Jparen een levensbelang voor het Nederlandse bedrijfsleven Invoer uit Duitsland in 1956 sterk gestegen Andere landen zullen nu het Britse voorbeeld volsen Helikopter vist man uit rivier 's Mensen karakter bepaald door ouderlijke hartelijkheid Prijsvorming in liet bouwbedrijf [its de spaarder ook een belegger wordt Verruiming van de handel op China Even opblazen en de lucht in Verdere medewerking middenstand aan prijsstabilisatie in gevaar Wm. m H Opmerkelijke toeneming kledingimport Looncompensatie in sommige branches een last van 5 procent „St.-Raymundus" moet alle financiële zeilen bijzetten Systeem van „opzetjes" is niet doelmatig Spoedig Britse econo mische missie naar Peking? ZATERDAG 1 JUNI 1957 Verruiming op beleggings- gebied Industriefinanciering beperkt De kleine beleggers VLOOTDAGEN IN DEN HELDER A. C. VERHOEF LID TWEEDE KAMER VERVALLENVERKLARING VAN RIJBEWIJS Ook KNAC uit bezwaren JAARVERSLAG NEDERLANDS- DUITSE K.v.K. Indüstriële export gestegen Rijnvaart en transito VERHOGING HAVEN RECHTEN NOORDDUITSE HAVENS iiuurkoopvoorschriften IN ENGELAND y JOEGOSLAVISCH MINISTER NAAR MOSKOU DODELIJKE VAL VAN TRAP Mi: Prof. Chorus voor gezinsvoogden en patroons: Vreemde oorlogskindjes Vuil maar hartelijk Proefschrift van dr. A. Hendriks Oplossing niet eenvoudig ha°' WACHTER MISHANDELD DOOR PSYCHOPAAT ie Nederlandse Spaarbankbond heeft echt de herdenking van zijn gouden ileum aangegrepen om in een jubi- mnummer het sparen nog eens in het ideipunt van de belangstelling te atsen. rerschillende autoriteiten hebben in :e speciale aflevering een bijdrage ge il erd, waarbij vooral de uiteenzettingen i onze ministerpresident Dr. Drees en i onze minister van Financiën de aan- dit opeisen. Beiden wijzen op het be- g van sparen, omdat investeringen idzakeiiik zijn, wil de produktie zich iven uitbreiden om aan onze snel groei. Je bevolking voldoende werkgelegen- id te bljjven bieden, linister Hofstra merkt op, dat onze inomische ontwikkeling stagneert, in- n niet een voldoend deel van het na- nale inkomen wordt bespaard en ge- 'esteerd. Reeds een eenvoudige bere- ning toont aan, dat bij een investerings- 1 van 5'/» van het nationale inkomen laatste geen vooruitgang kan verto- n. Nemen wij aan, aldus de Minister, t het produktieapparaat bij het begin n het jaar een waarde heeft van ca. 00 miljard en dat het nationale inko- m 30 miljard per jaar bedraagt, dan n, bij een spaarquote van 5»/o uit de sparingen ad f 1% miljard het produk- apparaat met 1 "U worden uitgebreid, bevolkingsgroei is echter minstens in zelfde orde van grootte, zodat het in- men per hoofd van de bevolking hoog- ms gelijk kan blijven. Het is voor ons land van het grootste lang, aldus de minister, het jaarlijks crès van de besparingen op te voeren; t komt mij voor, dat de spaarbanken tarbij een invloedrijke rol kunnen spe- n. Wij willen geenszins enige afbreuk doen n het grote nut, dat de spaarbanken ior onze samenleving hebben. Het spa- n is-een deugd en het is lofwaardig, dat spaarzin door de spaarbanken reeds j de jeugd wordt aangekweekt en gesti- uleerd. Anderzijds echter gaat men toch te ver, anneer men suggereert, dat de spaar- nken het hare ertoe bijdragen om ons •oduktieapparaat uit te breiden, want ;t is toch een bekend feit, dat de spaar- dden van de spaarbanken juist niet orden aangewend ter financiering van investeringen van het Nederlandse be- -ijfsleven. De beleggingspolitiek van de spaarin- ellingen, waartoe wij naast de algemene >aarbanken ook rekenen de Rijkspost-. iaarbank en de levensverzekeringsmaat- happijen, is van dien aard, dat deze iofdzakelijk gericht is op belegging in /erheidsobligaties en juist niet op be gging in aandelen of industriële obliga- - es. Trouwens de genoemde instellingen jn aan voorschriften gebonden wat de voeren beleggingspolitiek betreft. Sedert 1942 dienen de Bondsspaarbanken Jn statuten bij wijziging om ad /'es in zenden aan het Bondsbestuur, dat er j ij die gelegenheid steeds op aandrong, at aandelen van de belegging worden itgesloten, terwijl ook naar het Inzicht an het Bondsbestuur de belegging in on werende goederen tot uitzonderlngage- allen diende te worden beperkt. Bij de totstandkoming van de „Wet toe- icht kredietwezen" achtte het Bor.dsbe- iuur de tijd gekomen, ook al onder in- oed van nieuwere