■■a Elinkwijks surplus in geestdrift speelde Feijenoord aan flarden Van Melis midvoor in Oranje-ploeg te Wenen AJAX was in derby-revanche het kampioenschap waard Maar pas in de tweede helft overwon het zijn dode punt Maurits won in eerste ronde van zwaar gehavend Velox Utrechters waren voor de rust al vrij van degradatie-dreigingen EINDHOVEN NAM EEN GOED THUIS-AFSCHEID NIEUWE GOUDEN PLAK VOOR OUDE NAAM Ajax 9 maal kampioen Ajax in de bloem#1 Elinkwijk nog niet Van Rhijn gaat voor Eindhoven spelen BVC Amsterdam gaf niets cadeau School, allure en record St.-Etienne (Rijvers!) Frans voetbalkampioen Landskampioenschap amateurs Sis i MAANDAG 20 MEI 1957 PAGINA. VAN LANSCHOT BEHAALDE NATIONALE GOLFTITEL DAVE SIME LIEP 100 YARDS IN 9,3 SEC. Benauwde eerste helft JOHANSSON HOUDT TITEL NA K.O.-ZEGE OP COOPER Herboren BESLISSINGEN GEVALL WILLEM II, EINDHOVEN EN...DE RECHTER! /sWiSi (Van on/.- verslaggever). UTRECHT, zondag De Utrechtse kampioenen van het vorige jaar hebben zich eerst vanmiddag van degradatie kunnen vrijwaren. De verrassend grote 51 zege op Feijenoord was hiervoor ruim voldoende. Laten we beginnen met te vertellen, dat de Rotterdammers niet verzaakt hebben aan hetgeen men de „sportieve plicht" belieft te noemen. De gehavende ploeg Bak en Moulijn ontbraken nu ook nog heeft heus voor een beter resultaat geknokt, maar het spel van Elinkwijk ligt Feijenoord nu eenmaal niet. De tackle van de Utrechters is juist iets te hard, hun schouderduw juist iets te fors voor de „streamline" van de Rotterdamse virtuozen. Niettemin waagde Cor van der Gijp zich meermalen aan een levensgevaarlijk duel met het houweel dat Gademans heet en ook de actieve Meerman riskeerite meer dan eens zijn dure benen. Natuurlijk konden de Rotterdammers niet die mentale kracht, die onblusbare geestdrift opbrengen, waarmee de Utrechters de grasmat opmarcheerden. Die spelelementen zou Feijenoord ook niet nodig gehad hebben tegen deze tech nisch veel mindere ploeg, als Elinkwijk vanmiddag niet zo'n verbazing wekkende snelle en slagvaardige voorhoede in het veld had gebracht. Die Utrechtse offensieve linie speelde voor rust de weinig zelfverzekerde ver dediging van de gasten compleet duizelig. Het begin was voor de Rotterdammers. Zij snelden met veel gemak en bijzonder lichtvoetig op het doel van Van der Schil den af, maar het zat hen niet mes. Schou ten schoot een eentimetertje naast de paal en Meerman zou even later tóch scoren, toen de bal inclusief zijn benen door Gade mans werden weggemaaid. Eerst na 10 minuten kwam Elinkwijk er| aan te pas. Dat was voornamelijk !e dan ken aan het zwoegen van zijn halfspelers Kreijgermaat en Westers, die onvermoei baar overal daar opdoken, waar de bal was. Zij joegen Elinkwijk uit het defensief naar voren en steeds weer waren hun verre, overigens lang niet nauwkeurige trappen, het begin van een gevaarlijke situatie. Bij Elinkwijk lukte het vandaag wel. In De heer W. van Lanschot is gisteren amateur-golfkampioen van Nederland ge worden. In de finale van het titeltoernooi, dat te Deventer werd gehouden, versloeg hij H. W. Jordaan met 4/2. De uitslagen van de demi-finales waren: H. W. Jordaan wint van B. Hijlkema met 2/1; W. van Lanschot wint van A. F. Knappert met 5/4. JAN VONK, twee go-als de voorhoede wisten de spelers elkaar goed te vin-den e-n daar de Rotterdamse verdedi ging met Ketkum als een zwakke spil be paald niet o-nneembaar was, ontstonden er tussen de 15de en de 40ste minuut vier goals. Nummer één scoorde Klein, op de grond liggend, uit een corner. Jan Vonk zorg de voor 20 door een vrije trap van 25 me ter afstand ineens laag en hard in te knallen Wim de Jongh was