Enorme mi!j oenenschat juwelen in Apollohal aan Fonkelende eerder zo show, groots nog nooit vertoond Niet erkende entrepreneurs „vrijwel werkloos geworden" ACC zoekt bij Haarlem herstel Onze PUZZEL 1 DE VLOEK 1 Amsterdam-Diamantstad99 Rijks- en gemeentepolitie zullen niet uit elkaar groeien Invoersaldo in eerste vijf maanden van dit jaar bijna twee miljard gulden Zonnepriester „Gevaarlijke rondwan voor de man" deling Maastricht krijgt vijf nieuwe kerken Geen toestemming voor ontslag bij Fongers Diamantbewerkers voelen zich gedupeerd Hermes DYS-HCC I; rinkelende ruiten? Opleiding Rijksinstituut één jaar langer? Dekkingspercentage in mei 69 (v.m. 75) Daviasson op Queens- club uitgeschakeld U 7 'm bemanning yan de "ATHOS" veroordeeld ZATERDAG 22 JTTNT1957 (Van onze Amsterdamse redactie) Nog nimmer is er op de wereld zo'n stralende schat aan juwelen hijeen geweest als op de internationale expositie „Amsterdam-Dia mantstad" die gisteren in de tot een waar paleis uit de sprookjes van huizend en een Nacht omgetoverde Apollohal in de hoofdstad door minister Zijlstra werd geopend. Diamantairs en juweliers uit twaalf landen, alsmede de Diamond Trading Cy uit Londen, die jaarlijks voor een miljard gulden omzet en 85 pet. van de gehele wereldhandel in diamant tot zich trekt, hebben tezamen een unieke collectie bijeen gebracht, die niet alleen de leek maar ook de kenner tot verrukking brengt. Er ligt zoveel schoons en schitterends te pronk, dat men niet uitgekeken komt. Echt politiebureau Demonstraties C ullinan-kroonjüwelen Kosten: 21/2 miljoen Gloed van half-edelstenen AANPAS SING SPERCENTAGE INDONESISCHE PENSIOENEN Waarom niet op 31,8 pet gesteld? INTERNATIONALE WALVIS VAART Geen akkoord over aantal vangschepen ALLE LLOYD-SCHEPEN KRIJGEN FILM AAN BOORD OPSLAGPLAATS VAN LEDER HANDEL UITGEBRAND NEDERLANDSCHE SCHEEPS- HYPOTHEEKBANK Uitgifte pandbrieven overtekend LUSTRUM LEDERWAREN- VAKBEURS IN AMSERDAMSE R. A. I. Voorspel van Wimbledon 7 TIEN STAYERS OP DE f OLYMPISCHE DAG „DE ZWALUWEN" 50 JAAR V j sa jg v W 6« 7' 7' p5 TT van de door GORDON MAC CREAGH Oplossing van gisteren Natuurlijk trekken de grote, fascine rende stukken, zoals de onschatbare Hope-diamant met zijn geschiedenis Van bijgeloof een diep donkerblauwe steen van 44Vt karaat gevat in een col lier van al even zeldzame schoonheid de saffier van 300 karaat welke aan Catharina de Grote van Rusland heeft toebehoord; avondlijk Amsterdam met diamanten silhouetten van Westertoren, Magere Brug en geveltjes; het wapen van, de Verenigde Naties met 5000 dia manten bezaaid en een waarde verte genwoordigend van een half miljoen gulden; een met diamanten bezet schil derij van Van Kruiningen en andere -taferelen" de grootste belangstelling, hiaar niet minder kan men zich vergapen aan de in tientallen vitrines en stands te kijk gezette sieraden in het meer eenvoudige genre. „Voor de mannelijke bezoekers kan een rondgang aan de arm van hun vrouw 'n gevaarlij ke wandeling betekenen", verklaarde de Voorzitter van het werkcomité, de heer Ph. W. Dumig schalks in zijn openings woord. Hij heeft gelijk- want men kan zich voorstellen, dat iedere vrouw naar zulk een kleinood van geheimzinnige flonkering en blijvende waarde ver langt; een opschik die haar natuurlijke charme verhoogt. Voor dertig miljoen gulden de Hope- diamant niet meegerekend ligt er in de Apollohal, die een chic-zijden onderkap- Ping kreeg, passend in het ogenstrelend interieur, uitgestald. Het spreekt vanzelf, dat de nodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen om die kostelijke schat te bewa ken. Tachtig politiemannen, onder wie vele rechercheurs in burger, patrouilleren in en om het gebouw, waarin op de vier balkons een volledig politiebureau is in gericht met noodtelefoons, radiozendin- stallatie en mobilofoons. Des avonds wordt de Apollohal in een