Beperkt succes voor de Nederlandse onderhandelaars in Washington K.L.M. wel naar Houston niet naar Los Angeles maar MADURODAM VOOR ZESDE MAAL GEOPEND Keukenhof Franse benzine wordt voor bekent reeds kleur mmm In Amerikaanse luchthavens mogen passagiers worden opgenomen the first Virginia King Size of finest quality NEDERLANDERS DUURDER 1-klas EINDELIJK WEER NEDERLANDSE SPEELFILMS Spanning als in een Hitclicockfilm Juntur Ccruü/uz Verbinding Randstad Holland met Brabant Departementen werken tegen elkaar in Thans ook eigen stadhuis Texas stemde democratisch Vandaag officieel geopend De toestand in Chili Bioscoopbond is discriminatie beu - 'Xb DONDERDAG 4 APRIL 1957 PAGINA 3 Na onderhandelingen, die in feite reeds elf jaar geleden zijn begonnen, is er eindelijk een nieuwe Uchtvaartovereenkonist tot stand gekomen tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika, adat verleden jaar de besprekingen waren vastgelopen, is thans na conferenties, welke aan Neder- andse zijde werden geleid door de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. van der Beugel en ®P^19 maart zijn begonnen een reslutaat bereikt, waarbij een deel der Nederlandse verlangens is ingewil- Nederland, in casu derhalve de K.L.M., krijgt in de nieuwe overeenkomst het recht diensten te on- erhouden naar New York en Houston (Texas) en van de Nederlandse Antillen via tussengelegen plaatsen «aar Miami en direct naar New-York. Amerika, d.w.z. Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen krijgen daartegenover ruime rechten voor dien den naar en via Nederland, Suriname en de Ned. Antillen. Dit resultaat van de onderhandelingen werd gisteravond in Washington door het Amerikaanse minis erie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Het betekent, dat Nederland zijn verzoek om ook een lucht en op Los Angeles te mogen openen niet ziet ingewilligd. De overeenkomst geldt voorlopig van de dag af van ondertekening. Tegelijk met het communiqué is n brief van drs. Van der Beugel aan de Amerikaanse onderminister Christian Herter gepubliceerd, aarin de leider der Nederlandse delegatie zijn teleurstelling uitspreekt over het feit, dat het op dit ogen lik met mogelijk is geweest in de overeenkomst de K.L.M het recht te geven een dienst van Nederland °aar Los Angeles te openen. De heer Van der Beugel zei verder in zijn brief, dat de Nederlandse regering van plan is de kwestie an een dienst naar Los Angeles weer ter sprake te brengen. Herter antwoordde, dat de minister van Uitenlandse zaken, Dulles, van het Nederlandse standpunt „kennis had genomen Compromis, maar Binnen vijf jaar gereed En men hoopt er binnen vijf jaar mee k'aar te zijn. 'Indien men hier slaagt, A' de verbinding Randstad Holland met *?rabant en de aansluiting van Flakkee Ills nog eerder tot stand komen dan de ",arn door het Haringvliet van Hellevoet- uis naar Goeree. Van coördinatie gesproken Bij ontwikkeling van achter gebleven gebieden Hulde voor Ike no Baby-verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei Bedrijfspensioenfonds iMSTtfVlM'- Op zijn minst voor de niet-ingewijden js de laatste dag van de onderhande- dngen in stijgende spanning verlopen. Des ochtends waren er geen bespre ngen gevoerd, omdat de leider der f^merikaanse delegatie, Aklijarvi, toen in verband met andere kwesties ver klaringen moest afleggen voor een subcommissie van het Congres. .Tegen lunchtijd verklaarden zowel Nederlandse als Amerikaanse functio narissen, dat er nog geen tijdstip was spaald voor de laatste bijeenkomst. jSn intussen werd vanwege de Neder landse