met een beheerst boo-g- balletje de auteur voor de derde goal en Jan Vonk drukte n-a een snelle switch me' Klein door tot 40. Die grote achterstand kon-den de Rot terdammers toch maar moeilijk verwer ken en in de tweede helft hebben zij alles geprobeerd om daar enige verbetering in te brengen. Van het begin af aan togen zij ten aanval en direct al met resultaat Osterholt lanceerde Van der Gijp in de vrije ruimte en diens boogbal was de eersteling van de serie Rotterdamse goals, die nu ongetwijfeld zo>u volgen. Onmiddellijk echter was Elinkwijk een en al waakzaamheid. De ai vermoeide Utrechters verhieven zich van het fluweel waa-ro-p zij rustig dachten plaats te kun nen nemen en ogenblikkelijk maakten zij zich op voor een gevecht op de eigen backlinie. Dat gevecht kwam. Aangevoerd door Osterholt en V. Woerden ging Feijenoord in de slag. Schoten van Van der Gijp. Meerman en De Kreek gingen naast, over of vonden Va-n der Schilden in hun baan. maar al-s back Onink in de 20ste minuut het schot van Osterholt niet op de doellijn had gekeerd, dan zo-u diie Utrechtse over winning nog in gevaar gekomen zijn. He-t doelpunt, waarvoor Feijenoord vocht, kwam aan de andere kant. Renier Kreijermaat drong alleen, helemaal al leen uit de verdediging naar voren Op enkele meters van het doel, met de ge hele in allerijl teruggesneld® Rotterdam se defensie op zijn hielen, bracht hij do bal voor de vrijstaande De Jon-gh en dat betekende 51 in de 35s-te minuut. Toen mocht Elinkwijk de vlag u'tsteken Op Feijen-o-ord, het zo gevreesde en be duchte Feijenoord, was de overwinning behaald, nodig om een verblijf in de Ere divisie te prolongeren. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, zondag. Eindhoven heeft voor een goed thuis-afscheid van de Ere-divisie gezorgd! De Brabanders hebben n.I, kans gezien om, hoewel de degradatie nu vast stond, het nog altijd hoog genoteerde Enschede een verdiende 32 nederlaag toe te dienen. De Twentenaren maakten de psychologische vergissing de Eindhovenaren te onderschatten en zij spanden zich dan ook niet bijster in. Bovendien onder vond de Brabantse aanval een krachtige versterking door het opstellen van Frans Tebak, de linksback, als middenvoor. De oud-international maakte een succesvol debuut als aanvaller vorige week tegen BW. kampioen Ajax met de gelijkmaker. Het is vrijwel zeker, dat de sedert enige jaren in Frankrijk voetballende Wassenaarse restaurateurszoon Piet van Rhijn, die bij zijn club Valenciennes weg wil en in Nederland wil gaan spelen, ge contracteerd zal worden door het zo pas gedegradeerde Eindhoven, dat vast van plan is om het verloren terrein in de Ere-divisie terug te veroveren. Er is reeds overleg in een ver gevorderd sta dium en Eindhoven gaat volgende week naar Frankrijk om een wedstrijd tegen Valenciennes-te spelen. Over de trans fer-som voor Van Rhijn is nog niets be kend. Ook stelt Eindhoven pogingen in het werk om bij Rapid JC zijn vroegere mid denvoor Noud van Melis terug te kopen. Van Melis zou wei graag weer in Eind hoven willen spelen en Rapid heeft in de Helmondiaan Hollink reeds een nieuwe middenvoor gekocht. Ook is contact opgenomen inzake de vroegere VVV-rechtsbuiten Sijbers (via NEC thans VSV) en de eveneens vroeger in VVV spelende Driessen (thans NEC); in ieder geval zit Eindhoven niet bij de pakken neer. De Brabanders startten direct met een '-rachtig offensief, maar doelman Van der Vint was bij schoten van Feijen en Slaats tot grootste struikelblok. Enschede kon '.ich slechts met moeite staande houden tegen deze overvloed van Zuidelijk tem- oerament en het kon zelfs tot een enkele iporadische uitval komen. Lenstra had veel