Oproep der achttien" maa1 l indruk in West-Dui Island Adenauer wijst op ernstige politieke consequenties Federalisten namen Euromarkt- en Enratomverdragen onder loep GR OOTH ANDELSPRIJZEN LICHT GEDAALD W est-Duitsland en atoomwapens Tractor op (bewaakte) overweg gegrepen MAANDAG 15 APRIL 1957 NACHTELTTKE ACHTER VOLGING POLITIEACTIE IN JOHANNESBURG Geen politiek verdrop Koe1 Geen andere weg dan deze Algemene index kwam in februari een punt lager DODELIJKE VAL VAN TRAP Lessen Bertus BOUWORDE TELT DIT JAAR 5000 GEZELLEN De achttien fysici zelf intussen ont kennen ten stelligste, dat „Bonn" van hun protestactie tevoren niet op de hoogte is geweest. Prof. Heisenberg, die namens de „achttien van Goettin- gen" zei te spreken, zeide zaterdag: „In november van het vorige jaar hebben wij aan de ministers Strauss en Balke reeds onze bezorgdheid ken baar gemaakt over de politiek op atoomgebied van de regering. Onze be zwaren zijn toen niet weggenomen, evenmin als tijdens het tweede onder hout, dat wij in januari van dit jaar met de ministers Strauss en Balke heb ben gehad. Bij dit onderhoud heb ik de regering ervan i-> kennis gesteld, dat wij ons tot de publieke opinie zouden richten als de regering volhardde in haar nolitiek op atoomgebied, aldus prof. Heisen berg. Hij kantte zich voorts tegen elke poging om de stap van de Duitse ge leerden te misbruiken voor politieke doeleinden. (Van onze correspondent) Op de onbewaakte overweg „De Schui ven" te Roosendaal reed zaterdagmorgen de dieselelektrischc trein Roosendaal Antwerpen tegen een tractor met open aanhangwagen. Door krachtig remmen van machinist De Jong uit Roosendaal ontsprongen de chauffeur, dc landbouwer Jan Lazeroms uit Vinkenbroek. diens drie kinderen van resp. negen, zeven en zes jaar. alsmede denegenjarige Jos Vos, een zeker schijnende dood. Nu liep alleen de landbouwer-chauffeur inwendige kneu zingen en een hoofdwond op; de kinderen kwamen met de schrik vrij. Nauwelijks nadat een goederentrein uit België was binnengelopen, opende de overwegwachter de slagbomen. Inmiddels echter naderde vanuit het station Roo sendaal de dieselelektrische trein, die twee minuten te laat was. De machinist, die het onheil zag aankomen, gaf signalen, ter wijl hij meteen uit alle macht remde. Hierdoor kwam de trein, slechts uit drie wagons bestaande, nog op de overweg tot stilstand. De tractor, die zich op de rails bevond, werd daarvan weggedrukt en ramde de hekken. de hoop van het Kremlin, om het Wes ten tot eenzijdige ontwapening te kun nen bewegen, wordt versterkt, waar door de vooruitzichten voor internatio nale ontwapening slechter zouden wor den. Een dergelijk beroep, dat werd ge daan zonder raadpleging van de rege ring, die verantwoordelijk is voor de nationale politiek is een onberaden handeling", aldus de minister, die ook nog opmerkt, dat het standpunt der Westduitse regering steun vindt in de geestdriftige ontvangst, die de Oost- duitse communistische pers het beroep der achttien Westduitse kerngeleerden heeft bereid. Strauss gaf nog een verduidelijking op het interview dat deze week in het Amerikaanse blad „The Reporter" is gepubliceerd. Destijds had Strauss de verslaggever van dit blad een uiteen zetting gegeven over de „atoom-mo gelijkheden" welke Duitsland' door de Parijse verdragen werden gelaten. Aangezien het interview blijkbaar tot misverstanden aanleiding kon geven, gaf Strauss thans voor de radio nog maals de verzekering, dat de West duitse regering geen maatregelen, welke dan ook, treft om over te gaan tot de fabricage van gehele atoom wapens of onderdelen ervan. De voorzitter van de Westduitse so ciaal-democratische partij. Ollenhauer. heeft zondag op een bijeenkomst in Wiesbaden gezegd, dat bondskanselier Adenauer met