Koningin Elizabeth II brengt een staatsiebezoek aan Frankrijk Nieuwe opera van Menotti bij Zuidnederlandse Opera Kunstmaand A'dam '57 De heilige van Bleecker Straat Luchtvaartonderhande- lingen en defensie Z.Afrikaanse busboycot beeft resultaat Slotfeest in Louvre Nachtfeest Al 115 Friendships bestelling v™ Nylon verkreeg burgerrecht DINSDAG 2 APRIL 1957 PAGINA 3 FANTASTISCHE LUISTER AAN DE OEVERS VAN DE SEINE Persbericht legde niet bestaand verband ARNHEM KRIJGT NIEUWE R.-K. H. B. S. Directeur is reeds benoemd ZES PERSONEN OP ZOEK NAAR HUN IK Klap op de zak Estafette Eerlijkheid Met 15 componisten zal Nederland zich zelf vertegenwoordigen op de concerten van de Kunstmaand Amsterdam 1957. Koorwerken van Sweelinck en Schullaert. het blaaskwintet van Hendrik Andriessen, Fritz Schopenhauers Cantate, Diepen- brocks Electra en een sextet van Hans Kox, in opdracht van de stichting Kunst maand Amsterdam voor Alma Musica ge schreven, staan o.m. op de programma's van de vijf concertseries. Het Kunst- maand-Orkest onder leiding van Anton Kersjes, het Hollands Strijkkwartet, het Nederlands Ballet, Alma Musica en ver schillende solisten (Erna Spoorenberg Harry Sevenstern (trompet), Gerard Hen- geveld (piano) en Cora Canne Meijer) en koren verlenen hun medewerking aan de 20 concerten, die in de kleine zaal, de Bachzaal, Ons Huis, en de Maranathakerk zullen worden gegeven. Er is een aparn Mozartserie. Van Haydn zal een aantal vrij onbekende symfonieën, o.m. „Der Phi- losof". „Maria Theresia" en „Mit dem Hornsignal", worden uitgevoerd. Van Jo- hann Sebastian Bach zal Alma Musica „Das Musikalische Opfer" spelen. In Carré zal op vijf verschillende avonden de opera „Die lustige Weiber von Windsor" voor het voetlicht worden gebracht. De pro gramma's vermelden voorts werken van Vivaldi, Marcello, Loeillet, Couperin, Handel, Strauss en Britten. Het eerste concert zal op 22 mei a.s. worden gege ven, het laatste op 10 juli. De boycot van de autobusdiensten in Johannesburg en omgeving, die de neger bevolking drie maanden geleden begon, uit protest tegen een verhoging van de tarieven, schijnt resultaat te hebben. Gis termorgen kwamen vierduizend negerar beiders uit Alexandra per bus naar de stad, nadat hun was meegedeeld, dat zij dat konden doen tegen het oude tarief. Aan de actie nemen in het geheel veer tigduizend negerarbeiders deel, die bui ten Johannesburg wonen en in de stad hun werk hebben. notti in muziek gevangen werd ontzag hij zich niet om zo maar het bonte leven van de buurt zo ros als het maar zijn kan door die dialoog heen te laten pa raderen. Maar op een andere keer verstil de hij het speibeeld tot hevige spanning, toen een moeder zo maar langs de straat voor haar kindje in een armelijke wagen het bovenbedoelde wiegelied zong. Waar partituur en tekst hem de kansen lieten, daar regisseerde Baarts zo uitbundig, dat Menotti hem alleen maar dankbaar kan zijn. Muzikaal gesproken kon deze opvoering de dramatische kwaliteiten niet volgen. Dat laat zich misschien begrijpen, als men zich realiseert dat deze Zuidnederlandse Opera het met bescheiden financiële mid delen moet doen. Het orkest noemt zich het orkest Zuidnederlandse Opera, was kennelijk versterkt en wist nochtans geen voldoende beroepsstijl te brengen. Diri gent Jan Hupperts pakte soms de zaken wat al te fors aan en het koor liep hem een keer uit de hand. Met de solisten had Baarts echter enige gelukkige grepen gedaan. Rita Vermeulen