Nederlanders hebben grote verwachtingen van New-Yorks internationale beurs Menig fabrikant is te lauw en onderschat de concurrentie Boel sramn schreef MacMillan Chefarine 4 G Godsdienstonderricht in Frankrijk hernieuwd 2 juni: oud-en-nieuw bij de NS. MARGE „Mayflower" opnieuw over de Oceaan H' H loeilampjes INDE Frans-Enropese Express-treinen in de toekomst elektrisch NA DE MISLUKKING VAN CHICAGO-1950 Dulles over kernproeven en ontwapening AMSTEL Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Nieuw vredesoffensief uil Moskoi Indonesisch persbureau bedrijf weer 111 Driedaags congres van geestelijken en leken over moderne aanpassing Geen eenheid in materieel Nü met een ruime oorlam aan boord VB WOENSDAG 24 APRIL 1957 PAGINA 5 NEW YORK, april. Lentestemming in New York en in het fraaie enorme tentoon stellingsgebouw, het Coliseum, stroomt het publiek binnen. Voor het eerst wordt hier een inter nationale handelsbeurs gehouden, welke twee weken zal duren. Goederen ter waarde van 500 miljoen dollar zijn door 59 deel nemende landen bijeengebracht in 3000 verschillende uitstallin gen in de wijde hallen en zalen op vier verdiepingen van het Co liseum. jV«y teenwh..,. U Berlijn Rh enen (Van onze Utrechtse redacteur) „De invoering van een nieuwe dienstregeling bij de Nederlandse Spoorwegen is zo iets als oud-en-nieuw in het maatschappelijke leven''. Aldus karakteriseerde de president der N.S., dr. ir. F. Q. den Hollander, de situatie, die er zal zijn als de zomerdienstregeling in de nacht van 1 op 2 juni a.s. zal ingaan. Er zijn tal van nieuwigheden. Het meest spectaculaire is wel de Trans Europ Express, snellere trei nen met kleinere eenheden en veel comfort voor de meest belangrijke buitenlandse verbindingen, waarvan wij de bijzonderheden reeds in ons blad van vrijdag en zaterdag j.l. hebben gegeven. Deze aanmer kelijke verbetering kon bereikt worden dank zij een voortreffelijke samenwerking van de spoorweg-maatschappijen in België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland, Duitsland, Italië en Nederland. Daarmee 's de eerste stap gezet op de weg van modernisering der spoorwegen in West-Europa, waarbij thans nog met dieseltreinen gereden zal worden, doch in de toekomst zeker met elektrische treinen, omdat het elek trische net in West-Europa zich zeer snel uitbreidt. Regelmatige dienst met Roergebied en Rijnland Binnen land Forenzen kregen hun zin Toeristen Souvenirs (Van onze correspondent) De miljoen bezoekers, welke deze twee weken de beurs zullen bezoeken (waar onder 100.000 zakenlieden en handelaren) hebben hun entreegeld nog niet betaald, of reeds horen ze een Nederlands caril lon spelen: het is de zgn. „Chronochime", een klokkenspel met veertien klokken, speciaal voor de tentoonstelling gemaakt door de firma Petit en Frilzen te Aarle- Rixtel. Dit klokkenspel is bij wijze van spreken het ..piece de resistance" van de enorme hal en heeft ontzaglijk veel bekijks. Het klokkenspel heeft de naam Chro nochime gekregen, omdat een moeder- klok met zeven nevenklokken de ver schillende tijden in de wereld aanwijzen, o.m. die van Sjanghai, Sidney, San Fran cisco, Johannesburg, Moskou en Londen. Het klokkenspel speelt automatisch ieder kwartier een volksliedje en kleine fi guren in de nationale klederdracht van allerlei volken komen daarbij te voor schijn en doen de ronde. Maar de diverse malen dat uw cor respondent de beurs bezocht, hoorde men het carillon dat ook met de hand bespeeld kan worden niet alleen ieder kwartier, maar praktisch iedere vijf minuten. Want telkens komen men sen vragen hoe het functidneert, en dan wordt te hunnen gerieve weer een wijsje gespeeld. We hadden de grootste moeite enkele woorden te wisselen met de Nederlandse vertegenwoordiger bjj dit klokkenspel zo voortdurend was hij in beslag ge nomen door belangstellenden. Waaron der ook toekomstige Amerikaanse klan ten zijn, die wel iets voelen voor zo als ons verteld werd een