die alles voor zijn stad over heeft i past toch op Vakantie grootbedrijf '-ra -lJ}\ tf ■■■■MB Napels' burgemeester houdt van stunts Geen keizer of koning Je moet maar durven! Moeilijke tijd voor Rome Conflict Naar het kookpunt Onmogelijk maar succesvol Lieve mensen Mogelijkheden voor jongelui Cc 1 werd -,.,[TXr*i JTERDAG 1 JUNI 1957 HEATER 4 NOG EENS HEATER Burgemeester Achille Lauro - i| .1b,*i 'Is1« i I JtèSk IH: 'to an onze Italiaanse correspondent) NAPELS, ma )eze heerlijke stad is niet alleen e mooiste van de wereld, maar evens de meest interessante, de leest boeiende en bovendien de neest arme. Dit feit (van die bit- ere armoe) vormt de achter grond en de basis van alle proble- hen. En in deze dagen bovendien iok van het bittere conflict tussen <Tapels in de persoon van de burgemeester en de regering tan Italië in de persoon van de :ojuist afgetreden minister-presi- lent Segni. De burgemeester van Napels is '.onder enige twijfel de rijkste burge- neester van de wereld. Dat is een al- ■jemeen bekend feit en hij zelf heeft ir nimmer een geheim van gemaakt- De heer Achille Lauro werd zeventig '~aar geleden ergens in een desolate ichterbuurt van Napels geboren en tracht zijn jongste en jonge jaren half n en half naast het zeewater door. rlij ging al vroeg uit vissen in zo'n ty- oisch roeibootje met een enorme car bidlamp en als hij wat geld bij elkaar jescharreld had, ging hij enkele da- jen „rustig leven" hetgeen in Na- 0els betekent: in de zon zitten en tiets doen. mmmmm •te kKsm, 3iat wte» J&j» in Na deze adembenemende ver kiezingsoverwinning van burge meestér Achille Lauro, verleden jaar zomer, stond het vast, dat de „heren in Rome", zoals hij de re gering pleegt aan te duiden, een moeilijke tijd tegemoet gingen. Lauro's plannen om Napels van aanschijn te doen veranderen, be horen tot de grootste en meest stoutmoedige, die men zich kan denken. Napels is de armste stad van de wereld ën de Napolitanen leven in een zeldzame ellende. Het is als een vicieuze cirkel: door de miserie komt niemand tot wer ken en omdat niemand iets uit voert, groeit de miserie. Lauro's stelling luidt: laten we eerst een mooie, schone, moderne stad ma ken en ons volk zal vanzelf gaan mee-doen en de handen uit de mouwen steken. ■MUte. Bat ia aé «wt Pleisterplaatsen „De Graal Voor meisjes )e rijkgeworden vissersjongen v.y.- -V Ofschoon Ln 'de loop der eeuwen on- letelde miljoenen Napolitanen zulk een Leven hebben geleid van de „wieg" tot Jet graf, schijnt het van meet af aan ..duidelijk te zijn geweest, dat het met Achille Lauro ietwat anders stond. Hoe iet precies is gelopen, weten we niet naar als jonge man verdiende hij zoveel Held, dat hij een klein schip kon ko eien (waarschijnlijk op afbetaling). En lat bewuste schip is het begin ge veest van de indrukwekkende „Lauro- zloot", die thans de vijf wereld-zeeën jevaart en die het persoonlijke eigen lom is van Napels' burgemeester. Lauro s na de bijna-legendarische heer Onassis la grootste reder van Zuid-Europa. In ieder geval zag deze bekwame, mergieka man met steeds groter ver- iriet hoe zijn stad de mooiste ter wereld van kwaad tot erger verviel. 