gaf een aangrij pende creatie van het Heilige meisje An- nina en het Brusse'se zangeresje Lucy Vhantal maakte iets aparts van het lichte meisje Desideria. Arthur Hoogveld char geerde ook in de zang de rol van de vrijzinnige broer Michele wat al te zeer en Aloys Frings gaf een fraai gezongen priesterfiguur. In de bijrollen had men kennelijk veel bescheidener moeten zijn. Beslist grote kwaliteiten vertoonde deze opvoering in mise-en-scène, toneelbouw en décor. Een te klein toneel van de Stadsschouwburg in Heerlen was niet bij machte de grote ruimtelijke werking te onderdrukken, die Jef Baarts in deze ele menten had gevonden. Zij waren uiterst sfeervol. te laten namaken, om het bij deze gele genheid de koningin te kunnen aanbie den. en de folkloristische groepen van alle Franse provincies. Op het ogenblik, dat voor de terugtocht gedraaid wordt, is de bovenloop van de rivier binnen Parijs afgesloten door de waterspelen der Pa- rijse rivier- en ^avenbrandweer en een groot vuurwerk. De stad Parijs heef: met dit Seinefeest de historische spelen uit de t(jd der ko ningen willen overtreffen. En het ver luidt, dat voor de inrichting daarvan niet minder dan 200 miljoen franken zijn uitgetrokken. En nog steeds diezelfde dinsdag zal de president van de republiek het ko ninklijk paar naar het varyse nachtfeest begeleiden, dat op de Seine plaats heeft over de gehele lengte der rivier van de brug van de Invalides tot de eilanden van de Cité, die geheel omvaren zullen worden. De Seine en de grote monu menten aan weerszijden zullen schitte rend verlicht zijn. Het inschepen van de gasten heeft plaats westelijk van de brug der Inva lides. De ontvangst van de vloot van vijf schepen binnen het feestelijk deel der rivier (evenals de terugkeer) heeft plaats onder een fantastische ereboog van vuurwerk. Tot aan de Cité toé zijn op de oevers der rivier vendels van troepen met hun vaandels opges* in de historische uniformen, uit de tijd van Hendrik IV. de Lodewijken XIV. XV en XVI, en de „grognards van Napoleon". Op de westelijke punt van het eiland, waarop het ruiterstandbeeld staat van de Vert. Galant, zoals Henri IV wordt genoemd, wordt onder de gloeiende ver lichting een kermis gehouden in de bontheid van kleuren van het praalvolle einde der I6e eeuw. Waar de zuidelijke omvaart wordt ge nomen, verreist weldra de Notre-Dame, die niet alleen haar heerlijke lijnen in het floodlight aftekent, maar haar rijk dom aan van binnenuit sterk ver lichte kleurvensters vertoont. Aan de voet staan de „Petits Chanteurs" opge steld, het voorplein als het ware met hun wit kleed bedekkend. Er wordt om het gehele lie Saint-Louis gevaren, dat ge heel omboord is door een bloemenmarkt De. feesten van woensdag zijn minder spectaculair voor het publiek, ondanks de vele rijtoeren, die, in het kader der ruiterijen van de republikeinse garde, op zich zelf al een mooi schouwspel zijn. Een eerste-steenlegging voor de nieuwe Schotse kerk te Parijs, het bezoek aan de „Standard Athletic Club" van Meu- don, het déjeuner op het kasteel van St. Cloud, een bezoek aan generaal Nor- stadt, het bezoek aan de Renaultfabrie- ken en aan de atoominrichting van Sarclay door prins Philip en tenslotte 's avonds het avondfeest en het diner in het Louvre-paleis. Wij maken maar niet te veel melding van de grote gastmalen, die in een om geving plaats hebben, zoals alléén Pa rijs kan aanbieden, met name die in de spiegelzaal van het paleis van Versailles en in de erehal van het Louvrepaleis, waarbij steeds licht en bloemen het weelderig decor vormen. De ontzaglijke luister bij dit bezoek aangewend toont wel aan, dat Frankrijk aan deze staatshoofden-ontmoeting een diepe historische betekenis wil geven voor de twee landen, di- ondanks soms irriterende krakeelpartijtjes in hun nauwe verbondenheid een plechtanker voor West-Europa's welzijn willen zijn. (Van onze correspondent) Arnhem krijgt een nieuwe r.