Herberger: „Nederland heeft tegen Oostenrijk een kans"! Jongens-elftal verloor met 1-0 Spanjaard versloeg Roessel en nam de leiding over Textieljaarbeurs „onvolledig Pleegzuster Bioedwijn PÏT77FI Radio-programma Een ongewoon huwelijk tb Onze dagelijkse TC- en KC-leden zijn niet ontevreden Belgische junioren iets fortuinlijker Om het Ned. kampioenschap schaken l°rentina won met 1-0 van Rode Ster bN Grüsse an die Mutti zu Hause (via t.v.) Een Duits avondje-uit in Amsterdam r> Directeuren internationale warenhuizen misten wol, kousen en herenconfectie „Hoog Laren" gaat bejaarden verplegen DONDERDAG 4 APRIL 1957 PAGINA 9 INTERLAND IN CIJFERS Ruim 16.000 flessen en 10.000 auto's fan J>. Europese Voetbalheker Cafe's én cabarets tjokvol Krkielc gerechtvaardigd ZAND IN ZIJN OGEN. H. WIJDING TIMMERMAN GEDOOD ONDER INSTORTEND DAK Nieuw werkterrein voor sanatoria Amsterdammers bezetten lege bedden Directie Van Gend en Loos: GRONINGEN VOORLOPIG NIET PAARDLOOS TWEE MAANDEN HECHTENIS VOOR AUTOMOBILIST Oplossing van gisteren B. M. R. S. TELEVISIE door JORIS JORISSEN AMSTERDAM, woensdagavond Het is niet vaak gebeurd, dat na afloop van een wedstrijd, welke voör Nederlands Elftal een nederlaag opleverde, een zo opgewekte stem- in de kleedkamer van de Oranje-mannen heerste: gematigde tevredenheid, niet alleen over het resultaat, maar ook en eigenlijk s dat nog belangrijker over het vertoonde spel. Was slechts één uitzondering: Cor van der Hart!; hij kon er nog niet °ver uit, dat hij Siedl de bal voor de voeten had gelegd: „Ik keek tegen SLe zon in, ik zag vrijwel niets, maar ik hoorde Frans de Munpk roepen. £/°u, en toen speelde ik die bal langs de doellijn en daar stond die IJuitser; o!" Van der Hart sloeg met de handpalm tegen zijn voorhoofd. Aanvoerder Roel Wiersma vond de 2-1 overwinning iets te veel. „Ander half tegen één was de uitslag geweest, die de verhouding het best had aangegeven." Hit de monden van de officials tekenden wij de volgende reacties Op: Hoolboom (voorzitter K.C.): „Ik ben tevreden. De Duitsers hadden een oetere conditie, maar onze jongens hebben een uitstekende wedstrijd sespeeld." Pelikaan (lid K.C.): „Wij kunnen zeker voldaan zijn over het spel van a® jongens. Duitsland heeft gewonnen omdat het overwicht van de ~uitse achterhoede op onze aanval groter was dan het overwicht van öe Nederlandse verdediging op de Duitse aanval." Nruyver (voorzitter T.C.): „Ik ben zeker niet ontevreden, maar er moet jb onze voorhoede toch wat meer lijn, meer eenheid komen. Jan Noter- ^ans was de grote uitblinker in onze gelederen." ^teinvoorte (lid K.C.): „Een eervolle nederlaag inderdaad, maar een ^erdiende. Over de voorhoede ben ik niet zo te spreken. De verdediging ae®d het goed, Notermans was prachtig." Hrunt (secretaris K.N.V.B.): „Verloren, maar goed gespeeld. Veel betere wedstrijd, dan die van verleden jaar in Düsseldorf." Hardwick (trainer): „Het is mij erg meegevallen. Holland heeft een Soede wedstrijd gespeeld. De conditie van de meeste spelers was goed. ■Wet spel was heel wat beter dan dat in de wedstrijd tussen Oostenrijk en Duitsland in Wenen." %t was in de Duitse kleedkamer een opgewekte Sepp Herberger, die zÜn mening over de wedstrijd gaf. En ook de spelers waren zeer ge lukkig met de behaalde zege. Maar toch, ondanks die 21, heerste er Seen hoera-stemming onder de gasten. •.Die 21 is voor mij voldoende, zelfs 10 was voor mij genoeg ge feest", zei Herberger, die vol lof over het Nederlandse team was. „Er beslist geen klasse-verschil." Hij meende dat Nederland met dit 'eam tegen Oostenrijk een goede kans maakt! Han enkele Duitse spelers kregen wij de volgende uitspraken: Siedl: „Neen, het was geen toeval, dat ik die bal van Van der Hart onderschepte. Ik heb jullie stopper vele malen zien spelen, onlangs bog bij Nederland-Luxemburg, op de televisie. Ik ken zijn liefde voor terugspelen. En daarom stond ik tussen hem en De Munck bevers: „Het is een uitslag geworden die de krachtsverhoudingen goed ■Weergeeft. Bijzonder moeilijk heb ik het niet gehad." Een verdiende zege, daar waren de Duitsers het wel over eens, maar ®en verschil in klasse, neen, dat zou te sterk uitgedrukt zijn. Alleen 'rits Walter, de ere-aanvoerder van Bern, die de ploeg kwam geluk wensen, was het op dit punt niet met zijn landgenoten eens. Hij meende "at „het Duitse team zeker