Ned. Opera krijgt twee nieuwe leiders ffc Wel of geen (nieuw) rijexamen tijdens intrekkingsperiode? Prof essor Brom 75 jaar m Alexander Krannhals keert niet terug Nlfred Eichmann dirigent; Frans Yroons adjunct-directeur uH?eJ' °P - - - - Warmer aprilweer CHAOS IN DE TONEELWERELD Verhoging van Europese energie- produktie dringend noodzakelijk I titeressant seizoen op komst rijzen uitgereikt aan tnodekoningfinn)en in-spe „Judas Maccabeus" wel in Naarden Bestuur der Toneelcoordinatie trad af toen minister Cals het advies niet opvolgde A.N.W.B. wijst op ongelijke rechtsbedeling Kolenprijs zal moeten stijgen Gedetineerde ontsnapte tijdens ziekenbezoek Reisbeurs voor Alfred Kossmann Mutaties bij „Theater De ontwapenings conferentie in Londen Frangoise Sagan in levensgevaar VAN HART EN HOOFD DINSDAG 16 APRIL 1957 PAGINA 3 i Voorlopig repertoire HUUR IN PLAATS VAN HUURKOOP (Advertentie) Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Mar griet"t is Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! NIEUWE COMMANDANT 25 MEI: WERELDDAG DER H. KINDSHEID ACADEMISCH GEVORMDE RECHTSKUNDIGE ADVISEURS Krachtige Kost voor het Kind ANATOMEN TE LEIDEN BIJEEN RODE KRUIS-AUTO'S VOOR HONGARIJE Zorin stelde „ter zake dienende" vragen AUDIËNTIES LUCHTVAARTOVEREENKOMST MET DE VER. STATEN (Van onze Amsterdamse redactie) hiding van de Nederlandse Opera zal opzienbarende veranderingen rgaan Als opvolger van de dirigent Alexander Krannhals, die naar Alf 'U-e 1® vertrokken, is per 1 september a.s. benoemd de dan 45-jarige te momenteel eerste kapelmeester van bet Landestlieater j jtannover Een tweede wijziging of eigenlijk aanvulling betreft V ^'toeming tot adjunct-directeur van de solist Frans Vroons. Met ingang J. O n 1 Mn j 1 -■ 1 11 c 1 r, 11 «fint rtm rI n 1> ooi* *i ot I ty nl O t (TV Af P 15 april reeds zal bij de directeur, de heer Piet Tiggers, met grote z®8sbevo gij. "Pera te verzekeren en alle mogelijkheden tot verder ontplooiing J O" do evoegtiheid terzijde staan om samen met hem het voortbestaan van te buiten. Het ligt zeer zeker niet in de bedoeling dat er een verdeling 11 functies tussen dircteur en adjunct-directeur komt. Frans Vroons is in Amsterdam ?eboren. Hij wordt binnenkort 46 laar. Na aanvankelijk voor de han- bestemd te zijn ging hij stu deren aan het Amsterdams Conser vatorium: hoofdvak zang o.l.v. hlevr. J. Dresden-Dhont, theoreti- Sche opleiding vdh o.'a. Sem Dres den, prof. dr. A. Smyers, prof. Hen drik Andriessen en prof. dr. Ber- het Kempers. Na enige tijd in Pa- rijs te hebben gewerkt kreeg hi] m 1937 een muzikaal-organisatorische 'inctie bij de Vara en debuteerde -0 dat jaar eveneens als opera zanger met, de titelrol in „Pelleas 6t Mélisande" van Debussy ondér Pierre Monteux. Sindsdien ont wikkelde hij zich meer en meer in vocaal-dramatische richting. In 1939 werkte hij o.l.v. Bruno Walter ■Uee aan het Mozart-Festival te cannes. Na de bevrijding ging hi] deel uitmaken van het solistencorps van de Ned Opera. Hij is verder in Srussel, Parijs, Londen, Dublin en andere steden opgetreden. In 1949 2°ng hij enige seizoenen in Amen- ka in „Carmen", „Manon" en „Hof- haann's Vertellingen". Een contract Voor langere tijd sloeg hij af om- dat hij te grote interesse had voor de vaderlandse opera. In 1954 is Croons, die nog lid is van de Raad van Kunst, ook gaan regisseren. ?,^at de aanstelling van Eichmann aan- Vr die nU na de komst van Wolf Die" KT^Udwig als vaste regisseur de tweede vser zal worden die een belangrijke Ij^ie bij de Opera gaat bekleden k hiann is voor één of hoogstens twee r als muziekdirecteur geëngageerd, aanstelling was nodig geworden om- haf onmogelijk gebleken was Krann- terug te winnen. Er bestond bij de ■fin8ent geen onwil, verzekerde de heer th5?6rs, maar financiële bezwaren waren oorzaak dat de onderhandelingen - slaagden. relatie met Krannhals zal overigens verbroken