Tweelingencongres ditmaal in Eindhoven 1 Levende landkaart in te Twintig miljoen aan juwelen in Amsterdam te kijk Onze dagelijkse PUZZEL door PERCY KING pagina Originele huldiging op Koninginnedag Warmer lenteweer met zon Jantje weg - geen Reeds 300 inschrijvingen Effectenverkoop voor het Poliofonds Eén mislukking De uitbetaling der ver- boogde pensioenen Zweeds vlootbezoek aan Nederland Fantastische maatregelen tegen dieven Inderdaad, een verfijnd VB ZATERDAG 27 APRIL 1957 4 maar toen werd ze wijzer V Kan voorlopig nog niet geschieden OPLICHTER (VOOR 8800) TOT 1 JAAR VEROORDEELD AMERICA'S BEST TOBACCOS VROUW IN BIJTEND ZUUR GEVALLEN 6ê (Vah onze verslaggever) Eindhoven zal ln jnnl optreden als gastheer voor enkele honderden tweelin gen, die deelnemen aan het „wereldtwee- lingencongres". Na het eerste congres, dat ln 1955 te Oorschot werd gehouden, zullen de Eindhovenaren aan deze twee de samenkomst een meer serieus ka rakter geven. Op het programma staan dan ook verscheidene spreekbeurten van artsen, die een licht zullen werpen op de medische aspecten van tweellngschap. Tot dusver hebben reeds driehonderd tweelingen zich aangemeld; zij zijn af komstig uit Nederland, Duitsland, Bel gië, Zweden, Noorwegen, Polen, Tsje- cho-Slowakije, Hongarije, Zuid-Afrika en Californië. De buitenlandse deelnemers zullen donderdag 20 juni, de Nederland se deelnemers op zaterdag 22 juni wor den ontvangen. Tijdens de congresdagen (22 en 23 juni) worden verschillende sa menkomsten gehouden, zullen de arties ten onder de tweelingen op het terrein van goochelen, declamatie, muziek en acrobatiek demonstraties geven, zal door de Duitsers een schaakspel met le vende figuren worden opgevoerd, zal een Brabantse vlaggenparade worden ge houden en zal, met het oog op het medi sche belang van dit congres, door dr. In beurskringen Is het initiatief gebo ren, om door een verkoop van effecten middelen bijeen te brengen voor het Prin ses Beatrix Poliofonds. Men heeft hier toe een oproep aan het bedrijfsleven doen uitgaan om aandelen, obligaties e.d. ter beschikking te stellen van het Comité „Bedrijfsleven en Effectenbeurs helpen Prinses Beatrix Poliofonds", gevestigd te Amsterdam, Beursplein 5. De verkregen effecten zullen door het comité op origi nele wijze ten bate van het Poliofonds worden verkocht en men meent daarbij op biedingen te mogen rekenen die bo ven de geldende beurskoersen uitgaan. De heer Joh. Bodegraven heeft zich be reid verklaard deze verkoop te leiden en de opbrengst daarvan tijdens een radio uitzending bekend te maken. Een aantal directies van ondernemingen, waarvan aandelen of obligaties ter beurze worden verhandeld, heeft reeds haar medewer king toegezegd, zodat het minimum, dat nodig is om de actie te rechtvaardigen, reeds bijeen is. Het streven is thans van dit minimum een maximum te maken. Toen de Engelse mode-ontwerpster Madge Chard deze zonnige hoed van licht-lïla zijde, gesierd door bijpassende rozenhad voltooid, kwam zij kennelijk zelf onder de indruk van deze sierlijke vrolijkheid. Hoe dan ook, zij doopte de nieuwe creatie „lente in de park lane" en voegde daarmee weer een waardevol stuk aan de lentegarderobe toe. P.J.Waardenburg uit Arnhem en prof. Curtius uit Lübeck worden gesproken over „De psychologie van de tweeling" Dr. J. W. Bruis uit Dventer zal voorts een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „Tweelingen en Volksge zondheid" en dr. J.E.Schulte uit Maas tricht zal spreken over „tweelingen in de historie". Ook zal er een wetenschappelijke bij eenkomst voor medici en medische stu denten worden belegd onder leiding van dr. Bruins. