I Exqw*efl ÖÉiiSl NIEUW BEDRIJFSPAND VAN DE SHELL G i Regeringsbeslis sing leidt tot overcompensatie Rotterdamse Graanmarkt SPOEL OM die melkfles DE VLOEK Nationalisme in het Midden-Oosten (5) Kloof van wantrouwen en verdachtmaking houdt Turken en Grieken gescheiden D loeilampjes Vredestein Autobanden behaalde hoser bedrijfsoverschot Zonnepriester Voettochten voor Eindexamenkandiaten Administratief middelpunt was nodig Duitser knoeide bij export van spek VB ZATERDAG 18 MEI 1957 PAGINA OP HEËL CYPRUS is er niets „Cyprisch" te vin den, behalve dan de naam van het eiland. Dat heeft me wel 't meeste getroffen van al het geen ik bij mijn bezoek aan dit prachtig helaas echter belegerd eiland heb gezien. Dat is ook de kern van het probleem, dat de politici van de NATO ver bijsterd. „Britten moeten blijven" Kans alweer gemist? door de RT. HON. ANTHONY NUTTING Minder nationale trots Nog niet te laat Initiatief van Pax Christi AFTREDEN GEVRAAGD VAN WETHOUDER isffSt :n I I.i li Bayonne EERSTE MAANDEN VAN 1957 STEMMEN TOT TEVREDEN HEID GEVAARLIJKE BRAND BIJ AAGRUNOL Drie brandweerlieden gewond (Van onze correspondent) K. A. B.: GEEN JUBEL GEEN KLACHT N.V.V.: BESLISSING NIET ONREDELIJK Centraal gebouw Mozaiek POLITIE MOEST OP AUTO SCHIETEN Nachtelijke dief stopte niet ACTIVITEIT VIEL NIET TEGEN enift Als u het metéén doet, gaat 't makkelijk en goed t van de door GORDON MAC CREAGH Zes maanden gevangenisstraf geëist ij. VAN VERDUISTERING VERDACHT te, Cyprus: opvoeden tot eenheid! Op Cyprus Is men óf Griek óf Turk. De afgrond van wantrouwen en ver dachtmakingen, die de twee ge meenschappen op het eiland geschei den houdt, is diep en breed. De 400000 Grieken willen Enosis aansluiting bij Griekenland. De 120.000 Turken willen leven onder de Britse of Turkse vlag; in geen geval onder de Griekse. In een dergelijke situatie is zelf-beschikking een waardeloze, be drieglijke frase. Vandaar de Turkse belangstelling voor de idee van een verdeling. MENDERES, de Turkse premier, heeft In ieder geval duidelijk gemaakt, dat de Turken het liefst zouden zien, dat de Britten op het eiland blijven en dit ook verder besturen. Maar als zij dit niet kunnen en er toch zelf-beschikking van moet komen, dan moet het volgens de Turken zelfbeschikking voor beide gemeenschappen zijn m.a.w ver deling .Het tragische is, dat Groot- Brittannië aan dit idee het oor heeft geleend als prijs voor een aanvaar ding door de Turken van een consti tutie, die bij een Griek-Cyprische meerderheid voorziet in zelf-regering. Nu weet iedere Britse bestuursamb tenaar op het eiland van de gou verneur tot en met de laagste man dat verdeling tets onuitvoerbaars is, zelfs wanneer er een drastische „overplaatsing" van de bevolking zou plaats vinden. De Grieken zullen een dergelijke verdeling in ieder geval n ietaccepteren. Zij zou derhalve moeten worden opgelegd. Een dergelijke politiek zou leiden tot een herhaling var» de geschiede nis van 1948, toen de Arabieren te gen Israel in actie kwamen. En zelfs als dat niet het geval zou zijn. zou een verdeling per definitie een nieuwe Internationale grens creëren dwars over een eiland, waar de plaatselijke geschillen en de onder linge tweedrachten toch al zo vaak het kookpunt naderen. Elk plaatse lijk incident zou dan een grens-inci- dent worden met alle internationale oorlogsrisico's van dien. WAT NODIG IS, wat werkelijk bróódncdig op Cyprus is, dat is een oplossing, die op de een of andere manier het verdeelde ei land ver-eent en niet verder ver deelt. Nodig zijn enkele Cyprische organen, die alles in het werk stel len om de sfeer van verbittering tus sen Turken en Grieken te verbe teren, die een gezonde zin voor on verdeelde, gemeenschappelijke onaf hankelijkheid aankweken. Dat zou voor de Turken de beste garantie zijn tegen een eventuele toekomstige Enosis, waardoor Cyprus in Griekse handen komt. Dat zou ook de beste garantie zijn, dat er niet nog eens een Turkse minderheid overzee van Athene uit geregeerd gaat worden. HOE KAN MEN dit bereiken? Het antwoord op deze vraag hangt af van de wijze, waarop Groot- Brittannië, Griekenland en Turkije gebruik maken van de gelegenheid, geboden door de wapenstilstand van de EOKA en de vrijlating van Maka- rios. Welke oplossing we ook willen bereiken, we hebben de medewerking van de Griekse Cyprioten nodig; en die medewerking had men nimmer kunnen verkrijgen met Makarios als gijzelaar-martelaar op de Seychellen. Vandaar dat het heel juist was gezien om Makarios vrij te laten op voor waarde, dat hij de gewelddaden zou veroordelen. En toch hebben wij, vol