moeite op het gladde veld op de been te blijven en scheen zich niet te willen vermoeien. Wel deelde hij prachtige passes aan zijn mede-voorwaartsen uit, maar al leen Voges wist tot een gevaarlijk schot te komen, (jat Heyink echter onschadelijk ton maken. In de 39e minuut nam Eindhoven ver diend een voorsprong, toen na een com binatie van Tebak en Van Rooy, Snoek tegen de lat kopte, waarna Tielens de bal in het verlaten doel kon plaatsen, (1—0). De Sportclub bleef in het zelfde onge ïnteresseerde spelletje volharden en als Eindhoven beter had geschoten was het met een grotere voorsprong de rust inge gaan. Nu moest het wachten tot de 10e minuut van de tweede helft voordat Tie lens na een combinatie met Tebak de stand op 20 kon brengen. De strijd werd hierna harder, waartegen scheidsrechter Aussum te lankmoedig op trad. Enschede startte toen met een fel tegenoffensief en zelfs Lenstra werd ac tiever. In de 22e minuut nam Voges een vrije schop, die door keeper Heyink niet klemvast werd gestopt. Hij liet de bal glippen en Moddejonge Jr. kon de bal daarna in het verlaten doel plaatsen. (21). Het Brabantse doel werd nu onder zwa re druk gezet, maar terwijl de gelijkma ker in de lucht zat, viel de beslissing aan de andere zijde. Bij een uitval van Eind hoven ontfutselde Snoek de bal aan Bus- schers, waarna hij een pass aan Tielens gaf, die met een hard schot zijn hattrick scoorde. (3-1). Twee minuten voor tijd zag Moddejonge jr. na een handige combinatie met Lenstra en Feldmann nog kans om de score tot 3-2 te verkleinen. Maar verder liet Eindhoven het toch niet komen, zodat in ieder geval het afscheid op eigen veld van de hoogste voetbalafdeling uitstekend was. En tevens vielen ook de twee andere beslissingen: Willem II e0 Eindhoven degraderen naar de Eer; ste divisie, omdat de winst die ztl in dit weekend boekten, hen niet meer kon helpen. Elinkwijk won namelijk ook en bereikte daardoor een totaal aantal punten, waarte gen de beide Brabantse ex-kam pioenen, clubs met een roemrucht verleden, niet meer op kunnen. WU zijn er echter van overtuigd, dat zowel Eindhoven als Willem II vol gend jaar stérker terug zullen komen! Ajax vierde zijn triomf in eigen stad en de revanche in de derby tegen Amsterdam was inderdaad een kampioenschap waard. Een re vanche na een 10 achterstand, maar tenslotte toch nog met de in drukwekkende cijfers 1—5 bevoch ten. Dat bezorgde de Ajaxieden tevens de beste doelcijfers van deze competitie: 6239 uit 33 wedstrij den, waarvan zij er 21 wonnen, gelijk speelden en 7 verloren, in derdaad een „rapport" een kam pioen waardig. En hoe wonderlijk eigenlijk voet bal is, bewees Elinkwijk, dat <je slecht, althans zeer onregelmatig finishende sterren-ploeg van Feije noord met 51 op een zware re vanche-nederlaag trakteerde. Elink wijk vocht hier inderdaad voor zijn behoud en het verwierf er dat ook mee, want het werd nu voor Wil lem II en Eindhoven onbereikbaar, zelfs als sleepte dan Willem II bi] Rapid JC nog een halve- en Eind hoven tegen Enschede zelfs een hele revanche uit het vuur. Alle drie tegen de degradatie vechtende clubs profiteerden hier van het feit. dat er voor haar tegenstanders niets meer op het spel stond. En deze gelijkheid in kansen was billijk. En toch.zal Elinkwijk de laat ste wedstrijd over twee weken tegen.Willem II zelf (in Til burg!), nog minstens gelijk moeten spelen, willen de Utrechtenaren ook buiten schot van alle nog theore tische, door bepaalde rechterlijke uitspraken ingegeven, groene-tafel- verrassingen met betrekking tot de affaire-Kruin geraken. Door de kampioens-triomf van Ajax werd het duel tussen Sparta en Fortuna '54 een restant, een