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld voor de winnaars in de goochel-, decla matie-, muziek- en acrobatiekwedstrij- den, alsmede voor de oudste en verst- komende tweeling. Een prijs voor de meest gelijkende tweeling heeft men niet willen uitloven. De jury zou het daarover tóch niet eens kunnen worden. CAdvartena*) Moeder en moeders moeier ge bruikten al MAÏZENA DVRYEA, du* bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doen, wat die ervaren moedert deden en nóg doen: toezien dat ze ook MAÏZENA DVRYEA krjjgen. De naam op 't pak, daarop moet V letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DVRYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. De omstandigheid, dat vele gepensio neerden de februari-termijn van hun pensioen hebben ontvangen, zonder dat deze overeenkomstig de gewijzigde pen sioenwetten tot een hoger bedrag is op getrokken, vindt haar oorzaak in het feit, dat tussen het verschijnen van de Staats bladen, waarin de jongste maatregelen op pensioengebied zijn opgenomen 21 december 1956 en de eerstvolgende termijnbetaling der pensioenen per medio februari 1957 de pensioenraad praktisch geen ruimte werd gelaten om tijdig 113.000 pensioenen te herzien, terwijl de wette lijke voorzieningen dermate gecompliceerd zijn, dat voor een groot aantal der pen sioenen tot een individuele berekening moet worden overgegaan Hiermede zal nog geruime tijd gemoeid zijn. Het ver lenen van voorschotten is niet mogelijk, omdat zonder uitvoerige berekeningen niet is vast te stellen hoe groot dit voor schot zou kunnen zijn. De minister van binnenlandse zaken deelt dit mee in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de ontwerpbegroting 1957 van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Van 23-29 juli eskader te Rotterdam Een deel van de Zweedse kustmarine zal van 23 tot 29 juli a.s. een officieel bezoek aan Rotterdam brengen. Na de tweede wereldoorlog zal dit het grootste Zweedse vlootbezoek buiten Scandinavië zijn. Het eskader zal bestaan uit dertien eenheden, met als vlaggeschip de kruiser „Tre Kronor" („Drie Kronen"). Van het eskader zullen verder deel uitmaken de torpedojager „Halland", „Smland" en „Uppland" vijf onderzee boten en vier torpedoboten. Niet minder dan voor een waarde van twintig miljoen gulden aan edelstenen zal van 21 juni tot en met 14 jnli te kijk liggen in de Amsterdamse Apollohal, waar die tijd dan de Internationale tentoon stelling „Amsterdam Diamantstad" wordt gehouden. Aangezien het al heel wat ke ren gebleken is, dat een dergelijke uit stalling van de fraaiste kostbaarheden de grootste experts van het gilde der ju- welendieven pleegt aan te trekken als een kaarsvlam de mnggen, hebben de be trokken autoriteiten natuurlijk ook over dit facet van de zaak hun gedachten laten gaan. Het gevolg Is geweest, dat men heeft besloten tot een heel complex van welis waar zeer discrete maar desondanks niet minder rigoureuze veiligheidsmaatregelen. Hoewel het publiek weinig zal merken van de Intensieve surveillance, ls er met medewerking van de Amsterdamse hoofd commissaris een bewakingssysteem geor ganiseerd, waarvan men hoopt, dat men er niets maar dan ook niets bij aan het toeval heeft overgelaten. Politie zowel ln burger als in uniform zal de schatten dag en nacht bewaken, terwijl de Apollohal niet alleen 's avonds maar ook 's nachts in een zee van licht zal baden om het toezicht te vergemak kelijken, dat geen inbreker een kans krijgt. Een niet onaanzienlijk deel van de wakende macht zal bestaan uit recher cheurs met honden en in verband met de ligging van de Apollohal ls ook de po litie