witte doek Internationale Filmweek Den Haag 1957 - ZENUWEN NEUROTONIC KWATYA HET EENZAME HUIS een beginmaar nog geen einde Kennis van sport en sportauto's 20 ct. 't is weer De schilder der verrassingen Louis Jourdan reist met zijn eigen kok Haarstijl a la Curtis Eerste vereiste voor een correspondent in Hollywood Literaire opdrachten Volkomen rijpheid Expert op gebied van menselijke eetgewoonten Vrij gebleven Hans Roest Twee jonge mensen, die geen uitweg meer weten Collegium Musicum Limburg concerteerde in Heerlen ans van Be/yen Bachs Torensonates in Naarden ZATERDAG 8 JUNI 1957 PAGINA 5 M; lars ?at Jv( 'er niet verdovend maar genezend Spaar Kwatta-soldaaijes voor het Hel werk. dat de grote Belgische schilder Floris Jespers uit Kongo heeft meegebracht, heeft een zeer diepe, ja overweldigende indruk op me gemaakt. Ik zag het merendeel ervan in een onoverzichtelijke veelheid, toen de schilder zijn nieuwe grote atelier op de bovenste verdieping van een reusachtig pakhuis aan de Schelde, vlak bij het Steen, aan het inrichten was. In de eerste plaats imponeerde de onstuitbare produktiviteit van Jespers mij. Zijn nieuwe atelier is groot genoeg om er met een auto in rond te rijden. Het zal, als er vele tussenwanden in zijn aangebracht, vele honderden vierkante meters expositie-ruimte bieden maar ik betwijfel werkelijk of de Kongolese werken van de meester (werk dus, ontstaan in het tijds bestek van slechts een vijftal jaren!) er alle een plaatsje zullen kunnen vinden. Verder trof mij de kracht en het fel levende, kort en goed: de intensiteit die er van deze doeken uitgaat en die dit nieuwe werk van Jespers overrompelend maakt. FLORIS JESPERS terug van Kongo MARLON BRANDO en BING CROSBY schaakenthousiasten van Jan Naaykens De nieuwe stukken voor het komende seizoen verschijnen momen teel aan de lopende band van de pers. Straks zullen ze u worden aangeboden door de verschillende uitgevers. Laat onze keus een wijze keus zijn. Wij spelen inderdaad op de eerste plaats voor ons eigen genoegen, voor ons eigen plezier, maar wij kunnen er nu eenmaal niet aan ontkomen, dat ons spel ook anderen beïnvloedt. Vele anderen zelfs. Daardoor laden wij een verantwoordelijkheid op onze sehouders. Wij betekenen een n »cht. Wij kunnen ten goede beïnvloeden of ten kwade. Of we kunnen ook helemaal niet be- invloeden, maar dan laten wij ons zelf grote kansen ontgaan. Het publiek heeft ons nodig. Juist in deze tijd hunkert het naar een teetie steun, naar een beetje houvast, naar een spel met positieve waarden. Jan Naaykens schreef zo n spel. Een spel, dat de mensen goed zal doen. Een spel, dat ze weer een beetje vertrouwen zal geven in de waarde van het Jeven en de goedheid van de mensen. En hij schreef dit spel in een machtig spannende dialoog. WERELDNIEUWS (Advertentie) (Van onze filmredacteur) 1aeC se'ect>ec°mmissie voor de Inter- °B ü°na'e Filmweek Den Haag 1957 is et ogenblik nog steeds aan het selec- n> althans wat betreft de sluitings la WaaroP zo mogelijk een Neder- '(!t'Se film zal worden vertoond. "fit langdurig uitblijven van een ten'n'''eVe beslissing een gevolg is van ]a *e veel of een te weinig aan Neder- Vanflse films, is een vraag, die men ons 11 officiële zijde liever niet beant- v °0rdde. In elk geval blijkt de keuze 11 buitenlandse films lang zo moeilijk liet Vo 4e 'e zijn geweest en is men zelfs al °r de hele rest van de week klaar met dat sarnensteling van een programma. er als volgt uitziet: ..T, aandag 17 juni, middagvoorstelling: ea Vincente jyj. - and Sympathy", regie l!leUi; avondvoorstelling, tevens gala- Pening: „Saint Joan", regie Otto Pre- 1J1ger. Dir regie Luis Garcia Berlanga; voorstelling: „Le Notti di Cabiria", -"insdag 18 juni, middagvoorstelling: !