Een steeds groter verlies aan mensenlevens Rotterdamse politiewerving is minder aanvaardbaar Tweemaal 1000 boete voor „hand- en tanddiensten" Britse bergbeklimmers over wonnen top in Himalaja Vonnissen tegen Amerikaanse communisten teniet gedaan ;l Tropisck warme dagen 'ommer Draai in Amerika communisten nu op vrije voeten Veiligheid in de mijnen Mayflower II aan de ketting? St.-Laurent diende ontslag in Hèwat is dat lekker.... Dinsdag 18 juni 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lift en telexmacliine kwamen tot stilstand f" Minister Slruycken Bezwaren tegen honorering naar resultaat Sovjet-leiders bij Dimi tro v-herdenking Instelling van een vast orgaan Gemeenteraad van Goes in beroep Medewerking aan het Vacupan-instituut Amerikaanse kanker specialist pleegde zelfmoord 3 so- Moordaanslag in woonwagenkamp Opperste Gerechtshof der V.S WEERBERICHT Dodelijk schot uit jacht geweer op schoonvader De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Vah heden- tot morgenavond, luidt: ^srm weer met plaatselijk onweer, vooral in ih het binnenland. Veranderlijke wind. Woensdag 10 juni: zon op 4.21, onder 21.05 uur; maah op onder 11.54 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Noodweer en hittegolf in Europa en Amerika aantal slachtoffers In Noord-Italië ten "ffevolge van de overstromingen en de ^ervelstormen van de afgelopen drie a6en is gisteren tot vijftien gestegen. Het ^ater in de rivier de Po stijgt nog steeds. de afgelopen nacht zou de vloedgolf delta hebben bereikt. Met man en ^*acht werd gisteren gewerkt om de dy- met zandzakken te versterken in de °°P een ramp, zoals die zes jaar geleden "'3ats vond en waarbij driehonderd dbden aren te betreuren, te voorkomen. de dalen langs de Boven-Rhöne in ^JVitserland en Oost-Frankrijk is door de -/erstromingen veel schade aangebracht, riukkig daalt nu het water. Maar ook de hittegolf, die in een deel Van Europa en in Amerika heerst eist slaehtoffers.. In Frankrijk zijn in totaal hegen personen of verdronken of be- zweken aan de gevolgen van een zon nesteek. In Kopenhagen overleden twee personen aan een zonnesteek. In Londen steeg gisteren het kwik tot 27 graden Celsius, de warmste dag sinds augustus 1955. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van luchtvaart is het einde van de warmteperiode nog niet in zicht. In Chicago en New York steeg het kwik tot 34 graden Celsius. De warmte in de V.S. doet vele Amerikanen gebruikmaken van air conditioning. Het gevolg is, dat hiervoor zoveel elektriciteit wordt ge vergd, dat de spanning aanzienlijk is ge daald. In verscheidene gebouwen stopten de liften en ook telexmachines kwamen tot stilstand. Op diverse bedrijven is een beroep gedaan het stroomverbruik te be perken. Naast het oplopen van een zonnesteek kan men nog op andere wijze slachtoffer van een hittegolf worden. Uit Canada wordt gemeld, dat in het afgelopen week einde zestig mensen het leven verloren bij ongelukken, toen duizenden Canadezen zich naar bos en zee begaven om wat ver koeling te zoeken. Minister Struycken vindt, dat de te Rotterdam gevolgde methode van honorering met een premie van 10 tot 50 afhankelijk van de resultaten, van politie-ambtenaren, die moeite doen om nieuw personeel voor het korps te vinden, een minder aanvaard baar aspect heeft. De minister deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vra gen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Boekhoven (P.v.d.A.). In de praktijk, aldus minister Struycken, geschiedt de werving bij de politie door specialisten, veelal, zoals ook in de grote particuliere bedrijven, werkzaam bij de personeelsafdeling. Dat thans in Rotter dam bij de werving van politie-ambte naren de hulp is ingeroepen van het ge hele korps, behoeft naar zijn mening geen bezwaar te ontmoeten. In beginsel zou ook een honorering van de ter zake ver richte extra