„publicsdiool en universiteit C- ■fc Twee kalenders uit de tijd van een oude dame Nijmegen adiveert discussie over eigen hoger onderwijs 1 I 1 a De Katholiek op Inspanning en ontspanning vullen elkaar aan Bijzonder onderwijs in Engeland Hal fvasten I Cultuur Godsdienst i m en ZATERDAG 30 MAART 1957 WW iPiiip d§ Uitblazen Zo vaak hoort men apodic tisch beweren, dat de Kerk de vooruitgang van de wereld, van wetenschap en cultuur in de weg staat. Door haar uit spraken zou een domper gezet worden op het zoeken naar de waarheid. Door de prediking van zovele priesters zou de verworvenheden van de we tenschap een halt worden toe geroepen. Hoe vaak wordt er niet tegen de techniek en de technische uitvindingen uitge varen in preek en boek? Om dan nog maar niet te spreken over al de dingen, welke het menselijk leven hier op deze wereld aangenaam maken. Echt menselijke vreugde zou zo veel mogelijk belemmerd worden. Film en boek, dans en toneel, radio en televisie, kle ding en ontspanning; om de beurten worden zij door de ze deprekers gewogen en te licht bevonden. Heeft het niet de schijn, dat de Kerk op elke vreugde een domper wil zet ten? In de ogen van velen zou daarom de kerstening van de wereld een wezenlijke achter uitgang betekenen in de zui ver menselijke waarden. Cricket, een geliefde sport op de „public schoolsis ook op het Beaumont College in hoge eer. Het is merkwaardig hoe de katho lieken in Groot Brittannië zich dik wijls ook de grootste geldelijke of fers willen getroosten om hun kinde ren te laten studeren op een „pu blic school" Dit typisch Engelse in stituut van de „public school", die ondanks zijn misleidende naam een uitermate privé en besloten karakter heeft, is nog steeds voor vele ouders het meest ideale opvoedingsmilieu. Hetzelfde mysterieuze waas van verering, dat voor vele niet katho lieken hangt rondom namen als Eton, Harrow, en Rugby Ampleforth, om geeft voor vele katholieken namen als Beaumont, Stonyhurst en Down side, de Oratory School, die tot de voornaamste katholieke „Public Schools" behoren. Deae scholen kunnen terecht trots gaan op een oude traditie, die dik wijls teruggaat naar het vasteland van Europa. Het statige Jezuïeten College van 3tonyhurst, dat in 1794 ge bouwd werd in Lancashire, gaat te rug op de stichting te St.-Omer, in Frankrijk. De Benedictijner-colle ges van Ampleforth en Downside, zijn ook in de tijden van de vervol gingen aan het begin van de zeven tiende eeuw op het vasteland ge sticht en respectievelijk in 1802 en 1814 weer in Engeland teruggekeerd. Het Beaumont-eollege werd in 1861 gesticht niet ver van Eton, en heeft zich beroemd gemaakt door het ant- woord-telegram dat de studenten van dit college stuurden naar Eton, dat op een vraag van Beaumont om een wedstrijd te spelen tegen Eton hooghartig had getelegrafeerd: „What is Beaumont?" Het antwoord van Beaumont luidde: „Beaumont is what Eton was, a school for the sons of catholic gentlemen". Toen ging de wedstrijd door! De Oratory School kan zich er op beroemen een stichting van Kardinaal Newman te zijn. In Schotland is het Benedictijner- college van Fort Augustus in de hoog landen bijna even bekend als het mon ster van Lochness, dat er langs zwemt. Op een oude traditie kunnen ook het St.-Edmunds College, in het lan delijke Hertfordshire, en St.