-k. HBS, waarvan tot directeur is benoemd dr. J. P. H. Knops. leraar in de Franse taal en letteren aan het Van Maerlant-lyceum te Den Haag. De nieuwe school zal tijdelijk worden ingericht in de noodbarakken, welke een plaats zullen krijgen in de tui nen van het Missiehuis der Paters MSC aan de Oude Velperweg, om later haar vaste onderkomen t vinden een een nieuw gebouw aan de Thomas a Kempis- laan. In september .uilen de noodgebou wen in gebruik worden genomen. ding van de lezer over. Het is niet denkbeeldig dat deze directe wijze van schrijven de katholieke lezer nu en dan de wenkbrauwen doet fron sen. Hii zal echter dienen toe te ge ven daf de hartstochtelijke eerlijk heid. die uit dit boek spreekt, op de ze wijze haar adequate, overtuigen de gestalte heeft gekregen, en dat de schrijfster hel recht had te schrij ven zoals zij deed. Er zijn ongetwijfeld bezwaren van ondergeschikte aard tegen dit boek in te brengen. Waar de schrijfster, Kennelijk meegesleept wordt door haar fascinerend onderwerp, ont staan soms overbelichte situaties. Wij hebben bijvoorbeeld de verve- line en het zelfbedrog in het huwe lijk van hef echtpaar Manning reeds lang geaccepteerd, wanneer wij, bij wijze van toegift, nog te horen krij gen dat Manning een liaison achter de rug heeft Soms ook brengt de primaire methode van schrijven mee dat de auteur haar inzichten aan de figuren dicteert: zo is het on aannemelijk dat de veertienjarige Marten Siebelir.g zó louter verstan delijk de verhouding tussen zijn ouders onderzoekt als de. schrijfster ons wil doen geloven. En zo zijn er moer details van deze aard aan te wijzen. Maar „het heeft geen zin over techniek te praten" zoals de voor treffelijk getekende kunstkenner Quartz zegt tot de schilderes Elin Breskei „het gaat in wezen om heel iets anders". M. V. TtELLA S. IiAASSE, bekend door haar opmerkelijke novelle Oeroegen haar romans „Het Woud der Verwachting" en „De Scharlaken Stad", kenschetst zelf haar onlangs verschenen boek „De „Ingewijden" als een roman. Op het eerste gezicht lijkt deze benaming merkwaardig, omdat het tverlc is opgebouwd uit een reeks van zes novellen, waarin telkens een andere centrale figuur optreedt. Niettemin is de kwalificatie roman volkomen gerechtvaardigdomdat de zes onderdelen door één thema worden beheerst: de worsteling van de hoofdpersonen om de ontdekking en aanvaarding van liet eigen ik. Elk achtervolgd door hun eigen problematiek ontmoeten en be- invloeden zij elkaar. Het lijdt geen twijfel dat de schrijfster erin is geslaagd de afzonderlijke belevenissen in één zinrijk verband te betrekken. Onder de welklinkende naam „Poem" heeft een industrie uit Enschede een gar derobe speciaal voor jonge meisjes sa mengesteld. Voor het eerst in Nederland werd het mini-iron finish toegepast op weefsels van spunrayon, de universele pophn voor alle vier seizoenen. In samenwerking met een confectionair te Helmond werd een begin gemaakt met de opbouw van een modelgarderobe voor meisjes