werkzaamheden, voor zover zover zij buiten diensttijd plaats vinden, geen bezwaren met zich brengen. Dat bij de te Rotterdam gevolgde methode de honorering afhankelijk is gesteld van de resultaten van de indivi duele werving, verleent evenwel aan deze actie een minder aanvaardbaar aspect, hetgeen onder meer moge blijken uit de beschouwingen en publikaties. waartoe een en ander aanleiding heeft gegeven en welke zijns inziens niet zul len bijdragen aan een algemene verbete ring van de wervingsresultaten. Overigens stelt de minister vast, dat de werving voor de gemeentepolitie behoort tot de competentie van de betrokken burgemeester. Het ligt dan ook niet pp de weg van de minister te bevorderen, dat acties, als in Rotterdam ondernomen, geen doorgang vinden. De minister acht het overigens onwaarschijnlijk, dat het Rot terdamse voorbeeld navolging zal vinden De minister merkt nog op, dat hij in tussen bereid is. indien daarop van de zijde van de burgemeesters zou worden aangedrongen, te onderzoeken, of een samenwerking op het gebied van de wer ving en voorlichting tot betere resultaten zou kunnen leiden. 'oorstenen kunnen op elk tijdstip ,jhet jaar worden geveegd denkt g Belgische schoorsieenvegerspaar. G'/s niet deze warme dagen kunt u *it paar, dat samen 114 jaar oud is, de daken van Brussel zien opereren. Radio-Moskou heeft bericht, dat gis teren vooraanstaande Sovjet-leiders een receptie hebben bijgewoond die werd gegeven door de Bulgaarse am bassadeur in Moskou, Gerasimnv, ter gedachtenis van de 75ste geboortedag van wijlen Dimitrov. De receptie werd ook bijgewoond door Bulgaarse com munisten en wapenbroeders van Dimi trov. Dimitrov overleed in juli 1949 in een sanatorium in Moskou. De „Bulgaarse ruziestoker" die twee doodvonnissen en een aantal moordaanslagen overleefde, kreeg voor het eerst wereldbekendheid door zijn briljante verdediging, die tot vrijspraak leidde in het proces naar aanleiding van de brand in de Reichs tag. Toen Dimitrov na de oorlog was opgeklommen tot politiek leider in Bul garije kwam hij met Moskou in botsing toen hij in een rede zijn politiek voor een Balkan-federatie en een douane unie uiteenzette. Later heeft hij zijn dwaling toegegeven. Dc commissie van de Gemeenschappe lijke Vergadering van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staaf (K.S.G.) voor de veiligheid in de mijnen en hel reddingswerk, welke vrijdag te Luxem burg bijeenkwam, heeft met algemene stemmen een rapport goedgekeurd, dat door dc Belgische vertegenwoordiger A. Bertrand in de eerstvolgende zitting van de Gemeenschappelijke Vergadering te Straatsburg zal worden ingediend. ,Ti dit rapport wordt een zo snel moge lijk installeren gevraagd van het perma nente orgaan, dat tot taak zal hebben constante aanpassing van de veiligheids voorschriften aan de vorderingen van de mijnbouwtechniek te verzekeren. Oprich ting van dat orgaan werd aanbevolen door de internationale conferentie voor de veiligheid in de mijnen, die na de mijn ramp van Marcinelle werd gehouden Tevens wordt de wens uitgesproken, dat aan dit orgaan zo ruim mogelijke bevoegd heden zullen worden gegeven. Verder stelt de commissie aan de regeringen voor nu reeds een aantal dringende maatregelen te nemen, die door deze conferentie wer den aanbevolen, dus nog voor het perma nente orgaan zijn werkzaamheden zai hebben aangevangen. Verder wordt voorgesteld internationale conferenties te houden voor de veiligheid in de ijzermijnen en in de ijzer- en staal industrie. naar het voorbeeld van wat ten aanzien van de kolenmijnen geschiedde, zonder te wachten tot een ramp dergelijke conferenties noodzakelijk doet worden. De kans bestaat, dat 4e „Mayflower II" in Plymouth, Massachusetts, aan de ket ting gelegd wordt. Eén ondernemer in Brixham (Engeland). waar het scheepje gebouwd is, eist betaling van een reke ning van 370 pond voor het vervoer