Gunstige winst over kwartaal 1957 te Amerika voorziet in behoefte aan financieringsmiddelen eerste verwachten Aanmerkelijk hogere resnltate'1 Wm. H. Müller Co. Een ongewoon huwelijk pirrz^iUif, KONINKLIJKE/SHELL GROEP REACTIES OP HET BEZOEK VAN VOROSJILOF AAN INDONESIË PRISMA voor moeder pagtnaJ, Schadeverzekering en atoomrisieo hoest? weg hoest! Onze dagelijkse Naast 150 miljoen lening nog 104 miljoen tankerfinanciering Geen witte kool voor speelgoed Aap dankte specialist voor goede behandeling SU steunt Indonesië inzake Nieuw-Guinea Verdere groei der belangen bij handel 111 ijzer en andere ertsen verwacht Benzineprijs in Duitsland verlaagd Jongens vonden gestole*1 geldkistje met f 1200 VB WOENSDAG 8 MEI 1957 De hogere kosten van het vierde kwartaal De winst van de Kon. Olie Amerika als kredietgever Pijpleidingfinanciering Ruilhandel met Oost-Duitsland ging niet door Nationale pool DOOR ZIEKTE HAD AUTO MOBILIST NIET MOETEN RIJDEN ECHTPAAR BOUMAN NOGMAALS GEHULDIGD JOY-RIDERS HADDEN AAN EEN AUTO NIET GENOEG CADEAUSTELSEL IN HET GEDING DRIE DAMES KREGEN EEN HOTELLETJE Eis tegen weldoener 21/2 jaar DRIE MOND ARTSASSIS TENTEN IN BEROEP Hoge Raad verwees zaak terug naar gerechtshof ZES MILLE (IN KRANTEN GEWIKKELD) VERLOREN Toeneming winstcapaciteit in de dollarsfeer Boordwerktuigkundigen in Europese federatie Winst- en verliesrekeTii1,r' in C. VAN DER GIESSEN Onveranderd dividend door JORIS JORISSEN Oplossing van Het gisteren gepubliceerde jaarverslag van de Kon. Olie bevestigt de gunstige indruk welke de voornaamste cijfers in zake de resultaten, welke op 12 april j.l, bekend waren geworden, hadden gemaakt De Kon./Shell Groep heeft haar positie in het afgelopen jaar weer weten te hand haven. De produktie van ruwe olie steeg met 9 pet., de verwerking met 6 pet. en de verkoop van eindprodukten met 8 pet Per saldo is de nadelige invloed van de Suez-crisis zeer beperkt gebleven, al zou natuurlijk de vooruitgang in 1956, indien deze crisis zich niet had voorgedaan groter zijn geweest. Het Europese verbruik is de laatste maanden van 1956 door de Suez-crisis getroffen. Volgens de O.E.E.C. kwam de Invoer van ruwe olie in West-Europa in de maanden november/december 1956 op 77 rnïjoen ton op jaarbasis uit, tegen op 104 miljoen ton op jaarbasis in de eerste tien maanden van 1956. De totale olie- hoeveelheden welke beschikbaar kwamen, waren in de laatste twee maanden van 1956 16 pet. geringer dan in de eerste tien maanden. De toeneming van het netto-resultaat van de Groep (waarin de Kon. Olie een 60 pet. belang en de Shell Transport, Londen een 40 pet. belang heeft) tot 179,53 (160) miljoen was te danken aan hogere omzetten en hogere prijzen voora] voor de zware oliën. Vooral van de zware oliën nam de vraag toe en wel in het bijzonder in West-Europa, waar het ver bruik van stookolie met 15 pet steeg. Het verbruik van olieprodukten buiten de V.S. steeg in 1956 met ongeveer 10 pet tegen een toeneming met 3% a 4 pet. in de Ver. Staten. Voor 1957 raamt de Texas Co. de stijging van de vraag in de Ver. Staten op 5 pet. en die buiten de V.S. (vrije wereld) op 8 5 10 pet. Bij de Kon. Olie stegen de opbrengsten van ver kopen in Noord-Amerika in 1956 met 10 pet. en buiten Noord-Amerika met 15 pet De olieindustrie moet de middelen voor de uitbreidingen in hoofdzaak door in terne financiering vinden, omdat de kapi taalmarkten van de wereld eenvoudig niet in staat zijn de vereiste bedragen op te brengen. De behoefte aan middelen zal In de naaste toekomst enorm zijn. Het petroleumbureau van de Chase Manhattan Bank heeft begin vorig jaar de kapitaal uitgaven voor de 10 jaren 1956/1965 op 73,5 miljard voor de V.S. en op 41.5 miliard voor de landen buiten de V.S. (vrije wereld) geschat. Dit was het dubbele van het totaal der tien jaren 1946/1956. Terecht wijst het verslag van de Kon. Olie op de noodzaak om de hogere kosten, welke ontstonden door de Suez-crisis door te berekenen aan de verbruikers, teneinde de financieringsprogramma's niet in ge vaar te brengen. Het uiteindelijke effect van de kostenstijgingen, veroorzaakt door de Suez-crisis, is tenslotte slechts beperkt gebleven. De fiscus droeg belangrijk tot de kostenstijgingen bij door hogere accijnsheffingen. In Nederland maakt de belasting thans 19,5 et. van de pompprijs van 39,2 ct uit, terwijl de resp. cijfers voor enkele andere landen zijn: België 39 ct en 50 ct.; Italië 36 en 55,7 ct; Frank rijk 51 en 80 ct; Engeland 41 en 71 ct; Duitsland 30 en 60 ct. In het algemeen is de Groep er in ge slaagd de hogere kosten op de consument te verhafen. In het laatste kwartaal 1956 moesten zeer grote extra kosten worden gemaakt. Deze kosten zullen o.i. - ver moedelijk voor een groot of zeer groot deel eerst in het eerste kwartaal 1957 in de opbrengsten der verkopen weer worden terugontvangen. Dat betekent, volgens onze mening, dat de winstcijfers over het eerste kwartaal 1957 door deze omstandig heid gunstig zullen worden