TUSSEN DE WIELEN Phycogla-bril opent (letterlijk) ongekende perspectieven Italiaans journalist ontdekte het geheim van de lijntjes Eenvoudig resultaat van jaren rekenen Nikè voor Nederland? Klokken voor Europa P.B.O. remmen SïwyJL- ZATERDAG 30 MAART 1957 Simpel beginsel Voorwaarden Bezwaar GfctïScMjl. sAsfcO-**" kvcMse*< omA Geen rook WAT DE BENZINEIN HET BUITENLAND KOST Per auto naar het buitenland Verkeers-prognose Rapport Maandag begint minister Staf op het Pentagon besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Wilson Het gaat om de levering van raketten, ge leide projectielen, om technische en financiële hulp. Het optimisme, waarvan minister Staf bij zijn vertrek op Schiphol blijk gaf „de Honest John-raketten zullen er zeker komen" is niet zoals men wellicht zou denken, onverenigbaar met hetgeen minister Dulles dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie heeft gezegd: „de Britse verwach tingen (na „Bermuda") over een grote „raketten- import" zijn té hoog gespannen. De projectielen, Waar de Britten om vragen, zijn nog niet eens ge reed voor gebruik". De projectielen, waar Nederland naar uitziet, zijï' kleine „conventionele" raketten voor „nor maal" artilleriegebruik, welke reeds in vrij grote, ofschoon nog onvoldoende mate in produktie zijn. Deze „Honest Johns" zijn onmisbaar in de organi satie van onze divisies, nu deze worden „ge-atomi- seerd". Minister Staf zal er geen zware dobber aan hebben in deze kwestie een Amerikaanse toezeg ging te krijgen, temeer waar deze toezegging reeds in principe tijdens de jongste NATO-vergadering is gedaan. De vraag, of voor deze raketten „atoom koppen" beschikbaar zullen worden gesteld, komt niet voor bilaterale afhandeling (en dan nog met zo'n kleine partner!) in aanmerking. Belangrijk is, of minister Staf erin zal slagen de wat zwaardere „Nikè" een raket voor de lucht verdediging, „mee naar huis te brengen Zeer waarschijnlijk niet. Mogelijk echter mag men op lange termijn op enig resultaat rekenen. Invoering van de „Ni'kès" zal een ongelooflijke verandering in onze luchtverdediging teweeg brengen, een ver andering welke bij de huidige stand van zaken alleen maar toe te juichen is. Het minst spectaculaire, maar beslist belangrijk ste deel van minister Stafs missie vormt zijn poging Amerikaanse medewerking ter verlichting van onze begroting te verkrijgen. Wat dit betreft lijkt de ministeriële tocht op de pelgrimage, die de Brit Duncan Sandys in januari naar Washington heeft gemaakt. De elasticiteit van de economie is nu een maal niet onbeperkt. De defensie-uitgaven gaan in steeds groter mate een onevenredig deel van de nationale begrotingen kosten. Minister Staf zal beslist de laatste niet zijn, die in deze maanden hierover „eens in Washington gaat praten In één opzicht staat hij evenwel bij Duncan Sandys e.a. ten achter. Wij hebben geen troepen om uit Duits land terug te trekken. Wij hebben geen „conse quenties" om mee te dreigen. Zulk dreigen zou trouwens door de Amerikanen gevoeglijk gene geerd kunnen worden. Misschien is dit wel het nadeel van het welbekende en van bepaalde zijde gaarne wat aangedikte feit, dat Nederland het braafste jongetje in de NATO-klas is. De klokken van Rome hebben de belangrijkste Plechtigheid van de afgelopen week aan Europa verkondigd De ondertekening van de verdragen inzake een gemeenschappelijke markt en Euratom heeft on een feestelijke manier een einde gemaakt aan een jarenlange periode van moeizaam onder- haNeder"and heeft bijzondere reden om blij tezijn met deze verdragen. Met de gemeenschappelijke hiarkt is een ideaal verwezenlijkt, waarvoor in het bijzonder door de Nederlandse aanhangers van de Ruropese eenheidsgedachte met bijzondere