Het koninkrijk Libië in de branding Belastingontwerpen kunnen Franse regering doen vallen A Indonesië vooruit I; Crisis bij Franse jeugdbeweging nog niet overwonnen Nationalisme in het Midden-Oosten (4) HATTA VERDEDIGT OPTREDEN VAN OPSTANDIGE PROVINCIES De crisis in de Satellietstaten Subcommissie Amerikaans Congres veroordeelt Ike's Hongarije-politiek Egyptische penetratie en propaganda Mollet zal vertrouwenskwestie stellen Bouwkas Nederlandse gemeenten Economische commissie van Pact van Bagdad De Deense kabinels crisis Walter Funk vrijgelaten Spaak begon nieuwe taak Finse regering trekt ontslagaanvrage in Euromarkt en Euratom in Franse Kamer VB VRIJDAG 17 MEI 1937 PAGINA 5 T<T A.N Libië uit eigen kracht blijven bestaan Zo niet, wie zal dan grijpen naar jut uitgebreide gebied met zijn Pevolking van slechts één mil joen mensen op een opper vlakte van bijna een miljoen yierkante mijlen Deze vraag ls van het grootste belang Voor Verenigde Staten, vder basis in Wheelus Field, even buiten Tripolis, de groot je Amerikaanse luchtbasis buiten de Verenigde Staten is. Sinds Libië zijn onafhanke lijkheid verkreeg onder de auspiciën van de Verenigde Naties in 1951 werd het be dreigd door Egyptische pene tratie en propaganda. De scholen hebben voor het groot ste gedeelte Egyptische leer krachten; Radio Cairo zet °uophoudelijk op tegen het westen; en er is zelfs de kern Van een Egyptisch onder gronds leger. Het werd uit gerust door de Egyptische militaire attaché in Tripolis. Onlangs werd hij op heter daad betrapt en het land uit gewezen. Libië is alleen in naam verenigd Indien Libië in handen van Nasser zou vallen door de RT. HON. ANTHONY NUTTING Hoe Egypte's plan tegen te gaan? Het Westen moet inves teren in het Libische onderwijs üHfc |M VUi Nederlandse smokkelaars BRUGGE VEROORDEELD Ramadier is hel moe Radicale ministers uil regering Ha!! Dat is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol vrije drank. Daar knapt eert mens van op Zó gezond en verkwikkend is alléén - 'Zfe&U,tg. PAUSELIJK GEBED VOOR LOURDES-PELGRIMS O Doodvonnissen in Hongarije Onrust in Oost-Duitsland MIJNSTAKTNG TN DE BORTNAGE TOENEMENDE ACTIVI TEIT VAN SOVJET DUIKBOTEN ADLAI STEVENSON OP REIS HET Verenigd Koninkrijk van Li bië is slechts in naam verenigd. De traditionele verdeeldheid tus- s®n de landelijke bevolking van Cy renaica en de stadsbevolking van rrinolitanië is diep. Koning Idris is. onder de "ivloed van zijn eerste vrouw, een tachtig tegenstander van de plan- ben van Egypte. Maar hij heeft zo ^°ed als ni-ts gedaan om zijn land tot verzet tegen deze plannen te ver- enigcn. Hij gaf er de voorkeur aan 0rn in zijn geboorteland Cyrenaica jo blijven, weg uit zijn hoofdstad, neels voor zijn gezondheid, maar beels uit puur rassenvooroordeel. z'.in krachtige en schrandere jonge f bfemier Ben Halim, doet zijn best 0rn het land bij elkaar te houden e« hij is de enige Libische politi- cns, die daartoe heden ten dage in staat is. Maar ondanks alle pogingen van Ben Halim ziet het er naar uit, 6et, wanneer de achtenzestig jaar °ude koning sterft, zijn onbekende l^eef, die erfgenaam van de troon Is> niet zal worden geacce-'eerd 'oor de Tripolitaniërs. De bewoners van Cyrenaica zouden dan kunnen af scheiden en het koninkrijk Libië zou een gebroken en verdeelde buit kunnen worden. Daarop wachten de Egyptenaren. Op dat moment zul len zij willen binnenrukken. De 250.000 inwoners van Cyrenaica zul len zich wel willen verzetten, maar met een door de Egyptische ,'Viifde colonne" in Tripolis georganiseerde coup d'état zouden zij ingesloten en hulpeloos zijn en Libië zou als slachtoffer vallen van het Egypte van Nasser. Nasser zou beslist, sta;, op de te rugtrekking van alle Amerikaan se en Britse strijdkr -hten. Rus- lands Egyptische bondgenoot zou dan de helft van de zuidelijke kust van de Middellandse Zee beheersen en in staat, zijn om Rusland bases