Jeugdig ontwerper Jeugdige hoeden SPOEL OM die melkflos! Engelse Kaas in ons land Een dag vol afwisseling Jaarbeurs ook interessant voor de vrouw FRANS SCHMIDT Gelukkig initiatief van Leidsche wollendekenfabrikant Voor het huishouden en eigen charme Te gast bij Tien tegen één! Jonge kunstenaars ontwerpen modere deken-dessins Half vol water, schudden maar: Twee seconden en 't is klaar I Ëigen karakter en eigen cachet Kaas en wijn, de „entente Cordiale" van de dis Nieuwe mogelijkheden N ZATERDAG 30 MAART 1957 Sjentemodtj vanaf fl. 14.75 Een nieuw voorjaar Grof stro beige wit met witte gros grain band (Van onze medewerkster) Hij vroeg ons of wij liet een voudige voor lief wilden nemen en dat eenvoudige bestond dan hierin dat de show plaats vond in een kleine zaak de thee geserveerd werd door zijn eigen vrouw en de mo dellen eveneens, in zoverre je ten minste van modellen serveren kunt spreken. Maar juist dat ongekun stelde had een zeer speciale be koring na al die volmaakte shows De 26-jarige hoedenontwerper brans Schmidt met zijn vrouw in volmaakte hotels met volmaakte mannequins en volmaakte kelners. En bovendien: het kon slechter. De kleine „boutique" aan de Schelde- straat, pas geopend en nog vol geu rende succeswensen, ziet er charmant en sfeervol uit. Toen wij daar een compliment over maakten hoorden i wij dat Frans Schmidt daar zelf voor een groot deel de hand in heeft ge had. en wij dachten: „Als hij net zo goed hoeden ontwerpt als oude zaken opknapt?". Om u gerust te stellen: de hoeden deden niet onder voor het interieur. Wat wij te zien kregen was: vrouwelijk, jeugdig, charmant, gedistingeerd en bovenal bruikbaar. Al die hoeden kunnen stuk voor stuk in Holland gedragen worden. Ze staan stevig op het hoofd, een enkele grote misschien daar gelaten en waaien niet af bij de eerste de beste windvlaag. Ondanks het feit dat hij met deze collectie al enige maanden bezig is, zijn de ver schillende modetendenzen er toch in te herkennen en dat is een compli ment waard als een ontwerper van te voren al voelt wat er in de mode- lucht hangt. Zo meldden zich ook hier weer de grote flaphoeden, zuidwesters, pot- modellen (iets minder streng dan voor heen), de baretjes en de cloches. Van sisal, racello, laize, imprimé en piqué; gegarneerd met voile, strass, velours- lint of een enkele kunstbloem. Frans Schmidt heeft altijd al in de hoedjes gewild, maar voor dat het zover was toch eerst een deugdelijke schoolopleiding (Jezuïeten!) gevolgd en dat heb je ook wel nodig als je in de mode gaat. Een ieder die wel eens achter de coulissen heeft gekeken, begrijpt wel dat er wel enige aarze ling is geweest, die echter gemakke lijk werd overwonnen toen zijn vrouw in staat en bereid bleek mee te werken. Op haar past hij zijn ont werpen, met haar brengt liij ze „aan de vrouw". Er zijn geen extravagante ideëen onder en dat is wel te begrijpen want daar kun je niet van leven. Maar al heeft hij dus het praktisch nut niet uit het oog verloren, dit houdt beslist niet in dat hij teveel concessies heeft gedaan aan het pu bliek. Het zal daarom wel lopen, daar in de Seheldestraat: een goede hoed vindt altijd wel het goede hoofd. G. S.