Elektrisch geheugen waarschuwt U tijdig L: der beschaafde landen Portretgalerij ANNA MARIA ^enlandse inkopers Sast bij Drie kamers voor %Rdag Wonderen ran de Amerikaanse keuken Vragen staat vrij. Een „schuchter" apostolaat Nansen-medaille voor Intern. Rode Kruis Lijdt niet langer S 5 1 JUNI 1957 In de auto: suèdtj Zeifs blasé New Yorkers stonden met open mond te kijken Tachtig knoppen New York, 10 mei. Hier komt weer eens het allerlaatste nieuws op het gebied van moderne Ame rikaanse vindingen voor de keu ken. Op het ogenblik wordt hier in New York een tentoonstelling gehouden van het moderne huis in Amerika en men kan ook daar dagelijks demonstraties zien van de „Wonderkeuken". (RCA Whirlpool Miracle Kitchen). En ik kan verzekeren dat er wonde ren in die keuken waren! Zelfs de blasé New Yorkers stonden met open mond te kijken Twee delen Ouders leven mee ;eptie aan de 2?^, hp~°nfectie zou ^£tahW?^an'dighe" AMSTERDAM ROTTERDAM 's-GRAVENHAGE Kalvers.traal 182 Lijnbaan 85 Spuistraat 58 Vn? ?oePel zittend suède jasje is heer lik in de auto. En stelt u prijs op eerste kwaliteit materiaal modieuze coupe prima afwerking distinctie dan zal een keus uit de Laimböck- collectie* u bevredigen. Jasjes voor dames en heren in div. tinten. Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is by het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DVRYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zyn belang dathaarmaaltydenslagen.Hyweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. ^htbj m®! witte noppen zijden avondjapon van Pierre Balmain rij daarboven bevestigde kasten wordt gegeten wanneer men „er: fa milie" is. Komen gasten, dan gebruikt men de maaltijd meestal in de eet kamer. In de wonderkeuken §taat rechts, ietwat terzijde van de lang werpige keukenruimte, een eetka mertafel, maar daar de keukenin richting de indruk geeft van een ver zameling kleurige kubussen van hout, staal of glas, vergeet men eigenlijk dat men niet in een kamer, maar bij de keuken eet. Het plafond van de keuken bestaat uit geribd glas, waardoor het lamplicht gelijkelijk en diffuus heen schijnt. Maar al naar gelang men zich in de stemming voelt, kan men dat lamplicht van kleur veranderen. In de „wonderkeuken" staan vier' eenheden van aaneengevoegde kast delen, niet meer uitgevoerd in blank staal, maar nu van prachtig donker hout. Een eenheid staat links, twee tegen de achtermuur en een vierde rechts opzij, welke de keuken van de eetruimte afscheidt. Boven elk van die eenheden, maar bevestigd hetzij door een doorlopende achterwand, of rustend op stalen! of warmkoperen buizen, ziet men over de hele lengte glaspanelen lopen. Deze verbergen de verlichting (in dien men geen plafondverlichting heeft); men kan ook deze lichten in verschillende sterkte en kleuren laten schijnen. Zodat dus, op sombere dagen buiten, men zijn keuken een warme, heldere, gouden of zacht rose tint kan geven, of op hete dagen een koel blauw kan laten schijnen. Onder al die glaspanelen bevindt zich nu een lange rij van aaneensluitende kleurige vakjes en laden. Doch geen enkele kast of lade heeft handvaten en knoppen. Dit is eveneens een elek- tronische keuken en wil men iets openen, dan doet men dit dus slechts door de hand even op de kastpanelen te leggen. ïn het midden van het vertrek staat een half cirkelvormige tafel. Aan de rechter kant van deze tafel bevindt zich een laag, lang controle bord met ongeveer tachtig verschil lende knoppen. Van hieruit regelt de huisvrouw de ingewikkelde dien sten, welke de wonderkeuken voor haar verricht. In het midden op het controlebord staat een klein, draai baar televisietoestel. Het is zowel aangesloten op vertrekken in het huis dus men kan zien wie bij de voordeur aanbelt, of wat er in de kinder- of huiskamer gebeurt als op de gewone telelevisie-stations. Een bijzonderheid van dit nieuwe televisietoiestel in de elektronische keuken is, dat een van de twee knop- nen, welke afneembaar is, als micro foon kan dienen. Mén neemt de knop af, brengt die voor de mond en zegt b.v. „ik moet om vier uur de dokter opbellen". Men steekt de