van de masten, de ra's en voor de levering van diverse scheepsbenodigdheden. Ook een zeilmaker heeft nog een reke ning van 470 pond. „Als ik binnen een maand mijn geld niet heb, begin ik een gerechtelijke actie", heeft hij gezegd. Een van de organisatbfen van de reis van de Mayflower gaat vandaag per vlieg tuig naar Engeland om te trachten deze kwesties te regelen. Hij zegt. dat hij onderpand heeft gegeven ter waarde van tweemaal het bedrag der onbetaalde re keningen. Ontslag geneesheer-directeur De gemeenteraad van Goes heeft giste ren, met de stemmen van de beide A.R.- leden en het lid van de V.V.D. tegen, be sloten in beroep te gaan bij de Centrale Raad van Beroep tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht te 's-Hertogen- bosch, waarbij het ontslag van dr. G, J. S„ als geneesheer-directeur van het gasthuis te Goes, nietig werd verklaard. (Van onze correspondent) Tweemaal duizend gulden boete, subsi diair twee maanden hechtenis, eiste de officier van justitie bfj het Haarlemse kantongerecht maandag tegen de 52-jarige arts E. E. V. te Haarlem, die terecht stond wegens overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtingen. De arts werd ervan beschuldigd „hand- en tand diensten", zoals de officier het noemde, te hebben veifeend aan het Rotterdamse Vacupan(ex Evipan) instituut door ver scheidene personen van hun tanden te hebben ontdaan zonder zich tevoren ervan te hebben overtuigd, of het trekken van die gebitten medisch verantwoord en nood zakelijk was. De activiteiten van de arts kwamen aan het licht, nadat in maart bij het Rotterdamse tandheelkundige instituut een inval was gedaan, waarbij het instru mentarium van de daar werkende tandarts in beslag was genomen en deze was ge verbaliseerd. De exploitant van het Vacu pan-instituut had een Haagse tandarts in de arm genomen en toen diens activiteiten door ingrijpen van de Haagse politie wa ren stopgezet, werd de Haarlemse arts ingeschakeld. Reeds half maart zou Vacu pan begonnen zijn enige patiënten, die in Rotterdam een kunstgebit hadden uitge zocht en betaald, per taxi naar de arts in Haarlem te zenden, zoals een Rotter damse inspecteur van politie ter zitting van de kantonrechter verklaarde. Vele keren hierna werden patiënten ter be handeling naar Haarlem gezonden. Op verzoek van de kantonrechter gaf een der behandelde patiënten een verslag van zo'n behandeling: „Ik moest op een stoel gaan zitten. De dokter zei: doe je mond open. Hij keek erin en een dame in een witte jas deed een band om mijn arm. Ik kreeg een verdoving en toen ik weer bijkwam, waren mijn tanden en kiezen eruit". De conclusie van de kanton rechter was, dat de arts wel bijzonder vlot van stapel was gelopen. Op de vraag, of de arts eerst aan de patiënten vroeg wat zij wensten, antwoordde verdachte, dat hij dit steeds had gedaan. „De patiën ten stonden erop, hun gebitten getrokken te krijgen. Als er een deel van het gebit kon worden gespaard, probeerde ik een algehele extractie af te raden naar de naam van de patiënt, u deed dit niet en wilt toch doen voorkomen, alsof u zelfstandig en onafhankelijk van het Rotterdamse instituut werkte?" infor meerde de kantonrechter. De arts bleek niet in het bezit van een officieel bewjjs, vereist voor mede werking aan een tandheelkundig insti tuut. „Uit geen enkele verklaring van de patiënten blijkt, dat u een deel van hun gebit probeerde te sparen", merkte de kantonrechter op, waarna de arts rea geerde met: „Denkt u misschien, dat ik een moord wilde begaan?" De kanton rechter: „Het past u allerminst zulke grote woorden te gebruiken". De heer A. P. N. de Groot, geneeskun dig inspecteur van de volksgezondheid, verklaarde, dat verdachte zich welhaast uitsluitend heeft beziggehouden met pa tiënten, die hij van al hun tanden en kie zen ontdeed. Getuige noemde h'èt onver antwoordelijk, dat geen behoorlijk me disch