Eerste pachters gaan in 1960 Oostelijk Flevoland bewonen boerderijen worden gebouwd in de vorm van bungalows Nieuwe stap van V.S. inzake ontwapening te verwachten? VERICHR0ME 1 Pauselijke maandintenties van het Apostolaat des Gebeds w Koelhuis-boterprobleem kostte f 30 miljoen in één seizoen WONINGSANERING ALS SOCIAAL VRAAGSTUK O Geslaagde uitzending uit Den Bosch li! nererd- Particuliere werkzaamheid zo groot mogelijk Osservatore over Mindszenty Esso Nederland verlaagt bunkerolieprij zen VRIJDAG 24 MEI 1957 PAGINA 5 A's Groene vlakte 5 Volledig dorpsgebied T elefoon-primeur 500 km weg LANDELIJKE LOON REGELING VOOR WEG VERVOER C. Timmer overleden GEMEENTEAMBTENAREN VAN DE ARKA VER GADERDEN KODAK FILM UITSLAG TOVERBAL ACTIE Weer een prijsvraag STANNI KON NIET TEGEN DE TEMPERATUUR Pakistaans olifantje stierf op zee HOGER HUREN DAN PAS BETERE WONINGEN V|j( (Van onze verslaggever). %v'atig jaar geleden is het volgende week, dat ten behoeve van de inpolde- *i»n de Zuiderzee de Afsluitdijk werd gesloten en de inmiddels voltooide 'ej .®erhieer en Noordoostpolder zijn de trots van onze natie. Oostelijk Flevoland, «esiot1CU* gebied van 54000 ha, wordt, nadat op 13 september 1956 de ringdijk blieft60 Was cn de bemaling intussen ongeveer 20.000 ha grond droog heeft doen ^'0 n,, ontgonnen en in cultuur gebracht. Des'eant 'Het. kte van ongeveer 10 vierkante meter (zodat de druk per vierkante centi r «echts "Q p. CU lil tuituui gtwi nvuvi %e^antische grepptffrees met een gewicht van liefst 12.000 kg en een rups ete,. si r gram bedraagt de bodemdruk van de menselijke voet is staat reeds klaar om straks op de slappe kleigronden zijn verspreidt dadelijk de grond, wat een aan- ^'er),Ve.er 230 gram doen. tOtrk jr^oh'ne van Du'tse makelij hog hesparing op mankrachten ge^ft. Voorlopig zijn voor het eerste begin Ofjj^'Oe tientallen personen bezig met het greppelen uit de hand, een paar eer,wachines graven reeds een drainsleuf op de lichtere gronden en leggen Du'zcn. de gesprekken niet kunnen meeluisteren. Dit systeem kent men wel in Zwitserland en wordt in het algemeen gebruikt, waar geen vlak terrein is voor het leggen van kabels. Voor wat de watervoorziening betreft is in studie een eigen prise d'eau door mid del van dieptewater (kwelwater) in de omgeving van het Veluwerandmeer. Onlangs is in principe besloten een contract te sluiten tot levering van elektrische stroom met de Prov. Geld Electr. Mij. te Arnhem, die op haar beurt, omdat zij daar geen voedingspunt heeft, zal contracteren met de IJsselcentrale. Gezocht wordt naar een oplossing van het probleem der verschillende tarieven. Vooral gewenst, als eventueel de Zuider zeepolders de twaalfde provincie zullen gaan vormen. bleu de Roggebotsluis passeert, kijkt viakte>6 reeds over een grote groene Seen ^ergis u niet, daar worden nog SeteMrf^frouwgewassen voor het gewin Setstla' maar slechts een mengsel van Öe wen haver als stuifgraan; anders gaat j, met het zand spelen, •fhii?! in I960 zullen de pachters ver- ^«iftr, hadat de Cultuurtechnische af- +Van he directie van de Wieringer- Jnpol'rt welke dienst immers de gehele A ]Ae'in.s van het IJsselmeer behoort, «Ie- hd drie jaar in cultuur heeft gehad. &?tyan°opt daarbij koolzaad en graan- Veej Seh te oogsten. Gewassen, die niet te "ors-, Mankracht vergen en met maai- kaar 'achines kunnen worden geoogst, '0 t- 0r men 120 grote machines denkt ?fWZ?tten- Wanneer alles volgens het kfttst ,e programma verloopt, zal de e uitgifte de bedrijven zullen ge- >kft h 22 ha groot zijn in 1969 kun- Gen ats Vinden. cht wordt aan 1900 boerderijen, die SelwVorm van bungalows zullen worden wd en inclusief de stallen e.d. elk 65 ftleer 100.000 gulden kosten. Behalve '"herijen zullen moeten worden ge kt! a: 5000 woningen, ongeveer 60 scho- Mftv Vbgeveer 40 kerken, ongeveer 200 °U«7 en bedrijfspanden, in totaal een «Oo A?.lume, dat in geld uitgedrukt nl. hoftM1 .oen §ulderl meer kost dan de eri-ienbouw. Wordt naar gestreefd de bebouwing Oost öe P°Iher, meer dan in de Noord- tisck 'her het geval is geweest, systema- lijd te laten verlopen, zodat tegelijker- W volledig dorpsgebied