Shape-missie verlaat ons land Kolonel Platerink: DE LOEP Rotterdamse Graanmarkt „Mijnheer Robert teruonekomen RDTER5EPT Olifanten houden oppasser voor de gek! Blinkend Vlissingen plaatst Bestevaer in het brandpunt i Als U keelpijn hebt... het pnodêxne De Ruyter nog steeds op de wereldzeeën Hr. Ms. de Ruyter in de marinehaven Den Helder Leerden ons het gebruik der nieuwe wapenen Blijdschap en bezinning op historische dag Vlaggenzee Pen Uit Ned. Bank verlaagt percentage kasreserve van 7 tot 6 pet. Analist ZATERDAG 23 MAART 1957 PAGINA I F®1 Niet veel verder Poolstreken De man die een tweede tocht naar Chatham hielp verhinderen Sheerness Bij het standbeeld „Vrede met de strijd" HAARLEMSE GEVANGENE KOOS DE LENTE Mede als steun tot financiering van de woningbouwleningen Rond de haven pEN mens kan zich vergissen; L' daar is hij tenslotte mens voor, doch ook hier moeten sr grenzen zijn. En o.i. maakte minis ter Mansholt het wel een beetje bont, toen hij in de Kamer, uiter aard onbewust en ongewild, een onjuiste mededeling deed. Bij de debatten had hij verklaard dat er over de Scheveningse haven een pricipiële beslissing met gun stige perspectieven genomen wa~j- De verbetering van de haven was dus, zo meende de burgerij, in het zicht van de haven! Doch in het zicht daarvan is zij echter gestrand. Want nadat het schip (i.e. de begroting) in veilige haven lag, moest excellentie Mans- holt weer uitvaren, daar hij zich inzake de haven vergist had. „Zowel minister Algera als ik zijn ervan overtuigd, dat verbete ring van de Scheveningse haven slechts verkregen kan worden door vernieuwing", zo zei minister Mansholt die nu verklaarde, dat door de regering nog geen beslis sing te dien aanzien was genomen. Dus was verbetering van de ha ven nog niet in veilige haven! Enfin, de beide betrokken excel lenties zijn er tenminste van over tuigd, dat verbetering van de be trokken haven slechts verkregen kan worden door vernieuwing. En zo'n eensgezindheid is toch wel iets waard, al heeft men er op dit ogen blik niet zoveel aan. Intussen, de Scheveningers kun nen moed houden, want minister Mansholt heeft zich nog niet voor de tweede maal gecorrigeerd. En als de „principiële beslissing met gunstige perspectieven" niet al te lang uitblijft, krijgen de Scheveningers een nieuwe haven onder het bestuur van de zo zeer gevreesde „roomse" burgemees ter t - GEHEIM PROJECTIEL GING SPELEVAREN Door Joseph Hocking Een kruiser en zijn commandant K - CS - Advertentie In de haven van Nieuwediep ligt Hr. Ms. de Ruyter, onbeweeglijk aan een paar degelijke trossen. Over het dek kuieren wat matrozen met een emmer in hun hand en de lopen van de zware kanonnen staren weinig martiaal de lucht in. Niettemin maakt het schip een stoere indruk; een waar dige naamdrager van de grote admi raal. Het is al de elfde Nederlandse oorlogsbodem, die naar de vlootvoogd is genoemd. Op 19 mei 1939 werd bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij te Rotterdam de eerste kielplaat gelegd voor Hr. Ms. De Zeven Provinciën, terwijl enkele maanden later, op 5 september bij Wilton- Fijenoord de eerste kielplaat werd gelegd voor de tegenwoordige kruiser De Ruyter. Toen de Duitsers in 1940 ons land bin nenvielen, verkeerde van beide schepen de bouw nog in een beginstadium. Wat op stapel stond twee casco's in verschil lende stadia van bouw werd in beslag genomen en de Duitse Kriegsmarine be sloot de beide schepen in een zo snel mo gelijk tempo te doen afbouwen ter ver sterking van haar vloot Enerzijds wegens gebrek aan materiaal en personeel, anderzijds door opzettelijke vertraging door degenen aan wie deze taak was opgelegd, waren de Duitsers in 1945 echter niet veel verder gekomen. Weliswaar hadden zij op 24 december 1944 het casco van Hr. Ms. De