beïnvloed. Trouwens ook de grote Amerikaanse maatschappijen met internationale belan gen sloten het eerste kwartaal 1957 met gunstige winstcijfers af, zoals onderstaand staatje aantoont. Van het netto-resultaat van de Groep kan 60 pet. aan aandeelhouders Kon. Olie worden toegerekend. Daarbij komen nog eigen inkomsten van de Kon. Olie, in hoofdzaak uit suppfetoire vergoedingen, welke bfl de Groep als lasten zijn ge boekt. Zodoende beliep de netto-winst per 1000 kapitaal Kon. Olie in 1956 980 (865), naar men aan de hand van het verslag kan berekenen, of 19,60 (17,30) per aandeel van 20. De beurswaarde komt uit op circa 9,46 maal de winst per aandeel. Het vermogen van aandeelhouders Kon. Olie nam in 1956 toe met 60 pet. van de stijging van het netto actief van de Groep ad 140,4 miljoen, of met 896,6 mil joen, alsmede met 1,18 miljoen ver meerdering van het eigen niet uitgekeerd inkomen van de Kon. Olie Dit komt uit op een stijging van 738 per 1000 kapitaal. Daarnaast steeg het aandeel in niet uitgekeerd inkomen van de niet- geconsolideerde deelnemingen. Zodoende kan het vermogen worden berekend op circa 6627 (5888) per 1000 kapitaal Kon. Olie. Dit is aanmerkelijk lager dan de beurswaardering, doch bij de Ameri kaanse oliemaatschappijen ligt de beurs waarde veel meer boven de balanswaarde dan bij de Kon. Olie. De kapitaaluitgaven van de Groep wa ren in 1956 op 354 (306) miljoen weer hoger. Hierin waren echter ongeveer 24 (23) miljoen opsporingskosten be grepen, welke niet als gekapitaliseerde bedragen maar als uitgaven zijn geboekt. Voorts beliep het aandeel in kapitaal uitgaven van niet-geconsolideerde maat schappijen 34 (27) miljoen. Volgens de cijfers van activa en passiva der Groep steeg het bruto-bedrag der duurzame produktiemiddelen met 283,7 miljoen, waartegenover de geaccumuleerde af schrijvingen met 151,8 miljoen toenamen. Voorts stegen de deelnemingen met 33,1 miljoen (in hoofdzaak door overboeking van vorderingen, voorheen opgenomen onder vlottende middelen) en de vorde ringen op lange termijn met 2,7 mil joen. Het netto bedrijfskapitaal, t.w. het bedrag waarmede de vlottende middelen de vlottende schulden overtreffen, ver minderden met 10,2 miljoen. Per saldo was er dus 157,9 miljoen meer actief dan vorig jaar. Dit bedrag werd in hoofd zaak gevonden door winstinhouding. Het netto vermogen, toe te rekenen aan de beide moedermaatschappijen gezamenlijk, steeg nl. met 140,44 miljoen. Voorts nam aandeel van derden in kapitaal en niet uitgekeerd inkomen met 12.1 mil joen toe, de voorziening voor latente belastingen met 1,3 miljoen en de voor ziening voor pensioen- en soortgelijke ver plichtingen met 4,9 miljoen, terwijl langlopende leningen met ruim 1 mil joen daalden. De vermindering van het netto bedrijfs kapitaal ad 10,24 miljoen bleef be scheiden. dank zij een toeneming van de leningen op korte termijn met 22,4 miljoen. In het afgelopen jaar moesten nl. enkele buitengewoon hoge kapitaal uitgaven voor nieuwe concessies in Vene zuela worden gedaan. In 1956 eiste zulks 37 miljoen. Dit zou een te groot deel van de kasmiddelen hebben gevergd, vandaar dat er op korte termijn werd geleend. In 1957 moest ook nog een be drag voor deze concessies worden betaald. In het begin van 1957 is in de V.S. een lening van 150 miljoen aangegaan, die een looptijd heeft van vier jaar. Daaruit is het in 1956 opgenomen krediet afge lost. Het grootste deel van de 150 mil joen is inmiddels opgenomen. De vereiste bedragen voor betaling aan Venezuela konden op korte termijn slechts worden verkregen via dollars en daarom was een dollarlening mede de oplossing, aangezien de liquide middelen van de Groep in hoofdzaak in ponden worden aangehouden. Tenslotte zal men gaarne al vast eens een contact hebben gecreëerd met Amerikaan se kredietgevers, hetgeen voor de toe komst een eventueel beroep gemakkelijker maakt. Dat de Groep voorlopig behoefte zou hebben aan een aandelenemissie lijkt ons uitgesloten. Bekend was reeds, dat de Groep in Nederland en Engeland in totaal voor 55 miljoen regelingen had getroffen voor tankerfinanciering. In de V.S. heeft men, naar uit het verslag blijkt, ook een tankerfinanciering door institutionele be leggers tot stand gebracht. Naar wij vernemen gaat het daarbij om acht tankschepen van elk 45.000 ton, welke in Amerika zullen worden gebouwd en die circa 13 miljoen per stuk kosten. De rentevoet is circa 5 a 514 pet. tegen iets meer dan 614 pet. vaor de Engelse tankerfinanciering. De Groep krijgt de schepen 20 jaar in gebruik tegen een huur, welke op annuïteitenbasis rente en aflossing dekt. Na 20 jaar moet nog een beperkt bedrag als huur per jaar wor den betaald. De eigendom van deze schepen krijgt de Groep niet, hetgeen t.z.t. wel het geval is bij de Engelse en Nederlandse transactie. De restwaarde is dus in Amerika op zeker moment voor de kredietgevers.' Uit de 150 milojen lening en de tankerfinanciering in de V.S. blijkt nog eens, dat de directie van de