Mgr. Roncken gaf motivering van de langzaam-aan-actie Zand uit zee Bunch te New York terug Amerikaanse m De zomer stuurt weer annonces tanker haven Openstelling Suez-kanaal op vervroegde datum? Bloembollen bewonderen bij bontj assen-weer Dollemansrit in Tilburg eiste slechts één ernstige gewonde Vakantie-oord brandde geheel af Suezkanaal en het mijnconflict geven nog veel praatstof NATO gaat strate gische concepties herzien Makarios vertrok Vuur in bos en hei Suezkanaal taboe voor Nederlandse schepen Kopje koffie wordt goedkoper Onrust in Pools stadje Maandag 8 april 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Keuze: zelf ingrijpen of wilde staking Ruim Zicht over de „gevaarlijke actie" Worden kolenlagen bij Winterswijk ontgonnen? 6.000ste schip in Rotterdamse haven Aan boord van tanker dennenaanplant te berlicum ging Olie-industrie in Argentinië Eerste invasie van het Ruikend Legioen Man in overall was geen monteur Vliegtuigongeluk in Brazilië Tussen Blaricum en Huizen WEERBERICHT ^uiginstallatic 50 meter uit de kust bij Katwijk Mijnstreek is geen eiland Twaalf dagen eerder dan vorig jaar In de haven van Rotterdam is zondag het 6.000ste schip van dit jaar binnengelo pen. Het was het 497 brt. ton metende Nederlandse kustv artuig „Repeto" van de heer E. Mooy te Haren (Gron.), dat met een lading kolen van Port Talbot kwam en ligplaats koos in de Waalhaven. Vorig jaar arriveerde het 6.000ste schip het Nederlandse kustvaartuig „Nieuw- wand" twaalf dagen later, dus op 19 april. VERLOREN Beeld, van de drukte bij Lisse Regeringsadvies aan reders Veertig doden De weerverwachting van het KNMI, geldig tot dinsdagavond, luidt: veel bewolking met hier en daar Wat motregen. Vannacht minder koud vooral in het noorden van het land. Morgen overdag over het alge meen iets lagere temperaturen. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Dinsdag 9 april: zon pp 6.00, onder 19.29; maan °P 13.18, onder 3.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De onrust in het mijnbedrijf Wgr. K. Roncken heeft zondagmorgen 'O Brunssum tijdens een K.A.B.-vergade- 'Ing de door de katholieke federatie in dat mijnbedrijf gevoerde langzaam-aan-ac- nader gemotiveerd. •>De onrust in het mijnbedrijf was zo *root geworden", zei de bondsadviseur, >jdat er op een bepaald moment naar de overtuiging van alle hoofdbestuursle den van de Katholieke Mijnwerkersbond «n de Katholieke Vereniging van Mijn- beambten allen mensen, die in het "«drijf werken maar één keuze was: Jelf ingrijpen en tot actie overgaan of het 'aten aankomen op een wilde staking, die, °vergelaten aan onverantwoordelijke ele menten, zou leiden tot een onoverzienbare fl|dp voor het bedrijf, voor de katholieke JhÖnstreek en voor het land en welke tot gevolg zou hebben gehad, dat de katholieke organisaties voor onafzienbare lid van de kaart geweest zouden zijn". ■.De leiders van de katholieke federatie" a]dus mgr. Roncken, „hebben de moed Sehad hun keuze te bepalen en hun be- .UH te nemen in de wetenschap, dat zij Zlch daarmede de kritiek en de vijand schap van velen op de hals zouden halen, 'haar ook van vrienden en bevriende in stanties in den lande". Maar de katholieke federatie kon niet anders, om de werking van de p.b.o., de Prioriteit v.an de mijnarbeid (ook in s-lands belang) en eveneens de solida- F'teit tussen onder- en bovengrondse ar beiden en tussen mijnwerkers en de mijn- beambten weer veilig te stellen. Zij moest Jpvens in actie komen tegen een ontwik daling, welke voor het sociale, culturele etl katholieke karakter van Limburg fu "est moest worden genoemd. „Wij hebben P'ets tegen vreemdelingen en tegen niet- *atholieken", verklaarde mgr. Roncken. '•Limburg is verdraagzaam en loyaal. Dat heeft een vooraanstaande protes tant, drs. Kraayeveld, eens verklaard in de Provinciale Staten van Limburg en on- Jangs schreef de socialistische bedrijfs fond in de mijnindustrie nog in zijn vak blad over de loyale houding der katholie ke meerderheid bij de verdeling van de zetels voor de nieuwe ondernémingsraden n de mijnindustrie. Maar