r „Ruimen" van koelhuisboter leverde verlies van 26 miljoen Het Sovjetvolk vervulde heilige plicht tegenover Hongarije Industriegebied Londen wordt zaterdag lamgelegd Afgrijselijke autobotsing m varen door Kanaal Mindervaliden in arbeidsproces De stakingskoorts in Engeland neemt ivel heel erg op WWBPm Onderhandelingen leverden geen enkel positief resultaat HONGAARSE REGERING STELT KERK ONDER STAATSTOEZICHT Hammarskjoeld zou overeenstemming over positie UNEF bereikt hebben Gesprekken te Cairo afgesloten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 'S Donderdag 28 maart 1957 Kapitein Slotboom op weg naar Cairo Maatregelen in studie om dergelijke ontwikkeling te voorkomen. Gelukkig! Kadar leverde kritiek op Joegoslavische leiders houding van Drie missionarissen (broers) verongelukt ZACHT MAAR MEER REGEN Tandartsen en zieken fondsen Priesters in Oekraine gearresteerd WEERBERICHT (Van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het geschil tussen de federatie van metaalbewerkersbondcn en de werkgevers in de scheepsbouw- en metaalindustrie is nog steeds niet bijgelegd. Integendeel de „sneeuwbalstaking.'' der metaalbewerkers, die zaterdag .<1. begonnen is in een tiental industriecentra en waarbij reeds meer dan 1 miljoen man betrokken zijn, zal zich aanstaande zaterdag uitbreiden tot Londen en omstreken. Door deze uitbreiding zullen 500.000 arbeiders het werk neerleggen in belangrijke export- industrieën als Vickers Armstrong, Hoover, English Electric, De Ha- villand, Handley Page en talrijke anderen. Alleen de Fordfabrieken te Dagenham zullen niet getroffen worden, daar zij met de vakbonden een afzonderlijke loonovereenkomst hebben aangegaan. De minister van Arbeid MacLeod verklaarde in het Lagerhuis, dat de uitbreiding der staking hoogst ernstige gevolgen zal hebben, niet alleen in econo misch opzicht maar vooral omdat de verbittering zal toenemen. Communistische agitatie Geen stap verder Bond van r.-k. fondsen geeft niet toe ÜM Volgens berichten uit Hongarije, zo meldt het KNP, hebben de com munisten de bisschop van Vacz, ingr. Petery, geïnterneerd en de abt van het Cistercienserklooster te Zirc, prelaat Endrey, en mgr. Zakar, een vroegere secretaris van kardinaal Mindszenty, gearresteerd. Mgr. Zakar werd na het proces tegen kardinaal Mindszenty gevangen ge nomen en tijdv.iis de opstand evenals de kardinaal bevrijd. Radio Boedapest heeft gisteren een regeringsdecreet bekend gemaakt over de benoemingen van kerkelijke functionarissen. Volgens het de creet dienen alle benoemingen, overplaatsingen en ontslagen eerst ter goedkeuring te worden voorgelegd aan de regering of het ministerie van cultuur. Het decreet is ingegaan met terugwerkende kracht van 1 oktober 1956; drie weken dus voor de revolutie in Hongarije uitbrak. Veertig procent reeds inge schakeld weervcrwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer, matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen west en noord. Iets hogere hiiddag temperaturen. Vrijdag 29 maart: zon op 6.25 uur, onder 19.10 Uur; maan op 5.21 uur, onder 17.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT <5 ^anmori rotboom, .Vanmorgen ^boom, gezagvoerder van de sleep- vertrok kapitein Jaap Blankenburg van L. Smit en Co, '°°r de 2de maal naar Egypte. Ditmaal Jet, zoals in december van vorig jaar, de „Blankenburg", maar met een C.C.M.-vliegtuig. De Egyptische autori- v, ten hebben hem, gelijk gemeld, op- ;'«Uw een visum verstrekt. Evenals op ,e heenreis, zal de „Blankenburg" op de brugweg de havensleepboot „Alblasser- ~am als sleep krijgen. Dat vaart lekker, |etuigde kapitein Slotboom. Daarmee i ah ik er een gangetje van zeven mijl "houden en zonder tegenslag de tocht vah Cairo naar Maassluis in drie weken «brengen. Vanmorgen half negen ver- ,r°k kapitein Slotboom met een K.L.M.- Us van de Van Oldenbarneveldtstraat a Rotterdam naar Schiphol, waar bij ®hi half elf met een K.L.M.-vliegtuig bsteeg, richting Cairo. Op de foto de aPitein, zijn vrouw en twee K.L.M.