—de W. een nieuwe handschoen. Crochet-handschoenen in de nieuwe modetinten vormen de Laimböck-bijdrage tot uw lentetoilet. De Lalmböck-pasvorm staat borg voor beter passende handschoenen. TYROLER HANDSCHOENEN MAGAZIJN Handschoenen, suède jasjes, exclusieve shawls. Elbeo kousen. Amsterdam, Kalverstraat 182 Rotterdam, Lijnbaan 85 's-Gravenhage, Spuistraat 58 (Van onze Utrechtse redacteur) In menig opzicht is een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht ook zeer interessant voor de vrouw, omdat zij verscheidene nieuwe snufjes ziet op huishoudelijk ge bied, alsmede tal van artikelen voor haar'toilet. Door de aanwe zigheid van de Textiel jaarbeurs in het voorjaar, is een reisje naar de Domstad voor haar dan al bij zonder aantrekkelijk. Over de Inrichting van deze gewoon lijk zeer artistiek aangeklede show in Beatrix- en Irenehal, maar vooral over nieuwe stoffen en dessins, ho pen wij onze lezeressen nog nader in te lichten. Wel kunnen wij reeds ver tellen dat de sector woningtextiel zeer goed vertegenwoordigd zal zijn en dat de afdeling confectie en tricot dit jaar een uitbreiding ondergaat Voorts zal op de beurs een toeneming van de verwerking van nieuwe kunst vezels, al of niet vermengd met na tuurlijke vezels, waar te nemen zijn. Nieuwe spons Op de vijfde verdieping van de ge bouwen op het Vredenburg toont men u een spons, die met schriftelijke ga rantie van een half jaar verkocht wordt, gemaakt van een kunststof van geheel nieuwe makelij. Zij heeft alle goede eigenschappen van de natuur- spons, maar al$ voordeel, dat zij uit- kookbaar is in soda-water en dus voor verschil! ide doeleinden gebruikt kan worden. Op de derde verdieping vraagt men uw aandacht voor een wastafelopstand van wit plastiek met uitsparingen voor tandenborstels. Een droom van elke huisvrouw is ongetwijfeld de moderne Amerikaanse keukeninrichting, welke op het Croeselaan-terrein te aanschou wen is. Alle elementen zijn vervaar digd uit wit gemoffeld staalplaat, dat tevoren door een speciale zgn. Zintee- behandeling roestwerend is gemaakt. De gootsteenbladen zijn vervaardigd uit vinyl, dat warmtebestendig is, be stand tegen oliën en vetten en te reini gen met water en zeep. De vinylbla- den zijn te leveren in de kleuren rood zwart geaderd zwart en groen-wit ge aderd. Een complete keuken wordt opgebouwd uit losse elementen, welke geheel naar eigen inzicht gerangschikt kunnen worden, zodat voor iedere ruimte hoe groot of klein ook een pas sende inrichting kan worden samen gesteld. Maar genoeg over al dat nuttigs en laten we nu een vleugje luxe en char me brengen, die toch elke vrouw mag en moet omringen. Het is toch niet vreemd, dat wij u daarvoor naar de parfum-afdeling op de vijfde ver dieping leiden? Welnu, inhaleert u eens de Passport parfum, een zinrijke naam, omdat zij een paspoort wil zijn voor zelfverze kerdheid, elegance en welke andere verrukkelijke eigenschappen al niet meer. Het is een fabrikaat van Goya, een parfumfabrikant van wereldbete kenis, die in 1954 reeds begon met de voorbereiding voor deze geurrqke, pe netrante vloeistof. De grondgedachte was de Franse stijl: gedistingeerd en elegant. Voor alles moest het een ori gineel parfum zijn en eindelijk had men de verlangde compositie gevon den. Een briljante, warme en speelse geur als van een boeket bloemen. Combinatie van de pikante jasmin absolue met de zachte Rose de Maie en de Neroli absolue de topnoot. De basis van het parfum wordt gevormd door de combinatie van Angelica en Vetyvert, gedistilleerd uit de wortels van Khus-khusgras, dat groeit op het Franse eiland Réunion in de Indische Oceaan. Natuurlijk begeert elke vrouw, hoe gaarne zij ook in het huishouden ijvert, zachte handen. Welnu, daar voor is een Citrodermine-handcrème. die door zijn natuurlijke samenstel ling, op basis van zuivere citroensap pen, o.a. bescherming biedt tegen de schadelijke en huiduitdrogende