Oprichting leidde tot Havenschap Delfzijl motie-aanvaarding Eis tegen de beide daders en touw van vermoorde: 15 jaar Plannen voor nieuwe haven in Bergen op Zoom zijn rond Stokpaarden in Eerste Kamer ij Gemeentelijke autonomie raakt steeds meer in de knel RIJKSSCHATKIST IS LEEG Chefarine „4" E Ogen van noordelijke provincies geopend Minister schort daarna behandeling van dit wetsontwerp s Verzachting verbod van handel met communistisch China Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Tele visiezender I n isum o f ficieel in gebruik Nieuw groot zakenpanel in Utrechts binnenstad Doodslag op Arnhems voetbalterrein Denk aan Hongarije Moordzaak te Heer voor de rechter o Voor vierde verdachte 12Vz jaar gevraagd Omvangrijke werken kosten f 10 miljoen Rentegamma werkt als mvesteringsstop Ned. Bank moest voorschol verlenen Dundo Maroje's dukaten VB WOENSDAG 8 MET 1957 PAGINA S Niet langer Pro Deo Acht jaar tegen dader geëist Engelse voorstellen gaan Ver. Staten té ver NIEUWE ZWITSERSE AMBASSADEUR IN NEDERLAND WESTINGHOUSE ELECTRIC VERWACHT DIVIDEND VERHOGING RECHTERLIJKE MACHT Salarissen Haagse burgemeestersbe- noeming CALLGELDNOTERING BENEDEN 31/2 PCT Ruimere geldmarkt Banksaldi gestegen Oud-Amsterdam „Tussenhalte Zonnetrein" BOSSCHE KATHOLIEKE MIDDENSTAND IN SPANJE Ontvangen door Spaanse primaat en Nederlandse ambassadeur Belastingverlichtingen voor Westduitse invoerhandel 's-GRAVENHAGE, 7 mei 1957 De Tweetic Kamer heeft heden haar door het Paasreccs onderbroken werk zaamheden herval en had hij de aanvang der vergadering allereerst een rede aan te horen van voorzitter KorienhOrst ter herdenking van de onlangs overleden ir Albcrda, oud-minister cn oud lid van de Tweede Kamer. Dr. Kortcnhorst herdacht ae heer Alharda in bewogen bewoordingen, waarop dr Drecs namens de regering antwoordde. Dr. Drees deelde daarbij mede, dat hij ondanks het feit, dat ir. Alberda in alle stilte volgens zijn wens was begraven, toch als vriend aan zijn graf had gestaan en als vriend daar zijn nagedachtenis had kunnen eren. Aan de orrn naren vandaag enkele kleinere wetsontwerpen, daar het voor naamste ontwerp, namelijk dat ovei de geneesmiddelenvoorziening, van de agenda was afgevoerd. Minister Suurhoff had hiertegen schriftelijk ernstig bezwaar gemaakt, omdat hij deze wet zowel nationaal als internationaal van het grootste belang achtte. De commissie van voorbereiding meende echter nog geen eindverslag te kunnen uitbrengen en zal nu, naar de voorzitter mededeelde de minister eerst schriftelijk op zijn schrijven dienaangaande antwoorden Daarna zal worden beslist of een eindverslag kan worden gegeven en dus ook of dit ontwerp opnieuw op de agenda zal worden geplaatst. leden de vergadering reeds hadden ver laten, terwijl de presentielijst van de P.v.d.A. er welgevuld uitzag. Daardoor alleen zag minister Algera deze motie Een voor Delfzijl belangrijk wetsontwerp •was de Gemeenschappelijke regeling tot oprichting van het Havenschap Delfzijl Dit houdt verband met de uitvoering van het sodaproject aldaar, waarvoor de haven moet worden uitgebreid. Op grond van de wet „gemeenschappelijke regelingen die- in 1951 tot stand kwam, is er nu een openbaar lichaam gevormd, waarin parti ciperen rijk, provincie en de gemeente Delfzijl, terwijl het vroeger met de haven Delfzijl aldus was, dat zij eigendom was van het rijk en in exploitatie bij de provincie. Het enige bezwaar, dat bij ae behandeling naar voren kwam, was, dat de benoeming der leden van het Haven schap in handen was gelegd van Ged Staten en van B. en W. van Delfzijl. De heren Posthumus (P.v.d.A.) cn Kro! (C.H.) meenden, dat door deze wijze van benoemen de Prov. Staten en de ge meenteraad geen voldoende invloed zou- den kunnen uitoefenen. Van andere zijde, o.a. door de heer Beernink (C.H.) werd dit bestreden, daar door het toezenden van de jaarstukken enz. en bij het be handelen van de begroting de Prov. Staten en de gemeenteraad voldoende invloed konden uitoefenen. Van K.V.P.