onderzoek aan narcose en extractie vooraf ging. Hij achtte de arts trouwens zelfs niet in staat tot een conservatieve tandheelkundige behandeling. De raadsman, mr. G. J. W. Baurichter uit Steenwijk, bestreed de opvatting, dat tussen het Rotterdamse instituut en de Haarlemse arts een relatie zou hebben bestaan. Naar zijn mening was er trouwens re den tot clementie, daar het Vacupan- instituut gesloten is, en kans op herhaling praktisch is uitgesloten. Uitspraak over acht dagen. De Canadese eerste minister, St. Lau rent, heeft het onslag van zjjn regering aan gouverneur-generaal, Vincent Massey overhandigd. M. J. Diefenbaker, de leider van de „progressieve conservatieve party", die gezegevierd heeft by de op 10 juni ge houden verkiezingen, heeft de opdracht voor de vorming van een nieuwe Cana dese regering aanvaard. Deze foto geeft een beeld van de ramp zalige gevolgen, welke het noodweer in Noord-Italië en de gehele Alpen heeft gehad. Een zware stalen spoorbrug is, ondergraven door het kolkende water, in de river de Dora gestort, waardoor opnieuw een verbinding werd verbro ken. Overvloedige regenval, welke de rivieren deed aanzwellen tot woeste stromen en landverschuivingen veroor zaakte, heeft in Noord-Italië, dat ook door stormen werd geteisterd, vele miljoenen guldens schade aangericht. Het juiste aantal doden is door isolatie van verschillende gebieden nog niet bekend. Dc 41-jarige Amerikaanse kankerspeci alist, William Sherwood, heeft u't vrees voor de commissie voor anti-Amerikaan se activiteit, waarvoor hij moest verschij nen, een eind aan zijn leven gemaakt. Hji kon het vooral niet verdragen zeg gen vrienden, dat 't verhoor door de tele visie zou worden uitgezonden. Zijn vrien- In een laatste brief, die door vrienden is. gepubliceerd, schreef Sherwood: „Mijn leven en mijn broodwinning worden door de parlementaire commissie bedreigd. Ik zou liever de rest van mijn leven in mijn laboratorium doorbrengen en niet in de gevangenis". h,,) "Been Nederland zit met bestedingsbeperking voor en na. Ook in l bijvoorbeeld moet de economie staande gehouden worden door een "tii,, '"""'regelen in het kader van een besuinigingsactieIndia's eerste r Nehroe, heft zijn auto aan de kant gezet en is begonnen met het berijden van een bromfiets. _Ecn Britse expeditie van vijf bergbe klimmers heeft in het begin van deze maand voor het eerst de ruim zevendui zend meter hoge Matsje Poetsjare, een top in de Nepalese Himalaja, beklommen. Dit is gisteren te Katmandoe meegedeeld door de leider van de groep, majoor Ro berts. De groep bereikte de top op 2 juni. Twee van de expeditieleden de 39- jarige onderwijzer Wilfred Noyce en ma joor Charles Wylie hebben deelgeno men aan de beklimming van de Mount Everest in 1953, Een eerste poging om de top te bereiken was mislukt, doordat een van de leden van de groep kinderverlam ming kreeg. De expeditie had de laatste vijftig me ter niet beklommen, overeenkomstig een belofte aan de plaatselijke bevolking, die de top als heilig beschouwt. De Matsje Poetsjare ls een van de moeilijkste top pen in de Himalaja. Volgens Roberts gelooft de bevolking, dat de berggoden, ingeval de top zou wor den beklommen, hongersnood, droogte en andere rampen teweeg zullen brengen. W egens de al te grote publieke belangstelling hebben Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco hun verblijf in Zweden bekort, bij welk besluit zij bleven, ook nadat het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken medewerking had toegezegd om het publiek wat te bedwingen. Deze foto toont het Monegas kische vorstenpaar terwijl het in Stockholm wordt belaagd door een hand tekeningenjager. In het woonwagenkamp te Maastricht heeft gistermorgen de 31-jarige P.D. zjjn 54-jarige schoonvader B.S. met een jacht geweer doodgeschoten. Er bestond reeds land onenigheid tussen de dader en zijn