te water ingeschakeld om de „natte toegangswegen" ln het oog te houden. Bovendien wordt nog overwogen om een deel van de politie te bewapenen met stenguns. Buiten al deze ruime en vakkundige medewerking van de beroepspolitie is er voor de inwendige diensten ook nog een keurkorps van ervaren particuliere re chercheurs beschikbaar. Zodat men al met al hoopt, dat de „Am sterdamse Diamantstad" voor het „be- roepsgilde" geen enkel perspectief zal bieden. Het aantal mensen, die zijn uitgenodigd voor deeelneming aan het bloemendefilé voor het paleis te Soestdijk op Koningin nedag beloopt tenminste 2100. De da mes-deelneemsters aan de gemeentelijke deputaties zullen samen 23.000 tulpen ont vangen, die ter beschikking zijn gesteld door de gezamenlijke kwekers uit Lisse en Hillegom. Voordat het défilé begint, zullen 900 in het wit geklede gymnasten uit Baarn en Soest zich opstellen langs lijnen in de paleistuin, welke de provinciale en lands grenzen van Nederland aangeven. Nadat dan estafettelopers van het Leidse stu dentenkorps de Koningin een oorkonde zullen hebben aangeboden, begint om elf uur het défilé. Daarin komen eerst enige deputaties, waaronder de burgemeester en de wethouder van het Franse stadje Lezoux (dat een tweeling-verbintenis heeft met Lopik) en een deputatie van Hon gaarse vluchtelingen. Om half twaalf ko men de deputaties van de gemeenten van Nederland in provinciaal verband de pa leistuin binnen en stellen zich dan op in de door de gymnasten gemarkeerde ruim ten. Hierbij zijn ook deputaties van de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea. Bij de vlaggenmast, die wordt opge- (Van onze weerkundige medewerker). Al dagen lang heeft zich een hogedruk- gebied van Finland over Schotland tot boven de Oceaan uitgestrekt. Aan de Zuidflank ervan trok ln de afgelopen da gen een depressie van Duitsland ln de richting van België en veroorzaakte vooral in de zuidelijke provincies soms flink wat regen en bracht overal een te koude noord-oostenwind. De temperaturen hebben zodoende en kele dagen beneden normaal gelegen, maar hierin komt nu verandering. De wind neemt af, doordat het hogedrukge- bied wat naderbij komt en wij mogen een zonnig weekeinde verwachten. Uit Oost-Europa wordt iets warmere lucht aangevoerd, waarin de temperatuur morgen in Limburg al tot dicht bfl de 20 gr. C. kan stijgen en ook elder» in ons land zal het 3 S, 4 graden warmer wor den dan in de afgelopen dagen. In de meeste provincies schijnt april tot het laatst toe dit jaar een bijzonder droge maand te zullen worden, want op tal van plaatsen is zelfs nog geen 10 mm regen gevallen. Het Zeeuws-Vlaamse stadje Sluis is in verwarring, want het stads- symbool „Jantje van Sluis", dat in fraai houten uitvoering de hal van het stadhuis pleegt te sieren, is sinds donderdag verdwenen. Dat is nog niet alles, want zijn verdwijning, of wellicht o, boze tongen ontvoering, zal, als het beeld niet tijdig opduikt, de officiële opening van de tentoon stellingsfeesten „Sluis Presenteert" torpederen. Jantje is misschien bang. Zelfs ras-echte Sluizenaren zouden zich dit van hun held kunnen voorstellen, want Jantje moet de feesten openen met niet minder dan een sprong uit een vliegtuig en hij is bij een vorige keer, dat dit geschiedde (Jantje schijnt voor dit soort evenementen bruikbaar te zijn) nogal hard neergekomen. Vele andere Sluizenaren, en wij geloven dat deze mensen warm zijn, houden de blik met enige achterdocht op de studenten van Sint Anna ter Muiden gericht, die wel van een grapje houden. Jantje is nu al twee dagen weg en het staat niet vast of de feestelijke opening door