zijn antwoord op de waarschuwing van de achttien blijk gegeven heeft van gebrek aan eerbied voor onafhankelijke meningsvorming. „Als nooit tevoren is nu het autori taire en totalitaire karakter van deze man en zijn partij onthuld. Een man en een partij, die zo bezeten zijn van het denkbeeld dat de zogenaamde veiligheid van de Bondsrepubliek tot in het uiterste alleen op militair vlak gezocht moet worden, zijn niet in staat dit volk en dit land een politiek te bieden die veiligheid verschaft", aldus Ollenhauer. Autodieven snel gegrepen In de nacht van vrijdag op zaterdag meldde zich aan het politiebureau te Apeldoorn de heer D. J. B., die mede deelde dat zijn auto was gestolen uit de Rosariumstraat. De heer B. was daar even bij zijn schoonmoeder binnenge gaan, omdat hij haar naar het Sjnt-Li- duinaziekenhuis moest brengen, daar zijn schoonvader stervende was. De politie ging onmiddellijk op ver kenning uit en ontdekte de gestolen wagen op de Soerenseweg. Direct werd een achtervolging ingezet. De chauf feur van de gestolen wagen doofde zijn lichten en verhoogde zijn snelheid. Hij nam bij zijn ontvluchtingspoging grote risico's. Daar de vrij lichte politieauto het tempo niet kon volgen, werd per mobilofooninstallatie de hulp van een tweede wagen ingeroepen. Dank zij het feit dat het gesneeuwd had, kon men het spoor van de gestolen wagen blij ven volgen en de tweede auto de taak van de eerste laten overnemen. Nabij de overweg in de Waterloseweg kon de gestolen auto tot stilstand worden gebracht. Deze bleek te worden be stuurd door de 25-jarige A. P. K. uit Apeldoorn, die evenals de 26-jarige R. W. uit Apeldoorn, die naast de chauf feur zat. een goede bekende van de po litie is. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. buurlanden kon beginnen. Een verbeterde verstandhouding tussen Duitsland en het oosten dwong het westen zijn houding tegenover de Duitse partner te veranderen, nl. hem met grotere achting te behande len." Boomerang Bij dit alles moet men de omstan digheid in aanmerking nemen, dat de Russische ambassadeur in Bonn, Smir- nof, geen ontvangst te zijnen huize voorbij laat agaan, zonder dat hij en zijn Russische medewerkers hun Duitse gasten herinneren aan „Rapallo" en daarmee de gedachte ventileren, dat het er nu slechts op aankomt de „geest van Rapallo" weer levend te maken om aldus betrekkelijk gemakkelijk een overeenstemming over het gehele com- Elex van de Duitse vraagstukken te ereiken. De bondskanselier heeft deze Russi sche Rapallo-manoeuvre als een boo merang tegen Smirnof laten werken. Als deze geest van de kant van de Bij een grootscheepse actie van de politie in de westelijke buitenwijken van Johannesburg zijn zaterdag ongeveer 400 naturellen gearresteerd. Volgens de politie was de actie bedoeld om „ongewenste elementen' op te sporen. Indien de bijeenkomst, die zaterdag door de Beweging van Europese Federalisten in het Kurhaus te Scheveningen werd ge houden als een kamerdebat in miniatuur kon worden beschouwd gezien de sa menstelling van het gezelschap, zou men dit mogen veronderstellen dan valt er niet aan te twijfelen of de Euromarkt en Euratomverdragen zullen door de Staten- Generaal worden geaccepteerd. Kamerleden, vertegenwoordigers uit handel-, landbouw- en industriekringen kregen hier allereerst van de leider van de Nederlandse onderhandelingsdelegate, dr. J. Linthorst Homan. een klare en niet mis te verstane uiteenzetting omtrent de voorgeschiedenis van de verdragen, de loop der onderhandelingen en de beteke nis van de teksten die te Rome zijn ge parafeerd. Ook deze spreker uitte kritiek op het verdrag dat nu eenmaal een com promis van zes landen is. maar antwoord de ook op de kritiek van anderen door een Drents spreekwoord te citeren: „Je