-Cuth- berths' te Ushaw in Noord-Engeland zich beroemen. Deze beide colleges worden door seculieren bestuurd en zijn op de eerste plaats seminarie; zij gaan terug op de stichting van Kardinaal Allen in Douai. Onder de talrijke meisjeskostscho len; in dezelfde categorie kunnen o.a. genoemd worden: Ascot, Weybridge Harrogate etc.; ook vele niet-katho- lieke meisjes studeren op deze scho len. ONBETAALBAAR Het hoge aanzien van deze scholen wordt behalve door de traditie ook vooral bepaald door de Rectoren, die in die scholen de leiding hebben en dikwijls als pedagogen een nationa le betekenis hebben, zoals de enige jaren geleden gestorven Rector van Ampleforth, Dom Paul Nevill. De hoge waarde die aan een oplei ding aan een dergelijk college ge hecht wordt, hangt samen met het verschil van appreciatie voor. examens en diploma's in Engeland en op het vasteland. Voor een car rière is de naam van de school be langrijker dan het diploma. Deze katholieke „public schools" ontvangen geen enkele subsidie, even min als alle andere „public schools" in Groot-Brittannië. Zij wensen in dezen geheel onafhankelijk te zijn, maar het gevolg hiervan is, dat de kostgelden dan ook bijna onbetaal baar zjjn. De totale kosten voor de opleiding van een jongen op een van deze colleges bedragen ongeveer 4000 gulden per jaar. Het is vanzelfsprekend, dat een dergelijke kostbare opleiding slechts voor weinigen is weggelegd, toch zijn er altijd lange wachtlijsten van kandidaten en het is niet zeldzaam, zo vertelde mij een Rector van een van deze colleges, dat een jongen al wordt opgegeven onmiddellijk na de geboorte, om toch maar zeker te zijn van een plaats. Toch is het teleurstellend te moe ten constateren, dat de oud-leerlin gen van deze katholieke „public schools" in het katholieke openba re leven dikwijls zo weinig naar vo ren treden. In de Newman Associa tion, de nationale katholieke vereni ging van afgestudeerden een pa rallel-organisatie van ons Thijmge- nootschap zijn b.v. de oud-leer lingen van deze katholieke colleges op de vingers te tellen. Is dit een ge volg misschien van de sterk intro- verte mentaliteit van deze colleges, waardoor de studenten niet voldoen de verantwoordelijkheidszin voor de gehele katholieke gemeenschap wordt bijgebracht? GROEIEND AANTAL STUDENTEN „Het aantal katholieken dat thans aan de Universiteiten in Engeland en Wales studeert, ligt tussen de vijf en zesduizend". Zo schat mgr. G. Tomlinson, moderator van de katho lieke universiteitsstudenten in Lon- den het totaal voor deze twee lan den. Schotland is hierbij dus niet inbegrepen, en wanneer dus het vrij grote aantal katholieke studenten aan de universiteiten van Glasgow, Edinburgh en het handjevol aan de universiteit van St.-Andrews en Aber deen hieraan worden toegevoegd, kan men veilig zeggen, dat het getal zes duizend bereikt zal zjjn. Ofschoon dit getal percentsgewijze nog te laag Is, kan hier toch van een enorme sprong vooruit worden gesproken, sinds 1850, toen de katholieken voor al intellectueel nog geheel in de ca tacomben leefden. De weinig katholieken van oude stam, die heel de Reformatie door aan de katholieke Kerk trouw wa ren gebleven, speelden op enige uit zonderingen na zoals Wiseman, Lin- gard en Lord Acton, geen belangrij ke rol noch in het culturele, noch in het politieke vlak. De katholieke mid denstanders van die tijd, lazen mis schien Dickens en wat tijdschriften maar zaten ongetwijfeld meer gebo gen over hun kasboek dan over diep zinnige verhandelingen, terwijl de grote massa arbeiders, indien zij kon den lezen, bijna nooit tot lezen kwa men. Pas in 1895 kregen de katholieken verlof om aan de universiteiten van Oxford en Cambridge te studeren. Vandaag hebben zich in deze beide oude universiteitssteden bloeiende centra ontwikkeld, o.a. van Benedic tijnen. Jezuïeten en Dominicanen, een uitstekende studentenkring met eigen tehuis bijgestaan door mo deratoren van groot formaat, zoals een mgr. Van Elwes en mgr. Alfred Gilbey. Volgens een opgave van H.O. Eve- nett bedroeg het aantal katholieke professoren en lectoren aan de uni versiteiten van Engeland en Wales in 1950 al meer dan 150; dit getal is in de afgelopen zes jaar zeker nog aanmerkelijk gestegen. EIGEN UNIVERSITEIT Sinds enige jaren is de discussie over de oprichting van een katho lieke universiteit mede döor het sti mulerend