aan te bieden op korte afstand van de „zachte onderbuik van de NATO". Door Libië te bezetten zou Nasser Tunesië kunnen bedreigen en een gemeenschappelijke grens kunnen hebben met Algiers en de rest van Frans-Afrika, met onbegrensde mo gelijkheden om verwarring te stich ten. Nog belangrijker is. dat Nass'r op korte afstand zou zijn van de nieuwe olievelden in de Sahara met een goede kans, dat deze blaken vertakt te zijn tot in Libië. of. zo niet, met de mogelijkheid, dat Nas ser zich ervan zal willen meester maken. Indien Westerse staatslieden zich deze dreigende vooruitzichten nog niet hebben gerealiseerd, de heer Bourguiba. premier van Tunesië, heeft dat zeker wel gedaan. Tot dus verre hebben de Tunesiers weinig belangstelling getoond voor hun Li bische naburen, die zij beschouwen als een onbeschaafde verzameling kameeldrijvers, maar onlangs is men in Tunis opgeveerd en aan dacht beeinrwi te schenken aan Tri polis. Indien Libië ineen zou be ginnen te storten en Egypte zou bin nentrekken, dan zou de heer Bour guiba waarschiinlük proberen de Egyptische bezetting te voorkomen in ieder geval van Tripolit.anië. Een half brood is beter, dan dat het gehele brood in de Egyptische maag verdwijnt, maar het zou een droeve dag voor Libië zijn en een armzalig resultaat van het geld en de inspan ning die Engeland en Amerika heb ben gespendeerd met het steunen van deze dappere nieuwe poging tot natievorming, indien, in het beste geval, het land werd verdeeld tus sen zijn buren. HOE zijn we in staat om deze Egyptische infiltratie tc<*en te gaan en deze Egyptische usur patie te voorkomen? Het Anglo-Li- bische bondgenooschap maakt het duidelijk, dat Engeland voor Libië zal vechten, als dit land wordt aan gevallen. Maar, aangezet door radio Cairo, vragen de Libiërs thans een herziening van het verdrag en ver- mindering van de Britse Tijdkrach- ten in Libië. In ieder geval vor- men de Britse soldaten geen ver- j dediging tegen vreedza t penetra tie en omverwerping. Wij doen er beter aan om Libië's eigen defensie kracht od te bouwen politie, leger, kustverdediging en tenminste een militair luchttranssportsysteem om enige mobiliteit te verschaffen voor de Libische gewapende macht in een gebied, dat meer op een O-eaan lijkt dan op een land. Groot-Brittan- nië heeft niet de mogelijkheden om dit allemaal voor elkaar te brengen, maar het is een onderneming, welke goed zou kunnen worden verdeeld tussen Engeland en de Verenigde Staten, waarbij Engeland -en leger- uitrusting en misschien de nolitietrai- ning zou verschaffen en de V.S. de luchtmacht. Zulk geld zou veel beter besteed ziin dan hii de handhaving van een Britse divisie, welke geen enkel militair doel zal dienen wan neer Libië zijn leger van de huidige 2000 heeft opgevoerd tot de vereis te 10.000 of 12.000 man. Toch maakt het communiqué van de beer Ri chards geen melding van zulke mi litaire hulp. EEN andere essentiële investering, welke het Westen moet maken is in het onderwijs. De Egypte naren met hun alomtegenwoordige leerkrachten hebben hier een zeer grote voorsprong. De Libiërs gaan er langzaamaan toe over om meer Libische onderwijskrachten op te lei den en om niet-Egyntenaren aan trekken. De eerste minister vertel de me, dat de universiteit van Tri polis al haar best doet om de stroom van studenten naar Cairo t.e stoppen. Wel erg laat. zal binnenkort een An- glo-Libische school in Trinolis begin nen. Wij kunnen meer doen om de Libische onderwijskrachten en tech nische instructeurs op te leiden. Wij kunnen niet al het vergif dat door Nassers onderwijsmensen is ver spreid, wegzuiveren' maar het is niet te laat om te voorkomen, dat de infectie zich verder verspreidt. Als overal elders in de Moslem wereld zijn de Russen ook uiterma te actief in Libië. Rusland en Egypte zijn zeer royaal met de aanbiedin gen van hulp van allerlei aard, spe ciaal om het Libische leger te