ambassade verzekerd, dat drs. van der Beugel bij zijn stellige voor namen bleef om gisteravond uit Washington naar Nederland te ver dekken. Een zegsman van de Amerikaanse delegatie verklaarde, dat de toestand "delicaat" was. Hij wilde niet zeggen, JNat er in de komende uren gebeuren kon. „Er kan veel gebeuren", zo zegde (Advt-r'enMe) DE SCHOEN VAN STANDING hij, maar hij wilde niet in details treden. Een Nederlandse functionaris zei lachend, dat er een spanning heerste als in een film van Hitchcock. Meer dan drie uur later, om half elf Ned. tijd, wachtte men op de Neder landse ambassade nog steeds op een mededeling van het „State Depart ment" over het tijdstip, waarop de slotbespreking zou kunnen beginnen De leden van de Amerikaanse dele gatie konden niet telefonisch worden bereikt. In gewoonlijk goed ingelichte kringen geloofde men niet, dat het uitstel een gevolg was van aandringen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen. De maatschappijen zijn gehoord en wat zij nu nog te zeggen hebben, kan weinig meer uitmaken, zo zeide men. De Amerikaanse delegatie heeft, naar verluidt, woensdagmiddag nog bespre kingen gevoerd met de raad voor de burgerluchtvaart, een onafhankelijk orgaan, dat verantwoordelijk is voor de regeling van de Amerikaanse bur gerluchtvaart. Drs. Van der Beugel verklaarde later Lastex voering geeft dit schoentje het geheim van blijvende pasvorm en comfortvoor élke voet Perfecte „Timtur" afwerking. In grijs» zandkleur en bruinbeige suède. van „woense KORTE LIJNBAAN 3 - ROTTERDAM Naar wij van welingelichte zijde ver enten, is bij Rijkswaterstaat en de c°mmissie van het nationaal plan, als mede andere desbetreffende instanties ®en beslissing genomen inzake de plaats, ï'aarop de in het Deltaplan ontworpen ^oomseweg het Haringvliet en het Vol- kerak zal oversteken. Dit zal geschieden anaf een punt op ongeveer 100 m ten pesten van Numansdorp met een brug anaf Hoekse Waard naar de Leidam yiie voor landaanwinning en stroom- -ePaling jaren geleden al is aangelegd) °or het Volkerak, vervolgens over deze O een nieuw aan te leggen dam naar 2® Brabantse wal tussen Willemstad en Ulnteloord. het midden van de rivier zal op een Oïistmatig eiland een circulatieplein °rden aangelegd, waarop ook via een ..arn een verbinding met Goeree Over- 'akkee zal aansluiten. Het zou in het oornemen liggen nog dit jaar de werk- aamheden voor deze kunstwerken te eSinnen. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer vragen verscheidene leden de aandacht van de regering voor het ge brek aan coördinatie, dat ten aanzien van onderscheidene departementen valt op te merken bij het bevorderen van de ont wikkeling van bepaalde landsdelen, met name buiten het westen van het land. Dientengevolge ziet men, aldus de-e le den, b.v. in de ontwikkelingsgebieden het volgende geschieden: a. De minister van Economische Za ken stimuleert de industrialisatie finan cieel, veelal eveneens mt geldelijke me dewerking der betrokken provincie; b. De subjectieve uitkering uit het Ge meentefonds blijft dikwijls onvoldoende om het vereiste „klimaat" te scheppen. c. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid schrijft aan Ged. Staten voor, dat de toewijzing van woningen dient te geschieden volgens richtlijnen, welke uitsluitend aan de woningtelling zijn ontleend, derhalve zonder rekening te houden met het groot aantal personen, dat zich in een gemeente, waarin 'n sterk industrialisatieproces plaatsvindt, wenst te vestigen; d. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verleent faciliteiten om arbeidskrachten aan zodanige gemeenten te onttrekken ten behoeve van het wes ten, terwijl e. Tegelijkertijd regeringsinstellingen als de Rijksdienst voor het Nationale Plan en het Centraal Planbureau een brochure uitgeven onder de titel „Het Westenen overig Nederland", in welke brochure wordt bepleit om de in dustrie in dit overig Nederland en dus niet in het Westen te vestigen. De bovenbedoelde leden zouden gaarne van de regering vernemen, of naar haar oordeel de vijf onder a tot en met e ge noemde maatregelen onder het hoofd ka- binetspolitiek zijn onder te brengn. op een persconferentie op de Neder landse ambassade, dat hp geen zeker heid heeft, dat Herters antwoord tot spoedige resultaten zal leiden. Hjj zei, dat hjj in het algemeen voldaan was over het resultaat van de onderhande lingen. „Ik beschouw het als een com promis, maar een grote stap naar be trekkingen tussen beide landen op dit terrein, welke eens geheel bevredigend zullen zijn". Indien de landingsrechten in Los Angeles in de overeenkomst waren opgenomen, zou deze geheel be vredigend zpn geweest. De leider der Nederlandse delegatie zei, dat er tijdens de onderhandelingen ge weldige druk op de Amerikaanse regering was uitgeoefend. Deze druk zou voortdu ren en „ik denk dat hij nog groter zal worden". Er was in het begin van de week door de Nederlandse delegatie een groot succes behaald, toen de Amerikanen een voor waarde lieten vallen, volgens welke het recht op luchtlijnen afhankelijk zou zijn van de bepaling, dat ten minste vijftig I procent van het aantal passagiers alleen zou mogen vliegen tussen de landen, die de overeenkomst tekenen. De Amerikaanse delegatie scheen te vrezen, aldus de heer Van der Beugel, dat de K.L.M. op de be trokken routes het grootste deel der pas sagiers niet alleen naar Nederland zou vliegen maar ook nog naar andere Eu ropese landen. Hij hracht hulde aan president Eisen hower, die alles gedaan scheen te hebben om de onderhandelingen goed te doen verlopen. De delegatieleider sprak met klem tegen, dat de Nederlandse defensie- inspanning in verband was gebracht met het resultaat der besprekingen. Hij zei. dat hij nog dezelfde dag naar New York zou vertrekken en donderdag aan boord van de „Nieuw Amsterdam" naar Neder land zou gaan. In officiële Amerikaanse kringen werd verklaard, dat men bij de onderhande lingen rekening had gehouden met enige politieke factoren, voornamelijk het feit, dat Nederland financieel per hoofd meer tot de kracht van de Noordatlan- tische-verdragsorganisatie bijdraagt dan enig ander land en dat het nodig is Ne derland economisch sterk te houden. De Amerikaanse regering had ook rekening gehouden met het feit, dat het Neder landse volk trots is op de K.L.M., zo werd gezegd. Van de zijde van de K.L.M. kon men op dit ogenblik geen comentaar geven op hel resultaat der onderhandelingen. De Prins sloeg een flaterPrins Philip, de hertog van Edinburgh, heeft zich dinsdag enige tijd onderhouden met verschillende Engelse zee-officieren, die in een Engelse film de rol van officier hebben gespeeld. Toen de Prins op een gegeven ogenblik aan L, Williams, die in de film een rol van eerste onderofficier had ge speeld, vroeg op melk schip hij in zijn normale diensttijd diende, antwoordde deze: „Op het Koninklijke Jacht, Sir. Sinds sy2 jaar". Dit antwoord was temeer pijnlijk daar de Prins kortgeleden terugkeerde van een lange reis met het koninklijke jacht. Foto: De Prins en zijn onbekende dienaar. (Van onze Haagse redactie) Het was gisteren weer een vreugdevolle dag voor Madurodam, de