30 kilometer in de lucht omhoog 1 Oostenrijker via Schiphol naar Karakoroem GEEN UITSTEL voor zwijgende misdadiger H°g NDAG-UdÉvallop: Op 1 juli zet zich een leger van 15.000 man in beweging e positie der christenen DE GLOBE WORDT ONDERZOCHT Vier minuten te laat kwam de bewaker met het bevel tot uitstel van de executie in de gaskamer VB ZATERDAG 30 MAART 1957 PAGINA 3 Dit jaar begint dan, op 1 juli, bet grote avontuur van de wetenschap. De geleerden zijn momenteel de mannen, die de koene ondernemingen op touw zetten. Te water en te land biedt de wereld nog nauwelijks mogelijkheden tot het ondernemen van ge durfde verkenningstochten, die verrassende resultaten met eventueel vérstrekkende ge volgen opleveren. Misschien, dat de diepten der oceanen bij de ontwikkeling van het diepzeeduiken nog onvermoede perspec tieven zullen openen, maar het woord en de daad berusten in onze dagen toch bijna uit sluitend bij de wetenschappelijke onder zoekers en hun technische medewerkers. Voor hen staat de wereldruimte over. Zelfs het onderzoek van het Zuidpoolgebied ge schiedt in 't kader van de verovering van de hogere sferen. Het nu wel vermaarde Inter nationale Geofysische Jaar heeft daar zijn hoofdkwartier, als we het zo noemen mogen. Het Internationale Geofysische Jaar, al heeft het dan het Zuidpool gebied als hoofdkwartier, zal met zijn onderzoek de hele aardbol omvatten. Dit onderzoek moet 18 maanden duren, in totaal 500 dagen en zal op 31 december 1958 tot een goed einde moeten zijn gebracht. We hebben in deze serie artikelen reeds herhaaldelijk uitvoerige mededelingen over het 1. G. J. gedaan, maar een kort resumé zal, naar wij veronderstellen, onze lezers ongetwijfeld ivelkom zijn. Algemeen onderzoek van de Globe Het is dit Geofysisch Jaar en wat er in het kader daarvan op ander gebied aan weten schappelijk onderzoek wordt ondernomen, hetwelk in de komende maanden veler aan dacht zal bezig houden. Op die 1ste juli zal een legertje van niet minder dan 15.000 man zich in beweging zetten voor een grote aanval op al het onbekende. Het zal gevormd worden door 38 landen. De kosten worden geschat op tweehonderd miljard gulden. Min of meer er mee verband houdend kunnen beschouwd worden het lanceren van de eerste kunstmaan, de poging van de zoon van prof. Piccard, in samenwerking met de zoon van de aëronaut Dolfuss, om tot een hoogte van 30.000 meter te stijgen, teneinde de ge heimen van Mars te ontsluieren en de ver vaardiging van een nieuw optisch apparaat, waarmede twee Amerikaanse astronomen zullen proberen, het hart van de Melkweg, dat enorme sterrenstelsel, te doorgronden. Een waagstuk Babymanen iy Viermans-expeditie naar de Broadpiek Observdtor GV>v. - Toen de Californische student Burton Abbott naar de gaskamer werd geleid, waarin hij ter dood zou ivorden gebracht, verzette hij zich met al zijn krachten. De bewakers moesten hem er letterlijk heen slepen. Ze kregen hem met veel moeite in de stalen stoel, waarin ze hem met zware, lederen riemen aan de brede, stalen armen vastbonden, zodat hij zich niet meer verroeren kon. Op dat ogenblik stortte hij volkomen ineen, ten prooi aan een zware zenuiv- schok. Doordat hij zich verzette, had hij zijn executie enkele minuten vertraagd. 