Ruyter te water doen laten, maar zij waren er niet in geslaagd dit naar Duitsland te slepen voor afbouw en in 1945 lag het nog steeds gemeerd aan de werf van Wilton- Fijenoord. Het casco van Hr. Ms. De Zeven Provinciën lag nog steeds op de helling en was nog lang niet aan een tewaterlating toe. Ingenieurs en technici ontwierpen toen met de beide casco's als basis twee geheel nieuwe en nu hoogst moderne kruisers, vóór men er toe overging, de bouw te hervatten. In het voorjaar van 1953 vingen de proeftochten aan, die zich-uitstrekten van de Poolstreken tot de tropen. Beide ble ken het zeer goede zeeschepen, terwijl de maximum snelheid hoger was, dan con tractueel was overeengekomen. In aan wezigheid van H.M. de Koningin werd Hr. Ms. kruiser De Ruyter op 18 novem ber 1953 in dienst gesteld. Het schip is 187.32 m. lang, de grootste breedte is 17.25 m., de gemiddelde diepgang 6.40 m. Het is een dubbelschroef turbineschip en het totale machinevermogen is 85.000 apk; de maximumsnelheid is meer dan 32 zeemij len per uur. De beide kruisers trokken in het bui tenland zeer de aandacht. Het Franse maritieme tijdschrift „La Revue Mari time" beschreef ze als behorende tot de „sterkste luchtdoelkruisers ter wereld" en ook uit vele andere buitenlandse pu- blikaties bleek, dat men de overtuiging had, dat Nederland door deze schepen en door zijn thans in hoge mate moderne vloot in een vooraanstaande maritieme positie is gekomen. In alle steden waar de Koninklijke Marine is gelegerd, zal maandag als feerbetoon aan admiraal De Ruyter geparadeerd worden. Het grootste défilé vindt plaats in Den Helder, waar Koningin Juliana en prins Bernhard de troepenschouw zullen bijwonen. Officieren en be manning van een der schepen zul len zich op deze dag bijzonder trots voelen. Dat zijn de mannen van Hr. Ms. De Ruyter de kruiser die de naam van de grote vloot voogd nog steeds over de wereld zeeën draagt. Dat olifanten bijna menselijk pret kun nen hebben, blijkt uit een verhaal over hetgeen bij circus Sarrasani gebeurde. Een van de olifanten was er door onacht zaamheid van de oppasser in geslaagd een sleutel te bemachtigen. De man spoedig door collega's geassisteerd, trachtte het kostbare voorwerp terug te krijgen. Maar allen liepen van het kastje naar de muur. Gorgelend en giechelend van plezier gaven de olifan ten de rij langs de sleutel door, dan was hij weer hier en dan weer ginds Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waarover u kunt lezen in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pente keningen, vele prachtige kleurenpla ten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren y,n Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier o* rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteral- bum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Prins Bernhard heeft gisterenavond tij-M.C., de Amerikaanse kolonel William dens een banket op de Zwaluwenberg te Hilversum afscheid genomen van de bui tenlandse officieren van de Shape-trai- ningsmissie, die indertijd door de NATO in ons land werd gedetacheerd teneinde onze legeronderdelen op de hoogte te brengen van het gebruik der nieuwe be wapening. Op een receptie, die aan het banket vooraf ging, reikte de Prins aan het hoofd van de missie, de Amerikaanse ko lonel Steve A. Chappuis, het comman deurskruis uit van de orde van Oranje Nassau, alsmede zijn foto met eigenhan dig onderschrift en een aardewerken as bak. Kolonel Chappuis ontving idnertijd reeds de militaire Willemsorde voor zijn moedig gedrag nabij Best, waar hij op 17 september 1944 deel uitmaakte van een regiment Amerikaanse parachutisten. De andere leden van de militaire missie, de Engelse kolonel Corbett-Winder C.B.E., (Van onze verslaggever) VLISSINGEN, zaterdag. Alles