JS.' SAINT LOUIS enige flinke krachten ASSISTENTE ADMINISTR. KRACHT (vr.) ERWIG HEEFT EEN GROTE SORTERING PHILIPS Investeringsuitgaven van lagere Overheid zijn te hoog iPools Nationaal Joods Theater in Amsterdam H- Distillateur - Wijnkopersknecht er zoek aan onze a bo line's Eerst Andrews, dan make-up - goed voor je teint Programma bestedingsbeperking zal drang tot inflatoire financiering niet wegnemen Vb met olifantskracht voor Uw gemak OUDENBOSCH Eerste en tweede klas H.B.S. A. en B. Nederlandsche Bank kan slechts tijdelijke krediethnlp geven „Droomkeukeii" in Nederland Strijdbare litteratuur op liet toneel KAM PI O EN-ADVERTENTIE n NSC WOENSDAG 24 APRIL 1957 PAGINA 6 'n van der Heem-product Kema-goedgekeurd Gemak en veiligheid - daar is de Erres SZ 45 voor ontworpen. Wat een enorme zuigkracht... Wat een royale stofzak... En een draaibaar mondstuk met verende borstel... voor het be houd van hoogpolige vloerbedekking. Dat kracht en schoon heid kunnen samengaan bewijst de fraaie driekleuren-uit voering! Gun Uzelf nog dit voorjaar het comfort van de ERRES SZ 451 verende borstel handige voetschakelaar extra papieren stofzakken speciale ophanghaak vlinderlichte zuigbuizen met patentkoppeling 5 mondstukken (dieptezuiging) los snoer zwaar verchroomde sleden rechtop-staand te ledigen. R.S. Stokvis Zonen N.V. vijf-jarige cursus. School voor interne en externe leerlingen. Nadere inlichtingen worden graag verstrekt door de direktie. Goederen gevraagd N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN „Als een frisse duik in de branding - zo'n glas Andrews 's morgens." TEL. 55194 - DAM 12,32-46 - TEL. 66231 Geeft ons blad aan uw vrienden of kennissen, die nog niet op onze courant geabonneerd zijn, eens ter lezing. Wijst hen eens op een artikel dat speciaal uw aandacht heeft getrokken. glas Andrews 's ochtends houdt je tien Een verstandige vriendin vertelt het haar: make-up kan een mooie teint mooier maken - maar niet een slechte teint verbergen. En niets is zo belangrijk voor een smette loze huid als "smetteloosheid-van-binnen". U weet het zelf: als het van binnen niet in orde is, dan lijdt uw huid eronder. Neem óók geregeld 's ochtends Andrews, het beroemde Engelse gezondheidszout. Het bruist en tintelt, spoelt alle ongemakken weg, maakt dat het hele lichaam straalt van gezondheid. En dan straalt uw teint ook. Schoonheid van binnenuit-door Andrews! Hoe werkt Andrews? Het verfrist mond en tong, brengt de maag tot rust, reinigt de ingewanden. Het houdt uw lichaam van binnen schoon. Andrews geeft u dat frisse, opgewekte gevoel van gezondheid van binnen- Het beroemde Engelse gezondheidszout De politiek van de Ned. Bank Regeringsprogram bestedings beperking schiet tekort Ned. Bank in moeilijk parket „Keuken van de toekomst" op „Het Atoom" NATIONALE TELE- COMMUNICATIERAAD NATIONALE- EN KINDER- BEDEVAART NAAR LOURDES Vertrek donderdag a.s. uit Roosendaal HJER IS UW MAANDELIJKSE BON voor de kosteloze plaatsing van een Modieus Elegant Duurzaam Uitstekende kwaliteit Verzekerd tege n verlies en diefstal en bovendien Voordelig in prijs Ar jn "ói j GA MAAR KIJKEN BIJ >- f 't*" Prettige - betalingsregeling via de Erres crediet service o, Nog méér voordelen van 1/ Aanbevolen door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen Wij betalen v.a. 30 ets. per kg lompen en de hoogste prijzen v. kranten, oud ijzer en alle soorten metalen. W. Janssen, Noordvest t.o. 117, Damlaan 50, tel. 68134. Handel en Bedri.it Inlijsten van platen en foto's en aquarellen. Mooie sortering staaf- Hjsten. Schilderijlijsten scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. G. v. Loenen, Dam 41t43. tel. 66192. Showroom Vlaardinger- straat 