zal gaan, als hij niet vandaag terug is. Wat is een feest zonder Jantje?, zeggen Ze in Sluis. steld, waar Vaals ligt in de levende kaart van Nederland, zal de Koningin vervol gens een huldiging in ontvangst nemen van een deputatie van de gemeente met het kleinste zielenaantal (Serooskerke), van de kleinste gemeente in oppervlakte (Nieuwpoort) en van deputaties van de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea. Daarna zal zij zich naar de Koningslaan begeven, zodat allen, die de paleistuin niet konden ingaan, haar toch hun hulde zullen kunnen betuigen. De Schiedamse vertegenwoordiger J. A. B., die kans heeft gezien de Provin ciale Zeeuwse Electriciteits mij voor een bedrag van 8800 gulden op te lichten, is gisteren door de arrondissementsrecht bank te Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. B„ die voor een Rotterdamse firma werkte had de chef-inkoper van de PZEM voorgespiegeld tegen scherp con currerende prijzen Engels schakel-ma teriaal te kunnen leveren. Hij kreeg hiervoor geld, eerst 4800 gulden, en later nog eens 4000 gulden, maar wist reeds bij de eerste betaling, dat hij niet aan zijn verplichtingen zou kunnen voldoen. Voor de rechtbank vertelde hij zelfstan dig te willen worden. \dvertentle TOBACC HORIZONTAAL; 1 deel v. e. muziek instrument, 4 hoofddeksel, 5 graansoort, 10 familielid, 11 Chin, maat, 12 onder andere (afk.), 14 jongensnaam, 15 zang- noot, 17 weekdier, 19 vod, 21 namelijk (afk.), 22 verfrissing, 24 lekkernij, 25 voorzetsel, 26 nieuw (lat.), 27 goud (fr.), 29. fr. pers. vnw„ 31 vlaktemaat (afk.), 32 lidwoord, 33 groente, 35 meis jesnaam, 37 Europeaan, 38 vogel, 40 mak, 42 vr. munt, 45 maand, 49 kern, 51 muziekteken, 53 gelooide huid, 56 en omgekeerd (afk.), 57 jongensnaam, 58 waterhoogte (afk.), 60 laatst leden (afk.), 62 nakomeling, 64 uitroep, 65 hetzelfde (afk.), 67 zangnoot, 69 rond hout, 70 verstand, 72 groot vertrek, 74 zangnoot, 75 op dit ogenblik, 76 enkel voud (afk.), 77 herkauwer, 78 voeg woord, 80 voorzetsel, 81 voorzetsel, 82 deel v. e. kledingstuk. VERTICAAL; 1 praalgraf, 2 titel (afk.) 3 deel v. e. boom, 4 geneesmiddel, 5 deel v. e. berg, 7 drank, 8 eerwaarde heer (afk. lat.), 9 deel v. e. effect, 11 hinder, 13 zangstuk, 16 dieregeluid, 18 pers. vnw., 20 fr. lidwoord, 21 deel v. e. fr. ontkenning, 23 landelijke plaats, 26 luizeëi, 28 zangnoot, 30 deel v. Ameri ka (afk.), 31 lidwoord, 32 zangnoot, 33 familielid. 34 pers. vnw., 35 laatst leden Tijdens het vervoer van een kruiwagen met onverdund silozuur is de bejaarde echtgenote van de landbouwer C. T. te Siebengewald (L.) komen te vallen. De vrouw kwam in de zure vloeistof te lig gen en moest met ernstige brand- en bijt- wonden in het ziekenhuis te Venlo wor den opgenomen. (afk.), 36 naamloze vennootschap (fr.), 31 verbinding, 39 hond, 41 vloerbedek king, 43 verlaagde toon. 44 naar bene den, 45 bevestiging, 46 voordeel, 47 vo gel, 48 pers. vnw., 49 bonthuid, 50 titel (afk.) 52 soort onderwijs (afk.), 54 stof- maat, 55 gewas, 57 bejaarde, 59. clown, 61 herkauer, 63 dieregeluid, 64 als eerder (afk.), 66 kindergroet, 68 v3f|i, woord, 70 Europeaan, 71 meisjesna®^ 72 hemellichaam, 73 jongensnaam, voorzetsel, 79 windrichting (afk.)- Oplossing van gistel HORIZONTAAL; 1 pa, 2 re, 5 si, 7 d,8 9 onmiddellijk, 12 so, 13 ik, 15 st-, ap, 20 me, 22 anker, 25 sg, 26 eire> smet, 28 in, 29 rente, 31 ai, 33 ra, 34 c ,g 36 aa, 39 or, 41 onderscheid, 45 pP> dm, 47 ha, 48 bl. je, VERTICAAL: 1 po, 2 ans, 3 ri eL, 5 set, 6 il, 7 dijk, 8 ok, 10 mos, 11 c, 14 rm, 16 tarra, 17 pk, 18 armee, 1" »o 21 een, 23 nee, 24 est, 25 sta, 28 is, nu, 32 ia, 33 rad, 35 moe, 36 anp>.