taaiheid is gestreden, vaak tegen machtige tegenkrachten in. Maar dat de Nederlandse onderhandelaars nu volkomen tevreden zouden zijn over het bereikte resultaat, is te veel gezegd. Hoewel wij de defini tieve teksten van de zeer omvangrijke verdrags werken nog niet onder ogen hebben gehad, is uit de voorgeschiedenis wel duidelijk geworden, dat de ene vrije markt bij lange na niet zo vrij is als de Nederlandse onderhandelaars wel wensten. Weliswaar zijn op de waarschuwingen, door gezag hebbende personen in ons land geuit en op „de grote aarzeling", waarvan onze parlementariërs de vorige maand in Straatsburg blijk gaven meer optimistische klanken vernomen, maar die hebben de protectionistische elementen uit het verdrag niet weggenomen, doch dit verdrag hoogstens met clausules voor een verhoogde veiligheid der niet- geprotegeerde landen verrijkt. Het is thans de niet geringe verantwoordelijk heid der parlementen om hun oordeel over de aanvaardbaarheid van het ingewikkelde samenstel van de bepalingen te vellen. De toekomstige ont wikkeling is daarbij een factor van onvermijdelijke onzekerheid. Dit ontslaat ons uiteraard niet van een zo zorgvuldig mogelijke kansberekening, maar er blijft altijd het element van de sprong in het ongewisse. Om die sprong eventueel te wagen blijft de vaste wil om „Europa te maken een onontbeerlijke voorwaarde. En aan die wil heeft de plechtigheid op het Romeinse Kapïtool zeker nieuwe kracht gegeven. De prof. mr. B. M. Teldcrsstichting heeft een zeer uitvoerig geschrift doen verschijnen: „De Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie in Nederland (Martinus Nijhoff), waarin de ontwikkeling van de P.B.O. aan een kritische beoordeling wordt onderworpen. Het hoeft ons niet te verwonderen, dat dit oordeel minder gunstig uitvalt, gezien het liberale uitgangspunt van de stichting, die blijkens de inleiding, welke het curatorium aan het ge schrift meegeeft een P.B.O. alleen maar aantrekke lijk acht in tijden oorlog en depressie waarin een straf overheidsingrijpen noodzakelijk is. Hoe vrijer de economie, hoe minder de overheid door het georganiseerde bedrijfsleven „zelf" kan laten doen, aldus het curatorium. Het heeft er dus sterk de schijn van, dat deze liberalen er nog steeds geen oog voor willen hebben, dat het oude liberalisme heeft afgedaan en dat een volledig vrije concurrentie en een vol ledig vrije arbeidsmarkt niet bestaanbaar zijn. Men schijnt niet te willen beseffen, dat ook zonder een wettelijke regeling het georganiseerde bedrijfs leven reeds veel zelf deed en zou blijven doen en dat de wet alleen maar legaliseert en verder uitbouwt wat spontaan was gegroeid. Men gaat vergelijken met het buitenland, ziet, dat wij met de P.B.O. alleen staan en vindt hierin een extra aanwijzing om voorzichtig te zijn. Maar ziet men dan niet dat het buitenland met dezelfde problemen te kampen heeft als wij en dat daar voor dan wel andere oplossingen (of niet) ge vonden worden, die echter voor liberale gevoelens misschien nog veel stotender zijn? Het geschrift van de Teldersstichting signaleert enkele minder gewenste tendenties en concludeert daaruit, dat het noodzakelijk is de ontwikkeling van de P.B.O. te remmen inplaats van te stimu leren. Nu zal niemand ontkennen, dat er zich moeilijkheden voordoen of dat de ontwikkeling in bepaalde opzichten minder bevredigend is. Is dit echter reden om te gaan afremmen, of dienen wij te zoeken naar middelen ter verbetering? Van het begin af aan zijn deze moeilijkheden voorzien en het zou zelfs abnormaal zijn als ze zich niet voordeden. We zijn een groot werk trouwens niet begonnen om bij de eerste moeilijk heden het moede hoofd reeds te laten hangen. Men begint zoiets ook niet om een