gens mijn mening, de kans gemist door hem niet rechtstreeks naar Lon den te brengen voor onderhandelin gen over de constitutie. Men kan Makarios natuurlijk niet toestaan, dat hij op het ogenblik naar Cyprus terugkeert. Welke emo ties en opwinding zou dit immers niet veroorzaken? Maar de wijze, waarop de Britten hem hebben vrij gelaten, heeft hem in een positie ge plaatst waarin hij de plaats kan be palen voor de onderhandelingen, die wij op de een of andere dag toch zul len moeten gaan voeren. De Britse regering heeft die gehele kwestie van de onderhandelingen bijzonder on handig „gespeeld" en daarmee heeft zij het initiatief -"eer in handen van Makarios gelaten. Zij moet zelfs nu nog pogen Makarios in Londen aan de conferentietafel te krijgen en dan niet alléén, maar tezamen met de leiders van de Turkse minderheid. IN MIJN gesprekken met Grieks- Cypriotische leiders burgemees ters, gemeenteraadsleden en jour nalisten is het mij duidelijk gewor den, dat er een zekere bereidwillig heid is om het denkbeeld van een ge sprek in Londen et de Turken te accepteren. De werkelijke moeilijk heid schuilt meer in het doel en de draagwijdte van een dergelijke con ferentie. Even grondig als zij het over al het andere oneens zijn, stemmen Grieken en Turken op één punt over een: dat zelf-beschikking niet ge scheiden kan worden van zelf-be- stuur. En toch is dat nu precies datgene, waar we naar toe moeten, als we tenminste willen vermijden, dat de impasse, die de weg blokkeert naar de schepping van een Cyprische regering en parlement, waarin Griek se en Turkse ministers en afgevaar digden broederlijk samenwerken, blijft voortduren. De Britse regering moet alles in het werk stellen om van de Griekse Cyprioten medewerking te krijgen bij de totstandkoming van een con stitutie volgens de door de Turken reeds aanvaarde voorstellen van Lord Hadcliffe. Tegelijkertijd moet door alle partijen worden aanvaard, dat het niet bepaald een praktische politiek is om nu al een bepaalde tijdslimiet voor zelf-beschikking vast te stellen. Die kwestie moet voorlo pig in de ijskast worden gezet, tot dat een Cyprisch parlement en een Cyprische regering de kans hebben gehad opbouwend werk te doen. AT betekent dat de Turken hun „Verdeling!" en de Grieken hun „Enosis!" maar moeten vergeten anders gezegd, dat beide partijen maar een beetje minder moeten denken aan hun nationale trots en een beetje meer aan Cyprus. Laat mij hier, tussen haakjes, even aan toevoegen, dat de Amerikaanse regering dan wel wat minder bang moet zijn om Athene te overreden de eis van annexatie van Cyprus te laten vallen. Als Sir John Harding, de Britse gouverneur van Cyprus, inderdaad de stemming van „Londen" weer spiegelt, dan kan worden gezegd, dat de Britse regering er in alle op rechtheid op uit is de fouten van het verleden te herstellen. Onwille keurig komt men onder de indruk van het gezonde verstand en de op rechtheid van de patriottisch», en on baatzuchtige soldaat, wiens afschuw van conflicten en liefde voor de vrede alleen maar te vergelijken is met de brandende hartstocht van een Eisenhower. Heel speciaal werd ik door één opmerking getroffen. „Je kunt alle overeenkomsten tussen Londen, Athene en Ankara hebben, die je maar wilt" zo zeide hij „maar datgene, wat de toekomst van Cyprus zal bepalen, is de integer heid en de toewijding van de opvoe ders de leraren en onderwijzers op dit eiland". TOT voor kort was er op heel het eiland geen enkele Engelse school voor Cyprioten. Alle Grieken gingen naar Griekse scholen en leerden daar Enosis; alle Turken gingen naar Turkse scholen en leer den daar de Grieken wantrouwen. Nu wordt de nieuwe Engelse school in Nicosia bevolkt met kinderen van beide gemeenschappen, die leren naast elkander te leven. Het is nog niet te laat om dit systeem over heel het eiland door te voerén, om aldus een zin voor eenheid in de opgroeiende gene ratie bij te brengen. Maar de be trokken regeringen en ook Ma karios en de andere volksleiders moeten de onderwijzers en hunzelf de kans geven tot eenheid op te voeden en aldus Cyprus te verlossen. (Copyright Maasbode-pers New York Herald Tribune Inc.). De Nederlandse afdeling van de Pax- Chnistabeweging organiseerde van 10 tot 13 april 1958 in de trant van de studen tenbedevaart naar Chartres een drie daagse voettocht voor alle katholieke eindexamenkandidaten, zowel jongens a-ls meisjes, van middelbare scholen, kweek scholen, kiein-seminarla en technische scholen De bedoeling is ieder jaar onder de paasvakantie vóór het eindexamen deze voettocht voor de abituriënten te herhalen. Het centrum voor volgend jaar ligt in Den Bosch; de deelnemers vertrekken van startplaatsen, in een cirkel van ongeveer 25 tot 30 km. rond Den Bosch. Voor het volgend jaar denkt men aan het (nog niet definitieve) gespreksthema „Zij en hij zijn zoals jij". Het Nederlandse Episcopaat heeft bij schrijven van 31 decembef van het vorige jaar zijn goedkeuring aan' de plannen ge hecht. Het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, de Katholieke rectorenvereniging, de Bond van R.