klokkenspel- reclame tegen een winkelgevel aan. Als aan de waren van de Nederlandse fir ma's 24 in totaal op deze tentoon stelling zoveel aandacht wordt besteed als aan dit klokkenspel, zullen de expo serende Nederlanders geen klagen heb ben. Terwijl wij onze rondgang deden, waren de meeste Nederlanders op de Beurs in druk gesprek: een, goed teken. Van de stands der individueel tentoon stellende landgenoten verdient er één een pluim, nl. die waar men onze kazen liet zien en proeven. Het was ruim en aangenaam opgezet, met twee frisse knappe boerinnetjes in „Hollands kos tuum" en bloemstukken. Men kan dit zelfde niet van alle Nederlandse stands zeggen, die hier en daar soms wat over laden waren. Speciaal de Nederlandse stand met „geschenk-artikelen", waar Delfts blauw e.d. vertoond werd. maak te een wat marktachtige indruk. Het Ne derlandse regeringspaviljoen, saamge- bouwd met dat van België en Luxem burg in een Benelux-paviljoen, is smaak vol. Het laat onze voedsel-export zien, verder ruwe en geslepen diamanten, wat mooie pottenbakkersstukken en prachtig wit porcelein. Het ziet er wel naar uit dat deze In ternationale Beurs een succes zal wor den. En toch heeft men daar bij de opzet zijn hart over vast gehouden. Immers niemand is de mislukking vergeten van de in 1950 te Chicago gehouden Inter nationale Beurs. Maar toentertijd had men in Amerika ook nog nooit'een der gelijke wereldtentoonstelling gehouden. Hoe vreemd dat ook moge schijnen voor een land als Amerika! Doch dit land be hield tot voor de tweede wereldoorlog ook op handelsgebied nog een ietwat isolationistische houding; men voelde minder „internationaal", mede dank zij de heel andere politieke verhoudingen die dagen en Amertka's eigen ontwikke ling. Nu na de oorlog Amerika zo'n toe nemende verantwoording in het inter nationaal bestel heeft gekregen en de leidende mogendheid van de vrije we reld is geworden, zijn vanzelf Amerika's internationale activiteiten op alle gebied sterk toegenomen. De mislukking te Chicago is waar schijnlijk ook een van de redenen waar om men zo lang heeft gewacht met een nieuwe internationale beurs hier op touw te zetten. Maar in de tussenliggen de jaren is de belangstelling van de Amerikanen voor buitenlandse goederen en prnduktle ontzagliik gegroeid. En nu de tentoonstelling bovendien in New York wordt gehouden een veel betere plaats dan Chicago In de allerbeste tijd van het jaar, nl. die waarop de meeste inkopers hun zaken in New York komen doen. terwijl de hele organisatie veel beter is, scbiint. als alle tekenen niet bedriegen, de beurs ditmaal een succes te kunnen worden. De Nederlandse handelscommissaris te New York, Willem P. Hasselman, is al anderhalf jaar geleden begonnen bij Nederlandse firma's voor de internatio nale tentoonstelling belangstelling te wekken. In brieven, toen rondgezonden werd eventuele deelnemers een ver goeding van de helft der onkosten bij de oprichting ener stand beloofd, wanneer een minimum van 300 dollar zou wor den besteed. Diegenen die nog niet in Amerika hadden tentoongesteld, werd 300 dollar tevens als hulp voor reis- en verblijfkosten aangeboden. De Nederlanders tonen op deze beurs aanzienlijke verscheidenheid in hun pro dukten. Machinerieën, voedselwaren. textiel, kantooruitrusting, bouwmateria len zijn niet allemaal produkten, waar van men in Amerika voldoende weet, dat Nederland ze exporteert; men denkt hier vooral aan kaas. chocolade en fiet sen, als men het over Nederlandse export heeft,. Overigens, een ander land dat bijzon der veelzijdig voor de dag is gekomen is Italië, met wijn, naaimachines, espresso-koffie-machines. textiel, etc. De Duitsers zijn er uitgebreid aanwezig en hun camera's en klokken hebben veel aftrek. Polen, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië zijn nieuwelingen die hun best hebben gedaan, Joego-Slavië met chemische-, hout- en leerprodukten Tsjecho-Slowakije met glas, Polen me' vlees