zee van licht gezet. Niets laat hoofdcommissaris Van der Mo len aan het toeval over. Een grote kluis "erbergt des nachts de meest kostbare stUkken. Het ANWB-bord „Hier steelt Jhen diamanten" voor het Du Miditheater Is geen vingerwijzing naar een gelegen heid om zich rijker te maken maar een feclame voor de film „Diamanten ver bist", die gelijktijdig in de betrokken bioscoop draait. Het eerste^ wat de bezoeker op „Am- ?terdam-Diamantstad" ziet, is de grote 'hzending van de Diamond Trading Cy. Gp prachtig gedrapeerd koesterend blauw fluweel ligt een kostbare verzameling gekleurde edelstenen met als voornaamste Pronkjuweel de „Cape Stone" van 167-» karaat en l'A ton waarde. Ook is daar ge ëxposeerd een origineel .stuk grond uit Zuid-Afrika met een diamant aan dè bui tenkant. Achter deze stand geven maquet tes en diorama's een beeld van een diamantmijn in Zuidwest-Afrika en van een centrale wasinstallatie. De schoonste sierdiamant wordt hier uit het grind van oude zeeterrassen langs de kust gewon nen. Maar liefst 3000 ton zand en - grind moeten er gedolven en behandeld worden om een ounce diamant te verkrijgen. Een der grootste ononderbroken aardverplaat- singsoperaties vindt in deze mijn olaats. Instructief zijn ook de demonstraties van het snijden, kloven, slijpen en sorteren. Men ziet hoe de modernste zaagmachines 5000 tot 9000 omwentelingen per minuut maken en verneemt dat het acht uur duurt om een steen van 1 karaat (dat is 0.2 gr) te zagen. De Amsterdamse diamantairs zijn uit stekend voor de dag gekomen. Van hen zijn de grote sierstukken afkomstig, waarvan we nog willen noemen de Am sterdamse Stedemaagd met in haar hand de Aschbergdiamant van 102,5 karaat en in haar hoofdtooi en in de drie kruisen op de borst een fonkelende schat van hon derden diamantjes. Elders ziet men een vitrine in beslag genomen door een stra lend heelal; aarde en sterren wemelend van juweeltjes draaien in het glinsterende 'n de nieuwe woonwijken te Maastricht 2bllen in de komende jaren vijf nieuwe kerken worden gebouwd, die tezamen Zl/z •hifjoen gulden zullen kosten. Verwacht ^vordt, dat van het bisdom Roermond, bet rijk en de gemeente subsidies zuflen borden ontvangen tot rond 1.625.000 gul den, terwijl de bouwpastoors in afzonder- 'Üke acties reeds een bedrag van 270.000 kulden hebben bijeengebracht. Op instigatie van de deken van Maas lucht, mgr. P. J. M. Jenneskens, heeft de Maastrichtse geestelijkheid samenwerking ;?.6gezeg(j om in een betrekkelijk korte id de nog resterende 600.000 gulden bij- e®u te brengen met grootscheepse acties. °'a- een serie loterijen, waarvoor vergun ning is aangevraagd. Aan deze samenwerking van bouw pastoors in een stad of streek, die voor diocees Roermond geheel nieuw is. fle®ft het bisdom zijn goedkeuring gehecht n.Het ontslag dat door de N.V. „Groninger ^'IWielfabriek A. Fongers" aan 38 per- "beelsleden werd aangezegd, wegens ^organisatie van het bedrijf" is na on licht. Een ruisende waterval, een berg pas, een fonteintje; te veel om op te noe men. Hef is genoegzaam bekend dat de Cul- linandiamanten, die gevat zijn in de kroonjuwelen van de Engelse koningin, in Amsterdam gekloofd en geslepen zijn. De betrokken diamantair kan deze uiterst kostbare edelstenen natuurlijk niet ten toonstellen, maar wel de transparanten die hij van de Engelse schatkistbewaarder cadeau kreeg, alsmede de glazen voorbeel den ,van de peervormige Cullinan I van 516"''2 karaat, die in de scepter en van de Cullinan II van 309 karaat, die in de kroon gevat is. Dok de zilveren gegraveer de bokaal, die koning Eduard VIII aan de firma ten geschenke gaf en de werktuigen waarmee de Cullinan bewerkt is zijn uit gestald. Sieraden zjjn er in overvloed: in goud en zilver, prachtig gevormd en een warme gloed uitstralend door de half-edelstenen, waarmee ze bezet zijn. Ringen, tiara's