wer king van synthetische was- en afwas- middelen. Als schoonheids-specialiteit pous seert men „Skin-up", een vinding van de Weense huidspecialiste mevrouw Friedel Schreyer- Een crème, die de oude, afgestorven huidcellen, als een waas op de huid liggend, los maakt Deze „lysing" of .losmaker" heeft naast haar diep reinigende, losmaken de en spannende werking bovendien een regenerend effect. „Skin-up*' be vat n! bepaalde veerkracht-bevorde rende stoffen, die normaal alleen ge vonden worden in de huidweefsels van zeer jonge mensen en dieren. Bin nen enkele minuten reinigt „Skin-up" de huid. laat rimpeltjes verdwijnen en tovert een elastisch-soepele, goed ge voede en opmerkelijk verjongde huid "te voorschijn. Wat kan men nog meer wensen. Wij wensen onze lezeressen een pret tige wandeling over de Jaarbeurs. (Van onze medewerkster) De Leidse wollendekenfabri kant Van Wijk, die enige jaren geleden als eerste heeft gebroken met de traditie van dekens in zachte tinten met de bloemen- en medaillondessins door het ver vaardigen van de multi-checks (de bekende blokkendeken), heeft thans jonge beeldende kun stenaars aangezocht moderne des sins voor dekens te ontwerpen. Deze oproep heeft een 300 ideeën ten gevolge gehad, waar- (Advertentle) Wie lmeft niet eens na lange tijd een goede vriend door een toevallige omstandigheid weer Ontmoet en in een opwelling uitgenodigd aan te bitten aan de huiselijke dis? En dan is de wens van de gast wet, zodat zelfs het feit, dat hij Keen liefhebber is van vis op dat moment niet 'h discussie wordt gebracht. Dit overkwam mij en een simpel telefoontje }vas voldoende om hem met een gerust hart mee nemen, ofschoon het mij bekend was, dat hij ^v'am op een dag waarop de carnifoor de deur ^erd gewezen. En na die lange jaren van schei ding valt veel te vertellen. Geen betere gelegen heid dan de tafel te verlengen met een borrel- Durtje. Iedereen die zich heeft opgewerkt tot een hoogte van puur gastronomische genieting zal op 6®h dergelijk moment toch grijpen naar de fles 'het de befaamde oude hollandse drank, omdat hfen met een pittige dronk die jaren van schei- hing wil vergeten. Wij zijn in zekere zin als hon den. wat weer lang voorbij is, moet even „be- ^huffeld" worden. Niets zo goed als het glas te heffen en „recht op en neer" te praten over wat V/as en niet werd vastgelegd in een brief. Bij de "orrel kregen wij van onze voortreffelijke gade Diet de traditionele gezoute katjang of de berg nib- hits, die nu eenmaal de eetlust vermoorden en vRn de inleiding tot het tafelen een volledige gang h'akep. Een simpele koolraap bedekt met een 'hengsel van roquefort en roomboter, rijkelijk be rooid met paprikapoeder bracht ons in de stem ming om als een Semjonowitsj en Lebedew uit 'sjechow's „Iwanow" te praten over dingen, die verrukkelijk zijn dat men vergeten zou dat de Afzonde ons in plaats van een aards paradijs ®en wereld vol ellende geschapen heeft. Na onze Eerste hernieuwde kennismaking kwam de vuur-* kvoef: de vervanging van kaas voor vis. Het was ^en substitutie, het was geen poging om van ie hood een deugd te maken, het was een daad van pure verrukking om te proeven van de Cheese T'dding, die als een simpel hoofdgerecht de ta- -1 sierde en ons liet genieten van de vreugde 'Jhn de gastronomie. Laat de pure schoonheid ^°or de „hogere" zintuigen binnenvallen, laten he estheten bewijzen dat slechts het oog en het ?