kunt niet blazen en het meel in de mond hou den". Persoonlijk was hij van mening, dat het ietwat teleurstellend was, „dat de weerklank van het in april 1956 uitge komen rapport-Spaak bijna algemeen be stond uit algehele bijval, zonder dat men zich althans In het openbaar veel moeite gaf om aan de onderdelen veel studie te besteden". De houding van de Beneluxpartners en Duitsland had hem teleurgesteld. Met na me het buitentarief is hoger uitgevallen dan de Nederlandse delegatie had gehoopt, „bij gebrek aan economisch liberalisme". Desondanks was de conclusie van dr. Lint horst Homan positief: deze kans tot ver sterking van West-Europa en tot struc tuurverbetering mag Nederland niet laten lopen. donck, algemeen secretaris van de - mer van Koophandel en Fabrieken vo® Tilburg en Omstreken voerde hierv0L, klemmende argumenten aan. Er is Se andere weg dan deze, tenzij een weg ter*£ „Wie garandeert ons een bevredigen® gang van zaken nu langlopende intej"®^ tionale handelsverdragen ontbreken jj vroeg spreker zich af. Met de Benelux B. voorbeeld zag hij vele voordelen in de verdragen die uit een sociale en politie noodzaak voort zijn gekomen. De kritiek van de metaalindustrie de hij een verkeerde reactie: De elash f teit en de vergroting van de vraag n®3S metaalprodukten binnen de zes landen v in deze kritiek z.i. volkomen buiten schouwing gelaten. Prof. mr. L.G.A. Schlichting hoopte dit niet-politieke Euromarktverdrag volgd zou worden door een politieke menwerking, die een uitvoerende en trolerende functie zou bezitten, zoals e in de afzonderlijke landen de economisCep kracht beheerst wordt door constitutie wetgeving. 0g Bij de discussies ging het forum nader in op enkele detailpunten, die vo namelijk betrekking hadden op de ties die Nederland alsnog in de ver» gen opgenomen wenst te zien of die de ratificatie door de parlementen nog der uitgewerkt moeten worden zoals transportkwesties en de landbouwpolit'e Ir. H. Vredeling, hoofd van de weten- schappelijke afdeling van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond, sprak vervolgens over de landbouw-politieke aspecten van de Euromarkt. Hoewel hij kritiek had op de situatie van de landbouw in de over gangsfase, achtte hij de doeleinden van het verdrag volledig acceptabel. Stelt men de Nederlandse landbouw voor als een koe, die met de achterpoten in Nederland staat en met de voorpoten in Amerika, dan betekent het E.E.G-verdrag dat de achterpoten meer ruimte krijgen en dat de voorpoten zich meer binnen Europa terugtrekken. En de achterzijde was altijd het meest kwetsbare deel De positie van de arbeiders in de ge meenschappelijke markt, zoals deze in het verdrag is geschetst, blijkt van dien aard dat de bona-fide-vakbewegingen in de zes landen in staat en bereid zullen zijn haar aandeel te leveren in de bestrijding der sociale euvelen, die bestaan of zich mo gelijk voor zullen doen, wanneer men op Europees niveau en op Europese wijze wil leven. Aldus luidde kort samengevat de con clusie van werknemerszijde bij monde van de heer A. Borstlap, secretaris van het C.N.V. Ook de werkgevers stelden zich achter het verdrag: mr. dr. B.J.M. van Spaen- Londen I Een 35-jarige agrariër had zich op een feest rond Kerstmis buitengewoon ge amuseerd. Volgens vermoedelijk aloude Engelse boerengewoonte werd de vreug de nog verheugd door het blazen op kleine fluitjes. Onze feestganger deed dat zó voortreffelijk, dat hij op een ge geven ogenblik het fluitje inslikte. Nie mand had er echter veel erg in, zelfs het fuifnummer niet, aangezien hij ook wel enkele glazen whisky tot zich geno men had. Maar op een gegeven ogenblik meende lieden, die met hem in aanra king kwamen, een fluitend geluid bij hem op te merken en daar dit steeds meer het geval