3n toen het in 1949 tegen de gemeente raadsverkiezingen begon te lopen, stelde Napels gebeurde, stond gelijk met wat er sedert de vroegste oudheid was ge presteerd. De stad veranderde inderdaad van aanschijn. Het kostte allemaal waanzinnig veel geld en geld was er niet. Maar Lauro liet weten, dat hij niet van plan was om te wachten totdat de „heren in Rome" zijn stad te hulp zouden komen. Hij betaalde voorlopig wel uit zijn eigen zak: miljoenen en mil joenen, jaar in jaar'uit. Zo naderden de volgende gemeente raadsverkiezingen: zomer 1956. Lauro's populariteit onder het volk was een voudig enorm, maar de wei-denkenden, de bedaarden, de gezeten burgerij werd al zee-ziek bij het horen van zijn naam. Hoe zou de verkiezingsstrijd eindigen? Heel Italië volgde met spanning de ont wikkeling in Napels. Drie weken voor de verkiezingen kwam de sensatie, die iedereen met zekerheid had verwacht.. Men moet weten, dat op het grote plein voor het gemeentehuis een col lectie van zeer oude steen-eiken stond, die de trots uitmaakten van de Napoli tanen. Deze bomen waren evenwel een doorn in het oog van Lauro, als men dit gedurfde beeld gebruiken mag. Hij heeft als zeeman natuurlijk niet veel oog voor zoiets. Van het begin van zijn ambts termijn af had hij al links en rechts ge zegd: „Die bomen gaan eerstdaags tegen de grond". Maar hij had er blijkbaar nog geen tijd voor gehad. En nu, aan de vodravond van de -verkiezingen, sloeg hij toe. En hij deed het op zijn manier! Zaterdagavond-laat liet hij enkele hon derden gemeente-arbeiders bij zich ko men en hield een vergadering met ge sloten deuren. En toen zondagmorgen de zon opging, liep heel Napels te hoop. Het grote plein zag er uit alsof er een cycloon overheen was geraasd, of beter nog: alsof er een atoom-proef was ge houden. Alle bomen lagen tegen de grondHet was een droevige ruïne. Heel Italië heeft er dagen en dagen over gesproken en zelfs in het parlement ging het opgewonden toe (om van de gemeenteraad van Napels zelf maar te zwijgen). Letterlijk iedereen was ervan overtuigd, dat „dit het einde van Lauro betekende". Het liep evenwel enigszins anders: op de dag der verkiezingen was Lauro de eerste, die stemde. Toen scheepte hij zich in op zijn luxe jacht en liet weten, dat hij de eerst-komende dagen alleen telegrafisch te bereiken zou zijn ergens op de Golf van Napels. De volgende middag stond het voor iedereen vast, het ongelooflijke, het nooit-gehoorde: r»auro alleen had meer dan 300.000 stemmen op zich verenigd meer dan alle andere partijen samen. m i! hij zich kandidaat en maakte een geheel speciaal soort propaganda voor zich zelf: Kiest Lauro en Napels zal van top tot teen worden veranderd. En om aan deze strijdkreet kracht bij te zetten, liet hij dagelijks tienduizenden porties pasta uitdelen aan de armen van de stad (hetgeen neerkomt op ong. 80°/» van de bevolking....). Dat is de historische „spaghetti-campagne" van burgemeester Lauro geworden: hij werd natuurlijk ge kozen. Dat het hem ernst was, bleek al di rect. Op doldrieste wijze begon hij af te breken, op te ruimen, plaats te maken en onmiddellijk daarna, liefst tege lijkertijd, te bowiïiR, tg vernieuwen, op -TrajlÉgf Bij de haven ligt het oude kasteel, waar de gemeente raadszittingen wor den gehouden Hiervoor valt natuurlijk veel te zeggen. Maar de regering in Rome antwoordt hierop, dat er voor zulke plannen geld nodig is, miljarden, om het duidelijk te zeggen. En het aandeel, dat de stad Na pels aan 's lands schatkist levert, is vol komen te verwaarlozen. Waarop Lauro dan weer antwoordt: natuurlijk kunnen mijn stadgenoten geen belasting betalen: ze bezitten immers niets. In de trant van ons oude woord, „de