-zijde had men tegen deze opzet geen bezwaar en minister Algera vond. dat aan de demo cratische controle hierdoor niet werd te kort gedaan. Toch kwam de heer Posthumus met een motie, waarin werd gevraagd de leden te doen benoemen door Prov. Staten en ae gemeenteraad op voordracht van Ged. Staten en van B. en W. Minister Algera ontraadde dit op praktische gronden. De motie zou nimmer zijn aangenomen. Indien van de rechterzijde niet zovcetl aanvaard met 49 tegen 45 stemmen. Voor stemden dc P.v.d.A., V V D., de commu nisten en dc heer Krol (C.H.U.) Het resultaat was, dat minister Algera nu schorsing van dc beraadslagingen vroeg, om het ontwerp opnieuw te bestuderen. Daarna werd nog begonnen aan de behandeling van het wetsontwerp Rege ling van dc rechtsbijstand aan on- en minvermogenden, dat algemeen instem ming verwierf. De gehele vaste commissie voor justitie was ervan overtuigd dat het verlenen van rechtskundige bijstand Pro Deo niet langer mocht worden gevergd, terwijl men een nieuwe regeling óók wenselijk achtte omdat daardoor de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden kan worden ver beterd. De heer Van Rijekêvorsel (K V P I was zo al de eerste spreker, die voor dit ont werp hulde bracht aan minister Sam- kalden. Hij had slechts enkele bezwaren van ondergeschikte aard Dat was ten eerste het feit, dat de bureaus van consul tatie geen honorarium krijgen, wat de heer Van Rijckevorsel terecht inconse quent noemde, nu iuist het Pro Deo-werk wordt afgeschaft en het wérk van de bureaus van consultatie wordt verzwaard Vervolgens achtte hij het niet geheel juist dat leden-deurwaarders van deze bureau? uitgesloten werden van adviezen en toe voegingen Hij meênde. dat men de be slissing dienaangaande beter aan de bureaus zélf kon overlaten. Ten derde vroeg hij zich af of deze bureaus geen rechtspersoonlijkheid zouden moeten heb ben. Bezwaar tegen dit wetsontwerp was er in wezen niet, ook al had mej. Zeelen- berg (P.v.d.A.) heel wat over dit ont werp te vertellen. Maar morgen zal minister Samkalden hierop antwoorden en wij komen er dan dus nog eens op terug. Zonder debat en z.h.st. werden aan genomen een wetsontwerp Nadere wijzi ging van de Invaliditeitswet en een wets ontwerp Compensatie premie Algemene Ouderdomswet ongevallenrentetrekkers. F. S. (Van onze Utrechtse redacteur) Dc wethouder van Openbar eWerken te Utrecht, mr. W.H.J. Derks, heeft vandaag in de St. Jacobstraat de eerste paal in dc grond geslagen voor cen monumentaal pand ten behoeve van Lccfsma Utrecht N.V., groothandel in woningtextiel. Over anderhalf jaar hoopt men dit gebouw, dat 48 meter breed cn 22 meter hoog zal worden, te betrekken. De Rotterdamse architect, ir. M. Maas kant, ontwierp een gebouw van zes verdie pingen. waardoor genoemde onderneming dé beschikking krijgt over een pand. da; tweemaal zoveel ruimte biedt, als waar over zij thans beschikt. Elke étage is ongeveer 800 vierk. meter groot. De gevel, die uit beton wordt op getrokken, Zal worden onderbroken door zwart-glazen platen. Op de begane grond komen winkels, gelijk dit met de Raiffei» senbank het geval is, aangezien de St Jacobsstraat als winkelstraat is bestemd Wegens doodslag eiste de officier van justitie bij dc Arnhemse Rechtbank gis teren 8 jaar gevangenisstraf cn daarna onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling tegen de 58-jarige los-arbeidcr C.J. uit Arnhem, die op 1 maart 1956 op het ter rein van dc voetbalvereniging „Rijnwukse Boys" zijn buurtgenoot cn collega, de 45-jarige arbeider A.A. van K., eveneens, uit Arnhem, met een moker van het ieyen; heeft beroofd. Er bestond voor de be handeling van deze zaak grote belang- stelling. Verdachte was aanvankelijk in het be-i antwoorden van de vragen, welke hem door de president werden gesteld, nogal i agressief. Als getuige-deskundige trad op, de 82-jarige dr. J.P. Hulst uit Leiden, die de sectie had verricht en die nu aan de hand van het onderzoek meedeelde, dat schedelbasis-fractuur de doodsoorzaak is geweest. Verdachte was samen met de versia- gene werkzaam op de Centrale Werkplaats van de gemeente Arnhem. Beiden waren lid van de voetbalvereniging „Rijnwijkse Boys". Verdachte als terreinknecht en het slachtoffer als hulp van de penning meester. Tussen beid-e mannen bestond een hevige controverse. Op de bewuste avond ging verdachte naar het voetbalveld om dit gereed te maken voor de wed strijd van de daarop volgende zondag. Hij ging naar de in de buurt wonende boer om daar de moker en een kruiwagen te halen. De moker had hij nodig om los geraakte palen aan te slaan. Toen hij tien minuten bezig was, kwam K. achter hem staan. Er ontstond een woordenwisseling