De Notenkraker Franse katholieken en de strijd in Algerije Seminarie Ypelaar van Bisdom Breda wordt uitgebreid Nationaliteit van de GEHUWDE VROUW der verlatenheid en Pijn gebrek aan het noodzakelijke vb bij het Ballet der Lage Landen Twee noviteiten bij Residentie-orkest s? D Hartekreet van een missionaris in Nieuw-Guinea „Er worden nog mensen vermoord en opgegeten" in ons rijksgebied... Nederlands schip mag Kopenhagen niet verlaten Nieuwe training voor straaljager-piloten Auberge De Kieviet uit haar as herrezen betonmolen en grind- trechter omgevallen lMR. prinzen ridder ^egorius de grote NACHTVORST EN BUIEN Onvoldoende controle geen excuus voor malversaties Toeneming van leerlingenaantal noopt tot maatregelen Hongarije wijst Ameri kaans diplomaat uit Communistische partij in Saarland verboden De toekomstige status van Singapore Nieuwe strafbepaling voor „joy-riding" Mao Tse-Toeng naar Polen WOENSDAG 10 APRIL 1957 PAGINA 9 NOG STEEDS HET ZONDAGSRIJVERBOD MEDEZEGGENSCHAP DER ARBEIDERS IN ONDER- - NEMING Y. MENUHÏN ALS SOLIST Monteur, die onder puinhoop kwam, gered COMPROMIS IN ZICHT VOOR LANDBOUWPRODUKTEN FURNESS 25 PCT. DIVIDEND ..HILLEGERSBERG" VERHOOGT DIVIDEND Stenen tijdperk Een ontmoeting STAAT BETAALT PROCES KOSTEN YERK EERS OVERTREDERS KIND SPRONG VOOR AUTO VAN KEES MANDERS Ernstig gewond Bemanning verdacht van sigarettensmokkel £elegenheid van het zilveren bisschops jubileum van mgr. Lemmens vergaderde het Nederlandse Episcopaat n°ermond. Het voltallige Episcopaat met in het midden de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe. 18g2 werd in Petersburg de première de ven van het ballet „De Notenkraker", T^/'Casse Noisette Suite" waarvoor bejj^'kowski de muziek had gecompo- Het gegeven was ontsproten aan cl, "rein van Lew Iwanow, die ook de e°grafie maakte. In dit ballet dat sacten beslaat en uit drie scènes is ee(lebgesteld, wordt de irrealiteit met dromerige sfeer goed weergegeven. bJUziek en de choreografie zijn, zp vkn na een aanvankelijke mislukking, lw,,een kaliber dat het ballet repertoire gehouden. stga6r gelegenheid van het tienjarige be- het Ballet der Lage Landen te "alter Gore opgedragen dit Ballet in hef vigeren. Een voorproefje zagen wij in ia t .heater Carré, waar de eerste acte Wauaibingscostuum met een inleiding van "laai r <-ïore werd gegeven. Het is nu een- tip hij de danskunst zo gesteld, dat een zj~ Van de sluier oplichten van de aanwe- Sto in de zaal vergt' dat ziï over een li).®" beeldend en synthetiserend ver- beschikken, want de danskunst dj/1 llet gehalte van Marinus Petipa, die i-js sprookjesballet monteerde, is 'n ethe- ïij, e kunstuiting, waarbij de kostume- d6 g en het d Acor niet als toegevoegd aan W dansbewegingen beschouwd kunnen 0] rben. Men kan theoretiseren over de ,v.?tische waarde en over de ballast van l3koi stigheden", wanneer Walter Gore k ^rstandig is om het werk „De Noten- l 'W' geen geweld aan te doen en zo- mogelijk de oorspronkelijke vorm Op handhaven, dan mag men niet afgaan een proefvertoning in trainingskos- wu"i. Allen kan men de belangstelling i,. kken en dit resultaat hebben de leden het Ballet der Lage Landen dan ook «tl folie bereikt. So?5' is een aardig sprookjesballet. Pre- tji "ht Silberhaus (Marten Molema) en frouw (Else Schut) geven een kin- Jj feestje ter gelegenheid van Kerstmis "bat de cadeautjes zijn rondgedeeld. de aanwezigen opgeschrikt door s-, bomst van een vreemd individu, Dros- Ojjbayer (Johan Mittertreiner). Deze 'si- hiM re man weet echter de kinderen ge- is-*,' te stellen met snoepjes en geschen- (n, o.a. twee mechanis"hp poppen "zina Nepveu en Robert Kaesen). die Vra (Lieke de Leeuw) en Fritz (Wim a;"ber) krijgen. Clara ontvangt boven top? nog een betoverende speelgoed no- tw-hraker, die de vorm heeft van een sJ "s (Job Leerink). Het feest wordt een ?rDtu ov; bat allen blij weggaan r het toneel valt. öe Notenkraker is een ballet vol mantiek en met pantomimische allure. Men ontkomt niet aan een zekere stilering van de bewegingen, ofschoon toch 'n wer kelijkheidssuggestie moet worden gecre- eerd, anders dan in Coppélia het geval is, waar juist de laboratoriumsfeer be houden moet blijven. Wij kunnen nog niet het ballet van Tschaikowski-Iwanow- Gore op zijn volledige mérites beschou wen en het ook nog niet vergelijken met het uitermate romantische Coppélia-bal- let, dat door het Ballet der Lage Landen zo bijzonder goed en stijlvol