in blik, textiel en kristal, Israël viel tegen met „geschenk-artikelen", die niet bijzonder mooi waren. Tunis en Griekenland, beide met olie en wijnen, hand- en aardewerk mogen er ook zijn Het is voor de Amerikaanse bezoekers die uit alle delen van het land komen, een van de eerste tentoonstellingen, waar ze onmiddellijk van land tot land vergelijkingen kunnen maken in de diverse produkten. De voornaamste gedachte, welke deze Internationale beurs bij ons heeft opge roepen, is het bijzonder grote belang voor Nederland om bij dergelijke ge legenheden en speciaal in Amerika zo goed en fraai mogelijk voor de dag te komen. Te dien einde dient ook van regeringswege moeite noch geld te wor den gespaard, want de concurrentie is intens 1 Veel intensiever dan menig Nederlands fabrikant, die, lauw ge noeg, de beslissing over het al of niet verschijnen op deze Internationale beurs aan zijn importeur overliet en zelf hier nooit eens is komen kijken, misschien weet Minister Dulles heeft dinsdag op zijn wekelijkse pcrsconfei-entie verklaard, dat het vrij moeilijk zal zijn de kwestie van een verbod op het houden van proeven met kernwapens te scheiden van het vraagstuk van algemene ontwapening. Dit wilde echter niet zeggen, dat het onmoge lijk zou zijn. Een van de moeilijkheden was z.i.. dat de V.S. te maken hebben met een rege ring, waarbij men niet erop kan vertrou wen, dat zij haar beloften houdt. Op grond van de beschikbare weten- (Advertentie) f A cJ verier» tie). Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. m ,t Het Sovjet-persbureau Tass beeft gisteravond de lekst bekend gemaakt van een brief welke de Sovjet-premier Boelganin in bet afgelopen week einde aan /ijn Blitse ambtgenoot MaeMillan beeft gericht. In 'leze brief snijdt Boelganin diverse onderwerpen aan, die betrekking hebben op liet gehele gebied der Brits-Russische relaties. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. We kunnen ons niet herinneren, dat we over „rock-'n'-roll" ooit in uitbundig lovende termen hebben geschreven. Maar wat de Oostduitse heer Kurt Barthei er nu weer van maakt, lijkt toch óók weer overdreven. Deze communistische heer noemt deze uit de Verenigde Staten stammende bezigheid de nieuwste vorm van Amerikaanse psychologische oor logsvoorbereiding. Zwarte zwanen mogen dan keel bijzon dere beesten zijn. we vinden ze toch soms wel wat lastig. We kunnen ons ten minste geen seizoen indenken of we moesten melding maken, dat er weel een dergelijk exemplaar ergens op de wieken was gegaan. Dat is nu het geval met een logé van Ouwehands Dierenpark. De zwaan is zoek en ieder een wordt verzocht naar zwartje uit te kijken. Bovendien is dit dier een recidi vist, want in de afgelopen winter is deze zwaan, tezamen met zijn eveneens zwarte echtgenote, enige tijd zoek ge weest en werd toen teruggevonden in Amerongen. Boedapest Hoe gevaarlijk het is uit steden, die bezet zijn of waar een opstand heerst, foto's te publiceren, is nu weer eens gebleken. Een Hongaars dagblad ver kondigt thans triomfantelijk, dat men een vrouw heeft gearresteerd. d:e heeft deelgenomen aan de bevrijdingsstrijd van de Hongaren. Men had deze vrouw herkend op foto's die kaanse weekblad „Life" waren ver-j schenen. Troves (Frankrijk) Een fabriek die plastic-artikelen ver vaardigt, deelde mee, dat men begonnen is met de massa-fabricage van carrosse rieën voor de nieuwe Citroen 2 C V Men beweert, dat de plastic-carrosserie had bewezen steviger en meer trillingvrij te zijn dan de traditionele carrosserie en -dat men bij een snelheid van 105 km met de aldus vervaardigde auto over 100 km slechts 5% liter benzine nodig had. Over het Midden-Oosten schrijft Boel- tam'n o.a.: „Wij zijn van mening dat de huidige gespannen toestand in het Nabije en Midden-Oosten voortduu t vooral door he, gebrek aan goede wil van bepaalde kringen in Groot-Brittannië en verschei dene andere landen r de gerechtvaardig de belangen en rechten