oplossing te vinden voor tijdelijke crisisverschijnselen. Wij streven' naar vernieuwing van het maatschappe lijke bestel, we hebben a gezegd, maar nu moet b volgen. Willen de liberalen de weg terug? Laten zij liever meewerken om de „minder gewenste tendenties" in goede richting te buigen. OE PR'JS VAN EEN LITER BENZINE IN EUROPA OMGEREKEND IN NEO.CENTEN Gewone t —Super-benzine i De dieptebril (Van onze redacteur) HOEWEL tot dusverre in de wereld van de druktech niek harnekkig werd ontkend dat het mogelijk zou zijn ste reoscopische foto's zó te repro duceren, dat het diepte-effect kan worden waargenomen zonder gebruikmaking van of wel het traditionele spiegeltje, ofwel de bekende bril met gekleurde glazen, heeft een Italiaans journalist, Nino Bri- gida géén familie van Gina Lollo thans een systeem ge lanceerd, dat deze attributen volkomen overbodig maakt. Hij baseert zijn systeem, dat vier dagen geleden voor het eerst en met succes in de praktijk werd beproefd en dat reeds in Italiaanse drukkers kringen een golf van enthou siasme heeft teweeg gebracht, op een nieuwe optische stel ling, waarin op welhaast sen sationele wijze de brekings index van de luchtlens wordt geformuleerd. Bij het waarne men van de volgens dit systeem gereproduceerde foto's zal dan ook slechts gebruik behoeven te worden gemaakt van een eenvoudige bril zonder glazen, welke als taak heeft de opti sche lijnen in de (natuurlijke) luchtlens op de juiste wijze te richten. Een tweemaal gereprodu ceerde foto kan zodoende, mits er één in spiegelbeeld wordt afgedrukt, het effect van diepte opleveren. In navolging (en met toestem ming) van de Italiaanse krant, waaraan Nino Brigida (32) is ver bonden, hebben wij in een op de proefpers vervaardigde krant het systeem in de praktijk getoetst. En met> succes, de aanblik welke de foto's opleverden was verrassend en men mag dan ook met een ge rust hart vast stellen dat het diep te-effect van een op deze wijze in de krant gereproduceerde plaat het effect van de zo hoog geprezen 3 D-film evenaart, néén, zelfs overtreft. Populair gezegd komt de vin ding van de Italiaan hier op neer, dat de lijnen, die lengte en breedte van de foto aangeven (zoals dat bij elke normale 3 D-foto het ge val is) als gevolg van de brekings index in de luchtlens afbuigen om elkaar daarna op natuurlijke wijze te overlappen. Dit afbuigen kan beïnvloed worden door de Phyco gla-bril (Physical Corrected Glas ses); de geforceerde overlapping levert dan het (sterke) effect van diepte op. Dit beginsel is, nu het eenmaal is geformuleerd, vrij simpel. Het menselijk oog registreert diepte omdat het de objecten waarneemt door twee lenzen. Een foto regis treert (net als de 3 D-film dat doet) eveneens diepte, mits ge bruik wordt gemaakt, van twee, gelijk ingestelde lenzen. Het ef fect van diepte gaat eerst dan ver loren, wanneer men, gedwongen door de vlakdruk, de twee beelden in een cliché moet comprimeren. Dit nu kan voorkomen worden. Men kan twee clichés maken van foto's die, weliswaar met de zelfde lens, doch vanuit een ietwat verschillende hoek zijn genomen. Slaagt men er in de twee beelden als één geheel op het netvlies te brengen, dan zal men diepte zien. Daarom: drukt men, volgens het Italiaanse systeem, twee cliché's, waarvan één in spiegelbeeld, naast :elkaar af, dan zal de lichtlens, die automatisch ontstaat tussen het door de Phycogla-bril gecorrigeer de oog en de foto's, bewerkstelli gen, dat een van de foto's negatief op het netvlies wordt geprojec teerd, hetgeen daar waar het beeld van de andere foto wordt overlapt, het effect van diepte oplevert. Zo als gezegd is dit de populaire ver sie van het beginsel, maar het leek ons beter de wetenschappelijke termen zo