wordt uitge voerd. Wat wij zagen deed de verwachting wettigen, dat Lieke de Leeuw als Clara 'n zeer goede rol zal dansen en dat Johan Mittertreiner zal chargeren, wanneer hij op de eigenlijke uitvoering even grotesk blijft in optreden en gebaar als nu tijdens de studieperiode. Met belangstel ling zien wij de uitvoering tegemoet. Bu. De Hoge Raad heeft een beroep in cas satie van een arts uit Maastricht, die we gens overtreding van het zondagsrijver bod tot een boete werd veroordeeld, ver worpen. Gesteld was, dat een arts, die voor zijn praktijk mocht rijden, voor kerk gang enz. zijn auto ook mocht gebruiken om bij alarm direct over zijn voertuig te kunnen beschikken, welk argument niet werd aanvaard. Rechtsvorm nog onzeker In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, merkt minister Sam- kalden op, dat de interdepartementale werkgroep, welke de herziening van het vennootschapsrecht in verband met de medezeggenschap beziet, tot taak heeft, verslag aan de betrokken minister uit te brengen. Het betreft hier een voorstadium van interdepartementaal overleg; het verslag zal het karakter van een interne ambtelijke nota hebben. Daarom kan de minister niet toezeggen, dat hij dit rap port als studiemateriaal ter beschikking van de leden van de Staten-Generaal zal stellen. Met betrekking tot de vraag of over het vraagstuk van de rechtsvorm van de onderneming een staatscommissie moet worden ingesteld, heeft de minister zijn standpunt nog niet bepaald. Het onderzoek van de genoemde werk groep heeft betrekking op het vraagstuk van de medezeggenschap van de arbei ders in de onderneming en strekt zich niet uit tot de huidige civielrechtelijke rege ling van de vennootschap. Het is naar de mening van de minister niet juist het vraagstuk van de medezeggenschap bij voorbaat als publiekrechtelijk te bestem pelen; „het hangt immers van de aard van de regel af of zij als publiekrechtelijk dan wel als privaatrechtelijk moet worden aangemerkt. Hij acht het dan ook prema tuur zich op dit tijdstip te begeven in de vraag, of een eventuele regeling omtrent medezeggenschap in het Burgerlijk Wet boek moet worden opgenomen dan wel elders moet worden getroffen. Harvard zou verdwijnen De Koninklijke Luchtmacht overweegt thans, in navolging van andere landen, de opleiding van piloten van straaljagers te wijzigen in die zin, dat de training van deze militaire vliegers, na hun theoretische scholing, onmiddellijk op straaljagers zal geschieden. Het lessen m de conventionele propellervliegtuigen zoals b.v. de Harvard, zou dan geheel uitvallen. Dit systeem, dat enkele weken geleden reeds door de Engelse luchtstrijdkrachten werd ingevoerd, zou het voordeel hebben dat de instructeurs reeds bij de aanvang van de opleiding kunnen constateren of de leerling-vlieger ook inderdaad aanleg heeft voor het vliegen met straaljagers. Belangrijk bij deze volledige training op straalv1;egtuigen is ook, dat de leerlingen zich niet langer de gewoonten eigen ma ken, die voor het vliegen met zuiger motoren noodzakelijk zijn, doch die nood lottig kunnen zijn bij het vliegen met de moderne en uiterst snelle reactietoestel len. Indien het nieuwe systeem ook in ons land wordt ingevoerd, zullen de Harvard- toestellen moeten plaats maken voor straaltrainers, waarschijnlijk het Franse toestel Air Fouga of de Hunter, die plaats bieden aan twee personen. De S 14 zou in het bijzonder gebruikt worden, zoals thans reeds het geval is, voor de oplei ding in het blindvliegen. (Van onze Haagse redactie). Vorig jaar april brandde de bekende Auberige De Kieviet te Wassenaar tot de grond toe af. Vandaag is het zover, dat een geheel nieuw gebouw in gebruik kan wordeh genomen, dat in vele opzichten een aanwinst voor de Nederlandse hotel- en restaurantwereld betekent. Tussen het jaar 1918, waarin de eerste herberg van deze naam op deze plaats werd gebouwd en het nieuwe luxe hotel restaurant van heden ligt het jaar 1935. waarin de Rotterdamsche Verzekerings- Sociëteit De Kieviet aankocht en ging exploiteren. Twee jaar geleden werd de heer Luigi Gandini als restaurateur aangesteld, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de nieuwbouw Wanneer men het vrij onopvallende exte rieur heeft gezien, zal men verrast zijn waar te nemen hoe geheel anders het met het interieur is gesteld, waar iets van de Italiaanse, zuidelijke vrolijkheid is vastgelegd in een rijke kleurwerking van