een soort heersende klasse, zijn rijke vee houders of bekleden belangrijke posten in het handels- en economische leven, maken ook deel uit van 't bestuursapoaraat. Roe anda-Oeroendi is met zijn 54.000 vierkante Wat de details betreft, kunnen we nog mededelen, dat in het systeem van de ventilatie, waarbij eveneens van Amerikaanse ervaringen is gepro fiteerd, driehonderd kubieke meter verse lucht per seconde in de tunnel zal worden geperst. Gedurende de eer ste tijd zal de maximumsnelheid voor auto's slechts vijfentwintig km per uur mogen bedragen, maar later zal de reeds genoemde limiet van veertig kilometer worden toegestaan. Op den duur zullen vierhonderd auto's per uur verwerkt kunnen worden. Tot dus ver is er nog niets gepubliceerd over het tolgeld, dat betaald zal moeten worden, maar het consortium, dat de Montblanc-tunnel bouwen en exploite ren zal, heeft verklaard, dat de auto mobilisten in ieder geval hun kosten heel wat verminderd zullen zien en volkomen bereid zullen zijn, een be hoorlijk tolgeld te betalen, vooral ook vanwege de tijdwinst, die ze onge twijfeld zullen behalen. Reizigers uit Frankrijk, die van de nieuwe tunnel gebruik willen maken velen veronderstellen, dat de ope ning pas in 1961 zal kunnen plaats Vinden, al wordt er dan van 2 kanten tegelijk met de Montblanc-tunnel een Franse Route Blanche eerst naar Ge nève moeten rijden. Daarna zullen ze herhaaldelijk de zich hier heen en weer kronkelende grenzen moeten pas seren, maar er is reeds besloten, dat de douaneformaliteiten zeer ver eenvoudigd zullen worden. In Genève zelf vraagt men zich af, wat er van het verkeer terecht zal komen, als het vervoer door de tunnel werkelijk zo groot wordt, als men verwacht. De bin nenstad kent thans reeds een ver keersprobleem. Men spot er, dat er tegelijk met de Montblanchetunnel een tunnel onder het Meer van Genève zal moeten worden gelegd We hebben enkele cijfers genoemd omtrent het verkeer, dat de eerste autobaan dwars door een berg van de afmetingen van de Montblanc volgens voorlopige berekeningen zal verwer ken. Optimisten komen tot veel hoge re getallen. Zij wijzen erop, dat heel wat toeristen, die nu naar Italië via de Rhönevallei en de Franse Rivièra gaan de directe weg naar Genua zullen ver kiezen. Het zal in het bijzonder het winterverkeer zijn, dat de Montblanc- tunnel van klanten zal voorzien. Zelfs in deze zachte winter zijn alle interna tionale Alpenwegen langer of korter voor het verkeer gesloten geweest. De bergpas over de Simplon is momen teel zelfs gevaarlijk, vanwege de uit breidingswerkzaamheden, welke er aan in constructie zijn en die pas in 1960 gereed zullen komen. Maar ook dan zullen talrijke automobilisten aan de rustige en veilige weg door de nieu we tunnel de voorkeur geven, menen de optimisten. De bergpassen over de Grote en de Kleine Sint Bernard zijn van eind oktober tot midden mei prak tisch voor het autoverkeer gesloten. Er bestaat geen route door de Zwit serse Alpen, die altijd bereden kan worden. Dat zal de tunnel door de Montblanc wel zijn honing Moetara III, heerser over het van een paleisbediende cc volk der reuzen, de IVatoessi, neemt n telei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3