met bijbe- <o woonkern zal worden gebouwd, do,, hogelijk zullen ook de kerken in de 'h'em'1 (10 dorpen verdeeld over 4 ge nog voordat tot uitgifte is over- NorA' gebouwd worden. Op tijdelijke •tl d leningen van overheidswege, zoals Noordoostpolder het geval is ge- lapTj ?hllen de kerken in Oostelijk Flevo- A. r P'et kunnen rekenen, naar de heer Stciel-Van Eek, hoofd van de Bouwkundige C0e*el ogi -•ver een en ander nog niet plano Vij Is uitgewerkt, ligt het in de be dat bij Lelystad een haven met As- eterreinen komt. Waterstaatkundige werken heeft kftd Meewerken voor Oostelijk Flevo- «iftj Waarmee in 1950 werd begonnen, tot Sfw 1956 reeds 190 miljoen gulden ge- Van meest noodzakelijk is nu de aanleg kaart 11 Pet van afwateringsleidingen. De 11 ziin voor een belangrijk deel vóór hlijjj 'Halen gebaggerd (ruim 11.000.000 „pke meter), waardoor het water naar krs malen vloeit. De inslibbing is ech- 1-500 nr?nzienHjk en wordt geschat op «ke'rt kubieke meter, terwijl deze nog ®P()ra kg toeneemt. Vijf aannemers hebben to0r c'ht dit slib te verwijderen, waar in/111 nog slechts 6 betrekkelijk kleine bSen!?0lens 'n bedrijf zijn, welk aantal j, nkort sterk wordt uitgebreid. '0 t.is, thans rond 100 km lengte vaart gtavpn gebaggerd. Wat volgt, is het Ahtp Van de kleinere leidingen, de z.g. hl, ,n °ver een lengte van ongeveer 300 Ater rb ij ruim 12 miljoen kubieke Srond verzet moet worden. Daarbij ,aan het graven van kavelsloten tot met de bouw van de eerste arbeiders- verblijven voor circa 600 man in Dronten worden begonnen. Verder ligt het in het voornemen op elke 300 ha een zg. ont- ginningsschuur te bouwen. Uit econo mische overwegingen worden deze schu ren als boerderij gebouwd, zodat zij later op de normale wijze als pachtboerderi.i kunnen worden gebruikt. In hoofdzaak zal het montagebouw zijn. Het bouwtempo van de boerderijenbouw zal bij een nor male gang van zaken en zich aanpassend aan de ontginningswerken, moeten liggen op praktisch één boerderij per werkdag. Per jaar zullen ongeveer 6000 ha in cultuur worden gebracht, hetgeen ook betekent: in de meest ruime zin van ge bouwen voorzien. In de twee nederzettin gen van meer algemene betekenis Lely stad en Dronten moet worden gerekend op een geregelde groei gedurende de gehele opbouwperiode van de polder Volgens sociografen zal per ha één be woner zijn. hetgeen dus neerkomt op een bevolking van 54.000 mensen. Uiteraard kosten ook de nutsvoorzienin gen ais telefoon, water en elektriciteit heel wat hoofdbrekens. Voor wat de tele foon betreft, krijgt Oostelijk Flevoland een primeur met de simofoon, een inrich ting voor selectieve oproep aan een mob i ofooninstallatie, waardoor anderen ftft w-w vail 1UUU 1..WU WW., w WW abii t?eveer 8 miljoen kubieke meter, Nftrt oggebotsluis is men nu ruim een ■%0 iünet wer^ bezig, waarbij rond kubieke meter grond is verzet. Het 'ep aanleggen van wegen, die tezamen heft, nSte van ongeveer 500 km zullen \Vft( e.n> kan eerst beginnen als de af- ïoci,r'"8 van het terrein is verzekerd, ih 7 "Oopt men dit wegenprogramma Oftt laar te realiseren, omdat bij de boca nning en de bouw van woningen en gftftjdcriien reeds van de wegen gebruik 'Uft moet worden. Een probleem ftoiA de slechte toegankelijkheid tot de hierj r, omdat de bodem zo slap is. Om "bzpt1 yerbctering te brengen wordt met Hgte van 1800 km met een inhoud Verbetering nodig voor goederen- vervoeders De bedrijfsgroep wegvervoer van de Ned. Kath. bond van vervoerspersoneel „St.-Raphaël", heeft in Utrecht zfin twee jaarlijkse vergadering gehouden. De voor zitter, de heer A. Molenaar, die een over zicht gaf van de onderhandelin gen over de nieuwe landelijke loonrege ling, zeide, dat de resultaten de bond niet geheel hebben bevredigd. Voor het per sonenvervoer en Van Gend en Loos kon de volledige zes procent worden gereali seerd, in tegenstelling tot het beroeps- goederenvervoer, waar de verhoging be perkt bleef tot drie procent. Er zijn, zeide hij, geen redenen meer om met deze drie procent genoegen te nemen en ook de actie tot uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaarden wordt met kracht voortgezet. Naar zijn mening dienen de secundaire arbeidsvoorwaarden in de loonregeling opgenomen te worden in de vorm van een vakantiebijslag van vier procent en een minimum aantal ver lofdagen van vijftien. Eveneens dient te worden gestreefd naar een c.a.o. voor het wegvervoer. Nu het S.E.R.