Groep er goed aan heeft gedaan tijdig voor de introductie van aand. Kon. Olie te New York zorg te dragen en kortgeleden ook van aand. Shell Transport en zich aldus van de toegang tot de grootste kapitaalmarkt van de wereld te ver zekeren. Indien t.z.t. het Sappeur-project inzake de pijpleiding van Marseille naar Noord- West-Europa zou worden gerealiseerd, zal hiervoor wel in hoofdzaak gebruik wor den gemaakt van financiering met lang lopende leningen. In Noord-Amerika is zulks een gebruikelijke financieringsvorm. Ofschoon in ons land, zoals men weet, een groot overschot bestaat aan winter- kool en daarvan miljoenen kilo's onver kocht zullen blijven, heeft de regering onlangs geen goedkeuring verleend aan een transactie, waarbij ongeveer vijf miljoen kilo witte kool zou worden uit gevoerd. Het betrof hier een voorstel tot een zogenaamde reciprociteitstransactie, waarbij Oost-Duitsland voor een waar de van 500.000 gulden kool en voor een gelijk bedrag aan voorj aars- en zomer groenten van ons wilde afnemen, waar tegenover wij van hen voor de tegen waarde derhalve voor een miljoen gul den houten speelgoed zouden moeten betrekken. Omdat de waarde van deze extra-invoer van speelgoed ongeveer 25 procent zou bedragen van de totale pro duktie van onze eigen Nederlandse speelgoedindustrie, heeft de regering ge zien de schade, welke daardoor aan deze industrie zou worden toegebracht het niet verantword geacht deze ruilhandel goed te keuren. Dit antwoordt minister Mansholt op vragen van het Tweede- Kamerlid Borst te dezer zake.* Het staat inderdaad te vrezen, dat dit seizoen 18.000 ton witte en 3500 ton rode kool onverkoopbaar zullen blijven, en de vergoeding welke de telers uit hoofde van de minimumprijsregeling krijgen ligt beneden kostprijs. Maar bij de beoordeling van de toestand moet men de bedrijfsresultaten over enige ja ren in aanmerking nemen. Wanneer men nu rekening houdt met de uitkomsten over de beide voorgaande teeltjaren, dan is er naar de mening van de minis ter niet direct sprake van een noodtoe stand. Niettemin zal hij niet nalaten de afzet van kool zoveel mogelijk te bevor deren. De Nederlandse Unie van Schadever zekeraars heeft zich gisteren op haar ai- gemene vergadering in het Kurhaus te Scheveningen bezig gehouden met de ge volgen die de huidige ontwikkeling van het gebruik van atoomenergie voor vreed zame doeleinden voor het verzekerings wezen zal hebben. Hoewel er, aldus de voorzitter van de unie, mr. H. T. Asser, voor de verzekeraars, in welk land dan ook, geen enkele reden bestaat zich, daar waar om hun medewerking gevraagd wordt, van het verlenen van die mede werking te onthouden, is het thans nog volstrekt onzeker wat er kan gebeuren, en hoe lang de gevolgen nawerken als er iets gebeurt. Daarbij komt de moeilijkheid dat de nieuwe energiebron nog in een eerste stadium van ontwikkeling verkeert en de exploitatie zich beperkt tot weinige, maar zeer kostbare installaties. Het zou dan ook voUfomen uitgesloten zijn, vervolgde de voorzitter, de kern reactoren maar een begin van dekking te geven, als niet de verzekeringsmarkt zich nationaal en internationaal zo effec tief mogelijk organiseert, zo draagkrach tig mogelijk wordt en uitgerust is met zo veel mogelijk gelijkvormige verzekerings. voorwaarden. Eenvoudiger gezegd; de verzekeraars moeten komen tot nationale pools op internationale basis. Mr. Asser vestigde er echter de aandacht op, dat niet de verzekeraars alleen zulk een con structie kunnen bouwen, maar dat in vele, zo niet in alle gevallen de wetgever er aan te pas zal moeten komen. Inderdaad, zeide hij, worden thans van vele zijden pogingen in het werk gesteld tot internationale samenwerking te ko men. Het beeld dat men hier ziet, is ech ter op het eerste gezicht vrij chaotisch. Met betrekking tot de situatie in Ne derland, deelde mr. As^er mede, dat enige weken geleden een sub-commissie van de Nederlandse atoomcommissie is inge steld. waarin enige vertegenwoordigers van de Unie in het overleg met de be trokken ministers de Verzekeringskamer en de Stichting Kernreactor Nederland betrokken zijn. Als resultaat van de nu op gang zijnde onderzoekingen en besprekingen ver wachtte de voorzitter in alle daarvoor in aanmerking komende landen oprich ting van een nationale pool, samenge steld uit nationale, mogelijk ook buiten landse maatschappijen, deelneming en herverzekering door die pools in de pools van andere landen, naar de mate, waarin de leden van de pools daartoe bereid zijn en voorts regeling van de aansprakelijk heid van de exploitanten van kernreac toren op internationale basis. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de 63-jarige automobilist L. Z. wegens dood door schuld veroordeeld tot een geldboete van 1000 subsidiair honderd dagen hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaren. In oktober 1956 had Z., rijdende in zijn auto op de Soestdijksekade te 's Graven hage, een wielrijder doodgereden. Uit getuigenverklaringen was komen vast te staan, dat de gezondheidstoestand van Z. zodanig was, dat hij een auto niet veilig kon besturen. Z. leed aan lage bloeddruk en een vaatziekte. De politie meende, dat Z. dronken was, toen zij hem aanhield, maar het was wel gebleken, dat het ongeval niet aan de enkele glazen wijn, die Z. had gedronken, te wijten was geweest. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat de aap van de revueschrijver Hein Kui pers uit Surhuisterveen de gevolgen te boven was van de veel te grote dosis ver dovende pillen, die hij in een onbewaakt ogenblik opat, maar dezer dagen was zijn toestand toch weer zozeer verbeterd, dat hij alleszins in staat bleek zijn bescheiden rol in de revue „Lichte Grond", die een beeld geeft van de FriesP Wouden in de laatste honderd jaar, glansrijk te vervul len. Aan de vooravond van zijn eerste op treden kwam hij de specialist van het ziekenhuis te Drachten, dr. L. Stoel, zijn dank overbrengen voor de doeltreffende behandealing. De aap, een jonge mantel baviaan, deed dat door de dokter een fraaie foto te overhandigen, terwijl hij in de rechtervoorpoot een briefje hield ge klemd, waarop stond geschreven: „Ik heb er geen woorden voor". De verpleegsters van het ziekenhuis werden met een grote taart verrast, waarop eveneens het por tret van de jeugdige acteur stond afge beeld. Het comité ter huldiging van Mevrouw M. S. Bouman-van den Berg heeft gister avond in hotel De Doelen te Groningen het echtpaar Bouman in intieme kring nog eens hulde gebracht voor het werk, dat het in Indonesië heeft verricht. Mr. W. W. Feith, president van de arrondisse mentsrechtbank te Groningen, heeft als lid van de commissie van aanbeveling nogmaals dank gebracht voor het werk, dat de heer en mevrouw Bouman in het belang van de landgenoten Jungschlager en Schmidt en van het recht in het alge meen hebben gedaan. Mr. A H. Bouman werd een grote zil veren sigarettendoos aangeboden. Het hul digingscomité heeft mevrouw Bouman destijds reeds dank en hulde gebracht, waarbij haar als geschenk fraai antiek glaswerk en een Gronings stadsgezicht werden aangeboden. Mevrouw Bouman hield een korte toe spraak, waarin zij haar dank uitsprak voor het medeleven van de Groninger burgerij. De president van de Sovjet-Unie, Vo- rosjilof, heeft gisteren tie Djakarta ge zegd, dat de Sovjet-Unie haar steun aan de rechtvaardige en rechtmatige aan spraak van de Indonesische bevolking inzake terugkeer van een deel van In donesië (West-Irian) tot het grondge bied van de Indonesische republiek handhaaft. Hij zei dit in een rede aan een diner, dat president Soekarno te zijner ere in het Merdeka-paleis aanbood. Verwijzend naar zijn eigen land zei president Vorosjilof, dat de Sovjet-Unie, die vroeger een in ontwikkeling ten ach ter gebleven gebied was, thans een van de machtigste en meest moderne landen in de wereld is geworden. „De bittere ervaringen van de oorlog en van onze geschiedenis blijven echter vers in ons geheugen. Daarom willen wij leven in een atmosfeer van vrede". Met betrekking tot de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Indonesië, zei hij. dat de betrekkingen tussen- beide landen, die gebaseerd zijn op de drie beginselen voor internationale samen werking (handel, economie en 'cultuur) moeten bloeien in het belang van de volken van beide landen, die vredelie vend zijn. Jeugdige joy-riders zijn gisternacht met een auto, die omstreeks één uur in het centrum van Apeldoorn was gestolen op een zandweg nabij de Duitse grens onder de gemeente Haaksbergen over de kop geslagen, waarna de wagen in een sloot terecht kwam. Een van de inzitten- den, de 15-jarige M. S. uit Helmond, die in de auto had liggen slapen, kon door de politie ter plaatse worden aangehou den. Zijn twee mede-passagiers, die aan vankelijk hadden weten te ontsnappen, zijn in de loop van gistermorgen in de buurtschap St.-Isidorushoeve onder Haaksbergen door de politie aangehou den. Het waren de 17-jarige H. S. uit Mierlo en de 16-jarige M. J. van B. uit Stiphout. Laatstgenoemde had lichte ver wondingen aan hoofd en handen. Bij hun verhoor vertelden zij, dat zij zondagavond op stap waren gegaan met een auto, die zij in Helmond hadden weg genomen. In Meppel hadden zij die voor een andere verruild en in Apeldoorn tenslotte wisten zij een derde wagen te bemachtigen. Ook vertelden zij nog, dat zij in Apel doorn in een school hadden ingebroken en daar enig geld hadden gestolen. Tij dens de woeste rit door Twenthe hadden zij in Delden in de Langestraat even ge stopt voor een sigarenwinkel van de fir ma D. Een sigarettenautomaat werd ver nield. De politie van Delden en Hengelo had den nadien een achtervolging ingezet, doch de jongelui wisten te ontkomen. De auto, waarmee zij over de kop zijn ge slagen, was het eigendom van de heer H. v. d. Z. (Advertentie) De Hoge Raad der Nederlanden heeft besloten zijn arrest in de zaak tegen een grote zeepmaatschappij uit te stellen tot 