Joego-Slavië eist uitlevering de terrorist JNDAMHirvallop: Akte van beschuldiging omvat 61 getikte vellen :l HAMEA Wisselvalligheden van de wereld Een idylle, die in een cocktail bar begon Pracht handen v ZATERDAG 18 MEI 1957 PAGINA 3 T' ito heeft aan de regering van Argentinië e uitlevering gevraagd van Ante Pavelitsj eze wordt door hem beschouwd als een Oorlogsmisdadiger. Ante Pavelitsj was tij- eUs de Duitse bezetting van Joego-Slavië ''^auleiter", maar zijn eigenlijke bekend- eid heeft hij verworven als leider der eruchte „Oestasji's". Zijn grootste activiteit v°ud tijdens de Tweede Wereldoorlog plaats ou in de zjc]1 toen steeds weer opeenstape- eude, wereldschokkende gebeurtenissen ze een episode, waarvan wij in de door butler bezette landen, weinig gemerkt heb- en. Velen zullen zich daarom verbaasd ebben over de aandacht, welke door de was in het begin van de vorige maand, dat Ante Pavelitsjdie Ui Argentinië de stoottroepen van de dictator Peron georganiseerd ad, door onbekenden in een park in de buurt van Buenos Aires een revolver in de rug geschoten werd. Hij woonde er in een v°°rstadje, Lomas del Palomar en oefende er het beroep van aan- denier uit, sinds hij door de val van Peron zijn baantje verloren ad. Hij had zojuist de viering meegemaakt van het jaarfeest, het Zestiende van de „Kroatische staat", die een roemloos einde vond, l°en Hitiers troepen zich op de Heimat moesten terugtrekken. Er ^'°nen in Argentinië vele Kroaten, die steeds voor de onafhanke- 'Jklieid van hun land geijverd en tegen het regiem van Belgrado 8Gageerd hebben. Tevens tal van Italiaanse fascisten en Duitse ionaal-socialisten, aan wie indertijd door Peron asiel werd ver end. Ze hebben hem vooral geholpen bij de opbouw van zijn decamisiados(ontheemden), tvaarop zijn macht steunde. internationale pers en de nieuwsbureaus ge schonken werd aan de aanslag op Ante Pavelitsj in Buenos Aires. Het was niet al leen om de sensationele gebeurtenissen rond deze aanslag, dat deze Kroaat opeens in het nieuws stond. In wat we de afwikkeling van de Tweede Wereldoorlog zouden kunnen noemen en de afrekening met tal van kop stukken, zal de zaak-Ante Pavelitsj een be langrijke rol kunnen spelen. Men gaat er naar het schijnt allengs toe over, meer licht te verschaffen in voorvallen, die tijdelijk op de achtergrond raakten, zoals met het geval- Röhm, dat te Bonn nader belicht wordt, als mede de kwestie van de schatten van Dongo. Een aloude kroon Observator Ei Afstammelinge van koningin Victoria dêe: „de* y V mm*mm $w1ÉÉs ANTE PAVELITSJ vA-nte Pavelitsj kwam per autobus n het feest terug. Toen hij uit- drfPi^e' wel'h hij beschoten, vanuit een ge er hosje vlakbij. Vier kogels vlo- hen langs hem heen, twee raakten .zijn genezing in de gevangenis opslui ten, teneinde zich te verantwoorden wegens zijn activiteit ten gunste van Peron vóór en na diens val. De drieen- zestigjarige avonturier zal nu wellicht door een Argentijnse rechtbank ge vonnist worden, hetgeen inmiddels vermoedelijk zijn uitlevering aan Joe go-Slavië zal uitsluiten. Hij leefde na Perons val onder valse naam en men had zijn spoor vrijwel verloren. Maar door de aanslag werd de aandacht weer - op hem gevestigd. Ofschoon de Argentijnse regering meer dan genoeg te doen heeft met j,-— en deden hem ter aarde storten. e tistig gewond werd hij opgenomen naar zijn luxueuze bungalow ver- erd, die onder bewaking staat van aantal voormalige „oestasjia's". jjphele dagen later was hij in zoverre j ,rs'eld, dat hij aan journalisten een terview kon toestaan. Hij ontkende nn, ooit voor Peron te hebben ge- j erkt, maar ontkende niet, nog steeds a contact te staan met aan het com munisme vijandige organisaties in j roatië en de beide Amerika's. Het liivntal der laatste wordt hoofdzake- Jk gevormd door Kroatische emigran- jj/1» zoals hij. Volgens zijn medede- was hij na de ineenstorting van jj Duitse front in de Balkan eerst aar Italië en vervolgens naar Spanje ^Wucht, vanwaar hij Argentinië had te bereiken. jn^nte Pavelitsj is de terrorist, die dertijd het bevel gaf tot het ver dorden van koning Alexander te drseilk, Reeds in 1914 behoorde hij jt de „Partij van het Recht", een pan- tj °atische organisatie, fel nationalis- -h en geïnspireerd op de befaamde Ba°??