-advies voor herziening van het rijtijdenbesluit is uitgebracht, waarin het principe van de 48-urige werk week is vastgelegd, vertrouwde de heer Molenaar, dat dit advies spoedig zal wor den opgevolgd. Hij achtte de medewer king van de chauffeurs om overtredingen te voorkomen van groot gewicht. Voorts zal herziening van diverse pensioenvoor zieningen de voortdurende aandacht blij ven vragen. Het ledental van de bedrijfsgroep is ge stegen tot 4529 in 115 afdelingen. Het doofstommenonderwijs hier te lande heeft een verlies geleden. Op 57-jarige leeftijd is namelijk plotseling overleden de heer C. Timmer, directeur van de prot. chr. inrichting voor doofstommenonder wijs Effatha te Voorburg. Sedert 1920 was hij als onderwijzer daaraan verbonden en sinds 1942 was hij er directeur. Hij heeft onder meer een speciale methode ontwor pen voor het taalonderwijs aan doof stommen en was jarenlang hoofdredacteur van het. vakblad, het Nederlands tijd schrift voor doofstommenonderwijs. Ver der was hij o.a. voorzitter van de stich ting „Dovenvreugd". (Van onze correspondent). Tijdens de 32ste jaarvergadering van de groep gemeenteambtenaren van de ARKA. welke gisteren te Breda werd gehouden, wees de heer J. J. Loerakker, voorzitter van deze groep, in het bijzonder op de ministeriële circulaire van 24 januari j.l. Daarin werd paal en perk gesteld aan de gemeentelijke progressiviteit in de rege ling van de kinderbijslag, één van de veroveringen van de ARKA. Hierdoor is een kritieke situatie ont staan en de betreffende gemeentebestu ren hebben dan ook blijk gegeven niet tegemoet te komen aan de ministeriële aandrang, die de gemeentelijke autono mie aantast. De ARKA staat aan de zijde van deze gemeentebesturen. Grote belangstelling heeft de ARKA ook voor de vaststelling van de rechtsposi tiemaatregelen in het kader van de ge meentelijke zelfstandigheid. Nadat de heer Tijssen, burgemeester van Waalwijk, namens de algemene voor zitter van de ARKA de heer Boodt hulde had gebracht voor het werk. dat de hoofdgroep ambtenaren in de 40 jaren dat de ARKA bestaat heeft verricht, hield dr. W. J. J. Dijsselbloem een referaat over de vraag of de loonvorming bij de Overheid moet geschieden door centrale instanties of door onderscheiden over heidsorganen. In Washington is gisteren een bijeen komst gehouden van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad. Dit is een lichaam, dat de president adviseert in zake bewapening en ontwapening. Na afloop van deze bijeenkomst verklaar de Harold Stassen, de Amerikaanse af gevaardigde op de ontwapeningsconfe rentie te Londen, dat hij van plan is naar Londen terug te keren om de be sprekingen, die maandag worden voort gezet, te kunnen bijwonen. In Washington ziet men deze verkla ring als een weerlegging van de ge ruchten, dat de V.S. wel eens zouden kunnen vragen om uitstel van de be sprekingen in Londen. Stassen wilde verder niets zeggen. Drs. J. Bastiaans, ir. C .H. Kluiters, drs. J. A. Launspach en de heer N. Schuur- mans hebben een 125 pagina's tellend pre advies over „sanering als sociaal vraag stuk" opgesteld ten behoeve van de jaar vergadering op 12 en 13 juni van de Ver eniging van dirdëteuren van overheidsor ganen voor sociale arbeid. lijke overheid bereid moet zijn bij sane ring de eigen werkzaamheid van de bur gers zo groot mogelijk te laten. Men wenst anderzijds in de Armenwet een zodanige aanpassing, dat daardoor voor de sanering meer en ruimere mogelijkheden ontstaan, eventueel zelfs door het geven van regels, welke voor sommige groepen onmaat- Drs. Bastiaans is adjunct-directeur van schappelijken dwangmaatregelen inhou- de gemeentelijke dienst voor sociale za ken te Rotterdam; ir. Kluiters is hoofd ingenieur-directeur van de volkshuisves ting en bouwnijverheid in Limburg; drs Launspach stadssocioloog in Arnhem en de heer Schuurmans wethouder