Ook in Nieuw-Guinea een tekort aan onderwijzend personeel nsnellen nog niet onderdrukt Koppei WÊSÈÈÊÈÊÊÊÊÈÈÊÊÈË RENNIES Mei volk moet nog wennen aan socialistisch stelsel" I Fanfani met de formatie belast TL De Katholieke Kerk in Spanje streeft geen politieke macht na Chefarine 4 öe „zoon" van pater Zegwaard Mao Tse Toeng: 55ïH De Italiaanse kabinetscrisis Verklaring van Ecclesia Voorstel Franse regering aanvaard Federale rechter verbied uitlevering van Amerik. sergeant Bisschoppen geven richtlijnen Maar neem dan toch Rennies. Per week 250 Joego- slaven naar Oostenrijk Hogere omzetten in de industrie Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Nieuwe Iraakse regering "WOENSDAG 19 JUNI 1957 PAGINA 5 belden ezuinigingsmaatregel vrijdag in Assemblee Eerste taak: aantal scholen opvoeren Ook op Nieuw Guinea onderwij gerstekort A.s. verkiezingen in Argentinië ZWITSERS LESVLIEGTUIG VERONGELUKT Ze doven zuurbrand dadelijk. tegen brandend maagzuur •m iiiif m» «Mutt j m OTÉl Jilpi;; Index voor het eerste kwartaal 137 (v.j. 122) Nationale minderheden Intellectuelen nodig IKE FELICITEERT NASSER TREINONGELUK IN FRANKRIJK BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET BROCADES-STHEEMAN Gang van zaken tevredenstellend (Van onze speciale verslaggever) MERAUKE, juni. Marinus Seisipitsj beschouwt zich als de „zoon" van Pater Zegwaard, missionaris aan de zuidkust van Nieuw- 2*uinea. Toen de tegenwoordige overste voor de Zuid nog 's prediker van Gods woord geheel alleen zijn moeilijke aak uitvoerde onder de wilde stam der Asmathers waar "en alleen nog maar de missie was doorgedrongen, werd em op een van zijn vele en lange voetreizen een bijl ontstolen. Zich de moeite besparend na te gaan wie voor oeze diefstal aansprakelijk gesteld kon worden, werkte Pater Zegwaard rustig verder en hij trachtte alleen nog "eter dan voorheen op zijn bagage te passen. Een niet voorziene omstandigheid leidde ertoe, dat de ewoners van de kampong, die voor deze ontvreemding ansprakelijk waren, op een niet alledaagse wijze trachtten SOed te maken wat ze misdaan hadden. Tijdens een van *fln routinebezoeken ontweek pater Zegwaard, overigens «oheel onopzettelijk, de bewuste kampong. De bewoners "•eenden, dat het stelen van de bijl de oorzaak hiervan £as en voelden zich teleurgesteld. Angstig werden ze pas *<jen enkele dagen later een vliegtuig over hun kampong lQog, dat echter de opdracht had pater Zegwaard te °eken, omdat men hem al enkele dagen uit het oog was erloren. Toen een dag na het overvliegen óók nog de mazelen in die bewuste kampong uitbraken, was het hek van de dam. Het verband was gauw gelegd. Toean Missio naris was boos over het stelen van de bijl, had hun kampong niet willen bezoeken en stuurde een grote roofvogel, die allemaal kleine rode pukkeltjes boven hun hoofden had uitgestrooid. Er moest dus recht gedaan worden. Men verplichtte de dader van de diefstal een zoenoffer te brengen en zo gebeurde het dat pater Zegwaard, zich van niets bewust, in een der nabij gelegen kampongs werd achterhaald en hem door de steler van de bijl een kind werd aangeboden, het jongste kind van de dader, een jongen van naar schatting 7 jaar. De missionaris kon moeilijk anders doen dan het kind aanvaarden, want een weigering zou zeker geleid hebben tot het doden van de dader en zijn gehele gezin, die immers aansprakelijk waren voor het uitbreken van de mazelen. Ruim anderhalf jaar ging Marinus Seisipitsj met de missionaris op stap en toen de priester, na een tienjarig verblijf in de missie tenslotte enkele maanden met verlof ging, plaatste hij Marinus op het jongensinternaat van Merauke. Marinus zelf kan zich van de situatie weinig of niets meer herinneren: voor hem is pater Zegwaard zijn vader en hij kon slechter af zijn. bonden is. Het is een tijdsverschijnsel dat er minder interesse voor de on derwijzersopleiding is, maar het blijft bevreemdend dat dit verschijnsel zich zelfs hier in het toch nog zeer onont wikkelde Nieuw-Guinea voordoet. De klassen van de onderwijzersopleiding in Merauke zijn niet voldoende