steensoorten, mozaïeken, zorgvuldig uit gekozen, functionele verven, gelakte metalen meubels van een grote luchtig heid, jolige gordijnstoffen in een haast overdadige veelheid. De zeven hotelkamers zijn alle in een andere kleur uitgevoerd en voorzien van badkamer en douchecel, maar het accent ligt vooral op de restauratiezalen, die op ingenieuze wijze aan elkaar zijn gekop peld, zodat men steeds weer een andere kijk heeft op de talrijke surprises, die dit in recordtempo gebouwde hotel-restaurant biedt. De Kieviet is herbouwd naar ontwerp van architect J. A. Lelieveld te Rotter dam. terwijl de firma Zwart en Pistorius te Den Haag het zeer opvallende interieur voor haar rekening heeft genomen. Het overlijden van de le violist van het Residentie Orkest, Willem Boeken, werd bij de aanvang van het concert herdacht met Bachs bekende Air. Ver der maakten we hier voor het eerst ken nis met een tweetal eigentijdse werken van nauwelijks verenigbaar karakter: een Concerto voor 7 blaasinstrumenten, slagwerk en strijkorkest van Frank Martin en het Concert voor viool en orkest van Ernest Bloch waarvan de solopartij door Yehudi Menuhin werd ?ot succes en de eerste acte eindigt dan geSpeei(j. D}£ laatste feit vormde en de stilte op (Van onze correspondent) Wasdag is te Assen een enorme grind- kn ter, die was gevuld met ongeveer 20 .grind, zand en cement, omgevallen, installatie men kan beter spreken Or" een complete fabrieksinrichting C ^ordt gebruikt om de fundering te is "gen van de nieuwe weg Assen—Rolde, <WVerm°edelijk in beweging gekomen, V-, "dat de ondergrond te slap was. In zijn SK heeft de grindtrechter de ernaast ürh .de betonmolen totaal vernield. De 06-eiders, die bij de weeginstallatie ston- hwV zagen het gevaarte langzaam over- hto ®h en namen op tijd de vlucht. De S. hr van de laagspanningsnetten, P. stL 16 bij de molen werkte, kwam onder en balken enz. terecht. Gelukkig etf naast hem juist een vat olie, zodat de dr„?® Van stangen niet tot de grond door- bg-die. De heer S. kon meteen uit zijn to ""de positie worden bevrijd, zodat per- t)6 'hke ongelukken niet voorkwamen. «-*•«- UUgCXUAIVCU mcip v vv- acht, waarmee het alles gebeurde ®tl z° groot, dat dikke moeren afknapten n het rond vlogen. «llf"' C. Prinzen, oud-secretaris van het hWpdium der r.-k. Universiteit te Nij- v«ria heeft gisteren op zijn zeventigste vat{ -dag de pauselijke onderscheiding ridder in de Orde van de H. Gre- *'jp de Grote ontvangen. Dit wegens V"fsit'e'e vardiensten voor de r.-k. Uni- Nert en voor het sociale en kerkelijke K verricht. zichzelf een attractie, die velen naar het Gebouw van K. en W. zal hebben ge lokt. Ditmaal terecht! Moesteii wij bij zijn vorig optreden een routineuze speel wijze constateren waarin het spel tot iets cliché-achtigs devalueert, in het werk van Bloch vindt deze joodse artiest ztin eigen spiegelbeeld zódanig terug, dat hij onophoudelijk met alle eigen schappen van zijn ras wordt geconfron teerd: uitersten van exuberantie en schraalheid; passie en gelatenheid; hy- brische vormgeving, zich uitend in con ventionele formules naast exotische in vallen. Dit alles ligt in een té grote hoeveel heid thematisch materiaal opgestapeld in Blocks werk, dat bovendien aan Me nuhin een arsenaal van violistische mo gelijkheden opent waarvan hij rijkelijk profijt trok. Hij zou met zijn passioneel spel, zijn superieuze techniek en volkomen be heersing der materie ons bijna doen ver geten, dat we hier met een concerto te maken hadden waaraan nauwelijks een idee van con-certeren, d.i. scheppen van tegenstellingen; opvangen van tegen strijdigheden; wedijver of toernooi van instrumentale groepen, ten grondslag ligt. De solopartij lijkt eerder een soort continuopartij zeeer virtuoos, maar ook zeer lyrisch gedacht waar aan verdroomde melancholie aan de me- lodiek en kleur richting geeft, maar in welke woestijn de oasen zeldzaam zijn en de zandvlakten menigvuldig. Het is alles diep in de lengte uitgesponnen; er wordt materiaal in benut doch deze ele menten lijken eerder uit onbeheerstheid dan door noodzaak te worden aange wend. Menuhin verrichtte echter een enorme prestatie en men kan van Van Otterloo en de zijnen niet anders getui gen. Dit laatste moet ook stellig gezegd worden van het weergeven van Martins Concerto. Meer dan bij Bloch speelt zich hier alles in meer individuele orkestrale regionen af gelijk de opzet van 7 bla zers en strijkorkest