h V OUXON u n n u u u u n n n HET RIJK UIT DE SCHULD De moderne vrouw kan er met buiten ■iftüt ifüii ypiijPi wèm epage toiletrol m ty te; <éÊm Als de nieuwe PAGE toiletrol héél, heel ver is afgerold, bevat zij nog steeds véél en veel"i meer dan een gewone rol. S, s prijs per rol 40 ISfeï ite pagina! pera«-Pr° Wegenbouwers richten school op NIEUW) TREKT ALTIJD IEDERE DAG fü" SPAAR-EMMERTJES Maar nog moeilijke periode voor de boeg I67S Soekarno's „conceptie" Straaljagers naar de komgronden? ip«l II opwindende a> te IK t NSC WOENSDAG 22 MEI 1957 i tf lrfi SPREEUWENINVASIE IN ENGELAND Samenwerking tussen werk gevers en werknemers WIJZIGING ARKA-BESTUUR voor financiële steun aan verenigingenclubscomité'se.cf. NEDERLANDSCHE BANK Gelderse V.V.V.'s blijven vechten Voor Lentejool? f 5000 BUIT BIJ NIJMEEGSE INBRAAK fluweelzacht - oplosbaar - non irritans Meer dan wélke vorige heeft onze generatie gezonde redenen om melk te drinken. Dagelijks voldoende melk te drinken... Want melk bevat precies die stoffen die uw zenuwstelsel sterken tegen alle spanningen waaraan deze tijd u blootstelt. Die stoffen zijn lecithine en choline - en melk bevat ze in hun zuivere, natuurlijke vorm! Daarom, én om de eiwitten, kalk en vitaminen: neem voldoende melk. Tenminste driekwart kan per dag - voor de beste bescherming in een opwindende tijd! MET MEER MANS s!e£iv, N. 1 V- Jt' Hl1 c 1 I '-T EVENALS DIT gedurende de laatste jaren telkens het geval is geweest, zijn er dit voorjaar duizenden en dui zenden, men spreekt zelfs van honderd duizenden spreeuwen Engeland binnenge komen. Het begint op 'n ware invasie te lijken, 'n intocht van wolken spreeuwen, ■waarbij de horden Hunnen van Attila die indertijd Europa als onder sprink hanen bedolven.* in het niet verzinken. Niemand begrijpt, waarom de spreeuwen van het vasteland van Europa naar Enge land verhuizen. Sommige pessimisten beweren, dat ze er genoeg hebben van al het lawaai en de ook voor spreeuwen on zekere toestanden, er door twee wereld oorlogen veroorzaakt. Maarin Engeland is het toch óók zo rustig niet. Zeker niet in Londen, waar de spreeuwen zich juist vestigen op de rumoerigste punten als b.v. het drukke door het verkeer van de vroege morgen tot de late avond geteisterde Trafalgar Square. Daar vormen ze reeds een gevaar voor de National Gallery en andere, er rond om gegroepeerde, majesteitelijke gebou wen en in 't bijzonder voor 't standbeeld van Nelson. Dat Nelson steeds weer onder de produkten van de spreeuwenheiren bedolven wordt, is de Londenaars tenslotte te bar geworden. Ook zij zijn, evenals alle Engelsen .grote dierenliefhebbers, maar wat de spreeuwen thans doen, kunnen ze niet tolereren. Natuurlijk kreeg niemand het in zijn hoofd de spreeuwen te verdelgen. Maar als alle middelen falen.. Ja, dan zullen we onze lezers beslist mededelen, wat er gebeurd is. Intussen is men nog druk bezig met het beramen van middelen, om de spreeuwen op een niet al te hardhandige wijze te ver jagen Enkele zijn er reeds mislukt. Zo heeft men op de gebouwen grote mon sters van gummi geplaatst, hel beschil derd. Men hoopte, dat de spreeuwen er bang van zouden zijn. Niets er van. Na enkele dagen waren de schrille kleuren achter de eenvormigheid verdwenen van al hetgeen de spreeuwen liever kwijt dan rijk zijn.. Toen kwam een wetenschappelijk man op de gedachte, op 'n wire recorder de angst