7 och kon hij niet geweten hebben, dat men bezig was, gratie of minstens uitstel van executie voor hem te vragen en midden op de oceaan de gouverneur van de staat California probeerde, radiotelefonische verbinding te krijgen met de magistraal, die over gratieverzoeken gaat, teneinde hem de opdracht te geven, de direc teur van de gevangenis van Saint Quentin bevel te geven, de executie uit te stellen Niet gelukkig meer De onthullingen over 't Egyptische avontuur Volkomen uit de lucht gegrepen Kijken in het hart van de Melkweg Dit résumé is trouwens aangevuld met de nieuwste bijzonderheden, welke gedu rende de afgelopen weken in de buiten landse vakpers werden gepubliceerd: op de vijf continenten zullen niet minder dan 720 grote observatieposten worden inge richt, behalve dan een aantal kleinere. De grote posten zijn of worden met het nieuwste modernste observatiemateriaal uitgerust. Zij zullen zich achttien maan den achtereen als het ware in een alarmtoestand bevinden, want de kleine posten zullen geregeld hun bevindingen doorgeven. Het aldus ontvangen materi aal zal op de grote of hoofdposten ge toetst en voor verdere waarnemingen met betere instrumenten en apparaten ver- werkt en toegepast worden. Men is 'iet er over eens, zelfs in de tweede wereldoorlog, waarin door de mi litaire wetenschappelijke staven vaak ten nauwste samengewerkt werd, ten behoe ve van het slagen van de een of andere grote onderneming, is niet zulk een gewel dige internationale activiteit ontplooid als thans. In totaal zal men op 2800 verschil lende plaatsen op onze glob" zijn aandeel in het welslagen van het Internationale Geofysische Jaar leveren. Want ook Je vaste posten, de gewone observatoria, zijn in het grote geheel ingeschakeld. In ver schillende zijn trouwens de grondslagen voor deze enorme wetenschappelijke kar wei gelegd, waarop nu wordt voortge bouwd. Van de theorie gaat men op gro te schaal naar de praktijk over. Doeleinden van het Internationale Geo fysische Jaar zijn o.a. het berekenen van temperaturen en het soort weder voor lange perioden over heel de aarde; het na gaan of er in de eerstkomende jaren ern stige'aardbevingen te verwachten zijn en waar ongeveer; de studie van het aard magnetisme, die van de situatie in en de samenstelling van de hogere luchtlagen, de verspreiding van de radio0olven, de invloed van de zonnevlekken op het we der en de radiogolven, kortom, de h e fysieke, lichamelijke gesteldheid van d globe wordt tot in de finesses onderzoen., waarbij de laatste resultaten van het we tenschappelijke onderzoek in aanmerkina worden genomen, o.a. de recente ontdek king, dat er dwars door de aardkorst een enorme scheur loopt, die weer aftakkin gen heeft en voornamelijk over de bodem van de oceanen ligt. In het kader van het grote onderzoek zullen enkele onderzoekingsvaartuigen de zeestromingen bestuderen. Hiertoe is o.a. een pantal batyscaven gebouwd, de hy permoderne duikerklokken, waarmede tot op grote diepte in de zee kan worden af gedaald en waarin Prof Piccard een ex pert is. Pièce de résistance van het I.G.J. zal vermoedelijk wèl het onderzoek van het continent Antarctica zijn. Men weet hier*- van nog betrekkelijk weinig af, ondanks de talrijke expedities, die er reeds heb ben plaats gevonden. Een der grote pio- niers van het moderne Zuidpoolonderzoek, admiraal Byrd, is zopas overleden. Hij heeft heel wat ontdekkingen en bijzondere prestaties op zijn naam staan, maar Ant arctica is immers een groot gebied. Het binnenland bevat nog vele geheimen. Men weet nog steeds niet, of Antarctica een eilandenarchipel is of een groot vasteland, met enkele eilanden er langs. Hoe de bo demgesteldheid is, zal wellicht in menig opzicht nog een raadsel blijven, al meent men met vrij grote zekerheid te mogen aannemen, dat er veel delfstoffen zullen kunnen worden gevonden en ontgonnen, met name steenkool, ijzer en wellicht het thans zo gezochte uranium. over een afstand van 3000 kilometer en bij een gemiddelde koude van vijftig graden onder nul. Een ander, heel belangrijk, is het lanceren van de eerste kunstmanen ofwel babymanen. In de laatste onderne ming zullen alleen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie een rol kunnen spelen, omdat ze over de nodige financiën