wat er maar opgepoetst had kunnen worden, blónk in Vlissingen, toen daar gisteren officieel herdacht werd, dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter driehonderd vijftig jaar 'geleden was geboren en het volk incl. alle plaatselijke autoriteiten was 'uitgelopen om deze bijzondere dag tot een onvergetelijke te maken. Het is een succes geworden, zowel wat betreft het poetsen letterlijk alles schitterde in het zonlicht, van de deurknoppen der huizen tot de straatstenen toe als wat betreft het streven, deze tweeëntwintigste maart 1957 tot een historische dag te maken. Het feest werd gevierd met blijdschap, maar ook met de stijl en waardigheid, welke men aan de grote zeeheld verplicht is. Het bezoek van Koningin en Prins vormde natuurlijk een der hoogtepunten op het programma en de vreemdeling, aan wie de aankondiging van de De Ruyter- herdenking voorbij was gegaan, had met reden kunnen veronderstellen, dat men in Vlissingen Koninginnedag vierde....; k:n- deren liepen met oranje vlaggetjes, over al wapperde de driekleur en op de stra- (Van onze verslaggever) PI ATERINK HIER" zei een kalme, wat zachte stem, toen ik de commandant van de kruiser Hr Ms. de Ruyter om een interview verzocht. „Platerink hier", zei die stem met ezelfde rust 36 keer binnen de twee uur, die het interview in beslag nam. Zijn hut leek een beetje op een telefooncentrale. De telefonades hadden geen heldhaftige bezigheden als onderwerp, maar behandelden de dagelijkse beslommeringen van een bedrijf met 800 man personeel. Na elke onderbreking draaide kapitein ter zee S. J. Platerink zijn wat tanige gezicht met diepliggende ogen, de ogen van een man die gewend is de wijdte van een horizon te omspannen, bedaard naar de bezoeker. „Waar zijn we ook weer gebleven" zei hij zonder een antwoord te ver wachten. De kolonel leek mij geen man, die veel vraagt. Op de bedacht zame manier, waarop een commandant zijn orders geeft, vertelde hij verder over zijn carrière. De geschiedenis van een marine-officier, die 300 jaar later dan De Ruyter geboren werd. Een recent stuk geschiedenis, waardoor als een bloedstreep de laatste wereldoorlog loopt. de, commandeerde een schip, ge noemd naar de zeeheld, die de Theems veroverde. De oorlog is deze marineman, men ziet het hem aan, niet onge merkt voorbij gegaan. Het is een mens, die de wreedheid van de oorlog ter zee kent, die de angst recht in het gezicht heeft gezien. Als een Nederlands smaldeel op- stoomt naar Vlissingen om daar op de rede de herdenking van de zeeheld luister hij te zetten, is Hr. Ms. De Ruyter er niet bij. Het blijft in onze grootste oorlogsha ven. Een stoer schip met een sterk mens als commandant. Het commando, waarop de laat ste veiligheid van de torpedo wordt weggenomen luidt „Pen Uit". Op 10 mei 1940 gold dit com mando voor onze hele marine. Het fregat Van Kinsbergen ging van uit de West de oceaan op met aan boord de leerling-artillerieoffi cier Platerink. De vuurleiding werkte kennelijk prima- Binnen een jaar had het schip 60.000 mijl afgelegd en 63.000 ton scheepsruim- te buit gemaakt of tof zinken ge bracht. De Engelsen noemden de Nederlandse oorlogsbodem waar derend het „ton-a-mile-ship". VOOR commandant Platerink zijn de naargeestigste herin neringen verbonden aan de plaats, die met feestelijke letters in onze geschiedenisboeken staat vermeld: Sheerness. Langs dat stadje vocht De Ruyter zich in dertijd een weg naar Chatham. Vanuit deze plaats vertrok in 1941 de kanonneerboot Gruno met als artillerieofficier Ltz. Platerink ge regeld op patrouille. Tussen de masten van gezonken oorlogssche pen, langs de bruggen van Set°r" pedeerde koopvaardijsrs zocht Hr. Ms. Gruno zich een weg belaagd door mijnen en U-boten. Een in vasie in Eugeland dreigde. Het