>nch 8§ie Frederico Felïini. ^"'oensdag 19 juni, middagvoorstelling: ePote, kind van de straat", regie La- tony Curtis, diê koals geméld eén baard n het kweken is voor zijn optreden in 8 f'lm „The Vikings", heeft in Engeland Waar hij op het ogenblik met zijn Vr°uw Janet Leigh .verblijft, alvorens baar ïli Noorwegen door te reizen ver- aPt, hoe hij aan het model haar is ge- „°men, dat b dan raa hem beroemd heeft gemakt door duizenden jonge bewonde- rs is nageaapt. aldus Curtis, „was ik te arm mijn haar te laten knippen. Wel ver lamde ik als tweede rangsacteur 150 dol- per week. doch als ik het geld, 'k had geleend, had terugbetaald, hield «laar een paar dollars voor mezelf ®r. Dus liet. ik mijn har groeien. Ach to7af bleek het een succes te zijn, maar ®n zat er niets anders voor me'op. dislao Vajda; avondvoorstelling: „Rose Bernd", regie Wolgang Staudte. Donderdag 20 juni, middagvoorstel ling: „The Strange One", regie Jack Garfein; avondvoorstelling: „High Tide at Noon", regie Philip Leacock. Vrijdag 21 juni, middagvoorstelling: ,.De Eén-en-veertigste", regie Grigori Tchoukrai; avondvoorstelling: „Celui qui doit mourir", regie Jules Dassin. Tijdens de Internationale Filmweek in Den Haag zullen verschillende be langrijke bijeenkomsten plaats vinden. De Katholieke Film Actie en het Katholiek Filmcentrum voor de jeugd houden op dinsdag 18 juni in het Haagse Gemeentemuseum een contactdag, waar op o.a. zal worden gesproken over het belang van de moderne communicatie middelen, met name de film, voor gods dienst, cultuur en samenleving, terwijl verschillende experimentele en andere films zulen worden vertoond. In de mid dagbijeenkomst zal door de heer A. van Domburg „El batalion de las Sombras" worden geïntroduceerd een film van de Spaanse regisseur Manuel Mur Oti over de positie van de Spaanse vrouw. Het Instituut „Film en Jeugd" komt de volgende dag bijeen, eveneens in het Haagse Gemeentemuseum. Tijdens de ochtendzitting worden enige nieuwe jeugdfilms vertoond, terwijl aandacht zal worden gewijd aan films op het ge bied van het maatschappelijk leven. Tij dens de middagbijeenkomst worden en kele films van Amerikaanse, Engelse en Duitse herkomst gedraaid. Op donderdag 20 juni des middags om 2 uur belegt, weederom in het Haagse Gemeentemuseum, de protestants-chris telijke Stichting Filmcentrum een bij eenkomst, waarop het 10-jarig bestaan van deze stichting zal worden herdacht. Daarna zal de filmer Bert Haanstra een causerie houden over zijn filmwerk en zijn ervaringen, waarbij enige van zijn films zoals „Panta Rhei'" „Strijd zonder einde" en „En de zee was niet meer" zullen worden vertoond. Een jongeman, die met veel ijver en nauwgezetheid een schriftelijke cursus in de journalistiek volgt, heeft ons een brief geschreven waarin hij vertelt, dat het zijn hartewens is om Hollywoods correspondent te worden voor een com binatie van Nederlandse dagbladen en ons vraagt, hoe hij zich het beste op die taak kan voorbereiden. Daar we, evenmin als de Antwoord man, ooit om een antwoord verlegen willen zitten en aangezien we aanne men, dat er in Nederland zeer vele schriftelijke-cursussen-volgende-aspi- rant-journalisten zijn, die graag Holly woods correspondent voor één of meer Nederlandse bladen zouden worden, hebben we nagegaan welk advies onze Amerikaanse collega Joe Hyams van de „New