inzichten, de be gging in aandelen en onroerende goe- ren, zij het in beperkte mate, mogelijk maken. Het valt te verwachten, dat eze lijn zal worden doorgetroKken. :n- ien straks de richtlijnen, welke op grond an de gewijzigde „Wet toezicht kredief- zezen" moeten worden vastgesteld, zul- en worden gepubliceerd. De secretaris van de Nederlandse Spaar- lankbond, dr. J. R. A. Buning, stelt echter n een desbetreffende beschouwing de 'raag, of de spaarbanken van haar offi cieel toegestane verruiming van het beleg- ringsgebied in de toekomst gebruik zul- »n maken. In vele gevallen zal hieraan eerst een statutenwijziging vooraf moeten ;aan, maar zullen zij. dan nog gaan be- eggen in aandelen? Dit lijkt niet waar schijnlijk. Behoudens enkele grotere spaarbanken, die daarvoor een apparaat kunnen opbouwen, zijn de meeste spaar banken niet ingericht op de beoordeling van de merites van een meer riskante belegging als die in aandelen. Ditzelfde geldt ook voor de Rijkspostspaarbank. Oospronkelijk kende de Beleggingswet waaraan de Rijkspostspaarbank onder worpen is, alleen de mogelijkheid tot be- egging in staatsfondsen en obligatie' van jverheidslichamen of door deze gegaran deerde obligaties, in pandbrieven en hy- Dotheken. Geleidelijk aan werd a.t be- leggingsgebied uitgebreid. In 1945 werden bijv. de 3li°/o preferente aandelen Her- stelbank, waarvan het dividend door de Staat wordt gegarandeerd, eraan toege voegd. Een belangrijke principiële wijzi ging onderging de Belegginsgwet ,n 1956 Besloten werd o.a. de mogelijkheid te openen tot belegging in ter beurze van Amsterdam genoteerde aandelen. Ondanks al deze vernieuwingen bezit de Rijkspostspaarbank vrijwel geen obli gaties van industriële ondernemingen en werd nog geen of nauwelijks gebruik ge maakt van aandelenbelegging. De levensverzekeringmaatschappijen staan wat haar beleggingen betreft onder toezicht van de verzekeringskamer doch zij zijn geheel vrij in de keuze hunner belegginsgobjecten. Toch is ook de aan delenbelegging hier met uitzondering van de onlangs opgerichte N.V. De Waerd'je nog minimaal te noemen. Volgens 'net laatste verslag over 1955 van de Verze keringskamer was het belang van het levensverzekeringsbedrijf bij de industrie financiering in de vorm van aandelen slechts ƒ77.6 miljoen bij een totaal aan beleggingen van 5.6 miljard, dus nog geen lli'/o. Wanneer wij ook de belegging in in dustriële obligaties en onderhandse lenin gen in aanmerking nemen, dan blijkt de industrie-financiering door het levensver zekeringbedrijf slechts 4.6,/i te bedragen van het totaal der beleggingen. Dit geringe percentage steekt wel zeer ongunstig af tegen het bedrag aan over- heidskrediet, dat het levensverzekering- bedrijf verstrekt. Niet minder dan 2.8 miljard of 51°/» van het totaal der beleg gingen is bestemd voor de overhe.d Dat het levensverzekeringbedrijf een belang rijke geldschieter voor de overheid ge noemd kan worden, blijkt wel uit u» ver gelijking van het bovengenoemde ver strekte bedrag ad 2.895 miljoen met het bedrag van de totale netto staats schuld, dat per ultimo 1955 17.643 mil joen bedroeg. De betekenis van het le vensverzekeringbedrijf als spaartnstituut moge uit de volgende cijfers blijken: Spaartegoed per ultimo 1955 (in milj. guldens) Bij Algemene Spaarbanken f 1805 Bij Rijkspostspaarbank 1 860 Bij Boerenleenbanken2 240 Wiskundige reserve van het levensverzekeringbedrijf Inleggingen bij alle spaarbanken Terugbetalingen idem 5 705 „5.228 2 579 2 016 Ontvangen premies en koopsommen Uitkeringen en afkopen Saldo 563 687 242 pet. converteerbare obligaties werden naast de obligaties van 1000 ook kleine obligaties van 100 uitgegeven, zodat ook degenen met een gering vermogen in deze attractieve obligatielening mét een hoog rendement kunnen participeren. Wij zullen het bij deze twee recente voorbeelden laten waaruit blijkt, dat in bepaalde kringen van het Nederlandse be drijfsleven wanneer een beroep moet worden gedaan op de kapitaalmarkt de bakens worden verzet. Wij zijn van me ning, dat op deze weg moet worden voort gegaan. Deze ontwikkeling moet worden gestimuleerd ook van de zijde van het beursbestuur, daar een en ander zal lei den tot een verruiming van de beurshan del en tot het beter dienstbaar maken van het beursinstit-uut als kapitaalverstrekker voor het