was het gevaarlijkste en meest omstreden stuk zee in het som berste oorlogsjaar. Dhar werd m beginsel de oorlog gewonnen, mede dank zij de mannen van de Gruno. Na een periode aan de wal, gaat artillerieofficier Platerink m 43 met de Florisz naar de Middel- landse Zee. Het fregat is erbij as de landing bij Anzio plaats vindt. Het is een van de terrible twins gevreesd door de vijand, §eres- pecteerd door de allies. De Florisz is er weer bij, als in het jaar 1944 de grootste actie van de oorlog, de landing in Normandië aanvangt. Het was het tweede schip, dat vuur gaf Thans voert kolonel Platerink het bevè over Hr. Ms. De Ruyter. De man die de Theems verdedig- ten heerste de drukte van een nationale feestdag. Niettemin..-.: het was Michiel Adriaans- zoon de Ruyter, die in het brandpunt van de belangstelling stond. In de grote Sint-Jacobskerk welker toren de kleine Michieltje eens tot uit kijkpost diende bezonnen honderden zich op de kracht, eerlijkheid en vader landsliefde, welke van Bestevaer waren uitgegaan. Een stijlvolle bijeenkomst: de burgemeester van Vlissingen. mr. B. Kolff en de wnd. hoofdvlootpredlkant ds J- W Sepmeijer spraken een korte herdenkings rede uit en prof. dr. T. H. Mllo, hoog leraar in de geschiedenies der overzeese gebiedsdelen en het zeewezen aan de rijksuniversiteit te Leiden, gaf een sug gestieve schildering van De Ruyter, ais zeeheld en als mens. Wat later op de middag stonden de hon derden autoriteiten met enkele duizenden inwoners van Vlissingen rond het stand beeld op de Boulevard, het standbeeld, dat ons De Ruyter toont in de kracht van zijn leven en turend naar de zee, sedert men dit beeld, dat in 1841 werd vervaar digd en landinwaarts keek, in 1894 (tot blijdschap van velen', heeft omgedraa <3 Een imponerend standbeeld, vooral op deze dag, nu duizenden er om been ston den en er naar opkeken. Aan de voet stonden honderd matrozen stram in de houding, toen H M. de Koningin en Pms Bernhard een krans legden, nadat de Hongaarse predikant ds J. A. I. Zaborsky eerst in een korte toespraak de verdieu- sten had gememoreerd, welke De Ruyter ook voor zijn land heeft gehad. „Hij was een held voor de menshem in deze onmetelijke wereld", zei de pre dikant. Ja De Ruyter in het brandpunt. En Koningin en Prins bezochten dan ook het huis van de heren Lampsens, de opdracht- gevers van Michiel Adriaanszoon, die hem, in de dagen dat hij nog koopvaardij kapitein was, naar vele windstreken ion- den. Tijdens het samenzijn in dit histo rische pand, bood burgemeester Kolff H. M. een op 's rijks munt geslagen leg penning aan. Deze penning, die werd ver vaardigd naar jntwerp van Dick Wolders, toont aan de voorzijde het borstbeeld van De Ruyter en aan de keerzijde de stad Vlissingen en het opschrift: „Vrede met de strijd". In restaurant Brittania, kon men, na afloop van de plechtigheden, tientallen nazaten van De Ruyter vinden, die nu al onofficieel de officiële samenkomst zal later plaatsvinden een reünie hiel-1 den Vlissingen, dat op het ogenblik tintelt van energie feestcomités schoten er ais paddestoelen uit de grond en voor de festiviteiten in de zomermaanden is nu al vijftig mille uitgetrokken is van plan, na deze geslaagde herdenkingsdag ook de rest van het programma met stijl uit te voeren. Met stijl en zorg, gelijk dat gisteren gebeurde, toen de stad blonk van Ijver en de wachtenden by de ingang van de St-Jacobskerk konden aanschouwen, hoe de loper, waarop H. M. zo dadelijk de kerk zou betreden, tot zevenmaal toe werd geveegd, wyi een klein brutaal Vlls- sings hondje, ,dat er niets van snapte', tot zes maal toe vier vuile pootjes op het rode tapijt drukte. Vlissingen maakt er werk van, tot in de finesses. Het is niet voor niets de geboortestad van De Ruyter. F. Star, de