trai nen en uit te rusten. Ben Halim vertelde me. dat de kwestie van hoe veel tijd hij nog heeft om weerstand aan deze aanbiedingen te bieden en de gemakkelijk te misleiden menigte die' vandaag de dag de Sovjet en Egyptische ambassadeurs toejuicht en schimpt op de Britse en Ameri kaanse ambassadeurs, zal afhangen van de vraag hoe spoedig wij door concrete en zichtbare rer Laten 1- nen tonen, dat de Wester.se hulp de Libische vrijheid en onafhankelijk heid versterkt. Libië evenals Ma rokko en Tunesië kijkt naar bet Wes ten voor vriendschap en hulp. Het Westen heeft te veel te verlie zen om dit verlangen te negeren, zelfs als het veel geld zou kosten. (Copyright Maasbode-pers New York Herald Tribune Inc.) te Tijdens de laatste operaties in Algerije werd een aanzienlijke hoeveelheid wapens ontdekt ten zuiden van het fort Maarschalk Foch. Op de foto een deel van de gevonden wapens, die in beslag genomen werden. rechtbank te Brugge heeft gisteren ve 26-jarige Nederlandse landarbeider H. B- uit Aardenburg wegens het smok- 'en van 670 kg boter veroordeeld tot half jaar gevangenisstraf en een boete 11 KO.OOO frank. e ^en tweede Nederlander, J. C„ even- jjj.J uit Aardenburg, werd wegens mede- en chtingheid tot 1 jaar gevangenisstraf Ijj, Hö.OOO frank boete veroordeeld. Hij r een zwaardere straf, omdat hij ook v üs in 1952 wegens smokkelen was °°rdeeld. De Apeldoornse gemeenteraad heeft zich gisteren voor de tweede maal breed voerig bezig gehouden met de vraag of de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeen ten moet worden gezien als een bouw- j onderneming of als een spaarkas. Van het antwoord, dat de raad op deze vraag zou geven, hing het af of de gemeente zich garant zou stellen voor de tijdige betaling van rente en aflossing van een gedeelte der door de N.V. te sluiten kas- leningen tot een totaalbedrag van 7 mil joen gulden. De raad heeft zich tenslotte met 20 tegen 16 stemmen vóór het ge ven van garantie verklaard. Burgemeester, mr, A. L. des Tombe, bleek het niet eens te zijn met de heer Buitenhuis dat de bouwkas het karakter heeft gekregen van een onderneming en derhalve niet meer beantwoordt aan de aanvankelijke doelstellingen. Een onder nemer, beoogt namelijk het werken voor de markt en het maken van winst. Dit is bij deze N.V. niet het geval: Zij heeft wel eens woningen te koop aangeboden, doch dat gebeurde alleen wanneer bepaal de spaarders aanvankelijk de wens te kennen hadden gegeven te willen bouwen, doch zich later, wanneer de definitieve kostenberekening tegenviel, terugtrokken. De gemaakte winsten werden niet ge deeld doch in een reservefonds gestort, omdat de N.V. het werk belangrijk heeft uitgebreid en nog maar moet afwachten wat de financiële consequenties daarvan zijn. Het feit, dat men een timmerbedrijf heeft aangekocht wil, aldus stelde de burgemeester als voorbeeld, niet zeggen, dat men hiervan nu alle materialen wil betrekken. Wel kan men door middel van dit bedrijf vaststellen, of de prijzen, die door de leveranciers in rekening worden gebracht, niet te hoog liggen. Het bedrijf werkt in dat geval als een soort rönt- genapparaat. De burgemeester was voorts van mening, dat er met betrekking tot de N.V. geen sprake is van een bouw maatschappij, omdat alle werken open baar worden aangesteed. Toen wethouder Van Dalen hij de stem ming tegen het preadvies van B. en W. bleek te zijn, uitte de burgemeester er zijn verwondering over, dat de wethouder zulks in de vergaderingen van het college van B. en w. nooit kenbaar had gemaakt. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen Het debat van vandaag in de Nationale Vergadering zal mogeljjk beslissen over het Int van de regering. De binnenlandse politiek en met name de voorstellen tot belastingverhoging zullen daarbij de doorslag geven. Tijdens een gisteren ge houden kabinetsvergadering heeft de prc- rr'-r zijn voornemen om in verband met de beiasiingonlwerpen de vertrouwens kwestie te stellen opnieuw bevestigd. Mocht de premier ertoe genoopt worden vandaag reeds de vertrouwenskwestie te stellen, dan zou hierover reeds zaterdag kunnen worden gestemd. Opvallend is overigens, dat de parle mentaire kringen hier in Parijs minder gevoelig blijken te zijn voor de impli catie van de beslissing om de Suezkwes- tie voor de Veiligheidsraad te brengen. In het buitenland heeft dit kennelijk een sterkere indruk gemaakt dan hier. De verwarring in de parlementaire kringen is de laatste 48 uur bijzonder toegenomen. Zowel de beslissing van de regering om de Suezkwestie voor de Vei ligheidsraad te brfengen als ontwikke lingen van de binnenlandse politiek, dit vooral naar aanleiding van de belasting- ontwerpen, zijn hiervan de oorzaak. De fractie der pouiadisten heeft een akkoord gesloten met de leider van de extreme boerengroep, Antier, en met de leider van de anti-gouvernementele boe- renorganisatie Dorgères teneinde samen een systematische oppositie tegen de re gering te vormen. Het betreft hier dus een uiterst rechtse oppositie, wier stem men de regering toch reeds bijna steeds moest missen. Doch gezien de moeilijke situatie, waarin het ministerie zich meer cn meer begint te bevinden, ligt hier ongetwijfeld een zekere bedreiging. Bi.i de behandeling van de belastingvoorstel len zal deze groep zeker haar gewicht doen gevoelen. Overigens schijnen som mige leiders van deze nieuwe oppositie beweging nogal eigenmachtig te zijn op getreden want, toen de zaak in de kamer bekend werd. hebben verschillende leden van de boerengroep onmiddellijk gepro testeerd. Zij zeiden, dat zij van de zaak niets afwisten en het niet met deze gang van zaken eens waren. Inmiddels heeft de financiële commis sie van de kamer een verslag van de minister van financiën, de heer Rama dier, en diens ambtgenoot voor de be groting aanhoord en aan het einde daarvan met niet minder dan 37 stem men tegen de 7 socialistische besloten een prejudiciële motie te steunen, d.w.z. een behandeling van de belas tingvoorstellen niet te aanvaarden, zolang niet een algemeen financieel debat heeft plaats gehad. Als zulk een motie vandaag aan de orde zal komen, zal de heer Mollet zich genoopt zien reeds onmiddellijk en niet aan het eind van het debat de vertrouwens kwestie te stellen. De stemming in de financiële commis sie wijst erop. dat men het lapwerk-beleid van de heer Ramadier moe is en in plaats daarvan de lijnen voor een nieuw econo- miseh-financieel beleid uitgestippeld wenst te zien. De heer Ramadier zijner zijds begon genoeg te krijgen van de eeuwige oppositie, die hij ontmoet en liep al met een ontslagbrief in zijn zak. Inmiddels heeft zich een tweede ont wikkeling voorgedaan, doordat Mendès- France in de afgelopen dagen zijn partij comité heeft bijeengeroepen om te beslis sen over de vraag of thans niet het moment gekomen is om de dertien radi cale regeringsleden te doen aftreden, zoals het jongste partijcongres dit ge vraagd heeft. Het comité heeft inmiddels geen beslissing kunnen nemen, daar de ministers zelf en de kamerfractie nog hun woord te spreken hebben. Twee der radi cale regeringsleden, de staatssecretaris sen Anxionnax en Masson, zijn van plan om uit de regering te treden. Voor wat de binnenlandse politiek be treft moet het besluit van de commissie van financiën door de vertegenwoordigers van alle partijen, tegen de behandeling van Ramadiers voorstel genomen, niet worden opgevat als een algemene weer stand tegen die plannen. Onder de voor standers bevonden zich ook degenen die de nieuwe offers onvermijdelijk achten. Het besluit was een protest tegen het feit, dat Ramadier niet met een algemeen saneringsplan te voorschijn komt. Men heeft genoeg van het brokkenwerk van Ramadier, die van het begin af een zwakke plek is geweest in het kabinet. Men verwacht, dat de regering in het