nieuw gelijk spel bovendien. Bij de andere restanten een revanche van MVV op BW, dito van NAC op VVV en van NO AD op DOS, alsmede een nieuwe forse score van PSV tegen GVAV. Over twee weken, na Oostenrijk Nederland, worden de laatste wed strijden gespeeld. De stand op de voorlaatste dag luidt dus: Ajax 33 47 62—39 Fortuna '54 33 43 73—46 MVV 33 40 51—35 Sportcl. Enschede 33 39 7445 Feijenoord33 38 77—56 PSV 33 37 8667 Sparta 33 36 65—57 NAC 33 36 58—57 VVV33 36 48—52 Rapid JC 33 33 63—60 DOS 33 33 75—74 NOAD 33 31 53—62 Amsterdam 33 29 47—56 GVAV 33 28 50—63 BW 33 24 67—65 Elinkwijk 33 24 52—83 Willem II 33 20 55—79 Eindhoven 33 20 3576 Het Nederlands Elftal, dat op zondag 26 mei te Wenen voor &c voorronden van het toernooi om het Wereldkampioenschap voetb3 1958, tegen Oostenrijk zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Ajax). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) efl Klaassens (VVV). Voor: Van der Kuil (Ajax), Van Wissen (MVV), Van Melis (Rapid JC), Wilkes (VVV) en Carlier (Fortuna '54). Reserves: De Munck (Fortuna '54), Walhout (Noad), Van Gee* (Scheveningen HS). Noot van de Sportredactie: Voor de vierde maal Dave Sime, de bekende Amerikaanse sprinter, wereldrecordhouder op 220 yards en 200 meter met 20 sec. en 220 yards en 200 meter horden met 22,2 sec., heeft tij dens wedstrijden te Raleigh (Noord-Caro- lina) voor de vierde maal het wereld record op de 100 yards geëgaliseerd. Hij liep de afstand in 9,3 seconde Een der tijdwaarnemers drukte 9,2 sec. voor hem af. Mede-recordhouders zijn de Ame- rikanen Meivin Patton, Jim Golliday, Leamon King en de Australiër Hector Hogan. zij De K.C. heeft dus het „avontuur" met Van Geen niet aangedu fd want formeerde de ploeg voor Wenen precies zoals zij de oefenwedstrijd tegen United speelde (uitgezonderd Wiersma, die toen niet beschikbaar was). ®*r zonder een aanvals-afmaker zal deze ploeg, hoewel op alle andere plaatsen h8j samenstelling o.i. niet kan worden aangevochten, het tegen de harde Oostenrijk moeilijk genoeg krijgen. In vergelijking met het elftal dat tegen België speelde, is de van ziekte her stelde Notermans terug op de rechtshalfplaats. Dat bood de gelegenheid zijn waarnemer Van Wissen nu als rechtsbinnen op te stellen. In de voorhoedf zijn drie spelers vervangen. Het motortje Bosselaar, zo lang reeds aan revi51 toe, ligt nu in het ziekbed uit te rusten van al het zware werk dat hij in ,e, afgelopen twee jaar heeft verzet. Van Wissen vervangt hem. Noud van viert zijn rentree in het hem vertrouwde Oranje-shirt (1950—1953) als opvo'2" van Cor van der Gijp, terwijl de weer in vorm bevonden Faas Wilkes lidks' binnen in plaats van Timmermans speelt. Of deze aanvalslinie het er beter af zal brengen dan die, welke eerder in seizoen (dat in Wenen wordt, afgesloten) tegen Zwitsers, Belgen, Denen, SPair jaarden, Luxemburgers, Duitsers en weer Belgen heeft gespeeld staat nog bezien I N.R De reserves gaan mee voor het geval er tijdens de reis of hoe dan voor de wedstrijd een speler ziek of anderszins verhinderd tot spelen worden. Is de wedstrijd eenmaal begonnen, dan worden, zoals de bepaling vo°r alle wedstrijden in het toernooi om het Wereldkampioenschap geldt geea vallers meer toegestaan. te ook zo11 (Van onze speciale verslaggever) N OLYMPISCH STADION, zondag. OU, DAT WAS HET DAN! AmsterdamAjax in een Olympisch Stadion, dat met ruim 50.000 mensen was bezet, waar voor Ajax een (record-) lands titel viel te verdienen, alsmede ook een wraak-oefening kon worden uitgevoerd, omdat Ajax er nog nooit in was geslaagd de Zwarte Schapen een kopje kleiner te maken. Heel wat ingrediënten dus om van deze puur-Amsterdamse