worden, artsaanstelling van Frans Vroons tot -directeur js een gevolg geweest W' van de afspraak die reeds bij de C°eming van de niet jonge Tiggers als tlfrteur in december 1955 gemaakt werd, 4^1 ®at er op de kortst mogelijke termijn b J een remplagant gezocht zou worden. WZou in de eerste plaats een Neder- r moeten zijn, want de Opera in ons is nog labiel en in ontwikkeling zo- - de nieuwe man volk en milieu goed A an een aantal jeugdige mode-ontwerp- rj,,/8 en mode-ontwerpers zijn gister- 'erid jn het Victoria Hotel te Amster- de prijzen uitgereikt, die zij hebben jonnen in een door het Internationaal bfj. Secretariaat uitgeschreven mode- 5,^SVraag, waarop 1300 inzendingen uit W. Cielen van het land waren binnenge- dames en twee heren kwamen •4(w,een prijs in aanmerking, van wie de Odp gisterochtend aanwezig waren. S hen bevond zich, in gezelschap aar ouders, de 14-jarige Saskia %-eUder uit T,arpn die een hele serie er uit Laren, die een hele serie ^"ngen ha(j ingestuurd, waarvoor zij 'Sq jdp jUry met een aanmoedigingsprijs gulden werd beloond. W eiden meisje gisterochtend bereid- 8 itl enkele minuten een ontwerp van 'iscj^dtelpakje, dat door de zeer kri- kijkende aanwezigen zeer waar- Werd beoordeeld. iat>0n^erste prijswinnares in de categorie A c0f,.eri in de series mantels, tailleurs t a'ljaponnen heeft de jury geen le - l9-i°e®ekend, wel 2e en 3e prijzen n Dooren uit :ag van 1000 g een wollen jai lft'H(?ren"CIIge bekroonde inzendingen zijn V hiej naar Parijs gestuurd. Daar zal op fj'5 a.s. een internationale jury, tot vaarschijnlijk ook de modekoning h t„, hoort. beoordelen welke ingezon- verzoek tekende het talentvolle, Hermien van Dooren uit Ze- JA j,' °ntving een bedrag van 1000 gul- e; de ?ar ontwerp voor een wollen japon ]tiS'6rt>„Ver*Se bekroonde inz tek "u.ort' beoordelen welke ingezon- ojh pr_eoingen uit de mededingende lan- b*' Duitsland, Engeland, Bel- kn en Denemarken de beste zijn. 9rnp,., o^on ook weer voor een prijs in >- king. ^hft he?ternationale Wo* Secretariaat L, der P'an over twee jaar opnieuw te, manifestatie, met het doel KrW teru'k van wol te propageren, op Zijj, ,Zetten. Op welk gebied het dan 15 thans nog niet bekend. moet kennen. In de tweede plaats zou hij ter zake kundig dienen te zijn en andere voor de functie noodzakelijke karakter eigenschappen moeten bezitten. Zo iemand bleek Frans Vroons te zijn. Hij heeft een grote ervaring bij de Ned. Opera en ook in het buitenland. Zijn op treden als zanger en als regisseur (o.a. van „La Traviata" en „Pêcheurs des Per- les") zal Vroons nu gaan beperken. Direc teur Tiggers zal zolang zijn gezondheid het toelaat zijn functie blijven uitoefenen. Op een persconferentie werd het voor lopige repertoire voor het komend sei zoen medegedeeld. Op 13 september is er de première van een nieuwe Rigoletto met Theo Baylé die uit Wenen in het vaderhuis terugkeert, op 11 oktober „Tief- land" van d'Albert, op 13 december „I Quatro Rusteghi" van Wolff-Ferrari, op 14 februari „Turandot" van Puccini (na 1945 nog niet in Nederland vertoond) en op 21 maart „Martha" van Von Flotow. Midden april komt „Tosca" en voor „Phi lomela" van Hendrik Andriessen is nog geen datum vastgesteld. „Der Rosenkave- lier" komt op dit repertoire helaas niet voor, omdat het stuk te groot van bouw blijkt te zijn voor de Stadsschouwburg. Alle premières vinden in Amsterdam plaats. De opera kampt met een tekort aan tenoren, hetgeen trouwens een verschijn sel in de internationale operawereld is. Om hierin tegemcet te komen is voor drie maanden geëngageerd (met een optie op een terugkeer) de Italiaanse tenor Ettore Babini. Aangaande andere solisten ver telde de heer Tiggers het volgende. Scipo Alfred Eichmann is op 29 april 1912 in Saksen geboren. Op de Mu- sikhochschule in Keulen studeerde hij dirigeren, piano, compositie en contrapunt. Van 1933-1935 trad hij op als