be-j schikken. Frankrijk b.v. heeft juist van wege de enorme kosten van een plan, om een maansatelliet de wereldruimte in te sturen, moeten afzien. Het was juist in Frankrijk, dat Soviet- russische geleerden, die te Parijs aan een wetenschappelijk congres deelnamen, kort geleden te kennen hebben gegeven, dat: men in de Sovjet-Unie met de bouw van een maansatelliet reeds ver gevorderd is. Het zou niet onmogelijk zijn, dat deze nog in het I.G.J. wordt afgeschoten. De Sov jet-Russen meenden, de Verenigde Staten vóór te zullen zijn. In Amerika heeft men zich nog niet definitief over het z.g. Pro ject „Vanguard" uitgelaten, waarbij een; kunstmaan wordt gebouwd, die in een el- lips baan rond de aarde zal moeten cir- kelen. Volgens de tot dusver bekend en-1 maakte gegevens zal het een plastieken bol zijn, met een diameter van 51 centimeter, die een snelheid van 28.000 kilometer per' uur zal kunnen bereiken. Wanneer de Amerikaanse kunstmaan haar ellipsvormi ge baan zal beschrijven, zal ze dit ter hoog- j te van de evenaar doen en de aarde tmt dichtst op 320 kilometer naderen terwijl de grootste afstand van de aarde 1250 ki lometer zal zijn. Hierdoor zal het be staande hoogterecord, door projectielen bereikt, gebroken worden. De gegevens, welke door de in de bal geplaatste instru menten over de hogere sferen verzameld zullen worden, kunnen naar verwacht wordt, aan de resultaten van het I.G.J. worden toegevoegd. Wellicht zullen ze in vele gevallen verhelderend kunnen wer ken, zelfs indien de Amerikaanse kunst maan nog niet in het I.G.J. zal kunnen functioneren. Kosmische stralen, radiogol ven, de temperaturen in de interplanetai re regionen, over dit alles en nog veel meer hoopt men nader ingelicht te wor den. Tot de directe doeleinden van het I.G.J. behoren het samenstellen van een rapport omtrent de minerale rijkdom van het Zuidpoolgebied, het doortrekken ervan Inmiddels zijn deze week de jonge Pic card en de jonge Dolfuss al begonnen met de voorbereidingen voor een waagstuk, waarvan ze meer verwachten dan van een kunstmaan. Ze willen n.l. zelf zo hoog mo gelijk stijgen en wel niet minder dan 30 kilometer. Ze hopen, in juni a.s. te kun nen starten. Met de waarnemingen, wel ke ze zullen doen, willen ze Mars z'n laatste geheim-en ontfutselen en tevens de raadselen van dé hogere sferen oplossen. Het hoogterecord per ballon staat sinds 1932 op naam van de oude Prof. Piccard, de stoutmoedige Belgische onderzoeker van de diepzee en de hogere luchtlagen, met 16.936 meter. Jacques Piccard en Audouin Dolfuss (de laatste is een zoon van de Franse astronoom Charles Dolfuss) zijn nu bezig met het vervaardigen van een ballon, welke tot 10.000 meter hoogte kan stijgen. Deze ballon zal een gondel dragen, ongeveer kogelvormig en vriiwel net eender uitgerust als de batyscaaf, door Prof Piccard ontworpen door de diepzee. Vader en zoon Dolfuss hebben in 1954 met een soortgelijke ballon een hoogte van 7.000 meter gehaald. Ze bleven er acht uur achtereen en konden toen vele belang rijke waarnemingen doen. Audouin ging Admiraal Byrd (midden), kort geleden gestorven, de man, op wiens onderzoekingen tal van projecten berusten, welke thans in het kader van het InternationaleGeofysische Jaar ten uitvoer zullen worden gebracht. jard sterren. Ons zonnestelsel bevindt zich zowat halverwege tuj^en het begin en het einde van deze sterrenmassa en ongeveer halverwege van het centrum, waarom de hele massa rondwentelt. On ze aarde ligt naar schatting 27.000 licht jaren van het centrum verwijderd, dat in een dichte stofnevel is gehuld. Dr. Lo- vell en dr. Miczaika, zoals de Amerikaan se sterrenkundigen heten, hebben een wat ze noemen infrarode fotometer ontwor pen, waarmede ze uitstralingen kunnen