bezet, om zowel het verloop als de uitbreiding van het personeel te kunnen opvangen en dat is een bedenkelijk verschijnsel in een land, waar het onderwijs pas be gint en de ontwikkeling van het volk zo hard nodig is. Missioneren onder de Asmathers is hhsschien wel de moeilijkste taak welke Hen zich kan voorstellen. Het is een Wide stam, wiens dagtaak tot op heden hog steeds bestaat uit vechten en moor den, uit koppensnellen, alle prediking J'n het christendom ten spijt. Pater Zegwaard werkte vier jaren achtereen °nder dit woeste volk. Met zijn reuzen gestalte, rond de 2 meter, maakte hij ongetwijfeld een grote indruk op de wat klein gebouwde Asmathers. Hij is rustig en praat met onbegrijpelijke kalmte over de meest gruwelijke dingen. Ondanks de Wie moorden welke om hem heen wer den bedreven, heeft hij zelf nooit reëel aan levensgevaar bloot gestaan. Men beschouwde hem als een voorvaderlijke geest en behandelde hem dienovereen komstig met alle mogelijke eerbied. Men kon de bezwaren van de missionaris tegen het moorden en menseneten maar moei lijk delen en ofschoon men bij herhaling beloofde met deze praktijken te stoppen Hoest pater Zegwaard toch keer op keer "weer constateren dat men zich aller minst hieraan hield. Met de regelmaat Wn een klok werden laffe sluipmoor den ondernomen, gevolgd door afgrijse lijke maaltijden. De prediking van het christendom bande ongetwijfeld voor een kortere of langere periode deze Hensonterende praktijken wel uit, maar na enige tijd moest de missionaris toch Nottingham Engeland De burgemeester, die de landbouw tentoonstelling zou openen, moest dit een zeer originele wijze doen. Hij druk ke namelijk op een knop en dan zou een elektrische melkinstallatie een aantal klaarstaande koeien-melkfa brieken gegarandeerd elektrisch leeg halen. Tien koeien, zich van hun be langrijkheid volmaakt en echt koe achtig onbewust, zagen misschien de edelachtbare vinger naar de knop gaan. Maar toen kwam het. Want de koeien, inplaats van zich loom van hun melk te laten ontdoen, maakten Verschillende bewegingen, die volgens kenners frappant veel op rock-'n-roll- Passen leken en zakten vervolgens door de koeie-knieën. Aangezien een dergelijke révérence niet in het pro gramma stond, begon men te vermoe den dat er iets mis was. Dat was er bok, namelijk met de elektrische ver bindingen. Er was een kortsluiting °ntstaan en de koeien kregen gelukkig geen fatale elektrische stroom door bet koeielijf, maar toch voldoende voltjes om een vitusdans-vertoning te krijgen. bonden Enige tijd geleden hebben we u ver haald van de politiemannen, behoren de tot de paleiswacht op Buckingham Palace, die hun baarden lieten staan. De Hoge Autoriteit had er iets tegen en een van de twee „baarden" liet het Aanhangsel ijlings verwijderen. De an dere politieman hield vol. Hij houdt het nog vol met zijn baard, maar hij !s nu geen politieman meer. Ontslagen "Wegens het niet gehoorzamen aan een °rder van Hogerhand. Enige jaren geleden spookte het op het woonwagenterrein alhier. Het ^Pookte zó echt, dat het woonwagen- terrein in de kortste keren ontruimd Werd en boze tongen beweren, dat dat bok de bedoeling van het spook was. De woonwagenbewoners hoorden toen Pianomuziek uit het niets, rammelen Van kettingen en klopsignalen op de Wanden van de wagens. Nooit heeft Pjen het spook kunnen ontmaskeren. Den viertal families meenden intus- ■Hn, dat na enkele jaren het spook wel *°u zijn verdwenen en verscheen weer Het de wagens op het terrein. Een Paar dagen daarna verscheen echter Prompt weer het spook, althans de be geleidende spookverschijnselen. Ste len vlogen tegen de wagenwand, stokslagen klonken; de getergde be woners vermanden zich en renden Het een hond naar buiten. De hond Heek echter ook bang van spoken en Verdween jankend onder de wagen en ae mannen ontwaarden o, gruwel in de verte een vage gestalte, zon der hoofd. Dat was te veel, zelfs voor heze dapperen en de volgende dag Stond het woonwagenterrein verlaten, "éér had het spook gewonnen. Sist6 franse Nationale Vergadering heeft 29r t en met