knop weer op zijn plaats, draait een kleine klokkeschijf en prompt om vier uur hoort men zijn eigen stem waarschu wen: ,lk moet om vier uur de dokter opbellen". Het stemgeluid is op een ingebouwde tape-recorder opgeno men. Tevens is een telefoon in dit toe stel ingebouwd en men kan, wanneer de telefoon gaat (niet met 'een bel, maar met een geluid dat herinnert aan onrustige mosquitos)deze beant woorden door slechts op een knopje te drukken en hardop te spreken, on verschillig op welke plaats men in het vertrek staat, en aldus een lange con versatie voeren, terwijl men voort gaat met koken of wat ook. Aan de andere kant van deze half cirkelvormige tafel kan een familie van vier of vijf personen eventueel zijn maaltijd gebruiken. De bedekking van deze kant der tafel is een hard soort plastiek, waarin geen krassen komen. In het dunne tafelblad zitten echter kleine ronde openingen. Dit duidt aan, dat deze fameuze tafel eigenlijk een elektronisch fornuis is. U kunt water op dit fornuis koken maar terwijl u het ziet koken, kunt u uw hand op het fornuis-oppervlak leggen, daar waar de pan staat, en u zult geen hitte, zelfs geen warmte voelen, het oppervlak van de tafel blijft koel, al staan er vijf pannen met inhoud te koken. Dampen en geuren van het hier gekookte wor den tezelfdertijd weggezogen of „in geademd" en geabsorbeerd door smalle openingen, die rondom tegen de achterkant van het controlepaneel met de knopjes zijn ingebouwd. Al dus worden etensgeurtjes uit de keuken gehouden. Ze worden afge voerd via het elektronisch luchtver versing-systeem. Kasten en laden Nu zullen we eens zien wat er zich in de kasten-en-laden-eenheid be vindt. We beginnen bij de linkerzijde van de keuken, en wel boven aan, bij de kleine vakjes, die onder aan de lichtpanelen vastzitten. Om met de meest linkse rij van die vak jes te beginnen: hieraan zitten kleine chroomkraantjes vast en U houdt er maar een kop of glas onder, opent de kraan en kunt al naar wens hetfe kof fie of koude thee, melk of limonade eruit krijgen. Al deze verschillende vloeistoffen, kunnen op een gewenste temperatuur uit de kraantjes komen, mits men van tevoren aan knoppen draait. Vlak naast deze kraantjes kunt u, zo u wenst, door een hand op het paneel te leggen. Een aantal dranken in flessen, Coca-cola óf iets anders, te voorschijn laten komen in een langzaam neerdalend kastje, dat na gebruik weer, nadat u eenmaal met de hand door de lucht wuift, te rugglijdt in zijn plaats. (Alle laden en kasten glijden naar buiten en dan automatisch naar boven of naar be neden, al naar gelang hun plaats. Ladekasten op de grond komen om hoog, die van boven komen na uit schuiven omlaag. Er is zelfs een goot steen, welke hoog of laag gesteld kan worden, zoals men verkiest). Tussen de bovenvakjes met dran ken en het „aanrecht" daaronder en waaronder zich weer de donkerhou ten kasten bevinden, is een rij pane len. Hierachter zijn de automatische flessenkoelers en bevindt zich een machinerie elke kleine ijsblokken maakt en automatisch aanvult. In deze eenheid is ook een afdeling met busjes (voor groenten, soep etc.). Wil men nu een busje openen, dan drukt men op de knop van het controle bord en men hoort dat de bus zich zelf begint te openen (men kan per knop de gewenste bus uitzoeken) zon der dat men de kastdeur maar opent. Een ogenblik later glijdt de geopende bus naar buiten. Maar de kasteenheid aan deze lin kerzijde bezit nog meer. Naast de vakjes waaruit de dranken komen, bevinden zich andere, die het ver pakte voedsel bevatten, dus haver mout in de kartonnen dozen, erwtjes e.d. Het is een vrij hoge bovenkast, maar dat valt niet op, omdat die in de achterwand van het lampenpaneél schuift en pas als de kast neerdaalt en tevoorschijn komt, ziet men wat een geweldige bergruimte erin zit. Naast deze kast komt de laatste van de bovenrij: hierin zit de elektrische meelmenger en deegklopper. Die is echter uitneembaar en men kan hem dus overal meenemen. Achter het achterpaneel onder die „deegkast" zit de receptenkast. Deze vindt men ook in de „Keuken van Morgen" bij Ge neral Electric: op de