en beiden gingen bekvechtend terug naar de kleedkamer. K. verwijderde zich en kwam nadien onverwachts weer terug en de ruzie zette zich voort. Verdachte werd steeds woedender en wilde K. met een tafel smijten. K. zou toen volgens ver dachte met een spade hebben willen slaan. „Ik zag toen een moker liggen en sloeg twee of drie keer". K. viel en bleef lig gen. „Ik ben toen als een razende weg gefietst. Zondags werd er niet gespeeld. Ik ben 's-maandags teruggegaan naar het voetbalveld en heb het lijk begraven. De officier kwam na het verhoor van verschillende getuigen, welk verhoor geen nieuwe gezichtspunten opleverde, tot zijn requisitoir en concludeerde, dat moord niet bewezen was. Maar het beroep van ver dachte op noodweer gaat evenmin op. Spr. achtte dan ook doodslag bewezen en eiste tenslotte 8 jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de Re gering. Uitspraak over 14 dagen. Gironummer Ned. Rode Kruis Den Haag 777 Gironummer r.-k. Huisves tingscomité, Den Bosch 34348. Gironummer Nationaal Comité Hulp aan Hongaarse Volk Amsterdam: 999 Zeel' groot was gisteren dc belangstel ling voor dc behandeling door de recht bank le Maastricht van de z.g. moorzaak te Heer. In dc avond van 25 augustus van het vorige jaar is dc motorhandelaar Mohncn aan dc Akcnerstecweg te Heer Maastricht met vier revolverschoten zodanig gewond, dat hij enkele uren la ter in het ziekenhuis te Maastricht over leed. Reeds enkele uren daarna konden de 19-jarige handlanger J. van G. cn de 23- jarige garageknecht M. J. S. worden ge arresteerd, verdacht van deze moord, ter wijl later op die dag nog de 20-jarige monteur H. J. N. cn dc 45-jarige echtge note van dc vermoorde werden gearres teerd. Van G. en S. hadden zich te verant woorden wegens moord, tesamen en in vereniging, na kalm beraad en rustig overleg, gepleegd De monteur N. en de vrouw wegens uitlokking van deze moord. Van G. en S. bekenden bij stukken en brokken, dat zij de gedachte om f 20.000 te verdienen, zoals die door N. was voor gesteld aanlokkelijk genoeg vonden om er een moord voor te plegen, want dat was het doel, dat zowel N. als de vrouw stel den. De vrouw kochf in Luik een klein nikkelen damespistooltje. Verdachte N. beweerde zich niet te herinneren, dat hij de sleutel, welke hij van de vrouw had gekregen, op de fatale dag aar» S. had aangeboden. N. laadde tijdens zijn verhoor schuld op de vrouw, die de boze genius zou zijn geweest. Zij had de revolver gekocht, zij had de beloningen in uitzicht gesteld. Hij gaf wel toe geweten te hebben waarom het ging. Ook de vrouw ontkende een sleutel te hebben gegeven en op de avond van de 25e augaustus 2ei zij zich niet te hebben gerealiseerd, dat het ging om het doden van haar man. De officier van justitie heeft tegen Van G. cn S. ieder 15 jaar gevangenis straf gevraagd, wegens het primair ten laste gelegde, namelijk moord gepleegd in vereniging. Verder werd tegen dc N. ter zake het uitlokken van moord 12 jaar gevange nisstraf geëist met terbeschikkingstel ling van dc regering cn tenslotte tegen de 45-jarige echtgenote van de ver moorde, eveneens wegens het uitlokken van moord, vijftien jaar gevangenis straf. Wie kennis heef» genomen van het dra ma, aldus de officier van justitie, „dat zich in de avond van 25 augustus voltrók, zal een gevoel van huivering niet hebben kunnen onderdrukken. Twee Maastrichtse jongens, overgehaald door een 19-jarige vriend en diens 45-jarige vriendin, die zijn moeder had kunnen zijn. hebben een hard werkend man gedood, koelbloedig, wel overwogen en om laag geldgewin. Deze foto toont Robin Douglas Home, de man wiens verzoek met de Zweedse prinss Margaretha te mogen trouwen door het Zweedse Hof werd afgewezen tijdens een druk gesprek met Engelse journalisten in het Berkeley-hotel te Londen, waar hij een piano-uitvoering had gegeven. De afgewezen minnaar is de zoon Henry Montagu Douglas Home, wiens broer, de graaf van Home, voorzitter is van het Britse Hogerhuis. minister Luns (circa 50 gebouwen) tussen de zuid zijde haven cn de vissershaven. Met dc uitvoering van de plannen zal in de loop van de zomer een begin worden gemaakt. De Zwitserse regering heeft de heer Edouard de Haller benoemd tot ambas sadeur van Zwitserland in Nederland. Hij volgt de heer Daniel Secretan op, die om gezondheidsredenen de diplomatieke dienst