Mode in de reddingboot Spoel om die melkfles Hen cocktail van voorbereidingen 8ste april Nieuwe fleur IN EEN VAAL INTERIEUR de Iaterd Portretgalerij voor Woonwetenswaardigheden voor moeilijk opvoedbare kinderen Wordt U gekweld Win aan charme AG 6 APRIL 1957 Inspiratie voor onze zomer Eigenlijk had hij architect moeten wor den Toen hij echter de Metropolitan Art School in Dublin had afgelopen realiseerde hij zich dat het nog heel wat jaren kon duren voor er van een geslaagde carrière in die richting sprake kon zijn. Die tijd besteedde Digby Morton liever aan het maken van de loopbaan die hem werkelijk lief was. De prachtige handgeweven tweeds van zijn Ierse land hadden hem alle begeestering bijge bracht die er nodig is wanneer een jonge man het besluit neemt om als mode-ontwerper zijn weg te zoeken. Doch voor het zover was moest hij nog van alles leren. Ondernemend man Ook kok! Niet laten 'koeken',- nee: Metéén onder de kraan ermee 1 -• - Se:' Misverstand ZEEPOST Te veel schaadt Het is alles mogelijk en iedereen Meisjes met zakgeld Magdalena's Beschouwend en actief De gang maand, honderd vier en veertig duizend stuks per jaar Voor een deel komt dat succes ook, doordat Morton een van die ontwerpers is, die meer doen dan alleen maar dromen over een eigen Europese stijl. Enkele jaren terug dwaalde hij in San Fran cisco door de Cbinezenwijk. Daar vond hij zijn in spiratie voor onze Europese zomer. Een simpel Chinees jasje deed hem peinzen over de luxe van Parijs en van het West End. Eigenlijk alleen maar omdat dit jasje op zo'n bijzondere manier gesne den was: het had geen schoudernaden. „Ik besprak het geval met mijn coupeurs", vertelde ons Digby Morton, „en wij besloten om onze klanten te laten delen in de wijsheid en het comfort van het oosten, aangepast op de mode-eisen van het West End". Daarna werd het Spanje, met schouderstukken op wijde lange mantels, die volledig geïnspireerd waren op de cape van de stierenvechter In die zelfde dagen daverde het in zijn salon van de ncga, de corrida, de senorita, de grande, de mantilla, de infante en het Spaanse goud.... En ook bij Spanje bleef het niet, al was het alleen al om een enkele maal een collectie gebreide modellen helemaal te kunnen inspireren op de stoere kle ding van de vissers van zijn Ierse land. Peinzend op inspiratie Digby Morton was 21 jaar toen hij in Londen aan zijn eerste baan begon. Het zouden er meer Worden, voor hij alle knepen van zijn nieuwe vak door en door kende. Het meest heeft hij daarbij toch wel te danken gehad aan zijn tijd bij het befaamde modelhuis Jay's, waar hij alle uit Parijs geïmporteerde modellen van dichtbij kon bestu deren. Een jaar later, in 1929, werkte hij al onder zijn eigen ontwerpersnaam voor het modehuis Lachasse. dat door hem plotseling een gevestigde reputatie kreeg die tegenwoordig door ontwerper Owen wordt voortgedragen. Digby Morton hoort intussen al meer dan twintig jaar tot de internatio naal erkende zelfstandig gevestigde modegroot heden. Een ondernemend man is deze vroegere leerling van de Dublinse kunstacademie altijd geweest. Drie jaar na de oorlog was hij de eerste Londense ontwerper die in Parijs de Britse mode kwam showen. In 1952 was hij wederom de eerste, die met een collectie overstak naar New York. Hij had dat al eens eerder geprobeerd. Ook in 1940 was hij met de beste modellen uit zijn collectie scheep gegaan, maar toen werd er ergens op de Atlantische oceaan een torpedo gelanceerd die passagiers en bemanning twintig koude uren in 3e reddingboten gevangen hield, voor er hulp kwam opdagen. Van Morton's collectie bleven alleen nog maar wat schetsen over.... Doch na de oorlog deed hij het beter. Al van enkele jaren geleden dateert zijn relatie met de Hathawa Shirt Co. uit Maine, waarvoor hij niet alleen als adviseur bij de inkoop van stoffen op treedt, maar eveneens als ontwerpen van