^adji's" van Macedonië en Bul- riJe- Hij stichtte later de terroris- op *?ond „Oestasjia". Direct na de Michting van de Joegoslavische dna de Eerste Wereldoorlog keer- Sp rï.e. >.Oestasjia" haar actie tegen de fviërs, die naar zijn mening Kro- p e overheersten en tiranniseerden. ,ge organisatie bedreef tal van aansla an 8n wei"kte samen met andere ter- urorganisaties op de Balkan, onder fel die Bulgaarse „Orim", welke j anti-Joegoslavisch was. Sq,.0.1929 slaagde hij er in, van Mus- sDpV"' een ro' 'n Halkan wilde ste oa' belangrijke financiële actUri. te verkrijgen. Zijn terroristische gerViteit beperkte zich toen niet lan- het redderen van de door Peron ver oorzaakte, economische chaos, zal ze inmiddels toch wel aandacht moe ten besteden aan de vertogen van de Joegoslavische gezant, zodat het niet onmogelijk is, dat Ante Pavelitsj eer lang voor een rechtbank te Belgrado terecht zal moeten staan, als oorlogs misdadiger nummer zoveel. Maar., er bestaat geen uitleveringsverdrag tussen Argentinië en Joego-Slavië.... De Joegoslavische gezant heeft aan het Argentijnse ministerie van buiten landse zaken de akte van beschuldi ging overhandigd, welke niet minder dan eenenzestig getikte vellen om vat. Ante Pavelitsj wordt o.a. ten las te gelegd, dat door zijn schuld in de periode 1941-1945 3055 kinderen be neden de veertien jaar, 6315 vrouwen en 479 mannen in Kroatië zouden zijn omgekomen. Hij wordt voorts beschul digd van een aantal misdaden tegen de veiligheid van de Joegoslavische staat. Intussen, Ante Pavelitsj heeft van het begin af aan in Argentinië onder valse naam gewoond en de regering- Peron ontkende steeds, dat hij zich in het land bevond. Op grond hiervan werd reeds in 1951 de eerste eis tot uitlevering afgewezen. Ofschoon de huidige leidende personen wellicht vol komen bereid zouden zijn, de ongeno de gast uit te leveren, zitten ze met de traditionele opvattingen, welke in de landen van Zuid-Amerika ten aan zien van asielrecht heersen. Men strekt het er zeer ver uit en houdt er gewetensvol aan vast. Dit werd wel duidelijk aangetoond door het geval Haya de la Torre, de Peruviaanse re volutionair, die een toevlucht zocht in de Colombiaanse ambassade te Li ma en daar vijf jaren verbleef, tot Ante Pavelitsj werd als hun opdracht gever gesignaleerd, maar was onvind baar. Het waren gebeurtenissen, die in die dagen de openbare mening in op schudding brachten en politiek een grote weerklank vonden. Pavelitsj had het voornemen, tegelijkertijd in Kroatië een revolutie tegen het re gime van Belgrado te ontketenen, maar zijn poging hiertoe mislukte en hij moest naar Italië vluchten. Toen Hitlers legers in 1941 Joego-Slavië binnenvielen, keerde hij naar Kroatië terug, waar hij als hoofd van een schijnregenng, als de „Poglavnik" (leider), een ware terreur tegen Ser viërs en anti-fascistische Kroaten uit oefende. Men beschuldigt hem ervan, de dood van duizenden, ook die van vele joden, op zijn geweten te heb ben. Hij werd door een geallieerd tri bunaal bij verstek ter dood veroor deeld. Joego-Slavië eiste zijn uitleve ring, maar Peron weigerde, dit te doen. De eis is later nog eens herhaald, Ante Pavelitsj met Mussolini op het eveneens tevergeefs. Thans heeft zo- n T, als gezegd Belgrado opnieuw zijn uit- balkon van heF"1"*™ Venezia te levering gevraagd. De nieuwe Argen-j Rome. tijnse regering liet Ante Pavelitsj na een compromis bereikt werd. dat hem een veilige aftocht waarborgde. Dit compromis werd nog slechts korte tijd geleden bereikt, na langdurige on derhandelingen en onder grote inter nationale belangstelling, die ook in ons land weerklank