Vele waterschapsambtenaren staan nog op salaris van 1940 Laatste Omgang Tandartsen zullen op 1 april met ziekenfondsen breken ,Het lied van de moordenaar Nieuw stuk van Hugo Claus bij Rotterdams Toneel Hans Kaart debuteerde in „Paljas" „Mijnheer Robert teruggekomen" 1 PRISMA fiÜ Twee bisschoppen in de stoet Veelbelovend maar met overrompelend Ontevreden stemming: in Zuid-Holland Huidige basis noopt tot haastwerk Nederlandse journalis ten uiten protest Coaster dringt door tot de Jaarbeursstad Benoemingen bisdom Rotterdam TB MAANDAG 25 MAART 1957 FAGINA 3 EEN PRODUCTVAN DE K I N G FA B RI E K E N fes In totaal 90.000 pelgrims calendar V erantivoordelijkheid LEVEN WEER DUURDER IN DE V.S. ANTWERPSE STRAATWEG WORDT GERECONSTRUEERD KAJ-LIMBURG KOOS NIEUWE VOORZITTER Tegen traag verloop C.A.O.-onderhandelingen 11 Balladesk I MEDISCHE MISSIEZUSTERS AFSCHEID BURGEMEESTER VAN DEVENTER „Caribia" in Merwedekanaal Door Joseph Hocking WIM HORNMAN TERUG VAN AFRIKA-REIS Zware reis van 14.000 km kiest de zon zijde, kiest de ^fflnige PANG ffe Mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, icas een der deelnemers aan de Stille Omgang, die zaterdagnacht door de straten Amsterdam trok. Voor de derde en laatste maal is dit jaar de Stille Omgang tot intentie van de Zwijgende Kerk in Amsterdam gehouden. Twee bisschoppen namen er aan deel: mgr. M.A. Jansen, bisschop van Rotterdam, leidde 1300 Rotterdam mers en mgr. J.M.J.A. Hansen, bis schop-coadjutor van Roermond, ging aan het hoofd van 1500 Limburgers. In totaal hebben ongeveer 90.GO katho lieke mannen aan de drie Stille Omgan gen deelgenomen, benevens enige duizen den vrouwen en kinderen, die op eigen gelegenheid individueel of in kleine groep- de bedetocht maakten. laatste maal namen naar schatting i i rf5 duizend mannen aan de Omgang neel. Het merendeel van hen was geko- J;11, me' de 21 extra treinen en de 200 autobussen. Aparte groepen vormden de v S en Utrechtse studenten. Er hebben zich twee incidenten voorge daan. De eerste eindigde in een kapot ge- flagen bril van een ordecommissaris en de arrestatie van een dronken man. Dit gebeurde op het Spui- Op het Rokin reed een dronken man met zijn auto in op de bedegangers. Ook hij werd gearresteerd. De bond doet al het mogelijke Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. (Van onze correspondent) De Zuidhollandse afdeling van de Bond van Ambtenaren bjj de Waterschappen in Nederland heeft zaterdag in Alphen a.d. Rjjn een druk bezochte propaganda- vergadering gehouden, die zich kenmerkte door een ontevreden stemming met be trekking tot de slechte salariëring van waterschapsambtenaren. In het bijzonder betreft het hier de molenaars, machinis ten, secretarissen en penningmeesters van de polders, de vertolkers van eeuwenoude beroepen in een romantisch bedrijf, vaak in een eenzame maar aantrekkelijke om geving. Zo schetste de heer .G.P.J. Star- renburg, lid van het Ambtenarencentrum, de waterschapsmensen in hun arbeid. Vele salarissen hebben sedert 1940 geen verbetering ondergaan. Men noemt deze mensen ambtenaren, maar bij de toeken ning van een gerechtvaardigd loon houdt men geen rekening met de zes loongroe- pen, die men bij de ambtenaren onder scheidt. om ver andering in de situatie te brengen, maar stuit daarbij steeds op de ongenaakbare m NIEUW. Daium aanwijzing: i^faSSm n moderne vinding thans 07 50 SS ook in dameshorloges. ■■uw" „De Nederlandse tandartsen achten het tegenover hun patiënten en tegenover hun beroep niet langer verantwoord voort te gaan met de uitvoering van hun taak op basis van de overeenkomsten, welke thans wet de ziekenfondsen gelden". Dat is de Unanieme mening, die werd uitgesproken op de zeer druk bezochte algemene le denvergadering van de Nederlandsche IWaatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde, welke op