Stoomvaart Mij. „Nederland boekte hogere resultaten muur rondom boeren IN DE LANDBOUW MOET EEN STRUCTUURWIJZIGING KOMEN PHILIPS „Infraphil UW TAFELWATER UW TAFELWATER Longres over con sumptie van groente en fruit Bloembollenfeest al volop aan de gang üentpaar vergiltigd door kolendamp Zeer bevredigende gang van zaken in lopende jaar Meelfabriek „Holland" niet ontevreden Aan produktie-methode mankeert nog veel Vooi familiegebruik', in ijl lilersehroefflessen Voor familiegebruik, m 1/1 liierschroelflessen DONDERDAG 4 APRIL 1957 PAGINA 4 PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw ge^in Corso hoogtepunt in reeks van attracties Ondergeschikte invloed van hamsteraankopen INVOER VAN ALLE PAARDEN VERBODEN Kwade droes zeer gevaarlijk Nog grote investeringS' projecten Grondstoffenprijzen DUDOK BOUWT HILVERSUMS CULTUREEL CENTRUM INBREKER GEARRESTEERD Wóér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Renniea! SPANJE IN DE TOEKOMST OOK NAAR JAARBEURS? AANVARING VOOR DE WATERWEG CAFé TOT DE GROND TOE AFGEBRAND LAGERE WINST VERF- FABRIEKEN AVIS SCHIPHOL-NOORDPOOL VANCOUVER Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tielc, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. (Van onze Amsterdamse redactie) De directeur-generaal van de voedsel voorziening van het ministerie van Land bouw, mr. J. A. C. Franke, heeft gis teren in „Mercanti" te Amsterdam een congres geopend, waarop vijftig experts uit dertien Europese landen besprekingen voeren over de mogelijkheden, de con sumptie van groente en fruit in Europa te verhogen. Het congres is georganiseerd door het produktschap voor groenten en fruit en de deelnemers zijn leden van de European Productivity Agency van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, de O.E.E.S. Het ligt in de bedoeling om, voort bouwend op de conclusies van een vorig jaar in Bern gehouden soortgelijke bij eenkomst, een praktisch werkprogramma samen te stellen, dat kan leiden tot een hoger groente- en fruitverbruik. Het con gres duurt twee dagen. Vandaag zou o.a. de directeur van de centrale markt m Amsterdam, de heer J Bergvelt, een lezing houden over het be lang van de centrale markten voor de distributie van groenten en fruit. Philips „Infraphil' PHILIPS Wie thans door de bollenstreek rijdt, zal van alle kanten worden belaagd met guir landes van narcissen en tulpen. Dit wijst er ondubbelzinnig op, dat de bollenstreek zich heeft opgemaakt voor een van de hoogtepunten van het toeristenseizoen in ons land. Van heinde en verre komen reeds nu autobussen en personenauto's en wie 's zondags met haast van Haarlem naar Leiden wil, doet er beter aan over Utrecht om te rijden. Om de evidente aantrekkelijkheid van de bollenstreek voor de binnen- en buiten lands toeristen nog te vergroten, zijn on der auspiciën van de provinciale VVV Zuid-Holland ook dit jaar weer enkele bij zondere attracties in voorbereiding. Van de jaarlijks terugkerende evenementen noemen wij de internationale Tulpenrally van 6—11 mei; de tulpenbridge-drive op 12 mei en de bloemenpuzzelrit voor wiel rijders op 28 april. Van 18 april af zullen in de gehele bollenstreek op in het oog lo pende plaatsen bloemenmozaïeken worden aangebracht. Ter verdere opluistering zul len de zeven bollengemeenten Hillegom. Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sas- senheim, Warmond en Voorhout hun straten met bloemen en vlaggen versieren. Het hoogtepunt van het bloembollenfeest zal dit jaar op zaterdag 13 april vallen, als het bloemencorso voor de tiende maal door de streek zal trekken. Onder het motto „Hollands Glorie" zullen 31 praal wagens naar ontwerpen van Jos van Drial de dertien kilometer lange tocht onderne men; van Sasseriheim naar Bennebroek en terug. De stoet zal zich in Sassenheim formeren en aldaar om elf uur van de Warmonderdam vertrekken. Aan het jaarverslag over 1956 van Uni lever ontlenen wij het volgende: De om zet bedroeg 17.784.122.000 (16.119 462 009). Ondanks steeds hogere kosten heeft het grotere volume van de omzet geleid tot een bedrijfswinst van 1.053.669.000 (909.241.000). De geconsolideerde netto winst bedraagt, zoals reeds gemeld, 501489.000 (480.055.000) nadat wegens naar de winst geheven belastingen ad 551.923.000 (467.149.000) in mindering wa ren gebracht. In de geconsolideerde net towinst over 1956 zijn buitengewone win sten begrepen tot een bedrag van 25.957.000 (64.896.000, welk bedrag uitzon derlijk hoog was). Met betrekking tot de invloed van de prijsbewegingen van oliën en vetten op de nettowinst over 1956 hebben wij ook dit jaar ons te dezen gebruikelijke sy steem van winstbepaling toegepast; daar bij is ons gebleken, dat het einde van 1956 niet nodig was enige wijziging aan te brengen in de reserves tegenover voor raden. De crisis in het Midden-Oosten had tot gevolg, dat in enkele Westeuropese lan den het publiek overging tot aanzienlijke hamsteraankopen van sommige onzer ar tikelen. In verhouding tot onze totale om zetten en resnltaten was een en ander echter van ondergeschikte betekenis. De verdeling van de omzet naar arti kelen was als volgt (in miljoenen guldens) 1956 1955 Margarine, spijsvet, slaolie 2849 2665 Zeep, andere wasmiddelen 2752 2451 Toiletartikelen, parfum 293 241 Levensmiddelen .1627 1470 Plantaardige oliën, vetten 4631 4071 Veevoeder, mengvoeder 1552 1390 Diverse fabrikaten 791 734 Produkten 1126 1138 Handelsartikelen 1951 1773 Diensten i203 183 (Van onze correspondent) Aan de Gorechtkade te Groningen is gistermorgen het echtpaar Arkes levenloos in de woning aangetroffen. Het echtpaar is door kolendamp vergiftigd. De werk ster kreeg gistermorgen geen gehoor aan het perceel no. 129. Zij waarschuwde toen de buren, die met behulp van een loper naar binnen zjjn gegaan. Zjj troffen het echtpaar man 73, de vrouw 74 jaar levenloos aan in de kamer waar de na genoeg geheel afgesloten kachel kolen damp had verspreid. De lamp brandde nog en de gordijnen waren gesloten, zodat aangenomen wordt dat de twee oude mensen dinsdagavond reeds bewusteloos zijn geraakt. De G.G.D. kon slechts de dood constateren. Nadat enige weken geleden een geval van kwade droes werd ontdekt bjj een zending hier ingevoerde paarden uit Joe- go-Slavië, zijn bjj een latere aanvoer op nieuw twee paarden met deze ziekte aan getroffen. Met het oo op het risico ten opzichte van de Nederlandse paardensta- pel en de Nederlandse bevolking de kwade droes is ook zeer gevaarlijk voor mensen heeft de veterinaire dienst in middels de invoer van alle paarden ver boden. Uiteraard brengt deze maatregel de paardenslagers in bijzondere moeilijkhe den, temeer daar deze situatie naar het zich laat aanzien wel enige tijd zal duren. Dit werd medegedeeld op de gisteren in Utrecht gehouden vergadering van het produktschap voor vee en vlees. Bij de bespreking van de marktsituatie bleek voorts, dat de koeieprijzen zijn ge stegen. Op de baconmarkt zijn de note ringen vorige week aanzienlijk omlaag gegaan. De maximale aanvoer van bacon- varkens is van 13.00 stuks tot 11.000 ver laagd. Gebleken is, dat ce verhoogde aan voer van 2.000 varkens op de Nederlandse markt niet storend heeft gewerkt. Het be stuur van het produktschap besloot op ad vies van de z.g. kraancommissie de ba- conprijs van f 2.12 te handhaven en deze week de toeslag van 15 cent te verlagen tot 10 cent. Totaal 17784 16119 De geografische spreiding van de omzet was als volgt (in miljoenen guldens): Europa 11.057 (9.954), Noord- en Zuid- Amerika 1.914 (1.771), Afrika, het Midden- Oosten, Australië en Nieuw Zeeland 896 (744), het Verre Oosten 828 (734), groep United Africa 3.088 (2.915). De investeringen, die in 1955 f 298 mil joen en in 1956 f 397 miljoen beliepen, zuilen in 