solorepetitor bij het Stadt- theater in Krefeld, vervolgens werd hij solorepetitor en kapelmeester bij de Stadtische Bühnen in Duis burg. Gedurende de wereldoorlog was hij eerste kapelmeester bij de Stadsschouwburg in Keulen. In 1945 ging hij naar Berlijn waar hij muziekdirecteur van de opera werd. Tot 1951 trad hij op als eer ste kapelmeester bij de Stads schouwburg in Essen om daarna in dezelfde functie in Hannover te gaan werken. Colombo blijft; dat is ook het geval met Guus Hoekman. Annie Delorie zal tijde lijk terugkeren en met Mimi Aarden en Cora Canne-Meyer is de Ned. Opera over terugkeer in onderhandeling. De volgende stukken o.m. blijven op het repertoire: Zauberflöte, Le Nozze di Figaro, Cosi fan Tutte, Fidelio, Hans en Grietje, Peter Grimes, Don Carlos, Aïda, Un ballot in maschera, II Trovatore, La Bohème. But terfly, Mignon, Cavelleria, Pique Dame, Die Kluge en Zigeunerbaron, terwijl er een nieuwe versie van Faust nog in het voornemen ligt. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur van de Ned. Opera blijft streven naar een spoedige totstandkoming van het nieuwe operagebouw. Het werken met drie vaste gezelschappen in de Stads schouwburg is een groot probleem. (Van onze weerkundige medewerker). Reeds gisteren was het merkbaar, dat er aan de periode van veel te lage tem peraturen, die ruim een week heeft ge duurd, een einde kwam. De temperatuur steeg in een groot deel van ons land al tot 12 gr. C. Ons land is in een veel zachtere zuid-westelijke luchtstroming gekomen, waarin vandaag al middagtem- peraturen van 15 tot 17 gr. C. voorkwa men. Een zwak storingsfront kan deze avond plaatselijk wat lichte regen bren gen. Maar morgen brengt een rug van hoge luchtdruk opnieuw zonnige perio den. Het is te verwachten, dat het weer de eerstkomende dagen een zeer groeizaam karakter zal houden. Boven de Oceaan zijn de depressies zeer actief. Zij trekken echter alle in de richting van IJsland, zodat alleen enkele zwakke regenfrontjes nog juist over ons land kunnen strijken, maar dit neemt niet weg, dat de vooruit zichten voor de komende dagen zeer gun stig mogen worden genoemd. Het ons door het „Algemeen Haags Comité Kunstcontact" verstrekt bericht, dat de Handelvereniging haar traditio nele uitvoering van „Judas Maccabeus" in de Grote Kerk te Naarden niet zou geven berust, naar de Handelvereniging ons me dedeelt, op een misverstand. Dit werk wordt op 6 mei in Den Haag gegeven en op dinsdag 7 mei a.s. des avonds te half acht in de Grote Kerk te Naarden, beide keren met medewerking van Dora Linde man, Aafje Heynis, William Herbert, Harry France en David Hollestelle. Het Tweede-Kamerlid de heer Van Leeuwen heeft aan de minister van Economische Zaken de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Beschouwt de minister de vervan ging van het afbetalings- of huurkoop systeem. zoals dit gebruikelijk is bij de aanschaffing van bepaalde duurzame ge bruiksgoederen, door een systeem van verhuur als een frustrering van de be stedingsbeperking, zoals die wordt beoogd door de wet houdende tijdelijke regeling betreffende afbetalingsovereenkomsten? 2. Doelt de minister hierop, wanneer hij in zijn derde verslag over de tenuit voerlegging van vorengenoemde wet ge waagt van pogingen van sommige han delaren om door gecamoufleerde transac ties de afbetalingsbeschikking 1956 te ont duiken? 