druk van een knop kan men een of ander recept verlicht óp het paneel doen verschij nen, met een gekleurd plaatje van het gereedgemaakte gerecht en de benodigde hoeveelheden daarvoor er onder gedrukt. Tkoler handschoenen magazijn Handschoenen, suède jasjes, exclusieve shawls. Elbeo kousen. Kerstening zijn de paas- en kerstvieringen. Er is gelegenheid om enige dagen in een katholieke omgeving door te brengen. OOK BUITEN DE GRENZEN De Vrouwen van Bethanië wer ken niet alleen in Nederland. Zij zijn ook in Oostenrijk en Italië. Zij hebben in .Wenen, waar de regering socialis tisch is en het grote gezin niet wordt beschermd, de Mater Amabilisscho- len opgericht, die daar Lebenschule heten. Het centrum van de Vrouwen van Bethanië heet hier: Die offene Fiir. Het werken in Oostenrijk is niet gemakkelijk en weer geheel anders dan in Nederland, omdat praktisch iedere Oostenrijker katholiek gedoopt is. Herhaaldelijk zijn sporen van het Jozefinisme aan te wijzen. En her haaldelijk heeft de Kerk te lijden on der het standsverschil dat leeft on der de geestelijken. Er zijn rijke ab dijen, waarvan de paters rijke heren zijn. En er is de diocesane clergé die voortkomt uit het volk. Overigens is hier een ontstellend gebrek aan pries terroepingen, waarvoor ook in Neder land hulp wordt gezocht. In Rome werken drie Vrouwen van Bethanië. Zij hebben er een Foyer Unitas en zij ontvangen er niet-ka- tholieke bezoekers. Zij houden rond leidingen 'en het is de bedoeling om de niet-katholieke gasten in Rome iets te laten zien van de achtergron den; In Te De liga van Rode-Kruisverenigingen heeft voor haar buitengewoon verdienste lijk werk ten behoeven van de vluchte lingen de Nansenmedaille voor dit jaar gekregen. De onderscheiding, genoemd naar de Noorse ontdekkingsreiziger en hoge com missaris voor vluchtelingen bij de Volken bond dr. Fridtjof Nansen, werd in 1954 ingesteld door de toenmalige hoge com missaris voor de vluchtelingen, wijlen mr. G.riJ. van Heuven Goedhart. Het comité, dat de Nansenmedaille toe kent, had in het bijzonder de buitengewo ne verdiensten va-n de Liga der Rode- Kruisverenigingen ten behoeve va-n de Hongaarse vluchtelingen op het oog. De liga was niet alleen actief werkzaam geweest in Oostenrijk en Joego-Slavië, waarheen vele Hongaren vluchtten, maar had ook in vele landen geld ingezameld en een vitale rol gespeeld om Hongaarse vluchtelingen in vele van deze landen on der te brengen. De onderscheiding zal 16 september a.s. te Genève aan een vertegenwoordiger va-n het .Rode Kruis worden uitgereikt. De eerste Nansenmedaille werd in 1954 aan mevr. Roosev-e-lt verleend, zowel voor haar eigen hulp als die van haar echtge noot, wijlen president Franklin D. Roose velt, aan vluchtelingen. In 1955 viel de onderscheiding ten deel aan koningin Ju liana wegens haar persoonlijke stappen bij de presidenten Truman en Eisenhower, Araarbij zij een nieuwe benadering van de oplossing va-n het vluchtelingenprobleem voorstelde, en haar voorbeeld, waardoor het Nederlandse volk zulk een aanzien lijke bijdrage ten behoeve van de vluch telingen leverde. (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat ver drijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Zuivert de nieren, ts on schadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Haute Couture Metalen pannen overbodig in de wonderkeuken! De bodem van de elektronische oven blijft koel en toch is het gebraad in enkele minuten klaar. In verdeling verscilt de .wonder keuken" niet veel van „de keuken van morgen" van General Electric, maar er zijn in de wonderkeuken heel wat meer nieuwigheden toege voegd. Hier zal nu eerst een alge meen overzicht van de keuken-inde ling worden gegeven en dan een be schrijving van de functie der ver schillende onderdelen. Zowel de traditionele als de mo derne Amerikaanse keuken bestaat meestal uit twee delen. In het ene wordt gekookt, in het andere deel al of niet afgescheiden door een muur, en in moderne keukens door een verschuifbare toonbank met een VIA SAN QUINTONI is een rustige straat in het drukke hart van Turijn. 