N Minister Luns voldaan over Europese verdragen Tweede Oscar voor de actrice Ingrid Bergman ^Of/oHtïD mm m jaar de beste Vi Al 35 raima Luchtvaartgesprek zonder eind V.S. trachten onderhandelingen zoveel mogelijk te rekken SCHOTLAND gaf goede voorbeeld Vb Grote gezinnen Aspirin Waarom niet eenzelfde onderwijs- regeling voor Engeland? Bijzonder onderwijs in Engeland Politiek is de kunst van een juiste keuze Alternatief voor Nederland minder aantrekkelijk Goede propaganda voor Nederland Crediteuren Fridor zoeken oplossing Literatuurprijs voor Harry Muliscli Filmonderscheidingen 1956 in Hollywood uitgereikt Lof en kritiek voor Concertgebouworkest Katholieke Diocesane Ouderraad (II) Franse studenten en professoren staken DONDERDAG 28 MAART 1957 PAGINA S Gerechtshof in Den Haag? Fotowedstrijd voor Engelse toeristen (Van onze Londense correspondent). Britse toeristen, die deze zomer ons land zullen bezoeken, zullen kunnen deelnemen aan een fotowedstrijd, die door de Nederlandse ambassade te Londen is uitgeschreven. Elke toerist kan een foto insturen van om het even welk onder werp, mits de foto slechts in ons land genomen is. Aan de winnaar zal een prijs van 50 guineas (550 gulden) worden toegekend; de tweede is dertig guinea- en de derde prijs bestaat uit een KLM-retour LondenAmsterdam voor twee personen De foto's zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit dr Jane de Jongh, cultureel attaché aan de Neder landse ambassade, Margaret Harker, vi- cepresidente van de Royal Fotografie Society en John Gibson, lid van deze Society. De viiftip mooiste foto's zullen worden gebundeld in een boekje met als titel „Holland trough British eyes". Bo vendien is men van plan een 200 foto's te exposeren op een tentoonstelling, die in verscheidene belangrijke steden zal wor den gehouden. Nadere inlichtingen zullen gaa.rne worden verstrekt door de reis bureaus zowel in ons land als in Enge land. Nu ook in bisdom Rotterdam MAX ~OPHUELS OVERLEDEN Vrees bleek ongegrond Late Engelse waardering Verdeeldheid Nederlandse luitenant in Suriname verongelukt ADAT minister Suurhoff tijdens het debat over de bestedingsbe perking in de Tweede Kamer al een Poging had gewaagd, de bezorgdheid v°or de grote gezinnen als overdreven voor te stellen, heeft hij er nog een Schepje op gedaan door een brief met oijfers te sturen aan de leden van de Tweede Kamer (zie de krant v. 20 mrt. tl.). De grote gezinnen gaan er verge len met de kleine nog op vooruit, zo ■beent hij te kunnen suggereren. Inder daad, het heeft meer van suggestie dan van bewijs, want van verschillende te verwachten kostenstijgingen weet de ■hinister de omvang nog niet te mei zon en voor het uitmeten van de in goed der andere wel bekende pos- ten baseert hij zich op het budget onderzoek van 1951. Zoals wij al eer der opmerkten, zegt ons dit heel wei- big. Verkeerden we in 1951 niet in een Periode van een nog veel straffere, noodgedwongen bestedingsbeperking, terwijl we nog aan alle kanten de na sleep van de oorlog en de gevolgen van het in Korea woedende conflict onder banden? Uitgaande van het toenmaals heer sende relatief geringe verbruik moet ■ben thans wel tot „voordelige" cijfers tornen. Maar wie zou ze onder de hui dige omstandigheden durven hanteren? ■De minister! Dit is teleurstellend, vooral omdat ^ij van deze bewindsman over het al gemeen reële taal gewend zijn, al tfacht hij zich soms door een handig heidje af te maken van zaken, die hem niet zinnen. Dit handigheidje gaat ons ®chter te ver. Wij hoeven er dan ook niet aan te twijfelen, dat hij wel an dere argumenten naar voren zou heb ben gebracht, wanneer hij ze maar had hunnen vinden Hij is niet tegen kinder bijslag, maar blijkbaar wel tegen ver sterking van de progressie ten behoeve van grote gezinnen. U