heeft verlaten. De nieuwbenoemde ambassadeur, thans gezant van Zwitserland in Moskou, is 60 jaar oud. Na de verklaring van over het voorlopig niet tot stand komen van een Schelde-Rijnkknaal is door de Rijks- en Provinciale Waterstaat cn door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom hard gewerkt aan de plannen voor het maken van cen nieuwe haven in deze stad. De plannen zijn nu rond cn in de komende weken zullen dc subsidies van rijk en provincie aan de orde komen. Het belangrijkste van de nieuwe haven zal zijn de bouw van een grote schutsluis, waardoor de achterliggende havens op een vast peil zullen blijven staan. De sluis zal toegang geven tot een havenka naal, de buiten, en de nieuwe insteekha- ven. De doorvaartbreedte van de sluis zal 11.2 meter bedragen. Daardoor kun nen er kustschepen met een breedte van maximum 10,5 meter en een diepgang van 3.9 meter door varen. De havens zijn dan toegankelijk voor schepen van 550 brt en voor binnenschepen van 1350 ton. De kosten voor de aanleg van de ha ven worden geraamd op 5 miljoen. Bo vendien is een industrieterrein ten noor den en ten zuiden van de insteekhaven geprojecteerd van circa 30 ha. De kosten daarvan zullen 2,5 miljoen bedragen. Er is bovendien een havensaneringsplan ontworpen, hetgeen nog eens ongeveer 2,5 miljoen gulden zal vergen. Tot de belangrijkste werken, die uit gevoerd moeten worden, behoren het dempen van de huidige binnenhaven en een havenarm: het opruimen van enkele bruggen, de slechting van de bebouwing De V.S. hebben onlangs in nota's, die werden gezonden naar Engeland, Japan en andere belangrijke handclsianden, me degedeeld, dat zij akkoord gaan met een verzachting van het verbod van handel met communistisch China. Zjj hebben echter geweigerd, om in te stemmen met een Engels voorstel om het toezicht te verminderen tot de omvang van het min der strenge verbod van handel met de Sovjet-Unie, zo hebben gezaghebbende kringen in Washington medegedeeld. De Ver. Stalen zijn, althans in het beginsta dium van dc onderhandelingen, niet be reid om het verschil tussen beide con trolestelsels te doen verdwijnen. Volgens de uiteenzettingen van deze bevoegde kringen zijn de Amerikaanse voorstellen de volgende: 1. De Ver. Staten zijn niet voornemens hun eigen volledige verbod van handel met het Chinese vasteland te verzachten, doch gaan ermede akkoord dat de met de Ver. Staten verbonden landen de verbods- lijst voor de handel met China vermin deren van ongeveer 210 posten tot 50 posten. Deze 50 posten zullen echter op de verbodslijst moeten blijven staan. 2. Bovendien zullen deze 50 posten op de verbodslijst voor de handel met de Sovjet-Unie worden geplaatst en naar ge lang van omstandigheden onderworpen zijn aan een verschillende mate van toe zicht. Door dit voorstel zou het bestaande toezicht op de handel met de Sovjet-Unie 1 verscherpt worden, en zou bovendien het I verschil tussen de beide lijsten, dat En- 1 geland zo gaarne wil laten verdwijnen, j blijven bestaan. i 3. Ook wensen de Ver. Staten een ver scherping van de ,.uitzonderïngs"-clausule van de tegenwoordige bepalingen inzake de handel met communistisch China. Vol gens het Amerikaanse voorstel zou van deze uitzonderingsclausule geen gebruik gemaakt kunnen worden zonder vooraf gaand overleg met de „Chificom", de com missie, welke de 15 landen vertegenwoor digt, die het verbodsstelsel toepassen. Ook zou moeten worden aangetoond, dat het exporterende land op zijn minst een zelfde voordeel van dit soort handel zou moeten hebben als China ervan heeft. De voorstellen en tegenvoorstellen wor den thans langs normale diplomatieke wegen besproken. Over een week zullen de ..Chinoom'-landen ze te Parijs be spreken. De verkopen van Westinghouse Electric Corp voor het eerste kwartaal 1957 be liepen 475,7 miljoen (v.j, 225,4 miljoen) en de nettowinst 14,2 miljoen (v.j. ver lies 18,6 miljoen) of per aandeel 0,82 (v.j. verlies 1,14). De gedurende het eerste kwartaal van dit jaar geboekte nieuwe orders waren de hoogste in enig eerste kwartaal bereikt. De orderporte feuille bevindt zich op een record-niveau. De president van de maatschappij schat te de winst voor 1957, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, op circa 4 per aandeel en de omzet op ongeveer 2 mil jard. Hij deelde mede, dat indien Westing