kreet, het waarschuwingssignaal van de spreeuw voor zijn soortgenoten, nauw keurig na te bootsen en dan, wanneer de spreeuwen zich ter ruste zouden begeven, de kreet opeens door luidspreker te laten weerklinken. Het liet zich de eerste dagen aanzien, dat de man der wetenschap een dave rend succes zou boeken. Echter, na enkele dagen bleven de spreeuwen, die te- voren hals over kop van de daken ver dwenen, rustig doordommelen.. Een poging, om ze met lawaai te ver jagen, liep op niets uit, omdat de bewoners het spoedig niet konden uithouden. Men heeft ook al bepaalde scherpe geu ren geprobeerd. Het bleek dat de spreeu wen te dien aanzien tegen een stootje kunnen of niet over een overgevoelig reukorgaan beschikken. De strijd tegen de spreeuwen, hoe ern stig ook. kreeg spoedig iets belachelijks, In het Lagerhuis heeft iemand voorge steld, het aloude, beproefde middel te proberen, n.l. wat zout op de staart van elke sprefeuw te leggen.. Toen kwam iemand die voorstelde, ten einde raad. om boven Londen enkele hon derden valken los te laten. Hiertegen kwam alles, dat van dieren houdt, in he vig verzet. Op de ambassade van Zuid Afrika, waar men bijzonder veel last van de spreeuwen had, belegde men het dak met aluminium- platen, waardoor men een heel lichte, elektrische stroom liet lopen ,een duizend ste van een Ampère). Dit bleek werkelijk een uitvinding te zijn. De spreeuwen wa ren niet gesteld op dat gemier aan hun pootjes. Maar het is een nog al duur mid del. Inmiddels, op deze wijze kan Nelson niet beschermd worden, of men zou hem een aluminium paraplu moeten geven. Men heeft intussen nog een verschrik kelijk ontdekking gedaan. De Londense lucht en wellicht ook de warmte der lichtreclames doen de spreeuwen naar het schijnt zo goed dat ze een steeds tal rijker kroost krijgen en zelfs tweemaal per jaar gaan broeden.. Werkgevers en werknemers in de we genbouw hebben gisteren besloten samen een machinistenschool in te richten. Men zal pogen nog dit jaar met de bouw van een schoolgebouw te beginnen. De school zal komen te staan aan de Verlengde Maanderweg te Ede, waar thans een pro visorisch opleidingskamp is gevestigd. In 1958 hoopt men het gebouw, bestemd voor ongeveer honderd leerlingen, gereed te hebben. De plannen voor de {jouw zijn reeds' door de regering goedgekeurd. Volledige overeenstemming tussen de werknemersorganisaties en de Ned. Ver. van Wegenbouwers werd ook bereikt om in nauwe commissoriale samenwerking met gelijke zeggenschap en verantwoor delijkheid de verdere vakopleiding in de wegenbouw ter hand te nemen. Hof 1 de bestedingsbeperking de con- tinuït in het wegenbouwwerk ernstig bedreigt en bij ietwat langere duur met moeite en zorg opgeleid personeel zal moeten worden ontslagen, menen de or ganisaties toch tot samenwerking te moe ten overgaan. Ontslag van in de praktijk geroutineerde werkers betekent ernstig verlies aan vakbekwaamheid. De nood zakelijke ontwikkeling van het wegennet zal in de toekomst zware eisen aan het personeel stellen, mede omdat de bestaan de achterstand in de wegenbouw moet worden ingelopen. Daarom dient aan de vakopleiding nog aanmerkelijk meer aan dacht dan in het verleden te worden ge schonken. Reeds bestond samenwerking voor deze vakopleiding. De werknemersorganisaties bleken tijdens de gisteren gehouden ver gadering bereid volledige mede-verant woordelijkheid voor de vakopleidingen te willen dragen. Tegelijk met de thans ge vormde coördinatie zijn de bevoegdheden der diverse commissies nauw omschreven. Bij de Rotterdamse afdeling van de Alg r.