een kleHe meerderheid g6, tegen 269 stemmen haar goedkeuring Vo ht aan het regeringsvoorstel om V HHng te verlenen aan de behandeling jjj h he nieuwe belasting- en bezuinigings- atregelen. Het debat zal vrijdag begin ne en vier dagen duren. Premier Bour- U< "Maunoury heeft het voortbestaan van wl: coalitieregering afhankelijk gesteld iu,he goedkeuring der „dringend#" b#- Higingsmaatregelen. weer ontdekken dat de eeuwenoude ge woonten sterker waren dan het nog zo jonge christendom. Er zijn nog niet zo heel veel Asmathers, die van de ge woonte afgestapt zijn om hun zonen namen te geven van de mannen die zij vermoordden en wier hoofd als souve nir hun huis siert. Toch gaat het missiewerk voort en blijven de missionarissen, in vele stre ken zonder steun van het nog niet ge- installeerde bestuur, werken onder deze woeste stam die nog heel ver van de christelijke beschaving verwijderd is. Ofschoon het moeilijk is betrouwbare cijfers te verkrijgen over het aantal ver moorde en opgegeten mensen in de Asmath, is het toch wel aan te nemen, dat tot op dit moment jaarlijks nog vele tientallen aan de moordlust ten offer vallen. Daarbij staat evenwel vast, dat door het werk van de missie deze wreedheden langzaam maar zeker af nemen en op den duur geheel zullen verdwijnen, zoals door de praktijk bij andere mensenetende stammen, die thans reeds tientallen jaren contact hebben met missie en bestuur, overduidelijk werd bewezen. Men dient evenwel in de plaats van deze slechte praktijken andere werk zaamheden aan dit volk te bieden. De dagtaak, welke aanvankelijk gevuld was met vechten, verdedigen, doden en men seneten, zal een andere indeling moeten krijgen. Van het succes van deze po gingen zal afhangen, hoe lang het nog zal dui voor deze wreedheden kunnen worden bedwongen. Dat de be woners, wier gronden zich goed lenen voor de verbouwing van verschillende gewassen, eerder tot meer normale ar beid komen, ligt voor de hand, hetgeen evenwel het probleem voor de mensen die op moerassige en totaal onvrucht bare gronden wonen, zoals dit bij de Asmathers vaak het geval is, zeer moei lijk maakt. De instelling van een zelfstandig vi cariaat van Merauke in 1951, gevolgd door de instelling van een eveneens zelfstandig vicariaat van Hollandia in 1956, maakte ook het missiewerk in Nieuw-Guinea effectiever. De staats rechtelijke verwikkelingen rond Nieuw Giunea maakten 't praktisch onmogelijk de missie van dit land, zoals dit tot 1949 het geval was, te doen besturen door het vicariaat van de Kei-eilanden. De vestiging van de zelfstandige vicariaten op Nieuw-Guinea bestuurd door mgr. Tillemans in Merauke en mgr. dr. Sta- verman in Hollandia, heeft het missie werk aanzienlijk gunstig beïnvloed. Nieuw-Guinea, dat tot 1949 vaak op mis siegebied een aanhangsel was, kreeg de kans zich zelfstandiger te ontwikkelen. Op Zuid-Nieuw-Guinea werken ruim 100 krachten in de missie. Het zijn 34 priesters en 11 broeders van de Congre gatie van het H. Hart, 24 zusters van O.L. Vrouw van het H. Hart, 15 broe ders van O.L. Vrouw van Zeven Smar ten en 17 lekenkrachten, hoofdzakelijk onderwijzend personeel. Omdat de meeste contacten met de bevolking ge legd worden via de school, Is het een eerste taak voor de missie om het aan tal scholen sterk op te voeren. Het onderwijs aan de autochtone be volking wordt hoofdzakelijk gegeven op de 3-jarige dorpsscholen, waarvan de missie op Zuid-Nieuw-Guinea er 130 kent. Het onderwijs wordt gegeven door de goeroe (dorpsonderwijzer), die even eens door de missie wordt opgeleid op een opleidingsschool voor dorpsonder wijzers, waarmee 3 jaar gemoeid is. Slecht voor een uiterst klein gedeelte van de leerlingen der dorpsscholen be staat de mogelijkheid om zich via het onderwijs op de z.g. vervolgscholen, (eveneens 3-jarig), voor te bereiden op een leidinggevende functie. Op Zuid- Nieuw-Guinea kent men slechts één vervolgschool voor jongens en voor meisjes met een leerlingentotaal van 280. Op deze vervolgscholen worden de besten van de ruim 5000 Papoea's, die de dorpsscholen bezoeken, toegelaten. Het