is het met de meeste grote ge zinnen zo gesteld, dat ze het geld niet over de balk kunnen gooien, zelfs niet in tijden van hoogconjunctuur. In- tegendeel voor hen is en blijft het voort durend zaak vóór elke besteding iedere c6nt tweemaal om te draaien. Daarom '•al b.v. een flinke prijsverhoging van bielk er waarschijnlijk toe leiden, dat in deze gezinnen op het verbruik van ■helk, dat toch al niet op het gewenste ï*eil nog meer zal worden bezui nigd. De andere posten laten immers °ok onvoldoende marge. Al zullen ook de grote gezinnen een steentje bij moeten dragen, er moet toch wel voor gewaakt worden, dat het Gaat ten koste van het noodzakelijke levensonderhoud, want het is bepaald niet nodig, dat we juist dóar de beper king zoeken. Neen, het gaat vooral om net overige, dat wel waardevol is, ■baar strikt genomen, als het moet, ge- naist kan worden. Men mag hier nog bij in de over weging betrekken, dat reeds sinds ja- ben de situatie voor de grote gezinnen onbevredigend is, hetgeen al in 1952 e.dde tot een vurig pleidooi door enige leden van de Sociaal-Economische Raad voor een sterker progressie ten be- fo— Van de grotere gezinnen. Het enmaals gedane voorstel zou op een f bedrag aan kinderbijslagen van 260 miljoen per jaar hebben geleid tot een extra uitgave van f 5 miljoen Toch werd dit voorstel afgewezen, om dat de meerderheid van de Raad een verdere verschuiving in de verhouding tussen behoefte- en prestatieloon ten gunste van het behoefte-element onge wenst achtte. En dan te bedenken, dat genoemd voorstel nog maar het oog merk had. het gezinsinkomen op te voeren tot 75 pet van de berekende ge- Unskosten. \V7IJ zijn ons welbewust, dat we met W het bovenstaande eveneens een aantal jaren teruggrijpen en dat j We thans in andere omstandighe den verkeren. Er is inderdaad sinds dien wel iets veranderd. Bijvoorbeeld de afkeer van het in aanmer king nemen van het behoefte-ele ment bij de inkomensvorming, die bij grote groepen van socialisten over heerste. heeft plaats gemaakt voor an der inzicht. Ook de kinderbijslagen zim in de loon der jaren verhoogd, maar uitdrukkelijk moet worden vastgesteld, dat de verhoging «eliik opging mei de loonstijging en dat van een verdere versterking van het behoefte-element bij de loon- en inkomensvorming geen snrake is geweest. Wel was in de loon- Rtiiging, welke sindsdien plaats vond lot op zekere hooatp een zekere wel vaartstoeneming verdisconteerd, maar men mag toch wel vaststellen, dat biervan inmiddels weer een groot deel Verloren is gegaan De positie van het grote gezin is er dus niet zo erg veel beter op geworden, zodat er bepaald, ■eden is zich af te vragen, of de beste dingsbeperking in baar huidige vorm donder meer het grote gezin kan wor- opgelegd. ]\^AAR uiteraard zullen ook de be dragen, gemoeid met doorvoering Van een verdere progressie, thans een grotere omvang hebben aangenomen, dan in 1952. Blijkens het laatste verslag Van het Kinderbijslagvereveningsfonds ml. dat over 1954, waren de bijslagen m dat jaar gestegen tot een totaal be drag van f 320 miljoen en gezien de sterke loonstijging der laatste jaren hjkt het ons niet onaannemelijk, dat bet bedrag in 1956 gestegen zal zijn tot dicht in de buurt van de f 400 miljoen. Opvolging van bovenbedoeld progressie- Voorstel op zich genomen zou dan thans misschien f 8 a 10 miljoen vergen. Moet een dergelijke verhoging van de uitkeringen uit financierings- en be stedingsoverwegingen ontoelaatbaar Worden geacht? Wij menen deze vraag putkennend te kunnen beantwoorden. De besteding ervan zal zich, zoals reeds betoogd, bewegen op het gebied van het Noodzakelijke levensonderhoud of dat van de opvoeding der kinderen en wat de financiering ervan betreft kan wor den gewezen op het feit, dat het Kin