vond. Toch zullen er door de Argentijnse regering mogelijk redenen gevonden kunnen worden, om Ante Pavelitsj eventueel nadat hij zijn straf heeft uit gezeten, uit het land te wijzen. Hij noemt zich n.l. nog steeds hoofd van de onafhankelijke staat Kroatië en wordt ook door vele Kroaten in den vreemde als zodanig beschouwd, al was het slechts, omdat hij zich tegen over de Joegoslavische heerschappij verzet. Kroatië maakt, zoals bekend, deel uit van de communistische repu bliek Joego-Slavië, maar is in tegen stelling met 't oude Servië, dat Grieks Katholiek is, Rooms Katholiek. Hier door en mede door het verschil in volksaard bestaan er spanningen, die door agitatoren in het buitenland wor den aangedikt. In Argentinië zijn de er gevestigde Kroaten in twee kampen verdeeld. Voor het ene is Ante Pave litsj nog steeds de „Poglavnik", voor het andere een usurpator, de man, die dank zij Hitler en Mussolini de macht verwierf in een land, dat geheel aan de oorlogvoering der bondgenoten van de as ondergeschikt werd ge maakt. Voor de in Argentinië en el ders wonende, communistische ge oriënteerde Joegoslaven is hij een ver rader, die heult met een andere ver rader, de Serviër Milan Stojadinovitsj, een doodsvijand van Tito. Stojadino vitsj is minister-president geweest on der koning Alexander. Hij sloot la ter het bondgenootschap van Joego- Slavië met Italië, moest tenslotte het land verlaten, kwam als banneling op het eiland Mauritius terecht, vanwaar het hem gelukte, e veneens naar Argen tinië te ontsnappen. Daar stonden de twee aanvankelijk fel tegenover elkan der, de een Kroaat, de ander Serviër, onverzoenlijke tegenstanders. Hun ge meenschappelijke afkeer van Tito bracht hen tenslotte samen en ze slo ten een „verdrag", waarbij ze over eenkwamen, dat wanneer het regime van Tito zou ineenstorten, Kroatië het recht zou hebben, over zijn eigen lot te beschikken en in Joegoslavisch verband minstens autonomie zou ver werven. Het verdrag houdt o.a. ook in, dat het z.g. Joegoslavische deel van Triëst aan Kroatië zou komen of het recht zou hebben, te beslissen, aan wie het zich zal toevertrouwen: aan Kroatië of Servië. Over de rechten van Italië op Triëst rept het verdrag niet.. Dit kan moeilijk anders, want mo menteel voelen Ante Pavelitsj en Mi lan Stojadinovitsj zich verklaarde te genstanders van dit land. Zoals we reeds zeiden, werd Ante Pavelitsj door Mussolini gesteund en sloot Stojadinovitsj een vriendschapverdrag met Italië. Het kan echter verkeren. Doch Pavelitsj zal nimmer kunnen loochenen, dat hij zich samen met de Duce op het befaamse balkon van het Palazzo Venezia te Rome heeft ver toond. om de toejuichingen der zwart- hemden in ontvangst te nemen, nadat Mussolini het koninkrijk Kroatië on der een Italiaanse koning had ge creëerd en Slovenië, dat door sterke banden des bloeds met Kroatië .ver bonden is, eenvoudig opgeslokt had, de prachtigs hoofdstad Lubjiana in cluis Mussohni had een telg van het Ita liaanse koningshuis, Aimone di Savoye bereid gevonden, de aloude kroon Van koning Zvonimir te aanvaarden. Ge- Aimone van Savoye en zijn vrouw Irene die tijdens de Tweede Wereld oorlog de kroon van Kroatië aanvaardden, maar niet lang koning en koningin waren durende enkele jaren heeft hij met zijn gemalin Irene op de troon van het marionettenstaatje gezeteld. Na de gro te ineenstorting vluchtte ook hij naar Argentinië, waar hij in ballingschap gestorven is. Die kroon van koning Zvonimir herinnert er aan, dat Kroa tië een der oudste staten van Europa was. Het was in de vroege middel eeuwen eerst schatplichtig aan de Franken, vervolgens aan het By zantijnse keizerrijk tot het omstreeks het jaar 900 na een harde strijd zijn onafhankelijkheid verwierf en wel on der de schier legendarische hertog Tomislav. Het was toen nog geen ko ninkrijk, maar een graafschap. Graaf Tomislav drukte zich echter in 925 op het slagveid van Doevno de ko ningskroon op het hoofd.... De