6. Voor uw tuin! Gebruik nu Cofu- na paardenmest compost in plas tic zakken 10 kg is gelijk aan 300 kg stalmest. Vraagt gratis brochure bij: P. v. d. Kooy en Zonen, Geuzenstraat 1, tel. 31418 Rotterdam. Na 6 uur ook 35744. Het bekende adres ook voor turf- strooisel. Roestige teilen als nieuw terug. Verchromen en verzilveren van gebruiksartikelen. Galvano Tech niek. Archimedesstraat 12b, tel. 63776, Schiedam. Voor onze expeditie kun nen wij nog gebruiken, speciaal voor de vrijdag van 8.00-17.00 uur en zaterdags van 10.00— 16.00 uur. Sollicitanten gelieven zich persoonlijk te melden aan ons bureau Kortenaerstr. 1, Rotterdam. Beperking van goederenvervoer op 30 april a.s. Op dinsdag 30 april a^. (Koninginnedag) worden wagen ladingen vracht- en snelgoed, alsmede vrachtstukgoedzendingen niet aan- aangenomen en afgeleverd. Ook snelgoedstukzendingen worden op die dag niet aangenomen. De aanneming van expresstukgoed geschiedt als op zon- en feestdagen en alleen aan de stations. Expres- en snelgoedstuk wordt zoveel mogelijk besteld. Aflevering op de stations van snel- en expresstukgoed geschiedt als op zon- en feestdagen. Genoemde dag telt niet mede voor de leveringstermijn van vracht- en snelgoed. Nadere inlichtingen bij de stations en handels- ageirtschappen. VANANDEL N. V. Nieuw Mathenesserstraat 33, R'dam-West, vraagt voor spoedige indiensttreding voor haar afdeling koeltechniek. In bezit van diploma's steno en typen. voor haar afd. boekhouding. In bezit van diploma typen. Sollicitaties te richten aan bovenvermeld adres. GEVRAAGD: moet all-round vakman 7Jjn, N.V. WUnkopery, Distilleerderij en Likeurstokerij „De Condor" v.h. Wilh. Schudel Co., Papenstr. 2 te Leiden. MflrtHflfeËNi ANDREWS 2 lepeltjes op een glas water f. 1.65 per busje L2-57 Vastgesteld moet worden dat de stijging van de investeringsuitgaven der lagere overheid met ongeveer 26 pet niet alleen in strijd is met de aan de over heid te stellen eis ener anti-cyclische conjunctuurpolitiek, maar dat deze stij ging bovendien de omvang van deze in vesteringsuitgaven gebracht heeft op een peil, waarvan, ook op langere termijn, moeilijk te zien valt, hoe het uit de nor malerwijze op de kapitaalmarkt ter be schikking komende middelen zal kunnen worden gefinancierd, aldus Dr. Holtrop f- het jaarverslag van de Ned. Bank. Op het beperkte aanbod van nationale besparingen wordt, vooral in tijden van gunstige conjunctuur, tevens een beroep gedaan door het bedrijfsleven ter finan ciering zijner produktieve investeringen, een beroep dat soms reeds voor jaren vooruit op middelen beslag legt. Wanneer de centrale overheid, door voorschriften t.a.v. de door de lagere publiekrechtelijke lichamen maximaal te betalen rente, deze lichamen verhindert op de kapitaalmarkt met het bedrijfsleven in concurrentie te treden komt dit in feite neer op een ver lening van voorrang aan de financiering van de investeringen van de particuliere sector. Na een korte periode van over gang kan dan echter niet worden ontko men aan de consequentie, dat de investe ringen van de publieke sector een ver mindering moeten ondergaan. Het is stel lig niet verantwoord de financiering van deze investeringen niettemin voort te zetten met behulp van inflatoire midde len. Dringend dient de vraag onder het oog te worden gezien, op welke wijze ver zekerd kan worden, dat in de toekomst de investeringsdisposities van de lagere overheid aan de financieringsmogelijkhe den worden aangepast. In de overige sectoren van de natio nale huishouding viel een gebruik van inflatoire financieringsmiddelen waar te nemen bij fondsen en spaarbanken, die een bedrag van 170 miljoen aan de ka pitaalmarkt toevoegden, dat