derbijslagvereveningsfonds vanaf 1947 ■laar na jaar overschotten heeft ge kweekt en dat per eind 1954 een ver mogen aanwezig was van circa f 110 miljoen, niettegenstaande de premie Geleidelijk werd verlaagd. Tn tijden van stijgende lonen zul- Op een druilerig en donker Schiphol Is gisterenmiddag minister Luns terugge keerd uit Rome, waar hij te zamen met zijn collega's uit Frankrijk, West-Duits- land, Italië. België en Luxemburg niet minder dan negentien maai zijn handteke ning heeft gezet onder de verdragen van de Euromarkt, de Europese economische gemeenschap en de Euratom, de Euro pese samenwerking tot ontwikkeling van de kernenergie. Hj) verklaarde wel voldaan te zijn over het tot dusver bereikte resultaat. „Poli tiek is de kunst van een juiste keuze. Het alternatief is voor de meeste landen en zeer speciaal voor Nederland bepaald minder aantrekkelijk naar mjjn mening", zo zei mr. Luns. Hij achtte de verdragen met het oog op de ingewikkeldheid der materie wel wat te snel opgesteld. ,.lk heb heus niet iedere letter gelezen van de ze uitvoerige stukken, alvorens ik mijn handtekeningen zette", zo merkte de mi nister lachend op. Ook Nederland was doordrongen van de politieke noodzaak de verdragen snel gereed te hebben, mede in verband met de op handen zjjnde verkie zingen in West-Duitsland. Hoewel er op bepaalde onderdelen nog wensen en verlangens waren bij de deel nemende landen, achtte men het in het algemeen toch beter de opgestelde verdra gen te tekenen om verder uitstel te voor komen. Men is bij de onderhandelingen steeds uitgegaan van de positieve instel ling, dat een nauwe economische samen werking voor Europa levensnoodzaak is. Naar wij vernemen, is in een bijeen komst van een aantal belangrijke credi teuren en enige leden van het bestuur der N.V. Fridor Fabrieken te 's Graven- hage besloten binnenkort tot een verga dering van crediteuren te geraken, ten einde na te gaan in hoeverre in samen werking met alle belanghebbenden tot een oplossing der gerezen moeilijkheden karj worden gekomen. In afwachting hiervan is besloten de aanvrage tot voorlopige surseance van betaling aan te houden. De bewindsman zei tenslotte het logisch te achten, dat het gerechtshof straks in Den Haag zal worden gevestigd. Hoewel gestreefd wordt naar een zo groot moge lijke centralisatie van alle bij de Europese samenwerking betrokken organen, is het noodzakelijk het gerechtshof elders onder te brengen. De minister acht daarvoor Den Haag de aangewezen plaats. Op Schiphol waren ter begroeting van de minister aanwezig jhr. mr. H. F. van Panhuys, chef kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken en mr. H. J. Baron van Asbeck, secretaris van de minister. „De Bijenkorf" heeft het toekennen van haar Literatuurprijs dit jaar opgedragen aan een jury, bestaande uit Anna Bla- man, Jeanne van Schaik-Willing, Remco Campert, Ben van Eysselsteijn en Maurice Roelants, die door zijn medeleden als voorzitter werd aangesteld. In aanmerking kwamen de volgende werken: Louis Paul Boon: „Niets gaat ten onder"; Hugo Claus: „De koele minnaar"; Marnix Gijsen: „Er gebeurt nooit iets", Harry Mulisch: „Het zwarte licht"; Jos Panhuysen: „Gewoon bespottelijk" en Dolf Verroen: „Van Eeuwigheid tot amen". Na stemming moest een laatste maal worden gekozen tussen Louis Paul Boon en Harry Mulisch. Ten slotte werd de prijs met drie stemmen tegen twee toe gewezen aan Harry Mulisch: „Het zwarte licht". De prijs zal worden uitgereikt aan het einde van de literaire markt in de Bijen korf te Rotterdam. De „Russische" Amerikaan Yul Brynner en de uit Zweden afbomstige Amerikaanse Ingrid Bergman hebben gisteravond de Oscars-1956 gekregen als beste acteurs van het jaar. Ingrid Bergman, die hiermee haar tweede Oscar behaalde, verwierf deze voor haar rol als