York Herald Tribune" indertijd heeft gegeven aan een leerling van de Columbia School of Journalism, die hem een soortgelijke vraag had gesteld. Allereerst kreeg bedoelde jongeman de raad om een uitblinker te worden in alle mogelijke vormen van lichame lijke opvoeding en sport met de nadruk op zwemmen, golf, croquet, tennis en schaken. Mannen, die het ver hebben gebracht in deze takken van sport, zijn in Hollywood moeilijk te vinden, hoewel er zeer grote vraag naar is. Producent Darryl F. Zanuck bijvoor beeld heeft normaal een hevige afkeer van gesprekken met verslaggevers op werkdagen. Maar betrek bem in een op windend croquetspel op zondag en hij zal letterlijk alles vertellen. Clark Gable is gewoonlijk heel moei lijk per telefoon te bereiken maar een actieve journalist, die hem onwacht bij de negende „hole" op de golfbaan van Hillcrest. krijgt zonder moeite een inter view. Schaken is een conditio sine qua non voor een Hollywoodse correspondent, die het zout in zijn pap waard wil zijn. Marlon Brando is een hartstochtelijk wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden De minister van O., IC en W. heeft aan de letterkundige Herman van den Bergh een opdracht verleend tot het schrijven van een essay over het werk van J. J. Slauerhof (18981936) en aan de letter kundige C. J. Kelk een opdracht tot het schrijven van een biografie van dezelfde schrijver. Beide heren hebben de opdracht aanvaard. (Advertentie) FLORIS JESPERS De kunstcriticus Roger Avermaete heeft Floris Jespers eens „de man der ver rassingen" genoemd. Dit is een zeer rake en in zijn kortheid juiste karakteristiek. Telkens weer heeft Jespers zijn bewon deraars verrast met iets volkomen nieuws, dat toch even authentiek en eigen was als het vorige werk van de meester, waar men meende dat hij tenslotte zijn defini tieve vorm had gevonden. Het was op een geheimzinnige manier in hem ont kiemd en plotseling in volkomen rijpheid ontbloeid. Want dat is inderdaad het wonderlijkste in de verschillende fasen van Jespers' langdurige schildersloopbaan: dat iedere nieuwe „periode" direct begon met gaaf en rijp werk. Geen aarzelend begin, geen zoeken of tasten onverwacht en plotse- Jourdan, die naar Engeland is om de hoofdrol te spelen in Je 't«ïl „?dvv Quique (afkorting van Frédéri- R„n een elegante Parisienne, zijn intrek hj.^hen in een sjieke kleine woning in V." „Dangerous Exile' heeft men zijn 4 (Jl)- lie) «et r A^ose Kensington. V0 aaL met een Engelse (j haar 5-jarige zoontje en he„f ze speciaal uit haar geboorteland dj geïmporteerd leeft Madame Jour- ha!) °P precies dezelfde manier als in flwr, huis in Hollywood, haar apparté- in New York, of het Parijse hotel ar ze elk jaar twee maanden met haar doorbrengt. De Jourdans nemen na- de Franse atmosfeer waarheen ze ook gaan. ee'"" Hollywood", aldus Quique, is er \y kleine Franse kolonie: de Charles ba„8l!s' de Jean Pierre Aumonts, Claude e])(aphin en wij. We spreken Frans onder VpJlar en proberen Frans eten te ser- D 1)0 at Franse voedselprobleem kos me \va® de meeste tijd. Ik schat, dat ik zo- trt0. ®en derde van mijn leven doorbreng Dhi het zoeken naar geschikt personeel daarna te leren koken. In elf jaar A]s er> we 12 verschillende koks gehad, ke- ze de Franse keuken door en door e». lopen ze namelijk weg en krij- ste duur betaalde baantjes. Onze lat- Aïv,fbende zelfs een Frans restaurant in Te«ika". °ewel men misschien uit het feit, dat Pran zijn eigen kok meebrengt naar Engeland, zou afleiden, dat zijn dunk van de Britse keuken niet erg hoog