„ arm, 38 och, 40 rib, 41 op, 42 ed, 43 11 44 dl. Zaken zijn Zaken li). Ik benut deze gelegenheid, verklaarde burge meester Stevns stroef, om er tegen te protesteren, dat u het schuim van Kopenhagen in onze gemeente hebt geïmporteerd. Laat uw rode boezemvrienden niet horen, dat u ze voor schuim uitmaakt, schamperde Horn terug. Maar daar kunnen we het beter een volgende maal in het openbaar over hebben. Nu komt het er alleen op aan of u maatregelen ter bescherming van mijn eigendom wilt nemen; ja of neen. De activiteit van uw politie laat zo ongeveer alles te wensen over. Ik ontzeg mensen als u het recht, mij er op te attenderen waar mijn plicht ligt. Ik zou maar niet te hoog van de toren blazen. Naar mijn overtuiging is zowel de ruitenvernielerij als het schieten in de Vesterbrogade het werk geweest van de bende, die u hier bracht. Die bende, zoals u zich gelieft uit te drukken, heeft strenge orders, bin-nen het fabrieksterrein te blij ven. Ik weet wat ik weet Veertien jaar sta ik aan het hoofd van de gemeente. Lang genoeg om de So- roeërs als ordelievende burgers te hebben leren ken- nen. Met andere woorden: het is uw voornemen, mij tegen te werken, blafte Hom. Goed, ik zal me recht streeks tot de minister van Justitie wenden. Hij smeet driftig de haak op het toestel. XVI Binnen het half uur was het stationsplein zwart van stakers, die er zich onder Jesper's leiding had den verzameld. De vrachtauto's waren op het em placement aan het inladen. Burgemeester Stevns had na het telefoontje met Hom in zover bakzeil ge haald, dat in overleg met de commissaris vrijwel de gehele politiemacht naar het plein gedirigeerd was. De stakers maakten het haar niet moeilijk; nog al tijd hadden zij respect voor de politic-uniform en zij gedroegen zich stipt naar de aanwijzingen, door inspecteur Buhl gegeven. Hij trad met veel tact op, ook al omdat het hem niet ontging, hoe onder die schijnbare kalmte een geest van verzet sluimerde. Een enkele vonk —en de explosie zou er zijn. Peter Hansen kwam op Buhl afgestapt, onderhield zich enkele minuten met de inspecteur en keerde naar het station terug. Onmiddellijk daarop maakten de agenten de weg naar de vrachtauto's vrij. Hansen had gewacht, tot ze alle waren geladen eer hij het sein tot vertrekken gaf; hij nam op de voorste auto naast de chauffeur plaats. Op elke wagen zaten nu slechts zes man; een tiental van Smidt's lieden had zich onopvallend tussen de stakers gevoegd. Wanneer ze het in d'r kop mochten krijgen om me te willen tegenhouden? vroeg de bestuurder aan Hansen. -- Dan rij je ze tot moet, •V.„ Het verschijnen van de vrachtauto's was de vonk waar de inspecteur voor had gevreesd. Vooruit, jongens! schreeuwde Jesper. Staan blijven, beval Buhl. Om de dood niet! Sleur de onderkruipers van de wagen! De inspecteur greep de leider bij een arm. Niets daarvan? Als jullie menen vrij te zijn om te staken is er voor anderen vrijheid om te werken! Ga opzij! brulde Jesper, zich los rukkend. We zoeken geen moeilijkheden met de politie, maar dit is onze zaak en de onze alleen. Neem die man in verzekerde bewaring! Enige agenten wierpen zich op Jesper. Deze kreeg echter direct zo krachtdadig hulp van zijn kamera den, d'at de ordebewaarders aan het kortste eind trokken. De rest van de politiemacht mengde zich in de strijd en weldra was het één vechtend, duwend, worstelend kluwen tot plotseling het handgemeen werd gestaakt. Scherp, moorddadig had een revolver schot gekraakt Het trof Peter Hansen in de rechter schouder; hij gleed van zijn zitplaats en bleef voor de voeten van de chauffeur liggen. De bestuurder schrok zó