1957 een nog hoger bedrag ver gen. Wij achten onze liquiditeit voldoende om ook in 1957 in al onze financiële be hoeften te voorzien. die de regering in het algemeen steun den en de opvatting waren toegedaan, dat niets gedaan moest worden wat de overheid in haar taak kon hinderen, vooral met het oog op het gevaar, dat aan de Franse zaak afbreuk zou kunnen worden gedaan door het propagandis tisch gebruik, dat de opstand en zijn helpers van het blootleggen der feiten zou kunnen maken. Dit is de houding, die ceelal wordt ingenomen door leden van de MRP, Onafhankelijken en boeren partijen en Republikeinen-socialisten (Gaullisten). Van onverschilligheid inzake de barbaarse onderdruk kingsmethode is hier geen sprake, maar wel bestaat voor deze groepen een kwestie van opportuniteit inzake het publiek zich uitspreekt. Er bestaat in deze kringen nu een be treurenswaardig wanbegrip, dat de ka tholieken in Frankrijk verdeelt: in ka tholieken van rechts en links, twee be grippen. die in Frankrijk óf nietszeggend zijn, óf tot tal van kunstmatige verde lingen leiden, die met het historisch be grip van rechts en links niets te maken hebben. Zo is men er toe gekomen de katholieken, die in politiek als tot de uiterste linkerzijde der katholieken be horen. met de naam „progressisten" te bedelen, hoewel zij principieel staan te genover dat progressisme. dat de ge leidelijke weg is naar het communisme. Ongelukkigerwijze is die misvatting te dieper ingeroest, omdat linkse katho lieken zich in vele acties gelijklopend met de communistische „progressisten" gedragen. Gemakshalve een ogenblik aan de on juiste term „christen-progressisten" vasthoudend, moet er nu op gewezen worden, dat velen hunner, voornamelijk „intellectuelen", sedert de strijd in Al gerije een grote activiteit aan de dag hebben gelegd, mede door contacten met de mohammedaanse nationalisten, aan wie ze door artikelen in hun pers. door brievenbusdiensten, door het ver lenen van schuilplaatsen, enz. diensten bewezen, tot grote ergernis van het an- dersgezinde deel der Franse katholieken en van de regering. Men kan er op ver trouwen dat die katholieken naar gewe ten gehandeld hebben en met goede be doelingen, doch het blijft een feit, dat hun optreden velen ergernis heeft ge geven. Afgewacht zal moeten worden wat de bevindingen van de Franse justitie nopens enkele hunner activiteiten zullen zijn: de arrestaties van Barrat en Man- douze: de uitwijzing der priesters van Souk Ahras: het onderzoek bij de zus ters, waar de bedrijfster van een moor- dadige aanslag, communistische leidster, natuurlijk buiten weten der eerw. zus ters, een schuilplaats had gevonden; de reportages over een verblijf bij de opstandelingen in de Témoignage Chré- tien en verdere artikelen in dat weekblad die wezen op één grote, gemeenschappe lijke activiteit, die des te gemakkelijker' bij de katholieken ergernis verwekte, waar Robert Barrat, medewerker van Témoignage Chrétien. zijn reportage verschijnen deed in het progressistische duidelijk verkapt communistische „France Observateur". (Van onze Parijse correspondent) DE strijd in Algerije houdt de katho lieken in Frankrijk zeer verdeeld; er zijn er echter geen, die de rechtmatigheid van de onderdrukking van de opstand ontkennen of die de aan spraken van Frankrijk op het soeverein bezit van het grondgebied betwisten. De meningen zijn veeleer verdeeld over de methode, die aangewend wordt om de twee numeriek zo hevig ongelijke ras sen tot vertrouwensvolle samenwoning te brengen. De onverbiddelijkheid in de strijd heeft hoogst ernstige zedelijke vraag stukken opgeworpen. De opstandelingen bedienen zich van een terrorisme, dat vaak gekenmerkt wordt door hevige bloeddorstigheid. Doch feiten staan vast, die bewijzen, dat ook bij de onderdrukking zich han delingen voordoen, die de rechten der menselijke persoonlijkheid