wedstrijd een Hitchcock-thriller te maken. En dat is die ontmoeting ook geworden! Want de ontknoping ervan was even spannend als de slot-scènes, die de grote meester van de lugubere films ge woonlijk aan zijn rolprenten weet te geven. Ajax won immers met 51, nadat het bjj rust met I0 had achtergestaan! Alsof de Ajaxieden in de pauze een wonder-elixer hadden genoten, zo „jong" en fris trad de rood-witte ploeg erna aan. Toen was er geen houden meer aan en dirigeerden de Meer-bewoners de Schaapjes willoos ter slachtbank. Ajax was Ere-divisie-kampioen en reeg aan de ketting van acht landstitels een nieuw nationaal kampioenschap. Het negende, en daarmede is de club van Wim Vol kers record-houder geworden van het grootste aantal landstitels. AJAX heeft zondagmiddag een nieuw record gevestigd, door dat het voor de negende maal voetbalkampioen van Nederland werd. Tot nu toe hield het samen ■met H.V.V. het record van acht landstitels (H.V.V. behaalde die alle vöör de eerste wereldoorlog). Ajax is opgericht op 18 maart 1900, kwam in 1902 reeds in de K.N.V.B.-competitie uit en promo veerde In 1910 naar de eerste klas, waaruit het in 1914 weliswaar de gradeerde doch in 1916 kwamen de roodwitten terug, waarbij zij in de afgelopen twee jaren de overgang naar hoofdklasse en eredivisie mee maakten. Ajax, een oer-Amsterdamse club, is een der toonaagevende clubs in het Nederlandse voetbal geworden. Het heeft voor een belangrijk deel de technische scholing ervan ge vormd en beïnvloed, het heeft de „standing" van ons voetbal ver hoogd. Een club van allure. Niet min der dan 16 maal Westelijk afdelings kampioen: in 1918, 19, 21, 27, 30, 31, 32. 34, 35, 36, 37, 39, 46, 47, 50 en 52. En nu voor de negende maal Neder lands kampioen, na de gouden plak ken die achtmaal reeds in 1918, 19, 31. 32, 34, 37, 39 en 47 werden ver overd. Een club die onder het jarenlange voorzitterschap van Marius Kool haas en onder de training van Jack Reynolds in alle opzichten in ons voetbal „school" maakte. En geen wonder, dat deze club ook talrijke internationals aan het Nederlands Elftal heeft geleverd: Fortgens, Buwalda, Hordijk, Brok- mann, Glpffert, Van Dort, De Natris, Delsen, Pelser, De Kruyff, Addicks, De Boer, Volkers, Van Kol, Ande- riessen, Schetters, Mulders, Van Reenen, Van Diepenbeek, Keizer, Blomvliet, Schubert, Van der Lin den, Potharst, Drager, Stroker, Van Dijk, Stoffelen, Boskamp, Michels, Pieters Graafland en Van der Kuil. Een illustere rij namen, die loopt van de grijze oudheid tot heden! En het is een oud-international: Wim Volkers, die deze grote U'Jb thans leidt, met trainers als Hom- melberg en oud-speler Stroker die de Ajax-school in ere houden. De kampioenen op de schouders der supporters. Zonder Bleyenberg en Michels trad Ajax zijn tegen standers tegemoet. Midvoor Den Edel en rechtsbinnen Ouderland konden echter in de eerste helft hun draal niet vinden en alles wat Piet „enfant terri ble" Van der Kuil hun presenteerde, werd niet benut. Bovendien bleef de gehele Ajax-ploeg in die periode let terlijk onder Am- sterdams peil, zo- ge VAN DIJK, dat het geen ver aanvoerder van wondering behoefde kampioens-Aj ax wekken, dat de Zwarte Schapen de eerste 45 minuten merendeels met vaak knap combi natiespel de weide voor het Ajax doel afgraasden. Maar ook Amsterdam miste een „doorbijter", omdat midvoor Baselaar het volkomen moest afleggen tegen spil Anderiesen. Het meeste on heil werd dan ook gesticht door Feijen- Weenink en Vonhoff; deze laatste wa3 de gangmaker van de Amsterdam-aan val en met zijn fraai gegoochel gaf „Klein Duimpje" de Ajax-aanval „voe ten vol" werk. Ondanks het overwicht van Amster dam, dat