Amerikaanse luitenant-kolo nel Thomas E. Watson en de Franse luitenant-kolonel A. Giroult, ontvingen eveneens een foto van de prins en een asbak. In een korte toespraak wees de Prins op de diensten, die deze officieren Ne derland hebben bewezen en sprak hij er zijn leedwezen over uit thans afscheid van hen te moeten nemen. Minister Staf, sprak eveneens woorden van dank. Hij wees ook op de daadwer kelijke belangstelling van- de Prins voor het werk der missie en voor de leiding die deze heeft gegeven. „Wij waarderen ten zeerste het werk, dat Uwe Hoogheid ook in dit opzicht voor de opbouw van de Nederlandse Strijdkrachten heeft ver richt" zo verklaarde hij. Gistermiddag om half vier is de 27-ja- rige Amsterdammer F. W. erin geslaagd uit de gevangenis te Haarlem te ont snappen. Omdat in de keuken herstel werkzaamheden worden verricht, wordt tijdelijk van een spoelkeuken gebruik ge maakt, waarin ook een w.c. is. De man, die in de keuken werkzaam was, heeft met een vermoedelijk van de werklieden afkomstige zaag een spijl in het venster van de w.c. dat zich vijf meter boven de begane grond bevindt doorgezaagd en ts vandaaruit in de tuin van een der bewa kers gesprongen, waar een kleine jongen aan het spelen was. W. vroeg hem niets te zeggen, klom over de muur aan de Papentorenvest en verdween de vrijheid in. De jongen echter waarschuwde zijn va der, waarna onmiddellijk alarm werd ge maakt, maar de vluchteling was toen in geen velden of wegen meer te bekennen. In juni a.s. zou W. zijn straf hebben uitgezeten. De Nedcrlandsche Bank heeft het per centage van de verplichte kasreserve, welke de banken onder het bestaande gentlemencs agreement renteloos bü haar moeten aanhouden, voor de periode van 22 maart t/m 21 april verlaagd van 7 tot 6 pet. Dit betekent dat betrokken instel lingen in dit tndvak kunnen volstaan met een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 300 miljoen i.p.v. 350 miljoen, zoals in de iaatste maanden het geval was. Er komt nu dus ongeveei f 50 miljoen vrij, althans in theorie, want de praktijk (men zie de wekelijkse beseho"w'neen hi; de verkorte balans van de Ned. Bank! heeft geleerd, dat de financiële instellin gen veelal niet over voldoende middelen beschikken om zich de „weelde" van een renteloze kasreserve tot de voorgeschre ven omvang te kunnen permitteren. Om aan de vereisten van de Nederlandsche Bank te kunnen voldoen moest herhaal delijk en soms tot aanzienlijke bedra gen een heroep worden gedaan op de kredietfaliciteiten van de Bank, hetgeen een niet geringe rente kostte. Zo men dus al niet kan spreken van een beschikbaar komen var. t 50 miljoen „geblokkeerd" geld. zo heef de verlaging van het voorgeschreven kasnercentaae tot 6 pet. in ieder geval wel tot gevolg dat gemakkelijker aan de voorschriften van de Ned. Bank kan worden voldaan De muis heeft echter nog een staartje. Aan de verlaging van het percentage is n.I. het verzoek (hetgeen in de prakt»!1' wil zeggen de plicht! verbonden om de woningbouwleningen welke de institutio nele beleggers aan de Bank voor Neder landsche Gemeenten hebben toegezegd, te belnen financieren. Het blijkt nl„ dat verschillende van deze institutionele beleggers niet zonder meer aan de gedane toezegging kunnen voldoen, omdat zij op het moment niet over voldoende middelen beschikken. Zoals destijds is gemeld, was de minis ter van financiën met de verzekerins0- mijen overeengekomen dat zii in 1957 f 150 miljoen en in 1958 250 miljoen voor de woningbouw beschikbaar zouden stellen, terwijl nadien nog met de pensioenfondsen in principe overeenstem ming is bereikt voor een totaal bedrag van 250 miljoen De storting van deze bedragen zou in drie-maandelijkse ter mijnen plaats vinden Tn de overeenkomsten was reeds de moge lijkheid