bekendste onder de opvolgers van Tomislav was Zvonimir. Ook de ze werd niet in de schaduw van een troon geboren. Hij was aanvankelijk slechts een z.g. bano, het hoofd van een militair district, maar had zich door bijzondere eigenschappen onder scheiden. Na de dood van koning Ca- simir, die geen erfgenamen bezat, ontstond er een felle strijd om de troon tussen tal van concurrenten. Het volk, dat geen burgerstrijd wenste, wendde zich tot de Paus en vroeg diens bemid deling De Paus Gregorius VII, sprak z ch voor Zvonimir uit en bood deze de scepter van Kroatië aan, met volle ir stemming van het volk. Door deze Pauselijke keuze werd Zvonimir auto matisch de gelijke van andere ge kroonde hoofden in Europa en genoot hij al dadelijk een groot gezag. Hij con solideerde de staat, deed veel voor het volk en had naar alle waarschijn lijkheid heel wat voor Kroatië kunnen doen, indien hij niet het slachtoffer van een samenzwering was geworden. Zijn opvolger was de laatste koning van Kroatië. Nadien kwam de kroon aan Ladislaus van Hongarije en heer ste een lange serie vreemde koningen over het land dat tot 191S deel uit maakte van de bonte Donau-monar- chie. Tijden» de Tweede Wereldoorlog be stond het, zoals gezegd, enkele jaren als schijnbaar onafhankelijke staat. De herinnering aan de oude glorie van Kroatië is nog steeds niet verbleekt. Nog kort geleden, tijdens de Hongaar se opstand, werd in de hoofdstad Zagreb onder de studenten 'n samen zwering ontdekt, waarvan de deel nemer» een anti-communistische rege- rmg van Kfbatië wilden vormen. Ze zijn 'in het geheim tot zware gevan genisstraffen veroordeeld. rjjt- Joego-Slavië, maar nam een hee r?ationaal aspect aan en culmi- I934 °e aansla2 °P 9 oktober te Marseille, waarvan niet alleen Alexander het slachtoffer L0 maar ook de Franse president ko»1? Harthou, die eveneens onder de der Kroatische terroristen viel In de bedrijven en op de kantoren is en wordt weer druk met vakantie formulieren gezwaaid. Er zit immers wederom een jaar arbeid op. En dus moet er om fit te blijven een pauze van enkele weken worden ingelast. Vakantie is een sociaal goed. Het ge ven daarvan is een teken van begrip voor de menselijke waardigheid. Een lichaam is nu eenmaal geen machine. Een opfrisser is noodzakelijk. Maarniet alleen het lichaam dient in stand gehouden te worden. Van nóg meer belang is het fris hou den van de ziel. aveliisj, de man, die door Tito gezocht wordt. Hitler en Mussolini maakten hem „leider" van een koninkrijk Ook de ziel heeft opfrissers nodig. Niet alleen 's zondags met een „misje" doch elke dag. Wat een verwaarlozing van de ziel moeten we toch constate ren bij de vele zorgen voor het licha melijk welzijn. De Kerk ként de zwakke mens. Het officie van morgen is er weer een uit stekend bewijs van! Ze zet die mensen direct voor een feit met: Zingt de Heer een nieuw ge zang, alleluja. Velen zullen, wanneer ze niet hele maal zijn ingeslapen, opschrikken met een: wat moet dat? Die vraag is voor de Kerk voldoende, want in de collecte komt het antwoord, wanneer Zij bidt: „dat het volk dat moet beminnen, wat Gij gebiedt, dat verlangen, wat Gij belooft, opdat bij de wisselvallig heden van de wereld de harten standvastig blijven, waar de vreugde echt en waar is". Zie zo, kort en goed dat is het. Door het „woord der waarheid" door de verkondiging van het evangelie, al dus St.