kleine stad ge bouwd op het grote idee, zoals burge meester Kolfschoten zei, toen voor de zesde maal deze zich steeds uitbreidende kleinste stad van Nederland werd ge opend. De schooljeugd gaf aan de opening een speciaal cachet door als een levende, van vlaggetjes voorziene omlijsting te dienen, Tevoren sprak mevr. Boon-v. d. Starp (Advertentie). (Van onze correspondent) De tussentijdse verkiezingen voor een senaatszetel in de Amerikaanse staat Texas zijn gisteren gewonnen door de de mocraten. Daardoor blijft de democra tische meerderheid in de Amerikaanse Senaat (49 tegen 47) gehandhaafd. De democraat Ralph Yarborough werd ge kozen met ruim 310.000 stemmen. Bij de presidentsverkiezingen in 1954 en 1956 heeft Texas vóór Eisenhower gestemd. ciiuP 13 apriI aanstaande gaat in Frank- t Jk een nieuwe regeling in voor de afgif- y ,Van benzinebonnen aan buitenlanders. *oi. ns mededelingen van de K.N.A.C. Vn deze regeling de Franse benzine do?r de Nederlanders 13 procent duur- maken. hp,n 13 aPril af kunnen buitenlandse n®2oekers van Frankrijk benzinebonnen slechts verkrijgen bij banken, wis- te Kantoren e.d. op een basis van 25 li- Per dag. De bonnen worden alleen t rstrekt, indien tegelijkertijd met bui- eri 8 dse deviezen francs worden gekocht k *el tot een bedrag, waarvan de Wr<3e overeenkomt met die van de jj. veelheid benzine waarvoor men bon- li verlangt. n Nederland ontvangt men op het ogenblik voor één gulden 104 francs, in Frankrijk slechts 92. Bij omruil in Frank- rijk wordt dus een verlies geleden van 13 procent. Doordat de Nederlander de voor zijn benzine benodigde francs in Frankrijk moet kopen, wordt die benzi ne in feite 13 procent duurder. Zwitsers, Duitsers en automobilisten uit andere landen met een harde munt, leiden ver liezen van 15 tot 20 procent. Behalve direct geldelijk verlies heeft de nieuwe regeling volgens de K.N.A.C. nog vele andere bezwaren. Mede op grond ook daarvan heeft de K.N.A.C. een brief gezonden aan de Nederlandsche Bank, waarin wordt verzocht te bevor deren, dat Nederlanders die na 13 april naar Frankrijk gaan meer dan 200 gul den kunnen meenemen. Vandaag is de „Keukenhof" te Lisse of ficieel geopend. De openingsrede werd uitgesproken d^ ir de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. De heer W. H. de Monchy, hoofd-directeur van de Holland-Amerika- Lijn, droeg tijdens een lunchbijeenkomst de originele Hollandse windmolen, die in de loop van de wintermaanden naar de Keukenhof is overgebracht en vanwaar men een uniek uitzicht heeft over de tuin en de er om liggende bollenvelden, die reeds vele kleuren bekennen, aan bet be stuur van de tentoonstelling over. Deze molen, die oorspronkelijk in Groninger, stond en stamt uit het jaar 1892, is zoals bekend 'n geschenk van de H.A.L. als blijk van waardering voor de aantrekkings kracht, die men door de Keukenhof ieder jaar weer op de toeristen en met name op de Amerikanen weet uit te oefenen. Dat het voor het bestuur ieder jaar weer moeilijk is de openingsdatum op het meest gunstige tijdstip te stellen, blijkt ook nu zeer duidelijk. Werden de afgelopen jaren bij de opening nauwe lijks bloeiende bolgewassen aangetroffen, dit jaar wordt de bezoeker onthaald op een keur van bloemen, die dank zij de milde weersomstandigheden de Keuken hof een schoner aanblik geven dan de voorgaande jaren in het begin van april het geval kon zijn. Het vroege bloeisei- zoen was voor het bestuur dan ook aan leiding de Keukenhof reeds 25 maart j.l officieus voor het publiek open te stel len. Vele duizenden mensen hebben inmid dels al