-K. Kweekscholen, de Landelijke Katholieke Actie, de Katholieke Jeugdraad voor Ne derland en de stad 's-Hertogenbosch heb ben hun volledige medewerking voor de verwezenlijking van ^eze voettochten toe gezegd. Een lid van de gemeenteraad van Heeze, de heer H. Trouwen, heeft gisteren, mede namens drie andere raadsleden voorge steld een van de twee wethouders, de heer H. E. te ontslaan. Hij zou via een stroman een schuur van de gemeente hebben ge kocht en deze van gemeente- re ge hebben laten opknappen en doen vervoeren. Na enige discussie over de kwestie, waarbij de wethouder zich verweerde, werd op voorstel van burgemeester M. H. Cox een commissie van onderzoek, bestaande uit vier raadsleden, ingesteld. (Advertentie) Rustig denken M ij n h a r d t's u w t a b I a t ten Mm (Van onze verslaggever.). Op het terrein tussen het Chemisch La boratorium en de weg naar de nieuwe Botlekbrug in Pernis, verheft zich als één machtig blok het onlangs afgebouwde be- drjjfskantoor van de Shell Installaties en Fabrieken „Pernis". Twee en een half jaar geleden werd met de bouw van deze kolos begonnen en a.s. dinsdag zal het officieel in gebruik worden genomen. Op bouwdag 1957 zal Rotterdam, behalve door de opening van het nieuwe Centraal Sta tion en de onthulling van dc plastiek van Naum Gabo aan de Coolsingel, ook door Londen I Twee mannen hebben door de gelegen heid, die een stoplicht hun bood, kans gezien om een aantal gouden staven ter waarde van 200.000 te stelen uit een vrachtauto van de Britse luchtvaart maatschappij, welke wagen op weg was van T onden naar London Airport. Het goud was bestemd voor de bank van Zwitserland en vormde een onderdeel van een grote zending, bestemd voor Praag en Moskpu. Of de deur van de vrachtauto uitnodigend ongesloten was gelaten, vermeldt de historie vooralsnog niet. Londen II Vrijdagochtend werd een vrouw tot een boete van 20 of twee pond sterling veroordeeld, omdat ze de wat wonder lijke sport had bedreven tegen de deur van de ambtswoning van premier Mac- Millan een fles wiin kapot te smijten. Ze had deze verklaring: „Als hij poet atoom bommen mag gooien, dan mag ik mijn wijn-bom wel laten ontploffen tegen zijn deur." Nu, het mag niet van de Britse rechter, terwijl het ook zonde van de kostelijke wijn is. Woerden Het was op 21 mei 1887, dat te Moer- kapelle het huwelijk voltrokken werd tussen Willem van Duyn en Johanna Hoogerdijk. Daar ze beiden nog steeds in een behoorlijke gezondheid verkeren (91 en 90 jaar) is het duidelijk, dat in Woerden, waarheen ze zich in hun lange huwelijksleven via Zwammerdam begaven, binnenkort een platina-bruiloft te vieren staat, hetgeen zelfs in deze tijd nog een grote zeldzaamheid is. De hele stad was er opgetogen van. De 45-jarige Etienne- Caubet was plotse ling, r zeventien jaar afwezigheid te ruggekeerd. Al die tijd had hij in Duitse en Russische concentratiekampen door gebracht. Aan het einde van de oorlog in 1940 had hij zich bij de Poolse ver zetsstrijders aangesloten, was door de Russen gevangen genomen en toen begon de lange tocht langs de kampen in Si berië. Er zijn nog meer Fransen daar, beweerde de gelukkig ontsnapte Frans man. Van de zijde van de centrale werk- I het algemeen die plaatsen waar de hu- De Nederlands-Amerikaansehe Auto- bandenfabriek Vredestein heeft na reser vering van f 1.500.000 (onv.) voor belastin gen over 1956 een bedrijf so verschot ''e- haald van f 4.079.697 (v.J. 3.737.043). ter wijl dividend deelneming f 5.355 (5.320) opbracht. Voor afschrijvingen wordt be stemd f 1.603.288 (1.462.234), terwijl aan het vernieuwingsfonds f 830.930 (914.154) en aan de algemene reserve f 590.000 (300.000) wordt gedoteerd Hierna resteert een wins» van f 1.100.783 (t.065.925). waarnit een dividend van 12 pet (onv.) kan worden uitgekeerd. De voorspoedige ontwikkeling vond ook in 1956 onverminderd voortgang. De om zetstijging ligt, zowel in aantallen en soor ten. als in geldopbrengst over alle afne mersgroepen in binnen- en buitenland ge spreid. Aan de steeds groetende vraag kan worden voldaan door een voortgezette verbetering van de produktiviteit. Verdere perfectionering van de apparatuur blijf; de aandacht houden, hoewel de daarvoor nodige Investeringen hoge eisen stellen aan de liquide middelen. In 1956 beliepen de investeringen f 2.022.000 (2.876.000). De hogere produkttekosten leidden automatisch tot een vermindering van de winstmarge. Dat niettemin het bedrijfs overschot ts gestegen met rond 340. 