diademen, bracelets, halskettingen en wat al niét. De llcht-groene aquamarijn, de groene turkoois,'het witte bergkristal, de paarse amethist, de roodbruine agaat, de bruine topaas, verder emerald, saffier, al- niadine uit Groenland, staalgrijs hematite uit Zweden en Noorwegen, lapis lazuli, opaal, jade, bloedkoraal, kornalijn. Er is te kust en te keur, ruw en bewerkt en in rijke weelderige kleurvariaties. De historische afdeling is ondergebracht in enkele boudoirs en laat ook veel fraais zien. Men is b.v. moeilijk weg te slaan van een waaier van ivoor met gouden dekbladen en met robijnen en diamanten bezet, een zeer kostbaar sieraacj, dat eens bezit is geweest van de laatste Tsaren- dochter Anastasia van Rusland. Twee kaarten, van Afrika en Zuid- Amerika, geven de vindplaats van diamant metdiamant aan. Meer dan 4000 karaat is er op aangebracht. In dit kabinet worden de zeldzame vormen van diamant getoond, kan men door een microscoop het optisch meten gadeslaan van het kostbare mineraal en ziet men voorbeelden van koper- en steengravures met diamant door Nederlandse en bui tenlandse kunstenaars. Tot 14 juli a.s. kan men zich aan de gloed van het versteende licht op „Am sterdam-Diamantstad" verwarmen. De organisatoren verdienen dat het storm loopt om daarmee de wereld te bewijzen dat de hoofdstad terecht weer haar plaats in de diamantindustrie heeft ingenomen. In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer wordt de regering gevraagd, waarom het aanpassingspercentage van de Indonesische pensioenen op 17 en niet op 31,8 pet. (op basis van 1949 én het Nederlandse prjjspeil van 1956) is gesteld. Opgemerkt wordt, dat het hiertoe strek kende wetsontwerp het karakter vart de Indonesische pensioenen onaangetast moet laten, wat inhoudt, dat zjj niet zui ver moeten worden gezien als èen ouder domsvoorziening. Vele andere leden stelden voor de pen sioenen uit groep II met nog 10 pet. te verhogen, omdat deze pensioenen bij een vergelijking met overeenkomstige Neder landse pensioenen een dergelijk percen tage lager uitvallen. Vele léden koesterden ook bezwaar ten opzichte van de pensioenberekening voor de ambtenaren, die lijden onder de aflo pende egalisatieverlaging op eigen pen sioenen tussen 31 juli 1957 en later. In het voorlopig verslag over het wets ontwerp, dat de aftrek voor A.O.W.-uit kering regelt, wordt nog gezegd, dat bij vele leden de vraag was gerezen, of het. het wel juist is de weduwenpensioenen voor de toepassing van het onderhavige wetsontwerp immer berekend te achten naar veertig dienstjaren. Dit kiemt le meer nu bij nota van wijziging de aan vankelijk voorgeschreven dubbeltelling der dienstjaren op alleszins juiste gronden is gewijzigd. De pensioengrondslag is berekend op basis van het gemiddelde van de activi teitssalarissen gedurende de drie jaren, dat de hoogste salarissen zijn genoten. Deze hoogste salarissen zijn afhankelijk van de diensttijd van de man. Het wedu- wenpensioen is daarvan op zijn beurt weer afgeleid. Onbillijk achtten deze leden het dat een weduwe van een ambtenaar, die na een diensttijd van 10 jaar is overle den, dezelfde korting krijgt als de weduwe van een ambtenaar, die na een maxi mumdiensttijd van vijfentwintig jaar is gestorven. Er is geen overeenstemming bereikt over het aantal vangschepen dat in het volgende seizoen aan de walvisvangst zal deelnemen, zo hebben de Noorse walvis vaartmaatschappijen meegedeeld. Zij zei den bericht te hebben ontvangen van de internationale vereniging van walvis vaartmaatschappijen, dat de Nederlandse en Japanse maatschappijen geweigerd hadden een voorstel te aanvaarden „om de vangschepenovereenkomsf van 1956/57 met erkele kleine amendementen te ver lengen". Het voorstel was aan .de ver schillende maatschappijen voorgelegd, maar de Nederlanders en Japanners had den het niet aanvaard. (Desgevraagd