reeds te kennen geeft. Als geheel beschouwd lijkt dit werk eerder tot het domein van het kamerorkest dan groot symfonieorkest te behoren. De instrumenten zijn hier als meestal bij deze Zwitserse componist niet alleen solistisch, maar ook indivi dualistisch aangewend in zoverre hun eigen klankregionen tot een proefne ming worden geëxploreerd minder om de structurele noodzaak dan om 't effect of psychologische verbijzondering. Deze subjectiviteit schaadt in hoge mate de compositorische synthese, zodat men in deze vrij uitvoerig uitgewerkte drie de len nergens de indruk krijgt naar een bepaald punt te worden gestuurd, in een logische ontwikkelingslijn te worden op genomen. Men ervaart in deze muziek steeds de vakman, die zijn materie kun dig en met distinctie hanteert, maar nergens de muziekschepper wiens drift een kunstwerk uit het niet ten leve wekt. De uitvoering als zodanig had even wel grote verdienste, waarbij men de voortreffelijke hout- en koperblazers van dit orkest in het bijzonder kon be wonderen. Het concert werd met Mahlers I Sym- phonie besloten. M. M. (Van onze weerkundige medewerker) Al bijna een week lang ligt het centrum van een hogedrukgebied ten noordwesten van Schotland. Hierdoor blijven de win den in de noordhoek, waarmee wat te koude lucht wordt aangevoerd. Gisteren kwamen hierin vooral in de noordelijke helft van ons land nog flinke opklaringen voor. maar in de afgelopen nacht nam de bewolking weer toe. Uit het noorden is opnieuw wat koudere lucht naar ons land onderweg. Een depressie trekt van Noorwegen naar het zuiden van Zweden en de Oostzee en een koufront hiervan zal in de komende nacht ons land pas seren. vergezeld van enkele buien. Achter dit front, wordt met een tijdelijk vrij krachtige noordelijke wind koudere lucht uit het Poolgebied afkomstig aangevoerd Morgen zijn er weer opklaringen te ver wachten. maar de temperatuur blijft voor april onder normaal. De kans op nacht vorst wordt morgennacht in het binnen land weer belangrijk groter. In noord- Schotland en ook in Scandinavië gingen dè buien vanmorgen plaatselijk met sneeuwval gepaard. René Sergent, secretaris-generaa' van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, heeft medegedeeld dat er een compromis in zicht is voor de douane-tarieven op landbouwprodukten in het geprojecteerde Europese vrijhan- delsgebied. Reserue-kapitein verduisterde gelden De advocaat-fiscaal bij het hoog mili tair gerechtshof, mr. J. Zaaijer, heeft be vestiging gevraagd van het vonnis van de krijgsraad van 13 februari, waarbij de 39-jarige reservekapitein S. B. uit Den Helder werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. B. werd ten laste gelegd, zich als ad ministrateur van het luchtdoelartillerie- schietkamp te Den Helder schuldig te hebben gemaakt aan verduistering van gelden, welke hij als comptabel ambte naar in beheer had. Deze gelden behoor den gedeeltelijk aan de Belgische staat toe. In Den Helder werden namelijk ook Belgische onderdelen geoefend ten be hoeve waarvan kapitein B. betalingen moest verrichten. In totaal zou hij over een periode van 3'^ jaar een bedrag van f 21.000 hebben verduisterd. De verdedigster van verdachte, mevr. mr. N. J. Nanning-Groenomeijer, vroeg zich o.m. af hoe het mogelijk is geweest, dat kapitein B. in enkele jaren een be drag van 21.000 heeft kunnen ontvreem den en zij maakte een verwijt aan de superieuren van verdachte, deze zulk een kans tot oneerlijkheid te hebben gegeven. De advocaat-fiscaal stelde, dat er de laatste tijd naar gestreefd wordt, de indi viduele verantwoordelijkheid van perso nen, die zich aan malversaties hebben schuldig gemaakt weg te praten met de opmerking, dat hoger geplaatsten dan maar eën betere controle hadden moeten uitoefenen. Deze zienswijze kan nimmer uitgangspunt zijn van ons strafrecht, dat voorop stelt dat een ieder verantwoorde lijk is voor eigen daden, aldus mr. Zaaij er. Het hof zal op 7 mei uitspraak doen in deze zaak. In de commissarissenvergadering van Furness' Scheepvaart en Agen turen Mij N.V. is besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1956 een dividend van 25 pet uit te keren, waarvan bereids 5 pet als interim dividend werd betaald. Over 1955 werd 25 pet in contanten en 50 pet in aan delen uitgekeerd. Het bestuur van de N.V Stoomboot- Mij. „Hillegersberg" zal voorstellen het dividend te bepalen op 40 pet, waarvan 20 pet uit te keren in con