wij hebben wel bezwaar tegen een politiek, welke bewust onbewust steeds meer spanningen en Problemen oproept, die voor de toekomst van het katholieke Limburg naar onze bvertuiging inderdaad funest moet worden aenoèmd. Van bepaalde niet-katholieke zij- h® schijnt men ons verzet tegen die poli- bek (getuige de heftige woede van die Pant) beter begrepen te hebben dan vele katholieken in den lande, die voor dit as- Pect geen begrip of belangstelling hebben 'n het blad „Cobouw" zijn bjjzondcr- «den gepubliceerd over een zandwin- 'ngsinstallatie. die men bij Katwijk 50 j^«tcr uï( de kust in zee gaat bouwen. e installatie zal worden aangebracht op 0 11 betonnen platform, dat komt te rusten do «tonnen palen, die de zeebodem wor- n ingeperst. het platform komt de eigenlijke zuig- <3aS een elf meter lange mast met wa®raan een giek van achttien meter, 2 araan de zuigbuis is opgehangen. De 'gleiding wordt bestuurd vanuit een sta bij cabine met ruiten van pantserglas, S een centimeter dik zijn. (j; 0 zuigleiding, 30 cm dik. kan tot een v°Pte van zes meter in de zeebodem wor- b geperst en kan langs het platform jt.«h en weer worden bewogen ongeveer het" „De mijnstreek is geen eiland, maar een belangrijk deel van. onze nationale eco nomie. Dat geeft aan de mijnindustrie rechten, doch schept uit dien hoofde ook verplichtingen", aldus het kaderblad van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbe weging, „Ruim Zicht" van 8 april, dat onder de verplichtingen voor de mijnin dustrie met name ook rangschikt de nood zaak om bij al het doen en laten reke ning te houden met 's lands belang. „Het is om deze reden vooral, dat het in Ne derland niet werd begrepen, dat katholieke organisaties juist in de kritieke toestand van thans, waarin grote voorzichtigheid geboden is, zo'n gevaarlijke actie durf den ontketenen". Ruim Zicht spreekt vervolgens als zijn mening uit, dat men met name in de mijnindustrie een andere weg had kunnen vinden om het conflict op te lossen. Het blad doelt hierbij op het bedrijfschap voor de mijnindustrie, dat verordenende be voegdheden bezit ten aanzien van lonen en arbeidsvoorwaarden. Het kaderblad zegt het uiterst pijnlijk te achten, dat het verbondsbestuur der K.A.B. zich niet achter een actie van een eigen li.A.B. bond kon plaatsen, en zulks wordt nog pijnlijker, wanneer het ver bondsbestuur er niet aan voorbij kan gaan zich hierover zij het dan in zo voor zichtig mogelijke bewoordingen openlijk uit te spreken. „In het belang echter van de positie, die de K.A.B. inneemt en waarmede de belangen van alle leden ge moeid zijn, mocht er geen twijfel worden gelaten aan de vraag, of het verbonds bestuur deze actie goedkeurde of betreur de". Een woordvoerder van SHAPE heeft zaterdag in Parijs verklaard, dat de plannen van Groot-Brittannië tot ver mindering van zijn strijdkrachten en concentrering op kernwapens mede brengen, dat nu ook de plannen van de SHAPE herzien moeten worden. Na afloop van een geheime confe rentie van het Militaire Comité van de NATO, die zaterdag onder voorzitter schap van generaal Hasselman te Washington plaats vond, werd in betrouwbare militaire kringen even eens vernomen, dat de NATO thans haar strategische concepties aan een nieuw onderzoek zal moeten onder werpen. Het militaire comité besloot om op een vergadering die in juni te Parijs gehouden zal zvorden de Britse defensie en zijn verband met de mili taire planning voor West Europa te bestuderen. Naar verluidt, zou het Militaire Comité tot de conclusie gekomen zijn, dat de NATO-planning thans bezig is zich te heroriënteren in de richting van een strategie, die aangepast is aan het atoomtijdperk. Naar voorts verluidt, zou het Comité het er over eens zijn, dat de voorgeno men inkrimping van de numerieke sterkte van de Britse NATO-strijd- krachten in grote mate gecompenseerd zal worden door Westduitse divisies en dat de Amerikaanse strategische lucht macht de voornaamste afschrikwek kende kracht van het westen blijft. In gezaghebbende kringen in Was hington is gezegd, dat Engelands