'Op de tweede verdieping van het oude, eenvoudig-voorname huis dat het nummer 43 draagt, werkt daar de jongste aanwinst van de toch al met jeugdige ontdekkingen geze gende Italiaanse couture. Waarschijnlijk is zij ook de jongste volledig gevestigde ontwerpster ter wereld. Annamaria Bressi is nog maar zestien jaar. Dat neemt niet weg dat zij toch al de grote prijs heeft gewonnen die in haar land jaarlijks wordt toe gekend aan de meestbelo-ven-de jonge ontwerper of Uit het schetsboek van Annamaria, Rechts: een namiddag japon van grijze wol met een kleine aj neem bare mosterdkleurige cape. Links: een in drie verdiepin gen vallende en met zivnrl gros grain afgebiesde cape wordt gedragen in combinatie met een japon in kleine zwurt met witte wollen ruit. ontwerpster die over niet meer dan vijf jaar er varing in hót zakenleven mag beschikken. Toen zij meedong naar de prijs, had Annamaria dat is de naam waaronder zij haar bedrijf uitoefent een collectie wollen ochtend- en mi-ddagjapon- nen ontworpen. Daarover oordeelde een jury van bekende Italiaanse couturiers, modejournalisten en leidende mensen uit de textielwereld. Toen Annamaria vorig voorjaar een opleidings cursus aan de kunstnijverheidsschool had afgelo pen ging zii kleren maken voor haar eigen gene ratie. Zij vervaardigde een collectie van ongeveer dertig modellen voor teenagers, en die waren met een een succes. Daarop volgde een wintercollectie die haar een aantal andere klanten bezorgde. En met dat alles verdiende Annamaria voldoende om een nieuwe collectie te maken ditmaal kleding voor volwassenen, en bestemd vóór een bekend confectiebedrijf. WAT IS NU de reden van dit unieke succes! Annamaria's critici en haar klanten prijzen vooral de rijpheid van haar ideeën en haar afzien van alle overdadige garnering op de soepele weefsels en de ruwe tweedstoffen die zij bij voorkeur ver werkt. Daar komt dan bij dat haar ouders alle gevoel hebben voor het talent van hun modescheppende dochter. Zij stelden haar zelfs drie vertrekken van hun huis ter beschikking. Een daarvan is nu Annamaria's atelier, in het andere zit hét perso neel van deze 16-jarige, en tenslotte is er dan nog de salon waar zij haar klanten ontvangt. Dat zij haar eigen kleren maakt spreekt eigen lijk vanzelf, en uit haar eigen garderobe spreekt vooral een voorkeur voor tailleurs en gebreide japonnen. Die voorliefde voor het maken van haar eigen kleren dateert trouwens al van heel vroeg, en Annamaria was nog maar nauwelijks tien jaar toen zij zelf de jurk ontwierp die zij als bruids meisje bij het huwelijk van haar tante wilde dragen. Thans werkt zij echter als een volslagen ont werpster die daarbij de hulp heeft van tien naai sters, een coupeuse.en een leerling. Doorgaans werkt zij acht uur per dag, maar wanneer er een collectie op het punt van uitkomen staat, moeten bezorgde ouders haar heel dikwijls aan het klokje van gehoorzaamheid hêrinneren. Meestal heeft zij in zo'n periode een honderdtal schetsen op papier 'gezet, waarvan zii de 30 of 40 beste uitzoekt om ze eerst in linnen en vervolgens in de definitieve stof uit te werken. Een enkele maal creëert zij ook wel eens een model door de stof meteen op de man nequin te draperen, maar ook dan handhaaft zij de eenvoud die het voornaamste kenmerk is van haar werk. Ks. Ontwerpster Annamaria (16 j:tar) terwijl zij eeu weefsel drapeert op een van haar mannequi.'is. Als de kinderen wat groter zijn, trachten de Vrouwen van Bethanië „e in balletgroepen, met handenar beid en vrije expressie verder te vor men. Er worden ook godsdienstige lessen gegeven maar uiteraard aan gepast aan deze niet-katliolieke jeugd. In vrijheid laten de Vrouwen van Bethanië Gods plan zich voltrek ken. Zij maken niet uit, welke gods dienstige richting een kind moet ke zen. Zij bereiden slechts voor en la ten Gods genade de weg en het tijd stip kiezen. Het Rotterdamse huis richt zich tot de fabrieks- en atJelierjeugd. Voor hen is de besteding van de vrije tijd iets gewichtigs. Er worden voor hen dansavondjes georganiseerd en de meisjes brengen haar vrienden mee. Juist voor fabrieksmeisjes is het heb ben van een