Nederlandse bedrijfsleven. Wij kunnen ons op het Damrak wat dit betreft toetsen aan Amerika, alwaar men op de weg naar het „beursminded" ma ken van het grote publiek reeds met succes veel verder gevorderd is dan in ons land. Sparen is een Jeugd, welke dient te worden aangemoedigd, en van groot be lang wordt voor het Nederlandse bedrijfs leven als dit sparen gevolgd wordt door een befeggingsdaad, hetzij in Industriële obligaties of aandelen. Saldo 445 Uit bovenstaande opstelling blijkt duide lijk, dat de betekenis van het levensver zekeringsbedrijf als spaarinstituut dus wel zeer belangrijk is. Wanneer wij dit alles overwegen dan komen wij tot de con clusie, dat de spaargelden bij de alge mene spaarbanken, bij de Rijkspostspaar bank en bij de levensverzekeringmaat schappijen niet ter beschikking worden gesteld voor de expansie van het Neder landse bedrijfsleven. Al deze kapitalen gaan hoofdzakelijk naar de overheid en overheidslichamen, welke de opbrengst van deze leningen voor andere doelein den aanwenden dan voor uitbreiding van de industriële activiteit in Nederland. Een verandering In de richting van deze kapitaalstroom naar het Nederlandse be drijfsleven zou slechts mogelijk zijn, wan neer de Nederlandse spaarders uiteinde lijk zelf ook beleggers zouden worden. Wanneer zij van een „indirecte" beileg ger tot een „directe" belegger zouden promoveren. Een stimulans in deze rich ting zou kunnen uitgaan van het Neder landse bedrijfsleven zelf, wanneer de verschillende bedrijven, wat de voorzie ning in hun kapitaalbehoefte betreft, ook rekening zouden bouden met de belangen van de kleine beleggers. Allereerst betekent dit, dat bij het hou den van emissies de mogelijkheid ge creëerd wordt ook voor kleinere bedra gen dan 1000 in te schrijven. De K.L.M heeft dit ingezien en door uitsluitend aandelen van nom. 100 te creëren een beroep op de kleine bezitters gedaan Iedereen kan nu met een bedrag van ruim 100 aandeelhouder van de K.L M. wor den en op deze wijze bijdragen de Neder landse luchtvaart verder op te bouwen en te ontwikkelen, op dezelfde wijze als in het verleden de Nederlandse onderne mingsgeest handel en scheepvaart tot bloei heeft gebracht. Door aldus te han delen heeft de K.L.M. een grote kring van kleine aandeelhouders "weten te ver krijgen, waardoor het bedrijf wat de ka pitaalvorming betreft op een brede, basis wordt gegrondvest. Ook de Philips' Gloeilampenfabrieken hebben bij de jongste kapitaalsuitbreiding rekening gehouden met de kleine beleg gers. Bij de uitgifte van 200 miljoen 5 De Koninklijke Marine zal in Den Hel der drie vlootdagen houden, nl. op 10, 20 en 21 juli. Vrijdag 19 juli is bestemd voor demonstraties, waaraan zoveel mogelijk onderdelen zullen deelnemen. Op elk dier drie dagen zullen moderne oorlogssche pen te bezichtigen zijn. De marine houdt voorts rondvaarten door de oude en nieuwe havens. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft, gezien het feit, dat de heer J. W. Stassen te Zeist zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanneemt, de heer A. C. Verhoef te Utrecht als zo danig benoemd verklaard. Er is, zoals gemeld, een wijziging van de wegenverkeerswet in voorbereiding, met de bedoeling te bereiken, dat indien de rechter aan iemand de rijbevoegdheid ontzegt, daarbij automatisch ook zijn rij bewijs komt te vervallen. In een adres hierover aan de minister van Verkeer en Waterstaat zegt de K.N.A.C. o.a.. dat er een onbillijkheid in schuilt, dat het rijbewijs in alle gevallen van ontzegging der rijbevoegdheid wordt vervallen verklaard. Deze maatregel heeft immers het ef fect van een bijkomende straf, die gelijke repercussies heeft bij overigens zeer gro te ongelijkheid in de begane strafbare feiten. Dit klemt temeer, omdat de rij bevoegdheid zelfs kan worden ontzegd op grond van een administratief verzuim en van andere feiten, welke geen enkel rechtstreeks verband met de verkeersvei ligheid hebben. Het standpunt, dat degene die door ont zegging van de rijbevoegdheid zijn be kwaamheden als bestuurder kwijt raakt, deze door middel van het rij-examen weer zal moeten verwerven, acht de K.N.A.C. niet houdbaar. Dit examen geeft slechts waarborgen voor een zeer ele mentaire rijvaardigheid, die meestentijds nog wel aanwezig zal zijn. Het geeft geen waarborgen voor rijroutine