Tsaristische prinses in „Anastasia". Eerder kreeg zij de onder scheiding voor haar rol In „Gaslicht". Omdat de actrice ir Parijs verbleef, werd de prijs namens haar in ontvangst geno men door de Amerikaanse acteur Cary Grant. Yul Brynner, de kaalhoofdige ster, die Tngrids tegenspeler in „Anastasia" was, kreeg de Oscar niet voor die rol, maar voor ziin spel als de Siamese monarch in „The King and I". De Oscars voor de beste bijrollen gingen resp. naar Dorothy Malone wegens haar spel in „Written on the wind" en Anthony Quinn voor zijn rol in „Lust for life", de film over het leven van Vincent van Gogh. Quinn kreeg hiermee voor de tweede maal de prijs voor de beste bijrol De Oscar voor de beste documentaire van 1056 kreeg Yves Consteaii's kloorenfilm .De wereld der stilte", die voor de beste korte documentaire „The truc story of the Civil War". Ook de Britse film ..The bespoke over coat" van Mankowitz. eei. moderne Jood se versie van Gogoljs vertelling ..De man tel" kreeg een Oscar. Dezelfde onder scheiding viel ten deel aan „Mr. Ma»on Puddle Jumner" als beste tekenfilm. „The King and I" voor de beste geluidsweer gave en voor de beste kostuums in een kleurenfilm. „The- Solid Gold Cadillac" voor de beste kostuums in een zwart-wit- film en de „Tien geboden" voor de beste filmtrucs. De beste regisseur was George Stevens met zijn film „Giant". Het beste filmver- [Advertentiel Behalve lof heeft het Concertgebouwor kest. dat onder Van Beinums leiding zijn Engelse tournee begon, ook woorden van kritiek te incasseren gekregen in de pers reacties op zijn eerste optreden. Na het concert dat dinsdagavond gegeven werd in de Roval Festival Hall. richtte de kritiek zich op twee dingen. Ten eerste bleek men weinig geïmponeerd, door de keuze van Matthijs Vermeulens Passa- caglia en Cortége ..een stuk dat eerder olifantachtig was dan monumentaal" zoals een der critici meende. De „Times" zei het vriendelijker. Het blad oordeelt dat het orkest de indruk wekte dat niets bui ten het bereik van deze bewonderens waardige spelers is. Maar zo gaat de be oordelaar verder „Van Beinum had beter een van Vermeulens symfonieën kunnen kiezen om de grootheid van deze compo nist te doen kennen. Wat bij dit eerste concert vooral teleur stelde was de nogal onbewogen vertolking die Van Beinum gaf van Mendelssohns Italiaanse en Tsjaikofski's zesde symfonie. haal was van Robert Rich voor „The bra ve one". Het draaiboek van James Poe voor „In tachtig dagen de wereld rond (uitgeroepen tot de beste film). Het sce nario van Lamorisse voor diens Franse film „De rode ballon". Het beste lied werd „Que Sera, Sera" uit de Hitchcocks „De man die teveel wist". De Italiaanse film „La Strada" werd de beste buiten landse film genoemd. Advertent* ...Chief Whip op ieders Hft,/ Na Utrecht, Den Bosch en Groningen, heeft thans ook het bisdom Rotterdam een diocesane ouderraad, bestaande uit zeven vertegenwoordigers van oudercommissies Van de ongeveer 100 oudercomités, die het bisdom Rotterdam thans telt, waren er tijdens de gisteren in Den Haag gehou den bijeenkomst 80 vertegenwoordigd. Uit de gegevens, die de voorzitter van deze bijeenkomst, de heer J. Polman, wist te verstrekken, bleek dat Rotterdam zelf aan de kop ligt met in totaal 40 comités, ■dan volgen Den Haag met 19, Leiden en omgeving 15, Schiedam en omstreken 12 en de overige zijn verdeeld over de gehele provincie. Daardoor werd ook het voor stel van de voorzitter geaccepteerd om Rotterdam twee plaatsen te geven in de diocesane raad en Den Haag en de krin gen Leiden, Voorburg-Delft, Gouda, Schie dam elk een. De gewenste vertegenwoordiging van de verschillende schooltypen kon men ech ter nog niet bereiken, omdat de ouderco mités voornamelijk nog pas bij de lagere scholen te vinden zijn. Men heeft