de in Amerika populair geworden Lady Hathaway over hemdblouses. Dat klinkt zo simpel, maar in wer kelijkheid is het een triomf: een Europese coutu rier met alleen al in de Verenigde Staten een omzet van duizend dozijn overhemdblouses per De meeste van die collecties hebben wij gezien in de showroom in Grosvenor Hill een eiland van stilte vlakbij de drukke Grosvenor Street, waar Morton zich in 1936 zelfstandig gevestigd had waar de vroegere leerling architect zelf een oud fabrieksgebouw omtoverde tot een moderne modesalon. Hij opende daar kort na de oorlog ook een kantine voor het personeel, welke in die dagen de reputatie had dat daar voor iets meer dan een shilling de beste lunches van het West End werden geserveerd. En ook dat hoeft u niet te verwonderenBehalve mode en architectuur heeft Digby Morton namelijk nog een andere hob by: hij is een uitstekende kok en zijn soepen en casseroles vormen voor hem een minstens even grote bron van trots als zijn modecollecties. Daar om ook stelde hij van de eerste dag af zelf de menu's samen voor de personeelskantine waar hij ook zelf geregeld de lunch gebruikt als er ten minste geen gasten zijn, die zijn aanwezigheid noodzakelijk maken in de kleine maar comforta bele zolderflat (compleet met lounge en daktuin waar de Mortons hun vrienden ontvangen. Hij voelt zich daar honderdmaal beter thuis dan bij al die gelegenheden waar veel mensen bij elkaar zijn en waar hij zich alleen maar „opgesloten" voelt. Om diezelfde reden weigert hij ook herhaal delijk om in het openbaar te spreken. Dat laat hij liever aan anderen over. Ks. Tijdens een show voor koningin-moeder Eliza beth, gehouden onder auspiciën van de British Man-made Fibres Federation toonde Digby Morton deze oester kleurige baljapon van aceaat satijn. se gezoek van de Engel- ^arii gin wordt door veel «Ou J®e zaken „uitgebuit", ?eu haast kunnen zeg- n ade winkels komt «atw?rtret van koningin Eli- en prins Philip te Lu 6n in de meeste geval- ^°rdt een hele étalage ^ijd officiële visite ge- ?ota?nSelsen die al in groten "et Kanaal zijn over- .6n, kijken nu al we de étalages of ze Ovoto niet bespeuren. hO; ehd i n' kÜken nu ie f ,angs de étalage; fot0 gV?r enige dagen zullen ze heel wat anders zien! et- Gallet in de Fau- B Saint Honoré b.v. u heie b>: tW .Zet£s zo ver in hun en- gevei asrne dat ze hun hele Art 'Tvn?et de „Hunting Stu- *.°hin„- n'\ de „Tartan" van Log glr> Elizabeth bedekken! de et Gallet behoren tot lrhge Engelse hofleve- ■k^enrr die Pariis riik is' «lts» n is de zaak over de V()elt ,?mbassade gelegen en Ü°epen daarom stellig ge- 6rs u "Aet iets heel bijzon- Maar°r de dag te komen. V°Or v, anderen doen niet t6stau„en onder. Het bekende a(?s Maxim's bereidt t tslou een tiental dagen lTe?1d Engelse gerech- v een liet daarvoor niet '■r-rw een kok uit Londen hf. Ost T?aar ook een Engel- v'ddéi eerste hoopt door „l,h de tweede plus aaars °kkunst de Parijze- At j van te overtuigen, '?t 5nSelse keuken nog Vp ^echt is! °eSte mtemps zet ook beentj zijn :je voor en vult voor veertien dagen een van zijn verdiepingen met speci fiek Engelse produkten. Zo kunnen de Parij zenaars zich een paar weken lang verbeel den dat ze hun boodschap pen in Londen doen. Die „shopping in London" werd natuurlijk duchtig voorbereid en verschillende inkopers vertrokken dan ook daarvoor naar Londen. Aan een van hen overkwam een vermakelijk avontuur, dat zo typisch Engels is, dat ik niet aan de verleiding kan weer staan, het te vertellen. Na talloze bestellingen te hebben gedaan zag de inko per bij een grossier een pop gekleed in een koningsman tel en met verguld papieren kroontje op het hoofd en een scepter in de hand. De pop zag er zo leuk uit dat hij er een als monster kocht. Ze werd in een cellofane doos gepakt en de Fransman nam hem onder zijn arm mee naar zijn hotel. Boven op een bus gezeten merkte hij dat