heeft dé directie van de Ned. Mij. voor de Walvisvaart te Amster dam naar aanleiding van bovenstaand be richt het volgende opgëmerkt: „Wij teke nen hierbij aan, dat een van onze voor stellen is geweest een onveranderde voort zetting van de overeenkomst van verleden jaar".) Terwijl gistermorgen elders In de stad met de tentoonstelling getracht werd het bewijs te leveren dat „Amsterdam Diamantstad" is, heeft de president van de arrondissementsrechtbank ditzelfde kunnen constateren met de behandeling van een kort geding tussen vier niet- erkende diamantbewerkers, z.g. entre preneurs, en de nieuwe algemene bedrijfs vereniging. De eersten voelen zich ernstig gedupeerd door een circulaire, die de bedrijfsvereni ging heeft uit doen gaan aan de werk gevers in het diamantbedrijf, dat de niet- erkende entrepreneurs ingevolge een be slissing van het College van Rijksbemid delaars als werknemers dienen te worden beschouwd en dat'de werkgevers derhalve voor deze mensen premies moeten betaien- in de sociale verzekeringen. De niet- erkende, zelfstandige diamantbewerkers stellen, dat zij door deze circulaire „vrij wel werkloos zijn geworden" en zij eisen, dat de bedrijfsvereniging deze circulaire buiten effect zal stellen. Mr. J. H. Smeets lichtte de eis toe. Hij achtte de daad van de bedrijfsvereniging onrechtvaardig en vond haar standpunt onjuist. Hij betoogde, dat de entrepreneurs geen arbeiders in loondienst zijn, dat deze mensen voor eigen gelegenheid zijn gaan werken, omdat ze ernstig bezwaar hadden tegen de steeds verder gaande specialise ring van de diamantbewerking en dat zij liever zelfstandig de bewerking 'van de stenen verrichten. De raadsman van de gedaagde bedrijfs vereniging, mr G. Roelofsz uit Amsterdam wees erop, dat de Rijksbemiddelaars in dertijd het verbod om diamant ter bewerking te geven aan niet-'erkende entrepreneurs heeft doen uitgaan, op ver zoek van werkgevers en werknemers in het diamantbedrijf, aangezien het aantal entrepreneurs de laatste tijd sterk was gestegen en dat er gevaar bestaat, dat bij een dalende conjunctuur deze mensen tegen een lager tarief zullen gaan werken. De al of niet erkenning van de entre preneurs is in handen van een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. „Maar van een onderzoek naar vakbekwaamheid is geen sprake", zo zei mr. Smeets. De president zal op vrijdag 28 juni a.s. uitspraak doen. Alle vracht- en vracht-passagiers schepen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd zullen worden uitgerust met projectie-apparaten en films, ten be hoeve van de bemanning. Op de soms eentonige reizen en tijdens de dikwijls lange ligtijden in buitenlandse havens, waar bovendien vaak weinig gelegen heid is tot walbezoek, wordt het aan boord vertonen van een filmprogramma een prettige afwisseling geacht en een welkome uitbreiding van de personeels zorg op zee. De voorziening met films en het regel matig omwisselen hiervan wordt verzorgd doo*- een F.ngels bureau, dat hiertoe een over de gehele wereld verbreide organi satie in het leven heeft geroepen Op deze wijze is het moeelijk. dat de films zowel door de verschillende schepen onderling alsook in diverse aanloophavens kunnen worden omgewisseld. De overeenkomst I* gebaseerd op 40 verschillende programma's pe*- jaar. Op de passagiersschepen van de Lloyd worden al jaren lang filmvoorstellingen voor passagiers en bemanning gegeven. In Waalwijk is gisteren brand uitge broken in een opslagplaats van een leder handel. waarin vluchtige stoffen lagen op geslagen. De brandweer van Waalwijk kon niet verhinderen, dat de gehele op slagplaats uitbrandde. Een schoenfabriek, die aan het afge brande gebouw grenst, kom met veel moeite worden gehouden, zij het dan ook ten koste van aanzienlijke waterschade. De brandweerkorpsen der gemeenten Tilburg, Drunen en Sprang Capelle