daarom besloten de gistermid dag gekozen voorlopige ouderraad voor een jaar te kiezen. Als leden daarvan wer den aangewezen: J. H. M. Koenen (Den Haag), A. J. van Haasteren (Leiden) J. H. M. van Emmerik (Voorburg-Delft) J. Polman (Gouda), mevr. L. Verkaik (Schie dam), Voor Rotterdam zal de daar reeds opgerichte plaatselijke ouderraad nog 2 leden aanwijzen. De gekozenen zullen de oudercomités vertegenwoordigen, die in hun kring be staan. Voordat de vlot verlopende verkiezing plaats vond hield de heer F. P. C. de Koek een inleiding over het onderwerp „Ontstaan en taak van de oudercomités." De Duitse film- en toneelregisseur Max Ophuels is op 54-jarige leeftijd aan een hartaanval in Hamburg overleden. Hij is in Saarbrücken geboren en werd, toen hij 23 jaar was, als regisseur verbonden aan het Weense Burgtheater. In de laat ste jaren van zijn leven wijdde hij zich voornamelijk aan filmregie. Zijn eerste grote sucessen waren „Die Verkaufte Braut" en „Liebeiei", die hij voor het Ufa-concern maakte. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, t; hopen, dal de Verenigde Staten en Nederland bij de huidige luchtvaartonder handelingen spoedig een regeling zouden vinden. Een Nederlands verslaggever merkte op, dat de onderhandelingen niet schij nen op te schieten en vroeg de president of hij van plan was daar iets aan te doen. De president antwoordde, dat niet hij in dergelijke kwesties een overeenkomst aangaat, maar dat die wel aan hem ter goedkeuring wordt voorgelegd. Zoals hij aan de Nederlandse minister-president schriftelijk had meegedeeld, zou Kfj wei alles doen om een welwillende bestudering van het probleem te bespoedigen. En hij geloofde ook, dat de onderhandelaars spoedig tot een akkoord zullen kunnen komen. In een besloten vergadering van de com- derland. Volgens welingelichte bronnen missie voor buitenlandse handel uit de senaat hebben gistermiddag vertegen woordigers van het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken en van het bureau voor de burgerluchtvaart inlich tingen verstrekt over de luchtverbindin- gen tussen de V. S. en Engeland en Ne- zou deze bijeenkomst van groot belang zijn voor het resultaat van de onderhan delingen met Nederland. Deze waren gis teren zelfs opgeschort om de bovenbedoel de bijeenkomst mogelijk te maken, omdat enige leden van de Amerikaanse onder handelingsdelegatie daarbij tegenwoordig het symbool van vertrouwen Er bestaat reen Aspirin'-zonder Bzyerkruis Is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tabtet is voorzien van het merk Gedeponeerd handeUmerk eb er ooit andere komen? kl is het „jn derbij slagwezen een rendabele zaak. 'i elke loonstijging worden wel de N'tkeringen naar evenredigheid ver- °°gd, zodat men quitte zou moeten sl>elen, maar de ervaring leert, dat de loonstijging1 altijd iets "verder doorslaat (gevolg van de pas ontdekte z.g. auto nome loonstijgingen), zodat de premie ontvangsten méér toenemen dan de uit keringen. Als gevolg daarvan moet ge durende de laatste twee jaren het ver mogen ook weer verder zijn gestegen. Ramen wij het vermogen eind 1955 op 130 miljoen eind vorig jaar zal het de f 150 miljoen wel dicht genaderd zijn. Nu is per 1 januari 1957 de premie verlaagd tot 5 pet, als gevolg waarvan de inkomsten dus minder ruim zullen vloeien, maar hiertegenover staat, dat wegens de 5.6 pet looncompensatie voor de AOW-premie de premieplichtige loonsom weer een verhoging ondergaat en dat deze in de loop van het jaar verder zal stijgen in verband met de autonome loonstijgingen. Vermoedelijk zal dit jaar dan ook wel niet op het vermogen behoeven te worden inge teerd. Er is dus vooralsnog uit financie ringsoverwegingen geen enkel bezwaar tegen een versterking van de progres sie der kinderbijslagen. Wij zouden daarom