contact met de universi teit van Njjmegen weer in een nieuw stadium getreden. Vele professoren en andere leidende figuren in het Engelse katholieke leven, die vroe ger helemaal afwijzend stonden te genover de idee van een eigen uni versiteit, stellen dit nu als een ide aal, zij het dan ook in de naaste toe komst nog niet realiseerbaar, of wil len althans een katholiek college toe gevoegd zien aan een bestaande uni versiteit. Weer andere willen komen tot de oprichting van een faculteit voor katholieke theologie. De zware ••••-' zorgen die op de katholieken drukken om het lager en middelbaar onder wijs in de komende jaren in stand te houden, werken uiteraard zeer remmend op initiatieven op het uni versitaire terrein. CONTACT UNIVERSITEIT EN SEMINARIE Tijdens het „Pax Romana"-con- gres in Nottingham in 1955 waar katholieke studenten en afgestudeer den van heel de wereld bijeen waren gekomen, heeft mgr. Gordon Wheeler de huidige plebaan van de kathe draal van Westminster in Londen en voordien moderator van de katholie ke studenten in Lofiden gesproken over de dringende noodzakelijkheid van meer contact tussen de semina ria en de universiteiten. Terwijl de grote ordes hun studie-huizen heb ben gesticht in de universiteitsste den, hebben de seculiere geestelij ken slechts St.-Edmund's House in Cambridge. De vijf groot-seminaria in Engeland en Wales zijn alle ge vestigd op afgelegen plaatsen als Ushaw Uphol.land, Oscott Ware en Wonersh, zodat een contact tussen seminariestudenten en universiteits studenten praktisch onmogelijk is. Deze viif seminaria liggen geïsoleerd van elkaar en van het universitaire leven in Engeland, zodat ontmoetin gen van seminaristen met leken-stu- aenten, zoals deze nu in Nederland plaats vinden, onmogelijk zijn. Het zou buitengewoon vruchtbaar zijn, aldus mgr. Wheeler, zowel voor de lekestudenten als voor de semina risten, voor de seminarie-professo ren zowel als voor professoren en lectoren van de universiteiten, indien een grotere mogelijkheid van con tact werd geschapen. Dit zou ook een latere samenwerking van pries ter en leek in het apostolaat verzeke ren. Aan het slot van deze beschouwin gen over onderwijsproblemen in Groot-Brittannië kunnen wij zeggen dat vele facetten, van de moeilijkhe den aan de overzijde van het Kanaal ons uit het verleden en ook in het heden zeer vertrouwd voorkomen. Een groot verschil dient echter dui delijk gesignaleerd te worden: in te genstelling met Nederland waar katholieken en protestanten altijd één front hebben gevormd in de strijd voor de gelijkstelling van het onder wijs, zijn de katholieken in Engeland en Wales in deze worsteling eerst in de steek gelaten door de niet-Angli- caanse protestanten en daarna ook althans voor het grootste deel door de Anglicanen die meestal genoegen hebben genomen met een bijna ge heel door de staat bestuurde school waar godsdienst onderricht wordt ge geven volgens een z.g. „agreed syl labus". Dit komt neer op enige vage algemeen christelijke beschouwingen die de grootste gemene deler volgen van alle belijdenissen. Overigens bezint ook Groot-Brit tannië zich op verschillende proble men. die ook in Nederland druk be sproken worden zoals het contact priester-leek, zowel tijdens de oplei ding als daarna. Tenslotte zij nog vermeld, dat de recente ontwikke ling in Nederland van de ouderco mités door onderwijskringen en door ouders in Engeland met belangstel ling wordt gevolgd. Zoals bij alle pro blemen kan de uitwisseling van ideeën ook hier uitermate vrucht baar zijn. DRS. TH. ZWARTKRUIS INSPANNING- ONTSPANNING Dat is één van de ritmische bewegingen die in de Schep ping passen.