is. blijkt Louis Jourdan het eten er juist uit stekend te vinden: „Iedereen had me ver teld, dat het slecht was. maar dat is niet zo. De Engelsen maken echter zoveel verontschuldigingen over hun kookkunst, gouvernantedat je vanzelf gaat geloven, dat er iets een kok, mis mee is". Louis Jourdan heeft een hele studie ge maakt van de menselijke eetgewoonten en heeft daarover een heel bepaalde me ning, die hij niet onder stoelen of ban ken steekt. De Britse eetgewoonten: „Zonder een klok zouden de Britten van honger om komen. De hele bevolking gaat precies op dezelfde tijd lunchen, tea-en en dine ren". De Amerikaanse eetgewoonten: „Ame rikanen eten vaak en bij kleine beetjes. Ze eten heel vlug en wensen vlug bediend te worden. Ze maken van de luch geen sociaal evenement zoals de Britten". De Franse eetgewoonten: „De Fransen vinden niets verrukkelijker dan het ge voel van volledige uitputting na een maal tijd. die drie uur heeft geduurd. Niets wordt zomaar opgegeten. Van elk hapje wordt intens genoten. Zijn eigen eetgewoonten: „Ik houd van een goed maal 's avonds en dat kan ik alleen doen. als ik een lichte lunch heb gehad. Ik ben niet zoals de Amerikanen, die 's middags om vier uur een grote biefstuk kunnen verslinden". schaker en de correspondent, die hem tot een spelletje uitdaagt, krijgt vast een goed verhaal te horen. Bing Crosby en Walter Pidgeon zijn eveneens schaak enthousiasten. Vervolgens moet cle aspirant journa list een (beslist niet-schriftelijke) cursus in het nuttigen van alcoholica hebben doorlopen. Het meeste en beste nieuws in Hollywood krijgt men te horen op cocktailpartijen. Aangezien er gemiddeld drie van zulke partijen per dag zijn, drinkt een ervaren Hollywood-corres pondent niet meer dan één glas per par tij, ervoor zorgend 's avonds nog nuchter genoeg te zijn om alles, wat hem in het striktste vertrouwen is verteld, op te schrijven. In geen geval mag men op een cocktail-partij worden gezien met een leeg glas. Dat is in strijd met de goede smaak en iedere traditie in Holly wood. Op de derde plaats moet een corres pondent. die succes wil hebben, een be hoorlijk aantal titels van boeken ken nen. Iedereen in Hollywood heeft de diepste eerbied voor geletterden. De cor respondent. die de titels kent van de tien meest verkochte boeken van het ogenblik, zal nooit gebrek aan stof voor conversatie hebben, vooral met jeugdige filmsterretjes, die zeer in het biizonder bewondering hebben voor „intel'igente oudere mannen." Hii moet echter min stens twee van de hoeken helemaal heb ben gelezen voor het geval er een produ cent in de buurt is. Tenslotte dient een goede rorresnnpdenl alles van soortauto's af te weten U i moet de namen van alle buitenlandse en niet meer bestaand" merken ui: n hoofd te leren, zodat hii nooit zo'n droe vige figuur slaat als de lournal'st die toen men hem vroee. wat hii da-hi van Tonv Curtis' Mercedes, antwoordd»- Ik dacht dat hii met Janet was getrouw!" Het is van het grootste belang, da' m-m minstens even goed on de hoogte is mot Lagonda. Maserati. Alfa Romeo. Porsche cn Allard en hun specifieke eigenschmpen als met de namen van de belangrilkste filmsterren. Natuurlijk is er de eeuwige uitzonde ring. Er was eens een correspondent die naar Hollywood kwam in een doodge wone volkswagen. Hii was een lichamelijk wrak. kon geen golf, tennis, croquet of schaak spelen, mocht niet drinken om dat hij een maagkwaal had en had 'n jaren geen boek gelezen. Toch gini het hem in het film-Mekka voor de wind Hij kreeg er een rijk bestaan als wo