met klem willen aandringen op een snel en goed opgezet onderzoek naar de huidige positie der grote ge zinnen en op snelle en afdoende maat regelen. ■■Kt*,-' wRwnm *- In frappante tegenstelling met de enorme geldelijke lasten waaronder de katholieken in Engeland en Wales gebukt gaan om hun scholen in stand te houden, hebben hun noorderburen, de Schotten, geen enkele financiële zorg voor het katholieke onderwijs. Door het z.g. „Schotse Concordaat" van 1918 wordt het katholieke on derwijs in Schotland geheel gefinan cierd door de staat, zonder dat zich in de bijna veertigjarige praktijk van deze overeenkomst noemenswaardige moeilijkheden tussen de katholieke autoriteiten en de staat hebben voor gedaan. Tijdens een bezoek enige jaren geleden aan de Schotse industriestad Dundee, in de monding van de Firth of Tay, wees mgr. J. Scanlan, die toen bisschop was van het diocees Dunkeld, mij op een oud herenhuis in de voornaamste straat van de stad met de woorden: „Hier werd de architect van het Schotse School-con- cordaat. mgr. William Brown, bisschop van Pella geboren". Deze scherpzinnige en uitermate geestrijke prelaat, die ook later in de Londense jaren, als bisschop coadjutor van het diocees Southwark algemeen erkend werd als een van de knapste onderwijsexperts, is de grote promotor geweest van deze Schotse op lossing. Met grote werkelijkheidszin wist hij het ..Concordaat" te verdedigen, ook tegenover de katholieken, die huiverig stonden tegenover een overneming van de katholieke scholen door de staat, om dat zij niet voldoende vertrouwen had den in de waarborgen van de staat, betreffende het bewaren van het katho lieke karakter van de scholen. De Schotse bisschoppen waren zelf in dit opzicht verdeeld, en het advies van Paus Benedictus XV heeft zeker uiteindelijk de doorslag gegeven. Door dit Schotse „Concordaat" van 1918 werd kort samengevat de vol gende regeling getroffen: 1. De katholieke autoriteiten in Schot land stemmen er in toe al hun scholen te verkopen of te verhuren aan de plaatselijke onderwijsautoriteiten. 2. De plaatselijke autoriteiten nemen het beheer van deze scholen volledig over en betalen al het onderhoud van de bestaande scholen, en het bouwen van nieuwe schplen. 3. De benoeming van de leerkrachten geschiedt door de plaatselijke onderwijs autoriteiten. 4. Aan de katholieke autoriteiten wordt de garantie gegeven, dat het katholieke karakter van de school be waard zal blijven. De leerkrachten moe ten voldoen aan de eisen van de plaatse lijke onderwijsautoriteiten wat hun vak bekwaamheid betreft, en aan de eisen van de kerkelijke gezagsdrager wat be treft hun karakter en godsdienstige overtuiging. Niemand is beter bevoegd lot oor- delen over de praktijk van het „Con cordaat", dan de katholieke vertegen woordiger in de onderwijsraad van de stad Edinburgh, father Patrick Quille, de plebaan van de kathedraal in deze hoofdstad van Schotland. Tn gesprekken hierover met deze energieke Ier, komt voortdurend dezelfde conclusie naar voren: alle hoge verwachtingen van de voorstanders van het „Concordaat" zijn verwerkelijkt en de vrees van de tegen standers voor de staatsinmenging is on gegrond gebleken. In 1950, zo schrijft father Quille, tn een bijdrage voor de Edinburgh Review, bedroeg het totale aantal katholieke leerlingen op de scholen in Schotland 143 335. wat 18 procent betekent van de totale schoolbevolking in Schotland. Bijna 95 procent van deze katholieke schoolgaande jeugd is te vinden in de industriestreek, die loopt van de Forth naar de Clyde, Waar te weinig katholieken wonen om een school te bouwen, zorgen de onder wijsautoriteiten voor gratis vervoer naar de katholieke school binnen de vier kilo meter van hun woonplaats. Uiteraard zijn de katholieke scholen wat medische verzorging