ontleend verd aan een belangrijke vermindering van hun kortlopende vorderingen op het Rijk. Daarnaast maakte vooral de sec tor der gezinnen en bedrijven van infla toire financieringsmiddelen gebruik. Voor het bedrijfsleven werden de winstmarges kleiner en daardoor de basis voor zelffi nanciering smaller, terwijl anderzijds de toeneming van de consumptieve vraag juist tot nieuwe investeringen moest prikkelen. Het bedrijfsleven reageerde op deze spanningen met een vermeerderd be roep op de kapitaalmarkt, met een krach tige vraag naar bankkrediet en een ac tivering van beschikbare liquiditeitsre- serves. Uit rechtstreeks beroep op de geldscheppende instellingen en uit waar neembare intering van liquiditeitenvoor- raad kwam voor de sector der gezinnen en bedrijven 570 miljoen beschikbaar Vcorts was er een, langs indirecte weg te benaderen proces van vrijmaking uit beschikbare liquide reserves van pl.m 600 miljoen. Het proces van inflatoire financiering, dat gepaard ging met afvloeiing van mid delen naar het buitenland, moest in de monetaire en financiële sfeer uiteraard in toenemende mate tot spanningen aanlei ding geven. Het beleid van de Ned. Banl is er in 1956 op gericht geweest deze liquiditeits spanningen in het algemeen juist wel in de volkshuishouding te laten doorwerken, teneinde aldus de monetaire grenzen, welke aan iedere bestedingsinflatie, die n'et door de centrale bank zelf wordt ge financierd, gesteld zijn, voelbaar te doen worden en aldus de nodige prikkels te doen ontstaan tot een aanpassing der disposities. Hiermede in overeenstem ming is het disconto in drie fasen ver hoogd van 2 Va tot 3% pet. Daarnaast werd het kasreservepercen- tage weliswaar per saldo van 10 op 7 t ruggebracht, doch deze verlaging werd, mede in het licht van de kredietexpansie, beperkter gehouden dan overeenkwam met de 'afvloeiing van creditgelden. Volgens een strikt monetaire beschou wingswijze is overbesteding niet moge lijk zonder inflatoire financiering en moet in die zin de inflatoire financiering zelf, wanneer zij aanvaardbare grenzen te boven gaat, als oorzaak van de over besteding worden beschouwd. De over besteding ln het verslagjaar kon een zo aanzienlijke omvang aannemen, omdat df monetaire speelruimte voor de finan ciering daarvan nog zo groot was. Pu bliek en bedrijfsleven beschikten over een gunstige liquiditeit, die nog mede onder invloed stond van de toestroming van middelen uit het buitenland ln de beide voorafgaande jaren (overschot in lopend verkeer en kapitaaltoestroming). Met het allengs uitgeput raken van de nog aanwezige speelruimte moest echter de spanning op de geld- en kapitaal markt onvermijdelijk toenemen en na dert meer en meer het tijdstip, waarop de overbesteding niet kan' worden voort gezet, omdat de inflatoire financierings middelen, die daarvoor nodig zijn. gaan ontbreken. Op dat ogenblik zal onver- r.ijdelijk moeten worden beslist welke bestedingen zullen kunnen worden voort gezet en welke zullen moeten worden beperkt. Indien de bestedingen, welke alleen inflatoir gefinancierd zouden kun nen worden, voorrang moeten hebben dan is het de taak van de algemene eco nomische politiek ervoor te zorgen dat andere minder belangrijke bestedingen worden nagelaten en de daarvoor vrij komende financieringsmiddelen dienst baar worden gemaakt aan het belangrij ker geachte doel. Het regeringsprogramma tot bestedings beperking biy ft iets ten achter b(j de beperkingen die het S.E.R.