van de Arabische 'anden nnde>- ogen te zien. welke de rich ting van national, on fnankelijkheid en herleving ziin ir, -eslagen. Het Is onze ernstige overtuiging, dat de taak em een bliivendc vrede in het Nabije en Midden-Oosten te "aranderen eist, dat de g-otr mogendheden nauwgezet zullen vasthouden aan de beginselen van een vreedzame oolossing voor alle strijdvragen j van dit gebied, dat. zii voorts de soeverei- j niteit en onafhankelükheid van de lan- j den in dit gebied zullen eerbiedigen en i "een bemoeiing met nun binnenlandse I can "el eter heden zullen toestaan. Het kan elechts betreurd worden, dat de Britse re gering niet de mrveinVaeid heeft gezien de Soviet-voors'ellen voor een gemeen scha pneliike viermogendheden verklaring over deze beginselen te steunen". „De toestand in het Midden-Oosten, in het gebied, dat onmiddellijk aan de Sov jet-Unie grenst, moet wel van invloed zijn op de veiligheidsbelangen van de Sovlet- Unie. een omstandigheid waarop wij reeds de aandacht van de regering van Groot- Brittannië hebben gevestigd", aldus Boel ganin. De SnVjet-prpmlet- stelt vervolgens voor. dat de grote mogendheden gemeenschap pelijk het gebruik van geweld ter rege ling van geschillen in het Midden-Oosten veroordelen. Er zon overeenstemming kunnen worden bereikt over alle strijd vragen mits er goede wil bestaat bil de betrokken regeringen, zo zegt Boelganin. Hij is voorts van oordeel, dat Engeland? economische belangen in het Midden- en Nabiie Oosten niet met geweld bevorderd moeten worden maar door onderhande lingen en nuchtere overweging yan de re delijke belangen van alle partijen. Aangaande de ontwapening zegt Boelga nin vervolgens, dat de grote mogendheden hun goede wil kunnen tonen door in te stemmen met een onmiddellök verbod van proeven met atoom- en waterstofwapens voor een bepaalde tijd. Dit zou afgezon derd kunnen worden van het algemene vraagstuk der ontwapening en apart gere geld kunnen worden De Sovjet-premier vraagt dan of het niet mogelijk is door gemeenschappelijke pogingen een toestand te scheppen waarin atoombommen werpers en raketten van de ene staat nimmer dood en verderf zullen in het Amen^ zaaien in j,et gcbled van de andere staat. De regering van de Sovjet-Unie is vol gens Boelganin bereid de discussie te hervatten over de voorstellen, die door de Britse oud-premier Eden indertijd zijn gedaan t.a.v. de instelling van gedemili tariseerde zones In Europa en de afbake ning van gebieden met beperkte bewape ning. Boelganin zegt verder het van belang te achten, dat de' huidige spanning in de Het Indonesische onafhankelijke pers bureau PIA, dat op 16 april op last van de militaire autoriteiten voor een weck werd gesloten is gistermiddag te half zes plaatselijke tijd weer opengesteld. De staf en het andere personeel hervatten onmid dellijk hun normale taak, nadat de zegels op het gebouw door de militaire autori teiten waren verwijderd en het gebouw was geïnspecteerd. Door de sluiting van PIA, welke een gevolg was van het publiceren van nieuws over militaire aangelegenheden zonder voorafgaande toestemming van de mili taire autoriteiten, waren tal van dagbla den in het gehele land, dié voor hun nieuwsvoorziening geheel of ten dele op PIA zijn aangewezen, van nieuws ver stoken. Er werd scherpe kritiek op uit geoefend door dagbladen en politieke lei ders in geheel Indonesië, en in het bijzon der in de buitengewesten, die de maat regel als „koloniaal" bestempelden. schappelijke gegevens was de minister ge neigd te denken, dat het gevaar van de atoomproeven niet zo groot is dat men een groter risico in een andere richting moet nemen. De houding van de V.S. was echter steeds voor wijziging vatbaar op grond van nieuwe wetenschappelijke oor delen. Volgens Dulles werden de ontwapenings- besprekingen te Londen in een rustiger sfeer gevoerd, omdat de Sovjet-Unie dit maal minder op de openbare propaganda uit is. Daarom hadden president Eisenhower