schenden,, dientengevolge misdaden zijn. waartegen de katholiek zich dus heeft te verzelten. De jongste verklaring van het Franse episcopaat, die geen politieke is, maar die de doctrine verkondigt, is niet in de feiten getreden, doch stelt de houding vast die de katholiek moet aannemen jegens het vergrijp aan de menselijke waardigheid: Het is nimmer ge oorloofd in dienst van een zaak, ook al is die op zichzelf goed, middelen te stellen, die intrinsiek slecht zijn". Hoe liggen de feiten? Enerzijds zijn er de opstandelingen, die door moord, aan slagen, brandstichtingen, kortom alle af schuwelijkheden van het terrorisme, niet alleen hun tegenstanders maar soms zelfs hun eigen verwanten ombrengen vaak op uiterst bloeddorstige en fana tieke manier. Daartegenover staat 'n on derdrukking van de opstand, die soms de zedelijke normen laat voor wat ze zijn om plaats te maken voor de weerwraak, of die in het politieel optreden van mid delen gebruik maakt, die onschuldigen treffen of die door middel van kwel lingen en folteringen inlichtingen en be kentenissen afdwingt. Die misdaden mogen vaak individueel plaats hebben en bij ontdekking door de overheid moge vaak vervolging en bestraffing plaats vinden, maar zij oefenen toch een alge mene invloed uit, die niet bevorderlijk is aan het doel van de strijd: de orde te herstellen en de verschillende rassen en volksdelen tot vreedzame samenle ving te brengen. Het gaat er hier natuurlijk niet om welk verschil in omvang het kwaad, dat aan elke zijde te zien wordt gegeven, heeft genomen. Het kwaad is nergens duldbaar en heeft overal zijn ontzet tende gevolgen: ontzaglijk lijden en noodlottige gevolgen ook bij hen die er niet aan deelnemen. „Het lijden dat uit het conflict wordt geboren dreigt al dus heeft het episcopaat het uitgedrukt tot ontmoediging te voeren met alle funeste consequenties van dien en elke arbeid voor een rechtvaardige oplossing dreigt hierdoor in gevaar te worden ge bracht. Sommigen vergeten, soms totaal de eerbied voor de menselijke persoon lijkheid, anderen raken in verwarring en twijfels, hetgeen er toe leidt, dat zij de elementaire verplichtingen jegens het vaderland in twijfel gaan trekken" Heel het drama, waarvoor zich de Franse katholieken geplaatst zien, is in dit deel der verklaring aangeduid. POLITIEK zijn de Franse katholie ken hopeloos verdeeld. Men vindt hen over alle nationale partijen verdeeld, terwijl een klein deel der ka tholieken volslagen a-politiek is. omdat zij blijven verwijlen in het verleden. Maar in essentiële vraagstukken vooral in die, waarvoor de Pauselijke encyclieken richtsnoer zijn, vinden zij elkander eensgezind en ook het woord van het episcopaat vindt getrouwe na volging. De gebeurtenissen van twee jaren moeilijkheden in Algerije hebben de katholieken niet onbewogen gelaten, maar ze hebben niet tot eenstemmigheid geleid. Verschillende houdingen deden zich voor, wier uiteenlopendheid, en vaak tegenstrijdigheid in het oog springend ls Dit kon niet uitblijven, waar de ver schillende stromingen ten aanzien van het algemeen politiek beleid natuurlijk bepaald worden door hun politieke houding in het algemeen, dus door de oartijen of bewegingen waarmee zij zich gebonden achten. Ten aanzien van de onderdrukking van de opstand in Alge rije en de daarbij gevolgde methoden, heeft dat nu tot houdingen geleid, die moeilijk verticaal zijn af te bakenen. Houdingen, soms van een scherpte, die aanstootgevend waren. Twee wel te onderscheiden stromingen zijn hier te signaleren. Enerzijds die, welke van stonde af zeer kritisch stond tegenover het beleid in Noord-Afrika en zich fel kantte tegen het door een deel van de bevolking van Europese oor sprong georganiseerde „contra-terro- risme", en die later openlijk sommige strijdmethoden. inzonderheid de marte lingen, aan de kaak ging stellen. Van de andere