algemeen financieel debat zal toestem men en dat de openbare behandeling slechts een of twee dagen vertraagd wordt. Premier Soerawardy van Pakistan heeft gisteren in Karatsji een bijeenkomst van de economische commissie van de orga nisatie van het Pact van Bagdad geo end. Hij deelde mee, dat zijn regering be reid is om de andere leden-landen van het pact te laten profiteren van de tech nische kennis, die Pakistan bezit en stelde vervolgens de commissie technische hulo tot een bedrag van een half miljoen ru pees ter beschikking. De Britse gedelegeerde zei, dat Groot- Brittannië zijn technische hulp zal ver viervoudigen. Groot-Brittannië zal 1 mil joen pond sterling beschikbaar stellen- die in een periode van 5 jaar besteed moet worden. Het zal voorts nog een bedrag van 1 miljoen pond sterling ineens ter beschikking stellen, dat gebruikt kan wor den voor de verbetering van de verbin dingen in het gebied, dat het Pact van Bagdad omvat. De V.S.' namen voor de eerste maal aan de besprekingen van de economische commissie deel. De leider van de Amerikaanse delega tie verklaarde, dat de V.S. de economi sche commissie als een van belang rijkste organen van de verdragsorgani satie beschouwen en wel een, dat een be langrijke bijdrage kan leveren voor de welvaart van de leden-landen in het Mid den-Oosten. (Advertentie) Koning Frederik van Denemarken heeft gisteren premier Hansen verzocht met de leiders der politieke partijen overleg te plegen over de vraag, of een meerder heidsregering gevormd kan worden. Bij de algemene verkiezingen van dins- j dag is geèn der Deense partijen erin ge- j slaagd een voldoende meerderheid te be halen om een een-partijregering te kun nen vormen en ook de partijen van de be staande coalitieregering kregen geen dui delijke meerderheid in het nieuwe par lement. Denemarken is sinds de oorlog ge regeerd door minderheidskabinetten. Eer der op dé dag had koning Frederik be sprekingen gevoerd met de leiders van de zes partijen, die ih het parlement verte genwoordigd zijn. De leider van de li berale boerenpartij, Eriksen, verklaarde na het onderhoud met de koning, dat zijn partij aan geen enkele coalitie-regering deel kan nemen, omdat de verkiezingen een duidelijke manifestatie hebben ge toond ten guste van de liberale politiek. De boerenpartij won drie zetels. De leider van de conservatieve partij, Möiler, verklaarde, dat de uitslag van de verkiezingen het twijfelachtig maken of er een meerderheidsregering gevormd kan worden. Drink fris. Drink vaker een fris-drank. Drink méér fris, (COOLZUUSHOUDEND-AlCOHOLVfltf publicatie van de stichting collectieve reclame fejb.QH In een redevoering, waarin hij de op standige bewegingen in verschillende, de len van Indonesië, waar de militaire lei ders het gezag in eigen band hadden ge nomen, verdedigde, heeft de voormalige vice-president Mohammed Hatta gisteren hetoogd, dat de jongste ontwikkelingen in de buitengewesten geen separatistische of provincialistische bewegingen waren, doch bewegingen, gericht op de ontwikke ling van de gehele Indonesische archipel. Hatta sprak od een massa-bijeenkomst in Bukittinggi (voormalig Fort de Koek), een der grote plaatsen in Midden-Sumatra waar in december jl. de revolutionaire „Bantengraad" het gezag overnam. „Deze zelfde geest tot ontwikkeling heb ik van den beginne af aan voorgestaan, omdat de ontwikkeling van het land niet uitsluitend kan afhangen van de centrale regering", aldus Hatta. Hij wekte de bevolking op tot zelf-acti- viteit en hard werken, indien zij het land tot bloei wenst te zien komen. Hij voegde er echter aan toe, dat aan de provincies autonomie in de wijdste zin van het woord moet worden toegestaan, om ben in staat te stellen hun eigen ontwikkeling en eigen zaken te regelen. Hatta wees erop, dat als alles aan de regering zou worden overgelaten, de doelstelling van Indonesië's onafhanke lijkheid tot het