en Harold Stassen, die de V.S. bij het overleg vertegenwoordigt, de besprekin gen de ernstigste ontwapeningsonderhan delingen sinds de tweede wereldoorlog j genoemd. Vandaag is te Parijs het tweede na tionale congres voor godsdienstonderwijs begonnen, onder voorzitterschap van kar dinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs en mgr. De Provenchères, aartsbisschop van Aix, en president van de landelijke com missie van het Franse episcopaat voor het godsdienstonderwijs. Het driedaagse con gres heeft tot thema „Het ontwaken van het kind en het geloof van de volwassene". De belangstelling is groot. Er zijn onge veer 5000 deelnemers, o.w. twintig bis schoppen en vele andere geestelijken, on derwijzers en leken van het katechismus- onderricht en het actief apostolaat, ouders enz. Het wordt gehouden in de vergader zalen van het tentoonstellingspark aan de Porte de Versailles. Sinds het eerste congres, dat tot het stichten van het landelijk katechetisch centrum heeft geleid, is onder leiding van kanunnik Colomb hard gearbeid aan een vernieuwing van het katechismusonder- richt. Deze arbeid heeft tot een bijzonder geanimeerde gedachtenwisseling geleid in tijdschriften en persoonlijke vlugschriften. De gedachtenwisseling ging tussen hen, die de actie van de commissie en kate- chismusonderwijs meer in overeenstem ming wilden brengen met de eisen van de tegenwoordige tijd en hen die zich sterk voor orthodoxie uitspraken. De aanvallen op het werk van het centrum hebben meermalen een zo scherpe vorm aange nomen, dat de commissie uit het episco paat zich onlangs genoodzaakt heeft ge zien een openlijke verklaring af te leggen, waarin erop werd gewezen dat sommige tegenstanders het denkbeeld schijnen te propageren, dat het landelijk centrum een „nieuwe methode van katechismus-onder- richt wil opleggen, die strijdig is met de orthodoxie". De bisschoppelijke commissie zei, dat ouders en katechisten zich niet bezorgd moeten maken, want de bisschop heeft in zijn diocees de taak over de wijze waarop het godsdienstonderwijs wordt ge geven te waken en richtlijnen te geven, die hij nodig acht. Om hen daarin bij te staan wordt een diocesaan directeur van het godsdienst onderwijs aangewezen. Op landelijk plan zijn er slechts twee organen bevoegd richtlijnen te geven; trouwens deze zijn in een diocees slechts van kracht voor zover de bisschop deze tot de zijne maakt. De verklaring besloot met de verklaring, dat de jongste bijeenkomst van kardinalen en aartsbisschoppen van eind maart, het vertrouwen in kanunnik Colomb, alge meen secretaris van het centrum en in de leden van de nationale commissie vol komen heeft hersteld. De inleiders op het thans begonnen congres zijn bekende fi guren uit de Franse seculiere en reguliere clerus. Onder de 40 inleiders voor de bij zondere bijeenkomsten treft men een groot aantal leken aan. Aldus meldt het K.N.P. Brits-Russische betrekkingen plaats maak4 voor „goede vricndchappelijke betrekkin gen". Hij s'eit namens de Russische rege ring voor. in de naaste toekomst gemeen schappelijk maatregelen te nemen ..om ccn aanzienlijke verruiming var. culturele wetenschappelijke en technische uitwis seling tussen de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië tot stand te brengen' De Sov- eerste vrijgegeven foto's, welke een beeld geven van het tanken in de lucht door het snelste vliegtuigt dat op jet-Unie ts bereid om haar vertegenwoor- j Amerilrnansa vliegdekschepen wordt gebruikt, de FBU-1 „Crusader" van Chance Vought, welke een snelheid van meer dan digers te machtigen, in aanmerking ko-j per nur jraait Het tankvliegtuig is een AJ-2. De bijzonderheid aan de Crusader is, dat de vleugel, zowel bij op- woordigérs"le"bespreken zo besluit Boel- stijgen en landen als tijdens het tanken in de lucht (boven) kan worden opgeklapt om de snelheid aanztenlyk te verlagen. ganm. Foto boven: Het tanken is afgelopen, de jager heeft dc vleugel