house dit resultaat over 1957 zou bereiken, het volgend jaar op een winstniveau ge rekend zou kunnen worden dat belangrijk hoger zou liggen dan wat na de oorlog op dit gebied door de maatschappij is bereikt. Het is dan redelijk om aan te nemen, dat aandeelhouders kunnen uitzien naar een dividendverhoging, zo vervolgde hij. Het kwartaaldividend van Westinghouse be draagt 0.50 per aandeel. Bij K. B. is op zijn verzoek met ingang van 1 juni 1957 eervol ontslag verleend aan jhr. mr. C. I. van der Wijck als raadsheer in het Haags gerechtshof. Mr. W. J. J. Koole heeft met ingang van 22 maart j.l. eervol ontslag verkre gen als rechter in de rechtbank te Bre da; mr. F. M. Wilbrenninck met ingang van 1 augustus a.s. als officfer van justi tie, hoofd van het arrondissementsparket te Roermond en met ingang van 1 sep tember aan mr. W. J. Hofdijk als presi dent yan de reehtbajak te Dordrecht. DEN HAAG, 7 mei De behandeling van de begroting van binnenlandse zaken de aan dit departe ment gekoppelde zaken van P.B.O. en bezitsvorming worden afzonderlijk behan deld waarmede de Eerste Kamer van daag begon, leverde weinig belangwek kends op. Er werden weer cen aantal bekende stokpaardjes bereden, zoals de bedreiging der gemeentelijke autonomie, dc burgemeestersbenoemingen, salaris- kwesties, de F. 221'ers enz. cn er werd hierover maar weinig nieuws gezegd. Verschillende sprekers de heren De Vos van Steenwijk (V.V.D.). Reyers (C.H.). Matser (K.V.P.) en De Jong (P.v.d.A.) constateerden nog eens, dat de gemeente lijke autonomie steeds meer in de knei raakt, maar zij gaven geen duidelijk ant woord op de vraag, hoe deze ontwikkeling tegengegaan kan worden. De heer Reyers zag wel enig heil in het herstel van een beperkt gemeentelijk belastinggebied. De commissie-Oud heeft te dezer zake een lans gebroken voor een woonplaatsbelas- ting. De heer De Vos van Steenwijk was hierover echter niet zo enthousiast.. Hij verwachtte hiervan niet zo veel. Wil men tot een werkelijk herstel der gemeente lijke autonomie komen, dan zijn veel verdergaande maatregelen nodig. Van een terugkeer naar de toestand van vóór 1929, toen de gemeenten een eigen plaatselijke inkomstenbelasting hadden, wilde hij ech ter niet weten. De heer Tjalma (A.R.), de financiële moeilijkheden van de gemeenten bespre kend, was ontstemd over het feit, dat de rijksoverheid het rentegamma voor de gemeenten streng handhaaft, maar zelf haar eigen gang gaat. Het rentegamma werkt als een investeringsstop en het ge vaar is niet denkbeeldig, dat de finan ciering van de woningbouw vastloopt. Er is reeds stagnatie in de wegenbouw en ook de woningbouw dreigt door deze gang van zaken in de knel te komen. Hij vroeg de regering daarom met klem, haar stand punt t.a.v. het rentegamma te herzien. Ook had de A.R.-spreker kritiek op de ministeriële circulaire inzake de ge meentelijke bestedingsbeperking, welke z.i. een aantasting was van de gemeente wet. De heer Matser (K.VP) drukte de mi nister op het hart m.et dit soort nood wetgeving grote voorzichtigheid te be trachten De bestuursbeboeften van regionale aard besprekend, wees hij op de mogelijk heid van een nieuw regionaal bestuurs orgaan tussen de gemeente en provincie in. Hij achtte het voorts onjuist nieuwe steden het karakter van satellietsteden te geven. Het ware beter deze nieuwe woon eenheden een eigen bestuur te geven. Wat de salarissen van het overheids personeel betreft, had de K.V P.-woord- voerder bezwaren tegen de wijze, waarop de salarissen van de hoge ambtenaren worden verhoogd, terwijl niet wordt vol daan aan de redelijke wensen der andere groepen ambtenaren. Verschillende andere sprekers drongen aan op een verbetering van de salariëring van burgemeesters in kleine gemeenten Als gevolg van de verhoging der onder wijzerssalarissen is in vele gevallen het inkomen van de onderwijzer hoger ge worden dan dat van deze burgemeesters, aldus de heer De Vos van Steenwijk. regering wordt uitgenodigd het volgende jaar afzonderlijke wetsontwerpen in te j dienen betreffende het eventueel niet- vervallen van het besluit commissarissen- belasting 1941 en het algemeen vorderings- besluit 1940, met 3718 stemmen ver worpen. Voor de motie stemden de V.V.D., de C.H.U., de A.R. en de S.G.P. Ad Int. Van protestants-christelijke zijde werd1 de Haagse burgemeestersbenoeming