onderwijs op de vervolgschool wordt in de regel gegeven door Europese leerkrachten met volledige onderwijsbe voegdheid. De Papoea, die het onderwijs aan de 3-jarige dorpsschool en de even eens 3-jarige vervolgschool heeft ge volgd en daardoor nauwelijks nog ver geleken kan worden met een kind in Nederland, dat 5 klassen van de lagere school heeft gevolgd, heeft nochtans de gelegenheid zich verder te ontwikkelen. Hij kan zich laten inschrijven voor een 3-jarige opleiding aan de opleidings school voor dorpsonderwijzers, hij kan 2 jaren het vakonderwijs volgen op de technische lagere school voor metaal bewerker of timmerman en de meisjes kunnen naar de huishoudschool of ook de onderwijzersopleiding volgen. Van de zijde van de missie heeft men aangedrongen op vestiging van no? twee andere vervolgscholen, een in Mindip- tana aan de voet van het Sterrengebergte en een in Kimaan op het Frederik Hen drik-eiland. Tot op heden heeft de mis sie met deze voorstellen nog geen ge nade kunnen vinden in de ogen van het gouvernement. Het is geen nieuw geluid, dat u in Merauke hoort: er is een tekort aan dorpsonderwijzers, aan goeroes. In 1950 werden de eerste goeroes door de op leidingsschool voor dorpsonderwijzers, afgeleverd. Jongens en meisjes, die zo wel het dorps- als het vervolgonderwijs hadden genoten en na deze 6 jaar nog 3 jaar een speciale onderwijzersopleiding kregen. Veel méér dan de leerlingen van de 7e klas van de Nederlandse la> gere school weten ze niet, hoogstens hebben zij meer inzicht in de methodiek van het onderwijs. Hun taak op de dorpshscholen zal heel belangrijk zijn. In de regel staan ze alleen in de kampong en ze dragen voor hun jonge jaren dikwijls een al te grote verant woordelijkheid. De missie heeft twee opleidingsscho len voor dorpsonderwijzes. een in Me rauke en een in Fak Pak. Maar de jaar lijks afgestudeerde goeroes zijn te gering in aantal om een redelijke uitbreiding van het aantal dorpsscholen te verze keren. Het zich bescheiden, maar toch geleidelijk aan ontwikkelende land van Nieuw-Guinea heeft al een behoefte aan enigszins ontwikkelde mensen, die bij de opbouw een taak kunnen vervullen. Niet zelden geven de goeroes, ook al om salarisredenen, de voorkeur aan be trekkingen buiten het onderwijs. Omdat ook hier de betaling van het onderwij zend personeel een overheidstaak is, ontstaan er niet zelden moeilijkheden tussen de missie, die steeds meer goe roes nodig heeft en er steeds minder krijgt en de overheid, die budgettair ge- Een federale rechter in Washington heeft gisteren de uitlevering van de Ame rikaanse sergeant. William Girard. aan de Japanse autoriteiten verboden. De sergeant wordt ervan beschuldigd, dat hij een Japanse vrouw die op een Amerikaans 6chietterrein in Japan pa troonhulzen zocht, om het leven heeft ge bracht door met een niet-scherpe pa troon op haar te schieten. Volgens de Amerikaanse autoriteiten had Girard alleen maar de opdracht een machinegeweer te bewaken tijdens een rustpauze in de oefeningen. Het schie ten op de vrouw was niet een gevolg van het uitoefenen van zijn plicht en daarom zou hij voor een Japanse rechtbank moe ten verschijnen, aldus deze opvatting. De federale rechter meende echter, dat uitlevering van Girard zijn rechten volgens de Amerikaanse grondwet in gevaar zou brengen. De Amerikaanse autoriteiten vrezen diplomatieke verwikkelingen als Girard niet uitgeleverd zou worden. Minister Foster Dulles had maandag in een brief aan de rechter verklaard, dat de weg voor uitlevering vrijgemaakt diende te worden, omdat anders de V.S. „in grote verlegenheid" zouden komen. De rechter verwierp een verzoek van Gigards advocaat om terugzending van zijn client naar de V.S. Gigard blijft in Japan in Amerikaans militair arrest. Het Argentijnse Episcopaat heeft er voor gewaarschuwd, dat Argentinië de kans loopt ecn communistisch land te worden, wanneer het land niet snel po gingen aanwendt het levenspeil op te voe ren. De bisschoppen hebben deze waar schuwing laten horen in een herderlijke brief, welke de handtekeningen droeg van