veel mogelijk te vermij den. Resumerend komt men dus tot de volgende conclusie. Was het tot dusverre slechts mogelijk ge reproduceerde dieptefoto's waar te nemen, mét behulp van een spiegeltje (Popular Photography, Ziff Davis Company, Philadelphia U.S.A. geeft daarvan bijna elke maand een voorbeeld) of met be hulp van een gekleurde bril (zie de Picture Post, London Eng.), thans kunnen diepte-foto's met succes worden bekeken, mits 1. Twee foto's, die hetzelfde ob ject voorstellen, afzonderlijk wor den geclicheerd en afgedrukt; 2. Een der foto's spiegel-ver- keerd staat; 3. Bij het waarnemen gebruik wordt gemaakt van een hulpmid del, dat de natuurlijke straalbre king op afdoende wijze corrigeert (de Phycogla-bril). Bij de praktische uitvoering van dit systeem stuitte men, nadat aan alle voorwaarden was voldaan, echter op een belangrijk bezwaar. Het bleek, dat ook kleur invloed uitoefende op het diepte-effect. Slechts na zeer diepgaande (en langdurige) berekeningen slaagde men er in de graad vast te stellen, waarbij de tint het tevoren bere kende lijnenspel niet kon verbre ken, integendeel, het diepte-effect nog sterker kon doen uitkomen. Om de lezer niet alleen theore tisch van deze vinding op de hoog- Nu het eenmaal is geformuleerd, is het beginsel van deze nieutve diepte- theorie vrij simpel. Men kende reeds het bestaan van de luchtlens, wat echter nieuw is, is het effect van dieptegevende kubus, die ontstaat in het raakvlak der lijnen, mits de menselijke ogen tengevolge van de door de Phycogla-bril bewerkstelligde loensdwang het effect van dit raakvlak onder een bepaalde hoek op het netvlies opvangen. te te stellen, maar hem ook het effect van deze nieuwe techniek te tonen, hebben wij bij wijze van uitzondering twee van deze foto's gepubliceerd, alsmede een model van de Phycogla-bril. De grote moeilijkheid school bij deze publikatie in de tint, welke de foto's moeten hebben, wil het diepte-effect kunnen worden waargenomen. Zou deze kleur niet van de vereiste graad zijn, dan zou het beeld binnen de verkeerde hoek op het netvlies vallen en zou het effect van diepte verloren gaan. De langzame verbranding, waar aan krantenpapier onderhevig is mocht geen invloed uitoefenen, maar hoe deze verbranding, die na verloop van tijd tot geel worden leidt, stop te zetten Het bleek helaas onmogelijk. Wei mogelijk bleek, precies uit te reke nen wanneer de kleurgraad ideaal zou zijn. Vandaar, dat men het diepte-effect van de op deze pa gina gereproduceerde foto's slechts zal kunnen waarnemen tussen zon dagavond twaalf uur en maandag avond twaalf uur. Dit zijn de uiterste tijdstippen, het best kun nen de foto's worden bekeken tus sen maandagmorgen half elf en maandagmiddag kwart over drie. Bij het bekijken van de foto's dient men, teneinde het lijnenspel dus te corrigeren, gebruik te ma ken van deshierbij afgebeelde bril. Deze bril is noodzakelijk. De vor- fen van de bril zijn zo berekend, dat de afstotingscoëfficient en de minimale optische waarde, voor het zien van diepte vereist, aan el kaar gelijk zijn. Voor de meer in gewijden: beide waarden stemmen overeen op 3,77782 min. Vandaar dan ook, dat de bril zulke grillige vormen vertoont. Het beeld dat u zult zien ver toont niet het maximum-diepte- ;ffect dat met behulp van dit sy steem bereikt kan worden. In Ita lië is men daar niet in geslaagd en ook ons bleek het onmogelijk het snltaat van de door de Italiaan verkondigde ma thematische theorie, elke gelijkenis met een be staand sleutelgat berust op louter toeval. Wil 't diepte-effect zo goed mogelijk tot zijn recht komen, dan dient men de krant op ongeveer 35 centimeier van het oog te houden. Zoals gezegd, mag zich tussen oog en foto's geen rook