een bezoek aan de „tuin van Jacoba van Beieren" gebracht. De narcissen en hyacinten staan reeds in volle bloei. Ook de Tulipa's, Fosteriana en Kaufmanniana bloeien al in vele soor ten en kleuren. In de warme kas zijn rond 800 variëteiten te bezichtigen: darwin- mendel-, breeder-, parkiettulpen enz. Voegen wij hierbij nog de wilde hyacin ten, de muscari, viooltjes, primula's en bloeiende heesters, dan zal het eeniede: duidelijk zijn,dat dit jaar voor het eersl in de geschiedenis van Keukenhof reeds bij de opening zeer veel te genieten valt In 't park worden beelden geëxposeerd van o.a. Rodin, Maillol en Bourdelle. Men heeft zich beijverd om zoveel mogelijk „leesbare" beelden te exposeren, daar men heeft ervaren, dat de meerderheid van de bezoekers deze meer op prijs stelt dan abstracte voorstellingen. De verwachting van het bestuur, dat het aantal bezoekers dit jaar wederom zal stijgen (verleden jaar 522.000) lijkt gerechtvaardigd, om dat de Keukenhof thans mooier is dan ooit. de initiatiefneemster voor het plan, de ge nodigden toe in een geestig woord, waar in zij de nieuwe aanwinsten opsomde en o.m. vermeldde, dat het voor Madurodam gebouwde flatcomplex Du Soleil er thans al staat, terwijl de bouw in werkelijkheid onverwacht is opgehouden door een maat. regel in het kader der investeringsbeper- king. Staande voor het fraaie miniatuur van Dudok's Hilversumse raadhuis sprak bur gemeester J. G. Boot van Hilversum er zijn vreugde over uit, 'dat de beslissing van de Hilversumse raad om ƒ10.000 voor dit doel beschikbaar te stellen nog juist de dans der bestedingsbeperking was ontsprongen. Met de wens dat velen zouden mogen genieten van het rijke bezit Madurodam droeg de Hilversumse burgemeestr het stadhuis over. Zijn collega, mr. Kolfschoten, had enige moeite om het geheel bestuurlijk te situ eren: het gemeentehuis van Hilversum in de stad Madurodam, die weer gelegen is op het territorium van Den Haag. Overi gens stelde de Haagse burgemeester Ma durodam ten voorbeeld aan andere grote re steden, omdat hem nog nooit een woord van kritiek op dit stadje ter ore was ge komen, Reneetje Goedkoop uit Hilversum mocht daarna het kleine gouden sleuteltje aan burgemester Kolfschoten geven, die zich in allerlei bochten moest wringen om het sleutelgat van de ingang van het nieuwe stadhuis te bereiken. Toen bliezen statige herauten te paard hun trompetten, zongen de kinderen het Madurodamlied, gingen de vlaggetjes omhoog, en begonnen door een geheimzinnige hand bewogen, treinen en auto's te rijden, molens te draaien, kortom zette het gehele sprookjesachtige complex zich in beweging, waar dit maar mogelijk was. Madurodam as weer open. De stad, die verleden jaar 100.000 netto opleverde ten bate van het Nederlandse Studenten sanatorium te Laren, hoopt dit jaar meer dan 800.000 toeschouwers te ontvan gen. Tanks en militairen patrouilleerden gisteren door de verlaten straten van San tiago de Chili. De scholen zijn gesloten. Naar verluidt zijn vier plunderaars, die tijdens de onlusten van dinsdag van de gelegenheid gebruik maakten, gistermor gen zonder vorm van proces terechtge steld. Gisterenmorgen hebben zich op enkele punten van de stad weer relletjes voorge daan. Militairen vuurden op betogers, die zich niet wilden verwijderen. Meer dan tien personen zijn bij nieuwe incidenten gedood. Talrijke industriële bedrijven zijn gesloten als gevolg van stakingen. In het zuiden van de stad hebben belagers fabrie ken aangevallen. Ook deden zij talrijke po gingen tot brandstichting. Het gebouw van de communistische pers