Antonio kardinaal Caggiano, aartsbis schop van Rosario, en 21 andere preia ten. Het schrijven roept de kiezers op een actief aandeel te nemen in de verkiezin gen van 28 juli voor het aanwijzen van 205 leden ener grondwetgevende verga dering, welke wijzigingen moet aanbren gen in de nog van 1853 daterende grond wet. De vergadering zal nog dit jaar haar werk moeten voltooien voor de algemene verkiezingen van 1958. Het herderlijk schrijven gewaagt van de gevaren verbonden aan staatsmono polies in zake onderwijs en vakbewe gingen. Het episcopaat dringt er op aan de bestaande misbruiken uit de weg te ruimen en roept de katholieken op hun stem te geven aan partijen, welke vrij heid van onderwijs en vakbeweging voorstaan. De politici in Argentinië, aldus de ds- schoppen, houden geen rekening met de wensen van het volk met betrekking tot sociale en politieke problemen. Zij leggen het volk pasklare beslissin gen voor, welke maar al te vaak inade quaat en strijdig met het algemeen be lang zijn. Aldus meldt het K.N.P. Een tweemotorig lesvliegtuig van de Swissair een DC-3, is gisteren in het Bo- denmeer gestort. De negen inzittenden, allen Zwitsers, zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Volgens een ooggetuige is het toestel van grote hoogte neergestort. I Advertentie Alleen in Nederland al verbreiden tien duizenden lijders aan brandend maagzuur de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uitkomst - ook in de hard nekkigste gevallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat; ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies tablet laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. Gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Met een gemiddelde van 250 per week komen op het ogenblik Joegoslavische vluchtelingen over de Oostenrijkse grens. Volgens Oostenrijkse autoriteiten koes teren de meesten van hen de hoop zich in Australië of Amerika te vestgen. Zij zeggen hun land te hebben verlaten niet uit politieke of godsdienstige overwegin gen, doch „omdat de algemene toestan den hun niet aanstaan". De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken, Oskar Helmer, heeft mede gedeeld. dat de laatste statistieken aan tonen dat 2,1 procent der huidige Oos tenrijkse bevolking uit vluchtelingen be staat. Hier vallen onder de 34.000 vluch telingen. die de laatste maanden van het vorig jaar uit hun land vluchtten en in Oostenrijk bleven en 112.000, die in vroe gere jaren naar Oostenrijk uitweken. Onge veer 134.348 Hongaren zijn van Oostenrijk naar andere landen overgebracht. (Vervolg van pagina 1) Over het gebeurde in Hongarije gaf Mao als zijn mening te kennen, dat een klein deel van het Hongaarse volk, mis leid door de binnen- en buitenlandse te- genrevolutie, zich tot gewelddaden tegen het openbaar gezag had laten verleiden, waardoor zowel het volk als de regering ernstig hadden geleden. De Hongaarse staat was thans hech ter gevestigd dan ooit en alle andere lan den in het socialistische kamp hadden ook een les geleerd. De anti-communis tische campagne in de wereld van 1956 had de communistische partijen en de werkers-klassen gestaald en was derhalve goed geweest. Zij had geleid tot leden verlies van de partijen, doch sinds de weifelende elementen zich teruggetrokken hadden, was de grote meerderheid van betrouwbare partijleden thans hechter verenigd in de strijd, zo meende hij. De president was van oordeel, dat sinds het vorige jaar de hoofdmacht van de te- genrevolutie in China is uitgeroeid, hoe wel er nog contra-revolutionairen, onder wie agenten van de V.S. en nationalis tisch China op vrije voeten zijn. De strijd tegen hen moet voortgaan, terwijl daar naast ook openlijk moet worden doorge- s* fï.iïfss iiifïts x'ïsl r (Van onze correspondent ROME, dinsdagavond. Hedenavond heeft de president van de republiek, Gronclii, aan de secretaris van de Deinocrazia Christiana, Fanfani, opdracht gegeven tot het vormen van een regering die het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwerven. Hiermede is de eindeloze politieke crisis