opvangen, met lengten, vier malen lan ger dan die van het zichtbare licht. Een betere kennis omtrent het centrum van de Melkweg zal volgens hen een juister begrip opleveren omtrent de verhouding van ons zonnestelsel tot de Melkweg, maar tevens gebruikt kunnen worden bij een nadere bestudering van de zon, de maan en bepaalde sterren. Ze hebben reeds ont- dekt, dat een aantal rode sterren, die voor er daarna toe over, een speciale telescoop j het oog niet bijzonder schitteren, sterke te construeren, die slechts 30 centimeter J- lang is en nauwelijks 30 kilo weegt. Door een ingenieus stelsel van lenzen en spiegels heeft hij kunnen bereiken, dat hij met de ze telescoop veel verder kan zien dan met een telescoop van enkele tonnen zwaar. Indien de proef op tienduizend meter hoogte slaagt, gaat het tweetal over tot de constructie van een ballon met een dia meter van dertig meter, die 14.000 kubie ke meter waterstof kan bevatten en tot dertig kilometer hoogte zal kunnen stijgen. Op deze hoogte hopen de twee betrekke lijk jeugdige onderzoekers zij zijn bei den drieendertig jaar oud de atmos feer van Mars goed te kunnen bestu deren en tevens tal van andere waarne mingen in de interplanetaire regionen te kunnen doen. Het zijn ballonvaarders van huis uit. Audouin ging voor het eerst de lucht in, per ballon, toen hij zeven, Jac ques Jr. toen hij negen jaar was.... Het is niet bekend gemaakt, of de twee Amerikaanse astronomen, die de Melk weg met een speciaal ontworpen instru ment gaan bestuderen, dit speciaal in het kader van het I.G.J. gaan doen. Maar het kan wel als waarschijnlijk worden beschouwd, dat hun onderzoekingen even eens een bijdrage tot een grotere kennis van de wereldruimte zullen opleveren. De Melkweg is een platte, discusachtige opeenhoping van ongeveer honderdmil- infrarode stralen uitzenden. Deze stralen, op de maan weerkaatst, leveren andere effecten op dan men tot dusver heeft ge constateerd. Het bepalen van de aard van een kleur blijkt steeds meer door nog niet precies bekende factoren beïnvloed te worden. Ook voor de eventuele ruimtevaart en in ieder geval voor de voorbereidende kennis ervan zal hetgeen met de infra rode fotometer ontdekt wordt, ongetwij feld grote waarde hebben, zó menen dr. Lovell en dr. Miczaika. We vermelden hier nog even een der j laatste nieuwsberichten op wetenschap pelijk gebied. Audouin Dolfuss heeft me degedeeld, dat naar zijn overtuiging en zulks op grond van zijn recente onder zoekingen, er inderdaad leven op Mars is. Dit bestaat uit z.g. micro-organismen, waarvan hij nog niet heeft kunnen vast- i stellen, of ze dierlijk of plantaardig zijn. j Japanse, Amerikaanse en Sovjetrussische geleerden hebben in de laatste tijd even eens te kennen gegeven, dat er een be paalde vorm van leven op Mars mogt bestaan. Dolfuss is nu een stapje verder gegaan en hoopt in zijn ballon waarne mingen te doen, die zijn stelling nader zullen bevestigen. De 32-jarige leider der uit vier man bestaande Karakoroem-expeditie van de Oostenrijkse Alpenvereniging, Markus Schmuck uit Salzburg, is vrijdagavond op doorreis naar Karachi op Schiphol aangekomen. Deze zuiver Alpinistische expeditie is de kleinste, die tot nu toe aar de Karakoroem trok. Het doel van de Oostenrijkers is de bestijging van de 8.047 meter hoge Broadpiek, die inde literatuur als „zeer steil, gevaarlijk en onbestijgbaar" te boek staat. Deze berg ligt in het thans tot Paki- llier ziet men één der lichtste plek ken in de opeenhoping van sterren en lichtgevende, gashoudende nevels, welke hekend staat als de Melkweg Het is de grote nevelvlek van Orion. Van de Melkiveg af zal het „hart" ofwel de kern, thans nader worden onderzocht. Al weer half vasten. Dit is een een voudig constateren en geen zucht