tanten en 20 pet in aandelen. (V.j. 35 pet waarvan 25 pet in aandelen). ii i) (Van onze Parijse correspondent) E verschijning van de brochure van de bekende Franse essayist, Pierre- Henri Simon „Contra la torture", mag in dit verband zeker niet onver meld worden gelaten. Simon, die voor alles filosofie is (hoogleraar in Fribourg) en die zelf een Duits concentratiekamp heeft overleefd, is zeer getroffen ge weest door de bewijzen, die voorhanden zijn over in Algerije toegepaste folterin gen op weerlozen en onsehuldigen. Hij heeft daarom gemeend tegen het kwaad zijn stem te moeten verheffen en deed dat in een geschrift van 124 blad zijden, waarvan er 71 als het ware de „filosofie" van het verschijnsel geven en de stem der Kerk, die hier tegen op kwam. Hij laat niet na ook te wijzen op de gruweien der Inquisitie, die de Kerk in het verleden zoveel kwaad hebben gedaan. Hij wijs vervolgens op de gru welen van de dictaturen, inzonderheid, die van het Hitlerisme. Twintig bladzij den geven daarop getuigenissen van fol- tergruwelen, die zich van Franse zijde in Algerije hebben voorgedaan. Vervol gens het vraagstuk der verantwoorde lijkheden stellend, geeft hij, zoals ook in het begin van zijn boekje, zijn weerzin te kennen om, als Fransman, als aankla ger te moeten optreden. Geen katholiek, die zich niet met de alarmkreet en de veroordelingen van Simon zou kunnen verenigen. Niettemin wordt van rechtse kant de vraag van de opportuniteit van een dergelijke publi- katie opgeworpen. Het weekblad „La France Catholique" wees er onmiddel lijk op, dat de folteringen van de nazi's een van hogerhand gebillijkt stelsel wa ren, terwijl de wandaden van politie of soldaten in Algerije door de overheid worden vervolgd als ze bekend zijn en een individueel karakter hebben, en in Frankrijk algemene afkeer wekken. Ongeveer tegelijkertijd begon de hoofdredacteur van het Mendesistische weekblad ,,L' Express" met de publika- tie van een reeks ervaringen, die hij, naar hij zegt, als luitenant in Algerije heeft opgedaan. Niet alleen meer ruimte bestedend aan indirecte getuigenissen dan aan eigen belevenissen, had Servan- Schreiber nu bovendien als illustratie foto's geplaatst, die van gruwelen door de Fransen in Algerije bedreven moes ten getuigen, doch die in werkelijkheid foto's waren van gruwelen, door Ara bieren bij een reeds lang geleden over val in Marokko bedreven. De trucage van de foto's was duidelijk en minister Bourgès-Maunoury gaf een communiqué uit waarin hij een vervolging tegen Ser- van-Schreiber aankondigde. „Le Mon de" kondigde deze maatregel aan, doch sugger-erde, dat die tegen het werk van Simon zou zijn gericht. Een en ander wekte bij sommige katholieken een ze kere vooringenomenheid jegens Simon, die deze zeker niet heeft verdiend. T NTUSSEN ontstond, als tegenhanger tegen de actie van links-georiën teerde intellectuelen, waartoe mannen als Madaule en IT~uriac die er met de nodige zelfoverschatting prat op gaat bij de algemene verkiezingen een mil joen katholieken op het Mendès-Mollet- front te hebben doen stemmen toe traden, een andere beweging voor een Bidault, Thibon, Madiran van de groep „Carrefour", Kardinaal Saliège en De- lavignette uit het hoofdbestuur der Ka tholiek Sociale Werken, ondertekenden een desbetreffend manifest naast een anti-kierikaal als Bayet. een socialist als Naegelen en een gaullist als Soustelle. Beweging van patriottisch karakter, die o.a. de houding van wat men niet zon der overdrijving de „christen-progressis ten" noemt, veroordeelt. Duidelijker te genstelling in de stromingen kan niet gegeven worden. Die verschillende stromingen zijn overigens zeer verschillend in macht. De „uiterst linksen" vormen de kleinste groep binnen de katholieke massa. In hun grote meerderheid volgen de katho lieken ongetwijfeld de raad van P. Gre- net, die in de zeer verspreide „L'homme nouveau" schreef: „Men late de dingen rijpen in een klimaat van pacificatie". Maar in een van zijn laatste artikelen in „La Croix" wees P. Gabel er terecht op, dat „met wachten op wat komen zal men misschien veel dingen zal zien ver dwijnen". Le Cour Granmaison nam in „La France Catholique" zeer beslist stelling. In de Franse soevereiniteit over Alge rije ziet hij de laatste borstwering om Europa te verdedigen tegen zijn vijan den. De opstand ziet hij als een soort heilige oorlog van de Islam, waartegen de christelijke beschaving verdedigd moet worden. Het noodlottige in de verwarring Is, dat niet ernstig naar overeenstemming wordt gezocht. „Van de aanvang van de crisis in de „Franse Unie" af", zo schreef Fabrègues in „La France Catho lique" „hebben wij geleden onder het ontbreken van een juiste opvatting om trent dat wat wij jegens ons zelf ver plicht zijn en wat jegens de anderen". Was dat gebeurt, dan behoefden de stromingen niet elkander de verwijten toe te erpen, die aan de mogelijkheid van eensgezind-.eid doen twijfelen. 