-programma nastreefde. Niettemin kan het recht streekse bestedingsbeperkende effect van de voorgestelde maatregelen, op jaarba sis berekend, op bijna 800 miljoen wor den gesteld. Het voorgestelde program ma blijkt, mits op jaarbasis bezien, vol doende om het evenwicht in de rijksfi nanciën te herstellen en te verzekeren, dat door de schatkist voor eigen behoef ten, buiten de rijksfondsen, geen noe menswaard beroep op de kapitaalmarkt zal behoeven te worden gedaan; het zal echter behoudens een onverwacht sterke vermindering van de kapitaalvraag van het bedrijfsleven, vrijwel zeker onvol doende blijken om de financieringsspan ningen te doen verdwijnen en de daar uit voortvloeiende aandrang tot het ge bruik van inflatoire financieringsmidde len weg te nemen. Dit laatste geldt vooral voor de sector van de lagere over heid. Om deze redenen moet gevreesd wor den, dat het programma niet zal vol doen aan het door de S.E R. terecht ge stelde desideratum, dat aan de mone taire politiek niet een te groot aandeel in het afdwingen van de bestedingsbe perking worde overgelaten. De Nederlandsche Bank dreigt door doze ontwikkeling voor bijzondere be- 1 idsproblemen te worden gesteld. De in het monetaire systeem aanwezige spe lingen zijn thans grotendeels verbruikt. Ten slotte komt dan het ogenblik, waar op slechts de Ned. Bank als bron van liquiditeitscreatie overblijft. Het belang rijke beroep, dat in de laatste maanden van 1956 op haar werd gedaan, getuigt er van hoezeer dit ogenblik reeds nadert Onder deze omstandigheden is de cen trale bank niet slechts de hoedster, maar wordt zij ook de sleutelbewaarster van de deviezenvoorraad. Dit stelt haar voor de vraag in welke mate zij een beroep op haar faciliteiten mag toelaten. Zij heeft zich daarbij bewust te zijn van een dubbele taak. Enerzijds dient zij een niet verantwoord gebruik van infla- oire financieringsmiddelen te verhinde ren. Anderzijds dient zij in het oog te houden, dat het eveneens haar taak is, op te treden als leader of last resort De gedragslijn die zij, van dit laatste ge zichtspunt uit beschouwd, dient te vol gen, kan onder bepaalde omstandigheden met haar eerstgenoemde taak ln botsing komen. Daarom dient de Bank bij haar hredietgeving grote voorzichtigheid te be t-achten en kan zij niet verder gaan dan het verlenen van een slechts tijdelijke krediethulp. Nimmer mag zij zelf een bron van duurzame inflatoire financle- rinc worden. Wat het buurprobleem betreft, merkt Dr. Holtrop op, dat het dringend noodza kelijk blijft dat voor de komende jaren een geleidelijke huuraanpasslng, volgens vast plan. wordt aanvaard. Het is niet verantwoord en voor de prijsstabiliteit uiterst gevaarlijk aan een dergelijke huuraanpassing de eis van een automa- ti che looneompensatie te verbinden Looncompensatie kan inderdaad plaats vinden, voor zover deze mogelijk wordt gemaakt door de produktiviteitsontwik- keling. Het streven, hierboven uitgaan de compensatie te vinden, miskent even wel het reëele karakter van de tot stand te brengen aanpassing en kan er slechts toe leiden, dat ofwel de prijsstabiliteit of wel de werkgelegenheid wordt onder graven. De „Keuken van de toekomst", die na een tournee door de Verenigde Staten van Noord-Amerika en Canada, in de maand maart op de „Salon des Arts Ménagers", de Parjjse „huishoudbeurs" honderddui zenden bezoekers trok, zal deze zomer te zien z(jn op „Het Atoom". In deze keuken, die haar tijd vele tien tallen jaren vooruit is, zal worden gedemonstreerd hoe de huisvrouw van de tonkomst door een ponskaart in een gleufje te werpen of door het indruk ken van een knop automatisch alle moge lijke hulpmiddelen ten dienste staan om allerlei gerechten te bereiden. Dat zij tegelijkertijd, zonder zelfs maar een 'toorn op te nemen, met haar vriendin kan telefoneren, het oog kan houden op de kinderen elders in het huis terwijl bovendien inmiddels de was automatisch