vrijdag en zaterdag jl. te Utrecht is gehouden. De huidige overeenkomst van de zie kenfondsen en de tandartsen nopen de tandartsen hun patiënten te behandelen in een sneller tempo dan te rechtvaar digen is tegenover de mens, voor wiens gezondheidstoestand de tandarts mede de verantwoordelijkheid heeft tijdens en ook ha de behandeling. Als gevolg hiervan hebben de tandart sen besloten per 1 april a.s. niet langer °P deze basis te werken. Teneinde de ziekenfondsverzekerden echter niet te du- Peren zullen de tandartsen de behande- üngen normaal voortzetten, met dien ver stande, dat de honoraria door de patiënten rechtstreeks met de tandartsen verrekend zullen worden. Afgewacht zal moeten wor den in hoeverre de ziekenfondsen bereid zijn aan de hand van de door de tand- arts afgegeven kwitantieformulieren te rugbetaling aan de verzekerden te doen. Aan het slot van de vergadering te utrecht hebben de tandartsen hun besluit telegrafisch ter kennis gebracht van de hrinister van Sociale Zaken en Volksge- 29ndheid. Wellicht kunnen op ministerieel hiveau wegen worden aangegeven waar- langs een oplossing kan worden bereikt. Niet onverwacht .Het besluit van de tandartsen komt "iet onverwacht. Sinds 1946 heeft de Ne derlandsche Maatschappij tot Bevordering •'er Tandheelkunde vrgwel ononderbroken 'het de zickenl'ondsorgar.isaties onderhan deld om een basis te krjjgcn voor tand heelkundige hulp aan ziekenfondsverze kerden op een verantwoorde wijze. Keer ?P keer heeft de maatschappij node over- rruSgingsrcgelingen aanvaard, waardoor j'et mogelijk werd om voor kortere of augere tijd voort te werken. In 1955 dreigde een breuk tussen de randartsen en de ziekenfondsen, welke "reuk voorkomen werd door het instellen ;®n een commissie van goede diensten ander een neutrale voorzitter, mr. J.A. erger. Hierna werd een commissie van uverieg ingesteld met de bedoeling om daarin een betere sfeer te kweken tussen "aide partijen. Ondanks dit alles is men er niet in ge slaagd overeenstemming te bereiken, zelfs met, nadat de Maatschappij het aanbod nad gedaan om in verband met de hui dige economische omstandigheden een tij delijke korting toe te staan op zekere, als minimum te aanvaarden honoraria. De Nederlandse tandartsen hebben thans onomwonden uitgesproken, dat zij niet de verantwoordelijkheid wensen te dragen voor een tandheelkundige verzorging, die niet meer zou voldoen aan de eerste daaraan te stellen eis nl.: „te zijn in het belang van de gezondheid van de patiënt". Het Amerikaanse indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud heeft voor de zesde achtereenvolgende maand een nieuw hoogtepunt bereikt. De index steeg nl. in februari met 0.4 pet tot 118.7 pet (basis 19471949 100). autonomie van de polderbesturen, in welke kringen men vaak niet op de hoogte is van de importantie van het werk, dat hun ambtenaren verrichten. Het blijkt zelfs dat voor het provinciaal bestuur geen mogelijkheid te vinden is om regelend op te treden ten opzichte van een lager lig gend orgaan. Dat het propageren van het lidmaat schap van de organisatie geen overbodige luxe in deze kring is, bleek wel eeel duidelijk bij de uiteenzetting, die de heer L. Klevering uit Leiden gaf, als voorzit ter van het hoofdbestuur van de B.A.W.N. Er zijn ongeveer 2600 waterschappen. On geveer 6600 ambtenaren werken erbij. Hier van zijn er slechts 670 georganiseerd. Dit totaal aantal noemde spr. beslist veel te weinig om krachtig te kunnen optreden. De heer Huisman, voorzitter van de Bond, hekelde de pensionering van water schapsambtenaren. Het gejuich dat in 1922 toen de waterschapsmensen ambtenaar werden, opging in het vooruitzicht van een behoorlijk pensioen, dat men toen als een ..uitgesteld loon" tegemoet zag, verkeerde in tranen in 1957 toen bleek, dat men er slechts 20 procent krijgt van het