- Zo goed als waken en slapen; de dag en de nacht. Het lijkt wel of die orde zoals zo veel ook al verstoord is. De techniek bevrijdt onze handen; bevrijdt ons van de arbeidstijd. Een leger boekhouders kan niet meer tegen de moderne rekenmachine op. Om een geleid projectiel te besturen blijf je op een stoel zitten. We hebben niet voor niets een „vrije-tijdsprobleem". Hoe „besteden" we die vrije tijd? En daarmee zijn we de zaak al aan het doorelkaar gooien. Moet ik tijd die vrij is nut tig „besteden"? Teveel van het een noch te veel van het ander is goed. Mensen die niets te doen heb ben, maken zorgjes tot het onuitstaanbare toe. Mensen die teveel te doen hebben, vergeten van het le ven en zijn kleinigheden te genieten. Voor wie de Vasten een in spanning is heeft half-Vasten zin. Dezer dagen ontmoetten we een dame, die haar jeugd sleet in een tijd van enkele generaties terug. Ze had altijd op wat men het platte-land noemt gewoond. Ze had nu grijze haren en droeg een eerbiedig snoer bloedkralen op haar zwarte robe. Het was louter toeval dat we met haar over de vasten kwamen te spreken. Leeuwenhonger Als je dergelijke mensen dan hoort zeggen „in mijn tijd was het anders", dan klinkt dat ontzettend onsympa thiek. Logisch, het zal best anders ge weest zijn; nou komt het weer. Wat zij ons echter vertelde frappeerde ons toch wel enigszins: „Wij gingen, als het vasten was, 's morgens van huis met niets anders in onze maag dan een kop zwarte koffie en een snee brood die alleen met boter was besmeerd. Ondanks deze kleine portie moest er toch evenveel werk verzet worden en het werk bij ons op het land maakt hongeriger dan blaadjes van notitie boekjes vol schrijven. Je kunt dus be grijpen dat we hunkerden naar het ogenblik dat de klok twaalf slagen gaf. We renden dan a.h.w- naar huis, om onze leeuwenhonger te gaan stil len. 's Middags ging het dan wel weer Maar je wist dat er straks maar wegr vier sneetjes zouden wachten. Dat was ónze vasten." Inderdaad, een dergelijk vasten moet de boog wel zeer strak gespan nen hebben. Na zulke inspanningen moeten de ontspanningen toch wel zeer verdiend zijn geweest. De zonda gen moeten dubbel gewaardeerd zijn geworden. „Vandaag hoeven we geen honger te lijden." Ingetogenheid was echter ook dan nog geboden. Nu wordt het begrijpelijk dat er gens halverwege even uitgeblazen moest worden: zondag Laetare. Vreug de; op adem komen, precies halfweg. Het mag dan zo zijn, dat deze vreug de historisch anders verklaard wordt dan wü hierboven suggereerden, o.l. zou een psycholoog alles voor een der gelijke verklaring voelen. We denken nu ook aan de talrijke eet- en drink- huisjes met namen als „Halfweg" of „Halverwege". Ook plaatsen waar ie even uit kon blazen. Als .ie straks weer verder gaat kun je af gaan tel len. Het is altijd een belangrijke datum voor zieken of dienstplichtigen, als ze weten op de helft van hun kuur- of hun diensttijd te zijn. Het wordt ge vierd met een pot bier, in de kantine of elders, even adem happen voor do tweede etappe. Maar wij, wat voor spanning brengt ons de vastentijd? Hebben wij de ont spanning dan nog nodig? Neen na tuurlijk, het is geen opgelegd pandoer die ontspanning op Laetare. Je zou kunnen zeggen dat het alleen maar een feit is dat op de liturgische ka lender staat en dat kan moeilijk re den zijn om nu eens gemaakt uit te gaan zitten puffen. Je kunt nu van daag toch geen 2 of 3 bioscoopjes gaan pikken omdat het Laetare is en omdat we er andere zondagen één pikken. Het zou al te gekunsteld zijn en trou wens veel te inspannend; je zou er maar moe van worden ook, afgezien nog van de financiële bezwaren. Te veel ontspanning brengt dus juist weer inspanning. Wat is het toch al lemaal ingewikkeld en moeilijk. Hoe pas je ontspanning in? Hoe kun je nu in vredesnaam die adempauze: Laetare nog inpassen. De moeilijkheid zit hem misschien in de twee kalenders die wij er op na hou den: een aan de muur thuis en een aparte liturgische kalender voor in dp kerk. Nog niet zo lang geleden in de tijd