kant waren er degenen, De prijzen van oliën en vetten waren in 1956 hoger dan in het voorafgaande jaar, terwijl vooral die van liquide oliën ster ke schommelingen vertoonden. In het be gin van het jaar liepen de prijzen snel op, hoofdzakelijk als gevolg van de slechte olijvenoogst. In mei bereikten de prijzen een hoogtepunt, doch daarna daalden zij weer nagenoeg even snel. Deze daling werd in augustus, toen Egypte overging tot nationalisatie van het Suezkanaal, tij delijk onderbroken. Bij het uitbreken der vijandelijkheden in de'tweede helft van oktober trad een scherpe, stijging in. Te gen het einde van het jaar zette wederom een daling in. Het belangrijkste feit bij margarine en andere spijsvetten was in 1956 het succes van onze eerste kwaliteiten margarine; ook onze melanges ontwikkelden zich gunstig. Qe toeneming van de totale om zet Was echter kleiner dan in 1955, voor namelijk als gevolg van een geringe stij ging van de margarinévefkoop in Duits land. Over het algemeen zijn de winst marges op peil gebleven, hoewel zij in en kele landen zijn geslonken doordat de kosten zijn gestegen. In Nederland was onze omzet hoger en wij hebben 't markt aandeel van onze margarinemerken „Blue Band" en.„Planta" en van ons bak- en braadvet „Diamant" ruimschoots kunnen handhaven. In de Ver. Staten is onze margarine- omzet belangrijk gestegen, voornamelijk ten gevolge van de introductie van een melange onder het merk „Imperia!". Hoe wel de omzet van andere spijsvetten is af genomen, is onze totale positie sterker geworden. Een van de belangrijkste feiten in 1956 was de opmerkelijke vooruitgang, die onze synthetische wasmiddelen bijna overal hebben geboekt; zij maakten nage noeg een derde van onze totale omzet aan wasmiddelen. De omzet van onze eigenlijke zeepprodukten vertoonde slechts een be scheiden toeneming. Van onze bekende De gemeenteraad van Hilversum heeft aan de Hilversumse bouwmeester W. M. Dudok de opdracht gegeven het thans goedgekeurde voorlopige schetsplan voor de bouw van een cultureel centrum uit te werken tot een definitief plan. Het ligt in de bedoeling het centrum te bouwen tegenover de andere schepping van Du- dok, het raadhuis van Hilversum. B. en W. hebben aan de raad nog geen begroting van het gehele bouwplan over gelegd, omdat dit nog onmogelijk is Er wordt ook rekening gehouden met een op schorting van de plannen jegens dp druk van rijksoverheid en de provinciale be sturen op de gemeenten inzake de beste dingsbeperking. Het voorlopige schets- Dlan. dat thans in een definitief plan wordt omgezet, heeft ook de goedkeuring van de Hilversumse Raad voor de Kunst De Groningse recherche heeft een 31- jarige havenarbeider, die verdacht wordt van een tweetal inbraken in scholen in Groningen en een poging tot inbraak in een meubelzaak, gearresteerd Bij een inbraak in de Julianaschool te Groningen op 26 en 27 februari werd een gehoorapparaat van een leerling ont vreemd. In de nacht van 30 op 31 maart volgde een inbraak in de H. Muntingha- school, waar een grote ravage werd aan gericht. Uit de kamer van het schoolhoofd werd 200,— gestolen. Na de arrestatie van de man bleek, dat hij zich ook schul dig had gemaakt aan een poging tot in braak in een meubelzaak in de Steentil- straat. De inbreker hing door een boven raam, toen hij door de meubelhandelaar werd ontdekt. Hij wist zich toen echter I ijlings uit de voeten te maken. Hij is thans ter beschikking van de justitie gesteld. zerswaard", de „Koningswaard" ln de vaart kwam gunstiger. De gecombineerde' v.- en w.