21 mei a.s. Deze maatschappij was door het gerechtshof te 's-Gravenhage vrijge sproken van een overtreding van de wet op het cadeaustelsel. Zij had aan haar klanten op bepaalde voorwaarden linnen goed tegen een lage prijs geleverd. De procureur-generaal bij het gerechtshof had tegen dit vrijsprekende arrest beroep in cassatie aangetekend. De procureur- generaal bij de Hoge Raad had in zijn conclusie dit beroep niet ontvankelijk ge acht. (Van onze correspondent) Twee en een half jaar gevangenisstraf zonder aftrek werd dinsdag voor de Zwol se rechtbank geëist tegen de 31jarige koopman E.V. en diens 33-jarige collega B.G.T. beiden uit Apeldoorn. Zij pleegden eind 1955 en gedurende 1956 een reeks inbraken (er waren er ne gen ten laste gelegd) in de kop van Over ijssel, Zuid-Holland en de Noordoost- polder. De buit bedroeg meer dan tien duizend gulden. V. won in Bussum voorts het vertrouwen van een meisje en haar moeder en tante. De laatste verkocht haar villa en van de opbrengst kocht V, een hotelletje, dat de drie dames geza menlijk gingen drijven. De koopman liep echter als heer en meester rond en nam uit de kassa wat hij nodig had. Hij had zich uitgegeven als koopman en zijn collega in de misdaad fungeerde als zijn boekhouder. Zij kregen van de tante nog een schuldbekentenis voor 2500 -, zijnde het bedrag, dat onder de tafel betaald was voor het hotelletje. Meer inbraakjes waren buiten de tenlas- teleggmg gehouden, o.a. ook het stelen van een auto in Breda, welke na gebruik in een kanaal gereden werd. De Hoge Raad der Nederlandsen heeft gisteren het vonnis van het gerechtshof te 's-Gravenhage vernietigd en deze zaken terugverwezen naar dit gerechtshof. De assistenten waren vrijgesproken van de hun tenlastegelegde onbevoegde uitoefe ning van de geneeskunst. De assistenten maakten in opdracht van een mondarts gipsafdrukken van leegge- trokken kaken van patiënten van een tandheelkundig instituut te Rotterdam. Een Inwoner van Wijhe, A. J. Hulle- man, vertegenwoordiger van een vlees- fabriek, heeft tussen Wijhe en Zwolle zesduizend gulden verloren. Hij had de ze, in een krant gewikkeld, in de binnen zak van zijn jas- gestoken. Onderweg kreeg hij echter een lekke autoband en bij het repareren gooide hij zijn jas uit. Toen moet het pakje geld uit zijn zak gegleden zijn. In haar verslag over 1956 bericht de N.V. Wm. Müller Co., dat, dank zij de gestadige uitbreiding der zaken, ook gedurende 1956, maar in het bijzonder door de in het afgelopen jaar heersende gunstige conjunctuur, de in het verslag jaar behaalde resultaten alleszins tevre denstellend en aanmerkelijk beter waren dan die van het overigens reeds gunstige boekjaar 1955. Het stemt tot voldoening, dat de beide hoofdsectoren van het arbeidsveld, t.w. de ertshandel- en mijnbouwsector en de scheepvaartsector, beide konden bijdra gen tot de bedrijfsresultaten en tot de belangrijk hogere nettowinst. In de scheepvaartsector was het vooral de N V t.v.v.d. Kon. Holl. Lloyd, welke in 1956 een aanmerkelijk guns ger resultaat boekte dan over het jaar 1955. Bij deze Amsterdamse rederij kwam reeds in de tweede helft van 1955 een gunstige ten dens tot uiting, welke tot verbetering in de gang van zaken leidde. Deze verbe tering heeft zich gedurende het verslag jaar voortgezet. In 1956 werd verdere voortgang ge maakt met de vernieuwing van de vloot. De K.H.L. zal dan vóór einde 1957 voor haar diensten op Brazilië en Argentinië de beschikking hebben over 10 schepen met een gezamenlijke tonnage van 89.245 ton d.w. en een gemiddelde, leeftijd van 7 jaar per ton draagvermogen. De ver nieuwing van de vloot heeft de positie van de K.H.L. in de Zuid-Amerika vaart aanmerkelijk versterkt. De scheepvaartbedrijven in Rotterdam en Amsterdam, zowel de korte lijnvaart als de cargadoors- en stuwadoorsafdelin gen, boekten winstcijfers, welke niet on derdeden voor die van 1955. In het ver slagjaar ging men over tot de vestiging van een stuwadoorsbedrijf -an de Coen- haven te Amsterdam. Uitbreiding van het bedrijf van de N.V. Stuwadoors Mij „Progress" zomede van Wm H. Müller Co's Stuwadoors Mij te Rotterdam is in voorbereiding. Voor de financiering der desbetreffende investeringen uit eigen middelen zijn reeds de nodige voorzieningen getroffen. De in het verslagjaar opgerichte Wm H. Müller Co's Transport Mij N.V. heeft geheel aan de verwachtingen vol daan en de door deze vennootschap in korte tijd behaalde resultaten waren zeer tevredenstellend. Men overweegt een voorzichtige uitbreiding der activiteiten. De omstandigheid dat langjarige ertsle veringscontracten ten grondslag liggen aan de exploitatie der benodigde tonna ges, geeft vertrouwen in de verdere ont wikkelingsmogelijkheden. De N.V. Stu wadoors Mij „Progress" behaalde gun stige resultaten. Tezamen met The M. A. Hanna Com pany. Cleveland, werd besloten tot de oprichting van een modern overslag- en opslagbedrijf in het Botlekgebied bij Rot terdam. Vertrouwd wordt dat deze nieu we onderneming, welke in de loop van 1959 in bedrijf zal worden gesteld, een economisch verantwoorde en gunstige op lossing zal bieden voor de opslag- en overslagbehoeften, waarin zowel voor de ertsproducenten als voor de hoogovenbe- drijven in het Duitse achterland moest worden voorzien. De expansie van de staalindustrie ge durende 1956 in Europa en in de Verenig de Staten had een toenemende vraag naar ertsen en vooral ijzerertsen ten ge volge. De omzetten van Wm Müller be reikten dan ook een nieuw hoogtepunt. In Santiago de Chile werd een filiaal op gericht voor de verkoop van Chileense ijzerertsen, vooral naar de Ver. Staten. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan de ontwikkeling der handels- en mjjnbouwbeiangen op het westelijk half rond. In de laatste jaren is geleidelijk Op een bijeenkomst te Amsterdam tus sen delegaties van de nationale vereni gingen van boordwerktuigkundigen van België, Frankrijk, Griekenland en Neder land en met instemming van de organi- saties in de Ecandinavische landen, Ita lië en Zwitserland, is in beginsel beslo ten tot oprichting van een Europese fe deratie van boordwerktuigkundigen. Een van de belangrijkste doelstellingen van deze Europese federatie is te bewerkstelligen dat de veiligheid in de luchtvaart voortdurend beter wordt. Van de zijde van de congressis ten de bijeenkomst stond on der leiding van de heer A. H. Lohmeyer, secretaris van de vereniging van K.L.M. -bwk's werd vernomen, dat de toene mende ingewikkeldheid van de techni sche uitrusting der vliegtuigen een nau we samenwerking op operationeel en an dere gebieden noodzakelijk maakt, mede in verband met het researchwerk, dat daarvoor wordt verricht. Het katholieke jeugdcongres voor ge heel Indonesië, dat kortgeleden in Jog jakarta werd gehouden, heeft een reso lutie aangenomen, welke is gericht tot de president van de Sovjet-Unie Vo rosjilof en waarin krachtig wordt ge protesteerd tegen de onderdrukkings- maatregelen van liet Rode Leger tegen de katholieke gemeenschap en studen ten in Hongarije en Polen. In de resolutie worden deze maatre gelen een schending van de fundamen tele menselijke rechten genoemd, even als van de besluiten van de conferentie der Aziatisch-Afrikaanse landen in Bandung. Bijna alle dagbladen in Djakarta heb ben de komst van Vorosjilof naar Indo nesië toegejuicht als een belangrijke aangelegenheid. Het dagblad „Keng Po'' evenwel, dat een grote oplage heeft, vroeg zich af, of het bezoek van Vorosjilof verande ringen teweeg zal brengen in de betrek kingen tussen Indonesië en het Sovjet blok enerzijds, en tussen Indonesië en het Amerikaanse blok anderzijds. Het blad stelt de vraag, of het bezoek zal leiden tot het verstrekken van leningen grondstoffen en technische of militaire hulp door Rusland aan Indonesië. Het onafhankelijke dagblad „Indone sia Raya" schreef in een sarcastisch hoofdartikel: „Wij hopen, dat onze „To- varitsj Vorosjilof onze vrienden van de P.K.I. zal leren, hoe zij zich in een democratische gemeenschap dienen te gedragen en aan kameraad Aidit (de se cretaris-generaal van de P.K.I.) duide lijk zal maken, dat hij verkeerd heeft gedaan en gezondigd heeft door trouw te beloven aan Stalins lessen, zoals hij en kele jaren geleden op het jongste P.K.I - congres heeft gedaan". jjl^* de grondslag gelegd voor de '"UrsT®0' der winstcapaciteiten in de do!1» Deze ontwikkeling kan niet an'?erfjoa'1' bijdragen tot de versterking van de ciële positie. Tot dusverre konde nodige investeringen geheel uit 1 gefj- bedrijf gehouden winsten wor^ehoade'' nancierd. doch rekening wordt g®" jn- met de omstandigheid, dat in vera® nCje* vcsteringen niet meer door zelff"1 ring alleen kan worden vf -rzien. De buitenlandse kantoren ontwikk® e0 alle een grote activiteit en b ifate11 over het algemeen gunstiger resu rga- dan in 1955. De resultaten van de 5: end- doorsafdelingen waren zeer bevred 8 n. De bevrachtingsafdeling behaalde e eens een gunstig resultaat. T.a.v- Stoomvaart Mij Zeeland wordt g® ge- dat de bruto-ontvangsten stegen. A zien echter de exploitatiekosten in ,eP, houding een grotere stijging vert0?„n 16 is het exploitatie-overschot lager da 1955. Voor de toekomst wordt een g®s'aJ .dtëe st»»1' uitbreiding van de capaciteit der - r. industrie verwacht en daarmede een dere groei van de belangen der N de handel in jjzer- en andere ertsen- verheelt zich echter niet, dat in de komst eveneens rekening zal moeten i den gehouden met een tijdelijke stils of teruggang in de ontwikkeling staalindustrie, zodat niet ieder jaar n we records in de ertsomzetten hef zullen worden. De geconsolideerde winst- en v®r'jLt rekening geeft een saldo bedrijfs*v-g), aan van 35.966.324 (v.j. 24 30 ,ten- waaraan nog worden toegevoegd bu' jj gewone inkomsten (netto) ad 32'0g4 (702.750) en koersverschillen ad 8'e, (95.231). Het totaal van deze posten loopt dan 39.623.565 (25.102.067). schrijvingen ad 5.270.051 (3.905» extra afschrijvingen ad 