000 is te danken aan de vergroting der omzet en verbetering van de produktiviteit. De voorraden zijn in 1958 rond f 900.000 lager dan per uit. 1955, de vorderingen namen toe met f 300.000. hetwelk voornamelijk aan de oolitieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten is toe te schrijven. Kredi- teuren daalden met/ 885.000; daarentegen bedroegen de geldmiddelen 3.167.000, hetgeen 1.770.000 meer Is dan per eind 1955. De voorraad banden was per balans datum te laag en dient te worden aange vuld. Zoals reeds eerder werd gemeld, werd besloten de bestaande langlopende lening per 2 jan. 1956 met f 950 000 te verhogen. Van de dochteronderneming S.A. Vrede stein te Brussel werd weer 10 pet dividend ontvangen. De directie meent haar vertrouwen te mogen uitspreken voor 1957, Zij beschikt over een gunstige orderportefeuille, die regelmatig door een groeiende vraag wordt aangevuld. De cijfers over de eerste maanden van 1957 stemmen tot tevreden heid. Men vertrouwt in staat te zijn het goede resultaat van de onderneming te bestendigen. In de kelders van een der gebouwen van de Chemische Fabriek N.V. Aagru- nol aan het Winschoterdiep te Gronin gen heeft gistermiddag een zware brand gewoed, welke door tot nu toe onbe kende oorzaak was ontstaan in een zgn, etherkluis. De bedrijfsbrandweer bestreed 't vuur met 'n poederblusapparaat en de Groningse brandweer, onder leiding van commandant J. Dijkstra, maakte aan vankelijk gebruik van koolzuursneeuw. Men vreesde nl. dat zich in de kelder chemicaliën bevonden, die sterk reage ren op watertoevoeging. Door de zeer sterke rookontwikkeling en de ether- dampen moesten de brandweerlieden werken met rookmaskers. Tijdens de blussingswerkzaamheden werden drie brandweerlieden gewond, te weten F. A. Storor en H. van der Meer, die een steekvlam in het gezicht kregen en W. K. Tiel, die vrij ernstig aan de hand werd gewond. Ze werden overgebracht naar het Academisch zie kenhuis en konden na behandeling naar huis terugkeren. De brand bleef beperkt tot de kelder. De schade kon nog niet pre cies worden geraamd. geversoraanisaties wordt het volgende medegedeeld: „Van werkgeverszijde Is met teleur stelling kennis genomen van de beslis sing, welke de regering op 16 dezer bekend heeft gemaakt met betrekking tot de huurcompensatie. Naar het oordeel van de centrale werkgeversorganisaties leidt de door de regering vastgestelde maat regel tot overcompensatie In het bijzonder In de lagere gemeenteklassen. Bovendien heeft door het gestelde maximum de maatregel een nivellerende werking, welke, gelet op de ontwikkeling van de inkomensverhoudingen, gedurende de laatste jaren sterk moet worden afge keurd. Aangenomen moet worden, dat de uitwerking van deze maatregel leidt tot een verhoging van de loonsom met circa 2,5 procent, dat wil zeggen ongeveer 320 miljoen gulden per jaar (exclusief sociale lasten), waar tegenover staat, dat de door de werknemers op te brengen huurver hoging circa 226 miljoen gulden zal be dragen. Een verruiming In deze mate van de middelen in de consumptieve sfeer acht men van werkgeverszijde een inbreuk op de grondslagen van het beleid, zoals dit neergelegd is in het S.E.R.-advies van november 1956 en tn de regeringsnota van maart 1957. Ernstig teleurgesteld is men er over, dat nog geen beslissing is genomen met betrekking tot een verlaging van de kinderbijslagpremie. Een verlaging van deze premie met tenminste 0,4 procent Is volledig gemotiveerd, gelet op de be schikbare middelen van het kinderbijslag- vereveningsfonds en de verdere te ver wachten premie-ontvangsten en uitke ringen. Deze premieveriaging moet nood zakelijk worden geacht om enig tegen wicht te vormen tegen de thans getroffen te hoge compensatiemaatregel. Uiteraard zullen de werkgevers-organi saties zich nader beraden over de door de regeringsbeslissing geschapen situ atie." Gezien het feit, dat de hele huurver hoging geen gelukkige affaire is, geeft ook de hüurcompensatie geen reden tot jubelen, maar ook niet tot klagen. Dit is het commentaar van de voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, de heer J. A. Middelhuis. Volgens ds heer Middelhuis wordt de huurvorhoging door