neergeklapt en zal zijn eigen weg gaan. Een technisch bezwaar bij deze elek trificatie vormen nog de verschillende stroomsoorten en het ziet er niet naar uit, dat een standaardisatie bereikt zal worden. Er is thans zelfs nog een span ningsverschil tussen ons land en België, zodat rpet de zomerdienst de D-treinen AmsterdamParijs tussen Roosendaal en Antwerpen met Belgische elektrische lo comotieven gereden zuilen worden. Wan neer de in aanbouw zijnde bi-courant lo comotieven gereed 'zijn, kan echter met de winterdienst de locomotiefverwisse ling in Roosendaal achterwege blijven. Het is ook niet mogen gelukken, dat voor de T.E.E.-treinen hetzelfde ma terieel wordt toegepast, daar Italië, West- Duitsland en Frankrijk een eigen type brengen en alleen voor wat de kleur be treft zoals gemeld Bordeaux-rood en beige is men het eens geworden. De T.E.E.-treinen hebben alleen eerste klas. terwijl bovendien een toeslag van gemiddeld 25'/» betaald zal worden Op het traject AmsterdamParijs zal men echter voor een enkele reis slechts'/61 10 betalen, waarin een toeslag van 9.95 is begrepen, terwijl een retour 117 kost. De maximum-snelheid, die met de Zwitsers-Nederlandse T.E.E.-treinen be haald kan worden is 169 km, doch zo hard zal het wel niet gaan. Uit Amsterdam vertrekt 13.27 de „Etoile du Nord", die 16.13 in Brussel-Zuid is, drie minuten later daar vertrekt en 19.01 aan het Gare du Nord in Parijs arriveert. De Franse trein „Ile de France" vertrekt 18.04 uit Amsterdam, is 20.53 in Brussel- Zuid, vertrekt er 20.55 en komt 23.40 in Parijs aan. Uit Parijs kan men wederom met de „Ile de France" 7.38 vertrekken, 10.23 in Brussel-Zuid arriveren, vanwaar vertrek 10.26 om 13.12 in Amsterdam aan te komen. Dan neemt de „Etoile du Nord" de dienst over met vertrek 17.45 uit Parijs aankomst 20.30 in Brussel-Zuid, vertrek 20.32 en aankomst in Amsterdam 23.18. Voor wat de verbinding met Zwitser land betreft rijdt in T.E.E.-verband de „Edelweiss" van Amsterdam vertrek 11.10. Brussel-Noord a. 13.53, v. 13.57Luxem burg a. 16.32Basel SBB a. 20.10—Zürich a. 21.25. Terug Zürich 11.45—Basel SBB v. 13.00Luxemburg v. 16.37—Brussel N. a 19.06; v. 19.09—Amsterdam CS a. 21.48. Op het Nederlandse parcours stoppen deze treinen te Den Haag, Rotterdam en Roo sendaal. Tenslotte vermelden we de 'verbinding met Duitsland: „Rhein-Main" Amsterdam CS v. 17.00—Frankfort Main a. 22.59 en terug Frankfort Main v. 7.00—Amsterdam CS a. 12.52. Een nieuwe snelle verbinding is ook de LondonHamburg-Express tussen Hoek van Holland en Hamburg, aanslui tend op de dagboot van de Maatschappij „Zeeland', die een half uur vroeger te Hoek van Holland zal aankomen en omge keerd van daar ruim een uur later zal afvaren. Deze dienst wordt uitgevoerd met een Duitse dieseltrein le klasse. De reeds bestaande regelmatige verbin- i ding van ons land met het Roergebied en Rijnland wordt verder uitgebreid, Zo zal nu tussen Nederland en het Westduitse industriegebied een tweeuurdienst worden gereden met getrokken materieel. Daartoe wordt de bestaande twee-uurdienst Am sterdamArnhemNijmegen v.v. gewij zigd in een twee-uurdienst Amsterdam- ArnhemKeulen v.v. Ook In het verkeer met Zuld-Duits- land. Zwitserland, Oostenrijk en Italië komen enkele verbeteringen. Voor wat hier de nachttreinen betreft zullen met de winterdienstregeling ook de N.S. met lig-rijtuigen uitkomen, waarin de comfor tabele banken tot bedden „uitgeslagen" kunnen worden. Er zijn hiervoor 25 rijtui gen in aanbouw. Mede als gevolg van de elektrificatie van het baanvak Roosendaal—Antwerpen kunnen alle treinen AmsterdamBrus sel—Parijs v.v. van 6 tot 15 minuten wor den versneld. In de richting ParijsAm sterdam worden twee treinen zelfs resp. 20 en 53 minuten versneld. In de binnenlandse dienstregeling valt het meest op de directe verbinding Am sterdam—Roosendaal—Vlissingen door de elektrificatie van het laatste baanvak, waarover we eveneens al uitvoerig heb ben geschreven. Doordat