2.729.037 D 2.978.769) alsmede dotatie van f 12>®B' (805.281) aan de reserve voor Pers0Iln nol) voorzieningen, aftrek van 2.500- (1.150.000) voor diverse -oorzieningen 12.538.450 (7.031.000) voor belasting® resteert een saldo winst van 15.03®* (9.231.165). t Zoals bekend is, wordt voorgesteld dividend op de pref. winstdelende op delen te bepalen op 6 pet. (onv.) n de gewone aandelen op 25 pet, waar„fl- 12'4 pet in aandelen (v.j. 15 pet in c tanten). Aan de algemene reserve vf" gedoteerd 3.000.000 (2.000.000), aann0oO reserve voor vlootvernieuwing 4.500- (2.011.760) en aan de reserve voor dive doeleinden 1.000.000 (onv.). De afsch™ vingen, reserveringen en voorziening komen voor het grootste gedeelte laste van de in de scheepvaartsector haalde winsten. De voorzieningen heb" f o.a. betrekking op reserves, gemaakt v° pensioenen. De C.V. Nationaal Bezit van Aande'e" Wm. H. Müller Co. heeft over 0 aan dividenden ontvangen 5.462- (3.462.000). Er werd een winst behaa van 5.464.800 (3.404.800). Ta C.V. zal g lijke dividenden uitkeren als de N.V. De beide grote oliemaatschappij®" u West-Duitsland, de Esso en de S"' hebben gisteren de prijs van benzin® t dieselolie opnieuw verlaagd en wel "U één pfennig. De benzineprijs in W®s Duitsland bedraagt nu 63 pfennig P~„ liter. Hij is nog slechts één pfennig "ja ger dan voor de Suezkanaal-crisis- de versperring van het Suezkanaal w® de prijs driemaal met een pfennig v® t hoogd. Onlangs werd de prijs reeds één pfennig verlaagd. Verwacht wordt, dat de andere olL, maatschappijen eveneens tot prijsver' ging zullen overgaan. Volgens mededeling van olier"a schappijen is de benzinevoorziening West-Duitsland aanzienlijk verbeter"' Advertentie C. van der Giessen en Zonen's scheeps werven N.V. te Krimpen-aan-den-IJssel zal aan de algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen over 1956 op de gewone aandelen een dividend van 12 pet. (onv.) uit te keren. 30). Ik stond op het punt weer naar bene den te gaan en haar mijn verontschuldi gingen aan te bieden, toen op mijn deur werd geklopt. Ik deed open en mijn vrouw kwam doodgewoon binnen. Haar wang gloeide nog een beetje, maar voor de rest zag ze er opgeruimd uit. Ik wendde mijn ogen af en zei zo hooghartig mogelijk: Ik bied je mijn verontschuldigingen aan, Henriëtte. ik heb me aangesteld als ee-n 6choft. Haar lach klaterde op. Helemaal niet. Je bent mijn lieve echtgenoot en ik ben van mening, dat een man die zich in alle omstandigheden van het leven beheersen kan, daarmee bewijst dat hij geen hart heeft. Een man kan desnoods een vrouw slaan, als hij er zich maar van bewust is, hoe afschuwelijk ge meen dat is. Zogenaamde flegmatieke mannen zijn eigenlijk harteloze wezens en ik zou niet willen dat je zo was. Ik keek verbaasd op. Ze vervolgde: Ik zou het je kwalijk hebben geno men, als je je voorkomend en hoffelijk had gedragen. Die klap is het beste bewijs voor je verontwaardiging en die veront waardiging is het beste bewijs, dat je heel wat voor mij voelt, anders zou je niet zo geleden hebben door mijn vermeende dood. Ik geloof, dat ik je niet begrijp. Jetty. Het is toch duidelijk. Mijn verdwij ning was een proef. Ik wilde weten, hoe 'je hart er aan toe was. Niets kon me daarvan terughouden. Nu weet ik het. Ik heb je uit je onverschilligheid wakker geschud. Je bent goed op weg om me lief te krijgen. Die onbeschaamdheid prikkelde me tot verzet. Denk je dat werkelijk lachte ik schor. Zeker. Ben je misschien niet dezelfde mening toegedaan vroeg ze nuchter en sloeg daarbij niet eens de ogen neer. Ik denk dat je er ditmaal naast bent, Henriëtte. Ik begin zelfs te geloven dat jij me ook niet eens liefhebt. Het zou je ijdelheid strelen, als je me op de knieën kon krijgen, maar dat is ook alles. Haar ogen vernauwden tot fonkelende spleetjes. Toen zuchtte ze: Je verwacht misschien, dat ik mijn hoofd kaal zal plukken om een hopeloze liefde Maar ik heb ander bloed in mijn aderen, Mare. Ik vecht voor mijn geluk en daarbij treed ik alle kleinzielige voor oordelen met voeten. En je trots of liever je verwaandheid, zal ik tenslotte ook klein krijgen. Ik weet bijvoorbeeld heel goed, dat mijn verdwijning je ongelukkig heeft gemaakt. Ik was te zeer verongelijkt om dat te willen toegeven. En in mijn mannelijke eigenliefde zei ik iets, dat ik op verre na niet meende. O, je bent nogal ingenomen met jezelf. Maar dit moet ik je zeggen: ik was dolblij, dat ik op zo'n goedkope ma nier van je afkwam. J-etty verbleekte niet. Ze lachte. Wat ben je toch een ellendige leu genaar, lieve man. Maar dat is niet zo erg. want je weet het even goed als ik. Ik zal je nu maar alleen laten, anders vertel je nog meer onzin. Bij de deur keerde ze zich om. Victor zal niet komen. De arme kerel heeft er niets mee te maken. ELFDE HOOFDSTUK Jetty doet het beter. Jetty had altijd grote eetlust en ver veelde zich nooit. Ze was bepaald vrien delijk voor mij en ik had werkelijk geen reden om me over haar te beklagen, behalve