van 4 tot 15 jaar. Kleuren en modellen zijn dusdanig, dat vrolijkheid en zonnigheid er van uit stralen. Een tapijtenfabriek uit Hilversum liet haar gedachten bij het vervaardigen van tapijten, bestemd voor export, uitgaan naar het land, waarheen zij moeten gaan en drukte iets daarvan uit in tinten en ontwerpen. Een Leidse wolspinnerij komt de man nen te hulp, die er een broertje aan dood hebben voor hun eega een knot wol te moeten ophouden, wanneer deze tot een kluwen gerold moest worden. Heel simper maar vindingrijk wordt nu de breiwol verkocht in een zak van poly-thyleen, dichtgemaakt met. twee ringen. Eén ring heeft men slechts te verwijderen, een klap op de zak is het vervolg en de draad springt te voorschijn, waarmee men aan het breien kan slaan. Manlief kan voortaan rustig zijn krantje blijven lezen Een ongekende charme en lieftalligheid aan de draagster verleent een stola of strandjasje van Evenweer, waarvan we tot nu toe alleen bedspreien kenden. Men kan zich trouwens ook in een peignoir van deze soepele, prachtig dichte en flu weelzachte stof wikkelen. Woensdag 3 april zal een delegatie off'- ciële gasten uit het buitenland op de textieljaarbeurs ontvangen wórden- Zaterdag 6 april is als „werknemers dag" gereserveerd. Dan komen enkele honderden arbeiders uit alle delen van ons land, vertegenwoordigende alle sec toren van de textiel- en kledingindustrie, de textieljaarbeurs bezoeken om de pro- dukten, aan welker vervaardiging zij heb ben meegewerkt,' in zulk een schone vorm uitgestald, te aanschouwen. Als in een hermetisch gesloten renbaan circuleren deze mannen en vrouwen door de roman, elkaar als bi; een estafette telkens het thema overreikend. Met uiterst luciede helderheid wordt het centrale pro bleem door de schrijfster aan de orde gesteld en uitgewerkt in deze verbijsterde levens. Zij ontziet niets en niemand. Zakelijk, soms klinisch en ronduit bijtend, analyseert zij de gevoels- en gedachtenwereld van haar sujetten en hun onderlinge ver houdingen. Zij ontrafelt de conven tie, zij sloopt de facade, waarachter het wezenlijke ego een beschamend bestaan 'eidt. Niets is haar heilig zo het een obstakel vormt voor het doel, dat zij zich in deze roman heeft gesteld. Zij overtuigt de lezer van haar gelijk, niet alleen door een verbluffende kennis van het oude en nieuwe Griekenland, niet alleen j door de meeslepende vaart waar- j mee dit boek is geschreven en diei ons v r sommige toch wel gezocht I aandoende toevalligheden de ogen j doet sluiten; maar vooral door de kennis van het menselijke hart die haar nooit in de steek laat, de feillo ze weergave van de beweegredenen in de menselijke reacties en gedra gingen. Ondanks al de weerzin die wij in de ontmoeting met de ver scheidene karakters ervaren, hou den hun verwachtingen en hun ver driet, hun machteloosheid en onver mogen om zichzelf en anderen „in te wijden" in een menswaardig be staan ons voortdurend geboeid. Men leest dit boek van Hella Haas- se met stijgende bewondering. Haar schrijftrant is ontdaan van elke geaffecteerdheid, zij gaat recht op de man (en de vrouw) af. In haar behoefte de benardheid van haar personen te beklemtonen laat zij soms zelfs te weinig aan de verbeel- De handeling speelt zich af in het Griekenland van vandaag. Op weg naar de fundamenten van hun eigen persoonlijkheid zwerven de figuren langs de brokstukken der antieke cultuur. Daar is het Amerikaanse meisje Jessica Manning, dat haars on danks