schoonvader. D. verbleef pas ongeveer 14 dagen in het woonwagen kamp. Met het oog op de gespannen fa milie-verhoudingen had de kampbewaar der reeds getracht D., die als een bruut bekend staat, uit het kamp weg te krij gen, teneinde erger te voorkomen. Een achtjarig zoontje van D. verblijft reeds sedert zijn geboorte bij zijn grootouders. Gistermorgen begaf S. zich naar de woonwagen van D. om hem over een auto- kwestie te spreken. Er ontstond een b»f- tige woordenwisseling, gevolgd door een handgemeen, waarbij zelfs met flesse#-«n andere voorwerpen werd gegooid. Met een uit zijn woonwagen gehaald jachtgeweer schoot D. even later op de wegvluchtende S. op een afstand van on geveer vijf meter. Hij trof hem in de zij Het slachtoffer overleed kort daarna. Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof in Washington heeft gisteren de veroor deling van vjjf leiders der Amerikaanse communistische party te niet gedaan. Zy zyn ontslagen van rechtsvervolging. Mens en dier zoeken verkoeling. Het varken hierboven heeft blijkbaar een fijn plekje gevonden. Het beest denkt: Maak jij je maar druk, fotograaf, voor een plaatje. Ik doe het hier kalm aan. Tegen negen andere communistische party-functionarissen, die evenals de eer ste vyf, veroordeeld waren wegens samen zwering om de gewelddadige omverwer ping van de Amerikaanse regering te propageren en voor te staan, gelaste het Hof een nieuw proces. Zij waren allen in augustus 1952 door dezelfde rechter in Los Angeles na een proces van zes maanden veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar. Een der vrijgelaten commu nisten is een vrouw. De verdedigers betoogden voor het Op perste Gerechtshof, dat de beklaagden duidelijk getoond hadden dat zij met democratische middelen wilden werken. De advocaat van het ministerie van justitie verklaarde, dat de veroordeelden deelnemers en in hoge mate leiders waren van een „sterk georganiseerde samen zwering met streng gedisciplineerde leden, die opgeroepen konden worden als de leiders de tijd gekomen achtten". Volgens de meerderheid van het Hof waren enkele punten van de aanklacht die gebaseerd was op de Smith Act verjaard. Het Opperste Gerechtshof maakte ook de veroordeling van de vakbondsleider Watkins wegens minachting van het Con gres ongedaan. Watkins had in 1954 ge weigerd voor een Congrescommissie de namen van voormalige communistische collega's te noemen. Het was daarvoor tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar en een boete van 500 dollar veroordeeld. Voorts oordeelde het Hof, dat een voor malige deskundige inzake China van het State Department, John Stewart, ten onrechte ontslagen was. Wijlen senator McCarthy had hem indertijd ervan be schuldigd, dat hij met communisten had samengewerkt. (Van onze weerkundige medewerker) Van tropische dagen spreken wij in ons land, wanneer het kwik de 30 gr. C. overschrijdt. Dit was gisteren en op tal van plaatsen ook vandaag het ge--al. Gis termiddag waren het de stations Woens- drecht. Soesterberg en Hoek van Hol land, die het tot 31 gr. C. brachten. Den Helder was weer de koelste plaats met 22 gr. C. In grote trekken komt er nog steeds geen belangrijke verandering in dit zeer warme en zonnige zomerweer. Wel ont staan er boven Frankrijk onweersstorin gen, die aich gistermiddag tot boven België en tot de omgeving van Keulen uitbreidden, maar ons land nog niet be reikten. In de zuidelijke provincies blijft de kans op een warmte-onweer vrij groot, maar verandering zal dit niet tot gevolg hebben. Ten noorden van Schotland ligt het centrum van een sterk hogedrukgebied, dat ons ook in de komende dagen nog een voortduren van het zomerweer garan deert. De aangevoerde lucht is nog bij zonder droog tot op grote hoogte, waar door er zich in het grootste deel van ons land vrijwel geen wolken kunnen vor men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1