op 2 juni a.s. ook de elektrificatie van het baanvak Roosen daal—Breda gereed zal zijn, kan de die- selelektrische uurdienst NijmegenVlis singen v.v. worden ingekort tot een die- seldienst NijmegenTilburg v.v. Begin augustus hoopt men het baanvak TilburgDen Bosch en met het begin van de winterdienstregeling het stuk Den BoschNijmegen geëlektrificeerd te heb ben, zodat in oktober het gehele traject NijmegenBergen op Zoom elektrisch ge reden kan worden. Getracht is een oplossing te vinden voor de moeilijkheden van verschillende zwaar belaste lijnen. Toegevoegd is b.v. op de „oude lijn" AmsterdamRotterdam een nieuwe trein Amsterdam CS v. 6.55— Rotterdam CS a. 8.16, op maandag door rijdende naar Dordrecht a 8.44. Ten behoeve van bioscoop- en schouw burgbezoekers is een late trein Rotterdam Maassluis ingelegd, die zal rijden in de nachten van zaterdag op zondag en van zondag op maandag en in de nacht na een feestdag. Enkele late treinen GroningenLeeu warden—Enschede—Rotterdam zullen niet meer als exprestremen, doch in de nor male uurdienst rijden. Zuid-Limburg krijgt op zaterdag en zondag tussen 16.32 en 18.01 een verbin ding met Eindhoven en het centrum des lands. Aan een lang gekoesterde wens wordt voldaan door het inleggen van een aparte forensentrein (van maan dag t.m. vrijdag) Amsterdam CS v. 17.24 Naarden—Bussum a. 17.41, DE ROYALE aanvoer van toeristen heeft ons met Pasen allemaal een beetje ontroerd; het is immers prettig te ervaren dat anderen het op prijs stellen om bij óns te komen kijken. Bovendien verhoogt de trek van al diegeven, die de leer van de V.V.V, zo enthousiast in praktijk brengen, de internationale verstandhouding. Men praat nu eenmaal ongedwonge- ner aan de rand van de bollenvelden of in de schaduw van een pittoresk geveltje dan aan de conferentietafel. Gelukkig is het, met een land vol vreemdelingen, nogal meegevallen met de logeergelegenheid; tal van landgenoten bleken bereid een bui tenlander een bed af te staan en voor zover bekend, heeft geen der toeris ten de nacht in de open lucht behoe ven door te brengen. Niettemin blijft het gebrek aan hotelbedden niet alleen in Nederland, maar in geheel Europa een probleem. Hotelrevue citeert met betrekking hierop een aardige prognose van de Europese commissie voor het toerisme, waarin ivordt gezegd, dat alleen al het be zoek van Amerikanen omstreeks 1960 tot anderhalf miljoen zal zijn geste gen. En aangezien dit samengaat met een evenredige stijging van het inter- europees reisverkeer, zal tegen die tijd de logiescapaciteit in de eerste klasse hotels met 175.000 bedden die nen te worden vergroot. In de een voudiger bedrijven zullen er nog een slordige 20.000 bedden nodig zijn, terwijl bovendien een groot deel van de bestaande hotels grondig dient te worden gemoderniseerd. Aldus deze commissie die zelf wel het hardst aan de vervulling van deze wens zal twij felen. TUSSEN toeristen en souvenirs bestaat een hechte relatie en men heeft in Nederland uitgerekend, dat de toeristen het vorig jaar voor 83 miljoen gulden aan porselein, aarde werk, kleine meubelen, bijouterieën, zilveren en gouden voorwerpen, leer- waren, optiek, parfumerie, antiek, schoenen, muziek, bloemen en dui zend andere dingen mee naar huis hebben genomen. Dit bestedingscijfer stijgt snel. Gaven de vreemdelingen in 1955 rond 200.000 miljoen uit, het vorig jaar steeg dit bedrag nog met 50 miljoen. Maar ondanks dit, ziet het reeds eerder geciteerde blad Hotelrevue in een hoofdartikel de vlucht van deze export ernstig ge handicapt doordat het de toerist vaak onmogelijk is te kopen. De meeste vreemdelingen, die per auto of bus »op reis zijn, bezoeken verscheidene landen, zo wordt gezegd. Zij verblij ven meestal te kort om veel van hun tijd overdag aan inkopen te kunnen besteden. Als zij er 's avonds geen tijd voor hebben en verzoeken om toe risten-verkoopavonden werden tot dusverf? overal afgewezen bewa ren zij hun geld