geweldig dat hij vol gas en als reizend er vandoor reed. De kerels, die achter op de wagen zaten, vuurden in de menigte. Kreten van pijn gin gen op. Jesper's drieste voornemens hadden een daverend fiasco geleden. Het revolverschot was voor zijn man nen het signaal geweest, ogenblikkelijk van verdere actie af te zien. Hoe groot hun vijandschap jegens de onderkruipers ook was tot bloedvergieten wil den zij het niet laten komen. Zoiets lag allerminst in hun aard. Het stond voor hen dan ook als een paal boven water, dat geen van de Soroeërs het schot had gelost. Die liepen niet met een vuurwapen in de broek zak. De overige vrachtwagens passeerden ongehinderd. Zwijgend zagen de mannen toe, hoe hun leider naar het politiebureau werd gebracht, en gingen vervol gens uiteen. De schoten van Smidt's bende hadden betrekkelijk weinig onheil aangericht, vier stakers waren licht gewond en konden, na verbonden te zijn zich huiswaarts begeven. Nog vóór de auto's op het fabrieksterrein arriveer den, was Horn telefonisch omtrent het gebeurde in gelicht. Even schokte de tijding hem; toen klemde hij de lippen opeen. Zijn arbeiders verkozen dus, dat het oorlog wezen zou; ze konden hun zin krijgen. Van nu af stond zijn houding vast de staking werd gebro ken, het mocht kosten wat het wilde. Hij liet Smidt de vrije hand. De menigte was de stad ingetrokken en weldra vulden zich de café's waar het voorval druk werd besproken. In het bijzonder moest Jesper, de leider het ontgelden. De meeste mannen waren totaal uit hét evenwicht geslagen. Wanener Jesper's toeleg, de onderkruipers te intimideren en zodoende er toe te brengen het veld te ruimen, was geslaagd, zou hij zon der twijfel de held van de dag zijn geweest. Tlhans werd het échec uitsluitend aan zijn onverantwoor delijk optreden geweten. Allerwegen heerste een geest van verslagenheid. Wat zij hadden gedacht, dat een gemakkelijk, spelenderwijs te behalen overwin ning zou worden grijnsde hen nu aan als zware strijd. Een strijd met ontbering, armoede, honger misschien wel op de achtergrond. Erik Larsen stapte een van de stampvolle café's in. Jesper was na verhoor en de stellige belofte, dat hij de stakers op het hart zou drukken, zich van elk daadwerkelijk verzet te onthouden, in vrijheid ge steld. Hij stond midden in een groep opgewonden mannen, die hem de bitterste verwijten maakten en wendde al zijn welsprekendheid aan om zijn beleid te verdedigen. Toen hij Larsen gewaar werd, brak hij zijn hartstochtelijk betoog abrupt af. Je moest je schamen hier .te komen, kapitalis tenknecht viel hij heftig uit. Je handen zijn met bloed besmeurd, de jouwe die van Horn en van heel zijn vervloekte kliek! Heb je het tegen mij, Jesper? Wees dan iets dui delijker, wi'l je? Ik ben duidelijk genoeg geweest. Of wou je soms beweren, dat je niet weet, wat op het stations plein is voorgevallen? Dat weet ik ja. Ik laat in het midden wie er Schuld aan draagt. Maar je vergist je, als je denkt, dat ik er de hand in heb gehad. Horn gaf me gister ochtend mijn congé, omdat ik het voor jullie opnam. Deed hij dat? Dan heb ik niets gezegd. Je bent het dus met ons eens, dat Horn smerig gehandeld heeft. Van meet af aan heb ik je voor een recht schapen kerel aangezien. Weet je wat de radicale op lossing zou zijn? Dat heel Soroe, als één man op stond, de fabriek bestormde en het schorem naar Kopenhagen terugjoeg. Ik geloof niet, dat het de juiste weg is, Jesper. Smidt heeft zijn bende gewapend en jullie hebben ondervonden, dat ze drommels vlug met schieten zijn. Bovendien hebben ze de wet op hun hand. Als jouw advies werd gevolgd, draaide het op moord en