van Italië in een nieuw stadium getreden, waarvan het minstens gewaagd zou zijn te veronderstellen, dat het het laatste stadium is. Na de ongelukkige afloop van het experiment van Zoli, die tevergeefs gepoogd had een regering samen te stellen van uitsluitend christen democraten, opende de president verleden week opnieuw de consulterende besprekingen. Deze hebben geleid tot een dusdanige verwarring, dat letterlijk niemand meer een uitkomst zag. Om te beginnen legde het staatshoofd zelf enkele verklaringen af, waarin hij tegenover een groep journalisten uiteen zette hoe hij zijn eigen taak, rechten en plichten ziet. Hij zeide o.a., dat het tot zijn plichten behoort de kabinetsforma teur te helpen bij diens formatiepogingen. Deze uiterst persoonlijke interpretatie van de constitutionele functie van president van de republiek heeft een storm doen ontstaan, die de voortdurende crisis al leen nog maar kon verscherpen (en die bovendien nog lang zal gaan duren) SteedB meer beginnen zich hoogst ern stige tegenstellingen af te tekenen in de hoogste regionen van de Italiaanse poli tieke wereld. Ja, er dreigt zonder meer een constitutioneel conflict tussen parle ment, verantwoordelijke regering en on verantwoordelijk staatshoofd. Maar hier op komen we in een volgend artikel nog nader terug. Wat nu de kabinetscrisis betreft, was Dc Kathedraalvan mgr. Tillemans in Merauke. Hier werd in 1955 het gouden besluunsfeest van de missie up Nieuw Guinea gevierd. Hef indexcijfer voor de omzet fn de industrie is in het eerste kwartaal van dit jaar beland op 137, vergeleken met 122 in hetzelfde kwartaal van 1956. De toeneming komt praktisch in geljjke mate voor re kening van een omzetstijging in het bin nenland als van grotere verkopen naar het buitenland. De index voor de omzet ten in het binnenland steeg in het eerste kwartaal nl. tot 138 (v. j. 123), terwijl het overeenkomstige cijfer voor de omzetten in het buitenland op 133 (v. j. 120) kwam. T.o.v. het vierde kwartaal is echter een teruggang in de omzetten te constateren. In dat kwartaal beliep volgens het C.B.S. de totaal index voor de omzet der Neder landse industrie 148. De subindex voor de omzetten in het binnenland bedroeg toen 151 en die voor de omzetten in het bin nenland bedroeg toen 151 en die voor de omzetten in het buitenland 138. Onderstaand staatje geeft van het ver loop der cijfers een overzicht (basis 1953 100). Binnenl. Buitenl. Totaal le kwart. 1956123 120 122 4e kwart. 1956151 138 148 le kwart. 1957138 133 137 Het indexcijfer voor de personeelssterk te in de industrie beliep aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar 109, tegenover 108 aan het einde van d - eerste drie maanden van 1956. Aan het einde van het jaar 1956 beliep het indexcijfer echter eveneens 109. het jl. vrijdag duidelijk, dat er praktisch geen oplossing meer bestond. Om deze reden verzocht de president van de repu bliek de voorzitter van de Senaat (die na hem zelf de belangrijkste persoonlijk heid van het land is) om namens hem te onderzoeken welke mogelijkheid er nog bestaat om tijdens de huidige legislatuur een regering te vormen. Deze „verken nende" opdracht heeft geduurd tot he denmorgen, toen de voorzitter van de Senaat naar het staatshoofd ging om hem méde te delen, dat hij zich terugtrok en daarmee is dus de bodem van de crisis bereikt, Indien wij dit beeld mogen ge bruiken. In deze uitzichtloze situatie restte het staatshoold inderdaad geen enkele andere oplossing meer dan de forma tie op te dragen aan Fanfani, de man, die nu al sedert jaren op de achter grond de lakens uitdeelt en tot nu toe iedere regering sedert februari 1954 heeft gemaakt en gebroken. De partij secretaris van de Democrazia Chris tiana heeft op dit momenf het voile gewicht van die verantwoordelijkheid op zich moeten nemen, die hij voort durend heeft weten te ontlopen. Wat er nu gaat gebeuren, is voor nie mand duidelijk. En voorspellen heeft geen zin. Daarbij komt, dat de diverse partijen en het vooruitzicht van de naderende verkiezingen zich niet willen binden en alles in