nieuwe defensiepolitiek, waarbij nage noeg geheel wordt gebouwd op kern wapens en projectielen voor lange afstanden, in overeensteming is met het aanvaarde Amerikaanse streven. In de begroting van Eisenhower voor dit jaar wordt er de nadruk opgelegd, dat de V.S. hun arsenaal van grote atoomwapens opbouwen. Zij voorziet ook in beperking van de strijdkrachten in de volgende jaren. Zaterdag werd in het Museum voor de Tropen in Amsterdam het dertigjarig jubileum herdacht van de Nederl. Ver. tot Rheuma bestrijding. De voorzitter, de heer P. L. Stal (rechts), verdeelde bij deze gelegenheid ruim twee miljoen gulden aan diverse stichtingen voor reumabestrijding. De heer Terwindt van het Kath. Rheuma Centrum mocht voor zijn stichting 5-47.875,in ontvangst nemen. (Van onze correspondent) Drs. De Boer, directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Gel derland, acht het zeer waarschijnlijk, dat de Gelderse Achterhoek, welk gebied een centrale positie inneemt ten opzichte van de Randstad Holland en het Ruhrge- bied, ten nauwste zal worden betrokken bij de verdere ontwikkeling van het Ruhrgebied. Het mijnbekken van het Ruhrgebied breidt zich steeds verder naar het noorden uit. De nieuwste schacht ligt nog slechts 30 kilometer van de Oostgelders-Duitse grens verwijderd. De ontginning van het kolengebied rond Winterswijk behoort vol gens drs. De Boer niet tot de onmogelijk heden. Een en ander verklaarde hij tijdens een bijeenkomst van de afdeling Gelderland van het Ned. Instituut voor zelfstandige handel en industrie, welke bijeenkomst dezer dagen in Doetinchem werd gehou den. Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging op Cyprus, die aansluiting bij Griekenland voorstaat, heeft zaterdag aan boord van de 17.791 ton metende Griekse tankboot Olympic Thunder de Seychellen verlaten, waarheen de Britten hem dertien maanden geleden ais balling hadden gebracht. Het tankschip za] hem naar Tamatave op Madagascar brengen, waar hij dinsdag wordt verwacht. Vandaar zullen de aarts bisschop en zijn drie voormalige medeban nelingen per vliegtuig via Tananarive (Ma dagascar) en Nairobi (Kenia) naar Athene gaan. Makarios werd op negen maart van het vorig jaar naar de Seychellen verbannen, omdat hij volgens de Britten nauw betrok ken was bij de verzetsacties van de EOKA, de ondergrondse beweging op Cyprus. de lijn noord-zuid. Als de leiding aan js ene einde van haar baan gekomen heeft de zee inmiddels weer voldoende aangevoerd aan het andere eind. p®b het platform k-mt over betonnen Vetjes een loopbrug naar de kust. Van Sewonnen zand wordt in een duin- Za''«i vlak achter de kust geperst. Dit (jj.- wordt getransporteerd met water: v0Qe r0aali zo veel water als zand. Gevaar (Jon vcrzilting is hieraan niet v-.-bonden' ^"Dfat onder de opslagplaats voor hel lij! een naar zee afglooiende kleiplaat Vo8' Waarlangs het met het zand aange- rde water weer naar zee afvloeit. De lieer RaJpli Bunch, onderstaatssecretaris der Y. N., is gisteren na een verblijf van een maand in het Midden-Oosten te New York aangekomen. Tegenover de pers verklaarde de lieer Bunch dat de situatie in het Midden-Oosten „gevaarlijk" blijft, doch dat men, zolang de V. N. optreedt, mag hopen op het voortduren van de vrede. De onderstaatssecretaris- generaal weigerde enigerlei verklaring af te leggen over de resultaten van zijn missie, vooraleer hij aan de heer Hammarskjoeld verslag had uit gebracht. Naar de correspondent van Belga uit Cairo meldt, zou de heer Bunch in Cairo een overeenkomst gesloten hebben over de status van de UNEF in Egypte. Va^e*Lcht door het achteloos wegwerpen Zate rt6n brandend eindje sigaret, ontstond Waa Jpënuddag te Berlicum een bosbrand aanni 0r ru'm een La vierjarige dennen- Was n' veploren ging' welke eigendom De v>Van firma Honing uit Deventer. brandweren uit Nuland en Berlicum te v n' ondanks de straffe wind, erger °orkomen in deze houtrijke omgeving. br?„lgens inlichtingen uit betrouwbare hien wenst Argentinië in Buenos Aires p onderhandelingen met Westeuro- het h *!anden te voeren ter vaststelling van ïiriE? g van zi-in schulden en ter rege- brnKiVan andere handels- en betalings problemen. 