was, werd besloten tot een doktersgang. En na veel onderzoe ken en foto's bleek er ergens in zijn binnenste een „vreemd voorwerp" te huizen. Operatie volgde en toen het fluitje gevonden werd, was de hele zaak ineens duidelijk. Doet U dit, geachte lezeres en lezer, niet aan iets denken? Ja, Charlie Chaplin vertoonde dit al vele, vele jaren geleden in zijn nog al tijd vooral door de jeugd zeer ge liefde films. Kassei Duitsland Twee zestienjarige jongens hebben spe ciaal verlof gekregen om vijf dagen in het nieuwe Westduitse leger door te brengen, om te kijken of ze het er pret tig zouden vinden. Deze jongens zijn een tweeling en een van hen voelde wel wat voor een beroepscarrière bij „Das Heer". Hij mocht het eens komen proberen, maar bij tweelingen wel meer gebrui kelijk hij wilde zijn tweelingbroer meenemen, in de hoop, dat ook die er wat voor zou gaan voelen. Dan zouden ze ook in hun beroep bij elkaar kunnen blijven. Londen II Engeland is het vuilste land van West- Europa. Voor U of de Engelse am bassade in Den Haag ons met ver- Wijten gaat overladen, dat het niet waar is en dat je bovendien zo iets niet zegt wijzen we er U op, dat we slechts de woorden herhalen van het Engelse parlementslid, mister John Taylor, die deze luid uitgalmde in het Engelse La gerhuis. Hij voegde er nog aan toe, dat Edingburgh in Schotland de schoonste stad in Groot-Brittannië is, waarmee hij deze keer bedoelde te zeggen, dat het straatvuil er niet overal rondzwierf. Weet U hoe het komt, dat Engeland zo'n weinig „opgeruimde" aanblik heeft? De vuilnisbakken zijn veel te klein, zegt de heer Taylor en bovendien wil hij ieder een beboeten met f 100, die bij zijn huis een soort eigen vuilstortplaats maakt. Moskou Er leeft in de Sovjet-Russische hoofd stad op het ogenblik een dame, die ge garandeerd 154 jaar oud is. Ze heet Va- lentinovna Poujak, en is oud-overste van een sinds de communistische overheer sing opgeheven orthodox zustersklooster. Ze is in 1803 in de Oekraïne geboren, weet zich nog vagelijk iets te herinne ren van de strijd tegen Napoleon en maakte de afschaffing van de lijfeigen schap nog mee. Nooit is ze ziek geweest (hetgeen natuurlijk een uitstekende ma nier is om heel oud te worden), is nog flink bij de pinken, nog niet eens hele maal grijs en kan de draad nog in de naald steken zonder bril. Ze wandelt nog drie uur per dag, maakt zelf haar maal tijden gereed en verder heeft ze zich nooit aan een of ander dieet gestoord en eet waar ze zin in heeft. Het oud worden zit overigens in de familie: haar drie broers werden 121, 118 en 112 jaar. prijsstijgingen van geringe omvang voor- Als gevolg van het tegengesteld vertoop van de prijzen van tarwebloem, vlees en vleeswaren, vetzuren en oliën en geïm porteerde veekoeken bleef het groeps- indexcijfer ongewijzigd. 1956 195" 1946 31 dec. 31 jan. 28 feb. Voedingsmiddelen 124 127 129 126 Grond- en hulpst. 169 176 179 178 Afgewerkte prod. 137 MO 140 140 Algemeen 140 144 145 144 Het algemeen indexcijfer voor de groot- handelsprjjzen is per uit. februari t.o.v- uit. januari met 1 punt gedaald, n-J. van 145 op 144 op basis 1948 100, aldus be richt het C.B.S. De indices van voedings middelen en van grond, en hulpstoffen verminderden met resp. 3 punten en 1 punt, terwijl in het indexcijfer van afge werkte produkten geen wijziging kwam. Binnen de groep plantaardige voedings middelen daalden voornamelijk de aard appelen, haver, rogge en geïmporteerde tarwe in prijs, waardoor het indexcijfer van deze groep met 3 punten verminder de. Het indexcijfer van de groep dierlijke voedingsmiddelen daalde eveneens met 3 punten, grotendeels veroorzaakt door het prijsverloop van industriemelk, eieren en kaas. De prijzen van consumptiemelk, rundvee en varkens vertoonden