het werk stellen om de verant woordelijkheid ,,aan de anderen" over te laten teneinde zich zo gunstig mogelijk aan de kiezers te kunnen presenteren. We willen maar zeggen (en we herha len, wat in steeds breder kring met steeds groter aandacht wordt gevraagd) dat er in feite maar één oplossing bestaat: nl. dat Panfini een zakenkabinet vormt, dat niet veel anders te doen krijgt dan enkele van de meest urgente zaken afdoen (be grotingen en Europese verdragen) en dan verder zonder uitstel kamerontbin ding vraagt aan de president en nieuwe verkiezingen uitschrijft. Want alleen van een nieuw parlement kan uitkomst wor den verwacht. gaan met het goedmaken van fouten uit het verleden. Over de samenwerking in de landbouw zei Mao, dat er over het werk van de landbouwcoöperaties nog niet veel kan worden gezegd, omdat deze pas vorig jaar in het leven zijn geroepen. Kritiek dat de industrie-arbeiders veel meer verdie nen dan de landarbeiders achtte de presi dent onrechtvaardig, omdat de kosten van het levensonderhoud in de steden veel hoger zijn dan op het platteland. Van een voortrekken van de industrie-arbeiders is z.i. dan ook geen sprake. Ten aanzien van de industriëlen en za- zakenlieden zei hij. dat de levenswijze en de ideologie van deze groep nog aanzien lijk verschilt van die van de arbeiders. Ook al hebben zij zich ontdaan van het etiket „bourgeois", toch zal het nog enige tijd duren, voordat zij op ideologisch ge bied zijn omgeschoold. Wat de intellectuelen betreft ligt de zaak anders. China heeft veel van der gelijke mensen nodig, maar dat wordt vaak niet ingezien door de communisten, die uit de hoogte tegen hen doen, hun werk niet waarderen en zich ten onrechte mengen in wetenschappelijke en culturele aangelegenheden. Daartegenover zijn er ook intellectuelen, die het marxisme- lcninisme en het communisme niet aan vaarden. Zolang zij echter voldoen aan de eisen van de staat, krijgen zij de ge legenheid om passend werk te verrichten, aldus de president. Hij zei, dat de laatste tijd er onder intellectuelen en studenten ook mensen voorkwamen, die meenden, dat zij zich niet om de politiek behoefden te bekom meren. Geen juist politiek standpunt in nemen is hetzelfde als het missen van een ziel, zo verklaarde Mao. In het ver leden was het ideologisch omvormen wel eens wat hardhandig gebeurd, maar dit moest in de toekomst worden vermeden. Over het vraagstuk van de nationale minderheden zei de president, dat in het (Advertentie) President Eisenhower heeft gisteren aan president Nasser een boodschap gezonden, waarin hij het Egyptische staatshoofd en het Egyptische volk geluk wenst ter ge legenheid van de viering van Egyptes na tionale dag. Te Boisleux, bij Atrecht, is gisteren de sneltrein Tourcoing-Parijs ontspoord. Acht mensen zijn om het leven gekomen. 25 personen hebben ernstige verwondingen opgelopen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen l De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en Hoo pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te matenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. merendeel van de bewuste gebieden de betrekkingen tussen de diverse nationale groepen zeer zijn verbeterd, maar dat er nog een aantal vraagstukken moet wor den opgelost. De democratische en so cialistische hervormingen zijn in de ge bieden van de nationale minderheden voltooid. Omdat de omstandigheden in Tibet daar nog niet rflp voor zijn, zijn er daar nog geen democratische hervormingen uitgevoerd, aldus Mao. Er is besloten hiermee in de periode van het tweede vijf-jarenplan niet te beginnen. Of dit in de periode van het derde vijf-jarenplan zal geschieden, zal worden beslist in het licht van de dan heersende toestand. Bij het opstellen en het uitvoeren van plannen moet men er steeds aan denken, dat China 600 miljoen inwoners telt. Dit wilde echter nog niet zeggen, dat men met iedereen en alles rekening kan hou den. In een van de hoofdstukken van zijn rede zei Mao Tse Toeng, dat het scha delijk voor de kunst en de wetenschap is, als er door de staat een