jongen zo verschrikke lijk belangrijk. De Vrouwen van' Bethanië geven godsdienstonderwijs aan niet-katho- lieken dit dit wensen in Leiden, Utrecht en Rotterdam-zuid. In Biltho- ven is het „Zonnehuis" waar retrai tes gegeven worden voor catechu menen. Ook komen er wel katholie ken en niet-katholieken samen. En er ten veel duurder moeten betalen dan die in den vreemde kosten. Alle be lastingen en heffingen worden afgetrokken als het export betreft. Hoewel iedereen dit eigenlijk wist was het nooit helemaal tot het Franse publiek doorgedrongen. Gevraagd werd trouwens om die prijzen niet in het binnen land bekend te maken Tot besluit van deze Week bood de Haute Cou ture de buitenlandse klan ten een gala-avond aan in het ThéStre des ChampS Elysées, waar op het ogen blik het Londense Ballet optreedt. Het schouwspel was echter grotendeels in de 'zaal. Aan beide kanten van de corbeille had een dertigtal mannequins plaats genomen. Ze droe gen de mooiste toiletten van de grote collecties. In Parijs waar men zich niet meer kleedt voor opera of itoneel deed het gezicht van de zaal vol magnifie ke toiletten aan vroeger denken toen het nog ge woonte was zich voor deze gelegenheden in een tot de grond vallend avond toilet te steken. Nu was het grootste gedeelte van het publiek in cocktailja pon gestoken. Haast al leen de mannequins lieten zien dat een lange avond japon een chic en elegan ce heeft waar het mooiste cocktailtoiletje niet bij kan halen. Maar de meeste Parijse vrouwen bezitten geen lange jurken meer, in de provincie wel, want daar wordt een cocktailjurkje niet voor vol aangezien. Allen die deze avond meemaakten betreuren het dat zelfs in de zaal van de Opéra alleen maar mantelpakjes en colbert- tjes te zien zijn. En voor de jongeren was deze ga lavoorstelling die de Chambre de la Couture de buitenlandse kopers aan bood een openbaring. DINY K.—W. In 1919 stichtte professor van Gin- neken S.J. het Instituut der Vrouwen van Bethanië. Zijn onverwoestbaar idealisme wilde dat zij deel zouden hebben aan de kerstening der be schaafde landen, en zij bleven deze doelstelling houden toen zij waren ge- evolueerd tot een kloostercongrega tie. Van Ginneken dacht, dat he schaafde meisjes ook altijd meisjes met geld waren, maar de tijden ver anderen. De vrouwen van Bethanië zijn soms nog wel gefortuneerd, maar heel vaak niet. Zij willen in de grote steden, die snel ontkerstenen op ver schillende wijzen het geloof brengen bij voorkeur aan hen, die zeggen niet meer te geloven, of aan hun kinde ren. In Amsterdam zijn de kinderen- van jonge gezinnen van drie jaar af, het voorwerp van haar zorg. Deze kinderen zijn voor godsdienstige in vloeden nog zeer vatbaar, terwijl de ouders in de regel hiertegen geen be zwaar hebben. De vaders en moeders van deze kinderen worden ook eens in de maand uitgenodigd. Ons heeft het vooral getroffen dat men de va ders weet te boeien. Een avond is er iemand geweest om over de liefheb berij van het vissen te spreken. Een Amsterdams rechter sprak over ca rillons en pierementen. Weer een an der over de zendeling Albert Schweit zer. Al deze dingen worden behan deld door mensen die weten waar het om gaat. struss en beige pauletten geborduurde beige rianza avondjapon van Nina Ricci. d k s?cn k "VJU-L ondenk- v-pv 6 geieaen l e ïgd c°uture een 'st een h0g«liik en 20 v?,aute on Seworden in ,uture heel v ar wijn (jSeweest. •e, dat pro- et buitenland ■Mie coutu- u confectie, f e betite- „ve- „ba- een- L-è-porter. Daarom sloot de Parijse Fashion Week met een show van de confectie van de grote couturehuizen Deze shows werden uit sluitend gehouden voor de buitenlandse winkeliers en inkopers plus enkele persmensen, voornamelijk Amerikanen. Wat we te zien kregen stond ongetwijfeld op een ander plan dan de gewo ne confectie, Wébé mis schien uitgesloten. De acht couturiers die deze show hielden lie ten ieder 10 modellen zien. De prijzen voor het bui tenland waren vermeld od het programma en de Frangaises zagen met ver bazing en ontsteltenis hoe zij in Parijs zelf die toilet-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9