KANAAL Westen beheer IS IN zou Egyptisch nu aanvaarden SUEZ. ZICHT Jodenhaat neemt toe in Polen MELKPRIJS OP 1 APRIL De stakingen in Engeland Tijd van „bemoedering" definitief voorbij Kadercongres van r.-k. Bond van Bejaarden over taken is nu ONRUST OP DE MIJNEN msms&smmsmB Z.H. de Paus ontving minister Luns Edouard Herriot overleden BOELG ANIN WAARSCHUWT NOORWEGEN TEGEN NATO DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Paus viel op door energie, verstand en kennis van zaken Cairo en Bermuda verluidt: Kapitein Slotboom Walt Blankenburg op H. Vader beschikt over buitengewone energie^ verstand en zakenkennis Mgr. Gerlier aan het sterfbed van zieke, die zich met Kerk verzoende Woensdag 27 maart 1957 WF.F.nnF.Ricm Hammarsk j oelds besprekingen drachtige verklaring Van katholieken Ook bedrijfschap tegen verlaging Onderwerping aan arbitrage? Afdelingsbesturen staan voor zeer belangrijke werkzaamheden Noodlanding Canadese DC-6 Bovengronden zijn )E-ïS^2SL:S225!^?,W,!r^ i ernstig ontevreden ?Wel van Bermuda, waar de Britse en Canadese premiers gisteren besprekingen beëindigd hebben, als vanuit Cairo, waar de V.N.- fecretaris-gener»al gisteren zijn besprekingen met kolonel Nasser eeft afgesloten, komen nieuwe aanwijzingen binnen, die doen ver- eerstellen, dat een oplossing voor het Suez-kanaal-vraagstuk in !jc'lt is. 1M' '*U Meer dan honderd afgevaardigden van de afdelingen van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in het bisdom Rotterdam woonden gistermiddag in de Delftse Stads-Doelen een buitengewone vergadering bij, welke was uitgeschreven door de Unie van Katholieke diocesane bonden van Bejaarden en Gepensio neerden in Nederland. Het is de bedoeling, dat in alle Nederlandse diocesen soortgelijke vergaderingen zullen worden belegd. De bijeen komst, die nu in de Prinsenstad is gehouden, was de eerste in deze reeks van vergaderingen. Van Amsterdam naar Vancouver Algemene Ouderdomswet borgen vertrek naar Cairo De mens zoekt God Izvestia waarschuwt Finland weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: bewolking met plaatselijk enige regen of Motregen, maar later ook verspreide opklarin gen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere temperaturen, donderdag 28 maart: zon op 6.27 uur, onder 19.08 uUr; maan op 5.01 uur, onder 16.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Regeling voor gezaghebbende Canadese zijde werd gisteravond op Bermuda Vetklaard, dal de Westelijke mogendheden besloten hebben een Egyp- 'Sch beheer ovei het Suezkanaal te aanvaarden. De besprekingen over onderwerp zouden nog aan de gang zijn, met name over het vraag- ub van de betaling der passagegelden, doch de globale indruk van Jet verloop der besprekingen was, zo verklaarden gezaghebbende j~aOadese bronnen dat een redelijke kans aanwezig schijnt voor een ,er°pening van het kanaal. Hieraan werd echter toegevoegd, dat zowel ?e Britse en Canadese premiers als president Eisenhower en minister ''"es uiting gegeven hadden aan hun vastheslotenheid om vrije door sart te eisen voor alle schepen, met inbegrip van Israëlische vaar digen. 