van verlichting in een lichamelijk-zware boeteperiode. Zó zwaar is immers het lichamelijk vasten niet meer. Andere middelen zijn voorhanden om aan de ernstige bezinningstijd voor Pasen wat karakter, wat cachet te geven. Er zijn echter maar al te veel lieden, die nu in de vastentijd met alles gewoon doorgaan. Wat een lafheid toch eigen lijk, wanneer niet persé met doodzon de of hel wordt „gezwaaid". Voor dergelijke mensen, die de moed der zelfbeheersing missen, zeggen al heel weinig de woorden van de Introi- tus van morgen: Verheug u, verblijd u in vreugde gij, die in droefheid zijt geweest. Des te scherper moet dan de tekst van de collecte aanspreken over het beoordelen naar de daden van de mens. Wat zijn we toch dikwijls klungel-katholieken. En dat terwijl St.-Paulus (in het Epistel) zo hoog opgeeft van onze po sitie als Christenen, kinderen van het hemels Jerusalem met voorrang op de joden kinderen van de berg Si- naï. Wij kinderen der vrije vrouw met de vrijheid, waarmee Christus ons heeft vrijgemaakt. Schept deze positie verplichtingen of niet? Denk eens even na. Het Evangelie brengt Johannes' verhaal over de wonderbare brood vermenigvuldiging. Wat zouden wij geloven als wij zo'n wonder zouden meemaken terwijl de wonderbare ver menigvuldiging aan de communie bank elke dag de meesten niets meer zegt. Overigens liggen in dit Evangelie talrijke punten van treffende aard voor meditatie. Vooreerst de volgzaamheid van die menigte van duizenden. Een hele dag zonder voedsel. Dan Christus' be grip ook voor de lichamelijke noden van de mens. Vervolgens het beproeven van het geloof der leerlingen in de Goddelijke Voorzienigheid door de vraag hoe men al die mensen te eten zou kun nen geven. Voorts nog het bidden voor de maal tijd. Tenslotte als apotheose na de ver zorging van die duizenden met enkele broden en een paar vissen de inza meling van een dozijn manden met overschot. Alles bij elkaar wel een Evangelie tegen de angst om het „Geef en u zal gegeven worden" in royale praktijk te brengen. Wees toch nooit te bang voor eigen tekort door aalmoezen of hulp aan de naasten. De beloning is honderdvoudig, zo vaak reeds in dit ondermaanse. Ve len echter nemen in dit opzicht geen risico en houden krampachtig aan hun bezit vast. Tot hun schade en schande in de eeuwigheid, Goodwin Knight, de gouverneur, bevond zich als gast aan boord van het vlieg kampschip „Handcock", dat aan manoeu- vers op de Grote Oceaan deelnam. Hij werd, terwijl het in het reusachtige schip overal leven en beweging was. vliegtui gen werden weggekatapult en weder aan boord kwamen, opeens telefonisch van de vaste wal opgeroepen. De admiraal over handigde hem de hoorn. Hij hoorde de hem welbekende stem van de beroemde advocaat Davis, de verdediger van Ches- mann, wiens executie, zoals bekend, tel kens weer is uitgesteld en die door hem als het ware uit de dodencel gered werd. Davis was ook de verdediger van de 29-jarige student Burton Abbott, die ter dood veroordeeld werd wegens moord op een veertien-jarig meisje, een zekere Ste phanie Bryan. Dit meisje, een vroegrijp kind, had zich in de studentenwereld een bepaalde vermaardheid verworven door een al te gemakkelijke levenswijze. Stephanie verdween in april 1955 uit het ouderlijk huis in San Francisco en keerde er niet terug. Er werd geen spoor van haar gevonden en na drie maanden gaf ook de politie de hoop op, ooit tot klaar heid te brengen, wat er met haar gebeurd was. Natuurlijk dacht men aan een mis daad, doch de politie slaagde er niet in, ook maar een enkele aanwijzing in die richting te vinden. Het leek, alsof de zaak spoedig tot de vergetelheid zou gaan behoren, toen een vrouw bij de politie kwam vertellen, dat haar man vermoede lijk Stephanie Bryan