en juist deze is nagenoeg het enige wat kan zijn ver loren gegaan. Als er sprake is van onvoldoende rij vaardigheid, staan andere middelen ten dienste om de betrokkene opnieuw aan een onderzoek naar zijn rijcapaciteiten te onderwerpen. Het handelsverkeer tussen Nederland en West-Duitsland in 1956 is wederom groter dan in de voorafgaande jaren. De waarde van de Nederlandse invoer uit West-Duitsland is met bjjna ƒ400 miljoen toegenomen, tegenover een toeneming van ruim 200 miljoen van de Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland, aldus het verslag over 1956 van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel. In 1956 is West-Duitsland de belang rijkste afnemer van Nederland gebleven, evenals Nederland wederom de oelang- rijkste afnemer van Duitse goederen was. Onder de leveranciers van Nederland stond West-Duitsland in 1956 wederom na België-Luxemburg op de tweede plaats en Nederland was weer na de Ver. Staten de belangrijkste leverancier van Duits land. In totaal werd tussen Nederland en Duitsland 1956 een goederenomzet bereikt van DM 4879 miljoen. Bij een algemene toeneming van de Ne derlandse export naar de Bondsrepubliek is het aandeel der indugtrieprodukten in het jaar 1956 opnieuw iéts gestegen Een belangrijke toeneming vertoonde speciaal de export van organische chemische pro- dukten, van papier en karton, katoenen weefsels en niet-elektrische kraehtwerk- tulgen. De' Duitse uitvoer van industriële goe deren naar Nederland vertoonde vrijwel over de gehele linie een toeneming. Een opmerkelijk sterke stijging deed zich on der meer in de textielsector voor De reeds enige jaren geleden tot stand geko men liberalisatie van de Nederlandse in voer van textielprodukten doet meer en meer zijn werking op de Nederlandse markt gevoelen. De Nederlandse invoer van kleding uit West-Duitsland is nagenoeg verdubbeld. De totale Nederlandse kleding-imp 'rt steeg in 1956 met 50 procent, zodat de Duitse industrie een veel meer dan even redig aandeel in de Nederlandse ïnvoer- stijging heeft gehad. Een aanzienlijke stij ging vertoonde ook de Duitse invoer naar Nederland van garens, ka'oenen weefsels en weefsels van rayon en syn- thetischd- vezels. Slecht in enkele gevallen vertoonde de Duitse export naar Nederland in 1956 een vermindering. Het grensoverschrijdende goedeienver- voer over de Rijn is in het verslagjaar wederom toegenomen, waarbij zich echter de eigenaardigheid voordeed, dat de toe neming vrijwel geheel voor rekening van het vervoer in bovenwaartse r.'hting kwam. Het vervoer van Amerikaanse ko len alsmede van erts had een belangrijk aandeel aan deze toeneming. De Nederlandse vlag had een aandeel van ongeveer 50 pet. in het totale grens overschrijdende grensvervoer. De Nederlandse transitohandel van en naar West-Duitsland, voor zover deze uit de Duitse statistiek van de buitenlandse handel bleek, vertoonde een geringe ver mindering in vergelijking met het voor afgaande jaar (1955: DM 1146 miljoen. 1956 DM 1095 miljoen). Het Britse besluit tot verzachting van de beperkingen op de handel met China zal door verscheidene andere landen gevolgd worden, zo verklaar den maandag kringen, die in nauw contact staan met de besprekingen van de „Chincom", de commissie, welke toezicht houdt op de handel met com munistisch China. Men weigerde namen te noemen. Het is. ook bekend, üat tijdens de besprekingen in de „Chincom", die tjrie weken duurden, Frankrijk voorstander bleek te zijn van een geleidelijke vermindering van het verschil tussen de lijst van verboden ex- portprodukten voor de handel met Cnina en die voor de handel met de Sovjet-Unie. Groot-Brittannië wilde de beperkingen voor de Sovjet-Unie en China ineens ge lijk maken. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat het waarschijnlijk is, dat de westelijke regeringen, ook die van de V.S., genoodzaakt zullen zijn na het Engelse besluit de houding tegenover de nandel met China te wijzigen. Hij zeide, dat de Fransen bij de besprekingen van de „Chincom" er op aangedrongen hebben, dat het besluit tot een eventuele verzach ting met gemeenschappelijke instemming genomen zou worden. Naar AFP meldt zal getracht worden tot een nieuw controlestelsel te komen. Er zal gezocht worden naar een nieuwe formule, waarbij gedacht wordt aan een stelsel van contingenteringen. Dit stelsel zal in de Chincom-bijeenkomst van dins dag, waaraan ook door de Britse vorte- genwoordiging zal worden deelgenomen, aan een ernstig onderzoek worden onderworpen. Men heeft de indruk, aldus AFP, dat een dergelijk stelsel de goed keuring van de V.S. zou kunnen ver krijgen. In een commentaar van Radio-Moskou over het Britse besluit werd gezegd dat Groot-Brittannië dit besluit moest a .men wegens zijn grote economische moeilijk heden, en ondanks het sterke ve»zet Van de Amerikaanse regering. Gewezen werd ook op de gunstige ontvangst in de pers der verschillende landen van het Britse besluit, dat volgens Radio-Moskou bin nenkort gevolgd zou kunnen worden door soortgelijke maatregelen van andere lan den, als Japan en West-Duitsland. Afgezien van enkele betrekkelijk li.hte protesten is het Britse besluit door de Amerikaanse pers en door het Congres met algemene instemming ontvangen. Na dit besluit wordt door zeer velen aange drongen op een herziening van de Ame rikaanse politiek van handhaving van een algehele economische, politieke en diplo matieke boycott van het Chinese vas teland. In congreskringen verklaarden velen, dat men er Groot-Brittannië wer kelijk niet van kon beschuldigen, dat het „zijn eigen weg ging" waneer dit land het standpunt van de Amerikaanse lege ring weigerde te aanvaarden De vraag is, zo werd hieraan toegevoegd, of de V.S. wel „hun eigen weg kunnen gaan" en hun politiek tegenover China handhaven nu er verwacht kan worden, dat vele andere verbonden landen het Britse voorbeeld zullen volgen. De havenrechten in Noorddultse havens zijn, naar havenfunctionarissen te Ham burg mededeelden, verhoogd, om ze i« overeenstemming te brengen met de rec ten in andere havens. De havenrechten te Hamburg en in Cuxhaven zullen met t procent verhoogd worden en die te Nor- denham met 50 procent. De rechten Embden zullen slechts weinig verhoog worden, daar zij reeds hoger zijn dan di te Rotterdam. De functionarissen voegden hieraan nos toe dat ook in Antwerpen de havenrecn- ten verhoogd zouden worden. Vanaf woensdag is in Engeland de mi nimum kassastorting bij huurkooptrans acties betreffende auto's, motorfietsen e" lichte vrachtwagens verhoogd van 20 to 33 1/3 pet. Tegelijkertijd is echter de eer ste contante betaling bij huurkooptrans- acties inzake andere mechanisch aange^ dreven voertuigen en inzake machine rieën e.d. verlaagd van 50 tot 33 1/3 Pct' Geen wijziging is gebracht in het voor schrift, dat de gehele betaling in 24 maan den moet zijn voltooid. De door de regering genomen besljssingde middenstandsorganisaties van mening gelet op de cumulatie van lastenver zwaringen voor het midden- en klein- bédrijf in bedrijf- en privé-sfeer dat het welhaast onmogelijk moet worden ge acht verantwoordelijkheid te dragen voor een verdere medewerking aan het prijs- stabilisatiebeleid De organisaties spreken de verwachting uit, dat de Tweede Kamer bij de behan deling van bovengenoemde wetsontwerpen wel ®h1 willen rekening houden met de moeilijkheden in het midden- en klein bedrijf Het Joegoslavische nieuwsbureau Tan- joeg heeft vrijdag gemeld, dat de Joego slavische minister van defensie, generaal Gosnjak, op 7 juni naar Moskou zal ver trekken voor een bezoek van twee weken aan de Sovjet-Unie op uitnodiging van de Russische minister van defensie, maar schalk Tsjoekof. Gosnjak zal worden vergezeld door ver scheidene generaals en andera hoge of ficieren. inzake de lastencompensatie voor de huur verhoging heeft bjj de Christelijke Mid denstandsbond, de Kon. Ned. Midden standsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond ernstige ongerustheid gewekt. Dit bljjkt uit een adres dat de commissie van overleg van de midden- standsvakcentrales (waarin de genoemde bonden samenwerken) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De organisaties zijn voorts van mening dat het gelet op de cumulatie van lasten verzwaringen voor het midden- en klein bedrijf <n bedrijf- en privésfeer, welhaast onmogelijk moet worden geacht verant woordelijkheid te dragen voor een verdere medewerking aan het prljsstablisatiebe- leid. In het adres wordt o.a. gezegd: „Uit een perscommuniqué van de centrale werkgevers organisaties d.d. 17 mei 1957 blijkt, dat naar het oordeel van deze or ganisaties de door de regering