3. Is het de minister bekend, dat deze vorm van ontduiking in het bijzonder ook wordt bedreven door overheidsbedrij ven? m Sinds de textielfabrieken weer op volle toeren draaien is Tokio bezig op mode gebied het Parijs van het Verre Oosten te worden. Deze foto-combinatie toont drie creaties van mode-huizen in de Japanse hoofdstad. Links: Helen Higgins, die zich als mannequin in Japan een grootse reputatie heeft verworven, toont hier een Japans model cocktail-jurk in nylon. Midden: Tadako Kondo toont een avond japon van zijden organdie. Exclusief is de vorm van de lange rok. Rechts: zuiver geïnspireerd op de kimono is deze, toch wel zeer loesters aandoende avondjapon van zijde, gedragen door het model Yoshiko Harada. Smaldeel V en „De Zeven Provinciën" Aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" heeft gistermiddag in Den Helder met het gebruikelijke marine- ceremonieel schout-bij-nacht L. Brouwer het bevel over het smaldeel V overge dragen aan kapitein-ter-zee G. J. Late- rink, die tevens het commando van de kruiser van kapitein-ter-zee mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk heeft over genomen. Tijdens diens commando van elf maanden werden bezoeken gebracht aan: Rusland, Zweden, Venezuela, de Neder landse Antillen en Portorico. De schei dende commandant kreeg van zijn be manning een in koper uitgevoerd reliëf van het schip. Kolonel De Vos van Steen- wijk bood op zijn beurt schout-bij-nacht Brouwer diens commandovlag aan. De aftredende smaldeelcommandant zei o.a., dat hij geen compleet smaldeel met jagers kon overdragen, omdat zeven nieu we jagers op proefvaart zijn en dezer da gen enkele in dienst zullen worden ge steld. Wanneer de bemanningen op deze schepen „afgeoefend" zijn zal de Kon. Marine over een vloot beschikken, die met geheel nieuw en modern materiaal is uitgerust. In een brief aan de minister van Ver keer en Waterstaat doet de A.N.W.B. het dringend verzoek een einde te maken aan de ongelijke rechtsbedeling bij het intrekken van rijbewijzen als bijkomende straf op een verkeersmisdrijf. Indien namelijk een rijbewijs gedurende de periode van intrekking verloopt, dan wordt op negen van de elf provinciale Griffies gesteld, dat de betrokkene op nieuw rij-examen moet doen. Men beroept zich daarbij op art. 114 van het Wegen verkeersreglement, waarin staat, dat het bezit van een rijbewijs, waarvan de gel digheid niet langer dan drie jaar is ver lopen, de aanvrager vrijstelt van het ex amen, mits deze geldigheid niet anders, dan door het verstrijken van de geldig heidsduur is verlopen. Op dit „mits" gronden de Provinciale Griffies, behalve in Noord-Holland en Friesland, de opvatting, dat het verlopen van een rijbewijs tijdens een intrekkings periode de houder verplicht een nieuwe proef op rijvaardigheid af te leggen, ter wijl degenen, wier rijbewijs niet verloopt tijdens een intrekkingsperiode, ook geen nieuw rij-examen behoeven af te leggen. Vóór 1952 verloor men bij intrekking van het rijbewijs zijn rijbevoegdheid De Sta- ten-Generaal aanvaardde toen een wijzi ging in de Wegenverkeerswet (art. 19 en 39), waarin teruggave van het rijbewijs na een intrekkingsperiode verplicht werd gesteld. In de Memorie van Toelichting werd uitdrukkelijk gesteld, dat de rech terlijke uitspraak bedoelt iemand als straf tijdelijk de rijbevoegdheid te ontnemen, zonder daarbij over de rijvaardigheid een uitspraak te doen. Het toevallige feit, dat een rijbewijs geldigheid tijdens intrekking verliest acht de A.N.W.B. dan ook geen reden om een nieuw rij-examen verplicht te stellen. De Werelddag der H. Kindsheid wordt dit jaar gehouden op zaterdag 25 mei. Diverse publikaties zullen de onderwij zers bij de voorbereiding en de viering van deze dag ten dienste staan. Hiertoe behoren o.a. het mei-nummer van Ver bum, dat een „les voor de priester" geeft, speciaal op deze dag afgestemd; voorts het nummer van School en Godsdienst met een „les voor de onderwijzer"! De beide catechetische methoden „Met Bran dend Hart" en „Op Weg" zullen in lessen, bestemd voor de week van 19 tot 25 mei, aandacht schenken aan de gedachte, die deze dag moet beheersen. Ten slotte staat de inlage in de Katholieke Schoolgids van 4 mei geheel in het teken van de wereld dag. AfKTprtf»ntïfO Daarom bepleit men bij de minister van Verkeer en Waterstaat in overleg met diens ambtgenoot van Binnenlandse Za ken te bevorderen, dat de Provinciale