vermoord had. Aldus begon de zaak-Burton Abbott, de 29-jarige, aan tuberculose lijdende student, die nog slechts één long over had, ziekelijk was en inplaats van de eertijds briljante student een indolente jongeman, die er slechts met moeite toe kwam, zijn studie af te maken. Hij was sinds enige jaren gehuwd. Het huwelijksleven van het jonge paar was sinds geruime tijd niet gelukkig meer. Drie maanden na het geruchtma kende geval-Stephanie Bryan vond Ab botts vrouw in 'n kist op de zolder van hun woning een tasje, dat naar ze direct wist. van vreemde herkomst was. Ze vroeg Abbott om nadere inlichtingen en Zin speelde toen hij verklaarde, van niet te weten, zelfs op het verdwijnen van de veertienjarige. Nu ja, zei Abbott tenslotte, als je denkt, dat ik haar vermoord heb, geef me dan maar bij de politie aan Abbotts vrouw toog inderdaad naar de politie. Want ze herinnerde zich nog heel goed het signalement, dat in de kranten gestaan had van de man, in wiens ge zelschap Stephanie Bryan voor het laat ste gezien was. Dit signalement kwam vrij nauwkeurig met Abbotts voorkomen over een: lang, met een fijnbesneden gezicht en prettige manieren. De badplaats, waar Stephanie Bryan voor het laatst gezien was, lag vierhon- derdviiftig kilometer van San Francisco. De politie hervatte haar nasporingen en kwam er achter, dat hij er geruime tijd een badcabine in huur had gehad. In zijn huis werden nog andere voorwerpen ge vonden, die aan de vermoorde hadden toebehoord. En het lukte de politie, ten slotte de plek te vinden, waar de moor denaar zijn slachtoffer begraven had. Deze plek bevond zich niet ver van de cabine.. Verklaringen van zijn vrouw brachten Abbott steeds meer in het nauw, maar hij bleef ontkennen en in een somber stil zwijgen volharden. Ook tijdens de terecht zitting weigerde hij, op de door de rechter gestelde vragen te antwoorden, zeggend, dat hij onschuldig was. Een jury van twaalf personen, waaronder vijf vrouwen, sprak het schuldig over de man, die in de kranten reeds de naam van „de zwijgende misdadiger" had gekregen, uit en wenste geen verzachtende omstandig heden aan te voeren, zodat de rechter hem ter dood moest veroordelen, door middel van de gaskamer, zoals zulks in de staat Californië gebruikelijk is. Merkwaardig genoeg hadden alle leden van de jury dreigbrieven gekregen, waarin hun voorgehouden werd, dat ze iemand, die beslist niet schuldig kon zijn aan de moord op Stephanie Bryan, niet ter dood mochten veroordelen. Ook de rechter had men door dreigbrieven willen intimideren. Men heeft niet kunnen achterhalen, waar van die afkomstig waren; De ter dood veroordeelde werd naar de gevangenis van Saint Quentin overgebracht, waar een speciale afdeling voor ter dood veroor deelden is en zich ook de gaskamer be vindt. Terwijl Abbott met zijn bewakers jvor- Onschuldig veroordeeld? De Califor nische student Burton Abbott, die in de gaskamer van de strafgevange nis van Saint Quentin ter dood werd gebracht. stelde, had de advocaat, nadat hij tever geefs een beroep had gedaan op hogere instanties zich, omdat hij bewijzen in han den meende te hebben gekregen, die voor de onschuld van zijn cliënt pleitten, de gouverneur aan boord van het vliegkamp schip opgebeld. Deze zei, de kwestie in beraad te zullen nemen. Er was nog een kwartier tijd. Hij kende het geval tot in de finesses, maar gratie of uitstel, op wel ke gronden kon hij die verlenen Na een korte, innerlijke strijd besloot hij, de executie te laten uitstellen. Hierop volgden dramatische telefoonge sprekken, voltrok zich een gebeuren, een toneelstuk van een Tennessee Williams waardig.Indien de gouverneur vier mi nuten eerder besloten had, zich met de vaste wal in verbinding te stellen, had men de directeur van