waren ter assistentie aanwezig. Omtrent de oor zaak van de brand tast men nog in het duister. De totale schade wordt geraamd op enkele honderdduizenden guldens. Het bedrijf is tegen schade verzekerd. Enig onderscheid tussen de sterke en de zwakkere broeders in de eerste klasse A van de cricket-competitie is nog niet zichtbaar. Integendeel, er zijn tekenen die erop wijzen dat de krachten naar elkaar toe groeien. Zo verstaan wij bijv. de zeer benauwde zege van HCC I (all out voor 107 luttele runs) tegen VOC. Anderzijds zijn zwak gestarte ploegen als Rood Wit en Hermes Dvs duidelijk In herstel en dit zal de spanning nog doen toenemen. De zege van Hermes met 7 wickets op HBS (na een zware nederlaag tegen VOC) is in dit opzicht illustratief. ACC stelde teleur door van Rood en Wit te verliezen en ook in de komende match tegen Haarlem, dat zich van een slechte start wil herstellen, is de kans op een overwinning klein. Haarlems bat ting side is niet zo sterk, doch daar staat tegenover, dat de bowlende gebroeders Maas in topvorm zijn. Was VOC in staat de score van HCC 1 laag te houden, op het bowlen van Her mes Dvs zal de grote Haagse" zeker een hoog totaal kunnen opbrengen (het kleine veld aan de Damlaan te Schiedam, waar reeds tientallen ruiten van omliggende woonhuizen sneuvelden, is hier stellig wel van invloed. Het Schiedamse ope- ningspaar Bailey en Stolk, dat meestal wel zorgt voor flinke openingsstanden en niet te vergeten de free-hitter Tettelaar. die zich aan de Damlaan in de regel best op zijn gemak voelt, kunnen echter ook het totaal van Hermes Dvs een waardig aanzien gevèn. Een grote strijd zal gestreden worden tussen Rood en Wit en VOC, dat zich een overwinning op HCC 1 op het nippertje zag ontgaan. In Schiebroek waren beide teams aan elkaar gewaagd en ook nu hebben zij gelijke kansen op een over- Bij de emissie van 3.500.000 5 pet. pandbrieven Ned. Scheepshypotheekbank N.V. is voor een dusdanig bedrag inge schreven, dat er bij de toewijzing een ruime reductie zal moeten plaats vinden. In de memorie van antwoord van de mi nister van Justitie en van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en P.B.O. n.a.v. het voorlopig verslag van commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamers zeggen de ministers, dat het niet de bedoeling van de wet is. het politieapparaat onder beheer van twee bewindslieden te stellen. De minister van Binnenlandse zaken zal verantwoordelijk zijn voor zaken, die de handhaving van de openbare orde betref fen ook bij de rijkspolitie die van Justitie voor het optreden van de politie ten dienste van de justitie. Overigens willen de ministers er wel op wijzen, dat er naar hun mening geen sprake van is, dat gemeente- en rijkspo litie uit elkaar groeien. Over de plaats van de burgemeester wordt gezegd, dat in het wetsontwerp geen algemeen artikel past dat de bur gemeester plaatselijk hoofd van de poli tie is. De politie heeft namelijk ook taken, die niet onder de verantwoordelijkheid van de burgemeester vallen. Maar wel heeft de burgemeester aanspraak op overleg bij nolitietaken op justitieel en ander ge bied. Wat de rijkspolite betreft is hier boven dien voorgeschreven, dat de groeps- of postcommandant de burgemeester op de hoogte houdt, van wat in de gemeente voorvalt. Het wetsontwerp, zo lichten de ministers hun memorie van antwoord nog toe, kan geen volledige concrete omschrij- Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in mei 1957 1415 miljoen (v. m. 1130 miljoen), terwijl mm Vrijdag is in de Apollohal te Amsterdam de tentoonstelling Am sterdam-diamantstad" geopend. Op de linker foto zien we de minister van Economische Zaken, die de opening verrichtte, mr. J. Zijlstra, bij het bekijken van een aantal stenen door een microscoop. Rechts een van de fraaie inzendingen: het ioppen van de Verenigde Naties, uitgevoerd in diamant. Hiervoor werden 5180 stenen gebruikt met een totaal karaat van 350. ving van taak en bevoegdheden van 'de politie geven, omdat een en ander zeer afhankelijk is van de toevallig eomstandig- heden. In verband met de opleiding en vor ming van gemeentepolitie wordt in de memorie gezegd, dat met de minister van Financiën overleg wordt gepleegd over de mogelijkheid de studie aan het Rijksinstituut voor Opleiding van Hogere Politieambtenaren met een jaar te ver lengen. Van 23 t.m. 26 juli wordt in het Am sterdamse R.A.I.