- hiployés. In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de j heer Van Meel, in verband met de ver- j koop van partijen koelhuisboter heeft de minister van Landbouw het volgende mee- i gedeeld: De inlevering van boter bij het in- en verkoopbureau voor zuivel nam in 1956 een grote omv. ng aan. Dit werd mede i veroorzaakt door de weersomstandighe den. die een zeer gunstige grasgroei ook in de ons omringende landen teweeg brachten, waardoor de boterproduktie een be Russische premier, maarschalk ^oelganin, heeft gisteren op een byecn- k°mst in het Kremlin ter ere van het ^roek van de Hongaarse minister-presi- Kadar aan Moskou verklaard, dat Sovjet-Unie en HongarUe tot de slot- *rj«t gekomen zijn, dat het Verdrag van /"""schau zoveel mogeiyk versterkt dient worden, gezien de „toegenomen inter zonale spanning als gevolg van een "tensiverlng van dc ondermijnende ac- 'Utelt van de westeiyke imperialistische °ïendhedcn tegen de landen van het so fistische kamp en gezien de maatre den van de Imperialisten in West-Euro- het Nabije- en Midden-Oosten en het ''hied van de Stille Oceaan". tr"Ret Sovjetvolk", aldus Boelganin, „is L°ts op de wijze, waarop zijn roemrijk Ser zijn heilige plicht jegens het Hon dse volk heeft vervuld." fé delegaties van beide staten waren - sreengekomen, dat beide landen elkaar °csten steunen. f oelganin zeide, dat de regeringsleiders Wh de V.S. en Engeland na hun bespre ngen op Bermuda hebben bevestigd, dat hun politiek van militaire blokken en bewapeningswedloop zullen voortzetten. (,'d alleen hadden zij geweigerd in te 8t ah op de Russische voorstellen over het \^&zetten der atoomproeven, maar zij i«e(.en zelfs overeengekomen geleide pro fielen aau Engeland te leveren. Premier Kadar oefende kritiek op twee °egoslavische leiders vice-president Kardelj en minister van Buitenlandse Zaken, Popovic die „een niet-mar- xistische houding" tegenover de Hon gaarse opstand hadden aangenomen. Hun oordeel leek meer op dat van Dul les en Radio Vrij Europa, aldus Kadar. aanzienlijke stijging 'e zien gaf. De ex portmogelijkheden voor Nederland werden aldus sterk gelimiteerd. De 13.800 ton bo ter, welke medio januari 1957 in de koel huizen lag opgeslagen, moest snel worden verkocht, daar het van groot belang moest worden gaecht de voorraad te rui men voor de gebruikelijke produktietoe- neminge omstreeks maart. Een prijsverlaging van de koelhuisbo ter van f 3.40 tot f 2.65 had niet de uit werking, dat een spoedige verkoop van de gehele voorraad op de binnenlandse markt kon worden verwacht. Daarom is deze koelhuisboter ook op de buitenlandse markt gebracht tegen concurrerende prij zen. Het grootste gedeelte van de voorraad, namelijk 8.300 ton, is voor afzet in 'net binnenland verkocht, terwijl de rest, op een quantum van 300 ton zoete boter na, werd geëxporteerd. Daar de noodzakelijk geworden geforceerde afzet in deze win ter onder zeer ongunstige omstandig heden heeft moeten geschieden, hebben deze transacties voor het in- en verkoop bureau voor zuivel een groter verlies met zich meegebracht dan in voorafgaande jaren. kan worden gesteld op Dit verlies f 26.000.000.-. Het Produktschap voor Zuivel heeft maatregelen in studie genomen, die er mogelijk toe zulle r kunnen leiden, dat in de toekomst een soortgelijke ontwikkeling wordt voorkomen. etiMmm;» «s .:.>y.y.y,v.»y.:.y.\- Nog 500.000 arbeiders leggen het werk neer Ook de TUC, het overkoepelend orgaan der vakbeweging, begint bevreesd te wor den, dat de staking zal ontaarden in een algemene staking, zoals in 1926 toen de gehele Britse industrie en het vervoers- apparaat tot stilstand kwamen. In de om streken van Londen staan namelijk tal van plaatselijke vakbondsafdelingen on der communistische leiding, „Sovjetraden in het klein", zoals een lid van het TUC- bestuur, dat gisteren in Londen vergader de, het uitdrukte. De communisten zijn er maar al te zeer op uit het reeds lustig brandende stakingsvuur te doen aanwak keren tot een uitslaande brand. De bona fide vakbondsleiders zullen dan ook hun uiterste krachten moeten inspannen om de stakingsactiviteiten binnen redelijke perken te houden. De communistische agitatie kwam ook in het Lagerhuis ter sprake, toen twee socialistische leden met elkaar slaags raakten. Jack Jones, voormalig ondermi