een klasse beter speelde." Maar naar ónze lening is Walter er deze keer naast! ,,Deutschland vor noch ein tor". Deze aanfnoedigingskreet van de dui zenden Duitse supporters, toen de gas ten een 10 voorsprong hadden be reikt, maakte de kelen dorstig en waar- schijnlijk daardoor werden tijdens de wedstrijd nog bijna 6000 flesjes bier aan de man gebracht. De restaurateur van het stadion was toch na afloop helemaal niet tevreden. „Het was veel te warm vandaag", verzuchtte hij. Hij had genoteerd in zijn totaal omzet aan dranken: 7.200 flesjes limonade, 3.000 flesjes chocomel en slechts 11.000 koppen koffie. Vooral aan kopjes koffie wordt over het alge meen bij een interland in de winter een veel grotere omzet bereikt. Het late beginuur werkte daaren tegen weer mee aan een stijging van de omzet mondvoorraad: 500 kilo warme worst dat is een lengte van 800 meter 8500 koeken, 12.000 repen cho colade en 1.500 zakjes pinda werden door de 65.000 toeschouwers verorberd. Met zorgen slaat de verkeerspolitie bij elke interlandwedstrijd de groeien de stróom voertuigen gade, waarmee de voetballiefhebbers zich naar de arena begeven. Hoewel er in Amsterdam in de om géving van het stadion meer parkeer gelegenheid is dan bij het Feijenoord- stadion, wordt het steeds moeilijker om de verkeersstroom tijdig te verwer ken. Naar schatting yan de verkeers politie kwamen er ditmaal 100 auto bussen (waarvan 1/3 gedeelte uit Duitsland) en 10.000 automobielen, die in een straal van enkele kilometers rond het stadion geparkeerd werden. Commissaris P. R. A. Roozen, die met de hulp van meer dan 300 man schappen de verkeersregeling in han den had, kon na afloop toch nog tevre den zijn. Hij had ervoor kunnen zor gen, dat vrijwel alle toeschouwers op tijd voor de wedstrijd in het stadion waren en dat, terwijl uit oostelijke richting een half uur voor de aanvang, in de buurt van het Amstelstation, nog onafzienbare rijen auto's hadden ge staan. Dat het na afloop, toen de hele drom tegelijk wilde vertrekken., niet zo vlot ging, kan men de politie echt niet kwa lijk nemen. Vooral weer in de richting Oost .kwam het -verkeer geducht vast te zitten, maar ruim een uur na het eind signaal. van scheidsrechter Leafe kon den de politiemannen met een zucht van verlichting het grote aantal posten over de gehele stad intrekken. AMSTERDAM, woensdagavond. l„ Erits Roessel heeft de leiding niet meer. Hy heeft de eerste plaats in het j "ooi om het Nederlands kampioenschap schaken, dat woensdagavond in 'sterdam met de vierde ronde werd vervolgd, moeten afstaan aan Ed Span- d, die de jeugd-kampioen in een fraaie party versloeg. Door zijn uitmuntende start had de benjamin aller belangstelling op zijn Spanjaard gevestigd. Een vastberaden Spanjaard, die voor zijn éigen biatj sDe s'tie in het leidende peloton opkwam. Spanjaard opende met wit onregel- jwe f 8n 3' me*een tegen zwarts dame-vleugel in het offensief. Roessel vu <!de onbevangen tegen en nam op zyn beurt wits koningsvleugel onder r, waarbij z^n acties al spoedig een breuk in de witte koningsstelling ver haakten. ill( Het zag er toen benauwd voor Spanjaard uit en men rekende al op een §j).Uw succes voor Roessel, die echter zyn aanval niet nauwkeurig voortzette, v^^ard weerde zich als een leeuw en buitte het niet correct voorzetten zÜn tegenstander secuur uit. Uit een tegenactie veroverde hij onverwacht Wj Stuk en in de afwikkeling marcheerde Spanjaard naar een magnifieke over n'ng, waardoor hy Roessel van de eerste plaats verdrong. uitslagen van de woensdagavond ge- öep. partijen in de vierde ronde lui- iiop!, c°rtleverOrbaan 10, Spanjaard— 0 ssel lo, Van den BoschKramer 65^ Van Scheltinga—Bouwmeester 0—1, öpUViregt—Visser 1—0, Donner—Van den „8 afgebroken. stand na de vierde ronde luidt: 1. laard 3 punten; 2/4 Bouwmeester, Barendregt 2% punt; 5/6 Donner 'Sj'^den Berg 2 1 afgbroken partij; H. ^rbaan, Cortlever, Kramer 2 punten: an Scheltinga 1% punt; 11/12 Visser, „den Bosch V& punt. '4 an andere party, die van belang was str«d om de leiding, was die tus- Donner en Van den Berg, die werd j+w°ken. Op de door Donner Spaans ij "Bende party bracht zwart met 3. f5 su *o gevaarlijke tegengambiet. Er ont- "den moeilijke verwikkelingen en It,.wit niet de juiste voortzetting koos, zwart geleideiyk het heft in han- Tydnood speelde hem echter par- Zwart