-Jacobus in het Epistel, zijn we de eerstelingen van Zijn schepselen geworden. Het spreekt vanzelf, dat zo'n positie verplichtingen meebrengt. En daarvan geeft de apostel een enkel voorbeeld. We moeten vlug zijn om te horen dus bijzonder goed letten op de inhoud van Christus' evangelie, traag in he>t spreken (nog al duidelijk niet?) en langzaam in de toorn. Weg met de boosheid en aanvaard in zachtmoedig heid de woorden, die tot zaligheid strekken. En daarna staan we weer voor de karwei. Misschien vreemd, wellicht met angst, mogelijk onwillig. Om de moeilijkheden en het gemis aan kracht. Ook dat is voorzien. Immers in het Evangelie wordt de komst van de Hel per, d.i. de H. Geest aangekondigd. Die zal de weg wijzen tot alle waarheid. Er is dus wel degelijk reden tot juichen, want grote dingen worden aan onze ziel gedaan (Offertorium). Dus ook kunnen we smeken (in de Se- creta) dat we gelijk we de waarheid kennen, deze ook door een waardige levenswandel mogen bereiken. Dan ook zullen we worden bijge staan om uit alle gevaren bevrijd te worden. AJs dan de Trooster komt, zullen we voor vonnis en oordeel over schuld niet bevreesd behoeven te zijn. De prinses en de pianist (Advertentie) Het lx de Hamamellt dia. '4 'jnJfiSt Een nieuwe liefdeshistorie tussen een vorstelijke persoonlijkheid en iemand van niet-vorstelijken bloede heeft weder in 't centrum der publieke belangstelling gestaan. Prinses Margarethe van Zweden verwekte nogal opzien, toen bekend werd, dat ze verliefd was op een Engelse pianist, Robin Douglas-Home, die ze in Londen had leren kennen. Ze is weliswaar geen Grace Kelly, geen filmster met een wereldreputatie, maar een prinses van den bloede, al wordt de dynastie, waartoe ze behoort, enigszins als niet helemaal behorend tot de aloude Europese koningshuizen beschouwd. Het koningschap der Zweedse Bernadottes is slechts anderhalve eeuw oud en had als grondlegger een maarschalk van Napoleon. Een kamerdienaar ontdekte? dat hij op zijn armen fikse tatoeëringen droeg. Maar in onze democratische tijd acht men de betrekkelijke jeugd van het Zweedse koningshuis niet zo'n groot bezwaar. Wat prinses Margarethe zelf betreft, die vindt blijkbaar, dat haar vorstelijke geboorte en het feit? dat ze een prinses van den bloede is, geen bezwaar behoeven te zijn, 0111 met een pianist te trouwen. Men heeft wellicht gelezen of ge hoord, door de radio, dat de koning van Zweden, haar grootvader, haar de raad heeft gegeven, nog eens goed na te denken, alvorens een besluit te nemen, waartegen hij zich naar het schijnt, eventueel toch niet zal verzet ten. Trouwens, hij heeft precedenten genoeg, zowel in zijn eigen huis als in die van zijn buurlanden, Noor.wegen en Denemarken, Robins vader, majoor Douglas-Home, gaf intussen als zijn mening te kennen, dat de prinses met zijn zoon, de pianist zal trouwen, in dien ze karakter bezit. Margarethe van Zweden voelt er, naar het zich laat aanzien, niets voor, om het voorbeeld te volgen van prinses Margaret van Engeland, die om dynastieke redenen haar bewonderaar Peter Townsend opgaf. De openbare mening in Zwe den geeft haar gelijk. Koning Gustav gaf haar de raad, twee jaar te wachten, alvorens een definitief besluit te nemen. Dan zal Robin Douglas-Home bewezen hebben, in staat te zijn, al of niet met zijn kunst een prinses overeenkomstig haar stand te onderhouden. Wanneer Mar- garetha in mei 1959 vijfentwintig jaar wordt, zal ze overigens zelf volkomen vrij haar beslissing kunnen nemen, zo besloot de koning zijn advies. Prins en journaliste Prinses Sybille, haar moeder, moet haar het huwelijk ten sterkste hebben afgeraden. Ze meent, dat haar dochter door een huwelijk met een persoonlijk heid van haar stand op de duur ge lukkiger zal zijn dan wanneer ze zich in een heel andere omgeving gaat be wegen. Maar de koning gaf duidelijk te verstaan, dat het democratische ko ningshuis van het democratische Zwe den geen enkele reden heeft, om zich tegen Margaretha's huwelijk met een burger te verzetten, tenzij deze niet in staat zou zijn, haar behoorlijk te De 23-jarige prinses Margarethe van Zweden, is niet rijk onderhouden. Voor het overige, een maal vijfentwintig jaar, zal Margare the volgens de wet geheel vrij zijn in de keuze van haar man. Dan zal ze eventueel precies doen, wat in 1934 prins Sigvard van Zweden deed, die met de dochter van een Berlijns za kenman trouwde en afstand deed van zijn rechten op de troon. In 1935 volg de prins Lennart zijn voorbeeld en trad in het huwelijk met een dochter