°r in staat zijn om belangeloos te behagen, de *bnst van de keuken is er niet minder om. De ^hiaak, de tong is een niet te verwaarlozen fac- van een zestiental kon worden verwezenlijkt. De dessinering van dekens stelt nl. heel bijzondere eisen aan het patroon, dat door de ruwing van de wol heen moet kunnen spreken. Deze collectie heeft men, uitgevoerd in verschil lende tinten, bijeengebracht in een besloten expositie te Amster dam. Wij kunnen alleen maar zeer enthousiast zijn over deze nieuwe ontwerpen, die naar onze mening voorzien in een grote behoefte. Immers, door ruimtegebrek moet tegenwoordig de slaapkamer maar al te vaak als studeervertrek wor den gebruikt en het dubbele di- vanbed in de huiskamer is een noodmaatregel die in menig huis gezin moet worden genomen. Door een gezellige frisse deken wordt het „bed-achtige" wat weggeno men. Ons is gebleken dat de ont werpen het best tot hun recht ko men in felle kleurstellingen als bijv. zwart-wit-rood of zwart-wit -geel. Maar om de wat minder rigoureuzen vast aan de moderne dessinering te laten wennen wor den ze ook gebracht in groen-wit of rose-wit. Het is opvallend hoe alhans in onze ogen het kunstzinnig effect daarmee verlo ren gaat. De ,,kandelaar"-deken en die met de Chinese lettertekens zouden wij zo wel zelf op ons bed willen leggen al lijkt het ook zalig dromen onder een wazige wollen zwart-wit-tekening met een enkel blad er doorheen. Wij hopen dat uit de belang stelling van het publiek voor deze collectie die in het najaar in de handel zal Worden gebracht, blijkt dat de onkosten verbonden aan het aantrekken van kunstenaars en het selecteren door binnenhuis architecten niet vergeefs zijn ge weest. G. S.-de W. Kapsel van het huis Gabriel Garland tor bii een spiritueel gesprek. De port, full and uch, was de enige maar ook de ware bloem die de tafel sierde. Lach om de misvatting, dat de keuken slechts in Frankrijk bloeit en dat men in Engeland alleen '"aar„ bloemkool in het nat op zijn bord krijgt, wij hebben geproetd, dat de engelse keuken ook hoogtepunten heeft, die iedereen kan bereiken en die een weerzien na lange jaren weer tot een feest maakt, waarbij het genoegen om zijn gast te geven wat men gaarne wenst, tot een waarlijk groots moment wordt. De „shepherd pie" van de scheper, de traditionele „pudding" die men moet eten om de proef op de som te nemen, kan con curreren tegen onze ocr-degelijke en overdadige stokvis. Lang nadien is het „Engelse" element weer uit onze keuken verdwenen. Waarom? Ik weet het niet. Wellicht omdat de traditie zo ondoelmatig is om voorbij te gaan aan de mogelijkheden, die het land over Het Kanaal ons kan schenken. Wie los komt van de gewoonte, maakt pas van het tafelen een waarlijk festijn. De kaas in de keuken wordt gelukkig meer en meer gezien als het ingrediënt waarmede men een gewone schotel kan opheffen tot iets bijzon ders. De kaas, die bij de armen het dagelijks voedsel is, de kaas die in kloosters in ere wordt gehouden, de kaas die bij degenen, die niet reke nen met de economie van de uiterste zuinigheid een maaltijd kan kleuren met luxe. De kaas, die met alle vetten en vitaminen een ingrediënt is, dat door de wetenschapsmensen wordt gepro pageerd. Het kaas-assortiment is thans weer uit gebreid met nieuwe mogelijkheden nu de Engel sen ons land hebben „herontdekt" als een gebied waar zij kunnen rekenen op lieden die weten welk een edele combinatie kaas en wijn is. Ze zijn er weer, de Gloucester, „single" en „doublé" die beiden rijp en vol smaken; de Wensleydale, die slechts kan gedijen op de kalkgrond van York shire. waar men verrukt het schone landschap aanschouwt; de Cheddar die