6 hierbij betrokken landen zijn de Dtujli van de "dub van Parijs: België, fijk nv'. Denemarken, Finland, Frank- dèn' Luxemburg Noorwegen, Zwe- Zwitserland en Nederland, tvord een in ■i11*' 1958 van kracht ge- tijns overeenkomst worden de Argen- iifl schulden aan deze landen geconso- tien en afgelost in een periode van jaar Jaar met een rente van 314 pet per finan ,n'euwe Argentijnse minister van van «len- Vasena, wil het juiste bedrag van T schulden tegenover elk der leden de wei-"C^uh van Parijs" vaststellen en ^Srke in het hijzonder uit- Van onze verslaggever) BOLLENLAND, zondag. TOEGEGEVEN, het was bontjassen- weer de meeste linnen autodakjes bleven dan ook veilig gesloten, scooter- en bromfietsrijders droegen de kraag hóóg en de fietsers reden met wollen wanten maar ze wdren gekomen, de duizenden, die kijkend en ruikend het bloembollenland weer opzochten, waar de zachte lente van dit jaar al een kleurig bedje had gespreid. En al was het dan nog niet wat het zijn kan en vertoonde de grote lappendeken, die hier in de buurt van Lisse en Hïllegom in het voorjaar wordt neergelegd, op vele plaatsen nog schamele, kale plek ken, tóch loonde liet al de moeite een half uurtje in file te gaan rijden, een werkje, dat dit keer overigens wel mee viel, want de verkeerspolitie had het best georganiseerd. DUIZENDEN en nog eens duizen den ze hadden de schrale wind ge negeerd en waren gekomen, uit alle de len van het land en uit het buitenland. Met bussen, auto's, scooters, motorfiet sen en rijwielen toerde het Ruikend, Le gioen langs de velden, getooid met de brede, kleurige kransen, die het straks thuis verheugd zullen vertellen: ze- benne-naar-de-bollen-geweest. Dit is niet ironisch bedoeld, rij door de bol lenstreek bekijk de tientallen bloemen- mannen, die minzaam aanbevelend langs de route staan, iverp een blik over de duizenden kransen, die als lif ters in de stalletjes wachten of uitda gend over de heg hangen, zie Uw met bloemen getooide tegenliggers en kijk, U bent al gestopt om met een vriende lijke venter te gaan onderhandelen over een slinger. Dat gaat vanzelf in dit bloemenland, praktisch niemand ontkomt er aan en dit zij U meegedeeld uit ervaring, want onze eigen redactionele Troetel staat nu óók buiten met een lading geel en rood over de motorkap en geurend als een ketel parfum. HET GEEFT DEZE STREEK een apart cachet, deze snelweg-bloemen handel: mannen, vrouwen en kinderen staan als kilometerpaaltjes langs het asfalt te venten en de onvoorstelbare snoodaard, die nog niet kocht uit ideële motieven, koopt dan maar om aan de vragende gezichten te ontkomen, ge lijk dat ook wel gebeurt bij collecten. Overigens kon men ook hier kopen voor een goed doel: op een van de stal letjes stond: ten bate van het jongens- zangkoor, „Met Uw bloemen kunnen wij het uitzingenzei het vocale ventertje vlot, „laat bloemen ook bij ons de toon aangeven". Ja zeker, een bloemrijke idealist. DE VELDEN DIE al in bloei staan vragen om alle adjectieven, die de Ne derlandse taal ons voor een dergelijk geval wil lenen: kleurig, fleurig, keu rig, geurig hoewel, sóms ook wel een beetje treurig, met name op die plekjes, ivaar de zon haar werk nog niet ten volle heeft gedaan. Maar dat is een kwestie van da gen", zei de expert. „Dan zal het nog veel mooier zijn dan het nu al is". OVER HET GEHEEL genomen tvas deze eerste boïlenzondag een groot succes. De Keukenhof in Lisse boekte 25000 bezoekers die hadden „geroken" dat hun daar, rond de grote vijvers en on der de eeuwenoude bomen, een uniek schouwspel wachtte. Op het parkeer terrein stonden 4500 personenauto's en 120 bussen. Ongeveer de helft van de kijkers kwam uit het buitenland, voor namelijk uit Duitsland. Ook in de bloemenstalletjes werden goede zaken gedaan en voor allen was het dus best toeven op dit typisch stuk je vaderland, dat in deze dagen een ontroerende schoonheid ten toon spreidt. Een kleurrijke annonce van de na derende zomer, die het leed