werd door onbe kenden aangevallen. Zij richtten grote schade aan. De Chileense ambassade te Den Haag meldt: „Volgens berichten, ontvangen van het ministerie van buitenlandse zaken van Chili, is de regering van Chili de situatie geheel meester. De relletjes zijn veroor zaakt door communistische groeperingen, die de maatregelen van de regering om een einde" te maken aan de inflatie tracht ten te dwarsbomen. De normale toestand is teruggekeerd en de regering wordt dooit het gehele volk gesteund." (Advertentie). Gezien de voorbereidingen, die worden getroffen, mag worden verwacht, dat in de eerstkomende t(jd een aantal Neder landse speelfilms in de bioscopen zal ver schijnen. Deze mededeling, die iedere recht ge aarde Nederlander met instemming zal begroeten, hoewel zijn spreekwoordelijke nuchterheid en de in het. verleden onder vonden teleurstellingen hem een zekere reserve zullen doen bewaren, is gedaan door de heer J. Miedema, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, tijdens de in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden ledenvergadering. Tussen de overheid en de bedrjjfsorga- nisaties is volgens de heer Miedema een belangrijke samenwerking ontstaan bij de totstandkoming van een produktiefonds voor Nederl. films, dat „onder strenge voorwaarden financiële bijdragen ver leent ten behoeve van vakkundig opge zette produktieplannen, die een redelijke kans van slagen bieden". Al houden overheid en bedrijfsorgani satie dus een zeer ruime slag om de arm met betrekking tot het verlenen van fi nanciële steun aan toekomstige filmpro- dukties, omtrent zijn mening over de ver makelijkheidsbelasting, zoals die door sommige gemeentebesturen wordt gehe ven, liet het filmbedrijf bij monde van zijn voorzitter geen twijfel bestaan. „Behalve dat de heffing van deze belas ting over het algemeen nog op discrimi nerende wijze w rdt toegepast ten aan zien van de film, wier functie temidden van de overige ontspanningsmedidaar door wordt miskend", aldus de heer Mie- lema, is er bovendien nog een aantal ge meenten, dat het tarief van 35% hand haaft". „Het filmbedrijf", ging spreker voort, „zal trachten de betrokken gemeentebe sturen langs de weg van overleg en we derzijds begrip te overtuigen van de on juistheid van een uitsluitende toepassing van dit uitzonderingstarief op de film. Zou echter vast komen te staan, dat de normale middelen falen, dan zal het film bedrijf daarin niet kunnen berusten, in zonderheid nu dit bedrijf meer en meer wordt gewikkeld in een concurrentiestrijd met andere ontspanningsmedia, die lager worden belast of ten gunste waarvan zelfs gelden van de burgerij worden geïnves teerd, terwijl het filmbedrijf door allerlei beperkende bepalingen en belemmeringen in zijn ontwikkeling wordt gestuit." Op welke wijze het bedrijf eventueel van zijn ontstemming zal doen blijken, liet de heer Miedema in het midden, maar waarschijnlijk denkt het hoofdbestuur aan het wapen van de bioscoopsluiting, dat vroeger al eens met succes in kleinere ge meenten is gehanteerd. Nadat de jaarstukken zonder hoofde lijke stemming waren goedgekeurd, wer den tot leden van het hoofdbestuur herko zen de heren M. ~esmet te Eindhoven, J. Weening te Amsterdam en A. F. Wolff te Utrecht. Bovendien werd het hoofdbestuur ge machtigd de nodige stappen te doen tot het in het leven roepen van een stichting bedrijfspensioenfonds voor het film- en bioscoopbedrijf en alle maatregelen te treffen, die voor het in werkingstellen van genoemd fonds noodzakelijk zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3