genoten loon als ouderdomspensioen, ómdat men ambtenaar is geworden. Een grote grief is bovendien, dat de 6 pet loonsverhoging vrijwel over de gehele linie nog geen tdepassing heeft gevonden. De honorering van deze verbetering zal men trachten te bereiken rechtstreeks bij de polderbesturen. De Antwerpse Straatweg onder Bergen op Zoom zal worden verbeterd. Reeds lang voldoet deze belangrijke schakel in het verkeer met Zeeland en België, niet meer aan de eisen van het moderne verkeer. Niet alleen is de weg zeer smal en op tal van punten onoverzichtelijk, ook is het wegdek voor b snelverkeer uiterst ge vaarlijk en ongelukken tengevolge van slippen zijn hier als het ware aan de orde van de dag. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom heeft reeds lang op verbetering van deze provinciale weg bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant aangedrongen. Eindelijk is men tot overeenstemming ge komen en zal een algehele reconstructie van de weg vanaf de Stalenbrug tot Kort- ven, over een afstand van 5 km worden uitgevoerd. Alvorens de provincie tot vernieuwing van het wegdek zal overgaan zullen door de gemeente Bergen op Zoom de nodige voorzieningen in het wegdek moeten wor den aangebracht, zoals aanleg van kabel en leidingnetten, waardoor B. en W. thans de raad een krediet vragen van f 450.000. De K.A.J. - Limburg heeft op de giste ren, te Roermond gehouden diocesane raadsvergadering Gerard Gijzen uit Reu ver tot voorzitter gekozen. Hij volgt in deze functie Hay van Leendert uit Tege- len op, wie in verschillende speeches dank werd gebracht voor zijn belangrijk werk voor de K.A.J. gedurende de afgelopen jaren. Ruim 600 journalisten hebben zaterdag middag In Tivoli te Utrecht een gezamen lijke bijeenkomst van leden der drie bij de Federatie van Nederlandse Journalis ten aangesloten kringen bijgewoond, waar namens de besturen een uiteenzetting is gegeven van het verloop der onderhande lingen tussen de Federatie en de Neder landse Dagblad Pers over een nieuwe c.a.o. voor dagbladjournalisten. Aanvan kelijk zou deze bijeenkomst in Esplanade worden gehouden, doch de zaal bleek te klein voor deze grote opkomst, zodat men gezamenlijk naar Tivoli trok. Aan het slot van de bijeenkomst werd een verklaring aangenomen, waarin ern stige ontstemming wordt uitgesproken over het feit, dat de onderhandelingen, begonnen op 15 juni 1956, nog steeds geen resultaat hebben opgeleverd, zulks temeer daar een en ander straks mogelijk kan leiden tot verschuiving van het tijdstip van ingang der nieuwe c.a.o. Indien de onderhavige besprekingen alsnog tot een aanvaardbaar resultaaat mochten leiden, dient naar hun mening als datum van inwerkingtreding der nieuwe c-a.o. 1 januari 1957 te worden aangewezen. Bovendien wordt geconstateerd, dat de positie der journalisten in het dagblad bedrijf reeds een pijnlijke achterstand vertoont bij die van de maatschappelijke groepen, waarmee zij in de c.a.o.'s 1948 en 1950 vergelijkbaar werden geacht, doch welke, aanvankelijk door de N.D.P erkende, vergelijkbaarheid later door de directeuren is verworpen. Een bijzondere teleurstelling, aldus de verklaring, vormde in dit verband wel de uitzonderingssituatie, waarin de dagblad journalisten terecht zijn gekomen, doordat zij in het kader van de gedifferentieerde loonvorming per 1 september 1956 een sa larisverhoging van slechts drie procent hebben verkregen Dit laatste gevoegd bij de reeds bestaande zorgwekkende achter stand, heeft de journalistiek in Nederland in een noodtoestand gebracht. Met kracht doen de leden der journa listenorganisaties die vrezen dat hun streven om door een aan hoge eisen be antwoordende vakopleiding de journalis tiek nog te verbeteren, tevergeefs zal zijn, wanneer tegelijkertijd ook niet een eco nomisch aantrekkelijker perspectief ge opend wordt daarom