nog eens opgerakeld. De heer Reyers achtte de motivering van de minister van deze benoeming niet overtuigend en hij bleet bezwaren koesteren tegen het benoemen van katholieke burgemeesters in gemeen ten met een uitgesproken protestant? karakter. De heer Smits (St. Ger.) noemde deze benoeming zeer partijdig en ondemocra tisch. Billijkheidshalve had volgens hem in Eindhoven een protestant tot burge meester benoemd moeten worden. De heer Matser toonde zich teleur gesteld, dat nog in 1957 geageerd wordt tegen de benoeming van een katholieke burgemeester in Den Haag. Verschillende sprekers kwamen nog eens op voor de na de bevrijding ge zuiverde en ontslagen ambtenaren en drongen aan op rechtsherstel voor deze groep. Aan het begin van de vergadering werd de motie van prof. Molenaar, waarin de BIOSCOPEN Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen) De vier geneesmiddelen van (hefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. Wat reeds enige tijd te verwachten was is geschied. De Schatkist van hei Rijk is leeg en de minister van financiën heeft tot cen bedrag van 22,6 miljoen een beroep moeten doen op dc voorschot- faciliteit van dc Ned. Bank. Eigenlijk be stond een soortgelijke situatie al de vorige weck. Door cen overboeking van 150 miljoen van de bijzondere rekening (tegenwaarde Marshall-hulp) naar dc ge wone rekening van het rijk heeft men zich toen echter kunnen redden. In wezen was deze wijze van financiering echter even inflatoir als thans is geschied. Verwacht mag worden, dat het opge nomen renteloos voorschot uit binnen komende belastinggelden vrij spoedig za. kunnen worden afgelost, waarna met het opbouwen van een nieuw saldo bij de Ned. Bank kan worden begonnen. Wellicht zal daarbij tevens een verdere plaatsing van schatkistpapier te baat worden ge nomen. In de afgelopen weken werd reeds tweemaal een inschrijving op drie maands promessen opengesteld. Het bij deze gelegenheden geplaatste bedrag van resp. 62,1 en 57.3 miljoen (beide keren tegen een disconto van 3 U/16 pet.) vorm de echter een druppel op een gloeiende plaat. De betalingsverplichtingen van het rijk waren in deze periode namelijk zeer zwaar: 250 miljoen aan gemeenten op 25 april, 110 miljoen op staatsleningen per 30 april en 1 mei, 80 miljoen aan schatkistbiljetten eveneens op 1 mei en nog eens 80 miljoen aan sc'natkist- promessen op 6 mei. In de afgelopen week vergden deze betalingen ongeveer 210 miljoen. Het rijk krijgt thans rust tot 20 mei. Dan vervallen er weer 55 mil joen promessen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET f«gtn pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (befatox. nog 42.6 miljoen bij de Ned. Bank wegens het vervallen van papier, dat in de periodes van krapte bij deze instelling was verdisconteerd. Uiteindelijk kwam uit de staatskas dus slechts 36 miljoen bij de banken terecht Dit bedrag kon echter worden vermeer derd met 85 miljoen wegens uit de circulatie teruggekomen bankpapier en met een kleine 7 miljoen aan deviezen- winst, zodat in totaal 128 miljoen be schikbaar kwam. Hiervan is 57,6 mil joen aangewend voor aflossing op voor schotten (thans pro resto 42,7 miljoen) waarna ruim 70 miljoen aan de rente loze saldj kon worden toegevoegd. Deze bedragen thans 359 miljoen en liggen daarmede vrij belangrijk boven het ver eiste gemiddelde van circa 300 miljoen In overeenstemming met deze cijfers Is de situatie op dc geldmarkt gemakkelijker geworden. Voor het eerst sinds geruime tijd werd gisteren de notering van 3!b pet. voor callgrfd verlaten. Men noteerde toen namelijk 3hl pet. en aangezien op dit niveau eerder aanbod bleef bestaan, lijkt een verdere daling niet uitgesloten Op langere termijn blijft de markt echter krap. Kasgeldleningen voor gemeenten worden gezocht op 4% 4 5 pet. voor drie maanden, 5 pet. voor zes maanden en 516 511 pet. voor een jaar. De goud- en deviezenrekeningen van de Ned. Bank tonen deze week een vooruit gang van 6,75 miljoen (v.w. daling van 35 miljoen als gevolg van aflossing en rente op buitenlandse staatsschuld). De goudvoorraad verminderde met 8.49 (v.w. 18.95) miljoen, maar de voorraad convertibele valuta steeg met 10,6 mil joen (v.w. daling 7,7 miljoen). Goud en deviezen bedragen thans 3801 miljoen De banken zijn bij de geldstroom uiter aard wel gevaren. Toch was het effect