van belenlngsfactllteiten voor zien. De Ned. Bank blijkt deze echter niet rechtstreeks meer via de bankiers te wil len verstrekken. De banken zullen over de voor te financieren bedragen 4'/i pet. rente ontvangen. Naar verluidt, ligt het in het voornemen met het oog op de verdere stortingen welke dit jaar nog moeten plaats vinden over twee maanden nog I pet. van de kasreserve vrij te geven. In totaal zou zodoende dus f 100 miljoen beschikbaar komen. Adverient'e *0 Ttf, Ter gelegenheid van de herdenking van de 350ste geboortedag van de Neder landse Admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruijter op de naar hem genoemde boulevard aan de Westerschelde te Vlissingen, waar de vermaarde zeeheld werd geboren en zijn jeugd doorbracht. Op de voorgrond kolonel Platerink op de brug van zijn schip. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii!niniiii!iHiiitniiiii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|ii|i|i'',iiii'iii'iii|iiiiiiiiiiii!""""i"ii'"i|iiiiii"iii|ii'iiii!iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiitiii"iiiiiii"ti"iii"ii"i"""!"""""i"i"iuiiiiiiiinni BëIIMMERINGEN VERBOUWINGEN ENZ. VOORHAVEN 101 - IEL 34971 ROTTERDAM (Bericht van A. Bosman N. V. Graan- makelaars) In ons vorige bericht maakten wij ge wag van een wat verbeterde stemming, die hoofdzakelijk door vrachtverhoging zou zijn veroorzaakt, en hierdoor volgden eind vorige week vrij levendige zaken in alle graansoorten. Intussen blijven zowel Noord-Amerika als Argentinië graag af geven, zodat de aankoopactiviteit in de loop dezer week, door gebrek aan verdere hausse-motieven, dagelijks verminderde. Ook de vrachtenmarkt schijnt op een iets hoger niveau vrijwel tot stilstand te zijn gekomen. Mais. Volgens de laatste berichten is In Argentinië de maismarkt vrijgekomen, hetgeen dus betekent, dat de handel recht streeks van het binnenland kan kopen Voorlopig had dit groter aanbod hier te lande ten gevolge, hetgeen de prijzen niet ten goede kwam. Yellow mais stomend voldoende aan de markt en afladingen een kleine premie brengend. Op sommige da gen was er een vrij levendige handel in afladingsmais, waarbij het grootste ge deelte van de ene shipper aan de andere werd verkocht. Gerst nog steeds onder Invloed van voorgefixeerde stomende Platagerst en In mindere mate van 3 U.S.A. gerst. Op af lading doet de Platagerst nog een vrij grote premie, doch de handel bleef be perkt. In 3 barley op aflading betaalden de shippers onderling voor onze begrippen hoge prijzen. Franse gerst op aflading werd hoger gehouden. Haver weinig veranderd. Loco haver bleef geschikt te koop, terwijl ook, vooral platahaver, op aflading gefixeerd vrij be langrijk onder de importprijzen kon wor den gekocht. Noord-Amerika hield vast aan zijn prijzen en is, met uitzondering van 34/3 mixed haver, voor onze markt niet interessant. Rogge, vooral van Noord-Amerika, la ger aan de markt. Er is momenteel weinig rogge stomend, doch een premie is tegen over aflading moeilijk te maken. Argen- I tinië zakte met zijn aflading iets af, doch bleef tegenover 2 U.S.A. rogge nog te duur. Milo, waarvoor loco goede prijzen te maken zijn, is op de afladingen steeds ge schikter aan de markt gekomen met enige handel op juni,/juli en juli/aug. aflading- Plata millet werd voor spoedige levering door Antwerpen geschikt aangeboden, terwijl op aflading de prijzen zich kon den houden. Enige omzetten in granifiero van Argentinië. Inlandse granen met de nodige ups any downs, vooral in haver, doch lager slui tend.. Ook in inlandse rogge moest men. door meer aanbod, met lagere prijzen ge' noegen nemen. De koekenmarkt toonde een betere ten dens, waarbij een wat betere vraag van te constateren voor gewacht en stomen" goed. Lijnschilfers en -schroot konden