een ernstig, open baar beroep op de N.D.P. on. de gevrees de schadelijke gevolgen te voorkomen. Het afwenden van een conflict en het bevor leien, dat de lopende onderhande lingen over een nieuwe C.A.O. alsnog tot een snel en bevredigend resultaat zullen leiden, zouden naar hun mening hiertoe de eerste noodzakelijke stappen beteke- De naam Hugo Claus had opvallend veel jongeren naar de Rotterdamse Schouwburg gelokt, waar zaterdagavond diens tweede grote toneelstuk „Het Lied van de Moordenaar" door Rotterdams Toneel in première werd gebracht. Of spe ciaal deze jongeren helemaal bevredigd naar huis zijn gegaan Zij kwamen op hetgeen hen geraakt had in „Een Bruid In de Morgen". De onontkoombare kracht van Claus' poëzie, maar vooral zijn voor de jongere generatie kenmer'--nde proble matiek. En het meest van al de manier waarop deze, uit 't onderbewuste omhoog komend, gestalte krggt in mensen die te- geljjk droom zijn en realiteit, tegelijk le ven op een mestvaalt en hunkeren naar het paradijs. Juist de voor de eigen tijd betekenisvolle dramatiek moeten zij tot hun teleurstelling gemist hebben in „Het lied van de moor denaar". Claus heeft voor dit stuk een totaal andere grondtoon gekozen. Minder melancholiek dan in „Een bruid in de morgen", driftiger en aangepast aan het gegeven, dat meer met een oudvlaams heldenepos dan met eigentijdse levens tragiek te maken heeft. De gedachte aan een in barokke kleu ren gedramatiseerd epos dringt zich op aan de toeschouwer van deze „Elisabethaanse cowboyfilm", zoals Claus zelf zijn stuk noemde. Het „verhaal" heeft er een be langrijke functie in. Het wordt verteld, gedroomd, in een herinneringsfilm, die de gevangen roverhoofdman Moerman in zijn cel opnieuw beleeft en die hem met spijt en schuldgevoel vervult. Op het toneel worden de herinneringsbeelden opnieuw werkelijkheid. Dat had het kunnen zijn wanneer Claus de figuur van Preek, een afgevallen pries ter, die onder de rovers de rol van de wijze man en de noodlotsprofeet vervult, verder had uitgediept. In deze afvallige, wiens wijding ondanks karakterzwakheid haar merkteken bljjft manifesteren, ligt de tragiek besloten van Graham Greene's whisky-priest. Als hjj de verloren Moer man laf en leugenachtig verlaat om over te lopen naar de brigands is zjjn argu ment dat daar „de slechte priester even hard nodig is als de goede". Het thema verdwijnt met dit ene zinnetje en met een vluchtig op Moerman's voorhoofd gedrukt kruisteken in het niet. Preek bljjft 'n bij figuur, een commentator op het gebeuren in de geest van het klassieke koor, maar geestelijk zou hg de voornaamste speler kunnen zgn. Wellicht is het zijn, door alle minachting heen toch werkzame invloed, die Moerman in zijn cel tot een zuiver schuldbesef brengt. Maar dit rudiment van geloof, dat „Het lied van de moor denaar" in wezen tot een christelijk stuk maakt, blijft wel zeer in de schaduw van hardhandige gruwelijkheden en hier en daar bepaald te grove teksten. De voorstelling heeft ondanks de zeer toegewijde regie van Ton Lutz niet kun nen waar maken dat Hugo Claus in dit stuk een groot dramaturg is. Het spebjn van deze lyriek is dan ook niet gemakke lijk, zo niet onmogelijk. Aan Pim Dikkers 1 heeft het niet gelegen dat de avond geen succes werd. Zijn Moerman, al was hij 1 nu en dan een salon-schurk, heeft een onwerkelijke realiteit, die bijna in deze ontredderde geweldenaar doet geloven. Een zeer bekwame vertolking. Ann Hase- kamp zette daar een behaagzieke barones Lise tegenover. Zij miste de vervoerende gedrevenheid, die haar tekst bedoelt. Onder de trawanten van Moerman had de „Preek" van Ton Lutz de allure die bij deze rol past. Een enkele scene werd door 'n teveel aan toneelkunst rainder zui ver Heel goed typeerde Steye van Bran denberg de half onwijze maar toch slim me Binder. Henny Orri, de