nister van het ministerie van bevoorra ding vestigde de aandacht van minister MacLeod op het feit. dat de grootste staalfabriek van Lancashire, zaterdag is stilgelegd, omdat de door de vakbonden uitgevaardigde stakingsinstructies met op zet verkeerd waren uitgelegd door toe doen van een vakbondsleider, die bekend staat als een „verklaard communist". Voordat de minister kon antwoorden in terrumpeerde een ander Labourlid, Ken- nell, met een aan Jones gericht verwijt, dat hij de mening deed postvatten, dat de staking niets dan een communistisch com plot was in plaats van een gevecht met open vizier tussen twee machtige belan gen in de staalverwerkingsindustrie. Mi nister MacLeod kwam sussend tussenbei de door te verklaren, dat, wat er in Lan cashire gebeurd was „niet typerend" was voor de houding van de vakbondsleiders in dit conflict. Twee Arabische arbeiders van scheeps werven in West Hartlepool (Noord-Enge- land). die met hun collega's meestaken, hebben van de vakvereniging de medede ling gekregen dat bij de uitkering van het stakingsgeld slechts met één vrouw per man rekening gehouden kan worden, om dat de Britse wet geen bigamie toestaat. Dat is een strop voor deze arbeiders, Aboo Hassarr. en Hisam Tabat Ahmed, die in Aden ieder twee vrouwen hebben. Zij mogen echter wel hun kinderen uit de twee huwelijken in rekening brengen voor de kinderbijslag. De ene arbeider heeft er drie en twee, de andere twee en twee. Hoewel werkgevers en vakbondsleiders in de scheepsbouw en metaalindustrie gisteren de gehele dag vergaderd hebben is de oplossing in het conflict geen stap nader gekomen. De vakbonden hielden voet bij stuk en eisten een loonsverho ging van 8 procent, waarbij zij dan be reid zouden zijn een jaar lang geen loon eisen meer in te dienen. De werkgevers willen niet meer dan vijf procent toestaan onder hetzelfde beding en bovendien moesten de vakbonden zich bereid ver klaren mee te werken aan een herziening van de thans geldende vakbondsvoor schriften, die de produktiviteit vooral in de scheepsbouwindustrie ter zeerste be lemmeren. MacLeod heeft een nieuw ver zoeningsplan opgesteld doch de bijzonder heden daarvan wilde hij niet bekend ma ken. Te Tremelo, de geboorteplaats van pater Damiaan, de apostel der melaat sen, zijn maandag drie paters van de congregatie van de H.H. Harten, waar pater Damiaan deel van uitmaakte, bij een autobotsing verongelukt. Het be treft drie gebroeders Roaolf, Rudolf en Frederik Vercammen, De eerste twee bleven op slag dood, terwijl de derde zware verwondingen opliep. Hun auto botste tegen een zware autobus, die uit de richting van Tremelo kwam, waar heen de paters zich naar een klooster van hun congregatie begaven. De 44-jarige pater Rodolf was slechts sedert één dag van zijn missiepost uit de Kongo gekomen, waar hij provinciaal overste was. Zijn vijftigjarige broer, pa ter Rudolf, was hier sedert drie weken met verlof, uit de missies van Hawaï. De jongste, de 42-jarige pater Frederik verbleef nog in het klooster te Aarschot, in afwachting dat ook hij naar de mis sies zou vertrekken. De drie gebroeders hadden elkaar sedert jaren niet meer gezien en waren op weg naar het kloos ter te Tremello en naar familieleden in de omgeving. (Van onze weerkumnse medewerker) Gistermorgen ontwikkelde zich boven Zuid-Engeland een kleine depressie, die gistermiddag met de kern van Zuid-Hol land over het IJsselmeer en Drente naar Duitsland trok. Daarbij viel in een groot deel van Nederland langdurig en ook vrij veel regen. Op tal van plaatsen werd van morgen 8 tot 12 mm regen gemeten. De depressie werd gevolgd door een gebied van brede opklaringen. Hierdoor kon men gisteravond tussen tien uur en halft twaalf in een groot deel van ons land het noor derlicht waarnemen, dat vrij duidelijk aan de noordelijke avondhemel was te zien. Vandaag kwamen er ook opklaringen voor, maar over West-Frankrijk en Zuid- Engeland naderde al weer een volgend storingsfront met enige regen. Dit front zal langzaam naar het noordoosten trek ken en ons de komende 24 uur passeren. Nederland (vandaag in polaire lucht) komt hierna weer in zeer zachte oceaan- lucht, waarin vrij veel bewolking voor komt, maar de temperatuur blijft nog steeds flink boven normaal. Tot nu toe is er in De Bilt nog maar één dag geweest van deze lentemaand die iets te koud bleef. Het bestuur van de Bond van r.