scheppen van een recht vaardige en welvarende staat, niet be reikt zou kunnen worden. Voorts i veroordeelde hij de politieke strijd het land, waaraan hij de waarschuwing toevoegde: „Indien deze op zijn beloop wordt gelaten, zal hij tot anarchie lei den". Sprekend over het streven van de be volking van Midden-Sumatra om haar gebied tot ontwikkeling te brengen, zeide Hatta: „Wij moeten deze geest aan de buitenwereld laten blijken omdat met deze geest wij in staat zullen zijn het ver loren gegane vertrouwen van het volk te herwinnen". Met een verwijzing naar de kapitaals investeringen in Indonesië zeide hij: „Het zal niet moeilijk zijn om van andere lan den kapitaal te krijgen, maar wij moeten tevens garanderen, dat dit kapitaal of de leningen zullen worden terugbetaald". Hij stelde voor, dat een „ontwikkelings fonds" in de provincie zou worden opge richt, waaraan elk gezin een bijdrage van een rupiah per maand zou moeten schenken. Zulk een organisatie zou naar buiten een goede indruk en vertrouwen wekken, aldus Hatta. De massa-bijeenkomst waarop Hatta sprak, werd geopend door luitenant-kolo nel Hussein, de militaire commandant van Midden-Sumatra en tevens voorzitter van de Bantengraad, en zij werd gesloten met een rede van kolonel Maludin Simbolon, de afgezette commandant van Noord- Sumatra. Ook Simbolon ontkende nadruk kelijk, dat de jongste opstandige bewe gingen in de provincies ten doel zouden hebben om deze gebieden van het bestuur van Djakarta af te scheiden. Een van de grote Duitse oorlogsmisdadi gers, Walter Fnnk, ls gisteren vrijgela ten, aldns ls onofficieel ln West-Berlijn meegedeeld. Later heeft een Britse woord voerder te Bonn bevestigd, dat Fnnk ls vrijgelaten uit de viermogendheden-ge- vangenis voor oorlogsmisdadigers te Span- dau. r De thans 66-jarige Funk, die in 1937 minister van Economische zaken werd en in 1939 president-directeur van de Rijksbank als opvolger van dr. Schacht, werd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Tijdens zijn detentie is Funk driemaal geopereerd. Hij werd vrijgelaten m.het oog op zijn gezondheidstoestand. In de gevangenis van Spandau verblijven nog de oorlogsmisdadigers Hes- (IDtie: s plaatsvervanger), die tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld. Von Schi- rach (leider van de „Hitlerjugend") en Speer (minister van de bewapeningsin dustrie), die twintig jaar hebben ge kregen. De H. Vader heeft een speciaal gebed samengesteld ter ere van O.L. Vrouw van Lourdes. Aan dit gebed heeft de Paus drie jaren aflaat verbonden voor iedere gelovige, die het bidt voor de Grot der Verschijningen te Lourdes. Aldus meldt het KNP. ee"' bijeenkomst en lunch van de American Association heeft de Ameri- er ij, ambassadeur, de heer Freeman Matthews, afscheid genomen. We zien hem fr-sprek met Z.K.B. Print Bernhard, die bij deze bijeenkomst tegenwoordig was. „Het feit, dat de vrije wereld en de V.S. nagelaten hebben positief op te tre den toen vorig jaar de omwenteling in Hongarije aan de gang was, vormt de ge miste kans van onze generatie,,, aldus het rapport van een subcommissie van de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, welke subcommissie een bezo;k van twaalf dagen aan Europa heeft gebracht. In het rapport wordt aan gedrongen op een nieuwe bestudering en herziening van de politiek der V.S. bi) een mogelijke nienwe gelegenheid In de toe komst. Aanbevolen wordt vastberaden te gen de Sovjet-Unie op te treden zolang deze het standpnnt van de V N. ten aan zien van Hongarije negeert en oprichting van een permanente mobiele groep van V.N.