en leermiddelen betreft ook geheel gelijk gesteld met de openbare school. Vanzelf doet zich de vraag voor:waar- om is eenzelfde gunstige regeling voor de bijzondere school ook niet in Enge land en Wales getroffen? Voor het beantwoorden van deze vraag dient allereerst vooropgesteld te worden dat het schoolklimaat ten tijde van de tot standkoming van het „Concordaat" in Schotland aanmerkelijk verschilde van dat in Engeland. De sterke presbyte riaanse traditie in Schotland heeft de eeuwen door de bijzondere, confessio nele. school als het vanzelfsprekend medium voor de opvoeding gezien. Ook waren bovendien reeds na de onderwijs wet van 1872 de meeste bijzondere scho len overgegaan naar de staat, met uit zondering van de 61 katholieke en 74 Anglicaanse scholen. In Schotland was dus de ..goodwill" tegenover de confessionele school altijd vee] sterker geweest. Het is dan ook een feit dat. afgezien nog van de vraag of de bisschoppen in Engeland de Schotse regeling voor hun scholen toen hadden willen aanvaarden, het Schotse „Con cordaat" in 1918 niet als een oplossing voorgesteld is noch door de hiërarchie noch door de staat. Niettemin bleef mgr. Brown die in tussen als bisschoD naar Londen was verhuisd de bisschoppen waarschuwen voor de ontstellende stijging in kosten, die hij reeds lang voor de drastische hervorming van het onderwijs had voor zien. Pas in 1923 werd Schotland tot voorbeeld gesteld in het parlement, en pas in 1931 sprak de Katholieke Onder- wiis Raad zich uit ten gunste van het Schotse ..Concordaat". Kardinaal Bourne reageerde hierop met de beginselen van het Schotse ..Concordaat" in overweging te nemen. Tien iaar lang bleef de zaak toen rusten. Pas in 1941, toen Butler juist minister van onderwijs was ge worden. stelde de onvolger van kardi naal Bourne, kardinaal Hinslev. een oplossing voor naar het voorbeeld van Schotland Dit wilde nog niet zeggen dat alle katholieken in Engeland het hiermede eens waren, en zelfs in de onmiddellijke na-oorlogse jaren, toen de ondraaglijke financiële last van de katholieken zich al duidelijk deed voelen kon men nog zeer heftige tegenstanders ontmoeten die van de Schotse regeling niets wilden weten, omdat deze volgens hen de vrijheid van het katholieke onderwijs in gevaar bracht. Tegen het eind van 1942 werd eclite' het Schotse systeem door de Engelse bisschoppen in het openbaar verdedigd. Het bleek echter, dat de minister van onderwijs deze oplossing niet wilde accepteren, omdat naar zijn mening de situatie in Engeland voor de overneming veel moeilijker was. gezien de verdeeld heid onder de verschillende confessio nele scholen. Het is inderdaad zeer te betreuren geweest dat alle christelijke scholen in deze niet samen één ongebroken, front wisten te vormen, zoals dit in Neder land het geval is geweest bij de strijd voor de bijzondere school. In 1949 deden de katholieke bisschop pen opnieuw een voorstel tot een op lossing van de schoolkwestie, naar het model van de Schotse regeling, echter gewijzigd in die zin. dat de scholen niet verkocht maar verhuurd werden. Het voorste] werd echter door minister Tom- linson van de hand gewezen, die de met moeite tot stand gekomen onderwijswet van Butler niet wilde veranderen, omdat hij te veel moeilijkheden voorzag in de Schotse oplossing, niet alleen admini stratief, maar ook principieel. In Enge land, verklaarde hij, heeft altijd een sterke traditie geheerst, die zich verzet tegen de volledige financiering van confessionele scholen uit staatsgelden. Het klimaat is op het ogenblik blijk baar niet bijster gunstig voor de in voering van het Schotse systeem en het is enigszins te betreuren, dat in de jaren dertig als gevolg van verdeeld heid onder de katholieken zelf. hel Schotse „Concordaat" niet onmiddellijk in