-k. Ambtenaarsvereeniging zijn enige wij zigingen in de samenstelling van het be stuur gekomen. Het afdelingsbestuur is thans als volgt samengesteld: Geestelijk adviseur Rector H. F. A. Konijn; voorzitter, mr. G. J. Roelofsen; vice-voorzitter, Fr. Vorsten- bosch; sexretaris, mr. W. J. G. Reumer Oostmaaslaan 111b: penningmeester, J. Nijssen, St.-Lidwinastr. 7b (Schiedam); 2e secretaris, J. H. F. van der Heide; leden M. A. P. van Benthem, en P. H, Houdijk. Het kan voorkomen, dat bij Uw winkelier nog enkele verpakkingen van deze produkten zonder spaaremmertjes in voorraad zijn. Een brief kaartje van Uw winkelier aan Persil Amsterdam en de emmertjes worden hem gebracht. De geldmarkt is in de afgelopen week opnieuw ruimer geworden. De notering callgeld zakte van 3 tot 2% pet, op welk niveau dinsdag nog aanbod bleef bestaan. Vergeleken met enige tijd terug toen te gen 3V2 pet geen geld was te krijgen is de situatie dus belangrijk verbeterd. De stor ting van f 105 miljoen welke vorige week woensdag moest plaatsvinden op het bij de gehouden inschrijvingen toegewezen schatkistpapier heeft ook in het geheel geen storende invloed gehad. Het laat zich aanzien, dat de markt de eerste tijd wat gemakkelijk zal blijven. De banken beginnen de nieuwe periode voor de kasreserve (het percentage is op 6 pet gehandhaafd gebleven) met een sur plus van ongeveer f 50 miljoen. Blijkens de jongste weekstaat van de Ned. Bank belie pen de banksaldi op 20 mei nl. f 353 mil joen. Het R(jk is dank zij de gememoreerde plaatsing van schatkistpapier uit zijn schuld gekomen. Het debetsaldo van f 41.1 miljoen heeft plaats gemaakt voor een te goed van f 24.2 miljoen. Veel is dit welis waar niet, maar als men bedenkt, dat op 20 mei nog f 55 miljoen promessen kwa men te vervallen, valt de stand niet tegen. Intussen doemen echter weer nieuwe zorgen op, want op 1 juni moeten ca. f 90 .miljoen schatkistbiljetten worden afgelost, terwijl aan rente en aflosing op staats schuld f 23 miljoen valt te voldoen. Boven dien naderen de salarisbetalingen voor de ambtenaren alweer. De kans dat binnen kort een nieuwe inschrijving op schatkist papier (de vierde in korte tijd) zal wor den opengesteld is dan ook zeker aanwe zig. De deviezenbeweging heeft in de afgelo pen week een batig saldo opgeleverd van f 9.5 (vorige week f 0.5) miljoen. Het ge halte van de deviezenvoorraad ging voor uit, doordat er f 24.7 miljoen convertibele valuta bijkwamen, waarvan f 17.4 miljoen uit de verrekening in de E.B.U. over april. De netto deviezenreserve bedraagt thans f 761.2 miljoen. De goudvoorraad bleef on veranderd op f 3.049.9 miljoen. Uit de bankbiljettencirculatie is nog f 14.8 (vorige week f 51.0) miljoen terug gevloeid. ORLON en TERLENKA zijn zó ideaal en hebben zulke voor treffelijke eigenschappen dat iedere moderne vrouw er niet meer buiten kan ORLON: licht en luchtig als kashmir en toch warm, in een wip gewassen en zó droog. Italiaanse „fully fashioned" pullover r PI met lange mouw in diverse tinten. 