bevinden. Het tijdstip, waarop de bes te resultaten kunnen worden bereikt, ligt tengevolge van het verkleurings proces lussen zondagavond twaalf uw en maandagavond twaalf uur, maar men doet er goed aan de proef maan dag omstreeks het middaguur te na men. EEN VAN de voornaamste punten, waarmee de automobilist, die zijn vakantie in het buitenland wil doorbrengen, bij hef opmaken van zijn begroting rekening dient te houden, is de benzineprijs. Wellicht is het daarom nuttig bijgaand grafiekje, dat een indruk" geeft van de prijsver schillen in de verschillende Europese landen, uit te knippen en te bewaren. Uiteraard kunnen er in de toekomst nog schommelingen optre den in deze prijzen, maar in grote lijnen kunt u nu al vrij duidelijk uit- rexenen wat U straxs aan benzine kwijt zult zijn. Voor Frankrijk bestaat er een benzinedistributiesysteem, maar van 13 april a.s. af krijgen de toeristen een grotere benzinetoewijzing. Deze toewijzing zal worden afgegeven door alle banken, wisselkantoren e.d. op vertoon van carnet, triptiek etc. Gelijktijdig dient de toerist dan een bedrag aan deviezen te wisselen, waarvan de waarde overeenkomt met die van de verlangde hoeveelheid benzine. Voor de toeristen die ten minste drie dagen in Frankrijk verblijven wordt de hoeveelheid benzine berekend op een basis van 25' liter per dag met een maximum van 10 dagen. Na deze tien dagen kunnen de toeristen dan weer een nieuwe dergelijke toewijzing krijgen. Zowel auto's als motoren en bromfietsen verkrijgen deze hoeveelheid. Toeristen die op doorreis in Frankrijk ver toeven krijgen een toewijzing van 20 liter per 100 km met een maximum van 250 liter. De toeristen die naar Italië en Joegoslavië gaan kunnen een reductie op de benzineprijs krijgen. Voor Joegoslavië kan men tegen betaling van ca- 47 ct per liter benzinebonnen bekomen. Deze bonnen dient men dan voor men uit Nederland vertrekt aan te schaffen bij een van de ver- keersbonden. Gaat men zonder bonnen naar het land van Tito, dan be taalt men rond de 55 cent voor een liter benzine. Toeristen die Italië als reisdoel hebben behoeven evenmin de, wel zeer hoge, benzineprijs in Italië ten volle te betalen; als zij reductiebonnen kopen bij de Amsferdamsche Bank, of in Italië bij de bureaus van de ENIT of ACI, komt de prijs van de benzine zo ongeveer op de 70 cent, hetgeen op de „normale" prijs van 82 en 89 cent per liter wel een groot verschil maakt. De boeiende vraag: hoe zal het verkeer er binnen enkele jaren uitzien, houdt velen bezig. Ook de heer H. M. W. Westerlaken, die, als directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen dagelijks met de groei van het verkeeer wordt geconfronteerd, heeft zich aan de prognose gewaagd. Hij gaf deze prognose onlangs bij de opening van de Ford-tentoonstelling in Amsterdam en voorziet deze cijfers, op verzoek van de redactie van de Autokampioen, van het volgende com mentaar: „Bij het berekenen van de verwachtingen voor het jaar 1970, dat is dus over 13 jaar, heb ik nagegaan met welk percentage gemiddeld per jaar het motorrijtuigenpark in Nederland sedert 1928 is uitgebreid en ik heb mij daarbij gerealiseerd dat wij van 19281956 uitgesproken met alle facetten te maken hebben gehad welke ook maar enige invloed op de uitbreiding (of inkrimping) van het motorrijtuigenpark kunnen zijn. Met hoogconjunctuur, laagconjunctuur, bevolkingsaanwas, oorlogsdreiging, emigratie ja met zelfs grote vernietigingen van ons wagenpark zijn wij in de achter ons liggende 30 jaren geconfronteerd. Desondanks was de ge middelde aanwas per jaar plm. 5.9 pet. Berekenen wij dit voor de komen de 13 jaren, dan zal de samenstelling in 1970 ongeveer als volgt zijn: plm. 710.000 personenauto's, 250.000 vrachtauto's