genomen beslissing tot een aanmerkelijke over compensatie in het bijzonder in de lagere gemeenteklassen leidt. Deze overcompen satie betekent een beduidende lastenver zwaring voor het bedrijfsleven. De in de regeringsbeslissing genoemde minimum bijslagen hebben daarenboven voor het midden- en kleinbedrijf tot ge volg, dat aan het betrokken personeel als regel een aanmerkelijk groter percentage dan 2 pet in sommige branches zelfs 5 procent van de rechtensgeldende lonen zal moeten worden gegeven. Deze bezwaren krijgen een extra accent door het ffeit, dat omtrent de verlaging van de premie van de kinderbijslagver zekering nog geen definitieve beslissing in positieve zin werd genomen. Naar wij ho pen zal de regering op dit punt zeer spoe dig haar beslissing mededelen." Een reden temeer tot bezorgdheid ach ten de middenstandsorganisaties gelegen in de voorstellen van de regering met be trekking tot de huurverhoging van be drijfspanden, zo wordt in het adres ge zegd. Weliswaar zijn de bedrijfspanden uit gezonderd van de verplichte huurverho ging, zoals deze geldt voor de woningen, doch de praktijk heeft uitgewezen, dat realisatie van de geboden mogelijkheid tot verhoging gezien de bijzondere machtspositie van de eigenaar van het bedrijfspand pleegt te geschieden op het maximum toelaatbare niveau. Ook thans weer wijzen reeds aangezegde ver hogingen in deze richting. Afgezien van de vraag of de hierbe- doelde lastenverzwaringen geacht kunnen worden begrepen te zijn in de toezegging van het bedrijfsleven inzake zijn steun aan het prijsstabilisatiebeleid in 1957, zijn Te Groeningen (gem. Vierlingsbeek) is de 25-jarige mevrouw T. donderdag van een trap gevallen. Met een dubbele sche- delbasisfractuur werd zij naar het zieken huis te Venray overgebracht. Daar is zij gisteren overleden. Het slachtoffer was pas verleden week dinsdag gehuwd. In Engeland heeft men thans een vliegtuig ontwikkeld, dat weinig ruimte in beslag neemt om op te bergen en ook geen lange Marten landingsbanen nodig heeft. De cabine van deze Ml Utility biedt plaats aan twee personen de motor is achterin gemonteerd. De deltavormige vleugel is van zeildoek gemaakt en moet worden opgeblazen voordat het toestel wordt gebruikt- Tijdens demonstraties op het White Waltham vliegveld in het Engelse graafschap Berkshire is gebleken, dat de topsnelheid van het toestel rond de 93 km. per uur ligt. Om te starten heeft de Utility een startbaan nodig van ongeveer 82 meter. Op de foto boven ziet men de Ml Utility in de lucht. De cabine is ogenschijnlijk primitief (rechts onder) terwijl ook het opblazen van de vleugel links onderherinnert aan een vroegere periode in de luchtvaart, al moest men dat vullen toen met de hand doen Men moet oppassen met de wat over dreven gevolgtrekkingen van Amerikaanse proeven die genomen zijn om te bepalen, in hoeverre de moederlijke tederheid in de eerste maanden van 's mensen leven bepalend is voor het karakter van het kind. De Engelse onderzoekingen op dit gebied zijn wat gematigder in haar con clusies. Maar wel zit er een kern van waarheid in de gevolgtrekking, dat de mate van liefde, die de ouders ge jen aan hun kind, bepalend is voor het karakter van dit kind. Dit betoogde gisterenavond in de Bea- trixzaal in rest. Engels te Rotterdam prof. dr. A. Chorus, sprekende over het moderne onderzoek van de invloed der milieufac toren op het kind in de eerste levensjaren. In de Angelsaksische landen bleek men verontrust over de verschijnselen die men waarnam bij kinderen, die omstreeks het eind van de oorlog waren geboren. Deze verschijnselen hielden verband met de af wezigheid van de ouders kort na de ge boorte; door allerlei omstandigheden wa ren talrijke gezinnen tijdelijk uiteengerukt. Groots opgezette onderzoekingen brachten aan het licht, dat zelfs in de eerste maan den van het mensenleven gebrek aan echte ouderlijke liefde bepalend kan zijn voor het optreden van psychische sforingen. Langdurige afwezigheid van ouders kan zelfs leiden tot een psychopatisch kind. Bij 't toepassen van psychotherapeutische me thoden bleek, dat een zeker percentage geneesbaar was; het ging hier niet om er felijkheid, doch om affectieve verwaarlo zing in de eerste kinderjaren. Merkwaardig was, wat prot Chorus nog mededeelde over de Invloeden van hygiëne. Vaak bleken