van so ciale zaken in 's-Hertogenbosch. De preadviseurs hebben zich beraden over de sociale gevolgen en mogelijkheden van woningsanering (krotopruiming en nieuwbouw) in de stedelijke gebieden. Zij zijn daarbij diep ingegaan op de diverse aspecten van de voorbereiding der sane ringswerkzaamheden in woontechnisch- ruimtelijk en in sociaal-wetenschappelijk opzicht. Veel aandacht werd daarnevens gewijd aan de saneringswijken en haar inwoners. Gesteld wordt, dat de verantwoorde den. Voorts wordt decentralisaie bij sub sidiëring en bij verlenen van bouwvolume wenselijk geacht. Particuliere organen zullen tot saneringswerk moeten worden geactiveerd. Doeltreffende samenwerking tussen deze organen en de overheid is noodzakelijk. Men beveelt op elk der drie bestuursniveaus coördinatiecommissies voor het saneringswerk aan en wenst daarvoor een wettelijke regeling. Voor nieuwe huisvestingsmogelijkheden wordt gedacht aan het inschakelen van particu liere woningbouwcorporaties. In sociaal opzicht zou, naar de mening der preadviseurs, door de „commissie be strijding onmaatschappelijkheid" van het ministerie van Maatschappelijk Werk een belangrijke bijdrage aan het sanerings werk kunnen worden gegeven. omdat de vergaderingen van de natio nale veiligheidsraad geheim zijn. Het was een verrassing, dat de voor zitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford, de bijeenkomst van de raad gedeeltelijk heeft bijgewoond (Na 50 minuten verliet hij de vergade ring om in de subcommissie van de se naat voor toewijzingen verklaringen af te leggen met betrekking tot de defen siebegroting). Eergisteren was immers bekendgemaakt, dat admiraal Radford, die gewoonlijk alle vergaderingen van de nationale veiligheidsraad bijwoont, aan deze bijeenkomst niet zou deelne men omdat hij voor de senaatscommis sie zou verschijnen. In Washington is men over het alge meen van mening, dat president Eisenhower en de nationale veilig heidsraad besloten hebben een krach tige poging te doen om de Sovjet- Unie inzake het ontwapeningsvraag- stuk „halverwege" tegemoet te ko men. Inmiddels heeft de Amerikaanse mi nister van defensie, Charles Wi'son, op een bijeenkomst van de subcommissie voor toewijzingen van de senaat ver klaard, dat er naar zijn mening geen werkelijke grond bestaat om aan te ne men, dat het internationale gevaar ver minderd is. Hij zei, dat het voorstel om de be groting voor defensie voor het komen de fiscale jaar met 2.587 miljoen dollar te besnoeien „in feite neerkomt op een onverstandige weddenschap met de veiligheid van de natie als inzet". Volgens Wilson bestaan er in Europa en het Verre Oosten nog talrijke moei lijke, onopgeloste vraagstukken. „De gevechten in het Midden-Oosten zijn gestaakt maar de problemen in dit ge bied zijn niet opgelost. Tegen de tijd, dat de begroting voor defensie bij het Congres wordt ingediend, kunnen wij geplaatst worden tegenover nieuwe, moeilijke toestanden in het Midden- Oosten of ergens anders", aldus Wilson. Hij besloot met op te merken, dat zijn standpunt gedeeld wordt door de com missie van stafchefs en de ministers van de verschillende departementen van landsverdediging. de rietbcgrociing bevorderd. Verwacht wordt kan volgend jaar In alle gangbare rolfilmformaten. Koop vandaag nog een paar rolletjes j. of beslist morgen! "oor een werkelijk getrouwe weergave van elk onderwerp bi) elk lichtT V E R K R IJ G B A A R B IJ UW FOTOHANDELAAR In een radio-uitzending onder de titel Toverbal-capriolen zal vrijdag 31 mei, des avonds van negen uur tot half tien de uitslag bekend worden gemaakt van de grote toverbal-actie ten bate van jeugdige Hongaarse vluchtelingen. Ds. N. O. Steen beek, voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft bij de prijzen- bekendmaking het woord. De Jonge Flie refluiters onder leiding van Johan Jong en Peter de Boorder zullen spelen en zin gen. Joop Söhne heeft de regie van het programma. Voor de maand juni: „Hart van Jesus, breng de mensen door de erkenning van Uw barmhartige liefde tot ware boetvaardigheid". 