wikkelde het behaalde voor- lha n*et zorgvuldig genoeg af en in de w5s afgebroken stelling staat wit U'-sehymyk beter. fraai was de overwinning van ^i^ver op Orbaan; in de doorschuif- Mt van de Franse partij opereerde °t> op de damevleugel en daarna P.. koningsvleugel. Door middel van --sn Pionoffer brak hij aldaar door en lp ,e de partij in zijn voordeel. e Partij Van den BoschKramer be stijg® de zwartspeler in een Siciliaan, die vap b op een soort doorschuifvariant Uipg Franse partij, een snelle overwin- 5;^jtoen wit de gevaren, die zijn ko- Italiaanse kampioensploeg Fio- ti;, heeft in het stadion van Par- te Belgrado, in de eerste wed- Hti»? tussen beide teams voor de halve Ss van het toernooi om de Europe- fyp Voetbalbeker, een 1—Ó-overwin- jf uehaald op Rode Ster. enige doelpunt van deze wed- die door 45.000 toeschouwers v°0r bijgewoond, werd twee minuten 'tp tijd gescoord door de linksbui ten Fiorentina, Prini. iilpj de ster speelde op dat moment s'echts negen spelers. Kort voor k'dfi geraakte de Zuidslavische rechts- tj eln *van Toplak namelijk gewond eeu botsing met een der Italiaan- ^%rauhterspelers, en negen minuten het einde moest ook linksbuiten ^Hostie met een blessure het veld aten. .twaalfde partij van de tweekamp +Ss+ft wereldkampioenschap schaken Sotwinnik en Smyslov, die na de ?t van Smyslov (wit) was afgebro- uiet hervat. Botwinnik heeft zich verder te spelen gewonnen ge- PUpjd^slov leidt thans met 7 tegen 5 De partij BarendregtVisser was een Caro-Kann verdediging, waarin beide spelers spoedig de platgetreden paden der theorie verlieten. Wit snoerde zijn tegen stander op de koningsvleugel geheel in en won een pion. Toen zwart bovendien in tijdnood niet de beste verdediging koos was hij spoedig een geslagen man. Van Scheltinga liet zich in zijn partij tegen Bouwmeester tot een combinatie verleiden, waarvan de zwartspeler met een voudige zet het incorrecte ervan be wees. Wit verloor een stuk en na enig te genspartelen de partij. (Van onze spec, verslaggever) AMSTERDAM, woensdag. „Es grueszt Euch die alte Berg- stadt an der Diemei, Warburg- Westfalen!" (vlakbij het IJzeren Gordijn). „Wer will es wagen den Welt- meister zu schlagen!". „Dem 60-jahrigen einen Sieg!". „Wir werden soviel Tore schies- sen wie hier zu Lande Tulpen spriessen!". Het waren de geestdriftige slagr zinnen op de spandoeken, die het legioen der 10.000 Duitse „Schlach- tenbummler" temidden van een woud van geel-rood-zwarte na tionale 'en wit-zwarte voetbal- vlaggen meevoerde en er de Zui delijke tribune van het Olympisch Stadion mee stoffeerde. Zoals zo vaak de Nederlandse supporters de sfeer in een buiten lands stadion brengen, zo deden de Duitse het nu in Amsterdam en daarin zijn zij bijv. door de Belgen allang vooraf gegaan. Het bracht een sfeer van opwin ding in de door volle zon overgo ten arena, een plezierige tintelen de sfeer, die aan grote sportont- moetingen het aparte pikante tintje geeft. In de pauze waren de „Schtach- tenbummler" wel bijzonder be drijvig, toen zij met honderdtallen naar de televis'°-camera's ston den te wuiven. Camera's welker beeld ook in Duitsland werd uit gezonden (en naar Oostenrijk, België. Zwitserland en Italië bo vendien). Zij bedoelden kennelijk vanuit Amsterdam een t.v.-groet te zen den aan „die Mutti zu Hause". Maar dat zij ook hun gastheren wisten te groeten, blijkt uit het spandoek, welks tekst wij hier boven het eerst aanhaalden. BREDA, woensdag De jeugdwedstrijd, tussen de voetbal teams van Nederland en België, welke woensdagmiddag te Breda is gespeeld, is met 1—9 door de Belgen gewonnen. Deze stand was bij rust reeds bereikt. Het doelpunt werd in de 25ste minuut gemaakt door Van Hemelryck. De jongens hebben zich niet laten -de primeren door het feit, dat slechts een paar honderd toeschouwers hun presta ties volgden. Zij speelden een frisse, aan trekkelijke wedstrijd, het tempo lag hoog (Van onze Amsterdamse redactie) De Duitsers hebben gisteravond en vannacht het hoogste woord gevoerd en zeer beslist het hoogste lied gezon gen in de Amsterdamse amusements wereld. En tegen Duitsers in overwin ningsroes is weinig bestand Het supporterslegioen ui£ de Heimat, dat ten getale .van tienduizend/in het Olympisch Stadion zijn voetbalhelden de zege had zien bevechten, trok na afloop van de wedstrijd uitgelaten het centrum in. De