daaren tegen enige stijging. Bij de afgewerkte produkten kwamen Zondagmiddag is de 18-jarige heer A. v. d. Linden, wonende aan het Rus land in Amsterdam, vermoedelijk ten gevolge van een hartverlamming, van de trap op de eerste verdieping, van zijn woning gevallen. De man werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij reeds was overleden. De rally is weer afgelopen, een rally waarin wel is bewezen, dat er aan het reglement van een zuinigheidsrit nog heel wat getimmerd moet worden, voor 't vol komen waterdicht kan worden genoemd. De jury beseft dit ten volle: het mag immers geen rally van uitgekookte kunst jes worden, wil men tenminste aan de uitslag enige waarde kunnen hechten. Trouwens, ook de deelnemers hebben moe ten leren, want was het niet zo, dat verscheidene inschrijvers met waarnemers voor de dag waren gekomen, waarnemers, die dus de concurrentie moesten controle ren, die van autorijden niet zo bar veel kaas hadden gegeven en wier rally-er varing in hoofdzaak bestond uit de herin nering aan taxiritten. Een volgende keer zal wellicht ook meer op technische kun digheid worden gelet, net als op gewicht, want ook dat speelde een grote rol. Voor mij persoonlijk heeft deze rally nog iets bewezen: dat zuinig rijden beslist niet gepaard gaat aan veilig rijden. Er waren deelnemers, die, om benzine te spa ren risico's namen, die men beter kan vermijden. Nee, niet zozeer een verwijt aan de man, die de raampjes van zijn auto gesloten hield, omdat hij dacht, dat hem dat in het verbruik zou schelen, aan de man, die zijn kachel niet wilde laten branden, omdat hij dacht, dat de accu dan meer kracht van de motor zou vergen, ook dit zal wel meer met de afstel ling van de dynamo te maken hebben gehad en zelfs niet aan de équipe, die er bezwaren tegen maakte, wanneer de waarnemer uit hygiënische overwegingen de wagen even wilde laten stoppen- Nee, maar wel aan die rijders, die consequent het rempedaal negeerden en die htvn wa gen lieten uitrollen, ook daar, waar dat uit veiligheidsoverwegingen in het geheel niet verantwoord was. En dat zijn dan de lessen uit deze merk waardige rally, die praktisch alle deel nemers een hoop zelfbeheersing heeft ge kost. Vanmorgen ging de karavaan hier in Kopenhagen uit elkaar: tot ziens roe pend in vijf talen, een laatste knipoogje gevend aan Bertus, de schildpad, die in zijn kwaliteit van sukkel deze rally al mascotte heeft meegemaakt en dan haas tig wegrijdend, om in te halen wat men de afgelopen dagen in de roes der zui nigheid aan vaart heeft moeten ontberen. Dezer dagen heeft in de abdij van de Norbertijnen te Tongerlo een vergade ring plaats gevonden, welke onder voor zitterschap stond van de heer Maurits Nachtergaele, algemeen secretaris van de „Bouworde" van pater Werenfried van Straaten. Hierbij waren aanwezig afge vaardigden van de verschillende nationa le secretariaten van de Bouworde uit Ne derland, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk- België; Uit Engeland en Spanje waren er waarnen crs. Op deze vergadering kwa het bouwplan van 1957 ter sprake, dat voor 80 procent bestaat uit de bouw van woningen voor daklozen en vluchtelingen en voor 20 orocent uit de bouw van te huizen, kerken, scholen en apostolaats- centra. In totaal zullen er 5000 bouwge zellen tewerk gesteld worden, van wie 2000 in Duitsland; in Oostenrijk en Frank rijk ieder 1250 en 500 in Nederland, Bel gië, Spanje en Italië. Van deze 5000 bouwgezellen zijn er 2500 afkomstig uit België, 1000 uit Nederland 750 uit Duitsland, 250 uit Oostenrijk, 500 uit Frankrijk, terwijl de resterende 5Q0 uit tien andere landen gerecuteerd zijn van wie 50 zwarte bouwgezellen uit Belgisch Afrika. Aldus meldt het K.N.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4