Cost gaet voor de baet uit Het vernieuwde plein met op de achtergrond het gemeentehuis. Daarboven het oude koninklijke paleis Capo di Monte. HU liet zich telegrafisch van uur tot uur op de hoogte houden en seinde tenslotte dat hU woensdagmiddag voet aan wal zou zetten. En geen keizer, geen koning, geen leger-aanvoerder kreeg ooit zo'n ontvangst. Hij houdt van theater! En deelde de dringende juichende volkszee kort en bondig mee: wat we tot nu toe hebben gedaan, was niks kinderwerk voor bereidend gepruts. Na deze overwinning gaan we pas goed beginnen: „Ik zal van Napels de mooiste stad ter wereld ma kende tuin van Europa"! En hij begon met het veel-besproken plein voor zijn stadhuis. Het mooiste plein van de wereld. Nü! In plaats van die „halfdode steen-eiken" ruisen er tal loze fonteinen en de stralende zon schijnt op wit marmer, groene gazons en een ganse collectie vrolijke tegel tableaus. Bovendien liet hij tientallen volwassen pijnbomen aanrukken en neerzetten. Dit was zijn cadeau aan de stad. Zo begon hij zijn tweede ambts periode. Hoe dan ook, er groeide een scherp conflict tussen de regering in Rome en de burgemeester van Napels, (die ove rigens de overweldigende meerderheid van de Napolitanen achter zich weet.). Dit conflict bereikte zijn hoogtepunt in de laatste dagen van april. Een tragische geschiedenis Op zaterdag 27 april was het „betaal dag": 14.000 mensen in gemeentedienst plus 5000 man tram-personeel en 2000 gepensioneerden kwamen om hun geld. Het antwoord luidde evenwel, dat er geen soldo was, geen lire, niets. De oor zaak lag In het feit, dat er in Rome ergens iets niet geklopt had waar schijnlijk de simpele handtekening van een minister. Maar in ieder geval waren de miljarden niet aangekomen. Wat dit betekende voor het betrokken gemeente-personeel, kan men zich voor stellen. Goede raad was duur. En boven al: Lauro was er niet. Die dreef ergens op de Tireense Zee met het voetbalelftal van Napels (door hem volledig gefinan cierd!) aan boord en,was op weg naar Sardinië, waar die zondag een belang rijke wedstrijd zou worden gespeeld. Na veel seinen en zoeken kreeg de loco- burgemeester'hem te pakken: „Kom on middellijk terug, want er gaan rampen gebeuren!" Lauro nam een vliegtuig en vloog terug. Onmiddellijk belegde hij besprekingen en vetgaderingen, met zijn naaste mede werkers en met delegaties van het zwaar-getroffen gemeente-personeel. Bo vendien werd er op kernachtige wijze met Rome getelefoneerd. Maar intussen waren enkele dagen voorbij gegaan en uit Rome kwam niets Dinsdagavond, 30 april, na ononder broken gedurende twee dagen en nach ten aan zijn schrijftafel te hebben ge zeten. ontving Lauro opnieuw de afge vaardigden van het gemeente-personeel. Men legde hem uit, dat de uiterste grens bereikt was. Lauro luisterde zwijgend en dacht na. Toen stond hij op en zei: „Morgen zullen jullie worden betaald." De communistische vakbondleiders haalden hun schouders op: „Met wat voor geld?" Lauro: „Met m ij n geld!" Waarop de ander weer: „Commandant, u moet geen onzin verkopen. Morgen is het 1 mei en zijn de banken dicht en dat wordt een mooie feestdag voor onze mensen." Lauro houdt van theater. Hij zei toen: „Lauro staat voor niets, hU heeft zelfs de macht om op de eerste mei de ban ken te laten werken. MUn erewoord, dat u morgen allemaal zult worden be taald eerste mei of geen eerste mei En als het voord van do burgemees ter