meesten hadden er een tweede vrije dag aan vastgeknoopt, om donder dag de bollenvelden en de Keukenhof te bezichtigen, en grepen dus degele genheid aan, om in Amsterdam eens heerlijk de bloemetjes "buiten te zetten. Met bier en worst uiteraard. Alle café's, restaurants en cabarets waren tjokvol en het ene glas volgde op het andere. „Trinklieder" deden weer vlot opgang. Arm in arm wiegde het legioen mee en uit volle borst werd de lof gezongen van „der Rhein und die Madchen". Het mis tige Leidse-, Rembrandt- en Thorbecke- plein hadden het in tijden niet zo druk en gezellig gehad. Het was de eerste maal na de oorlog, dat Duitsland in Am sterdam speelde en weer gewonnen had. En de feestvreugde om de hernieuwde kennismaking was ernaar. De hoteleigenaar Reinhold Bubeg uit Bad Oeijnhausen bij- Bielefeld, die met zijn zestienjarig neefje Werner Guhde per bus overgekomen was, troffen we blozend en wel achter een ferm glas bier in „De Hollandsche Molen", een ca baret op het Thorbeckeplein. waar de Duitse invasie wel erg groot en luid ruchtig was en waar de conferencier met vaderlands aanpassingsvermogen zich meteen bij had neergelegd. „We hebben verdiend gewonnen", verklaarde Bubeg trots, „we waren technisch beter, maar 'het had gelijk spel kunnen zijn, als Van der Hart die fout maar. niet had. gemaakt''. Werner roemde de Hollandse backs. Hij had wel vreemd opgekeken, toen na afloop van de wedstrijd de oranjeherrtden meteen van het veld wegliepen. „De onzen heb ben netjes naar beide veldzijden gebo gen". zei hij. Hij vond het maar zo zo, dat de tegenpartij niet zo „höflicb" ge weest was, maar zijn oom wees hem er op, dat dit een specifieke Duitse ge woonte was. Herr Bubeg kende De Munck nog uit zijn Keulse tijd. „Ja, das war mal em, Torverteidiger". Hij betreurde het, dat zij donderdag zander koffie en maar met twintig sigaretten naar de Heimat terugmochteri- Er wordt streng gecon troleerd aan de grens, vertelden ze. Het hele legioen zal dat wel jammer vinden. Maar als troost hebben ze dan de overwinning en het avondje uit m Amsterdam, dat tot diep in de nacht voortduurde. en er was in het algemeen weinig krachtsverschil. De verdienste van de Nederlandse .jeugdspelers was vooral hun zeer grote werklust. De ijver had^ vaak een negatief effect: zij gaven de bal veelal te laat af, hetgeen de taak voor de Belgische achter spelers aanmerkelijk verlichtte. In het laatste kwartier wijzigden onze juniores hun tactiek: zij .bouwden open aanvallen op, er kwam structuur in de combinaties en de Belgen geraakten daardoor buiten adem. Nederland miste in deze fase even wél een schutter. Middenvoor Feldmann 'w/as dat althans:bepaald niet; hij reageer de en kéle keren te laat op de goede passes van de binnenspelers Alma en De Vries en de Ajacied was bovendien onfortuinlijk omdat kort voor tijd twee goede kopballen van hem juist langs het Belgische doel vlogen en hij daarvóór eenmaal tegen de lat had gekopt. "De - -Vleugelspelers Bouwmeester en Braam - hadden afwisselend een goede speelhelft. Bouwmeester onderscheidde zich voor rust, Braam-daarna. De Neder landse achterhoede steunde vooral op de spil Ter Horst en linksachter Romein. Advertentie „Enkele van Uw textielfabrikanten zyn te zelfvoldaan over hyn huidige orderpor tefeuille". Dit verklaarde gisterenmiddag de heer G. S. Lioyd, directeur van een groep wa renhuizen uit Australië, tydens een bezoek aan de textiel.iaarbeurs te Utrecht. De heer Llöyd betreurde het, dat de textieljaar- alle groeperingen van de Nederlandse textielindustrie te bewegen mee te doen aan deze jaarlijkse internationale ma nifestatie. Er zijn echter nog enkele niet onbelangrijke groeperingen die menen, dat zij aan een dergelijke manifestatie niet behoeven deel te nemen. De textieljaarbeurs betreurt het ten beurs geen representajite kan worden ge- j zeerste, vooral omdat door haar toedoen noetnd van de gehele Nederlandse textiel- i jaarlijks vele buitenlandse inkopers naar industrie. Hij miste belangrijke groepe- i Utrecht komen om zich op de hoogte te ringen zoals de wolfabriko.nten, de heren- stellen van hetgeen de Nederlandse tex- confectie en de kouscnindustrie. Dergelijke reacties kwamen ook van de zijde der andere directeuren van interna tionale warenhuizen, die -gisteren een be zoek aan de textieljaarbeurs brachten. Vertegenwoordigers