ningmakelaar. ling plaatste de meester zijn bewonderaars voor iets heel „anders". En daarmee bracht hij zijn bestrijders op soms grappige wijze in verlegenheid- Want wee wie van Jespers ooit heeft ge zegd, dat hij dit of dat niet vermocht 1 Reeds een paar weken later kon nieuw werk wel eens deze woorden op overtui gende wijze logenstraffen en de profeet belachelijk maken. De beste Jespers-kenner is de dichter Gaston Burssens, die behalve een groot werk, ook 'n kleine studie aan de meester heeft gewijd. (Voor het Belgische Minis terie van Openbaar Onderwijs uitgegeven door de Sikkel te Antwerpen). Burssens wijst direkt de kern van Jespers' kunst en kunstenaarschap aan: „Veel schilders schilderen alsof hun leven er van afhing. Voor Jespers hangt het schilderen van zijn leven af. Alles wat hij voortbrengt staat in functie van dat leven". Deze onstuitbare levensdrang was het, die de schilder toen hij al rond de zestig was dwong „eruit" te gaan. Wie tegenover hem staat, kan het bijna niet geloven dat deze levendige, felle man al achterin de zestig is. Pas terug van zijn derde reis naar Kongo, waar hij wel dag en nacht moet hebben gewerkt, zit hij alweer vo! plannen en hij vertelt me ervan terwijl hij doorgaat met werken voorlopig hot op orde brengen van zijn atelier. Negerin, een der Kongolese tverken van Floris Jespers Hij is in 1889 te Antwerpen geboren, als zoon van Emiel en broer van Oscar Jespers, beiden beeldhouwers. (Het is op merkelijk, dat sinds kort Floris ook zeer sterke, wonderlijke plastieken heeft ge maakt). Als kleine jongen schilderde hij al. Hij bezocht de Academie en het In stituut voor Schone Kunsten, maar moest toen hij vijftien jaar was als cellist in een orkest spelen, „om de kost te ver dienen". Eerder vermaakt dan met bit terheid zegt hij nu: „Ik heb in die dagen geen enkel schilderij verkocht dat wil dus zeggen: niet één van de doeken, die thans in musea hangen Jespers zette echter door, te leven stond voor hem immers gelijk met schilderen. Hij exposeerde en deed van zich spreken als een der voormannen van de moderne kunst in Vlaanderen, met zijn broer Oscar. Paul van Ostayen en Gaston Burssens. Zij behoorden niet tot de „school van Laetem" zij waren eenlingen. Maar ook: gedrevenen en dat deed hen volhoudenen over winnen. „Nu bezit ik decoraties, te groot om op een visitekaartje te zetten", zegt Jespers. De eerbewijzen en lidmaatschappen zijn hem toegevloeid, maar de meester bleef zichzelf dit is: hij bleef rustig doorwer ken en die vorm hanteren, welke voor hem op dat moment de enige, de wezen lijke was. Het succes heeft hem nooit in en ban gekregen. Floris Jespers is een vrij man gebleven. Hij kreeg vele vereren de opdrachten en zijn naam heeft thans een wereldklank. Zijn in Vlaanderen ge schilderde oeuvre is groot en verscheiden genoeg om wel vijf verschillende schilders roem te bezorgen En zijn Kongolese werk is, eerder dan het begin van een nieuwe „periode", 't begin van een nieuwe schep pingsdag een nieuw leven, dus. „Ik snakte naar bevrijding uit de ro mantiek, waarin wij tussen Schelde en Rijn leven", vertelt de schilder. „Ik vond deze bevrijding in het contact met de primitieve natuur en de primitieve mens in Kongo. Door de welige natuur, de over donderende kleuren, door de uitbundige, onbedorven mensen vooral ook, is er een nieuwe wereld voor mij open gegaan. Vermoeid van alles hier, ben ik met kin derogen daarginds gaan kijken." „Wat het voor mijn werk heeft be tekend, deze ontmoeting met een onge repte oerwereld, kunt ge hier zien. De