van Napels niet gelooft, gelooft dan het woord van de reder Lauro." Op de eerste mei ligt het gehele leven ln Italië stil er lopen geen trams, er zUn geen taxi's. Maar in Napels werkte een grote bank de gehele dag en ln to taal werden er 200 miljoen lire uitbe taald van de privé-rekening van de „Comandante". (Een bedrag van 1.200.000 guldenHet wordt in zUn geheel door de Staat terugbetaald, het was in feite „onderweg" maar dit fantastische „gebaar" zal in de geschie denis voortleven!). Inmiddels was de burgemeester op dreef geraakt. Hij stelde een uitvoerig schrijven aan de minister-president sa men en verzond dit, doch liet het eerst levensgroot afdrukken in een manifest, dat op iedere straathoek van Napels werd aangeplakt. Theater, altijd en overal theater,De regering pleegt een aanslag op onsDe „heren in Rome" trachten la bella Napoli te wurgen.... Wij houden stand...." De minister-president geraakte ook op dreef en schreef een antwoord, dat weliswaar niet op de straathoeken van Rome kwam te hangen, maar rustig aan de pers werd gegeven. Een brief waar aan niets theatraals te beleven valt, een lange opsomming van de gang van za ken in Napels van Lauro's eerste dag- als-burgemeester tot de dag-van-van- daag: het deficit van uw gemeente steeg van 6 miljard in 1953 tot 33 miljard in 1957En verder in deze stijl! De temperatuur in Napels steeg tot ongeveer het kookpunt. En wat wil men? Hebben beide niet gelijk? De burgemeester die zijn stad kent als geen ander én de minister-president, die met ontzaglijke (juist financiële!) pro blemen te worstelen heeft? Italië is een arm land en de staatskas brengt het niet op: de stakingen zijn niet van de lucht: spoorwegen, posterijen, staats ambtenaren, onderwijzend personeel iedere week nieuwe dreigementen, ac ties, vergaderingen „op hoog niveau" (nl. met een machteloze minister, die weet „dat het geld er niet is") en ten slotte dan de staking. Iedere week een andere In Napels zeggen ze nu, en het is na tuurlijk niet waar: „dat de commandant zijn gehele vloot heeft verkocht om ons te redden.In Rome zeggen ze: „hoe eerder we hem kwijt zijn, hoe beter het is." En ze hebben beide gelijk: Napels én de regering; Lauro én minister president Segni. Intussen was de regering afgetreden en de crisis in volle gang. En die week sprak Lauro voor zijn gemeenteraad en hij beheerste zich zichtbaar! Hij bleef kalm en gaf in tien simpele minuten een overzicht, nee: een samenvatting, van de „toestand". „Wij zijn een grote stad, wij zijn Na pels de mooiste stad ter wereld. Maar we zijn tevens de armste stad die er op de hele wereld te vinden is. We hebben persoonlijk (wij: Lauro) onlangs een we tenschappelijk onderzoek laten instellen naar de wérkelijke situatie van onze stadgenoten en daaruit kwam onweer legbaar vast te staan, dat er hier in Napels een enorme massa mensen leeft, die domweg aan elke vorm van controle ontsnappen, mensen zonder enig inko men, mensen die van dag tot dag en van uur tot uur levenWij kennen dit (wij: Lauro), wij hebben dit in lang vervlogen jaren zélf beleefd: van uur tot uurEn nu zullen zij (de „heren in Rome") ons met dezelfde maat meten als steden zoals Milaan, Rome, Bo logna.... Maar Napels is niet een stad als die andere!" Het is beslist zeker, dat burgemeester Lauro een „onmogelUke" man is Maar het is even zeker, dat Napels nog nooit in zjjn drieduizendjarig bestaan zó'n burgemeester heeft