waar die dame ons van ver telde bijvoorbeeld moeten die twee kalenders nog een geweest zijn. Nu schijnt het echter anders. Je merkt nergens dan alleen in de kerk, dat het vasten ist Op de kalender die daar in de sacristie hangt, schijnt het nog te staan. Daar alleen ook horen we van Laetare. Daar is er vandaag iets ver anderd: weer even bloemen en het paars is roserood. Als we die dame met die bloedko ralen weer eens ontmoeten, zullen we vast en zeker vragen waar of zij vroe ger haar kalenders kocht. T. K Hi Ochtendgymnastiek in het Ampleforth college. Het „house"-systeem is karakteristiek voor dit college, waar de studenten in verscheidene huizen wonen. Oriel college, het universiteitscollege van Newman. Op de achtergrond St,-Mary's waar hij zijn beroemde preken heeft gehouden. BELEMMERT DE KERK DE VOORUITGANG Zo wordt er beweerd! Maar is het ook zo? Wanneer we spreken over de kerstening van de wereld, dan wil dat niet zeggen, dat het élan van de wereld en de vooruit gang een halt wordt toegeroepen, dat er levensvreemde elementen aan de wereld worden toegevoegd, maar dat de christelijke beginse len worden doorgetrokken tot in het concrete leven. Als gelovigen weten we, dat er geen tegenstel ling is tussen de God, die de wereld geschapen heeft en de God, die de wereld verlost heeft en tot haar heil brengt. Integendeel: juist door de verlossing van Christus wordt de wereld aan zichzelf teruggege ven; wordt de zondigheid de diepste oorzaak van het verval en van de ontreddering uitgeban nen, kan de wereld haar grote mo gelijkheden en haar diepste aanleg weer realiseren. Kerstenen van de wereld betekent daarom de wereld tot in haar diepste aanleg en verste mogelijkheden uitbouwen. Kerste nen van het gezin b.v. betekent het huwelijksleven zijn grootste uit bloei geven; het is dg beste voor waarde voor het menselijk geluk. Kerstenen van de arbeid betekent de waardering van de arbeid en juist niet de ontwaarding, welke we tegenwoordig overal zien. Ker stenen van de wetenschap betekent juist de wetenschap binden aan de waarheid, de voorwaarde van haar optimale ontplooiing- Zo krijgt b.v. de wijsbegeerte haar diepste élan; de exacte wetenschap als ge neeskunde, psychologie enz. groei en zo alzijdiger en meer aangepast aan de feitelijke mens uit. Kerste nen van de kunst betekent de ont plooiing van de kunst. Kerstenen van het vermaak verzekert het hoogste genieten. Christelijke opdracht Men kan zich natuurlijk wel af vragen: is dat wel zo. Het is alle maal zo gemakkelijk gezegd. Maar is de werkelijkheid niet anders? Hoe vaak zien we juist niet bij katholieken een zekere bedompt heid; zien we hen de vooruitgang afremmen. Het kan natuurlijk zijn dat er katholieken, ook in voor aanstaande posities, zijn geweest, die inderdaad de vooruitgang op een of ander gebied hebben tegen gehouden, maar dat bewijst niets tegen de Kerk, hoogstens tegen die mensen zelf. Er zijn van de ande re kant ook katholieken, die de we tenschap, de cultuur, de techniek hebben vooruitgeholpen. Deze worden dan voorzichtigheidshalve niet aangehaald. Maar dat bewijst ook niets. Het zou alleen iets be wijzen, als zij de wereld hebben vooruit geholpen juist uitgaande van hun katholieke levensbeschou wing, omdat daar de inspiratie voor de vooruitgang in ligt. We hopen dit later in bijzonderheden te ont wikkelen. We zullen dan zien, hoe een van de opgaven van de chris tenen is, de wereld te kerstenen dat wil zeggen, haar diepste aspiraties te verwezenlijken. Wij willen tot slot slechts even wijzen op de Wes terse beschaving en techniek, wel ke als geheel doordrenkt is van het christelijk geloof en dit, om u er voor te behoeden al te gauw een denigrerend oordeel te vellen over de Kerk in verband met dé wereld en de tijdelijke structuren. H. B.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8