-gebouw de tweede lustrumbeurs voor lederwaren en koffers gehouden. Aan deze door de Stichting Nederlandse Lederwarenbeurs georganiseerde ten toonstelling nemen ongeveer 70 exposan ten deel. Als bijzondere attractie zal men op 'de beurs een aantal antieke lederwaren kun nen zien, uitgestald in en om een paar al even antieke auto's. winning. Mocht het Rood en Wit geluk ken Wally van Weelde en Madsen goed koop van de mat te doen verdwijnen, dan heeft het beste kansen, hoewel de staart van VOC regelmatig gekwispeld heeft. HCC 2 wint voorts de derby tegen HBS wel. In IB gaat PW uit Enschede het week end doorbrengen in Amsterdam en om geving. ACC 2 zal heden de gastheer zijn, terwijl VVV zondag zal proberen te gen Leeftink c.s. iets uit te richten. In beide matches liggen de kansen voor PW het best. Kampong gaat op bezoek bij Quick in Den Haag. De twee Australiërs Cooper en Fraser hebben zich, met het zware Wimbledon in het vooruitzicht, in het voorspel op Queens Club niet gespaard. Zij hebben zich met uitstekend spel in de finale ge plaatst. Cooper fte Wimbledon no. 2 ge plaatst) was heel sterk op service, twee maal op love winnend, tegen Fancutt en vrijwel niet te passeren aan het net: 62. In de tweede set kwam hij 5—4, doch een teveel aan lobs tegen de op dreef gekomen Zuidafrikaan kostte hem de set (68). In de derde was hij weer heer en meester: 62. In de andere halve eind strijd was Davidsson niet opgewassen te gen het linkse spel van Fraser: 46 26. In de halve eindstrijden van het dames enkelspel won de stoere drive van mevr. Kormoczy met 63 62 van mevr. Fancutt (die tevoren mej. Brough verslagen heeft) en de jeugdkampioene-1956 van Amerika, de 18-jarige Mimi Arnold versloeg de Maori-speelster mej. Morrison met 75 62, nadat zij in de eerste set op 15 en in de tweede op 02 had gestaan, twee maal dus zes games achtereen. Aan de stayerwedstrijd van het wieier- programma voor de Olympische Dag op 30 juni a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam, zullen verscheidene bekende renners deelnemen. In deze wedstrijd over 40 km. achter grote motoren zullen star ten: Verschueren (Belg.) achter Ville (Fr,); Jacobi (Did) achter Van den Bosch (Belg.); Marsell (Did) achter Luckey (Did); Koch (Ned.) achter De Graaff (Ned.); Wierstra (Ned.) achter Wiersma (Ned.); Pronk (Ned) achter Merkens (Did); Vreeswijk (Ned.) achter Van der Stuyft (Belg.); Adri Voor- ting (Ned.) achter Van Roey (Ned.); Me- hagnoul (Ned.) achter Van den Bom (Ned.); Stakenburg (Ned.) achter Schintler (Did). Veertig amateurs rijden voorts een klas sementswedstrijd over 8 kilometer. Er zijn vier klassementen na elke twee kilometer, zodat het.publiek vier keer een sprint ziet, wat de race aantrekkelijk kan maken. Ter gelegenheid van het 50-jarlg be staan van de Algemene Nederlandse Voet balvereniging „De Zwaluwen" zal het be stuur een receptie houden op zaterdag 13 juli van 4 tot 6 uur in één der zalen van hotel „American" te Amsterdam. voor een waarde van 994 miljoen (v. m, 818 miijoen) werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage bedroeg 69 (v. m. 75). De toeneming van de invoer was in mei 1957 t.o.v. 1956 het vijfvoudige van die van de uitvoer, nl. 309 miljoen, tegenover 61 miljoen. Een jaar geleden daarente gen liep van 1956 op 1955 van de overeen komende maanden zowel! de in- als uit voer terug met resp. 57 en 49 miljoen Het invoersaldo nam in mei 1957 toe met 451 miljoen en bedraagt sinds het begin van het jaar 1925 miljoen, dat is 815 miljoen meer dan in het overeen komende tijdvak van 1956. Enkele vergelijkende cijfers van onze in- en uitvoer van de jaren 1938 en 1954 1957 vindt men in onderstaande tabel (waarde in miljoenen guldens). Jaar 1938 1954 1955 1956 1957 Invoer Jan.