1) Het eerste artikel verscheen in ons blad van 3 april. De bisschop van Breda, Z.H. Exc. mgr. Jos. Baeten, viert op 2 .iuni a.s. zqn 40- .iarig priesterfeest. Bij die gelegenheid zal in heel het Bredase bisdom een eollecte worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor de uitbreiding van het Bredase klein-seminarie Ypelaar. In het nieuwe weekblad van het bisdom Breda, waarvan onder de titel „Onder weg" het eerste definitieve nummer thans is verschenen, geeft de regent van het klein-seminarie. dr. J. de Lepper, een toe lichting op de bouwplannen en de nood zakelijkheid daarvan. Hij schetst daarin, hoe het nieuwe se minarie, dat 7 jaar geleden in gebruik werd genomen, berekend was op 150 leer lingen Dat getal leek toen voor een ruim aantal jaren voldoende, omdat men tussen 1937 en 1947 een gemiddeld aantal studen ten had genoteerd van 108. Er heeft zich sindsdien echter een verrassende ontwik keling voorgedaan. In september 1950 startte men reeds met 128 leerlingen en het lopende studiejaar werd begonnen met 174 studenten, waartoe de uitbreiding van het bisdom duidelijk heeft bijgedragen. Uit de bij de uitbreiding toegevoegde de kenaten Geertruidenberg en Middelburg kwamen vorig jaar september 18 nieuwe leerlingen, over de verschillende klassen verdeeld. Men heeft daaruit de conclusie getrokken, dat de vergroting van het bis dom gebiedt, dat men in de toekomst re kening houdt met minstens 20 leerlingen meer. De aanvankelijk gedachte uitbreiding van het seminarie, die ruimte zou schep pen voor 30 tot 40 teerlingen, wordt thans onvoldoende geacht. Om de behuizing voor een ruim aantal jaren voldoende te ma ken, lijkt een uitbreiding tot een capaci teit van 250 leerlingen gewenst. In overjeg met architect Van Dael is men gekomen tot het plan om de thans aanwezige ruimte geheel te bestemmen voor het eigenlijke internaat en de klas- en studieruimte over te brengen naar een enigszins afgescheiden nieuwbouw, waar in dan tegelijk een slaapzaal en enige lerarenverblijven zouden worden opgeno men. Het nieuwe complex zal bestaan uit een lesgebouw, een studiegebouw en een gymnastiekzaal. Men hoopt de plannen op korte termijn te kunnen uitvoeren, daar het ruimtege brek reeds voor het studiejaar 1958-1959 een ernstige hindernis dreigt te worden. yajNr" 3e door «hem geopperde wijziging huwelijk het Nederlanderschap door op- '"Sezpt Wet °P het Nederlandschap en het 1 1 ^liteitsckaP op ket stu!i: van de natio' van de gehuwde vrouw "iPclg''6" Samkalden de Eerste Kame 11»-.' dat zijn gedachten uitgaan naar de hoofdregels: de Nederlandse 6rliP„4.die met een vreemdeling huwt. slechts dan de Nederlandse natio- v jhdien zij daartoe volgende de ""liaaar man bevoegd diens natio- be,,Pt aanvrage verkrijgt of niet ver- °e vreemde vrouw die met een •"«hi auder trouwt, het Nei let recht bij het huwelijk of staande deelt er k htsu r 'rouwt, verkrijgt niet van b het Nederlanderschap, doch tie te verkrijgen. Het eventuele nieuwe stelsel mag in genen dele prejudiciëren op de nationa liteit van de kinderen, aldus de minister. Het staat voor hem vast, dat de kinderen van een Nederlandse vader steeds Ne derlander zullen moeten zijn, onafhan kelijk van de nationaliteit van hun moe der. Wat de positie van de met een Neder lander gehuwde vreemdelinge betreft zij aangetekend, dat zij het in haar macht zal hebben aan haar positie van vreemde linge een eind te maken door te opteren voor het Nederlanderschap. Pater J. v.d. Velden m.s.c.. missionaris in Wanggate (Nieuw-Guinea) schrijft ons: Er zijn in Nederland vele mensen die deze verlatenheid van ons missionaris sen kennen. En deze mensen zijn het dan ook, die de missionarissen van Nieuw- Guinea bemoedigen in hur, brieven, hel pen door gebed en offer. Het zijn de vele, vaak onbekende vrienden van de missio naris van Nieuw-Guinea. Maar het overgrote deel van Nederlands katholieken kent onze eenzaamheid en