gewassen, gedroogd en gestreken wordt, zijn maar enkele van de gemakken, die haar ten dienste zullen staan. Deze „droomkeuken" werd tot werke lijkheid gebracht door de ingenieurs van het Technical Center van General Motors te Detroit ten behoeve van haar „Frigi- daire division". Op „Het Atoom", de tentoonstelling ge wijd aan de „energie van de toekomst", zal deze „keuken van de toekomst" een uniek voorbeeld geven van de mogelijk heden der hedendaagse techniek. Het transport, bestaande uit 5 6 grote opleggers, is dinsdag uit Parijs vertrok ken. Êr werd overnacht aan de Belgisch- Franse grens en vandaag arriveerde het konvooi op Schiphol. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de minister-president waarbij hij, handelend in overeenstem ming met het gevoelen van de Algemene Verdedigingsraad, zijn beschikking van 3 juli 1953 tot instelling van de Nationale Telecommunicatieraad opnieuw vaststelt. De Nationale Telecommunicatieraad (N.T.H.) heeft onder de algemene leiding van het militair gezag, c.q. de daarvoor aangewezen militaire autoriteit, tot taak te adviseren in de coördinatie en distri butie van de beschikbare verbindingen (inrichtingen van verreberichtgeving). De Nationale Telecommunicatieraad is o.a. bevoegd al die maatregelen voor te stellen die nodig zijn voor de juiste uit oefening van zijn oorlogstaak en het nood zakelijke contact te onderhouden met ge allieerde en intergeallieerde autoriteiten. Onder de geestelijke leiding van mgr dr Th. v. d. Bom, president van het Comité der Vereniging tot samenstelling var Ne derlandse Bedevaarten en pastoor te Bre da, vertrekken donderdag de 62ste Natio nale Bedevaart en de 5e Kindertedevaart mét 139 volwassen zieken, 70 zieke kin deren en 650 gezonde pelgrims naar het genadeoord van Maria te Lourdes. Donde-dagmiddag te 17.40 vertrekt de zogenaamde „witte" tréin met de zieken vanuit Roosendaal, waarna om 18.05 dé „oranje" trein met de gezonde pelgrims volgt. Op 2 mei zal men in Nederland terugkeren. Het Pools Nationaal Joods Theater uit Warschau heeft gisteravond in het Thea ter Carré te Amsterdam de eerste voor stelling gegeven van een drietal stukken dat in ons land opgevoerd zal worden. Deze groep is gesticht door Rachel Ka- minsky, die samen met Jacob Gordine verantwoordelijk is voor de eerste litte rair Joodse Toneelgroep. De wortels van het Joodse Toneel gaan terug tot in de oudheid. Sommigen zien zelfs in de Oud-Testamentarische teksten van de Psalmen en in het Hooglied van Salomon aanknopingspunten voor een ze kere dramatiek. Toch hebben steeds door de ecuwen heen grote remmingen gewerkt om de bloei van hét Joodse Theater te bewerkstelligen. De orthodoxe leer is zelfs zo sterk geweest, dat degenen onder de Joden, die theatervoorstellingen bijwoon den met een soort banvloek werden ge troffen. Een andere remmende factor is geweest, dat in het heidense theater de Joden steeds een inferieure rol hebben gespeeld, zodat de hoon die hun op het proscenium werd toegeschreeuwd niet be paald een belangstelling van Joodse zijde voOr de dramatische kunsten in de hand werkte. Een sterke scheiding tussen Jo den cn Christenen werd tot ver in de Re naissance nog doorgevoerd. Dit wiist erop flat in Italië b.v. in die tijd een bloeiend Joods toneelleven heeft bestaan. Joodse auteurs schreven voor hun eigen theater. In Spanje en Nedérland heeft het Jood se drama ook een grote bloei kunnen berei ken. De amusementsvoorstellingen in de Joodse Ghetto's tijdens het Purimfeest zijn lange tijd voor niet-Joden verboden geweest. Het „yiddisch" dat in het Ghetto uit het Hebreeuws is ontstaan, werd gaan deweg de voertaal ook op het Joodse To neel. Abraham Goldi' den stichtte