- mei mei 112 119 873 833 921 972 1136 1112 1445 1327 Uitvoer jan- mei 84 710 751 933 994 mei 85 723 785 890 942 Dekk perc jan.- mei mei* 75 71 81 87 82 81 82 80 69 71 Teneinde een inzicht te verkrijgen in de ontwikkeling van de handelsbalans over een langere periode, zijn hieronder nog enige jaarcijfers resp. 12-maands- totalen opgenomen (waarde in miljoenen guldens). Jaar/ Dekk.- periode Inv. Uitv. Deficit per- 1954 10.860 9.172 1688 84 1955 12.189 10.211 1978 84 1956 14.105 10.875 3230 77 Apr. '56-mrt. '57 14.935 11.207 3728 75 Mei '56-apr. '57 14.872 11.073 3799 74 Juni '56-mei '57 15.181 11.134 4047 73 Maandgemiddelde. J i 3 i i/ it UJ \/l \/3 ju Jt M Jt VA \f/ tt \vt W VA \fa Si i Óf >'9 \it V* 64 Horizontaal: 1. slimme, 5. reeds, 7. waar- 33. roofdier, 34. vis, 35. projectiel, 37. lees- de lezer (Lat. afk.), 9. soort onderwijs (afk.), 11. ongevuld, 12. zangnoot, 13. boom 15. klein beetje, 16. radiovereniging (afk.), 17. de onbekende (afk.), 18. soort bril, 19. insekt, 20. krantenjongen, 21. reinigings middel, 22. geen uitgezonderd (bijv.), 25. vorm van onderwijs (afk.), 26. ambtshalve (Lat. afk.), 28. inhoudsmaat, 29. weekdier, ®rz°ek door het Gewestelijk Arbeidspbu ®au geweigerd. De door de directie van dn fabriefc aangevoerde motieven wer- h niet voldoende geacht om dat ont- toe te staan, in ü- zu"en 22 van de ontslagen arbeiders uienst blijven; anderen hebben inmid ls elder» werk gevonden. F 'n r? Pranse krijgsraad heeft gisteren Vf °ran de Soedanese eigenaar van de Jaae,?e,s mijnenveger Athos. die vorig W*r °htober met een lading Egyptische ()0 !)en* voor de Algerijnse opstandelingen Sehr ee"'1 Frans oorlogsschip werd onder- veroordeeld tot tien jaar gevange- iaa?n Libisch bemanningslid kreegeen ■<W en vi'if AIgerijnse passagiers wer- to. dwangarbeid variërend van vijf wintig jaar veroordeeld. De Marok- J: Se steward werd vrijgesproken. drje Griekse kapitein van de Athos en 6n e andere bemanningsleden een Griek j®n een Duitser zijn niet vervolgd. 4 A'. schip en de lading ter waarde van ge 'Loen gulden zijn verbeurd verklaard. n toestemming voor ont- 29). Ha, mompelde hij bij zichzelf met koele voldoening. Er is een heilige berg plaats, waarvan ik zeker weêt, dat die aan niemand anders bekend is dan aan mijzelf en misschien aan de grote con dors, de zonnevogels, die van het begin der tijden af onafgebroken er over ge waakt hebben. En als om hem er aan te herinneren, dat het aanmatigend was, zichzélf die we tenschap alleen toe "te schrijven, daalde een geweldige koningscondor, met witte strepen aan de onderzijde zijner vleu gels, in wijde vlucht uit de hoogte neer en zweefde in glijvlucht op roerloze pen nen in majestueuze pracht het ravijn door; zo dicht langs hem heen, dat hij de wind door de machtige slagpennen hoorde gieren en de kille glans'van zijn gele ogen kon onderscheiden. De vogel keerde zijn kale. gelelde kop in het voorbijvliegen naar hem toe en kraste dof, ongetwijfeld hopend, zoals Docker gedaan had, dat de oude man zijn evenwicht verliezen zou en hem een maal bezorgen. Doch voor de wonderdokter was het slechts een waarschuwing tegen zelf overschatting.