deze regeringsbeslts- sing wel aardig gecompenseerd, zij het dan, dat het in de ene gemeenteklasse wel iets gunstiger ligt dan in de andere De verwerking van deze bijslag in de lonen kan, volgens de heer Middelhuis, in de toekomst nog wel tot enige moei lijkheden aanleiding geven, omdat dan het verschil in gemeenteklassen een roi mee gaat spelen. Het verschil in loon tus sen de eerste en vijfde gemeenteklasse is thans ongeveer een gulden, hetgeen neerkomt op een verschil van ongeveer twee cent per uur. Door de regerings beslissing komt de tweede gemeentektasse er. volgens hem, het minst gunstig af. Tot de tweede klassegerneenten beho ren, volgens de heer Middelhuis, over ren nogal aan de hoge kant zijn. De heer Middelhuis hoopt, dat de mi nister behalve deze huurbijslag, ook iets zal doen aan de kinderbijslag. Hierom trent zijn, volgens hem, reeds enkele gunstige uitlatingen gedaan en hopelijk zal deze bijslag niet te schriel zijn, waardoor de gezinnen met veel kinde ren in ieder geval nog enig soulaas bij deze kinderbijslag vinden. Namens het N.V V. heeft de heer W. van Tilburg, secretaris, het volgende commentaar gegeven op de regerings beslissing over de looncompensatie in ver band met de aangekondigde huurverho ging. „Het N.V.V. heeft een aantal beden- kipgen tegen de beslissing, o.a. dat de regering met drie toeslagen is gekomen. De vakcentralen hebben op het standpunt van twee toeslagen gestaan en de werk gevers op vijf. Het verschil in de gemeenteklassenafstand is daardoor enigs zins vergroot: zij het gelukkig in min dere mate dan door de werkgevers was voorgesteld. Een andere bedenking is, dat de regering de gehuwde werkende vrou wen uitzondert. Een derde bedenking is gericht tegen het feit, dat de regering bij de vastge stelde bedragen rekening heeft gehouden met een verhoging van de kinderbijslagen, zij het gelukkig niet ten volle. Dit bete kent echter toch wei, dat gezinnen zonder kinderen niet geheel aan hun trek -komen. Wel verheugen wij er ons over, dat de regering de gedachte van de vakcentralen om een loongrens aan te leggen, m.a.w. maximumcompensatie, heeft overgeno men. Dit is een stukje verschuiving ,'an de lasten van de minst bedeelden naar de beter gesitueerden. Dat de regering in haar beslissing op deze wijze dit sociaal motief heeft ingelast, kunnen wij slechts toejuichen en het slotoordeel kan dan ook niet anders zijn. dat hoewel er dus nog bedenkingen zijn. deze beslissing zeker niet als onredelijk mag worden gekenschetst', zo besloot de heer Van Tilburg. dit project In het middelpunt van de be langstelling stellen en zal met de inge bruikneming ervan vele deskundigen op het gebied van de bouw naar zich toe trekken voor een bezoek. Het gebouw werd ontworpen door de architecten C. A. Abspoel en J. J. G. Puissant. Het biedt ruimte aan 700 per sonen, maar heeft met de uitbreidings mogelijkheden wel plaats voor duizend personeelsleden. Met deze bouw is een belangrijke periode van uitbreiding bij de Shell Installaties en Fabrieken „Pernis" afgesloten. De directeur van dit rayon, ir. J. E. Ernste, vertelde ons echter tij dens een gistermiddag gehouden pers conferentie, dat dit Perniscomplex bin nen afzienbare tijd nieuwe uitbreidin gen en vervolmakingen staan te wachten en dat een nieuwe bouwperiode daarmee zal worden ingeluid. Sprekend over dit centrum, dat een der grootste is van de wereld, zei hij, dat van de 47 verspreide administratieve centra er nu 13 waren overgebleven en dat dit getal wel terug gevoerd zou kunnen worden tot 10. Het is een verzamelgebouw geworden, waar van voor de verschillende diensten zo veel mogelijk mensen profiteren. Over de moderne mechanisering van het be drijf zei hij, dat de ongeschoolde arbei der zal moeten verdwijnen. Momenteel heeft men meer Instrumentenmakers dan ongeschoolde werkers op de terreinen rondlopen. Het gebouw is doör de Amsterdamsche Aannemings Maatschappij gebouwd. Het aangeboden. is tien verdiepingen hoog. De enorme wikkeling na de tweede wereldoor maakte het noodzakelijk dat er op j terrein van de Shell een modern een' gebouw zou komen. Het project ligt richting noord-zuid, loodrecht op de y,je die voert naar de Botlekbrug. OP a0 verdiepingen loopt een gang, met weerszijden de kantoor- of andere rU ten. Deze gang wordt op elke eta®?.