van warenhuizen uit Zuid-Afrika en Zweden, die vooral geïn teresseerd zijn in 't huishoudelijke ljnnen, slaagden evenmin op de textiel.iaarbeurs. Overigens had deze buitenlandse' groep grote waardering voor de inrichting van de Textieljaarbeurs en de daar geëxpo seerde produkten. Er zijn tijdens dit eer ste bezoek reeds vele goede zaken gedaan. Vooral de dessinering van de geëxposeer de stoffen had de aandacht van tal van directeuren van buitenlandse warenhuizen De directeur van/de Nederlandse tex tiel.iaarbeurs, de heer A. G. Biemond. verklaarde desgevraagd, dat de kritiek van de buitelandse gasten gerechtvaar- jigd'ls. De Nederlandse textieljaarbeurs, aldus de heer Biemond, heeft geduren de de jaren van-haar bestaan getracht tielindustrie kan bieden. Een Amsterdams jongetje van acht jaar kwam in de v. Baerlestraat een apotheek binnen, klagend dat hij niets kon zien, omdat hij zand in zijn ogen had gekregen. De apotheker belde de politie op. Oom agent onderzocht het geval, en na enig Vragen kwam de waarheid eruit: het jon getje had het verhaal verzonnen. Hij was te laat en bang, dat hij daarom thuis straf zou krijgen. Op 6 april hoopt frater Norbertus Sie gers-van de Orde der Augustijnen te Pa rijs de h. wijding van het subdiaconaat te ontvangen. versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE! UITSLUITEND bij apothekers en drogisten 'n Haco product HORIZONTAAL: 1 geboorteland, 8 meisjesnaam, 10 nauwelijks, 11 frisse, 12 pi. in Duitsland, 14 bonthuid, 17 plaats, 19 bijwoord, 20 voegwoord, 21 bevestiging, 22 titel, 23 deel v. e. schip, 26 deel v. Brabant, 28 zangstem, 30 school (fr.),31. meisjesnaam, 32. her kauwer, 34 pl. in N.-Holland. VERTICAAL: 2 vrucht, 3 land in Europa, 4 eerwaarde heer (lat. afk,), 5 treuzelig, 6 vlijtig, 7 pl. in Groningen, 9 land in Europa, 13 familielid, 15 tijd perk, 16 sportterm, 17 vruchtennat, 18 pl. in Gelderland, 24 waterdamp, 25 kindergroet, 27 heidebloempje, 28 jon gensnaam, 29 hemellichaam, 33 water in Friesland. (Van onze correspondent) Van een in Tilburg in aanbouw zijnde nieuwe fabriek van Smarius' Brood- en Beschuitfabrieken is gisteren een gedeel te van het dak ingestort. De 27-jarige timmerman F. Janssens ,werd door de brokken beton getroffen en kwam dien tengevolge om het leven. Hij laat een vrouw en een kind achter. Zijn collega Merkx, die met hem aan het werk was. bleef volkomen ongedeerd. Het ingestorte gedeelte was 12 meter lang en 10 meter breed. (Van onze correspondent) Sinds ae tuberculose zo enorm is terug gedrongen, kampen verscheiden sanatoria hier te lande met een ernstig probleem: dat van de lege bedden. Ze hebben wel verpleegruimte, maar de patiënten komen niet meer in voldoende aantal om de bed den alle te bezetten. Sommigen willen het probleem oplossen door ïyders aan andere volksziekten in de sanatoria te gaan verplegen. Men weet dat daarby b.v. in het bijzonder aan ast ma en reuma wordt gedac" t. De bestuur ders van „Hoog Laren" in Biaricum heb ben er iets anders op gevonden. Zy heb ben namelijk met de gemeente Amster dam een akkoord aangegaan om er een afdeling voor de verpleging van bejaar den uit de hoofdstad onder te brengen. Het is de bedoeling, dat dit een soort revalidatiecentrum zal worden voor ouden van dagen, die tengevolge van (langduri ge) ziekte maatschappelijk weer op de been moeten worden geholpen. Men zal de verpleging dus moeten beschouwen als een soort nazorg, welke soms maanden en zelfs wel jaren kan duren. Daarna zul len de mensen weer naar hun eigen huis of tehuis terugkeren. Voor ons land is een onderneming als deze voorlopig nog enig in haar soort. Daarbij zal zich echter ook als moeilijk heid voordoen het feit, dat men met een dergelijke nazorg nog totaal geen erva ring heeft. Het zal o.a. nodig zijn een spe ciale staf met de leiding te belasten. Een vraagstuk is ook de tijdsbesteding van de patiënten en vooral is het een vraag of men voldoende verpleegkrachten zal kun nen aanwerven. Daarom is het de bedoe ling met een klein aantal verpleegden te beginnen, dat dan eventueel kan worden opgevoerd tot zeker vijftig. Naar aanleiding van de afschaffing van de paardentractie door Van Gend en Loos heeft een Gronings comité een onderhoud gehad met de directie van Van Gend en Loos. Van Groningse zijde werd namelijk de afschaffing van paardentractie .n Gro ningen