menselijke kant van mijn werk is dieper dan vroeger ik heb me onbelemmerder kunnen uiten". En de schilder laat mij doeken zien grote, die een hele wand beslaan en een ongemeen fascinerende kracht heb ben; kleine ook, met grote innigheid en overgave gedaan. Het is de bedoeling, dat er grote exposities van zullen worden ingericht, ook in Nederland en andere landen. Het zal een opzienbarende tour nee worden dat staat voor mij vast. Vanuit zijn atelier op de vierde verdie ping van het pakhuis voor koloniale wa ren er hangt een zware geur van ca caobonen heeft men een prachtig uit zicht op de Schelde. Dit atelier is de schilder afgestaan door de heer Werner, een groot en begaafd kunstliefhebber. In dit atelier hoopt de „Vlaamse Picasso" voort te zullen werken. Wie weet, welke verrassingen ons nog te wachten staan.. De hoofdpersonen zijn twee jonge men sen, die geen uitweg meer weten. Hun jeugd is een mislukking geweest, In de sloppen van een grootstad zijn ze opge groeid voor galg en rad. Hun dagelijks geestelijk voedsel was het voorbeeld' van een paar dronken ouders, die alleen maar wisten wat vloeken was en een pak slaag geven. En vanuit het huiselijk milieu ver huisden zij naar een gesticht. Een goed woord is rog nooit tot hen gesproken.ujaol wl_ Het enige waarmee zij kennis gemaakt'ïeen de jagers mogen schieten, niet de hebben is: huichelachtigheid, valsheid, hebzucht. Vanzelfsprekend dat de hele we reld voor hen slechts uit twee soorten mensen bestond: de trappers en de ver trapten. De jagers en de opgejaagden. De goochemerds en de stommerikken. Maar het opgejaagde wild kan ook wel eens terugslaan. En nu zij meerderjarig geworden zijn. slaan zij terug Niemand geeft hen hun deel. goed, dan zullen ze het wel nemen. En ze stelen, ze worden boeven, ze plegen een overval in een groot warenhuis. Maar een opgejaagde blijft nu eenmaal altijd een opgejaagde. Hun overval mislukt. Er wordt op hen ge schoten en zij schieten terug. Maar al opgejaagden. En zij hebben iemand neer geschoten. Nu wordt de jacht op hen een algemene klopjacht, die zal eindigen op de elektrische stoel. Dat één van hen door de jagers is aangeschoten, telt niet mee; zij zijn vogelvrij wild. En in deze paniekstemming vlychten zij ven eenzaam huis binnen midden in de bossen. De vrouw des huizes weet zich geen raad. Het dochtertje, dat ziek op bed ligt, evenmin. Ze willen gillen, om hulp roepen, het huis uit vluchten, maar met een dreigende revolver worden ze ge dwongen precies te doen, wat de boeven hen zeggen. On de eerste plaats moet de gewonde verbonden worden. Maar de wonde blijkt zo ernstig te zijn. dat. als er niet onmiddellijk doktershulp komt, de gewonde sterven zal. Er wordt gebeld. Het blijkt de heer des huizes te zijn. Hij wordt gedwongen on middellijk doktershulp te halen. Hij krijgt hiervoor een half uur. Is hij binnen het half uur niet terug, dan zullen zijn doch tertje en vrouw worden doodgeschoten. En dit zal eveneens gebeuren, als hij de politie waarschuwt. Zij schrikken voor een moord meer of minder niet terug. Dus de vader mo-et het zelf maar weten. Op de elektrische stoel komen zij toch, als zij gegrepen worden. Dan maar liever voor drie jagers op de stoel dan voor één. De vader gaat. En het meest span nende half uur breekt aan. Zal de vader er toch de politie inmengen, ja of neen? En zal het hem gelukken binnen het half uur terug te zijn of niet? Zij wonen zeer afgelegen en het is nog maar de vraag of er een dokter thuis is. Van de kant van de moeder en doch ter is er alleen