verlatenheid niet. Weet niet eens, dat velen van haar zonen daar dag in dag uit de hitte van dj dag verdragen om wille van het Rijk van Christus. De mees te katholieken kennen niet de vaak mens onwaardige omstandigheden, waarin hun missionarissen moeten leven. Vele missionarissen zouden zich heel wat minder verlaten voelen, wanneer heel katholiek Nederland zich meer bewust werd van de dure, maar schone plicht die het heeft ten overstaan van Nieuw- Guinea. „Er worden nog koppen gesneld op Nederlands grondgebied" zet u met dikke letters boven uw artikel. Ik zal u dit anders zeggen: er worden nog mensen vermoord en opgegeten; er sterven nog talloze pas geboren kinderen bij gebrek aan verzorging, er wordt nog geleefd in het stenen tijdperk Er komen soms mensen hier, uit Neder land, om de toestand op te nemen, om te zién hoe de zaken er voor staan. En het is waardevol te gaan zien, wat be stuur en missie reeds bereikt hebben. Maar als men daar nog moet zeggen: wat is er nog veel te doen, wat is hier nog aan veel gebrek, dan wil ik u in herinne ring brengen, dat we nog hele stukken hebben, die nog niet onder bestuur kon den worden gebracht en waar de missio naris in alle eenzaamheid en met gebrek aan alles moet nloeteren en zwoegen. In deze stukken leven mensen als beesten, hebben hun hutten (het woord is te mooi) in bomen en hun land is blubber. Wil de missionaris hier vrienden maken, goed doen, kunnen werken, dan zal hij niet al leen met de liefde van zijn groot hart moeten komen maar met handen vol goede, schone en nuttige gaven. En waar gebrek is aan alles, daar is alles welkom. Nog eenzamer gaat de missionaris zich voelen, als hij na uren en uren varen in een prauw, moe van het zich alsmaar op vouwen en in evenwicht houden, een prachtige motorboot tegenkomt van een of andere zendeling, die even een be zoekje komt brengen aan het gebied, waar de missionaris nu ai zoveel zweet druppeltjes heeft liggen En als dan zijn mensen vragen: „Toean, waarom koopt u toch ook niet een motor bootje?", dan lacht hij maar wat en geeft geen antwoord: soms immers kan een zaamheid en verlatenheid ook bescha mend zijn! Mocht heel katholiek Nederland het mooie voorbeeld eens gaan volgen van de Memisa en ook speciale aandacht gaan wijden aan het rijksgebied, waar de mis sionarissen zich inderdaad verlaten ge voelen, waar duizenden mensen leven, die dringend hulp, daadwerkelijke hulp no dig hebben. Dit is de pijn van het verlatenheid: da gelijks het gebrek aan de meest nood zakelijke rondom je zien, dagelijks de men sen moeten wegsturen, alleen maar met de gave van je droevige glimlach, dagelijks te moeten ervaren, dat je gebied te groot is voor jou alleen in je holle boomstam. Als er nog koppen gesneld en mensen op gegeten worden, als er vele kleine kinde ren van ontbering sterven en er nog ge brek is aan alles.laten we dan niet pro beren de schuld hiervan op de brede rug van het gouvernement te schuiven, maar kloppen we zelf op onze borst, wij katholieken van Nederland en laten we toegeven, dat het tijd wordt, gelijk de Memisa. een speciale aandacht aan Nieuw- Guinea te schenken. Deze speciale aandacht van katholiek Nederland ten opzichte van Nieuw- Guinea zou een steun en troost betekenen voor de missionarissen en een reeds te lang ontbeerde hulp voor onze papoea's. Omdat ik dacht aan het woord van Paus Pius XII: Het is voor iedereen duidelijk, van hoe grote waarde de dagbladen, tijdschriften en brochures zijn. om waarheid en deugd in het volle licht te plaatsen en de lezers in te prentendaarom schreef ik u dit. Minister Samkalden merkt in zijn Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer op, dat het inderdaad juist is, dat de op sporing en berechting van verkeersdelic ten duur is voor de staat; van andere de licten trouwens ook. Sommige Eerste Ka merleden achten het nl. alleszins redelijk en nuttig mede met het oog op de ge nerale preventie deze financiële last in verkeerszaken op de veroordeelden af te wentelen. De minister is van de juistheid van deze stelling voorshands niet over tuigd. Allereerst schijnt het beroep op analogie met het civiele geding hem geen doorslaggevend argument te zijn. Juist in strafzaken, waar het handhaving van de openbare orde geldt, behoort de staat de lasten van het daarvoor nodige apparaat te betalen. De justitiabelen moeten niet de indruk hebben, dat het raadplegen van deskundigen mede zou kunnen afhangen