'Westelijke leiders, die zojuist op l tnuida geconfereerd hebben waren erover eens, zo werd vernomen, dat ka Nasser een regeling voor het (j Sal zou kunnen verhinderen als hij wilde, doch zij zouden van mening H N dat er geen reden was om aan te Pu*1611 dat Nasser een extreem stand- zou innemen. stpS afloop van Hammarskjoelds laat- in oeSpreking met koIonel Nasser zijn gisteravond geen officiële me- Tenslotte werd, nog steeds van de zelfde diplomatieke zegsman, vernomen, dat verwacht mag worden, dat generaal Wheeler, die de bergings-operaties van het Suezkanaal gedirigeerd heeft, tus sen 1 en 5 april zal aankondigen, dat het kanaal geheel vrij gemaakt is. „On middellijk daarna zal Egypte het kanaal open verklaren en haar standpunt ten aanzien van de betaling van de passa gegelden bekend maken", zo werd hieraan toegevoegd. dedelingen verstrekt" over de inhoud J:1} ^'gesprokene Een woordvoerder Jrincrtm' dat Hammarskjoelds bespre- ^Wnrf p «nuttig" waren gebleken. De j dvoerder voegde daaraan toe, dat secretaris-generaal vandaag naar flew York terugkeert om daar met de 'etrokken partijen te confereren. Het J^as evenwel niet uitgesloten, zo zeide Jij, dat Hammarskjoeld spoedig naar Midden-Oosten zou terugkeren. In gewoonlijk betrouwbare buiten- '4«»ase diplomatieke bron te Cairo werd v positie der Joden in Polen loopt ge- tengevolge van een groeiend anti- ve,1,itisme. De uittocht van Joden naar Is- gisteravond vernomen, dat „aanzien lijke vooruitgang ten aanzien van de diverse kritieke vraagstukken" zou zijn geboekt in de besprekingen tussen Nas ser en Hammarskjoeld. Het vraagstuk van de doorvaart van Israëlische sche pen door het Suezkanaal was nog niet definitief geregeld, zo verklaarde deze zegsman, doch deze kwestie zou waar schijnlijk aan het internationale ge rechtshof worden voorgelegd. Daarbij zou het nog niet vaststaan op wat voor wjjze deze zaak bij het hof aanhangig gemaakt zou worden: in de vorm van een geschil dan wel bij wijze van een verzoek om advies. Deze zelfde diplomatieke zegsman verklaarde, dat Nasser het Egyptische standpunt had toegelicht ten aanzien van de volgende vraagstukken: 1. po sitie van de UNEF, 2. de kwestie van de scheepvaart in de Golf van Akaba, 3. de Gaza-sector, en 4. het Suezkanaal. Ten aanzien van dit laatste punt zou Egypte geëist hebben, dat alle schepen de door- vaartgelden aan de Egyptische kanaal maatschappij betalen. Daartegenover zou Egypte 25°/o van de revenuen re serveren voor onderhoud en verbetering van het kanaal. Ten aanzien van de Golf van Akaba zou Egypte voor het ogenblik geen enkele actie overwegen en evenmin zou Egypte szwaar maken tegen het patrouilleren van UNEF-troepen m de Sjarm el Sjeikb-sector rond- de Golf. „Dit betekent evenwel niet, dat Jordanië of Saoedi -Arabië in dezen hetzelfde standpunt als Egypte zul len innemen" zo werd hieraan toe gevoegd. Het bestuur van het bedrijfschap detail handel in melk- en zuivelprodukten heeft in zijn gisteren te Utrecht gehouden ver gadering besloten aan de ministers van Economische Zaken en van Landbouw telegrafisch te verzoeken om prijspolitieke en psychologische redenen te overwegen de voor enkele gebieden des lands door de ministers verlangde prijsverlaging voor de melk met 1 cent per liter, ingaande 1 april, niet door te voeren. Als overweging voor dit verzoek geldt, dat als gevolg van de maatregelen der bestedingsbeperking de melkprijs ingaan de 1 juli met zes cent per liter wordt verhoogd. De melkhandelaren achten de voorgenomen verlaging per 1 april onge wenst. omdat deze kort op eikaar volgen de prijswisselingen hun positie tegenover de afnemers zeer moeilijk zal maken. Zij zouden de verrekening van deze verlaging eventueel willen opvangen in een rekening-courantsysteem. Dit zou dan betekenen, dat de melkprijs ongewijzigd blijft tot 1 juli en dan niet met zes cent doch met vijf cent wordt verhoogd. Het bedrijfschap besloot voorts zich na te plegen overleg mét een commissie uit het produktschap zuivel tot de minis ters van Economische Zaken en van Land bouw te wenden met een schrijven over de gevolgen van de prijsstabilisatie en prijsstop, waardoor voor de detailhandel in melk een noodtoestand