Griffies voortaan in de onderhavige kwes- tie zullen handelen overeenkomstig de wet, die prevaleert boven het uitvoerings- j voorschrift in artikel 114 van het Wegen- verkeersreglement, dat dus wijziging be hoeft om misverstanden te voorkomen, aldus de A.N.W.B. Te Den Haag is opgericht de „Vereni ging van academisch gevormde rechtskun dige adviseurs". De oprichting van deze vereniging houdt verband met de op komst zijnde wettelijke regeling van het beroep van rechtskundige adviseurs. lii J Zoals w() in een deel onzer oplage gis teren reeds meldden heeft minister Cals besloten het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap opnieuw een subsidie te geven. Met dit besluit in de kritieke affaire die het al of niet voortbestaan van het NNTG langzamerhand begon te worden, heeft minister Cals zich losgemaakt van het lichaam dat bestaat om de minister lil zaken van toneel van advies te dienen, de Toneelcoördinatie. Het dagelijks be stuur van de Toneelcoördinatie, bestaande uit mr. J. J. van Schaik, jhr. mr. P. de Brauw, mr. P. Cleveringa, Guus Oster, Paul Steenbergen, Hans Tobi en Jan Kas- sies heeft het niet opvolgen van zijn ad vies willen beschouwen als een vertrou wenskwestie. Het heeft uit deze opvatting de consequentie getrokken door en bloo af te treden. Op zichzelf is dit een gebaar dat men consequent kan noemen maar met even veel recht inconsequent. Want een lichaam dat de minister adviseert, dient er op te rekenen dat vroeg of laat een advies in de wind wordt geslagen. Het verschil in verantwoordelijkheid maakt het redelijk dat zoiets kan gebeuren. Van de andere kant is er in de kwestie van het NNTG een en ander voorgevallen, dat het toe komstig toneelbeleid op zijn minst uiter mate gecompliceerd zal maken. Zoals men weet had de Toneelcoördina tie geadviseerd het NNTG op te heffen althans geen deel meer te doen uitmaken van de grote gecoördineerde groepen en daarvoor in de plaats „Puck" te sub sidiëren op basis van een vrij uitgebreide spreidingsgroep. Dit advies werd gesteund door de Raad voor de Kunst. Het zag er dus nogal rooskleurig uit voor het ge zelschap „Puck", dat, om de nieuwe si tuatie tijdig aan te kunnen prompt begon zijn tableau de la troupe te versterken. Men fluistert dat op een nogal royale ba sis van enkele tonnen nieuwe engagemen ten worden afgesloten. Veel hiervan ge schiedde achter de schermen. Wat bekend werd is dat o.a. Erik van Ingen Marianne van Waveren en Sara Heyblom van Rot terdams Toneel overgaan naar Puck. Bo vendien Walter Kous van de Haagsche Comedie. Ook het NNTG en deszelfs leden had den intussen al maatregelen beraamd. Zo verliet Magda Janssens het gezelschap in ruil voor de Ned. Comedie. Het gezel schap protesteerde in een brochure, waar over wij reeds schreven, uitvoerig en niet zonder sterke argumenten, tegen de wil lekeur van de Toneelcoördinatie, die een gezelschap dat haar artistieke successen en haar onvervangbare waarde als sprei dingsgroep kon aantonen, zonder meer van de kaart wilde vegen. Het zal o.a. deze brochure zijn geweest die de minis ter van O., K. en W. tot een afwijkend Gisteren is te Leiden het 44ste congres van de Association des Anatomists ge opend, waaraan bijna 200 anatomen uit vijftien Europese landen deelnemen. Dit congres wordt gecombineerd met de 54e jaarlijkse bijeenkomst van de Nederland se Vereniging van Anatomen. Bij de opening waren onder meer aan wezig minister Suurhoff, de president curator van de rijksuniversitteit te Lei den, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, de rector magnificus prof. dr. P. A. H. de Boer, de burgemeester van Leiden en vele medische hoogleraren. De congresvoorzitter, prof. dr. J. Dank- meijer, hoogleraar te Leiden in de anato mie, tekende het belang van dit congres als het leren kennen van het werk van anderen, als noozakelijke basis voor eigen wetenschapelijke arbeid