speelde als in de beste tijden, had toch ook Ajax reeds in die eerste helft de kansen om de weg naar de titel af te bakenen. Maar vooral Den Edel sprong tot driemaal toe! met kansen om (alleen doelman Visser te genover zich!.), alsof doelpunten hem niet interesseerden. Amsterdam was er wel op gebrand om doelpunten te fabriceren. En in de 24e minuut was het opeens raak. Amsterdam en de Amsterdam-hoek in het stadion hadden overigens zeer terecht reden tot juichen, want het was een prachtgoal. Wiertz bereidde de aanval voor, van Vonhoff kreeg h(j de bal terug, schoof deze opnieuw naar hem en inmiddels had Weenink zich vrij gespeeld. Toen de pass van Vonhoff hem bereikte behoefde de Amsterdam-linksbinnen slechts zijn been op te tillen om Pieters Graaf land kansloos te laten: 10. voor de Meer-bewoners, doch in de 10e minuut kwam er ook werk voor de man van 't score-bord, die nadien nau welijks meer op zijn plaats is geweest. Den Edel „pikte" een pass van Bakker op, gleed langs Wiertz en de Amster dam-goalie Visser kon toen het beroep uitoefenen, dat zijn naam aangeeft: 1—1. Ajax vond door die treffer zijn ge loof terug. De veldmeerderheid werd steeds groter en pas in de 20e minuut kwam van de (omgezette) Amsterdam- aanval (waarin Kick voor Feijen op trad, die na de pauze in de kleedkamer was gebleven) het eerste na-rust-schot. Slechts een kopbal van Tolmeijer bracht Ajax nog benauwenis, doch daarna ging de Ajax-klok luide slaan. Tussen de 77e en de 90e minuut sloeg Ajax geweldig zijn slag. Eerst schoot Schmidt de bal achter Visser, nadat Den Edel de Amsterdam-de fensie versterkt tot acht man! reuze-moeilijkheden had bezorgd en in de laatste drie doelpunten had Ouderland steeds een aandeel. De Ajax—rechtsbinnen stapte eerst over een verdwaalde pass heen en zo kreeg Van der Kuil de kans op een treffer, een beloning voor zijn onver moeid werken (13), vervolgens en vrijwel direct daarop gaf Ouder land in goede schietpositie! de bal terug aan Van der Kuil in bete re positie die opnieuw de armen juichend kon strekken en tenslotte lanceerde Ouderland over het door supporters omzoomde veld een breed- tepass, waarop Schmidt in kop-houding toestormde en Visser wederom kans loos liet: 15. Scheidsrechter Schipper kon er meteen een einde aan blazen. Het was ook drommels mooi geweest De Zweed Ingemar Johansson, kampioen van Europa zwaargewicht, heeft zijn titel behouden door een k.o.-overwinning in de vijfde ronde op zijn uitdager de Brit Henry Cooper. De strijd was vrij gelijk opgegaan toen Johansson, tegen het einde van de vijfde ronde, een zware rechtse stoot op de kin van Cooper plaatste. De Brit ging neer als een blok en werd uitgeteld. Het was precies dezelfde stoot als die waarmee Johansson destijds in de titelmatch tegen de Italiaan Cavlcchi het Europees kam pioenschap won. De scheidsrechter, de Nederlander Berg- stroem, zei dat de twee boksers op zijn lijst een gelijk aantal punten hadden toen de Zweed de eindstoot plaatste. Loek den Edel (uiterst linksopende na rust het schuttersfeest voor Ajax raakte door die achterstand helemaal uit het gewone doen, maar Amsterdam verzuimde door te druk ken. Al scheelde het niet veel of Von hoff drie man omspelen! had Pie ters Graaafland voor de tweede maal tot een net-buiging genoopt. En in paniek stemming bleef Ajax overeind, miste de aansluiting bij de Amsterdam-ploeg toen Van der Kuil over een door de backs besohermd doel schoot en verliet met hangende hoofden de arena om te gaan rusten. Speelde Amsterdam dus voor rust in kampioensvorm, na de thee stak Ajax daarin en toen ging het bij de rood witten van een leien dakje. Corners waren voorlopig nog het goedkoopst De uitslagen van de laatste wedstrijden gespeeld voor de Franse voetbal-competi tie luiden: St.