van hetgeen zij betalen kunnen. De artiest Kees Manders uit Amsterdam die samen met „Zwarte Riek" op weg was naar Assen, om aldaar op te treden, heeft gistermiddag om ongeveer kwart voor zes op de rondweg om Zwolle een kind aan gereden, dat plotseling uit de haag langs de weg te voorschijn sprong met de be doeling de weg over te steken. Om het kind te ontwijken, remde hij üit alle macht. De auto viel daardoor op de zij, maar richtte zich later door de snelheid weer op en kwam weer op de wielen te staan. Het kind, de 7-jarige W. B. S. uit Zwolle, kreeg een klap van de zijkant van de auto; het liep een schedelbasisfractuur op. Het is naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle vervoerd; voor het leven werd vannacht gevreesd. De beide artiesten werden niet gewond. Alleen klaagde „Zwarte Riek" over hoofdpijn. Het op treden in Assen is doorgegaan. Hongarije heeft gisteren een Ameri kaanse diplomaat, kapitein Gleason gelast het land binnen 48 uur te verlaten. Hij wordt beschuldigd van „openlijke spio nage". aldus een mededeling van de Amerikaanse legatie in Boedapest. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse legatie zijn de beschuldigingen tegen Gleason „grotendeels onjuist". Wat Gleason gedaan zou hebben was geen spionage volgens internationaal gebruik en gewoonte. Kapitein Gleason, de assistent van de militaire attaché, en de militaire attaché kolonel James Todd, zijn vorige week woensdag door Russische en Hongaarse militairen aangehouden. Zij werden aan een verhoor van bijna zes uur onderwor pen. Zij bleven tijdens het verhoor in hun auto zitten. Zij werden beschuldigd van het fotograferen van een kazerne met Russische troepen te Lepseny, in de buurt van het Balatonmeer. De attachés ont kenden dit. De communistische partij in Saarland is gisteren op last van het Westduitse Con- stitionele Hof verboden. Het verbod is onmiddellijk van kracht geworden. De po litie is reeds met de sluiting van partij lokalen begonnen. Er is beslag gelegd op propagandamateriaal en de bezittingen van het communistische blad „Neue Zeit". Het vermogen van de communistische partij wordt geblokkeerd. Zoals bekend, werd de communistische partij in West-Duitsland in augustus jl. door het Constitutionele Hof verboden. Dit verbod was niet van toepassing op het Saarland, daar dit toen nog geen deel uitmaakte van de bondsrepubliek. Groot-Brittannië en Singapore zjjn het gisteren te Londen eens geworden over een document, dat de grote Ijjnen bevat van een nieuwe grondwet voor de kroon kolonie. Het betreft het verslag van drie weken onderhandelen over een nieuwe grond wet, krachtens welke Singapore zelfbe stuur krjjgt In binnenlandse aangelegen heden. De defensie en de diplomatieke betrekkingen bljjven evenwel in Britse handen. in Minister Samkalden Is bereid om. i overleg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, binnen het raam jan een reeds ten dele gereed voorstel tot be perkte herziening van de Wegenverkeers wet aandacht te schenken aan de moge lijkheid in die wet een afzonderlijke strafbepaling op te nemen voor gequali- ficeerde vormen van .joy-riding"- Aldus deelde hij de Eerste Kamer in zijn Memo rie van Antwoord mede. Het uit Groningen afkomstige Neder landse vaartuig „Kars" mag tot nader or der niet uit de haven van Kopenhagen vertrekken, omdat de Deense politie de gezagvoerder en verscheidene leden van de bemanning er van verdenkt betrok ken te zijn in een grootscheepse smokke larij van sigaretten. De Kopenhaagse politie koestert reeds enige tijd de verdenking dat elke maal, dat de „Kars" Kopenhagen aandoet, een grote hoeveelheid sigaretten aan wal wordt gesmokkeld. De gezagvoerder wordt er van beschul digd 115 000 sigaretten in Kopenhagen te hebben binnengesmokkeld en verkocht, doch de politie is er van overtuigd, dat deze zaak veel grotere afmetingen heeft. Zolang het politie-onderzoek niet vol tooid is, mag de „Kars" het anker niet lichten. De Chinese president, Mao Tse-Toeng. zal binnenkort een bezoek aan Polen brengen. Dit is gisteravond door premier Cyrankiewicz van Polen, die thans in China is, in een toespraak meegedeeld. Volgens radio-Peking noemde Cyrankie- wicz de Chinese president „de man, wiens vriendschap wij het meest op prijs stel len". Te Hong-Kong is men van mening, dat Mao naar Warschau gaat, nadat hij de Sovjet-Unie heeft bezocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9