doodslag uit. Maar je geeft toch toe, dat iets moet worden gedaan Vandaag of morgen zal iets gedaan worden, verklaarde Larsen met nadruk. Als jullie verstandige kerels zijn, forceer dan de boel niet. Hij verliet het café en begaf zich naar een pu blieke telefooncel. Horn was op de fabriek, derhalve bestond er niet het minste beletsel. Ellen te bellen. Zij beantwoordde zelf de oproep. Fröken Horn, u weet, dat uw vader mij de toegang tot zijn huis heeft verboden. Schikt het u, met een half uur in het restaurant van het Palace Hotel te zijn Ik had graag een onderhoud. Natuurlijk, ik kom. Tot de vele deugden, welke Ellen met haar vader gemeen had, behoorde ook deze, dat zij stipt een afspraak nakwam. Zij was zelfs een paar minuten vóór tijd en stak Larsen kameraadschappelijk een hand toe. Vader is totaal het stuur kwijt, begroette zij hem. Wat een dwaasheid. Ik heb hem direct gezegd, heulen met zijn vijanden. Ik heb he mdirect gezegd, dat hij zich wat op de mouw had laten spelden. —In zijn hart voelt hij op de verkeerde weg t zijn, maar hij is nog te koppig om het toe te geven. Smidt loog hem voor, dat Aksel LomholtRandrup en ik in het belang van de Verenigde Fabrieken naar Soroe zijn gekomen; het tegendeel is waar. Mogelijk was ik erin geslaagd, hem een zuivere kijk op Smidt te doen krijgen, als de schurk niet handig Fru Runge in het geding had gebracht. Daarmee werd de zaak in mijn nadeel beslist. Ik beweer niet, dat de staking zou zijn voor komen als zij er niet was geweest, maar een feit is, dat ze vader herhaaldelijk heeft opgestookt, geen enkele eis in te willigen. In Kopenhagen heb ik de dame als Jytte Hjort gekend. Ze was heel dikke maatjes met een gevaar lijk heerschap, Poul Lynge, en is het nog. Of ze werkelijk met een Kai Runge getrouwd is geweest, laat ik in het midden. Het doet er niet zoveel toe. Zij is een vrouw, die ik niet kan dulden in de om geving van uw vader en u. Poul Lynge. Zo heet de man met wie vader zondag herhaaldelijk telefoneerde. Bij het opruimen van zijn schrijftafel vond ik de naam op een blocnote genoteerd en er onder: Bureau „S.O.S." No. 61, Blaa- gaardsgade. Kopenhagen. Larsen knikte. Fru Runge kwam hier om uw vader te bewerken, zich met Lynge in verbinding te stellen. De schoft wist, wie hij een dergelijk karweitje kon laten opknappen. Inger Runge om haar voor het gemak zo te blijven noemen palmde uw vader in en had gemakkelijk spel met hem. Ze is ontegenzeg gelijk mooi, ze weet zich charmant voor te doen, maar met dat al moet u lang zoeken om een intrigante te vinden, even gewetenloos als zij. Ik mag haar niet,' dat weet u. Toch zou ik zonder meer niet durven zeggen, dat ze zo laag kan zijn geweest. Laat het u voldoende wezen, dat ik haar ken. Vraag eens, hoe de vier maanden haar bekomen zijn, die ze wegens diefstal in. de gevangenis moest uit zitten. Heeft ze er nog altijd niet op gezinspeeld, dat ze weggaat Met geen woord. Ik vergeef me nooit, dat ik zaterdagavond op het sociëteitsbal niet energieker ben opgetreden en uw vader direct waarschuwde, met wat voor vrouw hij te doen had. Mijn enig excuus is, dat ik toen nog niet wist, waar zij precies op uit was. Nu heeft ze het werk kunnen verrichten, waarvoor ze werd gehuurd. Froken Horn, u hebt invloed op uw vader. Overtuig hem, dat hij zich gebonden heeft aan indi viduen, die zijn arbeiders tot staken wisten te bren gen. waardoor zogenaamde werkwilligen hun plaatsen konden innemen boevenpak uit Kopenhagen. Al lemaal het werk van de Verenigde Fabrieken, die zich van schurken als Smidt, Lynge en Inger Runge bedienen om zijn zaak in de grond te boren. Laat hij een