zou zijn ont staan. De leiders van de nu al 11 dagen sta kende Britse scheepsbouwarbeiders en vertegenwoordigers van de werkgevers, zijn gisteren overeengekomen "zich te on derwerpen aan arbitrage door de rege ring. Deze overeenstemming werd be reikt iets meer dan twaalf uur, nadat de besprekingen tussen beide partijen volkomen waren vastgelopen op een nieuw loonvoorstel. De vakverenigings leiders verwierpen maandag een aanbod van 5 procent loonsverhoging en eisten minimaal 7% pet., doch na hervatting van de besprekingen tussen beide partijen zouden de vakverenigingen, naar ver luidde, bereid zijn het aanbod van vijf procent te accepteren op voorwaarde dan, dat deze verhoging zowel voor de scheepsbouwarbeiders zou gelden ais voor de metaalbewerkers als een interimover eenkomst hangende de arbitrage, mits er geen loonstopclausule aan verbonden was.* De minister van arbeid, Iain MacLeod, maakte gisteravond in het Lagerhuis de bereikte overeenstemming bekend. Hij voegde er echter aan toe, dat de vakver enigingen nog niet geantwoord hadden op zijn verzoek van maandagavond om de staking in de scheepsbouw af te ge lasten. (AdvertpriH" God voor de mens toch geen verouderd begrip is en geen „boeman, om kinderen bang te maken, of een schrikbeeld voor bejaarden, die bang zijn om dood te gaan". „Diep in hun hart zoekt de mens inder daad naar God. Misschien komt dit niet bij iedereen uitdrukkelijk tot uiting, maar elk mens zoekt, niet naar iets, maar naar Iemand Anders." De reden, waarom de mens God zoekt, beantwoordde dr. Van Laarhoven met het woord van Augusti- Doordat een vrachtwagen met aanhang wagen een motorwagen van lijn 10 in de Van der Hoopstraat te Amsterdam geen voorrang verleendedrukte de trailer de tram uit de rails, waarna lijn 10 100 rn doorschoot over het asfalt en in de pui van de slagerswinkel van de heer S. P Soeting terecht kwam. Alleen de be stuurder van de motorwagen liep lichte verwondingen op. De slagerswinkel werd van voren volkomen vernield. Een passagiersvliegtuig van de „Cana dian Pacific Airways", dat van Vancou ver via de Noordpool op weg was naar Amsterdam, heeft tengevolge van motor storing te Edmonton in Canada een nood- nus: „Gij hebt ons geschapen met een J landing moeten maken, verlangen naar U toe. Daarom zal ons Het toestel, een DC-6, dat tachtig per- hart ongedurig zijn. Totdat het rust vindt i sonen kan vervoeren, had 37 passagiers bij U." en bemanningsleden aan boord. ONBEPERKTE GARANUS OP DE VERING. hazetfabrieken ie zevenbergen die tot dusver vrij was, is plotseling De bedoeling van de bijeenkomsten is, zo zei de heer Th. Steinmetz, voorzitter van de Unie, in zijn openingsrede, de af delingsbesturen voor .te houden, welk een belangrijke taak zij vervullen. „De tijd, dat de bejaarden bemoederd wer den, is definitief voorbij, aldus de heer Steinmetz. De taak van onze bonden is nu, de belangenbehartiging van de be jaarden op materieel en godsdienstig ge bied. Op godsdienstig gebied ligt de taak van een afdelingsbestuur zeer in het bij zonder op het terrein van het apostolaat. Op materieel gebied omvat de belangen behartiging van de bejaarden o.m. het kennisnemen van alle facetten van dit vlak. Een groot aantal bejaarden heeft geen notie van al datgene, dat wij op so ciaal gebied bezitten. Er zijn zelfs be jaarden, die door dit gebrek aan kennis Zondagmorgen te tien uur komen op 'r,hinderd als gevolg van officiële maat- verzoek van het hoofdbe uur van de Ka tholieke Mijnwerkersbond alle besturen van de Limburgse en Oostclijk-Brabantse afdelingen bijeen in verband met de hui- ernstige ontevredenheid bij de boven- Uj de spreekbuis van