zo zwaar is om te tillen, dat, men aan body-building moet doen om het gewicht op tafel te torsen; de Caerphilly die uit volle melk is vervaardigd, waarbij de kor relige consistentie doet denken aan de mildheid van de kwark; de Leicester die aan het dessert een speciaal cachet geeft; de Cheshire die reeds s in de vroege middeleeuwen beroemd was om zijn bijzondere kwaliteit; de Derby met zijn witte gj romige kwaliteit en dan ten slotte de koning der m Engelse kazen, de Stilton. Wil men een vergelij- king: goed. Stilton is een synthese van de Gor- |j gotizola en de Roquefort. Stilton is de „blue" 1 cheese waarin een bijzondere schimmel de natuur heeft veredeld. Wij proefden deze vorstelijke kaas s met een glas Constantino Port uit het jaar 1912. g Wie de pen heeft van een dichter, zal zich moeten M inspannen om deze combinatie onder woorden te g brengen om de lezer te brengen in die staat van 1 vervoering, die de Stilton bij machte is te bewerk- s stelligen. Iedere canapé-romana bedekt met de §f meest uitgezochte champignons, die met zacht- H gebakken goudgele bacon zo knappend gegarneerd M wordt dat men zijn beste vriend uitnodigen kan s om zich neer te vleien bij dit verrukkelijke ge- recht, kan men laten zijn voor wat het is, wanneer men een goed glas Port schenkt en daarbij een H blokje Stilton op een cocktail prikker priemt. Laat de edele drank, die de „six bottles Lords" §f beroemd heeft gemaakt, over de binnenkant van s de tulpachtige gildeglazen wandelen. Laat het spel Van licht en stropige vocht een genot zijn voor uw oog, terwijl u in een fauteuil „loge" zit, want als men nipt, snuift, voorzichtig kouwt en dan met de omzichtigheid van een verstandige vrouw die haar porseleinkast bewaakt, slikt dan is het woord van Chesterton „Feast on wine and fast on water", feest met wijn en vast op water, niet zo maar een snobbistisch citaat, dat men in zijn hoofd haalt, maar een existentiële realiteit die men met liefde ondergaat. De hele kale vlak te waarop de heksen Macbeth ontmoeten, kan men als een gesublimeerde werkelijkheid terug vinden in de kaas. Ieder landschap heeft zijn eigen sterkte voor de gastronomie. Wie de Bourgogne wil overplanten in de Krim, zal flauw vocht oogsten, wie de vet te gronden langs onze rivieren wil uitstrooien over de dorre vlakte van de Sahara, zal geen goede kaas krijgen, die het kwaliteit van „Hol lands" mag dragen. In ieder landschap zit de potentie om onze smaak te voeden met een eigen kracht. De Engelse kaas heeft zijn eigen cachet. Anders dan de onze, anders dan de Franse, min der rflk, maar even boeiend om kennis mee te ma ken. CULINARIUS. (Advertentie» Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DU RYE A gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen (s er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA zijn mislukkingen uit ge sloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk bij D UR YEADan pas weet h\j, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. „Jij hebt maar een heerlijk vak," zeggen vriendinnen tegen me, „je weet lang van te vo- ren wat mode wordt." Of een van ons nog voor zich I zelf enige interesse op kan brengen voor mode- nieuwtjes! Als we zo iets te horen krijgen op het ogenblik van de collecties I als we allen dood-op zijn, dan kunnen we het met geen mogelijkheid be- amen. Eenmaal verder het seizoen in moeten we toch wel toegeven dat het vak af en toe niet zonder 1 charme is en variatie in ieder geval niet ont ij breekt. Zo zijn we enige dagen I geleden op een middag