solied bureau opdracht geven een onderzoek naar haar antecedenten in te stellen. U bent de énige die misschien nog voor Inger's gif een tegenfig bezit. Verwacht niet te veel van me, Hr. Larsen. Ellen stond op. Een week geleden zou ik het mogelijk hebben geacht. Natuurlijk zal ik het proberen, maar ik weet bij voorbaat, dat het niets uithaalt. Vader is als was in Inger's handen. De laatste' trein naar Kopenhagen vertrekt 10.07. Fru Runge zal die vanavond nemen, al moest ik haar het huis uitsleuren. Geen twaalf Horns zullen het me beletten. Inger Runge zélf maakte zulk een drastisch optrede" overbodig. XVII. Toen Erik Larsen zijn zitkamer binnentrad, tr°* hij er twee personen aan. De dame kende hij J Fru Inger Runge. De man was een vreemde vo<? hem. Met een ruk had hij halt gehouden, de ongeno^ bezoekers fixerend. Het was zijn gewoonte niet 111 e. een revolver op zak te lopen. Thans betreurde geen wapen bij de hand te hebben. Inger Run° scheen zijn gedachterigang te raden. Zij glimlach^ De witte vlag waait van de vesting, Larsen. Als J^ h>J ons boze bedoelingen toeschrijft, informeer dan je hospes. We hebben ons netjes voorgesteld en maakte geen bezwaar, dat wij hier je komst afwac"1 ten. Voorzichtigheid is de moeder van de porselein kast. Er gebeuren vreemde dingen in Soroe, Hjort. Inger Runge, als je per se familiaar moet tü Het is geen smoesje, mijn huwelijk met Runge. N» vond Inger een passende voornaam. Ik meen je al eens te hebben gezegd. p Ik herinner me zoiets. Mag ik je visite als afscheids-ceremonie opvatten f Dat kun je. Maar ik laat een ramplagant ach' en hoop, dat je hem accepteert, Jens Holt. Fru Ru gj. duidde met een hoofdbeweging op haar metges®j Larsen rimpelde het voorhoofd. Jens Holt Ik niet de eer. Ik ben een van de lui, die Ernst Smidt he® geworven om voor de nodige poppenkast op fabriek te zorgen, lichtte de man hem in. Ik be nooit last van eenkennigheid gehad en als erYaSt betaald wordt waarom niet Maar de poppenk® die ze hier vertoond willen hebben is minder n®.. mijn smaak. Aan schietpartijen heb ik een broef^g dood. Waar kogels vliegen, blijf ik liefst op behoorW n If, Ft a4- rf ai Mr A/vlr Un am ma a a« 1-m 1 Tl afstand. Dat zei ik ook haar. met een knik in Af richting van Fru Runge. Ze gaf me de raad een Larsen in de arm te nemen. Inger en ik zijn n oude kennissen. Dus deed ik haar zin. Daar Holt na deze uiteenzetting zweeg, anim®er.„ Larsen: Ga door Je inleiding heb ik voor kenn1 geving aangenomen. Kom nu met de hoofdzaak de proppen. Je kunt van mij inlichtingen uit de eerste hand k^ gen. Ik ben in de ploeg van Peter Hansen, de snU „3 die gisteren twee van zijn mannen opdroeg, j°u te gaan en op een stille plek te mollen. j,t Smidt vloekte alle duivels uit de hel bij elkaar, juist zijn adjudant op het Stationsplein vleugel»8 moest worden geschoten; de instructies waren, n van de anderen een kogel door de arm te jagen. pleister van duizend kronen en gratis verpleging wel het kon minder. Ik snap het. Om de stakers de schuit te kun" geven. Nogal wiedes. Dat is de hele toeleg. Nou, S01an stelde Morten Kragh in Hansen's plaats tot voof"1^ aan. Kragh is een flapuit. Ik kom alles van h te weten wat ik wil. Misschien dat je nu een 11 opgaat. t Best mogelijk, dat ik er dom uitzie, Holt. ik je dan verzekeren, dat in mijn geval de s° jjc bedriegt. Met protégées van Inger Runge be"ne' dekselkaters op mijn hoede. Vermoedelijk is vals SP len de grondslag van jullie oude relatie. Holt is te vertrouwen, verzekerde Inger-e[ Horn vertrouwde jou. Je ziet, hoe ver hij mee gekomen is. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4