van de win ter snel uit onze herinnering wegvaagt. Al was het vandddg dan nog onver valst Nederlands bontjassen-iveer. Een woordvoerder van de V.N. ver klaarde zaterdag in Caïro. dat „binnen nog geen 48 uUr" (dat zou dus heden, maandag, zijn, Red.) het sein gegeven zal worden, dat het Suezkanaal voor alle verkeer opengesteld kan worden. Dit is dus twee dagen vroeger dan de aanvan kelijk aangekondigde datum van 10 april. Het wachten was nog slechts op het ver slepen naar de Bittermeren van het wrak van het Egyptische fregat Aboukir. Inmiddels is zaterdag een Amerikaanse tanker van 16000 ton in de Israëlische ha ven Eilath aangekomen met een lading ruwe olie uit Perzië, Het is voor het eerst in de geschiedenis van Israël, dat een tanker door de Golf van Akaba olie naar de Israëlische haven heeft kunnen ver- j voeren. Vanuit Eilath wordt de olie in een sinds zeer kort gereedgekomen pijplei ding van 20 centimeter doorsnede ge pompt naar Rcrshcba. Vandaar zal de olie per trein paar Haifa worden ver voerd. De olieleiding van Eilath naar Bershcba is in de recordtijd van drieën- een halve maand aangelegd. Diplomatieke kringen in Tel Aviv be schouwen de ongehinderde reis door de Golf van Akaba van de Amerikaanse tan ker als een keerpunt in de status van de Golf. Israëlische kringen verklaren, dat thans het beginsel van de vrije door vaart door de Golf is vastgelegd. Men verwacht, dat in de toekomst nu zeer geregeld nieuwe tankschepen naar Eilath zullen komen. Waarnemers zien in deze gebeurtenis een aanmoediging voor de Israëlische re gering om verder te gaan met haar plan nen voor een grote pijpleiding naar ae Middellandse Zee. Een definitieve beslis sing is naar verluidt, evenwel nog niet gevallen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, verklaarde gisteravond dat de onder handelingen tussen V.S. en Egypte over de toekomst van het Suezkanaal nog steeds geen resultaat hebben opgele verd. Zoals bekend hebben de V.S. vo rige week een Egyptisch memorandum terzake als onbevredigend verworpen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat Washington blijft hopen, dat Nasser zijn voorstellen zal ver anderen voordat het kanaal dezer da gen opengesteld wordt. Britse en Fran se kringen in Washington bezagen de zaal. echter pessimistischer. Zij verklaarden van mening te zijn, dat een. nieuwe cri sis bezig is zich te vormen en dat het Westen een diplomatieke nederlaag zal lijden, tenzij minister Dulles er alsnog in zou slagen Nasser tot rede te bren gen. Zaterdag meldden we reeds dat men in Nederlandse rederijkringen een regerings advies inzake het Suezkanaal verwacht te. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen is dit advies inderdaad versche nen. De regering heeft aan de Ned.- Redersvereniging meegedeeld, dat het haar voorlopig ongewenst lijkt, dat Ne derlandse schepen het Suezkanaal bevaren. Dit, omdat verschillende zaken, die het beheer van het kanaal betreffen, nog niet geregeld zijn. De redersvereniging heeft dit advies aan haar leden doorgegeven. Zoals bekend, heeft Nederland in de Verenigde Naties het standpunt ingeno men, dat de vaart door het Suezkanaal vrij dient te zijn voor schepen van alle nationaliteiten. (Van onze Haagse redactie) De reeks prijsverlagingen blijft zich voortzetten. Vrijdag jl hebben vertegen woordigers van de vrije organisaties van de Horeca- en pensionbedrijven na over leg met minister Zijlstra toegezegd, dat zij de prijs van het kopje koffie in hotels, café's, restaurants en pensions zullen ver lagen. Hoe groot deze prijsverlaging zal zijn voor de diverse prijsklassen en op welke fatum deze ingaat is nog niet vast gesteld. De organisaties zelf zullen deze prijsverlaging nog nader onder de loep nemen. Een achttienjarige fabrieksarbeider T. gaspedaal bleef, verklaarde hij later, vast- H. uit Tilburg heeft zaterdagavond in enige drukke straten te Tilburg een dolle mansrit volvoerd, die wonder boven won der slechts één ernstig gewonde heeft ge vergd. Een bestuurder van een personenauto had in de Hoefstraat met een defect aan