100% High Bulk Orlon. Amerikaanse twinset in Orlon, extra voordelig TERLENKA is blijvend plisséhou- dend, wasbaar, practisch onverslijt baar en kreukherstellend. C&A heeft nu ook Terlenkarokken (met 45 wol) in de nieuwste pas teltinten: bleu, beige, olijf, koraal en grijs maten 36 t/m 44 De vereniging van Islamietische gods dienstleraren in Indonesië heeft gisteren een beroep gedaan op president Soekar no om zün „conceptie", welke o.m. be oogt de vorming van een kabinet, waarin alle partijen zitting hebben, en de instel ling van een nationale raad van advies in te trekken. De godsdienstige Islamietische leiders in Djakarta onderschrijven ten volle de resoluties, welke werden aangenomen op het kortgeleden gehouden congres van godsdienstleraren van geheel Sumatra waarin werd aangedrongen op de forma tie van een kabinet, dat onder leiding van president Soekarno en oud-vice-pre- sident Mohammed Hatta zou moeten staan. Hatta is gisteren in Djakarta terug gekeerd van zijn bezoek aan het opstan dige gebied van Midden-Sumatra, waar hjj uitbundig was ontvangen. De voorzitter van de commissie voor de ontvangst van Hatta, het hoofd der po litie van Midden-Sumatra, verklaarde in een afscheidsboodschap, dat de bevolking van Midden-Sumatra wil „leven en ster ven" met de revolutionaire Bantengraad, die in december in deze provincie de macht in handen heeft genomen. Gezaghebbende kringen hebben giste ren verklaard, dat president Soekarno zou hebben besloten om Muljadi Djojomarto- no (lid van de Masjoemi) te benoe men tot minister van Sociale Zaken, in de plaats van dr. Leimena, die kortgele den tot derde vice-premier werd benoemd. De Mas.ioemi zal Muljadi uit de partij zet ten, ais hij de benoeming aanvaardt. Onderscheidingen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. Lindenbergh, te Anna-Pau- lowna, voorzitter en bestuurslid van land bouworganisaties en tot officier in die orde de gepensioneerde luitenant-kolonel der infanterie C. W. Ekkart, voorzitter van de technische commissie van de Kon. Officiers Schermbond. De tegenstanders van de vestiging van straaljagers op Deelen geven de moed nog steeds niet op. In een vergadering te Oosterbeek van de Gelderse vereni gingen voor vreemdelingenverkeer werd gisteren namelijk medegedeeld, dat van VW-zijde maatregelen worden getrof fen om een landelijke actie te organise ren teneinde voor de bedoelde vliegtui gen een ander terrein te doen aanwij zen, dat de recreatie minder zal scha den. Men denkt in verband daarmede aan de zogenaamde komgronden in de Over-Betuwe. Gelderland bezit op het ogenblik nog 58.600 hectare bos en hakhout en voorts 33.900 hectare heide en woeste grond maar twintig procent daarvan is in be slag genomen voor militaire doeleinden Voorlopig voelt, zoals men weet, mi nister Staf niets voor een andere beslis sing dan die, waarbij Delen als straal- iagerbasis is aangewezen. In een per soonlijk schrijven aan de VVV-bestu- ren heeft hij, naar ir. Van Medenbach de Rooy mededeelde, verklaard, dat het plan móét doorgaan. Tijdens het Lentejoolfeest te Nijmegen is ingebroken in een woning aan de Bijle veldsingel. Uit een schrijfbureau werd een geldkistje gestolen waarin f 5000 zat aan bankbiljetten, een postspaarbank boekje en polissen. Het kistje heeft men leeg teruggevonden op het schoolplein tegenover de Bijleveldsingel. m Nieuwsnieuws, nieuws Hier spant het, daar dreigt het En géén microfoon die verzwijgt het! Melk k «1; i yts? 5->v- Fublikatievan het Nederlands Zuivelbureau 's-Grayenhagt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8