kinderen uit „vuile" gezinnen psychisch de gezondste, omdat in die gezinnen vaak een oprechte hartelijk heid heerste. Een gebrek daaraan werd vaak geconstateerd in overdreven correcte gezinnen. Hetgeen natuurlijk niet betekent, dat men de hygiëne nu maar aan de har telijkheid moet offeren. ET IS EEN FRISSE vertoning geworden, gistermiddag aan de Parkkade te Rotterdam. Als een enorm insekt gonsde een helikopter bo ven de Nieuwe Maas, zó laag, dat de, windwerve- ling het rivierwater als poeder opjoeg. Eenzaam zwom een man in de ri vier en fluks greep hij de reddingbrengende gele reddinggordel, die uit het vliegtuig werd neergela-. ten. Terwijl bij. druipend uit zijn broekspijpen, aan boord werd gehesen, ruk te de helikopter zich weer opwaarts. Honderden had den hun kijkspel gehad. Want een kijkspel was het, deze merkwaardige redding. De Onderzee dienst te Rotterdam had het gistermiddag georga niseerd in verband met het vijftigjarig bestaan van dit wapen. De meest- begunstigde toeschouwers waren de matrozen, die op de beide Amerikaanse onderzeeboten het tafereel recht voor zich zagen af spelen. Sommigen hunner vonden het de moeite waard er een film aan te besteden; de camera's snorden. Aan boord van de beide Nederlandse on derzeeboten, de S 802 en de S 801, die er naast la gen, juichten de matrozen en zwaaiden ze enthousiast met hun tokkies toen de redding was geschied. De Engelsen op beide daar naast liggende onderzee boten paarden volgens goede Britse traditie be langstelling aan flegma. De zwemmer was op een merkwaardige manier te water geraakt. Tegen vijf uur verscheen op de rivier de Nederlandse on derzeeboot 814, die ter hoogte van de Holland- Amerika Lijn als voor proefje fonteinen spui tend onderdook. Even la ter, recht voor de Heuvel, zonk de boot opnieuw weg onder het water-opper vlak. Slechts één zwart zwart figuurtje stond op de toren van de onderzee boot en sprong als wilde het 't bad tot het laatste uitstellen, in de mast al vorens ook deze wegzonk. Met grote crawlslagen zwom de matroos weg van de plaats, waar de S 814 was verdwenen. Toeschouwers waren er genoeg, want behalve de drommen op de wal was er een grote menigte die van de salonboot „Eras mus" de demonstratie ga desloeg. Toen kwam de reddingbrengende heli kopter die het welgeslaag- bravourestukje leverde. Zijn de meeste dissertaties van zeer spe cialistische aard en slechts voor weinigen toegankelijke lectuur, het proefschrift, waarop de heer A. Hendriks directeur van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid vrijdag aan de Univer siteit van Amsterdam is gepromoveerd behandelt een onderwerp, waarover prak tisch iedereen al heeft horen spreken maar welk probleem nog niet wetenschap pelijk was benaderd, t.w. „De prijsvor ming in het bouwbedrijf". Dit proefschrift is voor de bouwwereld van zeer veel be lang, speciaal omdat het probleem van de „opzetjes" .waarover al zo veel woor den zijn gevallen, hier op rijn economi sche mérites wordt beoordeeld. Dr. Hendriks begint zijn dissertatie met een beschouwing over het bouwbedrijf op zich en behandelt vervolgens het produk- tieproces en het produkt. Hierna komt hij tot het o.i. meest interessante onderwerp „het aanbestedingsstelsel", waarna hij ten slotte nog het prijsvorminigsproces in de praktijk onder de loep neemt. Wat de aanbesteding betreft, zegt de schrijver, dat zoals bekend is de aannemer in vele gevallen zijn prijs niet zonder meer vaststelt, doch rekening houdt met zijn collega's op de „vóórver gadering". Door een analyse van dit over leg dat een instrument vormt voor de collectieve prijsbepaling door de aanne mers toont dr. Hendriks aan, dat niet in de eerste plaats de hoogte van de prijs wordt beïnvloed, maar dat dit overlag een belangrijke functie vervult in de onder linge concurrentie. De schrijver komt tot de conclusie, dat nóch de inschrijfvergoeding nóch de prijs verbetering, die tezamen de „opzet" vor men, doelmatig zijn voor het goed functio neren van het stelsel van aanbesteding Zij zjjn ook voor een gezond aannemings bedrijf niet de middelen om een eventuele ongunstige situatie het hoofd te bieden, omdat zfl, volgens de analyse, een groot aantal nadelen met zich blijken te bren gen. De analyse van de wijze waarop de prijsvorming in het bouwbedrijf geschiedt leidt in