zeer betreurd. Het Gronings comité heeft thans de me dedeling gekregen van de directie van Van Gend en Loos, dat de paardentractie in de,stad Groningen he. laatste zal wor den afgeschaft, hetgeen vermoedelijk eerst over drie a vijf jaar zijn beslag zal krijgen. In 1957 zullen in verband met omstan digheden, die met de vervanging van de paardentractie door motortractie op zich zelf niets te maken hebben, ongeveer tien paarden worden vervangen, zodat er te Groningen nog plusminus 25 paarden in bedrijf zullen blijven. De directie van Van Gend en Loos zal met het Gronings comité een nieuwe be spreking hebben wanneer de afschaffing van ook deze 25 paarden actief wordt. (Van onze correspondent) De Arnhemse kantonrechter heeft gis termorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 28-jarige koopman B. van D. te Arnhem, die op 25 oktober van het vorige jaar als bestuurder van een auto in de Hoofdstraat te Velp een bejaarde wiel- Een voorlopig ingesteld onderzoek zou hebben uitgewezen, dat de verbinding tus- rijdster aanreed, die tengevolge van deze sen het dak en de onderbouw onvoldoen- aanrijding overleed. De man werd ver- de was verzekerd. Daardoor zou het dak oordeeld tot twee maanden hechtenis, ter- op de trekstang zijn gezakt met het ge- wijl hem voor de tijd van twee jaar de volg, dat de draagkolommen naar binnen bevoegdheid tot het besturen van een mo- weken en het dak instortte. torrijtuig werd ontzegd. HORIZONTAAL: 1 fel, 3 est, 6 tol, 9 r.r., 10 sta, 11 pi, 14 noot, 17 koud, 19 s.s.. 20 erker, 23 re, 24 age, 25 rem, 26 al, 28 enige, 30 da, 32 stil, 34 torn, 36 eg, 38 lek 40 de, 41 rijk, 42 arm, 43 jol. VERTICAAL: 1 frans, 2 er, 3 es, 4 sterk 5 t.a„ 7 op, 8 linde, 12 k.o., 13 po, 15 os, 16 tegel, 17 kreet, 18 ur, 21 ren, 22 erg, 26 aster, 27 lt, 29 ieder, 30 dr, 31 aa§eM n 3q ^oorsp. ïs.oó v.d. kind. 18.55 weerber. Uitzending; vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Donderdag 4 april 22.00 Orkesttijd 22.15 Topsongs van Hoek van Hollend 23.C0 Muziekland. 23.30 Verzoekprcgramma. 00.30 Sluiting. VRIJDAG 5 APRIL 1957. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO (20.05 —21.00 V V.DA 7.00 Nws 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 V.d. huis vrouw 9.35 Walerst. 9.40 Schoolradio 10.05 en 10. Gramm. 11.00 V,d. zieken 11.40 Pianoduo 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Sopr., fluit en piano 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte suz 12 55 Zonnewijzer 13.00 Nws. 13.20 Lichte muz. 13 45 V.d. vrouw 14.00 Lichte muz. 14.30 P;F'-,orec'tal 15.00 Schoolradio 15.30 Dansmuz 16.00 V.d. zieken 17.00 V.d. jeugd 17.15 Kindei koor 17.40 Beursber, 17.45 Blokfluitkoor 18.05 Lichte muz. 18.30 En nu mijn geval 18.45 Piano spel 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.20 Rege- nngsuitz. 19.30 Verz. progr. v.d. militairen 20.05 V.V.D. Ledenvergadering 21.00 Kamerork. 21.30 Kruisweg 22.30 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gramm. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 Gramm. 8.50 V.d. vrouw 9.40 Schoolradio 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding 10.20 Ham mondorgelspel 10.45 V.d. kleuters 11.05 Alt en piano. 11.30 Congres v d P v d.A. 12.00 Elektro- nisch-mandoline-ens. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.50 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gramm. 13.25 Mil. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano 14 30 Literair progr. 14.50 Gevar. progr. 16.00 Gramm. 16.20 Muzikale caus. 16.50 V.d. jeugd 17.20 Promenade-ork. 17.50 Congr. vd PvdA 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Caus. 19.00 V.d. kind 19.10 Meisjeskoor 19.30 Caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.20 Kamermuz. 20.35 Caus. 20.45 Caus 21.00 Dansmuz. 21.30 Etherforum 22.10 Buiten] weekoverz. 22.25 Volksmuz. uit India 22.40 Caus. 22.50 Avondwijding 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram Engeland, BBC Home serv. 330 m. 12.00 V. d. scholen 13.00 Any Answers 13.30 Gevar. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 The Laughtermakers 14.40 Gramm. 15.00 V.d. progr. 16.30 Orkestconc. 33 ik 35 of, 37 gij, 38 la, 39 km, 40 do. 19;00 Nws. 19.15 Stad en land 19.40 Sport 20.00 Gevar. progr. 20.45 Gramm. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Pianorecital 23.15 KJankb. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.080.13 Koersen. BBC Light progr. 1500 en 247 m. 12.00 Nws. en voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagb. 12.30 Amus. muz. 13.00 Pari. overz. 13.15 Dans muz. 14.00 Orkestconc. 14.45 V.d. kleuters 15.00 V.d. Vrouw 16.00 Nws. en Mil. ork. 16.45 Lichte muz. 17.15 Mrs. Dale's Dagb. 17.30 Orgelspel 18.00 Revue-ork. 18.45 Pianospel 19.00 Gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.24 Sport 20.30 Gevar. muz. 21.15 Discussie 22.00 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.15 Act. 23.20 Dansmuz. 24.00 Voor dracht. 0.15 Lichte muz. 0.55-1 00 Nws. NDR-WDR. 309 m. 12.00 Amus. mui. 13.00 Nws. 13.15 Omr. koor en -ork. m.m.v. sol. 14.00 Amus. muz. 16.00 Viool en pianp 17.00 .Nws. 17.40 Gramm. 19.00 Nws. 19.15 Lichte muz. 19.45 Samson, ora torium 21.45 Nws. 23.30 Pianovoordr. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk, nationaal progr.: 347 m. 12.30 Ork. conc. 13.50 Nws. 18.30 Kamermuz. 19.16 Gramm. 20.00 Béatrice. opera 22.45 Solisten conc. 23.4524.00 Nws. Brussel 324 en 484 m 324 m.: 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Marsmuz. 13.00 Nws. 13.11 Gramm. 14.00 Schoolradio 15.45 Volksdansen 16.00 Koersen 16.02 Gramm. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Duitse les 18.00 Zang en piano 18.15 Gramm. 18.20 Zang en piano (verv.) 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 19.45 Krx>n v.d. Bond der Grote Gezinnen 20.00 Ork. conc. 21.00 Kunstkaleidoscoop 21.15 Piano recital 22.00 Nws. 22.11 Zang en piano 22.55 23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 14.00 Operamuz. 15.30 Gramm. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 en 18.38 Gramm. 19.30 Nws. 20.30 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.35 Chansons 22.55 Nws. BBC uitz. voor Nederland. 17.4518.15 Nws., Londens radiodagb. en: Hoe de weekbladen het zien. (op 224 en 41 m.). DUITS progr.: 17.00 V.d. kind 17.40 Post- zegels vertellen 17.50—18.00 Opsip. dienst 20.00 Journaal en weerber. 20.20 Filmprogr. 21 00 Ge var. muz. 21.4522.10 Wandeling over de maan met de TV-telescoop. Daarna: Progr. week- overzicnt. VLAAMS—BELG. progr.: 19.00 V.d jeugd 19.C6 Kookpraatje 19.30 Nws. 20.00 Het buiten kansje, spel. (Om 22.00 Filmfragmenten». 22.30 Eurovisie: Rep. tafeltenniskampioenschappen te Wembley (Londen). 23.00 Nws. FRANSBELG. progr.: Geen uitz. 3). De agent versperde me de weg. Er was geen ontkomen aan. Och, mijnheer, laat mij toch door, hijgde ik, mijn schoonmoeder.... daar.... heeft me bijna te pakken. De doodsangst or mijn gelaat moet in mijn voordeel hebben gesproken, want een blik van begrijpen kwam in zijn kleine oogjes en hij liet mij zonder verdere uitleg door. Met bonzend hart liep ik verder tot bij een schutting, rondom een braakliggend veld. Hier klom ik over en bevond mij ein delijk in betrekkelijke veiligheid. Ik overdacht de toestand. Als ik nu maar wist, waar Molly, zich bevond. Het was een onhebbelijke gewoonte van haar, dat je haar nooit kon ontmoeten, waar je dacht dat ze was. Maar op dat braakliggend stuk land, waar allerlei vunzige geurtjes ronddreven, kon ik toch ook mijn tent niet opslaan, nog afgezien van het feit, dat. ik helemaal geen tent had. Door een reet in de schutting gluurde ik op de straat. Even verder stond een verhuiswagen .gereed tot vertrekken. Als] ik me daarin kon verbergen, zou ik mis schien de stad kunnen verlaten zonde: on- aangename ontmoetingen te moeten vre zen. Veel tijd tot bedenken kreeg ik niet, want de chauffeur klom al op zijn zit plaats. Als een dief kwam ik te voorschijn en sloop naar de wagen toe. Onderaan hing een bak, waarin allerlei goedje was opge stapeld, maar toch'bleef nog een plaatsje vrij, waar ik me in kon wringen. Het volgende ogenblik verdween ik in een wolk van stinkende dampen, terwijl ik een gevoel kreeg- .alsof d^ wereld ver ging. De wagen zette zich in beweging. Ik kreeg mijn mond vol stof en mijn been stak vreselijk. Maar ik verdroeg dit alles geduldig; als ik zo maar uit de stad kon geraken, zonder sprekende vrouwen te ontmoeten. Het geluk was met me. Na een half uur reed de wagen door de Hullepoort de stad uit. Dit was juist de richting, die ik wenste in te sla.