«en derbroken door een hal, waar de "vjgt en het trappenhuis op uit komen. staat buiten het'terrein van de raff.in8 en rijen, maar het personeel kan via eigen ingahg vanaf dit terrein het B bouw betreden. De gevels van het B bouw, dat een lengte heeft van 115 me een diepte van 15 meter en een h°°8 van 50 meter, bestaan geheel uit kun steen en metselwerk. Het trappenhuis ligt niet in het midd zodat het gebouw in twee duidelijk onderscheiden ongelijke delen is V deeld, waardoor het mogelijk is Brote 8 r delingen bijeen te houden, een ze moderne kantine (met een prachtig u zicht op het industriegebied) in te richt zonder onderbreking, en een grote v alle nieuwe snufjes voorziene tekenz3 in zijn geheel te ontwerpen. In het so terrain hebben de archieven en de repr„n duktie- en fotografische afdelingen e plaats gevonden. Vanaf het ten dele °^8 dekte dakterras heeft men een schtt* rend uitzicht over het raffinaderijge"1 en kan men bij helder weer tot ver het Botlekgebied zien. Een bijzonderheid is de toepassing va8 plastics voor alle koudwaterleidinge rioleringen, vloerbedekking, lichtomë een de een menten, ventilatoren op basis van eigen produkt van Shell Pernis. In hal is een mozaïek aangebracht naar ontwerp van Louis van Roode, dat din» dag a.s. door de gemeente Rotterdam aa de directie van de Raffinaderij zal worde In de nacht van donderdag op vrijdag heeft de staatsmijnpolitie te Geieen de woonwagenbewoner K. uit Boxmeer, een bekende recidivist, aangehouden, toen hij met zijn auto een partij kabel ter waar de van ruim 1000 gulden vervoerde, welke hij op de terreinen van de coke-sfabrieii Emma II zou hebben ontvreemd De po litie had reeds vijf nachten gepost, omdal er al eerder een partij kabel tér waarde van 5000 gulden ontvreemd was en er aanwijzingen waren, dat de daders 'erug zouden komen. Bij zijn aanhouding reed K. met ge doofde lichten en met afgedekte nummer platen. Toen hij aan de sommering om te stoppen niet voldeed, schoot de politie de motor stuk. waarna K. zich liet ar* resteren. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars) De activiteit op onze markt viel deze week niet tegen en vooral op dagen met grote verlagingen waren vooral de omzet ten in Amerikaanse mais van betekenis. In gerst blijven de transitoprijzen zich een stuk goven de maakbare prijzen be wegen, terwijl weliswaar van de Inge klaarde posten flink werd gekocht, doch hiervan nog voldoende te koop bleef. Dat de prijzen dezer partijen zich langzaam in stijgende beweging bevonden, behoeft wel geen betoog. Mais. Platamais disponibel oude oogst werd regelmatig verhandeld en wordt nu hoger gehouden. Ook uit de eerste boten met nieuwe platamais werd een en ander verkocht, waarbij verkopers aan het langste eind trokken. Op aflading waren de prijzen eerder iets gemakkelijker waar aan de lagere vraehtenmarkt wel debet zal zijn. In Amerikaanse yellow mais von den vele transacties plaats zowel in sto mende posities als op het najaar, terwijl op verhogingen de zaken plotseling stag neerden. Ook Z.-Afrika heeft zich nu als verkoper gemeld en deed zaken in yellow flint mei en juni/juli aflading. Ook in mixed tanganykamais en Kon- gomais zijn er enige omzetten op aflading te vermeiden. Gerst blijft het grote consumptie-artikel doch. zoals eerder vermeld, konden wij nog ruimschoots putten uit eerder ge fixeerde partijen. Het betreft hier hoofd zakelijk Platagerst en Russische en Franse gerst, daar van de andere soorten min der voor de invoerrechtverhoging is ge dekt. Op de internationale markt waren zowel Franse gerst als Irakgerst duurder, doch dit had voOr onze markt geen uit werking, ofschoon hiermede in de toe komst wel rekening moet worden gehou den. Haver afbrokkelend voor de N.-Ameri kaanse soorten, waarin zich enige handel ontwikkelde. Platahaver blijft, rekening houdend met het geldende invoerrecht, voor ons te duur, terwijl de vraag voor de ingeklaarde posten matig was. Ook Russische haver op aflading is voor onze markt nog niet Interessant. Franse haver was minder dringend aan de markt, waar aan de Franse Interne vrachtverhogio® wel niet vreemd zullen zijn. ,ge Rogge jager en minder gevraagd. post 2 USA rogge en 3 Canada rogge W41 wtziiuua l woo ponibel werden voor lage prijzen "B - kocht. Op aflading was de activiteit ze gering en wilden verladers water in wijn doen. Milo. Op de latere termijnen als junt/3He en juli/augustus-aflading werd door shippers tegen lagere prijzen verkoCar terwijl de vroegere verschepingen een grote premie bleven houden. Ook omzetten in granlfero en plata millet, prijzen in het voordeel der kopers vo"r voor de latere afscheeptermijnen. at' ds« (Ad» eiïeritle) i IN HET JAAR 1533 Scherp en hoekig steekt een grote uit loper van het gebergte tegen de hemel af, kaal en vol kloven, ver boven de smal le vallei, die reeds hoog tegen de zee