zijn medereizigers vol afkeuring en afgrijzen naar de pop ke ken. De reden daarvan ont ging hem geheel en al tot een Engelse vriend hem er een uitleg van gaf. „Dat popje stelt de konin gin voor en waarschijnlijk heeft het een japon, een on derjurk en een broekje aan. Het ding is absoluut onverl koopbaar in Engeland. Het is trouwens een schande dat een van mijn landgenoten een dergelijk ongepast arti kel maakt, al is het dan ook Uit de vloed van aanvragen, die bij onze pa- tronendienst binnenkomen blijkt, dat sommigen in de mening verkeren van alle op de keerzijde van deze wekelijkse pagina afgedrukte modellen, patronen te kunnen bestellen. Wij wijzen er daarom met nadruk op, dat patronen alleen verkrijgbaar zijn wanneer achter het nummer van het betrokken model een letter vermeld staat, dus bijv. 347 E of 342 F. Van modellen met cijfer maar zonder letter zijn dus geen pa tronen beschikbaar. Uw voorjaarstoilet is als een aquarel: een smaakvolle om lijsting accentueert de charme ervan. De keus van Uw hand schoenen en kousen verdient daarom veel zorg. Laimböck's toonaangevende collectie handschoenen en ELREO kousen bevat precies wat U verlangt. tyroler handschoenen magazijn Handschoenen, suède tasjes, exclusieve shawls. Elbeo kousen. Amsterdam Kalverstraat 182 Rotterdam Lijnbaan 85 's-Gravenhage Spuistraat 58 Het moderne interieur ontleent nieuwe mogelijkheden aan de samenwerking van verschillende industrieën. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naaim van het schip Vermeld). Argentinië; m.s. ..Libertad'' (8 april): Australië: s.s. Ar cadia'' 06 aipril); via Engeland (10 april); Bra zilië: m.s. .Libertad1'' (8 april); Canada: s.s. „Ryndam'' (11 april); Chili: via New York (11 april); Indonesië: s-s. ..Laertes" (9 april); Ned. Antillen: m.s. .Willemstad'' (9 april); Nieuw-Zeeland: via Engeland (13 april); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. .Pretoria Castle" (13 april); Brits Oost-Afrika: via Frank rijk (13 april). Het is lente, buiten poezie van de ontluikende natuur, binnen het proza van de onvermijdelijke schoonmaak Nu hoeft dat nuchter schoonmaak. Nu hoeft dat nuchter zakelijk kwaad te zijn, maar kan ook hekeken worden als een pret tige aanleiding om weer eens kleur en fleur te brengen in ons misschien wat vaal geworden of verouderd interieur Moeten er nieuwe frisse gordijnen zijn of is de bekleding van ons zit je enigszins versleten? Is hef behang wat verkleurd, moet er werkelijk dit jaar opnieuw geschilderd wor den en heeft de vloerbedekking he laas haar beste tijd gehad? Of is er louter en alleen de wens om eens met het traditionele te breken, het verlangen naar iets nieuws, iets heel anders dan we tot nu toe ge wend zijn? begrijpt, dat we bij het vernieuwen van dit alles een ware metamorfose van onze woning kunnen verwach ten, maar ook, dat het uitzoeken en combineren van al deze nieuwe dingen niet zó eenvoudig is. Zo zul len, met de vloerbedekking als grondslag, gordijnen, behang, schil derwerk en wat dies meer zij een eenheid moeten vormen, harmo nisch in dessin en kleur. Een ge bloemd tapijt b.v. en gebloemde gordijnen is te veel van het goede. Maar ook effen vlakken in moder- De Goede Herder uitsluitend voor de export". „Daar begrijp ik niets van," zei de Fransman v/> baasd, „die pop is toch een hulde aan de koninklijke fa milie, waar het Britse volk toch zo aan gehecht is." De Engelsman zuchtte en dacht bij zich zelf dat zo'n vreemdeling nu toch ook niets begreep. Hij zei alleen maar kortweg: „She is un- dressable," men kan haar uitkleden Zoals Pierre Daninos in zijn Major Thomson zegt: ,A vingt milles de distance tout est le contraire de tout". DINY K.