2. Missie-intentie: „dat Scandinavië en omliggende landen tot de eenheid der Kerk terugkeren". Operette-avond bij de KRO-televisie NIEMAND KAN meer iets goeds doen. Het kwaad is te groot". Zo schrijft Virgil Gheorgiu in zijn boek „De Tweede Kans". Wan neer iemand bij het lezen van dit zinnetje denkt aan het kwaad van de afzonderlijke mensen (diefstal, kwaadspreken, echtbreuk, enz.) dan lijkt deze uitlating wel wat over dreven. Maar er zijn ook andere zonden. Het zijn zonden, die bedre ven worden door een groep van mensen, een bepaald land of door de gehele maatschappij. Zulk kwaad gebeurt niet op een gegeven dag, maar groeit in de loop der ja ren en blijft vaak eeuwen lang. Hier is een „biechtspiegel" oor log. hongersnood, huizentekort, so ciale achterstand in onderontwik kelde gebieden, dwangarbeid, sla venhandel (ook nog in de 20e eeuw!), vrouwenhandel, concentra tiekampen. deportatie, rassendiscri minatie, neo-malthusianisme, com munisme. Dit zijn zonden, die door de gemeenschap bedreven worden. Helaas betitelen wij zulke „toe standen" alleen als „de grote we- reldnoden". Het zou juister zijn, wanneer wij zulke feiten ook gin gen zien als overtredingen van de wet van God, die een wet van liefde is tot de medemensen. En overtredingen van de wet van God noemen wij zonden. Ons gewe ten is in dit opzicht helemaal niet ontwikkeld. Het is ook moeilijk om aan te geven, wie en in hoeverre ieder van ons zulke zonden „op zijn geweten heeft". Toch moeten er schuldigen zijn. Wij zijn alle maal schuldig. Wij zullen dit straks nog wat duidelijker kun nen maken. MAAR IS DIT kwaad nu ook werkelijk té groot, zoals Vir gil Gheorgiu aangeeft? Neen. Er is wel degelijk een vergiffenis mogelijk. Dit te ontkennen zou een godslastering zijn. Want God is barmhartig, oneindig barmhartig zelfs. En er in nog meer. Die barm hartige God is niet een eindeloos verre, onbereikbare God. Neen, wij bedoelen zelfs niet er aan te herinneren, dat God mens is ge worden in Christus. Er is nóg meer. Want God blijft zijn erbarmen met het menselijk geslacht openbaren ook in bijzondere mensen, die op het ogenblik midden onder ons le ven en werken. Als levende be wijzen van Gods barmhartigheid en liefde voor de wereld zijn er figu ren als Werenfried van Straaten, Abbé Pierre, fngr. Sheen, pater Leppich, Georgia La Pira, prof. Zeegers, pater Rosier, pater Lom- bardi en nog verschillende ande ren. Het toppunt van Gods werk zaamheid in onze tijd vinden wij misschien wel in Pius XII. Zijn wonderbaarlijke oproep tot her vorming van maatschappij en ker kelijk leven op 10 februari 1952 heeft al talloos velen teruggebracht naar de Kerk en de wet van de liefde. Grootscheepse acties en nieuwe gedachten ontstaan er on der inspiratie van zo juist genoem de figuren. geschreven. Men is vóór of tegen het goede, ook vóór of tegen de personen, die Gods liefde tastbaar en zichtbaar maken in onze we reld. Bestrijdt iemand hun activi teit, dan bedrijft men een brutale zonde. Maar er schijnt ook nog een tussenweg, schijnt, want „wie niet met Mij is, is tegen Mij". Iemand kan ook welwillend gereserveerd staan tegenover b.v. Lombardi, soms ook wat wel „voorzichtig" genoemd wordt. Wijze voorzichtig heid is goed en noodzakelijk zelfs, maar „Soms wordt onze voorzich tigheid tot een nationale ondeugd" (dr. H. Fortmann). Er is ook scep sis mogelijk, afbrekende kritiek, kwaadsprekerij, een „langzaam- aan-houding". Wanneer een terug getrokken houding verstart, staat men voor het kwaad van het con servatisme. Het zijn allemaal ma nieren van doen en denken, die nooit zullen aansporen tot actieve deelneming aan al die goede acties, en dus zouden wij inderdaad moe ten spreken van zondigheid. Maar ook in dit opzicht is er meer. Kennen wij niet allen de zonde van het indivi '- -.lisme en eigenbelang, ook in het interne kerkelijke leven? Zijn er ook niet veel instellingen-van-naastenliefde, waar het christelijke medelijden verbureaucratiseerd lijkt te zijn? Is in de opvoeding niet vaak aan wezig die liefdesarme afstandelijk heid, het onbegrip en een vaak farizeïsche afkeuring van de da den van de jeugd? Een maatschap pij, waarin het mogelijk is, dat er filosofische systemen worden uit gedacht met als