dat ik haar slechts hoogst zelden te zien kreeg. Ze stond vroeg op. ontbeet als ik nog snurkte ik weet dat ik snurk dineer de als ik nog maar pas ontbeten had, ging uit zonder me te verwittigen en keerde terug als ik op het punt stond te vertrek ken. Ik had vernomen, dat er geruchten hadden gelopen over mijn romantisch huwelijk en voorlopig durfde ik mijn vrienden nog niet opzoeken. Ik werd een zelvig, een knorrige ontevreden vent. Vooral Hendrik kreeg het hard te verdu ren, maar die had een dikke huid, hij kon er tegen. Dat duurde zo drie dagen. In de vóórmiddag van de vierde dag deed Jetty een uitval. Ze kwam vertrou- verdient. w-elijk naast mij zitten, terwijl ik met lange tanden zat te ontbijten, en vroeg: Ben je in stemming, om over zaken te spreken. Mare? Ik knorde maar wat. Hoe rijk ben ik nu eigenlijk? Je hebt me altijd laten geloven, dat je..dat we af schuwelijk rijk zouden zijn en ik heb je op je woord vertrouwd.. Wat engelachtig van jou, Jetty. Daar goat het niet om. Ik wou eens een paar cijfers zien. Ik schokschouderde minachtend. Ben J® zo gehecht aan het aardse slijk? Je zal je tot mijn zaakwaarnemer moeten wenden. Hoor eens, Mare. Ik verlang dat jij me klare wijn schenkt. Hoeveel bedraagt ons gezamenlijk fortuin? Ik geloof zo ongeveer twaalf miljoen Dus zes miljoen voor elk? Dat onderwerp hinderde me. Het stuitte me tegen de borst. Ik zei kort: —Ja. Hoe is het belegd? In onroerende goederen? In effecten? Vooral in effecten. Gemakkelijk in geld omzeibaar? Je bent toch niet van plan. Zeker ben ik van plan. Kun je er voor zorgen, dat mijn aandeel op een aparte bankrekening komt? Maar Jetty, je kunt Victor best ver trouwen. Hij is een schrandere kerel en zal er voor zorgen, dat je fortuin de hoog ste rente afwerpt. Dat betwijfel ik niet Maar ik wil mijn geld zelf beheren en het nuttig aanwenden Maar het wordt nuttig aangewend^ Jetty. Ze liep een paar malen de kamer rond en kwam toen naast me zitten. Omdat «ij het zó -* In chroom f 52.50 dubbel en dwars m 5L In Doublé f 59«» Ik ben zo vrij dat te betwijfelen. Als de reusachtige sommen geld van de rijke mensen een beetje menswaardiger werden aangewend, zou het er veel beter toegaan m de wereld. De wereld is vol onrecht om wille van dat geld. Dit heb ik gevoeld, toen ik arm was. Nu ik zelf rijk ben, wil ik niet laf en zelfzuchtig zijn. Mijn fortuin zal al thans dienen tot het algemeen welzijn en daarom zal ik zelf een onderneming op richten, een model-onderneming waarin ik mijn principes van vroeger praktisch zal toepassen. Maar Jetty, wat weet jij van zaken af? Je zult het geld stomweg verspillen. Niemand heeft het recht onwetend te zijn en de onbekwamen zijn hun rijkdom onwaardig. Ik zal je mijn plannen uitleg gen, hoewel ik vrees, dat ze je niet het minste belang zullen inboezemen. Integendeel. Jetty, ik ben uiterst nieuwsgierig. Op dat ogenblik stopte een auto voor de deur, een ouderwets pompeus ding, dat m de gehele stad zeer twijfelachtige roem had verworven. Hemeltje Hef! riep ik uit. Mijn vrouw stond belangstellend op. Wat is er aan de hand, Mare? Heb je de duivel gezien? Als het maar de duivel was! mom pelde ik. Maar tante Aurelia is erger dan de duivel. Tante Aurelia? Ik dacht dat je geen familie meer had? (WuiJl vervolgd) Jongens hebben in een bosje te Sur""yd terveen een geldkistje met een 'n?.-in- van f 1200 gevonden. Dit is waarsch J lijk afkomstig van de voddenkoop^ M. S. aldaar, wie het in het vorige Is g daags nadat hij voor een groot bef,to- aan vodden had verhandeld, werd len. De dief heeft het kistje waarschu lijk in het bos verstopt Horizontaal: 1. pl. in Gelderlandi t rustplaats; 5. staatsbedrijf (afk.); 8- is (afk.); 9. pl. in Gelderland; 10- P j4, vnw.; 11 herkauwer; 12. persbureau; jongensnaam; 15. ziekenwagen; 18. .fLr menhangend; 19. bevel; 20. dierenlie?ta; zing; 22. tot nader order (afk.); 24. algeb et 27. soort onderwijs (afk.); 28. mantel u kap; 29. ambtshalve (lat. afk.); 31. de sa s- ma van (afk.); 32. bedorven; 33. P jg. vnw.; 34 vruchtennat; 35. grote bijl' eng. telwoord. 1 jjj Verticaal: 1. voetbalvereniging; 2. Pv. 1- Italië; 3. begrip; 4. nobel; 6. telwoor"'0t' duur der dingen; 12. verkeerd; 13^ vangdraad; 16. lengtemaat (afk.); 1 geveer (afk.); 20. rang in het leger jaLr 21. meisjesnaam; 22. tuianker; 23. of\%J>. gelijke (afk.); 24. reinigingsmiddel! jn- uurwerk; 26. land in Europa; 27. ve' ding; 30. in orde. Horizontaal: I. sop; 4. pas; 7. etn%K ,11«. in 11 x -T~ 1A. 1-1 X' «Wf; TC. t'OO, alle; 10 arosa; 11. riant; 13. age; 14- 2). '.33- 'pet' 16. aga; 17. polo 19. spet; 20. nag®1 vete; 24. amor; 28. ado; 29. eli; 31. ale karei; 34. serie 36. mens 37. arie; 38- 39. roe. 4. Verticaal: 1. stoel; 2. ons; 3. paaf.' jO- park; 5 ali; 6. slaap; 7. ergo; 9. enëe' j$: aap; 12. t.a.t. 15. orgel; 18. one, 1® 36- 21. vak; 22. edam; 23. toren 25. mal,e; 35- olie; 27. ree; 29. eist; 30. isar; 33. ene' ere.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4