en studie. Na de openingszitting werden de tevoren uitgebrachte rapporten van prof. dr. W. J. C. Verhaart en prof. dr. J. Dankmeijer door de opstellers tijdens een bijeenkomst in de filmzaal van de academie ingeleid en samengevat. De totale Westeuropese energiebehoef ten zullen naar raming in 1975 zijn geste gen tot 730 miljoen ton steenkoolequiva lent (in 1955 400 miljoen ton). De kern energie zal wellicht 100 miljoen ton daar van dekken en de klassieke energiebron nen binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal behalve steen kool, nog eens 150 miljoen ton. Zou de Europese mijnbouw blijven stagneren op het huidige peil van ca. 250 miljoen ton, dan zou de importbehoefte in 1975 stij gen van ca. 90 miljoen ton thans tot 230 miljoen ton steenkoolequivalent. Tenein de Eurfopa niet in al te sterke mate af- -mkelijk te maken van de aanvoeren van olie en steenkool overzee, zal de Europese steenkoolproduktie dus moetc-i worden uitgebreid. Bovenstaande uitspraak is een van de conclusies, waartoe de heer D. P. Spie renburg, lid van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., kwam in een rede welke hij over de Europese energievoorziening heeft uitgesproken in een vergadering van de leden van het Kon. Instituut van Ingenieurs. De vooruitzichten voor het tot stand brengen van een rendabele produktie op concurrerende voorwaarden zjjn echter niet erg rooskleurig. De kostprijs voor de voortbrenging van steenkool is hoog en heeft de neiging nog steeds hoger te wor den. Doordat de produktiviteit in de mijnbouw onmogelijk zo snel kan worden opgevoerd als in andere industrietakken zal, ais men de ondergrondse arbeider zPn geprivilegieerde positie wil laten be houden, hetwelk noodzakelijk is om In onze energiebehoefte te voorzien, de ko lenprijs moeten stijgen. Wij staan voor de keuze, om ofwel on der inspanning van alle krachten de Eu ropese produktie op basis van een ver antwoord loonpeil en een economische ko lenprijs op te voeren, ofwel onze afhan kelijkheid van ingevoerde kolen en aard olie zodanig te zien toenemen dat daar mede redelijke grenzen, met name t.a.v. onze dollarverplichtingen worden over schreden, onze stabiliteit met het oog op politieke gebeurtenissen in gevaar komt en de werkgelegenheid van honderddui zenden mijnwerkers in de waagschaal wordt gesteld. De heer Spierenburg noemde drie we gen waarlangs naar zijn mening het gestelde doel zou moeten worden be naderd. In de eerste plaats doo- smering, in de tweede plaats door valori.^'.ie (om zetting van kolen in de mijngebieden in elektrische energie) en in de derde plaats door modernisatie en rationalisatie van de bestaande mijnen. Aan het slot van zijn betoog keerde de heer Spierenburg zich tegen de ge dachte de problemen van de kolenmijn- bouw op te lossen met behulp van over heidssubsidies. Een andere vraag is even wel of een aanpassing van de overheids bijdrage in de sociale verzekering voor het rnijiwerk niet wenselijk moet worden geacht. Uit het ziekenhuis te Venlo is de 19- jarige gedetineerde F. K. ontsnapt, die tot zjjn 21ste jaar een straf in het tucht huis in Haarlem moet uitzitten. K. was onder toezicht van twee bewakers naar Venlo overgebracht, om er z(jn 81-jarige vader te bezoeken, die in het ziekenhuis is opgenomen. Hjj had zijn erewoord ge geven geen pogingen tot ontsnapping te zullen doen. Tijdens het bezoek verzocht hij tot tweemaal toevan het toilet gebruik te mogen maken, hetgeen beide malen werd toegestaan. Toen K. nog voor de derde maal toestemming vroeg werd ook deze gegeven. Hij heeft toen het toilet aan de binnenzijde gesloten, en is door een raampje ontvlucht. Terstond werd de po litie gealarmeerd, doch ondanks ijverige naspeuringen heeft men tot dusver geen spoor kunnen vinden. besluit heeft gebracht, een besluit dat het aftreden tot gevolg had van het bestuur der Toneelcoördinatie. Daarmee