de gevangenis tijdig kunnen waarschuwen. Nu moest een be waker op diens bevel in allerijl naar de dodencel, die zich aan de andere kant van de gevangenis bevond. Toen hij er aan kwam, had de beul reeds afscheid genomen van de ter dood veroordeelde. Deze had, nadat hij met de geestelijke had gesproken, door wie hij in zijn laatste ogenblikken werd bijgestaan, zijn kalmte hervonden. Nog eens herhaalde hij, on schuldig te zijn. De beul zette het schotel tje met de pillen gifgas onder zijn neus. De pillen bevatten een hoeveelheid, vol doende, om een os in enkele seconden te dodenDreunend viel de stalen deur van de dodencel dicht. Hijgend kwam daar de bewaker aanstormen, die het bevel tot het uitstel mondeling had moeten over brengen, volgens de voorschriften. Maar de pillen met gas waren hun do dende werking reeds begonnen en de con structie van de gaskamer is dusdanig, dat pas na twee uur de toegangsdeur weer mag worden geopend, want eerst dan is het gifgas geheel afgevoerd. Daarna laat men nog eerst een kat erin, teneinde absoluut zeker te zijn, dat er geen levens gevaar meer bestaat Het bevel tot opschorten van de execu tie kwam vier minuten te laat. Burton Abbott had tevergeefs met zijn bewakers gevochten. k.H. stan behorende deel van Kasjmir. Het viertal hoopt het rood-wit-rood fier van de top te kunnen laten wapperen. Ge lukt dit, dan heeft Oostenrijk vier in de Karakoroem bestegen toppen op zijn naam staan. Geen land kan op een der gelijk record bogen. In de Karakoroem zijn veertien top pen boven de 8.000 meter. Tien daarvan zijn bereids bestegen en van de reste rende vier is de Broadpiek er een. De expeditie, die 350.000 Oostenrijkse schillingen kost, zal vijf maanden du ren. In juni hoopt men met de bestijging te kunnen beginnen, waarbij geen ge bruik zal worden gemaakt van zuur stofapparaten en men verwacht half augustus terug te zijn. Er zullen onder weg vijf kampen worden ingericht. Het hoofdkamp tot waar de 60 dragers al het materieel zulen vervoeren, komt op 4.800 meter te liggen. Het derde kamp, waar men om te acclimatiseren tien da gen wil blijven, bevindt zich op 6.t500 meter. Het laatste, het zogenaamde „Sturmlager" ligt op 7.200 meter. Van daar is het nog 800 meter naar de top, die men dan in één dag hoopt te kun nen bestijgen. Schmuck, die als 10-jarige jongen met zijn moeder voor het eerst een top in Oostenrijk besteeg, is de initiatiefnemer van deze expeditie. Financiële steun verlenen de Alpenvereniging, firma's en de Oostenrijkse regering. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat de bladzijden in het zojuist uitgekomen boek over de Suez- crisis (waarvan wij gisteren melding maak ten) die een beschrijving geven van de besprekingen tussen de Britse en Franse regeringsleiders, „volkomen uit de lucht zijn gegrepen". De woordvoerder zeide, dat er in het geheel geen grond bestaat voor de in liet boek geuite bewering, dat premier Mollet van Frankrijk en zijn Israëlische collega Ben Goerion in de herfst van het vorig jaar in het geheim zijn bijeengekomen op een militair vUegveld bij Parijs. De zegs man zei voorts; „één van beide schrijvers vertoefde in die tijd in het Midden-Oosten en men vraagt zich af hoe journalisten kunnen voorgeven precies te weten wat er op een zeer geheime bijeenkomst tus sen regeringshoofden is gezegd". De woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken wilde geen commentaar op het boek geven. Dit is het bovenaanzicht van de raket, waarmede de kunstmaan der Amerikanen tz.t. in de wereldruimte geschoten zal ivorden. De raket be slaat uit drie delen, die elkander zullen voortstoten, door straal aandrijving, om ten slotte de eigen lijke bol te lanceren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3