spiegel gelegen is en verliest zijn grillige contouren in de eeuwige sneeuwmassa van de Peruviaanse Cordillera. Vierduizend voet boven het kronkelende zilveren lint, dat zich om de bodem der vallei heensingert, en b'ria loodrecht er boven, steekt een geweldige rotsmassa naar voren, als rose en grijsgroen mar mer geaderd en fel afstekend tegen de omringende vaalgrauw® rotsen. Op de uiterste rand van die vooruitste kende rots lag een man.op zijn bulk en tuurde met ogen. zo scherp als die van de boven zijn hoofd rondvlie gende condors. Hij was bruingeel, ver schrompeld en oud.... Onwaarschijnlijk oud. Niemand, wiat, hóé ouden hijzelf was i het1 vergeten. Hij droeg sandalen van ongelooide lama huid en een wijde broek van met de' hand gesponnen lamawol, een bolvormige hoed met oorkleppen van lamavilt en over alles heen een felrode poncho, een gekleurde wollen deken, die als mantel dienst moest doen. Zoals hij daar bewegingloos in de zon lag, moeten de condors hem wel heb ben aangezien voor een grote rode bloed plas op de veelkleurige rots. De oude man stak zijn hoofd vooruit en keek langzaam, omzichtig Iri het rond. Zijn rots was eep prachtige uitkijkpost, die reeds zijn voorvaderen sedert onheuglijke tijden van nut was geweest. Het gebergte drong zich op dat punt als een wig in het landschap. Hard en onwrikbaar had die wig het samenvloeiende water der gletsersneeuw gedwongen een lange om weg van een volle vijf mijl rondom die hindernis te maken e.n dan nogmaals ruim vijf mijlen terug te stromen in een haar speldbocht tot het de zachtere aardlagen bereikte van zijn oorspronkelr' bedding. Achter de man, vlak onder langs de rots, liep een smal pad. Even verder gaap te de zwarte muil van een groot hol in het leisteen. Tegenover hem torende kaal en bar de andere wand van de kloof om- hoög, een halve mijl dichter bij hem dan de stroom daar beneden, de stroom, die de zon nooit zag Aan zijn rechterhand, ver in de diept,e kon hij de oude Inca-stad Cuzco zien lig gen op een minder hoge rotsvlakte, die vierkant en steil uit de omgeving oprees. Hij zag zilveren draden zich langs de berghellingen omlaagkronkelen en bij die stad samenkomen. Nu eens schitterden ze tn het zonlicht, dan weer verdwenen ze beneden hem in vierkante, uit de rotsen gehouwen bassins: de waterleiding van de oude hoofdstad, een bouwwerk, zó mach tig, dat het nu nog de bewondering en afgunst van waterbouwkundigen wekt en dat de dichte bevolking der stad en de omliggende akkers van het nodige water voorzag. Aan zijn rechterhand, ver in de diepte, de van de wig, hoog bóven hem, als de stad ónder hem lag, schuimde als een witte paardestaart een bruisende waterval, waar over een oude legende bestond, die eeuwen lang de verbeelding van de bevolking had geprikkeld. De waterval vormde aan zijn voet een ijskoud meer, dat de bouwmees ters van de Inca's, zes dynastieën vroeger, hadden weten af te tappen en door on deraardse holen en gangen te leiden, zodat het een der waterleidingen der stad voed de. Het overtollige water stroomde over de randen van het meer heen en vormde kleinere plassen en poelen, voordat het tenslotte om de scherpe hoek van de wig heen kletterde in de grondeloze spleet, waarover de oude man zo aandachtig zijn wakende ogen Het gaan. Verderop, voorbij de witte waterval, kronkelde het nauwe pad zich vlak langs de wanden der kloof. Het was uit de rot sen gehouwen en van borstweringen uit ruwe blokken steen voorzien. Het steeg hoger en hoger, wrong zich door tunnels heen en verdween tenslotte tussen de hoge bergpassen. Het was het uitgesleten, goed bewaard gebleven pad naar een mijn, naar een der goudmijnen van de Inca's. De oude man wist niet, waar die mijn lag en hij bekommerde zich er ook niet over: er gens diep in het gebergte; dat was hem genoeg. Zo'n bagatel als goud telde bij hem niet mee. Zijn werk, dat ook het werk van zijn voorvaderen was geweest, bestond in het voorspellen van de toekomst, het lezen der voortekenen, het verklaren der profetieën en hij fungeerde dan ook als raadsman van de Inca's. En op dat ogenblik deed die oude man zijn uiterste best, de gewel dige gebeurtenissen van zijn dagen te be grijpen, te doorvorsen en datgene te ver kondigen, wat voor het volk der Inca's van waarde zou zijn. Huayna Capac, de regerende Inca, was gestorven. Er was burgeroorlog uitgebro ken tussen zijn zoons Huascar en Ata- huallpa. En midden in die strijd was er een vreemd blank volk komen opdagen op vurige dieren uit de zee. een volk dat de stad Caxamarca was binnengetrokken. Nu was er een profetie, die aldus