is de chaos Ingetreden in onze toneelwereld. Het lijkt ondenkbaar dat op korte termijn een nieuw (deskundig) be stuur voor de Toneelcoördinatie te vinden is. Het lijkt zelfs, gezien de groeiende im populariteit van het ons toneelleven aan al te starre banden leggende coördinatie lichaam, moeilijk denkbaar dat dezelfde vorm van coördinatie blijft bestaan. Wat er eventueel voor in de plaats zou moeten komen is een andere vraag waarover niet in een handomdraai een uitspraak te ge ven is. Over het besluit van het bestuur der Toneelcoördinatie vernemen wij nog dat zowel het late tijdstip van minister Cals' besluit immers nadat de gezelschappen reeds mutaties hadden ondergaan als het feit dat de minister met geen der be stuursleden der Toneelcoördinatie over leg had gepleegd, aanleiding werden tot het aftreden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de letter kundige Alfred K. Kossmann in de prijsvraag reisbeurzen letterkundigen 1956 een reisbeurs toegekend. Aan de letterkundigen Max Dendermonde, Hen- riët Laurey, dr. K. Meeuwissen, Kurt Poort, Paul Rodenko. Simon Vinkenoog, Aya Zikken, heeft de minister elk een reistoelage verleend. Het tableau de la troupe van de toneel groep „Theater" wordt gewijzigd door een aantal mutaties. De toneelgroep verla ten namenlijk Lies Franken (naar Rotter dams Toneel), Frans van der Lingen (naar Haagsche Comedie) Louki van Oven, Ju les Croiset. (naar Haagsche Comedie), Ad Noyons en Jan Verhoeven (naar Zuide lijk Toneel). Fier.tje Berghegge zal niet meer in vaste dienst van „Theater" zijn. Hun intrede bij „Theater" zullen doen Hans Culeman, Elly van Stekelenburg (Zuidelijk Toneel), Bob Goedhart (Ned. Comedie) en Huib de Vries (Zuidelijk To neel). Definitief bij „Theater" komen Hans Tiemeyer, Tine de Vries en Cruys Voor- bergh. Als gaste voorts Emmy Mols-de Leeuwe en met een gastrol Ellen Vogel. In het afgelopen weekeinde heeft onze landgenoot H. Haarlemmer van het Nederlandsche Roode Kruis in de Hon gaarsOostenrijkse grensplaats Hegyes- halom aan vertegenwoordigers van het Hongaarse Rode Kruis vijf ziekenauto's overgedragen. Het zijn gebruikte auto's, die met het eerste konvooi van het Neder landsche Roode Kruis naar Hongarije zijn gegaan. De Britse vertegenwoordiger in de subcommissie van de V.N. voor de ont wapening, Noble, heeft maandag ver klaard, dat zijn regering het Amerikaan se voorstel steunt tot instelling van een internationaal controlestelsel voor de produktie van splijtbaar materiaal in de toekomst. De V.S. stelden zoals gemeld vrijdag jongstleden voor, dat een com missie van deskundigen van de vijf in de subcommissie vertegenwoordigde landen op 1 september 1957 bijeenkomt voor het opstellen van een inspectiestel sel, dat op 1 maart 1958 in werking zou moeten treden. AFP meldt, dat men in Amerikaanse kringen te Londen, die betrekkingen onderhouden met de subcommissie, maandagavond van oordeel was. dat de Sovjet-Unie ernstig streeft naar een be perkt akkoord over ontwapening, zowel wat kern- als conventionele wapens be treft. De Russische vertegenwoordiger in de subcommissie, Zorin, heeft nog geen commentaar gegeven op de Amerikaan se voorstellen van vrijdag jongstleden. Maar, zo werd in de Amerikaanse krin gen gezegd, Zorin heeft maandag ter za ke dienende vragen gesteld. Hij vroeg hoe de aanwezige voorraad militair kernmateriaal ter beschikking zal moeten worden gesteld voor vreed zame doeleinden en of het Amerikaanse plan voorziet in de vernietiging van be staande voorraden. Stassen, de Amerikaanse vertegen woordiger, antwoordde, dat zijn rege ring niet van plan is de bestaande voor raad kernwapens te vernietigen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, verleent woensdag 17 april niet zijn wekelijkse audiëntie. Frangoise Sagan, de jonge Franse schrijf ster, die zondagmiddag bij Parijs een auto-ongeluk kreeg, verkeert nog steeds