Whitehall is voorgesteld en met kracht verdedigd. Niettemin zullen de katholieken moeten blijven aandringen op gelijkstelling van het katholieke onderwijs in Engeland met dat van Schotland, zij het dan ook in een min of meer gewijzigde en aangepaste vorm Hiervoor zal allereerst noodzakelijk zijn een voortdurend bewerken van de openbare mening, die nog steeds onvol doende op de hoogte is van de unfaire positie van een zo groot deel van de bevolking, dat opkomt voor de rechten van de ouders inzake de opvoeding van hun kinderen. Drs. Th. ZWARTKRUIS. moesten zi.in. Het hoofd van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris Van der Beugel, had voor de late namiddag een afspraak met onder staatssecretaris Chr. Herter, die hem dan, naar men aannam, het resultaat zou mede delen van de vergadering van de Congres commissie. De voorzitter van de Amerikaanse lucht transportfederatie heeft een beroep ge daan op de commissie om geen toezeggin gen te doen aan de Nederlandse onder handelaars alvorens de termen van de overeenkomst nauwkeurig zijn bestudeerd. De leider van de Nederlandse delegatie verklaarde op een persconferentie, te ver wachten, dat binnen enkele dagen zal blijken of het overleg een succes of een mislukking is. De mogelijkheid van een compromis achtte hij niet uitgesloten. Drs. Van der Breugel betreurde het, dat de delegatie alleen met de Amerikaanse regering contact heeft en niet tegelijk met het Congres. Hij zei, dat de Nederlandse onderhandelaars zowel vóór als na de bijeenkomst van de senaatscommissie voor buitenlandse handel hadden gehoord over het binnenlandse verzet in de V. S. tegen uitbreiding van de activiteit van buiten landse luchtvaartmaatschappijen in het iand. In verband hiermede merkte hij op, dat de V. S. niet het enige land zijn, waar men zowel met binnenlandse als met bui tenlandse factoren rekening moet houden. „Op een zeker ogenblik moet men kie zen". De commentaar, welke Eisenhower op zijn persconferentie had gegeven, zag drs. Van der Beugel als een bevestiging van de Nederlandse mening, dat de president het overleg met grote belangstelling en sympathie volgt en dat hij zal doen, wat in zijn vermogen ligt, om dit te doen sla gen. Spr. verklaarde voorts, dat er tot dus ver bij de onderhandelingen veel te veel tijd is verbruikt met gepraat over het dog matisme van de luehtvairtpolitiek zonder dat men tot de kern van de zaak kwam. Hij weigerde echter bijzonderheden te vertellen, op grond van een afspraak tus sen de twee delegaties. De heer Van der Beugel verwacht, dat hij volgende week woensdag Washington zai verlaten, na maandag en dinsdag al daar besprekingen te hebben gevoerd met minister Staf. Als het er naar uit zou zien, dat met tot een akkoord kan komen hetgeen in het komende weekeinde wel duidelijk zal zijn zou het overleg wel licht maandag en dinsdag worden voort gezet. Ongeveer 170.000 Franse studenten in Parijs en andere universiteitssteden zijn gisteren in staking gegaan om hun eisen voor ruimere studiebeurzen kracht bij te zetten. Ook professoren en lectoren van de faculteiten der letteren en wijsbegeer te staken, omdat zij verstoken zijn ge bleven van de salarisverhoging, die is toegekend aan hun collega's, die zich be zig houden met reseachwerk op het ge bied van de natuurkunde. In Nieuw Nickerie, de hoofdplaats van het district Nickerie in Suriname is de eerste luitenant der infanterie van de Kon. Landmacht, H. J. Verburg, woensdag met een jeep verongelukt. Luitenant Ver burg, die afkomstig is uit Arnhem, was 25 jaar oud en ongehuwd. Hij behoorde tot de eerste Suriname-compagnie 1957 en was op 22 februari in Paramaribo aange komen. Hij is vanmorgen op de r.-k. be graafplaats in Paramaribo begraven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3