-k. Zie kenfondsen heeft zich gisteren beraden over de situatie, die met betrekking tot de tandheelkundige verzorging van zie kenfondsverzekerden is ontstaan na het besluiten van de algemene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde. Na ampele overweging van alle hier mede verband houdende aspecten heeft het bestuur geen aanleiding kunnen vin den om aan de tot nu toe door de tand artsen geuite en gepubliceerde verlangens tegemoet te komen. Gisteren werd mgr. dr. Franziskus Dcmann tot bisschop van Osnabrück gewijd. Vijf minuten nadat hij aan de gelovigen zijn eerste bisschoppelijke zegen had gegeven, stierf hij tenge volge van een hartverlamming. Na het hormi van het ver bijsterend nieuws knielden de gelovigen neer en baden voor de sielerust van de overledene De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, is gisteren na een weck van conferenties met president Nasser en dc Egyptische regering uit Cairo naar New York gevlogen, waar hij tegen hedenavond een vergadering heeft belegd van de leden van de raadgevende commissie voor de politicmacht der V.N. in het Midden-Oosten. In deze commissie hebben vertegenwoordigers van Brazilië, Canada, Ceylon, Columbia, India, Noorwegen en Pakistan zitting. Hammars kjoeld zou naar in diplomatieke kringen te Cairo verluidde met Nasser over eenstemming hebben bereikt omtrent de positie der UNEF in Gaza en Sjarm el Sjeik. (i""0/ het dek van de Nederlandse sleepboot „Atlas" volgden (v.l.n.r. foto boven Plaatsvervangend secretaris-generaal van dee Verenigde Naties, Ralph Bunche, ih ^cretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammerskjoeld en de com- ^.'«iant van 'de Politiestrijdkrachten van de Volkerenorganisatie, generaal majoor "t Bums (geheel rechts) het optakelen van de „Edgar Bonnet", het laatste obstakel in liet Suezkanaal (foto onder J. Volgens dezelfde bron zou Hammars kjoeld er ook in geslaagd zijn president Nasser ertoe te bewegen de kwestie van de vrije doorvaart voor Israëlische sche pen in de Golf van Akaba en het Suezka- naal voorlopig te laten rusten en zich te richten naar een uitspraak van het Inter nationale Gerechtshof. De Indiase minis ter zonder portefeuille, Menon, verklaar de gisteren in het Indiase parlement, even eens, dat Egypte er geen bezwaar tegen heeft, dat de kwestie van vrije doorvaart naar het Internationaal Gerechtshof ver wezen wordt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarden gisteren, dat Groot-Brittannië daartegen is. Volgens de Britten is de internationale status van de Golf van Aka ba een vaststaand feit. De Egyptische Suez-kanaalmaatschappij heeft in een gisteren aan scheepvaart maatschappijen verzonden circulaire „tij delijke regelingen" bekendgemaakt voor de inning van de kanaalrechten van schepen, welke het Suezkanaal passeren In de circulaire wordt verklaard, dat be taling moet geschieden in Egypte in Egyp tische ponden afkomstig van scheepvaart rekening welke „gevoed" moeten wor den met buitenlandse valuta (b.v. in het geval van Westeuropese landen met Deen se, Noorse en Zweedse kronen, Belgische franken, vrije Nederlandse guldens, Ita liaanse lires en Duitse marken). Hierbij is echter bepaald dat deze valuta's vrij inwisselbaar moeten zijn in andere valu ta's van leden-landen der EBU tegen de door het Internationale Monetaire Fonds vastgestelde officiële koers. Intussen neemt de scheepvaart door het Suezkanaal met de dag toe. Gisteren zijn vier schepen met een tonnage variërend van drie- tot vierduizend ton door het ka naal gevaren. Naar verluidt liggen zeven schepen van vier- tot achtduizend ton bij Suez te wachten op vergunning voor de doorvaart van de Egyptische kanaalauto riteit. De Britse regering heeft de Engel se reders échter aangeraden geen gebruik te maken van het Suezkanaal. voordat de toestand „duidelijker wordt", zo heeft de Britse minister van staat Orsmby-Gore gisteren het Lagerhuis schriftelijk mede gedeeld. Volgens