van een zakenman te Stockholm. En., in 1937 trouwde prins Carl met gravin Elsa von Rossen, een gescheiden vrouw met drie kinderen. Tenslotte, in 1945, vond het huwelijk plaats tussen prins Carl Johann en een te Stockholm wo nende journaliste. Prinses Margarethe is de dochter van prins Gustav Adolf, zoon van ko ning Gustav, en prinses Sybille, die een achter-achterkleindochter van ko ningin Victoria is. Een harer namen herinnert hieraan. Haar vader kwam in 1947 bij een vliegtuigramp om, bij het bekende ongeluk van Kastrup. Ze heeft drie zusters: Birgitta (20), Dé- sirée (18) en Christina (13) en een broer, Carl Gustav (11), die t.z.t. koning Gustav zal opvolgen. Prinses Margarethe kwam in 1952 voor het eerst in Engeland, om er een cursus in het Engels aan een exclusie- Ive kostschool te volgen. Teruggekeerd in Zweden, legde ze zich op de haute couture toe, waarna ze lange reizen maakte. Geruime tijd woonde ze incog nito te Parijs, waar niemand van de genen, met wie ze omging, haar ware identiteit ontdekte. In september van het vorige jaar besloot ze, teneinde haar Engels te perfectioneren, weer naar Londen te gaan en aanvaardde er een betrekking in een psychiatrische inrichting. Tegen de zin van haar moe der woonde ze er niet in de Zweedse ambassade, zoals oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen, doch bij een vriendin, Catherina Boyle, wier ouders rijk zijn en zich veel in de Londense society bewegen. Hierdoor ontving ze vele invitaties voor bals en recepties en bij een bezoek aan een cabaret maakte ze kennis met de 25-jarige pia nist Robin Douglas-Home, neef van de graaf van Home, leider van de fractie der conservatieven in het Hogerhuis. Robins' vader is hoofd van de pers afdeling van het leger in Schotland en allerminst een rijk man. Robin is pia nist in zijn vrije tijd. Hij werkt bij een advertentiebureau, waar hij 50 pond sterling per maand verdient, 's Avonds speelt hij en toen hij prinses Margare the leerde kennen, was hij geëngageerd in de cocktailbar van het luxueuze Berkeley Hotel, waar hij tot twaalf uur jazz- en andere amusementsmuziek ten beste geeft. Hij weet nog niet, welk beroep hij tenslotte zal kiezen, dat van advertentieman of dat van pianist. Toen de hertog van Kent ter gele genheid van zijn eenentwintigste ver jaardag een bal gaf, verscheen Marga rethe er met Robin. Aldus kwam de idylle ter kennis van prinses Sybille. Deze liet Margarethe weten, dat ze onmiddellijk naar huis moest komen, hetgeen ze na een aanvankelijke aar zeling deed. Ze had zich er rekenschap Robin Douglas-Home, de 25-jarige pianist, niet da eerste de beste, maar arm. van gegeven, haar haft aan Robin ver pand te hebben. Nauwelijks was ze in Stockholm aangekomen, of prinses Sybille ontving een brief van Robin, waarin die officieel om Margarethes hand vroeg. Enkele dagen later gaf de Zweedse ambassade een communiqué uit, waar in gesproken werd van „een onschul dig incidentje" en voorts de medede ling stond, dat Robin een weigerend antwoord had ontvangen. Maar kort daarna gaf de ambassadeur te kennen, nadat bekend was geworden, dat Ro bin voor de tweede maal geschreven had: het is niet onmogelijk, dat het antwoord nu enigszins anders zal lui den. Zowel de Zweedse als de Engelse pers heeft zich uitvoerig met de idylle tussen de prinses en de pia nist beziggehouden. Over het alge meen is men het er zowel in Zwe den als in Engeland over eens, dat een man, die een vrouw ten huwelijk vraagt, in staat moet zijn, haar be hoorlijk te onderhouden. De ambas sadeur van Zweden te Londen, druk te de mening van velen uit, toen hij verklaarde: Mr Robin Douglas-Ho me zal toch niet verwachten, dat de prinses hem onderhouden zal. Hij dient er rekening mede te houden dat, in tegenstelling met wat vaak gedacht wordt, onze prinsessen niet rijk zijn. K. H. ui te cof' !>0f' ,a r"1 iff,"' n ac*1 Af> va1* 40°' nfi* 1)9'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3