zijn wagen te kampen. Hij riep de in overall geklede T.H. te hulp, in de ver onderstelling met een automonteur te doen te hebben. In het zuiden van Brazilië is bij de Uruguaanse grens is gisteren een toestel van de „Varig Airline" neergestort. Vijf endertig passagiers en vijf bemanningsle den zijn om het leven gekomen. Het gelukte de auto weer op gang te krijgen, doch de vrees voor een hernieuwd afslaan van de motor, deed de bestuur der aan T.H. verzoeken even een blokje om te rijden, terwijl hijzelf een boodschap deed. Zonder zich te bedenken kroop T.H die geen auto-monteur is en geen rijbe wijs bezit, achter het stuur en begon aan zijn „blokje om". Van de Hoefstraat door de Molenstraat naar de Bisschop Soniusstraat nam hij een bocht zo slecht, dat hij een hem tegemoet komende wielrijder omverreed. Zonder zich te bekommeren om zijn gelukkig on gekwetst slachtoffer en diens vernielde rij wiel reed hij met een hoge snelheid (het Zondagmorgen tegen 12 uur werd brand ontdekt in 't vakantie- en conferen tie-oord „Het Meenthuis" op de grens van Huizen en Blaricum. Ofschoon de onmid dellijk gewaarschuwde brandweren van Blaricum en Huizen onverwijld toesnel den, kon men het gebouw, eigendom van de A.J.C., niet behouden. Een uur later was het totaal uitgebrand. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Tachtig kinderen en hun leiders, die in het Meenthuis logeerden, konden hun ba gage redden. Zij werden in een nabij gelegen kampeereentrum ondergebracht/ was een gebouw van een verdieping, ge dekt door een rieten dak. Onder of in dit dak is door tot dusver onbekende oor zaak de brand ontstaan. Het brandend*, op het eind van een Gooise heuvelrug lig gende gebouw, dat uitkeek over de Meert en het IJsselmeer, leverde gevaar voor het omliggende bos op. De brandweren konden dit gevaar keren. Bij het blussings werk had men aanvankelijk te weinig waterdruk. Van de Larense watertoren af wat dit euvel door extra pompen vrij snel verholpen. Ofschoon een klein deel van de inventa- zitten) naar het Paduaplein, waar hij op het trottoir enige kinderen schepte, die echter door de botsing geen letsel oplie pen. T.H. belandde in de Hoefstraat op het trottoir waar nu de 43-jarige voetbanger A. de L. zijn volgende prooi werd. De man liep bij deze aanrijding een gecom pliceerde beenbreuk en een hersenschud ding op. De botsing kwam zo hard aan dat een schoen van het slachtoffer door een bovenraam van een school vloog en een lamp vernielde. Weer trok T.H. zich van zijn slachtoffer niets aan. Bij zijn poging de Hoefstraat over te steken kwam hij met de auto links van de weg tegen een boom aan, waardoor de wagen aan een zijde werd opengereten. Dit betekende het einde van de dolle mansrit, want hij werd onmiddellijk door de politie gearresteerd. Het bleek toen, dat T.H. in de loop van de middag acht glazen bier had gedronken. Zelf had hij bij al zijn escapades slechts zeer lichte verwondingen opgelopen. en in de loop van de dag naar huis terug-! ris van het gebouw kon worden gered, gebracht. I wordt de brandschade voorlopig op 1,5 tot „Het Meenthuis" telde 250 bedden. Het 12 ton geraamd. In het Poolse stadje Stargard (In het gebied van Stettin) zijn donderdag bij ge vechten tussen de bevolking en de militie meer dan 40 mensen gewond. De militie was door de plaatselijke auto riteiten uitgezonden om een gezin uit een der huizen in het stadje te zetten, doch het gezin verzette zich tegen de uitzetting en kreeg hulp van omwonenden en mi litairen, die de militie verdreven. Zelfs nadat de mannen van de militie versterking uit Stettin hadden ontvan gen, slaagden zij er niet in het gezin op straat te zetten. Ondanks schoten in de lucht en traangasbommen moesten zij wijken voor een hagel van stenen, waar mee zij door de opgewonden bevolking be kogeld werden. De bevolking wacht nu in spanning de volgende maatregelen van de militie af en heeft intussen een delegatie naar War schau gezonden om bij de hoge autori teiten daar voor het bedreigde gezin te pleiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1