gehad. Men behoeft er slechts een korte wandeling te maken om dit te kunnen vaststellen, zonder de geringste kans op tegenspraak: nieuw bouw, herstel, afbraak-van-rommel, op- bouw-van-nieuw. Overal. De hele stad ligt overhoop. Omdat deze stad de „mooiste van de wereld" is en de „tuin van Europa" moet worden. De „armste stad" maar tegelUk de Roel Wiersma werd op een brancard het vliegtuig uitge dragen b(j zijn terugkeer uit Wenen, waar hij een partij gevoetbald had. Een zekere mijnheer E. O. Si- vori uit Argentinië is voor 1 miljoen gulden verkocht aan de Italiaanse voetbalclub Ju- ventus. Hij kreeg er zelf f 200.000 van en een maand salaris van f 2500. Maar dit is nog niets in ver gelijking Wiet het salaris van mijnheer A di Stefano, van beroep middenvoor-werkge ver Real Madrid. Salaris f 2600 per week. In de Cineac een vlieger ge zien die een wereldrecord verbeterde: een uur en zo veel minuten op zijn kop vlie gen. Die feitjes hebben iets wiet el kaar te maken. Het zijn alle tra gische bewijzen hoeveel moeite de mens heeft met het begrip be trekkelijkheid. Het meest hoop volle teken voor degene dit dit leest of ziet is het feit dat hij dit nog leest of ziet. Blijkbaar is het toch wel zó opwindend dat er een stukje over in de krant geschreven wordt of er een filmpje van opgenomen wordt. Gelukkig maar. Ondertussen zijn wij alle weer gewaarschuwd en inzonderheid de jeugd die het eigen is abso luut te denken, te doen en te pra ten. Dit alles te willen althans. Iemand lens trappen is geen sport meer. Voor iemand zulke dwaze be dragen betalen is wel economisch verklaarbaar (net een aantal wet ten uit diezelfde economie, maar niet billijk ten aanzien van wiil- joenen andere mensen. Dat noe men ze nu wat je noemt overdrij ven. En op je kop vliegen moet een aardigheidje blijven. Oh, dat gevoel voor betrekke lijkheid! De lucht is vol vakantiegezoem. Het Hotelplan van de Nederlandse Spoorwegen ligt hier broederlijk op één stapel met folders in allerlei fleur en formaat van de busondernemingen die u naar de aantrekkelijkste plaatsen van Europa lokken. Het is een waar grootbedrijf gewor den: vakantievieren. Maar bij al die zakelijke papieren over de aanlokke- lijkste aller bestedingen komen de pa pieren die uit een ander oogmerk dan eerlijk zakendoen zijn óntstaan: de bezorgdheid om de vakantie van de jeugd. Voor duizenden jongens en meisjes liggen de mogelijkheden om op va kantie te gaan niet zo gunstig, dat ze ze zelf verwezenlijken kunnen. Daarom zijn er organisaties die een belangrijk menslievend werk verrich ten: de gelegenheid scheppen voor die duizenden om er toch tegen een billij ke prijs op uit te gaan. En daar komt nog iets bij. Vakantievieren is vrij zijn. Op de meest in het oog springende plaats „vrij zijn van". Vrij van school, van fabriek en werkplaats, van stad, gewoonten en dagelijkse sleur. Be vrijding vieren. Maar op de eerste en voornaamste plaats is vakantievieren een „vrij zijn tot". Vrij om de natuur te ontdekken, andere mensen, andere volken en lan den te bezoeken en te leren kennen, schoonheid van natuur en cultuur te vinden. Vrij om de menselijke natuur eens te ontplooien anders dan in het maatschappelijk gareel. Het vieren van de vrijheid behoeft juist de grootste zorg.... omdat het om de vrijheid gaat. Het behoeft geen betoog dat het een bijzondere zorg is om de katholieke jeugd een katholiek milieu te bieden, om die beide