--, want Molly had me gesproken over een rustkuur, die ze op haar buitengoed wenste te doen. Als ik nu maar op het geschikte ogenblik uit dat schommelende ding kon geraken. Ik probeerde me rekenschap te geven van de afgelegde weg, maar dat lukte me niet al te best, want die bak was nu niet .precies bedoeld om van het mooie uit zicht te laten genieten. Nadat almijn beenderen zowat door elkaar waren gerammeld, schoof ik weer naar achteren toe. De wagen reed met een matig vaartje en er bestond wel kans, dat ik me zonder al te veel onheil op de grond kon laten glijden. In een draai van de weg nam ik mijn kans waar, maar ook toen kwam ik nog zo hard op de weg terecht, dat ik even beduusd bleef liggen. Een medelijdende stem wekte me uit mijn verdoving: Zo man, ben je er afgevallen Een boer die een eindje bezijden de weg op het veld werkte, had het gevalle tje meegemaakt en wou nu aan zijn nieuwsgierigheid voldoen. Dit nam ik hem kwalijk en ik zei tame lijk vijandig: Nee, ik zat eronder om de schade lijke luchtjes op te vangen. Dat is nu verder niet meer nodig. Hij keek me een ogenblik peinzend aan en zei toen koelbloedig: Die heb je dan zeker voor de grap aan je gezicht gesmeerd Ik werd me er plotseling van bewust, dat ik er als een neger moest uitzien. Kan je me ook de weg naar Molegem aanwijzen Rechtdoor mijnheerschadelijke lucht jes zult u daar niet ontdekken, mijnheer. Ik keerde hem vastberaden de rug toe. Honderd meter verder zag ik op een wegwijzer dat ik nog zeven kilometer van Molegem af was. De weg naar Molly was lang en broeiend en toen ik eindelijk de rose villa bereikte, was ik een bezwijming nabij, want ik had herhaalde malen op de vlucht moeten slaan voor vrouwelijk gevaar. Ik kon me echter omn-ïgelijk in mijn toestand aan Molly gaan voorstellen en ook hier moest ik weer tot struikrovers praktijken mijn toevlucht, nemen. Ik verborg nog wat van mij over bleef in een bosje en wachtte geduldig alhoewel honger en dorst me begonnen te kwellen. Ik kreeg het nog aan de stok met een mierenstam, maar ook dat kwam ik te boven. Na een uur zag ik een menselijk wezen uit de richting van het dorp komen. Tot mijn onuitsprekelijke vreugde herkende ik Marcel, de knecht van de Vergauwens. De man verbleekte, toen ik uit mijn schuilplaats te voorschijn kwam. Ik speldde hem een dolle geschiedenis op de mouw, waarvan hij niets kon be grijpen, maar dat was van minder belang. Toen ik hem echter naar Molly vroeg, wist hij me te vertellen, dat die naar Hoogboom was vertrokken om een paar boodschappen te doen. Uit ervaring wist ik, dat die paar boodschappen minstens een paar dagen zouden vergen. Ik was de wanhoop nabij en wist geen raad meer. Op Marcel moest ik niet rekenen, want die was veel te bang om zichzelf in op spraak te brengen. Ik liet hem dus gaan en ging weer mijn mierenstam opzoeken. Ik voelde me uiterst ellendig en afge mat. Honger en dorst kwelden me, maar ik had de moed niet om de terugweg naar Hoogboom in te slaan, want ik kon er niet aan denken, met de trein te gaan met het oog op het vrouwelijk gevaar. Toen ik weer helder kon denken, had ik de vage indruk, dat ik minstens vijf uur geslapen had, want de schemering viel in. Niet zonder onrust dacht ik aan de twin tig kilometer, die me van Hoogboom scheidden. Toen kreeg ik een prachtige ingeving. Bij de ingang van de rose villa stond een kleine garage, en ik wist, dat Molly daar haar fiets stalde, of liever te roesten had gesteld, want fietsen vond ze te las tig. Als ik die kon bemachtigen, zou alles veel gemakkelijker gaan. Had ik niet enig recht op die fiets, aangezien Molly tocb mijn vrouw moest worden?.. Ik wachtte nog een half uur, toen het volledig duister was en sloop toen voor zichtig naar de garage. Gelukkig was het hek niet gesloten en met kloppend hart haalde ik 't reddende ding te voor schijn. Maar juist toen ik de straat op reed, schoot het licht aan op de stoep en een menselijke gestalte begon met de armen te zwaaien. Ik besloot, een list te gebruiken om eventuele achtervolgers op een dwaalspoor te brengen. Als de bliksem schoot ik de weg naar Molegem In. Honderd meter verder stapte ik af en verborg me ln het struikgewas bezh- den de weg. Wat ik verwacht had gebeur de. Een motor sloeg aan en even later zeg ik de blauwe wagen van Vergauw*n voorbijschieten. Na enige ogenblikken stapte ik weer op en sloeg ditmaal de richting van Hoog boom in. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9