—W. In haar eigen auto kwamen de zusters van de Goede Herder voor rijden, toen zij ons een interview hadden toegestaan. Een van haar chauffeerde zelf. Zij deed het goed en rustig en het was ons een klein plezier dat contemplatieve klooster lingen zo dicht bij de dingen van de wereld kunnen staan en ze soms zo moeiteloos hanteren. Wij hebben wel ooit kloosterlingen gezien in een auto, maar dat was in een Ameri kaanse film. Dat zij ook in Neder land blijkbaar een zo gewoon ver schijnsel waren, wisten wij niet. De chauffeuse was een jonge moderne vrouw. De ander, die het woord voerde was stil en beschaafd, in alle opzichten een dame. De laatste begon het gesprek niet met te zeggen, dat zij de geestelijke dochters waren van de Francaise Marie de Saint Euphrasie Pelletier, een prachtige vrouw, over wie wij destijds bij haar heiligverklaring moch ten schrijven. Zij vertelde ook niet vol trots dat het de zusters van de Goede Herder waren geweest, die een eeuw geleden in Nederland de katho lieke traditie voortzetten. Het is even wel zo. Toen een eeuw geleden de emancipatie van de gouw begon, stichtten de zusters van de Goede Her der haar eerste klooster te Leiderdorp. En nu de eerste vrouw die in Neder land minister werd katholiek is, gaan onze gedachten vanzelf terug naar de traditie van de katholieke vrouw die eigenlijk geen emancipatie odig had om geëmancipeerd te zijn. Zij begon ook niet, met te vertelLu, dat de Goe de Herde, misschien wel de grootste congregatie van de wereld is, wijl zij 400 huizen telt. Nog onlangs zijn nieu we huizen geopend in Portugal en Pe ru. Zij vertelde niet dat de Paus zelf beschermheer van hun congregatie wilde zijn. En vooral vertelde zij niet, dat de Goede Herder niet te kampen had met het teruglopen van het aantal roe pingen. Heel eerlijk en heel gewoon gaf zij toe, dat ook bij haar het aan tal roepingen teruggaande was, of schoon er nog wel roepingen zijn. Met aandrang vertelde zij ons dat wij het de krantenlezers goed duidelijk moes ten maken, dat de Goede Herder zich niet bezighl-ld met „gevallen meis jes", maar met moeilijk opvoedbare kinderen. Voor meisjes dus voor wie het door aanleg of omstandigheden moeilijk is om goede mensen te wor den. Er zijn kinderen wier ouders gaan scheiden of reeds gescheiden zijn. Er zijn kinderen die van moeder natuur een lastige aanleg tneegekre- gen hebben en met wie de ouders geen raad weten. Er zijn tenslotte meisjes, die met de strafrechter in aanraking zijn geweest, als gevolg van verkeerde opvoeding, tekort aan moederliefde. Uniek is de Goede Her der niet op de eerste plaats in haar opvoedingswerk. Het is waar dat de meisjes van de Goede Herder zak geld krijgen, zoals ook het Departe ment dat wil. Zij gaan zelf haar kle ren kopen, en de grote meisjes werken buitenshuis. Dat is allemaal niet an ders dan in andere voogdijinrichtin gen. Uniek is het misschien voor de Goede Herder dat de meisjes een bal letgroep hebben die in verschillende steden van Nederland opgetreden is. Maar het unieke van dit instituut ligt veel meer in de leden die het vor men. Het is weliswaar niet zo erg bij zonder, dat er hulpzusters zijn, die oblaten heten. Het bijzondere ligt in het instituut van de Magdalena's die het kleed van de Carmel dragen en de regel van de Carmel volgen. Zjj, die eertijds tot de „kinderen" hoorden, kunnen Magdalena worden. Het feit dat dit kan, maakt het offer van de buitenstaanders die hier willen intre den, des te groter en heldhaftiger. Door haar naam nodigen zij de bui tenwereld uit om haar te veroordelen. Geen menselijk respect is zonder meer haar deel. Dat in het buitenland vooral onder Magdalena's meisjes zijn van hoge geboorten, doet niets ter za ke. Alle Magdalena's worden veroor deeld om wat zij hadden kunnen mis doen. De Magdalena's bidden voor bet werk der zusters van de Goede Her der, en zij bidden véél. Nooit zullen de pupillen weten, wie de kracht voor ze afgebeden heeft om vol te houden. Nooit ook zullen zij weten, waarom zij zo'n gelukkig huwelijk sloten. Alleen God weet het. Het zijn ook de