prijs aantrekken. Zonnepitschilfers bleven nog verlaten, maar in zonnepitschroot ka» men spreken van een kleine hausse, spe' caal voor stomende partijen. Argentinië was voor de verdere terrrnl' nen niet meer zo dringend verkoper e» men betaalde voor verschillende artike' len dan ook gevoelig hogere prijzen Va Noord-Afrika bleef nog wat goedk»"? aanbod van Raapschroot en dit v0lL de laatste dagen graag kopers. Ook m Pakistan Raapschilfers vallen enkele ottg zetten te melden tegen aantrekkende pril' zen. In Sojaschroot kregen de inland^ fabrieken een goede kans door de algehe" betere stemming en plaatsten dan o° noemenswaardige posten bij de consumP' tie. De Nederlandse kustvaarder „Ju^ Mary" heeft gisteren in de Baai van digan bij Wales een „zeer geheim" ge1®r projectiel ontdekt, dat daar op het wat® dreef. Per radio waarschuwde men RAF, die specialisten uitstuurde om projectiel te halen. In het gebied van Ca\. digan bevindt zich een proefterrein v° geleide projectielen. H 48). Nee., ik ben heel goed bij op het ogenblik, vader. Ik herinner me alles pre cies, zoals hij het mij verteld heeft. Het kwam, omdat hij zo sprekend geleek op Robert zelf, die toen daarginder ziek lag. En bij stukjes en brokjes, zonder veel sa menhang vertelde zij de gehele geschie denis. En door omzichtige vragen kwam haar vader toch te weten, wat hij wilde weten. Langzaam-aan werd hem de gehe le toedracht duidelijk. Dus hij was het helemaal niet, mom pelde hij tenslotte. En toch mocht ik hem zo graag lijden.en heus.dat doe ik nog. Die kerel heeft een gemene rol gespeeld maar.zeg eens, Bertha, waar is hij nu eigenlijk? Hij is weggegaan. Hij zei, dat hij het Huis voor altijd zou verlaten. Meer weet ik niet. Dus heeft hij alles en alles er aan ge geven? Ja, hij is weggegaan. Dat wil zeggen hij gaat weg., tenminste, dat zei hij.. Ik moet er nog eens over denken, wat hij pre cies gezegd heeft.. Maar in elk geval is hij weg en., en och vadertje, ik zal-hem nooit meer terugzien. En voor het eerst vond ze verlichting in een stroom van tranen. Haar vader hield haar tegen zijn borst gedrukt en liet haar uitschreien Kom, kom, kindje., ik weet wel, dat het vreselijk is., maar je hebt je oude vader toch altijd nog, hè? Alles komt wel terecht! Ik zal het wel weer in orde brengen, hoor, kindje! Dat kunt u toch niet, vader., hij Is immers weg., hij is weg., en ik., ik houd zo zielsveel van hem! Wat? Nu je weet, hoe 'n schurk hij eigenlijk is? Is hij wel een schurk? vroeg ze klaag lijk. Dat kan ik zo ineens nog niet in zien.. maar al is hij het wél., misschien is het heel verkeerd van me. maar ik kan toch niet helpen, dat ik van hem houd. Ik eigenlijk ook niet, mompelde haar vader. Ik zou hem eigenlijk naar de maan moeten wensen., dat kan best wezen., maar ik beschouw hem altijd nog als mijn eigen zoon. Geen van beiden sliep die nacht veel. Voor beiden immers waren alle toekomst plannen in duigen gevallen, als luchtkas telen in rook vervlogen. Ik zal morgen vroeg die jonge schurk eens gaan opzoeken, en de gehele zaak van alle kanten met hem bekijken. Mis schien.. misschien och neen, hoop is er toch niet! had de oude heer bij zichzelf gedacht onwillekeurig naar vcnntsrhuldi- gingen zoekend voor de man. die het ge- luk van zijn dochter verwoest had. Brichtauer.. ja, die geschiedenis weet ik natuurlijk nog heel goed.Wat had ik een medelijden met de zoon, die er het onschuldig slachtoffer van geworden was. Hij was immers niet verantwoordelijk voor wat zijn vader gedaan had? En hij is on schuldig uitgestoten en met zo'n geschand vlekte naam opgescheept!.. Wat zou ik in zijn plaats gedaan hebben, als mij zoiets was overkomen? Nee, per slot van reke ning is die jongen nog geen schurk. Hij heeft wel verkeerd gedaan, maar hij heeft