wanhopige S bruid, had een haast soldateske drift in j haar dictie, die uitstekend de grondtoon van Hugo Claus benadert, maar wat ste- f reotiep werd voorgedragen. Van de klei- nere rollen waren Wim v. d. Brink als de baron en Pieter Lutz als de giftige knecht-minnaar van de barones goed zon- f der op te vallen. p. Op 25 maart zullen vier novicen van de Medische Missie-zusters het habijt ontvangen. Het zijn Evelien Bruins uit Voorburg, Godelieve Prové, uit Deurne- Antwerpen, Jean Boere uit Oudewater en Mieke Hogema uit Arnhem. Zuster M. Benedicta Karskens te Paré-Paré (Indonesië) en de zusters M. Vincent Vliegen (uit Gulpen) en M. Rosa van Leeuwen (uit Delft) te Welkom in Zuid- Afrika zullen haar Eeuwige Geloften af leggen. Te „Imstenrade" zullen de volgende zusters de Eerste Professie doen: zr. M. Rachel Fijnaunt uit Breda, zr. M. Ala- coque Petit uit Vught, zr. M. Francesco Horsthuis uit Winterswijk zr. M. Pris- cilla de Vreede uit Delft, zr. M. Hiëro- nyma Oorschot uit Voorburg, zr. M. Margarita van Rijn uit Delft, zr. M. Ig- nace Werner uit Utrecht. Moerman is een duivelse roverhoofd-1 man. Zijn faam van onkwetsbaarheid voor de kogels der gendarmes kroont hem tot de absolute heerser over 't Brembos waar de desperado's en vluchtelingen zich uit j ressentiment, angst of schaamte rovend en moordend keren tegen de maatschappij. Onkwetsbaar voor wapens maar niet voor de liefdeshunkering van een ongelukkige barones, wordt de steenharde bendeleider gekwetst in zijn hart. Als een verwarde en ontredderde minnaar ontloopt hij zijn getrouwen voor een rendez-vous bij de moeder-eik. De roverskoning, „een hengst in het kwaad" kent voor het eerst de onzekerheid. Snoevend nog tegen zijn vol gelingen heeft hij voor hen zijn aureool van onkwetsbaarheid al verloren. Een „ontwervelde hond" is hij geworden, die, als de barones haar geloof in hem een ogenblik verliest, karakterloos wraakzuch tig wordt en haar met zes messteken vermoordt. Het verraad waardoor hij valt is alleen nog maar een incident. Innerlijk is hij verloren vanaf zijn eerste ontmoe ting op het terras van het adellijk kas teel. Zoals men ziet een balladeske historie, een echt-Vlaamse legende, die een draak zou zijn als Claus niet als een woorden rijke hard dit heroïsch epos gezongen had. De lyriek van de 27-jarige Vlaming be geleidt voortdurend de gebeurtenissen en in deze poëzie is hij dan toch wel nieuw en modern. De bard die deze ballade zingt is een experimentele bard, die met associatieve beelden vreemde werelden oproept. Maar de poëzie is in dit geval een te breedsprakig voertuig voor een eigenlijk armetierige inhoud. Bovendien heeft het stuk, naast goede momenten, toneelmatig ook diepe inzinkingen de slottaferelen bijvoorbeeld komen ons als een sterke anticlimax voor; belangrijk om zijn pro blematiek is het zeker niet. Pim Dikkers en Ann Hasekamp in „Het lied van de moordenaar' De nieuwe commissaris van de Konin gin in de provincie Gelderland, de burge meester van Deventer, mr. H. W. Bloe- mers, houdt op zaterdagmiddag 30 maart een afscheidsreceptie in de schouwburg te Deventer. Na een besloten debuut in Het Concert gebouw, nadat hg voor de radio al enige aria's had gezongen, heeft Hans Kaart gistermiddag in de hoofdstedelijke Stads schouwburg zijn „derde" debuut gemaakt en wel als Canio in „Paljas". Men kent hem van het toneel. Deze Nederlandse „Orson Welles" zoals hij wel werd genoemd, deze man vol natuurta lenten, die een van de Karamazows speel de evengoed als een komische rol, Hans Kaart, die in een slechte film toch nog zo wist te spelen, dat men hem blijft herinneren als de louche figuur, die een vensterglas stukzong. En deze man heeft het gepresteerd om zondagmiddag in een el-volle schouwburg, waar eenieder die iets met het toneel, met de zang en mu ziek te maken had vil spanning