voor souvenir-inko pen voor een andere en gunstiger gelegenheid, welke dan buiten Neder land te vinden is. f Want laten wij ons niet verbeelden, dat Nederland bij uitstek geschikt zou zijn om er een reisaandenken te kopen. Wij munten in ons souvenir assortiment werkelijk niet uit. Wie b.v. in Zürich aan de Bahnhofstrasse de permanente (Tfoop)tentoonstelling van Zwitserse handwerkkunst be zoekt, vindt daar heel wat aantrek kelijker artikelen en dan vooral din gen, die speciaal voor de vreemdeling zijn gemaakt. Men schijnt er in Nederland meer waarde aan te hechten 's zomers de deuren klokslag zes te kunnen sluiten, dan om de kans te benutten iets meer van het reisbudget van de vreemde ling te ontvangen. Het gevolg van deze o.i. verkeerde instelling begint zich af te tekenen. De toerist laat zich nu eenmaal niet dwingen. Als Neder land de dollars, de franken, de marken of de kronen niet wenst (dan wel ze op bepaalde uren wil ontvangen), dan geeft de vreemdeling ze elders uit, aldus Hotelrevue. Het blad vindt dat ook voor de hotellerie hierin een be dreiging schuilt, want de attractie van een land ligt voor menige vreem de bezoeker in de mogelijkheid tot gezellig winkelen. Tot troost van de landgenoten mag ik er echter wel aan toevoegendat Nederland, wat dit betreft de vergelijking met Denemar ken nog altijd glansrijk kan door staan. Het vorige weekend vond ik in Kopenhagen op zaterdagmiddag één uur al alle winkels gesloten, zodat ik zondagsavonds bij mijn vertrek slechts een souvenir kon meenemen, in de vorm van een hotelrekening. In keurig Deens, dat wel! ERGENS op de'Atlan tische Oceaan zeilt op het ogenblik de „Mayflower II". Het schip is op de middag van Paas zaterdag uit de Engelse haven Plymouth vertrok ken om over een week of zes het anker te laten vallen bij de Plymouth rots voor de kust van de Amerikaanse staat Mas sachusetts. De Mayflower II is getrouwe copie van het eerste schip van die naam, dat in 1620 de Pil- grimfathers aan het einde van hun zwerftocht over de wereld, hen o.m. naar ons Leiden voerde, naar Noord-Amerika bracht. ET 184 ton grote schip, dat voor de ronde som van één miljoen gulden op een werf te Brixham werd gebouwd, staat onder commando van de Austra lische zcilvaartoxpert ka pitein Alan Villiers en heeft een bemanning van 30 koppen, die allen erva ren zeilers zijn. Het schip werd uitgeleide gedaan door de burgemeester van Plymouth, die zich voor deze gelegenheid had ge tooid met een zeventiende eeuws hoofddeksel ter wijl captain Villiers en zeven van de bemannings leden, die als roeiers fungeerden, zich in Pil- grimfatherkledij hadden gestoken, toen de captain officieel afscheid kwam nemen. Ongeveer tien duizend Britten waren bij het vertrek aanwezig, ter wijl de Britse premier de kapitein en bemanning schriftelijk zijn beste wensen voor de reis deed toekomen. De Mayflower II zal in de V.S. blijven. Het is een geschenk van het Britse volk, dat vrijwillig het voor de bouw benodigde miljoen bijeenbracht en is bedoeld als een bijdra ge aan de Brits-Ameri kaanse vriendschap. OEWEL de Mayflower II een splinternieuw schip is; zijn er slechts weinig concessies gedaan aan de nieuwe tijd. Men heeft radio en radar en elektrisch licht en rubberreddingvlotten aan boord, maar alleen voor het geval als er iets verkeerd mocht gaan. Captain Villiers heeft in zijn hut een springveren matras, terwijl voor de bemanning een ruime oor lam is ingeslagen, om pre cies te zijn 2400 flesjes bier. 60 flessen whiskey, 48 flessen rum, 48 flessen gin, 24 flessen port en sherry en 60 flessen champagne. De Pilgrim- fathers zouden ervan ge gruwd hebben Aan b-ord van het schip bevinden zich verschei dene „schatkisten", ge vuld met het werk van Britse handwerklieden, dat na aankomst tentoon gesteld zal worden, en 100.000 brieven, die voor zien zullen worden va» een speciaal „Mayfloww- herdenkingssfcemper.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5