maar angst. Van de kant van de boeven alleen maar haat. Haat om alles wat het leven ben gege ven heeft. Wat hen betreft zouden ze wel de hele wereld kapot willen schieten. Daarbij komt nog dat de gewonde ver gaat van de pijn. Hij kan het niet meer uithouden. Hij raakt bewusteloos. Hij be gint te ijlen. Als dat er ook nog bij moet komen, dat de gewonde sterven moet. dan is de maat helemaal vol. Want de twee boeven kunnen niet buiten mekaar. Dat is het enige dat zij hebben: elkaar, el- kaars vriendschap. Dat is het enige mooie, het enige waardevolle in hun leven ge weest. Zij zijn altijd voor elkaar in de bres gesprongen. Van hun prilste jeugd af aan. Ze kunnen op mekaar bouwen. Ze behoeven van mekaar geen verraad te vrezen, geen leugen, geen valsheid, geen oplichterij. Zij zijn mekaars houvast, me kaars enige steunpunten. En deze vriendschap wordt het aankno pingspunt voor de vrouw des huizes om dieper in hun zielen te peilen. Want waar dergelijke hechte vriendschap mogelijk is. moeten ook andere mogelijkheden lig gen. En de vrouw weet hen uit hun schuil- tent te lokken. Hun tent van bravour en dreiging, waarin zij hun hunkering naar een beetje liefde, naar een beetje begrip en houvast angstvallig verbergen. En de boeven beginnen hun levensver haal. Angstig kijkend van de klok naar de deur. of de vader nog niet komt met de dokter of de politie. En in die toestand vertellen zij in flarden hun veel bewogen leven. En de schrijver laat ons deze ver halen zien in flash-back scènes. Wij zien de boeven weer terug in hun jeugd, thuis, waar alleen maar gescheld gehoord wordt en wij zien hen terug, later in het gesticht, waar onbarmhartig regime heerst en nog later, waar één van hen beiden teleur gesteld wordt door een meisje. Wij zien hun hele leven in close-ups aan ons voor bij gaan. En zoals zij er zelf door gegre pen worden, worden ook wij erdoor ge grepen. En ook de vrouw des huizes wordt erdoor aangegrepen. Voor het eerst in hun leven ontmoeten zij begrip, medeleven, liefde. Maar het half uur kruipt verder en de vader schijnt niet te komen. Hun wan trouwen keert weer terug. Alle medeleven schijnt huichelarij, om gelegenheid te vin den hen te verraden. Maar zij zullen hun woord gestand doen. Als de vader niet op tijd is, dan is het met de vrouw en haar dochter gedaan. De vader komt echter wel, al is het net op het nippertje. En de dokter komt even eens. Maar de dokter kan slechts consta teren. dat het nog maar heel kort zal du ren. Het slot zal ik u niet verraden, maar wel. dat het gehele verhaal steunt op een werkelijke gebeurtenis, die zich vorig jaar in Amerika heeft afgespeeld N.B. Vele stukken voor het komend seizoen zijn mij door verschillende uitge vers reeds toegezonden, maar nog lang niet alle stukken. Van de binnengekomen stukken zal ik zeker aan de beste een be spreking wijden. Reeds in het voorjaar hebben wij, aau de hand van een bespreking, op deze plaats gewezen op een voortreffelijk ka merkoor in de Mijnstreek, het Collegium Musicum Limburg, dat onder leiding van Jef Somers zich bijna geheel in dienst stelt om de werken uit de bloeiperiode van de Nederlandse polyfone school, die eens de muzikale wereld beheerste, zo zorgvuldig mogelijk te verklanken. Dit veertien leden tellende kamerkoor, dat zorgfuldig in zijn klankverhoudingen is afgewogen, maakt zich steeds meer de technische lenigheid eigen om het ijle spel der zelfstandig gaande stemmen in deze polyfone klankpoëmen tot een oor verrukking te maken. Slechts een vier tal werkjes van Diepenbrock (waaronder een fraai Wandrers Nachtlied). H. An- driessen en Geraedts wisselden een pro gramma van 10 polyfone werken van Clemens non Papa, da Vittoria, Lassus, Jannequin en Waelrant af. Van Jannequin voerde dit kamerkoor „La bataille de Marignan" uit, dat van een unieke geestigheid is in het uitbeel den van een schertsoorlog, vol zit met klanknabootsingen en tintelende ritmi, maar tevens een technische verworven heid eist die niet mis is. Dat doen trou wens de Vilanellen van Lassus niet min der. In deze puntige, spitse zang, waarin de lenigheid van een koor op zijn hevigst beproefd wordt, slaagde het Collegium Musicum ruimschoots. Wat voordracht betreft lag het hoogte punt wellicht in een aangrijpend gezon gen Animam Meam van Da Vittoria of in dat onovertrefbare liefdeslied van Lassus „Bonjour mon coeur". Aan dit concert, dat in de imposante hall van het Heerlense raadhuis die echter lijdt aan over-akoestiek voor een talrijk publiek werd gegeven, werkte ook het Maastrichts Blaaskwintet mede, dat gevormd is uit solisten van het L.S.O. De uitnemende hoboïst Piet Kingma is hun kennelijke leider, waarin echter de fraaie klarinet van Martin Mulleneers niet minder .opvalt. Naast een Diverti mento van Mozart, iets te snel in de mid dendelen, speelde het kwintet een onbe kend werk van Reicha, die na Mozart le vende, wel heel erg de rijpe vruchten uit Mozart's hof heeft geplukt. Zijn eigen bijdrage in zijn schepping zijn vooral thematisch van heel wat min der kwaliteit. Een volledige verrassing was de kennismaking met Hindemith's „Kleine Kammermusik", die naast een prachtige bouw uitblinkt door levendige melodiek en ritme. Het Blaaskwintet gaf er een zeer verzorgde uitvoering van. Ook de „Trois pièees brêves" van Ibert is waardevolle muziek, die elke kamer- muziekliefhebber verrukken kan. Er was veel bijval voor de uitvoerenden. o Bij de uitvoering van de Hohe Messe van Joh. Seb. Bach, welke op dinsdag 2 'Lr L ln, de ^r0'° Kerk te Naarden door de Nederlandse Bachvereniging in het kader van het Holland Festival zal worden ge- geven zullen de zeer oude z.g. Torensona tes weer worden ingevoerd. Heel toevallig kwam de dirigent van de Bachvereniging. ar. Anton van der Horst op de gedachte de oude Torensonates, die in vroeger ja ren werden uitgevoerd en althans op pa pier bewaard zijn gebleven, weer in te voeren. Na de jaarvergadering van de Ned. Bachvereniging, heeft men altijd een attractie. Vorig jaar had men een aan tal „dorpsmuzikanten" van de Huizer mu- ziekvereniging Prinses Irene laten komen en bij deze gelegenheid kwam dr. v.d. Horst tot de ontdekking, dat deze muzi kanten, waarvan twee leden van de Bachvereniging deel uitmaken, uitsteken de kopermuziek ten gehore konden bren gen. Hij heeft een arrangement geschre ven als inleiding op de Hohe Messe en het Huizer koperkwartet zal nU gedu rende een half uur voor de aanvang van de Hohe Messe de belangstellenden door het spelen van deze sonates van de trans van de toren van de Grote Kerk trachten in de sfeer van de Hohe Messe te bren gen. Het arrangement van dr. v.d. Horst bestaat uit drie delen, n.l. het oude koraal ..Aus tiefer Not schreie ich zu Dir" dat aansluit bij het Kyrie, een bewerking van het Gregoriaanse Confiteor-thema uit de Hohe Messe en tenslote een koraal be werking „Wachet, ruft uns die Stimme". De solisten in de Hoh,e Messe ziin dit jaar Erna Spoorenberg, sopraan; Annie Her mes. alt; Tom Brand, tenor; David "n];e- stelle, bas en Albert de Klerk, orgel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5