kardinaal Wyszins- situatje in het mijnbedrijf. Er heerst ti! ^ordt beschouwd, heeft in een hoofdar- _„ndse arbeiders over de arbeidslonen op de frontpagina op krachtige wij- voorwaarden. De vergadering zal zich .de katholieken tot de orde geroepen, -™°' eventueel te nemen maat- «ch met het antl-semitisrae hebben "eraden de werknemers- 'Keien. JjHet katholieke weekblad „Tygodnik ?zechny" te Warschau, dat algemeen meedrijven. ver- semi- u-TJitdrukkelijk dient te worden V aard", aldus het blad, „dat anti-s Ij.'he niet verenigbaar is met het katho- P'sme. Anti-semitisme is in wezen vol den heidens". h **et artikel was geschreven door de „ijdtdredacteur Jerzy Turowicz, die in t >nbare J, leden in het dagelijks bestuur is ook de Mijnindustrieraad voor zaterdagmorgen bijeengeroepen. Op enkele plaatsen hebben zich boven- de sprekers uitgenodigd, die, ieder op hun werkgevers bepaalde toezeggingen wor den verlangd t.a.v. de bovengrondse ar beiders. Dezen worden naar hun mening achtergesteld bii de ondergrondse wer kers, voor wie de regering wel de nodige stappen zal doen. Zo zal onder meer de verkorte werkweek wel toepassing vin den bij de ondergronders, terwijl dat in tegenstelling met België en Duitsland in Limburg niet volledig voor de boven- gronders het geval zal zijn. Ook de werving van bovengrondse ar beiders dopr bemiddeling van aannemers leidt tot verhoudingen, welke bij vele mijnwerkers ontevredenheid veroorzaken. langenbehartiging van de bejaarden. Drs. J. v. d. Made, voorzitter van de Raad van Arbeid te Breda, sprak over de sociale wetgeving en meer in het bijzonder over de Algemene Ouderdomswet, terwjjl dr. J. van Laarhoven, professor aan het Se minarie te Haaren het onderwerp: „De mens zoekt God", behandelde. Drs. v. d. Made liet in zijn inleiding het gehele gamma van sociale wetten, waar onder de bejaarden al dan niet vallen, de revue passeren. Duidelijk zette spr. het verschil uiteen tussen sociale zorg, de katholieke leven van Polen J^eds"meer op de voorgrond gaat treden. >a,rZy Turowicz zei verder, dat het nood- h^eiijk "is" 'geworden de katholieke me- over antisemitisme duidelijk uiteen h zetten, omdat „evenals voor de oorlog 3 antisemitisme ook onder som- katholieken wortel heeft geschoten jA® Egyptische autoriteiten zijn kenne- 'ik van gedachten veranderd over de uit ing van Jaap Slotboom, kapitein van sleepboot Blankenburg van L. Smit 41 Co. „^eze in Vlaardingen wonende kapitein *s 16 maart uit Egypte uitgewezen, om- N hij geweigerd had een Egyptische ka- ^lloods aan boord toe te laten De cryptische minister van binnenlandse za- ckf heeft hem thans een visum verstrekt t-„ kapitein Slotboom vanmorgen op de Jh'Ptische ambassade in Den Haag in 'vangst heeft genomen. «joegen om half eff vertrekt hij met K.L.M.-vliegtuig van Schiphol nan» h r°> waar h\j 29 maart zal aankomen. Hot*1 Wacht hem een halve dag reizen i auto naar Port Said, waar de Blan- Pburg jjgj gemeerd. Een dag later, 30 vertrekt h« als gezagvoerder op Op 'ankenburg van Port Said naar Ne- Vv^'and, waar het schip tegen 20 april «V terugverwacht. gunst, die men ontvangt en de sociale voorzieningen, waarop men rechten kan laten geiden. Uitvoerig behandelde drs. V. d. Made de Algemene Ouderdomswet, waarbij hij tenslotte opmerkte, dat bin nenkort tussen België en Nederland een verdrag zal worden geratificeerd, dat de uitzonderingspositie van Nederlandse en Belgische grensarbeiders regelt. „Dit verdrag is reeds klaar: alleen de ondertekening, welke vermoedelijk in mei zal plaats vinden, moet nog geschie den. „Met Duitsland is men nog niet zo ver, daar bij onze oosterburen de ouder- domsverzekerlng