door haar, in een karikaturaal huwelijk bijeengebleven ouders, op reis door Hellas wordt meegesleept: de ,ion-;e partisaan Niko Stephandi- dakis, die het contact met zijn ille gale vrienden en zijn door tradities beheerste familie verliest, omdat hun wereld de zijne niet meer is; L.ucas Gossehalk, leraar in de klas sieke talen, die zijn dissertatie nooit af zal maken omdat het onderwerp daarvan, de Demeter en Persefo- ne-eredienst, in het genadeloze Griekse licht als symbool voor zijn tweeslachtig bestaan verschijnt; daar is de zoon van de door Gos sehalk begeerde vrouw, Marten Sie- beling, die de voosheid in het leven van de hem omringende volwasse nen doorziet en van zijn ouders gaat walgen; de voortgejaagde schil deres Elin Breskei, begaafd met een alles ontluisterend tekentalent, en tenslotte de krankzinnig geworden Sanitater, Helmuth Sturm, die na het einde van de oorlog als een geestelijk wrak op Kreta is achter gebleven. TT/ ANNEER ons werd gevraagd wat yy voor mensen omes inziens sater dagsmiddags naar het Haags Gemeentemuseum trekken, dan sou het antwoord slechts een gissing kunnen zijn, een slag in de lucht. Het zou meer met.raden te maken hebben dan met beredeneerd antwoord geven. Over het algemeen, zo souden we radenzijn het misschien vooral mensen uit de buurt van het museum en vermoedelijk zijn zij voor het merendeel afkomstig uit beter ontwikkelde kringen. Het is na tuurlijk een antwoord dat in zijn sim pelheid bijna lachwekkend is. Gelukkig behoeft niemand er genoegen mee te nemen. De heer G. J. v. d. Hoek heeft namelijk een wetenschappelijk onder zoek naar het zaterdagbesoek aan het Haagse museum ingesteld. Wat daar uit voortkwm is heus iets anders dan een lekepraatje. Ongeveer honderd bladzijden kunstdrukpapier werden be steed aan dit brokje wetenschap. Het Nutsseminarium voor Paedagogiek stond numero 7 van haar Mededelin genblad geheel af aan de vrucht van 's heren v. d. Hoeks statistische ijver. En het resultaat van dit alles hoe zeer hebben we hiernaar gesnakt is dat niemand voortaan in het ongewisse behoeft te verkeren omtrent de her komst, de religieuze overtuiging, het dagelijks werk en de leeftijd van hen die 's zaterdags het bad uitstellen voor een bezoek aan het Haagse Gemeente museum, het doorbladeren der hoofdstukken waarin niet alleen de Haagse bevol king, haar leeftijdsgroeperinghaar be roepsbezigheden, haar godsdienstige kleur, maar ook, met de bevolking, Den Haag zelf buurtsgewijs wordt geana lyseerd. Geen wijk houdt haar karak tertrekken op den duur verborgen voor de meesters der statistiek. Ergens val len zij door de mand, de theosofen en de kleine ambtenaren, de rubberarbei ders of de „zeer gegoeden" die bijeen gekropen zijn in een bepaalde buurt en ineenden dat dit geheim kon blijven. Wanneer het globale werk der wjjk- bestudering achter de rug is, begint een fijnere machinerie te functioneren. De door zaterdagse bezoekers argeloos ingevulde vragenlijsten worden getoetst aan het beeld dat de staticus zich van de stad Den Haag had gevormd. En dan nadert 't triomfante moment waar op het wetenschappelijk eindresultaat uit de Nutspaedagogische hoge hoed men te Keer- i de af- Nederlandse Werkverband Een aardige snapshot op de Textieljaarbeurs in Utrecht. Garderobe van de jeugd. Vlaams KrïsteTiïk Toneeïverb' deratie der Vlaamse Snpfiv? de Fe- Seerlk&.fn 1? K°ninklijk Yerbm?a g^i Vlaamse"" To^e^^^d "et Cnmi« tsven te roeDen Taaigebied Bpl!?"16^0"081 Nederlands nauwe m?