in levensgevaar. Vier van de beroemdste Parijse chirurgen zijn aan haar ziekbed verschenen, maar het is nog niet mogelijk operatief in te grijpen. Wel berichtten ze gisteren een lichte verbetering in haar toestand. Na gistermorgen is ze niet meer bij kennis geweest, zodat een diagnose nog niet mogelijk was. In het wrak van haar wagen vond men het manuscript van Frangoise Sagans derde, nog niet gepubliceerde boek, „Paupiers mortes" („Dode oogleden"). Frangoise Sagan werd in 1955 wereld beroemd door haar geruchtmakende boek „Bonjour Trastesse". Het vorige jaar ver scheen van haar hand „Un certain sourire". De regering is van plan, de op 3 april te Washington met de Ver. Staten ge sloten luchtvaartovereenkomst op korte termijn aan de goedkeuring der Staten- Generaal te onderwerpen. Dit deelt minister Drees, als minister van Buitenlandse Zaken ad interim, mee aan de Tweede Kamer in een brief, waar in de overeenkomst aan de Kamer wordt medegedeeld. I N de driekwart eeuw van zijn leven die professor Brom morgen afsluit, heeft het katholieke volk een aanzien lijk deel van zijn achterstand op cultu reel terrein ingelopen. Minstens een halve eeuw heeft het daarbij de stimu lerende invloed ondervonden van Ge rard Brom, die als een bewijs van zijn welslagen het in zijn emeritaat te Wy- chen mag beleven dat zijn laatste boek, een levensschets van Thijm, door een breed publiek kan worden gewaar deerd. Dat was bepaald niet het geval met zijn proefschrift over Vondels be kering of met zijn artikelen in „De Bei aard", waarin hij de volwaardigheid van het lekenapostolaat en een katho lieke universiteit bepleitte lang voor Paus Pius XI de katholieke actie begon of mgr. Schrynen de Nijmeegse Alma Mater. In die artikelen toonde de roerige student reeds dezelfde strijdbaarheid, dezelfde puntige stijl, dezelfde brede deskundigheid op het hele terrein der cultuurgeschiedenis te bezitten, die hem een plaats naast een Huizinga zou den doen verdienen. Op hoeveel terrei nen heeft hij zich gedurende zijn werk zaam leven niet bewogen, als strijder voor het Kruisverbond, als spreker op filologencongressen en katholiekenda gen, als irenisch contactman met an dersgelovigen, als professor in de kunsthistorie, als kenner zonder weer ga van onze 19e eeuw en met name het katholieke aandeel daarin, als hoog leraar tenslotte in zijn eigenlijke vak, de letterkunde, tot welk professoraat hij eerst op zijn 65ste jaar werd geroe pen. MISCHIEN zal het nageslacht pro fessor Gerard Brom vooral blij ven kennen als de historicus van de katholieke beweging in Nederland meer dan als een werkzaam aandeel' hebber daarin. Biografieën als die van Ariëns, Broere, Dr. Schaepman en Thijm hebben nu eenmaal meer kans op een lang leven dan activiteiten wier waarde slechts door de levenden ten volle kunnen worden geschat. Op zijn 75ste verjaardag mag het evenwel nog eens gezegd worden, dat uit de katho lieke beschavingsgeschiedenis van de laatste vijftig jaar de naam Gerard Brom eenvoudig niet weg te denken i% Hij staat daar als de agressieve jon gere in een tijd van gisting, als een voortreffelijk vakgeleerde wiens kennis van Vondel, romantiek en barok vorm vond in waardevolle werken van litera tuurwetenschap, als de onbaatzuchtige professor die zich door zijn leerlingen weerloos liet plukken en met wiens steun meer dan 20 proefschriften van betekenis het licht zonen, als de moe- dine anostel voor de Kerk wier begin selen hij „van de daken" bekend maak te, als de schrijver van ongelooflijk goed gedocumenteerde boeiend geschre ven biografieën van de vier grote ka tholieken uit de eeuw der emancipatie. Wanneer een volgende generatie de in ventaris opmaakt van de eerste eeuw helft, zal daarbij een andere f iguur de rij van de stuwers der katholieke be schaving volledig maken: professor Gerard Brom.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3