momenteel op de hel ling staat. Zodra in Duitsland zelf een definitieve regeling hiervoor zal zijn ont worpen, zal men het probleem van de Duitse en Nederlandse grensarbeider in het kader van de A.O.W. kunnen gaan bespreken. „De mens zoekt God" was het thema dat dr. Van Laarhoven vervolgens behan delde. Ondanks de grote onkerkelijkheid in ons land en ook verder in Europa was dr. Van Laarhoven van mening, dat (Van onze correspondent) Aan het einde van zijn kort verblijf in Rome heeft minister Luns de Nederland se journalisten ontvangen en tegenover hen zijn voldoening uitgedrukt over het tot standkomen van de beide verdragen betreffende Euratom en de Gemeen schappelijke Markt. Hij wees erop, dat er in betrekkelijk korte tjjd een indruk wekkende arbeid is verricht ten aanzien van buitengewoon moeilijke en ingewik kelde problemen. Tot op het laatste mo ment zijn er moeilijkheden gebleven en enkele daarvan zijn zelfs nu nog niet op gelost, maar het is beter om iets te be ginnen zonder toe te geven aan de nei ging tot perfectionisme, dan iets vol maakt af te leveren wat uiteindelijk geen doorgang vindt, zeide de minister, hierbij Koningin Juliana heeft dinsdagmorgen onverwacht een bezoek gebracht aan de uit Indonesië terugkerende Sibajak, die ij bezichtigde. Geruime tijd onderhield HM. zich met een aantal gerepatrieerd an, onder wie de kinderen van de heer en mevrouw J, Cohen-Oey Sick Nio. Rechts: Pater A. Vlooswyk, (Van onze correspondent) Parijs, dinsdagavond Om tien minuten over vier vanmiddag ontving de Nationale Vergadering tijdens haar zitting de tijding nit Lyon van het overlijden van de heer Herriot. Madame Vaillant-Couturier, die presideerde, onder brak de spreker en de gehele Kamer rees op om het overlijden van haar ere-presi- dent te vernemen. De zitting werd on middellijk ten teken van rouw opgeheven. De president van de Kamer, de heer Le Troquer, die de lijkrede heeft uit te spreken, bevond zich op dat ogenblik te Lyon. Als laatste bezoeker w'as hij enige uren tevoren voorafgegaan door de kar dinaal-aartsbisschop van Lyon, kardinaal Gerlier. Mgr. Gerlier, die zich reeds maandag naar het ziekbed van de heer Herriot had begeven en vandaag opnieuw bfj de stervende heeft vertoefd, vergezeld van de vicaris-generaal van het bisdom, heeft in de loop van de avond officiëel mede gedeeld, dat, overeenkomstig het tot tweemaal toe in aanwezigheid van me vrouw Herriot kenbaar gemaakte verlan gen van de heer Herriot, een gods dienstplechtigheid zal plaats hebben in het hospitaal van Sainte Eugénie. Het stoffelijk overschot zal vervolgens naar het stadhuis van Lyon worden over gebracht. Bij deze plechtigheid, die don derdagmorgen om 10.00 zal plaats hebben, zal kardinaal Gerlier de absoute verrich ten. Tevens is bekend geworden, dat de over ledene bij wijze van laatste wilsbeschik king de wens te kennen heeft gegeven, dat de uitvaart in alle eenvoud zal plaats hebben, zodat te Parijs van een nationa le begrafenis is afgezien. Het overlijden heeft in heel Frankrijk een diepe Indruk gemaakt. De president van de republiek, de mi nister-president en de presidenten der vertegenwoordigende lichamen, alsmede van de Académie Frangaise hebben aan Herriots weduwe hun rouwbeklag doen toekomen. Het radicaal congres, dat za terdag moest aanvangen, werd onmiddel lijk verdaagd. Welk een partijman de afgestorvene ook moge zijn geweest, zijn rol als staatsman is te innig verweven geweest met de diplomatieke en politieke geschiedenis van Frankrijk in de eerste helft van deze eeuw, dan dat het land hem niet zal her denken als een van de zeer grote figuren, die de geschiedenis van het republikein