bepaalde stijl of een bepaalde theorie wordt opgelegd. Het gebruiken van dwang moet worden vermeden. Men moet daarentegen met woorden trachten te overreden, ♦lao legde vervolgens de nadruk op de noodzakelijkheid van een bezuinigings campagne. Het was verkeerd aan te veel projecten van uiterst modern gemechani seerde aard tegelijk te beginnen. Bjj „velen onder ons" was een gevaar lijke neiging aan het licht getreden: een niet-bereid-zijn om de vreugden en de ontberingen van de massa te delen en bezorgdheid om persoonlijk voordeel, al dus Mao. De Chinese president merkte op, dat alleen de Sovjet-Unie, en niet de Ver enigde Staten of Engeland, „zo vele be langrijke fabrieken voor ons heeft ont worpen en uitgerust". De Sovjet-Unie had dit willen doen „omdat zij een socialis tisch land en een bondgenoot is". China zou moeten leren van de goede ervarin gen van alle landen, „maar het voor naamste is om nog steeds van de Sov jet-Unie te leren". De fundamentele po litiek van China is het versterken van de solidariteit met de Sovjet-Unie en met alle socialistische landen. Ook de eenheid met de Aziatische en Afrikaanse landen en alle vredelievende landen en volken diene verstevigd en ontwikkeld te wor den. „Wat de imperialistische landen aangaat, moeten wij eveneens met hun volken ons verenigen en streven naar samenleving in vrede. Wij moeten zaken met hen doen en een mogelijke oorlog verhinderen. Doch wij moeten onder geen beding onrealistische denkbeelden over deze landen hebben", zo besloot Mao. Senator Ali Jawdat is er gisteren in geslaagd een nieuwe Iraakse regering te vormen. Het vorige kabinet was dat van Noeri es Said. Jawdat, die enkele keren premier is geweest, zal de ministerlijst vandaag aan koning Feisal overhandigen. Koning Feisal heeft Jawdat maandag opdracht gegeven, een nieuwe regering samen te stellen, nadat generaal Noeri gezegd had om gezondheidsredenen niet meer in functie te willen blijven. In de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Kon. Pharma- ceutische Fabrieken v/h Brocades-Sthee- man en Pharmacia zijn de jaarstukken 1956 met algemene stemmen vastgesteld. Op een vraag van een der aandeelhouders werd door de directie medegedeeld, dat de gang van zaken in 1957 tot nu toe reden tot tevredenheid geeft. Ecclesia, het officiële orgaan van de Spaanse Katholieke Actie, heeft zich gericht tegen beweringen, dat de Kerk in Spanje naar politieke macht streeft d.m.v. de leden van het iekeninstituut Opus Dei. Opus Dei is 'n iekeninstituut onder de onmiddellijke jurisdictie van de H. Stoel gesteld, waarvan de leden hun leven aan de christelijke volmaakt heid wijden door het onderhouden van de drie geloften en de beoefening van het apostolaat in de wereld. Het blad stelt uitdrukkelijk vast, dat leden van Opus Dei, welke belangrijke politieke functies vervullen, hun werk niet als leden van het instituut doch als particulieren verrichten. De bewe ringen, dat de Kerk zich in politieke aangelegenheden zou mengen, ontston den in februari, toen verschillende le den van het Iekeninstituut zitting na men in het nieuwe Spaanse kabinet. ..Noch de Kerk, noch de hiërarchie noch Opus Dei", aldus Ecclesia, „proberen een invloed te verkrijgen, welke niet in overeenstemming is met hun geestelijke taak". Het blad tekent er tevens bij aan, dat de Kerk geen bezwaren heeft, wan neer leden van Opus Dei zitting hebben in de regering Integendeel, de Kerk verheugt zich over de prestaties van haar zonen en laat hen ln volledige vrijheid werken. Aan de andere kant moeten zij, die in de politiek gaan of andere beroe pen kiezen, terdege voorbereid zijn op kritiek, die zij zullen ontmoeten. „Het is logisch, dat de Kerk duidelijk tot uitdrukking heeft gebracht dat de leden van de verschillende lekeninsti- tuten in hun wereldlijke functies ge heel voor eigen verantwoordelijkheid werken". Ook al zijn deze volkomen legitiem en prijzenswaardig, toch kunnen de dra gers voor wat hun werk betreft niet terugvallen op de Kerk. Aldus bericht het K.N.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5