feite tot het advies, gebruik te blijven maken vén het stelsel van aanbe steding. Volgens de auteur doet de onze kerheid, waarin de opdrachtgevers ver keren met betrekking tot de beoordeling van de prijs, de gedachte opkomen, dat het aannemingsbedrijf niet moet worden belast met de opdracht, uitsluitend op grond van de Ingediende prijs, maar bij voorbeeld op grond van het oordeel van de opdrachtgever over de efficiëntie van het bedrijf, dat alleen tot de inschrijving wordt toegelaten. Hij acht het evenwel twijfelachtig of er een betere maatstaf is voor het beoordelen vah de efficiëntie van gelijkwaardige bedrijven dan de prijs, die wordt gevormd tegen de achtergrond van de algemene bouwmarkt. Hoewel in het laatste hoofdstuk een af wijzen van de „opzet" tot uiting.komt, stelt de schrijver nadrukkelijk, dat dit geen beoordeling inhoudt van de ondernemers overeenkomsten in het algemeen of de prijsafspraken in het bijzonder. Na het arrest van de Hoge Raad in de Mijdrecht- se afzetaffaire te hebben besproken, komt dé auteur tot de conclusie, dat het han teren van het Prijsvormingsbesluit voor een ingrijpen in de prijsvorming op de bouwmarkt weinig bevredigend Is. Naar de mening van dr. Hendriks wordt het, naarmate het inzicht tn deze materie zich verruimt, minder eenvoudig een sim pele en alle partijen bevredigende oplos sing te vinden voor de problemen die met de prijsvorming in het bouwbedrijf sa menhangen. Deze is 2ijns Inziens te vin den in de richting van een handhaven van de „prijscorrectie" waaronder ver staan wordt, het zich terugtrekken van de inschrijver, die zich heeft vergist en een doen vervallen van de „prijsver betering" en de inschrijfvergoeding. Tot slot deed prof. Chorus uitkomen» hoe buiten de wetenschap reeds cis praktij» geleid had tot conclusies overeenkomstig die welke men na de proefnemingen tro De methode van wijlen Father Fiannags» in zijn „Boys Town" is er een voorbeeld van. Alvorens prof. Chorus aan het woor° kwam, had de vereniging voor kath. 6e,7 zinsvoogdij en patronage „St.-Raymundus afd. Rotterdam, voor welke de professor zijn causerie hield, haar jaarvergadering gehouden onder leiding van mr. G. van Doorn. Deze vermeldde in zijn inle1" dend woord, dat de vereniging steeds ver der de weg volgt naar aanpassing aan eisen van deze tijd. Na de gewonnen strijd om de erkenning mag de vereniging zich thans verheugen in de werkzaamhei van vijf eigen krachten. Hoe de taak va de commissarissen moet gezien worden nog steeds een onderwerp van besprekin gen in het bestuur; men mag hen naa de werving niet te zwaar belasten. In zijn jaarverslag deed mr. E. H- Koeken uitkomen dat in het afgelop jaar het aantal pupillen beduidend toegenomen en het aantal leden, b®J5n met het toezicht, zich in stijgende 1»J bevond. Drs. L. J. M. v. Geest, de P®" ningmeester, bracht het financieel iafet verslag uit, doch deed blijken dat fj j jaar 1957 geen rooskleurig perepec'i bood. Men zal alle zeilen moeten ten. om tot een sluitende rekening te men. eJ1 Twee aftredende bestuursleden wer°nd herkozen en aan het eind van He aV dankte pater dr. De Groot S.J. de v0 zitter voor rijn uitstekende leiding. Naar uit goede bron in Londen vernomen zal een omvangrijke Britse nomisehe missie bestaande uit verteB_n- ltd' woordlgers van grote industriële en e delsondernemingen zich spoedig naafjeze king begeven. De samenstelling van_jtse missie wordt voorbereid door het comité voor de handel met China. 0 wacht thans de officiële ultnodlginS de Chinese autoriteiten af. De Chinese f toriteiten geven er blijkbaar de voor» aan met buitenlandse missies te °nL,r- handelen ln plaats van met vertegenW° dlgers van afzonderlijke ondernemingeI of Een verpleegde in het rijksasiel v°e, psychopaten te Balkbrug (gemeente A f reest) heeft gisteren een gestichtswaC" aangevallen met een stuk hout en n zodanig getroffen, dat het slachtoffer et), een zware hersenschudding in het zieien- huis te Zwolle moest worden opgeno^.. Zijn toestand is niet zonder levensgevaug De dader, die reeds eerder te fialK» was verpleegd, was daar kortgeleden u- gekomen, nadat hij uit de psychoteraPjj- tische inrichting te Lunteren waS eer> vlucht en een poging had gedaan °P „er- schip te monsteren en zo het land t* laten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6