toch ook ruiterlijk de waarheid bekend, terwijl hij het best stil had kunnen hou den.. Niemand vermoedde er iets van. Waarom zou hij., waarom.. Voor dat 'ar me kind is het meer dan erg.. Er moet toch- eigenlijk wel wat op te vinden zijn.. Ik moet een uitweg zien te vinden. Dadelijk na het ontbijt liet hij zijn wa gen voorkomen en reed naar het Huis. Zijn gewone morgenritje te paard gaf hij er aan. Dat zou niet vlug genoeg gegaan zijn. Pe ters deed hem open en hij zag terstond, dat er iets gebeurd was Is mijnheer al beneden? vroeg Legner —Mijnheer is weg! Weg? Wanneer dan? Ik weet er niets van, mijnheer. Toen hij gisteravond van zijn bezoek bij u te rugkwam, vond ik wel, dat hij er betrok ken uitzag, maar hij zei, dat het alleen vermoeidheid was. Maar toen ik vanmor gen aan zijn slaapkamer klopte, om te zeg gen dat zijn bad klaar was, kreeg ik geen antwoord. Toen ben ik naar binnen ge gaan, mijnheer. Maar het bed was niet beslapen. Hij scheen helemaal niet op de kamer geweest te zijn. Hij is nergens te vinden. Ik had nog gehoopt, dat u er iets van zou weten en ik heb dan ook al ieman naar u toe gestuurd om het te vragen. Och hij zal een vroege morgenwan deling zijn gaan doen. Legner hield zich onwetend. Dat weet ik nog zo niet, mijnheer. Ik heb een brief gevonden, die aan zijn oom is geadresseerd en die dadelijk gepost moest worden. Aan zijn oom? Waar is die brief? Die is al op de post mijnheer. Er stond spoedbestelling op de enveloppe. Legner stond geslagen. Al zijn plannen waren op niets uitgelopen. Hij had blijk baar gedaan wat hij tegen Bertha gezegd had. Hij had het HuisN verlaten en een brief geschreven aan de wettige erfgenaam om hem er van in kennis te stellen. Kon hij er maar achter komen, wat er in die brief stond! Hoe lang Is het geleden, dat die brief gepost is? vroeg hij. Een half uur, mijnheer. Hij zal wel onderweg zijn. En weet u ook niet, waar mijnheer Robert heengegaan kan zi1n en of het waarschijnlijk is, dat hij nog terug komt. U moet me niet kwalijk nemen, dat ik het vraag, maar hij zag er gisteravond zo vreemd uit. Nee, ik weet er niets van, maar on getwijfeld komt hij toch wel terug! zei de heer Legner, die zijn eigen woorden niet geloofde. Ik hoop het maar, mijnheer! Hij was een goed landheer, is het niet? En ook goed voor het personeel. Goed, mijnhe"'-? Alle bedienden zijn verrukt over hem. Het is hier een hemel op aarde geweest na zijn terugkon"6 Maar., maar ik geloof vast., dat hü op zijn., hart had gisteravond, en dat lets van plan was. ,„t En het is al een half uur geleden, die brief weg is? 0g Ja, mijnheer. Zeker. Misschien wel wat langer. g{1 Legner stapte weer in zijn wage" r, reed heen. Hij had geen zin om met thur Reichmann te gaan praten. Hij de liever alleen zijn en bedenken wat o te doen stond. t Ja die kerel is een schurk geweegn dacht hij onder het naar huis rii^e° 0et toch is het geen slechte kerel! Het m t hem toch heel wat gekost hebben, goed er aan te geven! En Bertha! f\eet hij houdt van haar.daar ben ik m jjt dan zeker van.. En., eigenlijk kanss„at toch ook geen hekel aan hem hebben. hij ook gedaan heeft. Ik houd vaI? J/qn"- alsof hij werkeiyk Robert Reichm r8j was! Wist ik maar een uitweg-v voor Bertha! Arm., arm kindje! Toen hij voor zijn huis stil hield, K &e. zij hem dadelijk tegemoet. Haar bl"e*,„t zichtje, waarin de ogen onnatuurlijk stonden, vroegen hem, zonder v/oo hoe de zaken stonden. h.r. Hij is weg, zei haar vader som Weg? Weten de bedienden er a' ^gg Ze weten nietsalleen dat hi.l is. Dat wil dan zeggen, dat ze ber1|1c e" hebben, dat zijn bed niet beslapen dat ze hem nergens kunnen vinden. ,e{ Ja., en dan heeft hij nog een aan Arthur Reichmann geschreven. (Wordt vervolg"'-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6