-EtienneRennes 20; Lens RC Paris 20; ReimsLyon 41; NancyMonaco 02; MarseilleToulouse 30; SochauxNice 42; SedanNimes 10; AngersMetz 03; Valenciennes- Strasbourg 01. St.-Etienne heeft met 49 punten het kampioenschap veroverd en het aandeel van Kees Rijvers daarin is volgens de Franse sportpers enorm groot geweest. Daarna volgen Lens (45 pnt.) en Reims (43 pnt.). Nancy sluit met 23 punten de rij (Van onze sport-correspondent) LUTTERADE, zondag. TEN aanschouwen van 2000 bezoekers Is Maurits erin geslaagd zijn eerste wed strijd in de strijd om het landskampioenschap amateurs in een overwinning om te zetten. Men kan erover twisten of de overwinning verdiend is, Maurits was in elk geval niet zo goed op dreef als in zijn laatste wedstrijden en de Utrechters konden door het ontbreken van twee cracks Klinkenberg en een van de Uiterboschen waren absent ook niet op volle toeren draaien. Het tik-tak-spelletje, dat de Geleense ploeg doorgaans weet te demonstreren liep vandaag niet zo gesmeerd. De bezoekers waren doorgaans agressiever en maakten het de Geleense verdediging soms bijzonder lastig. In de eerste helft zat men te vergeefs op een doelpunt te wachten. De Utrechtse defensie kwam met de Geleense aanvallen gemakkelijk klaar, terwijl Muyris aan de andere kant ook niet voor onoplosbare problemen werd gesteld, doordat de Utrechtse binnen- spelers te ver achter bleven. Velox had bepaald pech, toen Uiterbosch een kwar tier voor de rust tegen de paal kogelde. Na de hervatting liep het Maurits-spel vlotter, en toen Kerkofs in de 15e mi nuut een vrije trap kreeg te nemen, brak het uur der victorie van de thuisclub aan. Kerkhofs plaatste het leer ineens in het Utrechtse doel, het bekende muur tje, dat de Utrechtenaren voer het doel van Van Kooten hadden opgetrokken, ten spijt. Kerkhofs legde in de 33e minuut ook de grondslag vc-or het tweede doelpunt var, Maurits. Op zijn dieptepass zette Halderiet de draf erin en kogelde langs de uitlopende Velox-doelman het leer in de touwen 20. De bezoekers kregen door dit nieuwe Geleense doelpunt een morele opdoffer, waardoor hun spel verslapte. Twee minuten voor het einde ondernam Van der Horst een solo ren, die door geen Maurits-speler te stoppen viel en hij besloot deze eenmans actie tenslotte met een verdiend tegenpunt. 21. AJAX KAMPIOENSELFTAL. Staande v.l.n.r. Pieters Graafland, Van Mourik, Visser, Anderiessen, Geelhuizen en Bakker; zittend v.l.n.r. Ouderland, Van der Kuil, Den Edel, Van Dijk en Schmidt; in inzetje de geblesseerden Bleijenberg en Michels. EREDIVISIE ElinkwijkFeijenoord j; Rapid JC—Willem II MVV—BW f 2 EindhovenEnschede GVAV—PSV rjj) SpartaFortuna '54 NAC—VVV 3—; NOAD—DOS rij AmsterdamAjax 1 AJAX DUS KAMPIOEN! Kampioen van de Ere-divis» waarin dit seizoen voor het e.er het Nederlandse topvoetbal bi)ee was gebracht. Voetbal-kampioen va Nederland 1957, zonder dat daarvoo nog, zoals vroeger, een na-coMPe" titie nodig is. Ajax, van harte proficiat! De rood-witte Amsterdamn#®1"- hebben inderdaad bewezen, dat zu de meest constante en. ciënte ploeg van deze competi" hadden. Van het begin af hebben zij hun rol in de kopgroep gespeel"' vele weken hebben zij op de boven ste plaats gestaan en in hun finisn- opmars schudden zij alle concur renten: Feijenoord, Fortuna '5*' MVV en Enschede, een voor een van zich af. Een verdiend kampioen schap, een glanzende nieuwe trofee gevoegd bij de vele, die Ajax reeds veroverde (aan de historie van de club wijden wij op deze pagina nog een woord apart).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4