vrijheden te beleven. De katholieke vakantiehuizen- en jeugdherbergencentrale heeft het land overdekt met pleisterplaatsen voor de katholieke jeugd. In het vakantiesei zoen zijn er 1200 van die pleisterplaat sen voor jóngens en meisjes, die er samen op uittrekken. Voor jongens onder elkaar nog eens 800 en voor'vriendinnen die samen op pad gaan nog eens 500. Voorwaar een indrukwekkende or ganisatie die de jeugd ten dienste staat. Maar die organisatie wendde ziel» tot ons met een zorg die wij gaar ne onder u aller aandacht brengen. Er is dringend behoefte aan perso neel. De inleiding boven deze mededeling schreven wij echter niet zonder reden. De K.V.C. (zo duidt men de Katho lieke Vakantiehuizen en jeugdherber gencentrale aan), zoekt nl. wel perso neel, maar möet dat doen op basis van idealisme. Aalmoezenier K. Mars zegt het zo: De aard van deze vakantiedienst voor jongelui brengt mee dat het werk èn in grote mate seizoenwerk is èn geleid «vordt door idealisme; daarom hebben een groot deel van die tehuizen slechts tijdens de vakantieweken een inwo nende, leidinggevende staf en daarom ook vindt de K.V.C. ieder jaar weer jonge mensen, die daar als leidster of leider optreden en die een deel van hun eigen vakantie beschikbaar stellen om in de vakantiehuizen en jeugdher bergen het groepsverband in de ge wenste sfeer en stijl te helpen schep pen; deze toegevoegde leiders hebben daarbij geen geldelijk voordeel op het oog, want hehalve reisvergoeding, kost en inwoning .ontvangen zij slechts een zeer sober zakgeld, Het is idealisme dat gegadigden drij ven moet een dienst van een of meer weken aan jonge medemensen te be wijzen. Aanmeldingen voor leider en leid ster van een home voor een of meer weken vooral in juli en augustus kan geschieden door personen boven de 25 jaar. Ze ontvangen enige instructie over het werk. Assistenten moeten tenminste 20 jaar zijn. Men stelle zich in verbinding met het K.V.C., Nachtegaalstr. 60, Utrecht. Dan is er een bericht van de K.S.A. Sint-Andriesbond „De Graal" uit Brugge. Jongelui die iets moois willen mee maken in hun vakantie en we kun nen dat persoonlijk aanbevelen kunnen terecht in een „tentenheem^ bij Brugge. Dan is deze wonderlijk mooie stad op een goedkope manier bereikbaar. Dat is in dit seizoen een unieke belevenis vanwege het Heilig Bloedspel dat een christelijk-folkloris- tisch evenement is bij uitnemendheid Het wordt gegèven op 3 4 6 jj 10 11 14 15 17 18 augustus. Het tentenheem is open van 27 juli18' augustus. Alle service :S aanwezig. Inlichtingen en aanmeldin gen: secretariaat Sint-Arrdriesbond, St. Eewoudstraat 18, St.-Andries Brug- ge 3. Tenslotte een folder van het na tionaal secretariaat van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk. Daarin wor den aantrekkelijke vakantieweken voor meisjes aanbevolen tot in Italië toe. Leuk is de groepsvorming naar be langstellingsrichting. Er zijn weken met veel sport en spek Er zijn weken voor meisjes van mid delbare scholen uit de 4e en 5e kla in Duitsland. De prijzen zijn fel con currerend te noemen. Men kan van 11 jaar terecht. Folder met uitvoerige gegevens bekomen bij Afdeling Zomerkampen van het Katholiek Vrouwelijk Jeugd werk, Springweg 8, Utrecht( telefoo 030—15388). Aldus voor ieder een kans om voo zichzelf of voor de ander iets te onder nemen. Q y. d- u V- «MM A a i'f f f /.'.V'. J..:.'o v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8