Mag dalena's, die voortdurend leven in het besef, dat zij boete moeten doen voor wat haar omgeving en de wereld mis doen. Veel meisjes worden Magdale na omdat dit leven van gebed en boe te haar onweerstaanbaar trekt. In plaats van te denken, dat in de Goede Herder „gevallen meisjes" ver blijven, zoals velen ten onrechte me nen, moeten wij dankbaar zijn voor het offer en het gebed van de Magda lena's. In de gemeenschap der heili gen hebben zij ook voor u en voor mij haar ontroerende betekenis. Over de héle wereld verspreid zijn 400 huizen van de Goede Hefder, die een centraal bestuur hebben dat reeds Marie Pelletier invoerde. In Neder land zijn huizen van de Goede Herder gevestigd te Tilburg, Bloemendaal, Velp en Almelo. Het Nederlandse Moe derhuis staat te Leiderdorp. Het le ven van de zusters is tegelijk beschou wend en actief, maar zo dat beide een eenheid vormen. De ascese van de Goede Herder is gericht op het be oefenen van de liefde; hoe belangrijk de regel voor een kloosterling mag zijn, de naastenliefde gaat daar nog boven uit. In Te Een tweetal zusters van „De Goede Herder ne kleuren kunnen van het goede te veel zijn. Talrijk zijn de studies die er gemaakt zijn van kleuren in verband met bepaalde ruimten en men heeft bij die studies ook ontdekt, dat wij bij de toepassing van twee contrasterende kleuren ze nooit van een zelfde waarde en van een zelfde hoeveelheid moeten ge- bruikan. Bovendien constateerde men dat 'kleuren een illusie kunnen geven. De lente en de natuur zelf kunnen ons helpen bij »hot verwezenlijken van deze kleurenillusies, want het matte geel en het uitstekend daarbij passende grijs-groen, zo weggeplukt van een bloeiend narcissenveld, zullen het goed doen als tinten voor de bekledingsstof van onze meube len op een donkerbruin vloerkleed met abrikooskleurige gordijnen. Het geheel zal een lente-achtig aspect aan onze kamer geven! Maar als we een diep-groen tapijt neerleg gen naast meubelen van licht hout, een enkel deurtje van een kastje licht geraniumrood schilde ren en zachtgele gordijnen ophan gen, dan is het niet of de lente, maar de vrolijkheid van een zonni ge zomerse tuin in onze woning is binnengewaaid. Ik zag nog nimmer interieurs, waarin dit samenspel van kleuren tot in de finesse was uitgeplozen. Een steenrode vloerbedekking met meubelen overtrokken in een diep blauw van de nachtelijke hemel en goudgele gordijnen. Er stonden eens wit-zwarte meubeltjes op een matblauw tapijt. De parelgrijze gor dijnen kleurden hier bijzonder goed bij en een enkel geestig rood lampje zorgde voor het juiste contrast. Een andere keer was het mat blauw weer gekozen voor gordijnen en een vloerbedekking in „horizon- rose" toegepast. Het waren dus zachte kleuren en eventueel geschikt voor een slaap kamer waar ze de plezierige en zo nodige rust kunnen geven. En weet u, dat in een gang met antracietkleurige vloerbedekking, en wanden in 'gebroken wit. ver schillend gekleurde deuren in pos ten eveneens in gebroken wit zo'n vrolijk effect kunnen maken? Zij kunnen dan geschilderd worden in een kleurig gamma van geel, mat blauw, steenrood, lichtgrijs enz. Dikwijls zal het aardig zijn om in de kamers die achter deze verschil lend gekleurde deuren liggen de zelfde tint terug te vinden en op zo'n manier kan zelfs elke huisge noot zijn eigen kleur kamer bezit ten. Stellig is het juist treffen van combinaties tussen gordijnen vloer en meubelbekleding, waarbij de wand en het schilderwerk volko men moeten passen, van groot be lang. Het zal dus met veel zorg moeten gebeuren en is het dan niet plezierig .te weten dat verschillen de industrieën op dit gebied met el kaar samenwerken. Doordat hun produkten als het ware op elkaar zijn afgestemd staan er vele we gen open om nieuwe kleur of fleur aan onze woning te geven. M. VAN ROOY-BERLAGE (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9