het mo ment afwachtte, dat Hans Kaart als Ca nio, alias Paljas, op het toneel verschijnt op een wagen met grote trom om zijn entree te maken in de kunstvorm, die hij na lang beraad en veel communiqué's eindelijk heeft gekozen. Wat Hans Kaart tot nog toe heeft ge- daan, heeft hij met allure verricht. Men kan bescheidenheid niet een van zijn deug den noemen, maar zijn artistieke span kracht is krachtig en hij heeft talenten, die men niet kan en mag onderschatten. Wie met een grote scepsis naar de schouw burg toog, hetgeen bij een met veel tam tam aangekondigd „debuut" altijd het ge val is, kan tevreden zijn voor 'de moeite die men zich heeft getroost. Hans Kaart heeft een stem, die veel belooft en daarbij heeft hij een routine en flair voor het toneel, die hem een grote steun zullen zijn bij zijn carrière. Het is natuurlijk onmogelijk om in alle opzichten de loftrompet te kunnen spelen voor hem. Maar men moet erkennen, dat in Hans Kaart een veelbelovende opera zanger schuilt. De geëmotioneerde en krachtige passages zingt hij met een in tense geladenheid en ook met een volume, dat zich mag laten horen. De differentiatie is nog gering, maar zijn muzikale loop baan houdt beloften In als Hans Kaart zich een ijzeren zelftucht oplegt en als hij zijn natuurlijke talenten weet te scha ven en te polijsten tot het niveau van de ware kunst. Dat een man als Alexander Krannhals hem in januari in Karlsruhe onder zijn leiding nam, is veelzeggend en wanneer de juiste artisticiteit van Hans Kaart bezit gaat nemen, dan kan men hem gelukwensen met de juiste intuïtie, die hem de richting van de opera deed kie zen. Naast hem willen wij niet nalaten om Scipio Colombo te memoreren als een goede Tonio. Hij heeft misschien de juiste stem voor deze rol, maar wanneer men hem op louter muzikaliteit beoordeelt, dan is Colombo een zanger, die uitsteekt boven het gemiddelde. Voor Louise de Vries viel in Uta Graf als Nedda. Geen geringe taak maar door Uta Graf met veel fantasie verricht. Voor „Paljas" werd zoals te doen ge bruikelijk de „Cavaleria Rusticana" gezon gen waarbjj Carbline Raitt als gast zong. Dit is niet bepaald een groots evenement geworden. Is het omdat zij te vroeg op de planken staat of omdat zij een parti tuur zingt, die niet correspondeert met haar aanleg, wij weten het niet. Wij hoor den echter een Santuzza, die zich af en toe geheel verloor in het koor, maar die door een onbeheerste mimiek trachtte zich te handhaven. De rol van Cora Canne Meijer werd, wegens ziekte, gezongen Frances Debossy. Bu. Als attractie en ter verlevendiging van de afdeling scheepsbouw, een nieuwe ex- positiegroep die de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs op haar aanstaande voorjaarsmanifestatie, van 2 tot en met 11 april, introduceert, zal in het Mer wedekanaal te Utrecht ter hoogte van de Bernhardhal een modern uitgeruste kust vaarder te bezichtigen zijn. Deze kustvaarder, genaamd „Caribia" vaart geregeld op Scandinavië en is thans op de terugreis via Engeland en Frankrijk. De coaster, die in Rouaan spoorweg rails heeft gehaald, welke in Dordrecht worden gelost, wordt dinsdag 26 maart a.s. in Utrecht verwacht. De „Caribia" zal in de namiddag met enig ceremonieel in de Jaarbeursstad worden ontvangen. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zal vergezeld door enkele jaarbeursautoriteiten aan boord van een sloep van het Koninklijk Onder wijsfonds, de kustvaarder tegemoet va ren. In het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoogte van de Johan Wagenaar Kade-Vic- tor Hugo Plantsoen zal de burgemees ter aan boord van de „Caribia" gaan. 49). Aan Arthur? Ja, aan zijn vader dan. altijd. Bertha zweeg enkele ogenblikken. Toen zei ze: Dat had ik wel gedacht! Denk je heus., dat hij werkelijk weg is? Ja, dat is wel zeker., beslist zeker! Hij zei immers, dat hij alles wat in zijn macht was, zou doen om de zaak in het reine te brengen Het was nog zo'n kwaje kerel niet! mompelde haar vader. Nee, hij was niet kwaad, vader, en zeker niet zo slecht als het schijnt, zei Bertha. Maar.zeg eens kind.hoe moet het nu met jou? Dat weet ik ook niet. Ik wou maar., och vader, ik zou toch zo graag weten, waar hij gebleven is! Waarom dan toch, kindlief? Het is erg, heel erg.maar het is toch maar het beste, dat hij weg is. Zij zweeg. Zeg, kindje, weet je zelf wel'., dat je nog geen enkel veroordelend woord over hem gezegd hebt?. Waarom ook? vroeg het meisje. Waarom?.. Wel, omdat die kerel ons ten slotte toch allemaal bedrogen heeft Hij is een leugenaar, een bedrieger, een indringer! Ja, zo heeft hij zichzelf ook genoemd! Heeft hij dat werkelijk gedaan? Wer kelijk? vroeg de oude heer, zijn dochter strak aanziende. Ik ga geloven, dat het waar is, dat je nog altijd van hem houdt. Maar bedenk dan toch, hoe hij je behan deld heeft. Hoe hij ons allen misleid heeft! Ik denk er eerder over, wat hij zelf er onder te lijden zal hebben.. Maar dat verdient hij toch zeker? antwoordde haar vader, nog steeds zijn best doende om zich in een boze stemming te brengen. Bn dan., wat jou betreft., jij bent volkomen onschuldig en hij heeft jouw he le leven verknoeid., tenminste, als jij van hem blijft houden. Och, ik zal hem nooit terugzien, va der. nooit.nooit.En hij lijdt er meer onder dan ik. Hij heeft verdriet om mij., en hij heeft alles en alles opgeofferd. Maar die kerel heefi je toch schandelijk onrecht aangedaan? Jou en ons allemaal! Daarvoor boet hij nu., daarvoor on dergaat hij de straf vrijwillig. Hoor eens, we moeten verder maar over het geval zwijgen, Bertha. We heb ben tegen niemand over je verloving ge sproken, behalve dan tegen Borlas, en die houdt zijn mond wel. Trouwens, hij heeft beloofd te zwijgen totdat hij verlof tot spreken krijgt. De bedienden mogen dat hijzelf nergens over gesproken zal hebben. Nee, hij heeft niets verteld! Zodat wij. Ja vader, ik begrijp het volkomen. We behoeven natuurlijk niets te zeggen. Nee, niets, mompelde hij. Niets. Och lief kind, wat een geluk, dat je vader nog leeft. Twee uur later vroeg de oude heer Reichmann belet, en het was hem duide lijk aan te zien, hoe opgewonden en ge jaagd hij was. Legner! riep hij, zonder iets van zijn gewone deftige afgemetenheid. Begrijp jij er iets van? Weet je er een verklaring voor te geven? Waarvan., eii waarvoor? Heeft hij dan niets tegen jou gezegd? Weet je nergens van? Maar wat is er dan toch aan de hand, Reichmann? Hoe kan ik nu zeggen of ik een verklaring geven kan van iets, wat jij in je hoofd hebt als je me niet zegt, waar over het gaat? Maar heeft hij je dan niets gezegd? Wie moet me iets gezegd hebben? Wel., wel.. Robert natuurlijk! Ja moet me begrijpen! Je hebt hem gisteren toch nog gesproken? Nee. Ik ben 's avonds bij Borlas gaan schaken. Hij is hier wel geweest, maar naar ik hoorde, is hij al vroeg weggegaan. Wat is er aan de hand? Hij is er vandoor gegaan!.. Maar Pe ters heeft me toch zelf gezegd, dat je op het Huis geweest bent? Zeker., ik wilde Rovert spreken, t^gHnon"l»e^fnt gefead, feebben' m,aar 'v e Paar Peters zei> dat h'j niet wist, waar met veei ogzonaers uit op te make en doen ze niets. En ik ben er zeker van, I hg was. Ik dacht, dat hij een morgenrit halve misschien uit de slotwoorden. of zoiets was gaan doen en keerde dus naar huis terug. Wat is er aan de hand met hem? Ik zei je toch, dat hij er tussenuit ge trokken is? En hij heeft dit voor mij ach tergelaten. Lees zelf maar eens! Hij duw de Legner de brief van Brichtauer onder de neus. Maar.. Reichmann.. dat is toch a! te erg! Dat is gewoonweg vreselijk! Daar zit iets achter! zei de advocaat. Je weet ook wel, dat ik hem van den be ginne af niet heb vertrouwd, evenmin