™ Ntderland" te™nde BelS ^^ateurtone^fn Nederlanden ten en hoe f^ties, ziS dienen t S" tig kunnen bev0rderg'twisselingen krach- 4 Nagegaan zal w toekomst een hechte .?1 hoeverre in de Joyeus en gezellig is het aanzien van het geheel en elke stand op zich nodigt daar wat stil te blijven staan en de uit gestalde artikelen, met min of meer raffi nement gepouseerd, op zijn gemak te be kijken- We vermoeden, dat vooral de da mes hier en daar wat lang zullen dralen om te genieten van het vele modieuze, dat er te zien is. We vinden op deze textielbeurs de be vestiging, dat nylon volledig is ingebur gerd; talloze nieuwe vezels zijn toegepast in kleding- huishoudgoed en andere arti kelen, van karpetten tot technische weef sels toe. Er is thans zelfs eën vezelmateriaal, dat uitstekend geschikt is voor vulling. Suède-kleding komt steeds meer in de mode, zowel voor dames en heren als voor het jonge meisje. Aardige modellen zijn er van 7/8 damesjasjes met afknoopbare capuchon. Verder dames- en herenjassen met uitknoopbare bontvoering. Er zijn van Lamofixsuède ook bijpassende hoed jes, blouses en rokken. En andere industrie komt met een goed geslaagde imitatie van suède, en wel Sué- delon, dat door zijn lage prijs voor ieder een bereikbaar is. Een fabrikant uit Dedemsvaart heef*, voor het vervaardigen van zijn badarti- kelen een speciale wol toegepast, de zo genaamde Trockenwolle. De fabrikanten, verenigd in de Ve.ours Conventie Nederland, brengen ditmaal gordijnvelours, lichtecht en in meer dan vijftig kleuren. Bij een bekende industrie op dit gebied met meer dan 150-jarige ervaring zien wc het befaamde Deventer handgeknoopte wordt getoverd. Luistert goed, het is de moeite waard. Het blijkt dat de za terdagse bezoekers van het Haagse Ge meentemuseum a) veelal bewoners zijn van nabijgelegen buurten; b) veelal be horen tot de hoogste beroepsklassen. Met wetenschappelijke bewijsvoering werd aldus bekrachtigd wat de eerste de beste ondervraagde lukraak gera den zou hebben. Stelt het U teleur, le zer? Maar dan bent U nog ver verwij derd van het diepere inzicht in wat we tenschap eigenlijk is. Wetenschap is de methode, niet het resultaat; het spel, niet de knikkers. Wat deert het de man van wetenschap dat Jan Publiek zijn uitkomsten vermoedt, wanneer hem maar het monopolie gelaten wordt van de met redenen omklede zekerheid. Niets is wetenschappelijker dan het met stelligheid en gecompliceerd be vestigen van de vox populi. HET loont de moeite zich te reali seren hoeveel geestelijke arbeid aan dit resultaat ten grondslag ligt, nog afgezien van de uren, gewijd aan de vier voorwoorden, die respectie velijk als Ten Geleide, Voorwoord, Voorbericht, en Inleiding aan de eigen lijke publikatie voorafgaan. Het is heus geen kleinigheid de kenmerken van een museumpubliek en zijn soms eigenaar dige grillen langs wetenschappelijke weg te benaderen en te onthullen. Daarbij komen hele andere dingen kijken dan bezoekersaantallen en daarmee samen hangende optelsommetjes. Onze bewon dering voor de statistici en hun rijke fantasie in het opsporen van nauwelijks ter zake doende gegevens bloeit op bij mï- f ftechte „n* moeverre in de diVs iussen de toneenvKvwerking moge- derland en België ten w lotheken in N<?~ DjJ de bovenvermelde n_ hocve van alle sloten verenigingen. ganisaties aane^- verenigingen. Er ®ar»saties aange- Werd besloten de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3