op parelvangst geweest, hebben met afgrijzen op j een overhemdencollectie drie worstelaars met ge- i broken neuzen en ver- i vaarlijke spieren aan- j schouwd die zwembroek- j jes toonden! Tot besluit j zagen we hoe de kap- i persbedienden uit een haute coiffurezaak het te- genwoordig nodig vinden de damesklanten de hand te kussen Na al die poespas zijn we tevreden en wel naar huis gestapt, dankbaar dat we weer met onze beide voeten op de grond ston den, terwijl sommigen on zer bovendien een paar mooie Japanse parels rij ker waren geworden. Voor één dag was dat werkelijk een wonderlijk mengsel! Onze parel vangst geschiedde op de volgende manier. Het huis Tecla heeft zich ge specialiseerd in cultuur parels en het wilde ook eens zijn collectie aan de gespecialiseerde pers to nen. Dit werd dan ook gedaan en daarna was er een tombola. De loten waren ronde blikjes, pre cies hetzelfde als tonijn blikjes, maar ze waren vol zeewater en elk be vatte een pareloester. De ze oesters waren per vliegtuig uit Japan ge stuurd. In iedere oesterschelp zaten twee parels. De meeste waren erg klein maar er waren ook gro tere bij. Trouwens, dat deed er niets toe, het idee werd algemeen aardig ge vonden omdat het iets was wat we nog niet hadden gezien. Dat kon helaas niet ge zegd worden van de over hemdengeschiedenis. Die werden ons getoond even als aan de winkeliers die herenondergoed verkopen en die in groten getale waren opgekomen. Ze ge noten zichtbaar en von den de worstelaars even vermakelijk als harmoni caspelers of clowns, die we later te zien kregen. De „chemiserie" toch onderbreekt zijn défilé met afgezaagde variété nummers. Maar hun pu bliek vond het prachtig terwijl de pers eerst met voldoening constateerde dat de stoelen behoorlijk opgevuld waren om daar na gelaten het einde af te wachten. Dat gebeur de niet zonder ergernis daar de radioreporter die de modellen presenteer de, hopeloos banaal was. T"d om wat te drinken was er na afloop niet meer want we moesten nog naar een kapper, die in een ultra chic restau rant zijn laatste creaties toonde. Jean-Marie, Patrick en Jean-Lon, die waarschijn lijk Jan, Piet of Klaas ne ten kwamen met aardige kapsels. Het enige be zwaar is. dat ze het hoofd vooral van boven, een groot volume geven. Ronduit gezegd leek het ons soms of de manne quins waterhoofden had den, vooral omdat ze al len smalle gezichten had den. Maar het waren wa terhoofden niet zonder distinctie en charme. Van achteren was het haar kort geknipt en het voor hoofd bijna altijd gedeel telijk bedekt met ponnie. Het haar stond bol maar was niet gegolfd, wat trouwens al een jaar lang geen mode meer is. Maar zo alleen kapsels tonen is, als men Jean- Marie, Patrick en Jean- Lon heet, niet mogelijk. Daarom werd het défilé onderbroken en een ac teur droeg gedichten van Baudelaire voor die, in die kappersatmosfeer, al was het ook van een ver fijnde luxe, wat vreemd aandeden. Wie zei ook weer dat de wereld een mallemo len is? Toch alles bij el kaar genomen, beslist een geslaagde middag. Te meer omdat de cocktail uitstekend was. En weet u waarom? Er was water te krij gen! Bij de meeste cock tails wordt champagne geschonken, een glas wa ter valt er niet te be machtigen. En juist dat doet de meesten onzer het meeste plezier, al lijkt het het toppunt van snobisme om op een champagnefuif water te willen drinken' DINY K.—W. Tecla oniwierp deze armband van culttiurparels. Het slot vormt een clips die afzonderlijk gedragen kan worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9