en 16.000 bussen, te rekenen valt daarenboven met 300.000 motorrijwielen, scooters en kleine driewielige motorrijtuigen, met 1.300.000 bromfietsen en 6 a 7 miljoen rijwielen, terwijl momenteel deze aantallen zijn: plm. 330.000 personenauto's, 115.000 vrachtauto's, 7.300 bussen, 185.000 motorrijwielen en scooters 620.000 bromfietsen en plm. 5,5 miljoen rijwielen, De hierbij afgebeelde Phycogla-bril kan, mits zeer zorg vuldig uitgeknipt en opgeplakt, gemakkelijk dienen om het originele exemplaar datmerkwaardig genoeg, van hout vervaardigd was te vervangen. Ook de Italianen maakten gebruik van deze tekening die het eenvoudige resultaat toont van jaren rekenen. Men dient als volgt te werk te gaan. Knip eerst de bril lit, plak het geheel op karton of (stevig) bordpapier en boor eerst na het drogen voorzichtig, bijvoorbeeld met een scheermesje, de optische spleten, die als kijkgaten moeten fungeren. Zorg er vooral voordat de kijkgaten volkomen zuiver worden uitgeknipt en dat zich aan de randen geen papiervezels meer bevinden. Een klein na gelvijltje wil bij het glad maken van deze randen uit stekende diensten bewijzen. Is dit eenmaal geschiedt, dan kunnen de armen die eveneens moeten worden uitgeknipt en opgeplakt aan de bril bevestigd worden en wel zó, dat 358a wordt ge koppeld aan 358b èn 357a aan 357b. (Vit deze hoge nummering blijkt wel hoeveel proefmodellen er ver vaardigd werden, vóórdat men aan deze unieke vorm toe was). De bril is zo gecontrueerd dat hij past op een normaal hoofd, men moet wel van bijzondere afmetingen zijn om de Phycogla 357358 niet te kunnen gebruiken. Wel zal het waarneembare diepte-effect bij kinderen beneden de 10 jaar iets minder zijn, maar daar staat tegenover, dat elke volwassene voor 100 procent in deze merk- het door de foto's voorgestelde beeld op de juiste waardige optische pot zal delen. Wie de bril op- wijze op het netvlis krijgn. zet zal, tengevolge van het gedwongen loensen, Overigens: de vorm van de kijkspleet is het re- beeld vertekent Welnu, bij de waarneming van de foto's is dat ook het geval. onderste uit de optische kan te ha len, wijl de druktechnische conse quenties bijzonder groot zijn. Bij een volmaakt beeld dient het ras ter na elk duizendste krante exemplaar zorgvuldig te worden gescherpt, hetgeen een wel uitvoer baar, maar bijzonder tijdrovend werkje is. Rest ons nog te vermel den, dat men de foto's het best kan bekijken in een kamer, waar geen rook hangt. Rook zou im mers het nauwkeurig berekende lijnenspel grondig verstoren, zoals dat trouwens ook kan gebeuren wanneer er tussen oog en foto een warmtevlak bestaat. Wie over een warme autokap kijkt, ziet het Hoewel wij er van overtuigd zijn dat het effect, dat ook wij slechts na zondagavond twaalf uur in volle omvang zullen kunnen waarnemen, verrassend zal zijn de ervaring op de proefpers recht vaardigt dit optimisme moeten wij toch een domper zetten op uw a.s. enthousiasme. Uitvoering in de praktijk zal slechts bij uitzonde ringen zoals b.v. prinsjesdag en grote congressen mogelijk zijn. Plaatsong van de clichés op juiste afstand, berekening van de kleur graad (een werkje, waarbij zelfs de weervoorspelling te pas komt) het gebruik van de bril en tal van andere factoren maken het sys teem voor dagelijks gebruik onge schikt. Ook Nino Brigida weet dit. Niettemin zouden wij het zeer op prijs stellen, wanneer de lezers ons, bijvoorbeeld in de vorm van een kort rapport hun bevindingen zouden willen melden. Het is niet uitgesloten dat wij, o.m. aan de hand van deze rapporten tot de conclusie komen dat het verant woord zou zijn elke week bij voorbeeld op zaterdag een diep tefoto te publiceren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7