-rekening van de N.V. Stoomvaart Mij „Nederland" en de N.V. Reederij „Amsterdam" geeft een exploitatieresultaat van f 63.615 000 (48.980.000) Na afschrijvingen en reserve ring voor f 31.619 000 (29.271.000) ls er een netto-exploitatieresultaat van f 31.996 000 (19 709 000). Hieraan wordt nog toegevoegd interest en dividenden ad f 5.009 000 (4.738.000). Na reservering voor belas tingen ad 12.546.C00 (6.534.000), dotatie van f 6.547.000 (1 556 000) aan de algemene reserve en reservering van f 7.203 000 (6.868.000) voor gratificaties personeel, resteert een winst vóór statutaire reser veringen van (.10.623.000 (9.455.000) bij de Stoomvaart Mij, Nederland van f 57.000 (52.000) bij de Rederij Amsterdam (excl dividend uit te keren aan S.M.N.), terwijl 81.000 (52.000) op nieuwe rekeing over gaat. Blijkens het verslag van de N.V. Stoom vaart Mij. Nederland zijn de In 1956 met de exploitatie der schepen behaalde in komsten, dank zij het in vrijwel alle door de maatschappij onderhouden lijn diensten bevredigend ladingaanbod hoger dan die in 1955. Een daling van de kos ten heeft tot dit gunstige resultaat niet bijgedragen. Integendeel, aan hét stijgen de verloop der bedrijfslasten is nog im mer geen einde gekomen. Ten aanzien van de gang van zaken in het thans lopende jaar wordt gemeld, dat de bedrijfsuilkomsten tot nu toe zeer bevredigend zijn. Het voordelig saldo exploitatierekening beliep over 195G f 49.001.251 41.298.421), waarop in mindering wordt gebracht af schrijvingen ad 11.507.810 (9.776 817) en toevoeging aan de eserve voor vernieu wing vloot en etablissementen ad f 15.350.000 (13.750.000). Hierna resulteert een exploitatieresultaat van 22.143.441 (17.771 604). Interest en dividend leverden op I 5.159.274 (4.914.923). Na toevoeging van I 9.700.000 (6.500.000) aan de reserve voor belastingen, en dota tie van 6.950.000 (6.750.000) aan de reser ve voor gratificaties personeel resteert een winst van f 10.623.157 (9.454.634). Zoals bekend is, wordt voorgesteld een divi dend van 14 (13 U3) pet uit te keren, waavan desgewenst 4 (3 1/3) pet in aande len. T.a.v. de vloot wordt gemeld, dat deze per 1 januari bestond uil -2 (onv.) passa giersschepen met een bruto-tonnenmaat van 40.087 (onv.) en 41 (38) vrachtschepen met een bruto-tonnenmaat van 336 662 (310.366). In de jaren 1957 t/m 1960 wordt de oplevering verwacht van 10 schepen tot een totaal van 103.000 brt. Drie van deze schepen zulllen in 1957 moeten worden opgeleverd. De vloot bleef voor ernstige averijen gespaard De rekening Assuran tie eigen risico sloot niettemin met een nadelig saldo van f 309.784, voornamelijk tengevolge van het verlies van een schip van een andere rederij, op wier polis de maatschappij regelmatig medetekent. De resultaten van de N.V. Vereenigde Scheepvaartmij. over 1956 beloven bevre digend te zijn. De Holland West-Afrika- lijn profiteerde ten volle van de gunstige ontwikkeling op de open markt. De be- drijfsuitkomstén over 1956 zijn dan ook zeer gunstig. Het overgrote deel van het resultaat zal worden aangewend voor ver nieuwing en uitbreiding. De resultaten van de N.V. Ver. Ned. Tankvaartrederij zijn dankzij het feit, dat naast de „Kei- Wêèi een avond bedorven waarvan ze zteh zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillen Totdat een paar Rennles redding brachten Onmlddel lijk! 'n Wonder die Rennles - U gebruikt ze toch ook? In Iedere apotheek en drogis terij verkoopt men U Rennles graag. De Stoom-Meelfabriek Holland is over de gang van zaken tot dusverre in 1957 niet ontevreden. De resultaten van de eerste twee maanden waren ongeveer ge lijk aan die van het vorig jaar. zo werd op de jaarvergadering meegedeeld. Door een der aandeelhouders werd op gemerkt, dat het dividend over 1956 slechts op 6 pet. kon worden gehandhaafd door verlaging van de afschrijvingen. Is hiermede niet van de conservatieve weg afgeweken? De voorzitter verklaarde, dat het hierbij ging om een afwegen van be langen. Men achtte een dividend van 6 pet. onder de tegenwoordige omstandig heden toch wel verantwtoord Dit neemt niet weg, dat het streven erop gericht moet blijven om zo veel mogelijk af te schrijven. De plannen