minder groot dan men misschien geneigd zou zijn te veronderstellen. Na de stor ting op de toegewezen 57.3 miljoen aan promessen en het overmaken van be lastinggelden beliep het surplus aan be talingen van het rijk per saldo namelijk slechts 78,6 miljoen en hiervan belandde Nederlands noordelijke provincies Friesland, westelijk Groningen en het noorden van Drente, die tot nog toe van cen behoorlijke televisie-ontvangst ver stoken bleven, zijn gisteravond door de voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting, prof. magister J. B. Kors O. P., welkom geheten In de kring der televisiekijkers. Door de officiële ingebruikneming van de voorlopige zender te Irnsum zijn de ki.ikers in deze provincies uit hun televisie-isolement verlost,, of zolls mr. W. A. Offerliaus, commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, het in zijn feestelijk gestemde rede uit drukte zijn hun de ogen geopend en zal van nu af aan een inniger contact met het westen door middel van het met het beeld versterkte geluid moge lijk zijn. Een vraaggesprek met enkele kijkers in Friesland, die zich reeds sinds enige jaren een televisietoestel hadden aange_ schaft, hoewel de ontvangst slechts bii uitzondering bevredigend was, werd aanleiding tot de vertoning van een aardige filmmontage, die liet zien, hoe het televisiebeeld van Bussum via Lo- pik en Irnsum de bewoners in de noor delijke provincies bereikt. In dit filmp je was tevena een beeld opgenomen van het definitieve net van televisiestations, dat in de toekomst geheel Nederland zal omspannen Voorlopie echter blijft het oostelijke deel van Groningen en Drente nog van de Nederlandse televisie verstoken. De hoofdsteden van beide provincies vallen nej buiten de cirkel met de nieuwe zender te Irnsum als middelpunt, waar binnen een bevredigende ontvangst kan worden gegarandeerd, al wil dat niet zeggen, dat in genoemde steden onder gunstige omstandigheden de program ma's uit Bussum niet zouden kunnen worden opgevangen. Het programma van gisteravond werd besloten met de filmklUcht „Foei toch, Brigitte", waarin Heinz Rühman. Hans Moser en Theo Lingen de hoofdrollen spelen. Liefhebbers van dik-opgalegde en een tikje rumoerige Weense humor ren als de luisteraars. Nog tussen de volgende programma-onderdelen door kon hij met zijn niet mis te verstane gebaar op het scherm verschijnen om aan te kondigen, dat er reeds een aan trekkelijk bod was gedaan op de fraaie stukjes huisvlijt, die hij tijdens zijn eer ste optreden had laten zien. volgens het oude en Veel beproefde re cept, zullen daaraan ongetwijfeld hun genoegen hebben beleefd. Johan Bodegraven, één van die dun gezaaide radiomensen, die zonder meer naar de televisie kan overstappen, gooi de maandagavond in het programma van de NCRV-televisie het spierinkje van een praatje en een plaatje uit om vele kabeljauwen te vangen. De kij ker, blijken al even snel en gul op de aansporingen van deze aartsbedelaar voor de goede Goed Zo-zaak te reage- Die programma-onderdelen beston den uit een grappig poppenfilmpje van de Franse cineast André Paulvé en een combinatie van foto's, films en vraag gesprekken over Amsterdam in vroeger jaren. Natuurlijk ontbrak hierbij het klassieke grapje over de IJ-tunnel niet. Merkwaardig was het te zien, dat een filmcamera op de mensen in het. begin van deze eeuw al precies dezelfde uit werking had als de televisie-camera op het tegenwoordige geslarht. Zo gauw ze een lens op zich gericht wisten, be gonnen ze te zwaaien om op te val len. Er werden in dit programma niet al leen oude koeien uit de sloot, maar ook oude Amsterdamse bekenden voor de camera gehaald, onder wie de fameuze commissaris Voordewind en de thans 85-jarige actrice Marie Faassen, die met jeugdig-sonore stem een fragment uit Heijermans' „Op hoop van zegen" voor droeg. Dit soort programma's doet het uit stekend op het T V-scherm en zij daar om gaarne in de aandacht van produ centen en regisseur, aanbevolen. De rubriek Filmkader van Peter van Campen, nog altijd de beste die de Ne derlandse televisie !n dit genre biedt, en een optreden van Max Croiset, die een tikje luidruchtig een schets van Leonid Andrejew voordroeg, besloten dit goede en interessante programma. Sinds nieuwjaarsdag van dit jaar heb ben de dukaten gerold over de planken van menige schouwburg, waar „Theater de kans kreeg het Joegoslavische stuk van de zestiende-eeuwse Dalmatiër Marm Drzic op te voeren; maar nog steeds bleef het met schouwburgruimte tobbende Haagje van een kennismaking verstoken. De op Koninginnedag voorgenomen op voering moest wegens Ziekte worden af gelast. Gisterenavond is het er dan toen van gekomen en heeft de goedbezette Koninklijke het hart kunnen ophalen aan Drzic's meestbekende comedie, die én door haar ruime bezetting èn door haar geestig gesponnen intriges en vermakelijke verwarringen aan Shakespeare kan doen denken, maar zeker ook haar inspiratie bij Plautus zal hebben gevonden Het verhaal van de dukaten speelt zien te Rome af in het heilig jaar 1550. waar Dundo Marojc. een Dalmatische koopman, die naar de Eeuwige Stad komt om zijn zoon te zoeken benevens de dukaten. w®>" ke hij hem heeft meegegeven om handel te drijven, doch die zoonlief met de licht zinnige „Laura" (eigenlijk de dochter van een voorname Duitse edelman) heeft vfr- brast; een andere rijke, maar potsierlijke Duitse edelman doet met behulp van zqn knecht Tomet vergeefse pogingen om bi) die „Laura" een wit voetje te krijgen. Men zal begrijpen, dat het enige voeten in de aarde heeft voordat de 2^*1» papa zijn fuivende spruit ontdekt. Min stens een zevental bijfiguren komen er aan te pas. De schrijver is het ecmer vóór alles te doen om do Pomet-figuur, die voortdurend in actie is en ook door de Joegoslavische regisseur, dr. Marko Fotez. met alle zorg werd omringd. Johan Walhain liet zich die zorg wei- gevallen en zijn eigen talent deed de rest om van deze Pomet een glansrol te ma ken. Naast hem was Gerard Hartkamp als de eeuwig hongerlijdende knecht van Dundo, de beste karakterspeler. Ais zoda nig muntte ook de Joodse woekeraar van Cruys Voorbergh, die wij helaas te weinig op de planken zien, uit en niet minder het kleine rolletje van de waard wim Heddes. Goed getroffen waren ook de Maro-figuur van Siem Vroom Popiva, Maro's knecht van Wlm Kouwenhoven en de verliefde Duitse edelman van Ad Noyons en last but not least: de dames- rollen waren uitmuntend bezet door Fien- tje Berghegge (Laura), Lies Franken (haar kamenier). Marijke Bakker (de ver loofde van Maro) en Hettie Beek (haar voedster Baba). Het ging er op zijn Dubrovnlks toe en vooral de scènes met Lies Franken ken merkten zich door een levendigheid, die bijna aan overdrijving deed denken. Het publiek had schik in de comedie en na vele open doekjes volgde een ovationee. applaus aan het slot. L.H. De primaat van Spanje en aartsbisschop van Toledo, kardinaal Don Enrique Pla y Deniel, heeft de Katholieke Middenstands bond in het bisdom Den Bosch, welke dezer dagen onder leiding van de direc teur mr. dr. N. van den Heuvel een reis door Spanje maakte, in audiëntie ont vangen. De heer Van den Heuvel sprak de kardinaal toe en wees op de vele ban den tussen Nederland en Spanje en op het missiewerk, dat zowel Spanje als ons land verrichten. De kardinaal onderhield zich geruime tijd met zijn gasten en in formeerde naar de priesterroepingen in ons land. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana namen zij deel aan de ontvangst btj de Nederlandse am bassadeur in Madrid. De Westduitse invoerhandel zal bin nenkort vrij grote belastingverlichtin gen krijgen voor het in voorraad hou den van belangrijke invoergoederen. De financiële commissie van het West duitse parlement heeft besloten, dat met terugwerkende kracht tot 1 januari voor onbeperkte tijd een waarderingsvermin dering van 20 pet zal worden toegepast op invoergoederen, die op de wereld markt aan sterke prijsschommelingen blootstaan. Het regeringsvoorstel beoogde slechts een verlaging van 15 pet tot eind 1959. Bij het in voorraad houden van koper, rubber, katoen, wol en andere voor de volkshuishouding bijzonder be langrijke invoergoederen zal de vermin dering zelfs 30 pet bedragen en tot 1961 gelden. Het besluit moet nog door het parle- men bekrachtigd worden. •»9W Sultan Mohammed Ben Jcssef van Marokko heeft in Casablanca cen bezoek gebracht aan de Jaarbeurs. De foto laai zien lioe dc sultan in de Nedd lanrise stand de hand drukte van een Nederlandse standhoudster in het buiten Nederland beroemde kostuum. Rechts staat de Nederlandse ambassadeur in Marokkode heer M, Goemans.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5