slagzin „de hel, dat zijn de andere mensen" (J. P. Sartre), dat is een zondige maat schappij. ANNEER WIJ ONS over zul ke mensen en gebeurtenis sen verheugen, dan moeten wij ons toch ook weer geen illusies gaan maken. Want er kan nog een tweede „biechtspiegel" worden op- NS GEWETEN is inderdaad in deze richting weinig ont wikkeld. Deze zonden moeten ook worden uitgeboet, door ons, door ons allen tezamen. De zwaar ste straf en boete voor al 't kwaad is aan het boze te verzaken en zich met alle energie te geven aan het goede. Niet in theorie, maar in praktijk, door ons met de inzet van geheel onze persoon over te geven aan die mensen, die God als tekenen van zijn barmhartige liefde midden onder ons heeft aan gewezen. Dat betekent nederigheid, doorbraak van individualisme en egoïsme, loskomen uit een rustig en vertrouwd eigen wereldje. Dat kost zware offers. Dat is boete. Voor zo'n gewetensvorming en zulk inzicht in de ons omringende we reld bidden in de maand juni alle leden van het Apostolaat des Ge beds. MISSIE-INTENTIE. Gelukkig gaan wij langzamer hand meer en meer beseffen, dat ook Scandinavië een echt missie gebied genoemd moet worden. Vóór de reformatie kende de Kerk in het Noorden een grote bloei. Gedurende de laatste vier eeuwen kon daar echter gezien ook de volksaard een intelligen te en liberale mentaliteit groeien van modern heidendom en huma nisme. Bepaalde opvattingen om trent moraliteit en vrijheid zijn de grootste obstakels op de weg, die weer terug leidt naar Rome. Met een volledige uitzending van de operette „Die Csardasfürstin", die door het ensemble van „Das Stadttheater Rheydt" in het Casino te Den Bosch werd opgevoerd, heeft de KRO-televisie gisteravond een primeur gehad. Tot op zekere hoogte kan in dit geval zelfs worden gesproken van een experiment. Operettes immers zjjn tot nog toe uit sluitend via een relais op het Neder landse TV-scherm verschenen en al kan men veilig aannemen, dat niet zozeer een gebrek aan initiatief als wel aan mogelijkheden daarvan de oorzaak is, toch getuigt deze uitzending van het streven bij de KRO-televisie om zich los te maken van reeds betreden paden. Over opzet en uitvoering door het Duitse ensemble van deze populaire operette, die niettemin hoge eisen stelt aan de executanten, niets dan lof. Waar mee intussen niets gezegd wil zijn ten nadele van de vaderlandse gezelschap pen, die ever minstens even goede in- dividuële !f»achten beschikken, maar die het moeten stellen zonder een corps de ballet, een koor en een orkest, van een formaat en een kwaliteit als die van de Duitse gasten van gisteravond. Geen wonder trouwens, als men hoort, welk een fabelachtig bedrag aan subsi die het Duitse ensemble ontvangt, ter wijl de Nederlandse gezelschappen het zonder enige financiële steun van de overheid moeten doen. Ook de televisieregie van Ben Mettrop liet weinig of niets te wensen over. Hoe wel hij de outillage van de studio in Bussum miste, was de belichting voor treffelijk, waa-door een bij dergelijke uitzoadericgen ongewoon scherp en hel der beeld ontstond, terwijl hij met het oog op de beperkte oppervlakte van het scherm zangers en dansers bij voorkeur van nabij observeerde zonder het totale overzicht al te zeer te verwaarlozen. In dit opzicht kan deze uitzending eveneens geslaagd worden genoemd. De opnamen in de zaal en foyer tij dens de pauze, die terloops werden aan gegrepen voor het lanceren van enkele informatieve opmerkingen en zelfs voor een bescheiden poging tot kritiek, kun nen worden gewaardeerd als alternatief tot het anders gebruikelijke pauzebeeld. Toch menen wij, dat dergelijke volle dige uitzendingen van voorstellingen in een willekeurig theater, een uitzonde ring moeten blijven. Allereerst zijn de mogelijkheden, waarover de televisie regie daarbij in technisch en artistiek opzicht beschikt, te beperkt, zodat de uitzending te veel de vorn krijgt van een reportage. En op de tweede plaats heeft, zoals we gisteren zagen, de erva ring in Engeland geleerd, dat afwisse ling de grootste aantrekkingskracht van een televisieprogramma uitmaakt. Een hele avond kijken naar een levendig en kleurig