-waarnemers. James Fulton, een van de twee republi keinen onder de vijf leden van de sub commissie, is het met sommige conclusies van het meerderheidsrapport niet eens. Volgens hem hebben president Eisenhower en andere Amerikaanse functionarissen naar omstandigheden zo snel en verstan dig mogelijk gehandeld Volgens het rapport is de huidige Amerikaanse politiek ten aanzien van op standen in communistische satellietstaten: geen militaire interventie en verzekering bij voorbaat hiervan aan de Sovjet-Unie. De subcommissie adviseert opstelling van voorsteilen, die naar gelang van zich voordoende omstandigheden snel bij de V.N. kunnen worden ingediend, en voorts „maatschappelijke isolering" van de Sov jets door maatregelen als het afbreken van diplomatieke betrekkingen en het af zeggen van sport- en culturele evenemen ten alsmede een onderzoek vanwege de V.N. naar de toestand in landen, die on der Sovjet invloed staan. Inmiddels zijn 14 Hongaarse „contra revolutionairen", die schuldig zijn bevon den aan het doden van zeven politieman nen te Miskolc tijdens de opstand van vorig jaar, gisteren te Boedapest ter dood veroordeeld Voorts heeft radio-Boedapest gisteren gemeld, dat er een groep Hongaarse „con tra-revolutionairen" is gearresteerd en ter beschikking van de justitie is gesteld voor een spoedige berechting. De leider van de groep. Lados. en zijn volgelingen zouden in de herfst een aan val hebben georganiseerd op het hoofd kwartier van de communistische partij te Tatabanva. Bovendien zou de groep plan nen hebben gemaakt hebben voor een nieuwe opstand, nadat de eerste was on derdrukt, aldus de Hongaarse zender. De Oostduitse staatsveligheidsdienst heeft de Amerikaanse en Franse geheime dienst ervan beschuldigd, dat zij vorig jaar november geprobeerd hebben aan de Oostberlijnse Humboldt-universiteit een opstand naar Hongaars model uit te lok ken. In een open brief aan leerkrachten en studenten, die gisteren op een petsconfe rentie in Oost-Berlijn werd voorgelezen, wordt gezegd, dat sommige studenten, die zich als Amerikaanse en Franse agenten hadden laten werven, eisen hadden moe ten opstellen, zoals afschaffing van de verplichte lessen in het Russisch en so ciale wetenschappen. Ook hadden beto gingen ten gunste van de Hongaarse op standelingen moeten worden georgani seerd. De plannen mislukten echter, aldus de brief, en een aantal studenten vluchtte naar West-Berlijn. Voorts zijn verschei dene studenten door de staatsveiligheids dienst gearresteerd. Prof. Hardtke van de Humboldt-uni versiteit gaf op de persconfeientie toe, dat er „onrust onder de studenten heerst." Kolonel Bormann van de staats veiligheidsdienst voegde hier echter aan toe, dat „wat onrust genoemd wordt, slechts het smerige gezicht van de wes- teliike agentenorganisaties is." Dr Gir- nus, staats-secretaris voor universiteits zaken, deelde mede, dat het reizen van studenten tussen Oost- en West-Duits- land beperkt zal worden. Paul-Henri Spaak, de voormalige Bel gische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in het Palais de Chaillot zijn nieuwe werkzaamheden als secreta ris-generaal van de NATO, als opvolger van Lord Ismay, aangevangen. Fr waren persfotografen en televisiemensen op hun post bij de ingang van het gebouw maar Volgens de wens van Spaak zelf werd er geen officiële installatieplechtigheid gehouden. Hij werd in zijn bureau op de eerste verdieping, vergezeld van zijn privé-secretaris Gaston Botte, door de plaatsvervangende secretaris-generaal Ba- rori Bentick en leden van de staf ont vangen. Kabinetschef Gilles de Boisgelin overhandigde Spaak een grote stapel dos siers. De Finse regering onder Karl-August Fagerholm heeft gisteren besloten de ont slagaanvrage, welke zij vorige maand bij president Kekkonen had ingediend, in te trekken. De president had Fagerholm gevraagd aan te blijven. Zoals bekend diende de premier op 25 april zijn ontslag in, nadat hij bij verkiezingen voor het voorzitter schap van zijn socialistische partij met één stem door de 75-jarige oud-minister van buitenlandse zaken, Tanner, was ver slagen. Het bestuur en de fractie van de socialistische partij had Kekkonen laten weten, dat zij wensten, dat Fagerholm aan de regering bleef. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De crisis, die zich in sommige sectoren van de Franse katho,;eke actie heeft voor gedaan, o.m. bij de priester-arbeiders en (zoals we reeds meermalen hebben ge meld) verleden jaar ook bij de Franse katholieke jeugdbeweging, blijkt nog niet geheel te zijn overwonnen. Wat de Franse katholieke jeugdbewe ging betreft had men gehoopt, dat de moeilijkheden overwonnen waren door de richtlijnen welke het vorige jaar door he; Franse episcopaat ten aanzien van deze beweging zijn uitgegeven. Formeel ging het om de opbouw van de jeugdbeweging. De aanvankelijk zeer belangrijks ACJF (Action Catholique de la Jeunesse Fran- caise), de federatie van alle aangesloten verenigingen, bleef daarom na de reorga nisatie slechts als overkoepelend orgaan over, dat tegen bepaalde tendensen in de aangesloten verenigingen moest waken. In de grond namelijk waren de moeilijk heden veroorzaakt doordat de aangesloten verenigingen en met name de JOC (arbei dersjeugd) niet alleen apostolisch of so ciaal. maar ook politiek voor hun werk meende stelling te moeten nemen. Daar tegen verzette zich het episcopaat. De rust blijkt nog niet te zijn weerge keerd. Zo juist is bekend geworden, dat de leiders van het landelijke secretariaat van een andere bij de ACJF aangesloten vereniging, de JEC (studerende jeugd) aan de plaatselijke afdelingen hebben meege deeld, dat zij hun functie hebben neerge legd. De uitvoering van de nieuwe richt lijnen van het episcopaat willen zij aan een nieuwe leiding overlaten. Tegelijkertijd doet zich dezelfde moei- In de mijn nummer vijf van „Hornu et Wasmes" houden 122 mijnwerkers reeds drie dagen een sitdown-stakin" driehon derd meter onder de grond. Zij korten zich de tijd met kaarten Zij zijn in sta king gegaan, omdat de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap be sloten heeft tot sluiting van de mijn, daar deze on-economisch is. Een vierduizend collega's van naburige mijnen ondersteunt de actie van de ondergronders met een symnathiestaking aan de oppervlakte. Een twintigtal mijnen in Zuid-België is door de Hoge Autoriteit als „on-«cono- misch" bestempeld. lijkheid voor bij de katholieke verken nersbeweging, die in de Franse katholieke actie een belangrijke rol speelt omdat de z.g. „routiers" (ongeveer te vergelijken met voortrekkers of georganiseerde oud verkenners) in deze beweging georgani seerd blijven. De leiders van het secreta riaat en hun aalmoezenier (die tezamen het toporgaan vormen) hebben voor hun functies bedankt. Zij keuren, op grond van de nieuwe richtlijnen van het epis copaat de publikatie af van potume brie ven van een „routier" over Algerije. (Van onze Parijse correspondent). Vrijdagmorgen De Franse minister-president heeft het voornemen te kennen gegeven aan de kamer te vragen het ratificatiedebat be treffende de gemeenschappelijke markt en Euratom op 11 juni te doen aanvangen, dus onmiddellijk na terugkeer van presi dent Coty van zijn reis naar de V.S. Admiraal Jerauld Wright, opperbevel hebber van de NATO-zeestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan, heeft verklaard, dat de activiteit van Sovjet-duikboten in de Atlantische Oceaan toeneemt. „Ik kan niet precies zeggen, waar ze gezien zijn", zei hij. „omdat de commu nisten daardoor een aanwijzing zouden krtigen over de wijze, waarop wij de aan wezigheid van hun duikboten vaststellen. Zij trachten hun bewegingen geheim te hóuden. De Russen beschikken waar schijnlijk over duikboten met atoomvoort- tsuwing en over onderzeeërs, die, evenals sommige van ons, geleide projectielen kunnen lanceren. De Amerikaanse democratische leider Adlai Stevenson is gisteren uit New York vertrokken voor een reis van twee en een halve maand door Europa en Afrika. Hij zal o.m. Frankrijk, Engeland, Italië en Duitsland bezoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5