een Yiddisch theater, dat uit het cabaret is voortgekomen. Van groot belang voor de cultuurhisto rische ontwikkeling van het Joodse Toneel is geweest de „Habima", het Hebreeuws Theater te Moskou Het repertoire be stond grotendeels uit in het Hebreeuws vertaalde stukken. De bewerking was echter zo geraffineerd dat men nauwelijks meer de „vreemde" oorsprong kon her kennen. Het ideële doel dat het Joodse Theater nastreeft, is een artistieke ver eniging van alle T0den in de Diaspora en hun vaderland Palestina (Israël). De uit- drükkingswijze van de dramatische stof op het toneel heeft een grote mate van perfectie bereikt; zodat men in het Jood se Toneel een artistiek genot beleeft als toeschouwer, waardoor het gemis aan kennis van de taal wordt gecompenseerd. De toeschouwer ziet duidelijk wat hij als toehoorder moet missen. Het eerste stuk dat in ons land opge voerd werd, was „Meir Ezofowicz" een to neelspel met proloog en vier bedrijven dat Ida Kaminska heeft samengesteld uit een roman van Eliza Orzeszkowa. Dit stuk be handelt de lotgevallen van de familie Ezo fowicz, waarin zich het lot van de Joden in Polen gedurende drie eeuwen weer spiegelt. De controverse tussen het ortho doxe en conservatieve Rabbinaat en de voorstanders van vrijmaking van de Jo den uit hun gedwongen sectarisme wordt in een aantal fragmenten weergegeven. Het stuk speelt zich af in het Poolse dorpje Szybow en wel tussen 1791—1795 en van het tweede bedrijf af omstreeks 1860. De eenheid van plaats en tijd is in dit stuk geheel verdwenen omwille van de ideologische strijd. In de fragmenten, die zeer snel op elkaar volgen via een draai toneel, gaat het er eigenlijk om een stuk litteratuur, strijdbare litteratuur ais men het zo wil noemen, te verbeelden, te il lustreren. Het dramatische effect is ge heel ondergeschikt wanneer er sprake is van dialogen en monologen. Dan is het toneelbeeld geheel statisch en moeten de toeschouwers zich geheel richten op de boodschao die de schrijf ster en bewerkster van dit toneelstuk heb ben vastgelegd. Want het moraliserende, dat men de strijdbare Meir moet helpen wanneer men hem waar ook ter wereld mocht tegenkomen, wordt zeer gedegen voorbereid. Episch toneel is een moeilijke opgave. Moraliserend toneel is uiterst ge vaarlijk om niet te vervallen in een ten densstuk met het beruchte-anti-allooi. i.7Wat, zaSen van de tonelisten uit Warschau was binnen beide beperkende -inïrniSs^.n. door toch van een zekere gaafheid. Decors en belichting waren so ber en te zeer op het realistische afge stemd, zodat de sfeercontinuïteit niet viel te bespeuren. Wanneer er sprake was van een scenebeeld met verscheidene personen dan kwam er eert zekere dramatiek in het gebaar en de handeling; dan kreeg de psychologie van het stuk even kans om in theatertaal zich te uiten Voor de rest bleef men alles van de buitenkant be- wekteV6n' d'e geen er>kele ontroering op- Ida Kaminska, dochter van de stichtster van deze groep uit Warschau, speelde zelf de rol van Frieda, de vrouw van Hersh de eerste uit het geslacht Ezofowicz die zich inzette voor het vrijmaken van de Joden. Zij was in gebaar bijzonder teer gevoelig. De proloog werd gezegd door een actrice met een grootse allure, die alleen al door haar verschijning het stuk een niveau gaf, dat men in de vele afwis- selende scènes vaak miste. van het minimum-formaat (20 woorden), geldig uitsluitend In de maand MEI 1957. Te bezorgen bij het bureau van ons blad. Advertentie-tekst bijvoegen benevens 25 cent voor administratie en porto als brieven onder letter of nummer opgezonden moeten worden. Naam en adres: Nieuwe Schiedamsche Courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6