tot automatisering van het transport in de molen, waardoor men met minder arbeidskrachten zal kunnen volstaan, zullen in de komende 2 3 jaar tot uitvoering worden gebracht. In totaal zal hiermede een investering van 8 ton zijn gemoeid, te verdelen over de genoemde periode. Over de betekenis van de Euromarkt voor het bedrijf valt nog weinig te zeg gen. Wat betreft de activiteit van de handelsafdeling welke, zoals -ln het ver slag is vermeld, in belangrijke mate tot het resultaat heeft bijgedragen, werd nog nader toegelicht, dat deze heeft bestaan in het doen van transitozaken in tarwe. Het ligt in de bedoeling, dat in de naaste toekomst ook door Spanje wordt deelge nomen aan de Internationale jaarbeurs te Utrecht. Dit verklaarde de heer J de Boer, di recteur van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Madrid tijdens een be zoek aan de Voorjaarsbeurs te Utrecht. De harde werkelijkheid heeft geleerd, dat de landbouw afhankelijk is van facto ren, die de individuele boer niet kan be ïnvloeden. Zelfs nationaal kan dat niet. De omstandigheden zijn niet zo, dat za als vanzelf tot welvaart leiden, een zeke re ordening is daarbij noodzakelijk. Een welvarende boerenstand betekent een stuk ordening in de totstandkoming van de produktie. Minister Mansholt verklaarde dit gisteren in een rede, die hij hield in het Beursgebouw te Leeuwarden op de al gemene vergadering van de Friese Maat schappij van Landbouw; Z. Exc. sprak toen over: „Waar staat de landbouw, waar heen gaat hij?" Het Nederlandse volk laat de landbouw niet' in de steek, zo zeide dr. Mans- holt o.m. Het is bereid de landbouw door de moeilijke periode heen te hel pen. Maar ook. is gebleken, dat het die bereidheid niet tot elke prijs wil tonen. Het, Nederlandse volk weet, dat Gistermorgen omstreeks half acht zijn voor de monding van de Nieuwe Water weg, ongeveer acht mijl uit de kust, het Zwitserse motorschip „Silvaplana" en het Noorse stoomschip „K. C. Rögenaes" met elkaar in aanvaring gekomen. Hierdoor kreeg de „Rögenaes" vijf meter boven de waterlijn aan bakboordzijde een gat van ongeveer drie bij zeven meter. Tevens is het stuurmechanisme beschadigd, maav het schip bleef manoeuvreerbaar. Met eigen kracht is het naar Amsterdam ge stoomd voor reparatie. De „Silvaplana" is na de botsing naar Rotterdam doorge varen. De „K.C. Rögenaes" was onderweg naar Vlissingen om daar kolen te bunkeren Het schip meet 5220 brt. en hoort thuis in Haugesund De „Silvaplana" is 7007 brt. groot en is eigendom van de rederij At- tantique in Basel. Er zijn geen slacht offers. Gisternacht is het café annex woon huis „De Postduif" te Bergeijk tot de grond toe afgebrand. De brand, waar van de oorzaak niet bekend is, greep zo snel om zich heen, dat caféhouder Wil- borghs met moeite zijn vier kinderen van de bovenverdieping kon redden, waarbij hij ernstige brandwonden opliep. De aangrenzende concertzaal die door de Bergeijkse brandweer uit alle macht werd verdedigd, liep veel waterschade op maar kon behouden blijven, evenals de aangrenzende gebouwen. Bij het blussings- werk liepen enkele brandweerlieden ver wondingen op. De eigenaar was tegen brand verzekerd. Voornamelijk als gevolg van een da ling in de winstmarge is het resultaat van de N.V. Verffabrieken Avis over 1956 belangrijk teruggelopen. De netto winst beliep 53.120 (v.j. 93.497). welk bedrag in mindering wordt ge bracht op het verliessaldo AP groot f 312.758, dat hierdoor daalt tot f 259.638. De directie verwacht dat het resultaat over 1957 niet bij dat van 1956 ten achter zal blijven. De Canadian Pacifix Airlines zullen hun dienst van Vancouver naar Amsterdam over de Poolroute in het voorjaars- en zomerseizoen uitbreiden. Met ingang van 5 april komen er drie vluchten per week inplaats van twee en met ingang van 3 juni vier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4