zangspel, dat in een theater ont spanning is, wordt op een klein scherm in zwart wit op de duur een inspanning, die alleen geestdriftige operetteliefheb bers zich willen getroosten. Omstreeks kwart voor elf waarom moet er vaak zo'n groot verschil zijn met de tijden, die in de Katholieke Ra dio- en Televisiegids staan aangegeven? volgde in een gezamenlijk programma de uitzending van een extra NTS-jour- naal over het koninklijk bezoek aan Zweden, waarin het woord nogal eens de tekorten van het beeld moest aanvul len. In het nieuwe zaterdagavondprogram ma, dat de VARA het volgende radio seizoen zal uitzenden, is een grote prijs vraag opgenomen, waaraan alle luis teraars zullen kunnen deelnemen. Volgens het plan, dat reeds op 12 april j.l. is ingediend bij het departement van justitie, zullen wekelijks in de uitzen ding bekende Nederlandse personen op treden, aan wie vragen wórden gesteld op het gebied, waarop ze deskundig zijn Telkens zullen twee figuren tegenover elkaar worden geplaatst, terwijl de luis teraars van tevoren kunnen raden, wie de vragen goed of niet goed zal beant woorden. Deze opgave zullen de luiste raars per briefkaart kunnen inzenden. Op «^eze briefkaart zal men extra por to moeten plakken. De opbrengst daar van zal grotendeels ten goede komen aan nationale organisaties op cultureel, liefdadig en sociaal terrein, zoals de Stichting het Prins Bernhard Fonds, de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, de Nederlandse Vere niging AVO (Arbeid voor Onvolwaardi- gen), de Stichting Het Nederlandse Blin denwezen. Het is de bedoeling om een deel van de extra porto-opbrengst te bestemmen voor de prijzen, die bij een grote deel neming van de zijde der luisteraars zeer aanzienlijk zullen zijn. Voor de aanvang van de gala-première van de film The Spirit of St.-Louis" gewijd aan de eerste vlucht over de At lantische Oceaan door Charles Lindbergh welke première donderdagavond ging in het Cily-theater te Amsterdam, hul digde de directeur Vluchtproduktie van de K.L.M., de heer J. A. Bach, de K.L.M.- bemanningdie, ter herdenking van Lindbergh, de DC-1C Zwarte Zee" in 21 uur en 53 minuten non-stop van Long Beach bij Los Angeles naar Le Bourget bij Parijs vloog. Hij reikte aan de zeven heren en de stewardesse een miniatuur van de „Zwarte Zee" uit. De foto laat zien hoe de heer Bach het miniatuur overhandigde aan de gezagvoerder van deze recordvlucht, Jan Stroeve. Naar Reuter meldt, wordt in de Osser vatore Romano van gisteren gezegd, dat kardinaal Mindszenty, primaat van Hon garije, „moreel nog steeds het geestelijk hoofd is van zijn groot volk". Zoals men weet heeft de kardinaal sinds de opstand in Hongarije bescherming ge vonden in de Amerikaanse legatie te Boe dapest. Het blad zegt, dat de beledigingen, die tegen hem zijn geuit in de hoop zijn hoog moreel gezag te verminderen, er zeker niet toe bijdragen om de populariteit te verhogen van het (Kadar) regiem, dat zelfs het volk wil doen geloven, op grond van denkbeeldige gegevens, dat de H. Stoel het gedrag van de kardinaal heeft afge keurd. Terwijl de primaat bloot staat aan der gelijke aanvallen, worden gesprekken onderhandelingen en zelfs beweerde ak koorden met het episcopaat aangekondigd. I" dit met de bedoeling om de kardinaal te scheiden van het Vaticaan en van de Hongaarse katholieken? Zo vraagt de Osservatore Romano zich af. Het blad zegt voorts, dat leidende Hon gaarse communisten poogden de kardi naal voor te stellen als „een verbinding tussen de oktober-regering enerzijds en het kapitalistische imperialisme en de in ternationale reactie anderzijds". De Osservatore Romano zegt, dat de activiteiten en uitspraken van de kardi naai tijdens de vier dagen van zijn vrij heid in elk opzicht een herder, die in een tragisch uur vroeg om een rechtvaar dige en onpartijdige vrede, waardig wa ren. Met ingang van 23 mei heeft Esso Ne derland N.V. gelijktijdig met haar Euro pese zustermaatschappijen de prijzen voor de verschillende bunkeroliën verlaagd met 10 tot 12 shilling per Iongton (1016 kg). Dit is de tweede prijsverlaging in korte tijd. In april jl. verlaagde Esso haar