se Frankrijk hielpen maken. Radio en televisie hebben die figuur nog in de avond van zijn sterfdag her dacht, de laatste edities der avondbladen brachten haar overvloedig hulde. (Zie voor Herriots necrologie elders in dit blad). klaarblijkelijk doelend op de gesneuvelde EDG. De heer Luns toonde een voorzichtig op timisme ten aanzien van de komende ratificatie-debatten in de zes parlemen ten, ook al blijven hier veel vragen open. Waarderend waren de opmerkingen van de minister over het regelmatige per soonlijke contact, dat de zes ministers van buitenlandse zaken in de afgelopen ja ren hebben gehad. Hij wees op de on derlinge vriendschap en het wederzijds begrip tussen de ministers en de rege ringen, welke aan de onderlinge samen werking tenslotte een geheel nieuw aspect hebben verleend. Tot slot vertelde de minister nog iets over zijn bezoek aan de Paus van heden morgen. Hij had, zo zeide hij, tien jaar geleden, toen hij nog eerste secretaris was aan de ambassade te Londen, reeds een privé-audiëntie gehad, maar vandaag was hij voor het eerst als minister bij de Paus. Tijdens het onderhoud, dat 25 mi nuten heeft geduurd, had hij volop gele genheid om vast te stellen hoe uitstekend de H. Vader geïnformeerd is en hoe in tens zijn belangstelling voor de wereld politiek is. De Paus had zijn grote voldoening uit gesproken over de beide gister getekende verdragen en zijn vertrouwen in de toe komst uitgesproken. Minister Luns gaf zijn bewondering te kennen voor de buitengewone energie, en de grote kennis van de Pans, met wie hi) uitvoerig over de wereldpoli tiek had gesproken. Over dit laatste gesprek kon de mi nister uiteraard geen nadere bijzonderhe den verstrekken. Na afloop van de audiëntie heeft de minister de voltallige Nederlandse dele gatie aan Zijne Heiligheid voorgesteld. De H. Vader schonk alle aanwezigen een zil veren medaille en gaf hun tenslotte de apostolische zegen. De minister werd vergezeld van onze gezant bij de H. Stoel, graaf F. du Mer chant et d'Ansembourg, en diens kerke lijke raadsheer, mgr. Damen. De Sovjet-premier maarschalk Boelga- nin, heeft zijn Noorse ambtgenoot Einar Gerhardsen in een brief, die donderdag j.I. door de Sovjet-ambassadeur te Oslo werd overhandigd, gewaarschuwd voor liet „gevaar, dat Noorwegen bedreigt," nu op Noors gebied bases worden ge bouwd, „die bedoeld zijn om eventueel tegen de Sovjetunie te worden gebruikt." „De Sovjetrussische regering vraagt echter niet, dat Noorwegen van vandaag op morgen uit de NATO treedt," aldus schreef Boelganin. De Sovjet-premier zegt verder, dat de „nieuwe aspecten van de Amerikaanse politiek, speciaal wat betreft het leveren van atoomwapens aan NATO-landen, een onmetelijk gevaar voor Noorwegen in houden," Hij verwijst in dit verband naar het voornemen der Verenigde Staten om „militaire eenheden in het Nabije Oosten in te schakelen, met atoomwapens uit geruste Amerikaanse troepen in NATO- landen te legeren en atoomwapens aan West-Duitsland en andere NATO-landen te leveren." Het orgaan van de regering der Sovjet- Unie, „Izvestia", beschuldigt in zijn edi ties van gisteren „Finse militaire krin gen" van pogingen om „de oorlogspropa ganda, onder het mom van bezorgdheid voor de verdediging van het land, nieuw ieven in te blazen." Finse .militaristen" houden met het oogmerk „fascistische or- ganistaties", die krachtens het Russisch- Finse vredesverdrag verboden zijn, weer in het leven te roepen. De „Izvestia" is van mening, dat „zeke re kringen binnen en buiten het land klaarblijkelijk het feit niet aanvaarden, dat Finland een vredespolitiek yolgt,"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1