te Wenen ontvangen berichten heeft de geheime communistische ool'tie in Oekraine talrijke katholieke pr.asters gearresteerd. Er bestond een sterke katho lieke gemeenschap van de Slavisch-Byzan tijnse ritus, die echter ondanks druk en vleierij geweigerd heeft zich met de ortho dox Russische Staatskerk te associëren. Deze nieuwe maatregel richt zich ken- nciyk tegen de beslissingen, die de kerke lijke overheid tegen de „vredespriesters' heeft genomen. Mgr. Grocsz heeft verschillende pries ters verwijderd uit de hoog betaalde func. ties, waarin zg door de communisten wa ren geplaatst. Enige weken geleden be noemde mgr. Groesz bjj beschikking van Rome mgr. M. Endrey tot apostolisch dclcgaat in Gran. Tegelijkertijd ontving mgr. Schwartz-Eggcnhofer de benoeming tot vicaris-generaal van Gran. Tot de bevrijding van kardinaal Mindszenty werd deze laatste functie vervuld door de prominente „vredespriestcr" Beressz- toezy. Met haar nieuwe bepalingen schijnt de Hongaarse regering de benoemingen van mgr. Endrey en mgr. Schwarz-Eg- genhofer ongedaan te willen maken. Naar radio-Boedapest voorts heeft medegedeeld hebben de Hongaarse bis schoppen onder leiding van mgr. Groesz dinsdag besprekingen gehouden over ac tuele vragen in de verhouding tussen kerk en staat. Bij die besprekingen waren ech ter ook de geëxcommuniceerde priester Janos Horvath, hoofd van het regerings bureau voor kerkelijke aangelegenheden, en de plaatsvervangende minister voor volksopvoeding aanwezig. Na afloop van de besprekingen Is alleen medegedeeld, dat de bisschoppen op 9 april op een be sloten bijeenkomst over dit onderwerp zul len spreken, terwijl op 10 april wederom een bespreking over dit onderwerp volgt met de regeringsvertegenwoordigers. Ook over het godsdienstonderricht heeft de regering een decreet uitgevaardigd. De regering wijst er op, dat men het gods dienstonderricht ais een „privé-aangele- genheid' van de burgers moet beschou wen, zulks in de geest van het regerings decreet van 1949, dat sprak van een niet verplicht godsdienstonderricht. De be slissingen hieraan wel of niet deel te ne men dient eenieder te respecteren, zo heet het. Over de duur van het onder richt wordt opgemerkt, dat dit wekelijks twee uur buiten het verplichte lesrooster om mag bedragen. De regering bedreigt allen, die het godsdienstonderwijs „voor een politiek doel misbruiken of die ouders in hun beslissing met geweld of met be dreigingen" beinvloeden. Zij heeft bepaald, dat ouders slechts bij het begin van het schooljaar schriftelijk te kennen kunnen geven, dat zij voor hun kinderen gods dienstonderricht willen. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van "hijn, heeft gister middag te Almelo een nieuwe werkplaats voor minder-validen officieel geopend. Hij merkte daarbij o.m. op, dat het geven van een goede medische behandeling van primair belang is voor de minder-vali den, wanneer men hen zo goed mogelijk wil opleiden voor plaatsing ln het ar beidsproces. Ook geestelijk dienen zij te worden toegerust, o.a. door het geven van loon naar prestatie en door hen als ge volg daarvan op te nemen ln de socia le verzekering. Spreker memoreerde dat er in 1952 nog geen enkele miva-werkplïats bestond, maar in oktober 1956 waren er reeds 145. Vier jaar geleden waren er 80 gemeen ten, die medewerking verleenden aan plaatsing van mlnder-valide werkers in G.S.W.-verband. Thans is dit aantal ge stegen tot 542. Veertig procent van de minder-validen heeft thans een plaats in het arbeidspro ces gevonden en velen van hen, aldus dr. Van Rhijn, vallen op door arbeids- lust en nauwkeurigheid. Tenslotte drong hij aan op het geven van een regionale betekenis aan de nieuwe werkplaats te Almelo. Daarna droeg de burgemeester van Al melo, mr. N. M. Ravesloot, de werk plaats. waarin nu 85 minder-validen een plaats hebben gevonden, maar die ruim 100 mensen kan opnemen, over aan het bestuur, De openingsplechtigheid werd o.m. bij gewoond door de commissaris der Konin gin ir. J. Ridder de van der Schueren, leden van Ged. Staten en autoriteiten op het gebied van de arbeidsvoorziening.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1