als Arthur dat deed. Ik heb altijd wel gezien, dat hij trachtte, iets te verbergen. Ik zeg je dan, dat hij weggevlucht is, omdat hij bang is geworden. De politie zelf zit heni om een of andere reden op de hielen. Enja, wat moet die brief eigenlijk betekenen? Dat kan van alles en nog wat bete kenen, meende Legner bedaard. Je weet er dus niets van af? Ik heb je toch gezegd, dat ik hem gisteren niet gezien heb en dat hij vóór dien over niets met mij gesproken heeft? Tenminste niet over iets dergelijks 1 Meen je werkelijk, dat hij niet van zins is, terug te keren? Het heeft er tenminste alle schijn van, naar die brief te oordelen, Dan kan ik gerust tot inbezitneming overgaan, zei de advocaat begerig. Leg ner, die de brief nog steeds in handen had, las hem nogmaals over. als was hij niet zeker van wat er in stond. Het was een heel algemeen schrijven, en er was niet veel bijzonders uit op te maken, be- .7- Ik kan er niets anders uit maken, zei hij, de brief teruggevend. Ik moet er eens met Arthur over praten. Zijn inzicht is dikwijls scherper dan het mijne., en., en., ja, wie weet of hij me niet weer er tussen neemt met die brief! Legner gaf er niet veel antwoord op. Er lag een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaat. Het gaat er op lijken, dat Arthur nu toch mettertijd landheer zal worden, zei de advocaat na een poosje. Als., als dat zeg, Legner, Arthur heeft me verteld dat hij met Bertha gesproken heeft en.. Nee, nu asjeblieft niet! Ik kan er nu niet over praten. Kijk, je weet ook, dat ik erg op Robert gesteld was en., en dit be richt heeft me meer van streek gebracht dan ik zeggen kan. Ik had niet méér van hem kunnen houden, als hij mijn eigen zoon was geweest en dus begrijp je. dat dit nieuws me heel erg in de war brengt. Heus, het is iets verschrikkelijks voor me! Het was voor Legner een grote opluch ting, dat Reichmann kort daarop afscheid nam. Wat ben ik toch eigenlijk een huiche laar, bromde hij in zichzelf. Daar verwijt ik me die jongen, dat hij een bedrieger is en wat doe ik nu zelf anders dan om de zaak heendraaien? Och. het was natuurlijk om het kind., maar het was toch niet rechtuit.. Waar een mens al niet toe komen kan, als hij in het nauw zit! Reichmann weet in elk geva! nog niet, wat hij er van denken moet. Hij ziet Brichtauer nog voor Robert aan en.. Maar de waarheid zal toch gauw genoeg aan het licht komen. Arme Bertha! Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan van de parochie van St. Bavo te Rotterdam (Pendrecht) de weleerw. heet S. A. Bruin, thans kapelaan te Loosduinen; tot ka pelaan van de St.-Martinusparochie te Hillegom de weleerw. heer J. de Bouvère, thans kapelaan te Pijnacker en tot ka pelaan te Pijnacker de weleerw. heer W. J. Kieyn, die kapelaan was te Hillegom. Na een zeer zware reis van 14 maan den door Afrika is de Zaandamse journa list Wim Hornman gistermiddag met zijn echtgenote, die de hele reis heeft meege maakt, met zijn auto in zijn woonplaats teruggekeerd. Het is een grandioze in tocht geworden. Duizenden mensen waren op de been om het echtpaar Hornman te begroeten. Na aankomst in het gebouw de Harmonie sprak burgemeester W. Thomassen een welkomstwoord uit en dankte de Afrika- reiziger voor het overbrengen van enige geschenkzendingen aan de burgemeesters van Khartoem en Kaapstad. De reis heeft Wim Hornman van Algiers naar Egypte en vervolgens zuidwaarts door Oost-Afrika naar Kaapstad geleid. Terug reed hij via West-Afrika naar de Belgische Kongo, waar hem verder rijden met de auto onmogelijk werd gemaakt, omdat hij geen vergunning kon krijgen om door de Sahara naar het punt van uitgang terug te keren. Hij ging daarna met zijn auto aan boord van een schip dat hem naar Portugal bracht. In totaai heeft het echtpaar 14.000 km afgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3