bun- kerprijzen reeds met 25 shilling per long ton. De prijsstijging als gevolg van de Suezkwestie wordt door de jongste prijs- verandering tot minder dan de helft te ruggebracht. „In de omstandigheden, waarin de melkveehouderij thans verkeert moet zij een boterprobleem, dat 30 miljoen in één seizoen kost, zo snel mogelijk oplos sen. Daarom blijft het geboden de boter- produktie te beperken en zo veel mogelijk melkvet in andere produkten te verwer ken", aldus verklaarde de heer K. Hoge- torn. voorzitter van de bond van (coöp) zuivelfabrieken in Noord-Holland op de gisteren in Alkmaar gehouden algemene vergadering, waarop de produktieresul- taten van de eerst vier maandenvandit jaar werden besproken. Er zijn, aldus de heer Hogetorn enorme verliezen geleden op exorbitant grote hoe veelheid koelhuisboter. die voor een groot deel in het binnenland moest wor den afgezet. Waardevol is het plan de bo- terproduktie gedeeltelijk te verschuiven naar de winter door het invriezen van room, hetgeen ook kwaliteitsachteruit gang van de boter voorkomt. Spr. verklaarde zich een tegenstan der van één procent vetter maken van de consumptiemelk. Het publiek wil dat wel, doch voelt er niets voor 7 cent extra te betalen per liter. Het melkverbruik in ons land. dat van 142.3 liter per hoofd in 1955 daalde tot 140.8 liter in 1956, daalde ook de eerste vier maanden van dit jaar; aan de drie kwart liter per man per dag zijn we nog lang niet toe. Met de melkprijsverhoging, die 1 juli ingaat, zonder afschaffing van de extra subsidie begint, aldus de heer Hogetoorn, ons prijspeil gevaarlijk dicht dat van concurrerende, omliggende landen te benaderen. Het mindere gebruik van melk behoeft nog niet te worden toegeschreven aan een gebrek aan koopkracht. Immers de wel vaart demonstreert zich in een toenemend gebruik van kaas en room. Deze wel vaart deed de bedrijfsonkosten stijgen, waar geen hogere opbrengst der produk ten tegenover stond. In de middagvergadering hielden dr. ir. Politiek van het Fries rundveestam boek en ir. H. Lolkema van de zuivel- technische dienst van de Friese Bond van Zuivelfabrieken inleidingen over de be taling naar eiwitgehalte, zoals sinds 12 mei in Friesland is toegepast. Toen de heer Doefholts, dierenverzorger op de „Maaskerk", in Rotterdam van boord stapte, kon hij niet vol trots zijn Stanni naar de wal leiden. Het olifantje, dat de jeugd van Pakistan aan de Neder landse jeugd had geschonken, was onder weg gestorven. Zes uur voor de eerste Europese haven, Duinkerken, zou worden aangedaan overleed het jonge dier tenge volge van de grote temperatuurswisseling binnen enkele uren. In de middaguren had de thermometer 18 graden aangege ven, maar 's avonds was die tot 11 graden gedaald en deze snelle daling is voor Stanni te veel geweest. In de Golf van Biscaye was het beestje al flink zeeziek geweest, maar toen men Duinkerken naderde scheen het deze ziek te al aardig te boven te zijn. De heer Doefholts heeft nog geprobeerd zijn troe telkind met wat cognac te verwarmen, maar dit heeft niet meer mogen baten. In Ouwehands Dierenpark wacht nu de dromedaris Paki om op 12 juni door de ambassadrice van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, te worden overgedragen aan de Nederlandse jeugd, namens welke prinses Marijke hem officieel zal aanvaarden. De overdracht van een olifantje zal die dag slechts symbolisch kunnen geschieden, maar van officiële zijde is al medegedeeld, dat er een tweede Stanni zal komen. te de Tijdens een in hotel „D-e Beurs" Hoofddorp gehouden bijeenkomst van Provinciale Contactcommissie Noord- HoHan-d in zake het woonruimtevraag- stuk heeft prof. dr. ir. H. G. van Beuse- kom, raadsadviseur bij het ministerie voor Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, een inleiding gehouden. Hij kwam tot de oonclusie, dat er pas gunstige pers pectieven ten aanzien van de opheffing van de woningnood i-n Nederland ontstaan kunnen, als de thans kunstmatig laag ge houden huren meer in overeenstemming gebracht zullen worden met het sinds de vorige oorlog gestegen welvaartspe.I.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5