luidde: „Wanneer een blank volk op vurige dieren met fladderende manen en een staart als de waterval zal komen aangereden, dan zullen dat de oude goden zijn, die vrede en overvloed in het uitgeputte land komen herstellen". Deze blanke wezens hadden echter al lerminst als goden gehandeld. Ze hadden Huascar, die hen met open armen had willen onfvangen, overvallen en hem in de kerker geworpen. Ze hadden Atahuall- pa. de laatste der Inca's binnen de ommu ring van Caxamarca gelokt onder belofte van een vrijgeleide, en zij hielden zijn geheiligde persoon nu gevangen En ze verlangden goud. Zouden goden zulk een verering koesteren voor een metaal, dat voor geen enkel nuttig gebruik was aan te wenden en slechts deugde voor ver siering Mamu de profeet, de erfelijke zonnepriester stond voor een onoplosbaar raadsel en toch verwachtte men spoedig en dringend een uitspraak van hem. Hoog tussen de bergpassen daalde een lange lamakaravaan langs het kronkelen de pad omlaag. Ze bracht goud uit de mijnen aan. Goud van een opvallend ros sige kleur, zorgvuldig in kleine zadelzak- ken genaaid; vijfendertig pond op elke lama. Hoeveel lama's er waren, kon hij niet zien. Tachtig, negentig, misschien honderd. Een deel van het losgeld voor de laatste der Inca's. Aan zijn rechterhand, onzichtbaar voor de karavaan, achter de wigvormige rots in de diepte van de nauwe kloof, stonden mensen. Een der partijen bestond slechts uit een handjevol mannen, hoogstens een vijftigtal. Blanke mannen, in glanzende, stalen borstkurassen, stalen geschubde beenbekleding, met stalen helpen op het hoofd. Sommigen droegen stalen degens, anderen pieken met stalen punten; nog weer anderen de vreesaanjagende donder bussen. die vuurspuwend van verre de dood brachten. Geheimzinnige onkwets bare schepselen. Bijna aan goden gelijk. (Wordt vervolgd) Inlandse granen. Gerst vond meer tentie nu de disponibele buitenland®* gerst langzaam duurder wordt. In haGj de gebruikelijke zaken op termijn bij ie lagere prijzen. De koekenmamt liet deze week eev trieste indruk achter. Het prijsveri°0r was bepaald ontmoedigend. De a° Frankrijk afgekondigde invoerstop l5 Argentijnse koeken verhevigde de van Argentinië, met het gevolg. dat prijzen weer een halve gulden zakten vorige week. Speciaal lijnschilfers wer8n nogal wat goedkoper aangeboden en kele afdoeningen vallen hierin wel te n\ei den. Over het algemeen bestaat er veel belangstelling voor dit artikel "P huidige prijzen, het wantrouwen te„ j, over het hele marktverloop remt de a viteit sterk af. LIJnschroot ligt tegen"), de schilfers te duur, zodat de belang8 ling hiervoor vrijwel nihil is. Grondno' schilfers en -schroot konden geen k"p0et vinden. Zonnepitschilfers en werden regelmatig verhandeld op all® ter mijnen en bleven dagelijks lager te k" je In soyaschroot hoort men geen etl „p- zaak, de prijzen gingen niet met de ujt dere koeksoorten mee. Tarwemeel „gt Duitsland dagelijks omzetten, terwijl m roggemeel bij gelijke prijs te duur n' en geen kopers vond. De procureur-generaal van het Arnb^p» se gerechtshof heeft zes maanden .t8ef genisstraf geëist tegen de 27-jarlge ®ü'0rt' A. K„ directeur van een vleesexp j, maatschappij te Groenlo, wegens ver sing van gezondheidscertificaten bÜ export van uit Frankrijk afkomstig naar Duitsland in de loop van 1956- gjg Invoer van spek uit Frankrijk en B8r naar West-Duitsland was wegens heersende veeziekten verboden; sic" ie Nederlands spek, voorzien van d<?" cer' keuringsdienst afgegeven gezondheid® tificaten, werd toegelaten. Verdachte P echter tot twee keer toe Frans speK Duitsland uitgevoerd, onder beschei'" van voor Nederlands spek geldende j ringsbewijzen. De rechtbank te ZutfeP'p de Duitser veroordeeld tot drie ma® j gevangenisstraf met aftrek, intussen oJv hij al een week méér in voorarrest 0 gebracht. Op het verzoek van de za man, jhr mr W. H. de Jonge, stel,. v i" gerechtshof de Duitser onmiddelW vrijheid. „gf Beklaagde gaf toe, valse stukken te ben gebruikt voor de export. ,BJS' De procureur-generaal achtte deze jjjK heid in geschrifte verkeerd en geV?8 om handelspolitieke redenen. Het j,jj. reëel gevaar voor onze export zeide e(j wanneer op deze wijze het vertrou wordt ondermijnd. Een strenge str3je ie ieder geval op haar plaats, meende^,,- procureur-generaal, strenger dan het nis van de rechtbank. De gemeentepolitie te Winscpogi' heeft de vertegenwoordiger G. W. daar aangehouden, die ervan verdacht gelden te hebben verouga?g. van de firma H. N. en G. te Den bjj wélke hij werkzaam was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6