-Het geheim was natuurlijk wel bekend aan de zonnegod en aan de zonnevogels, zijn boodschappers; maar van alle mensen was hij toch de enige, die het kende. Want in de oude, geknoopte documenten stond, dat de zonnepriesters, toen ze eenmaal tot de onverbiddelijke beslissing waren gekomen, dat die nood lottige kennis nooit deel der blanken mocht worden, alle anderen, slaven en zwakken, hadden gedood, om te belet ten. dat ze het onder pijniging zouden verraden. Er bestond een kracht, die een hele wereld vol blanken krankzinnig kon ma ken! Er bestond een verborgen kracht, midden in het hart der heuvelen! Als die mensen zo spoedig verdierlijkten bij de gedachte alleen aan een klein deel van de losprijs van de Inca, wat zou er dan wel met hen gebeuren als Het gemompel van de oude man hield plotseling op. Hij bleef stram staan; hui verend over geheel zijn lichaam, terwijl zijn magere klauwachtige vingers zich slo ten als de klauw van een roofvogel en Zijn ogen flikkerden als die van een con dor. Een geweldige gedachte steeg in zijn hoofd op. Die condor! Die zonnevogel! Dé zonne god zelf. Dat was een boodschap geweest. De Heer Zon had hem door zijn bood schapper die gedachte ingegeven! Daar om was die vogel zo dichtbij gekomen en had hij zo dreigend gekrast. Het was een rechtstreekse ingeving van zijn god. De oude priester strekte de armen wijd uit en jammerde met luide stem: Illappa! -Inti, ccama arajpacha! Heer Zon, Licht der Hemelen! Uw' dienaar luis tert. Glorie'vol is de Zon. Heer over heel de aarde! De schrille echo's rolden door de val lei heen, terwijl hij naar zijn hol terug keerde en zich naar de grote zaal begaf, om daar een plechtige bezwering te ver richten. Zo'n ellendige vogelverschrikker! Ik zal hem dezer dagen zijn nek nog eens omdraaien! Wat kakelt die ellendeling nou weer? klonk het grommend uit de mond der werkers beneden. Templar greep die prachtige gelegen heid aan, om zijn nut te trekken uit die reacties van zijn mannen. Hij is, ons aan het uitschelden, jon gens, omdat we het afvoerkanaal klaar hebben en dus weer dichter bij zijn schat ten zijn gekomen. Laten we nu hard met de pijpleiding aan de gang gaan en de pómp in werking brengen. Een karweitje van drie dagen...,, en dan beginnen we aan die dam. Daarvoor hoeven we slechts een stuk of tien rotsblokken op de juists plaats te leggen. We hebben ze zo bij de hand; hebben dan niets anders te doen dan erbij te gaan zitten, tot de gouden baren door de modder heen glinsteren. Het was slechts een onhandige poging. Die oude tovenaar was een betere men senkenner! Het antwoord was niet.zo opgetogen, als hij verwacht had. Mensen met een slechte spijsvertering gaan niet zo graag en ge willig aan het werk. We dachten, dat je gezegd had, dat we nog zouden moeten graven. Hoe staat het met dat slik van een paar honderd jaar? Och, wat zou dat? Templar trachtte het bezwaar te ver kleinen. Het is hier allemaal een steenachtige bodem. En van boven af valt er niets in dat meer. Zeker, een beetje modder vinden we wel. Dat kan niet anders. Maar verdraaid, ik wed, dat jullie dat desnoods wel willen aflikken, als jullie een baar van tien pond goud in je handen krijgt. Dat werkte als een toverwoord. Ah! hijgde Docker. Tien pond! En wat brengt bet per ons op? Twintig dól lars? Wat er ook op een stuk goud van tien pond mocht zitten, ik zou het vast en zeker aflikken! Daar twijfel ik niet -aan, zei een der anderen -scherp. Nee, er bestaat niets op de wereld, dat jij niet zelfs van tien baren zou willen aflikken! Ze gaven hem nog meer steken onder water. De goede bui van Docker sloeg meteen om in vechtlust. Zeg! Wat denken jullie wel? Mij voor aap laten staan? brulde hij. Ik heb jou wel erger dingen zien doen, dan modder van goud aflikken, Herman Kling, en ver geet niet. dat ik dat nog drommels goed weet. Nee, je hoeft me niet zo van op zij aan te kijken, broertje. En jij Marty, hou jij maar gauw je mond dicht, ander. In vredesnaam, schei uit met dat gekibbel en laten we aan het werk gaan, riep Templar. Hier Kling, pak aan.... help me een handjeen gaan jullie samen pijpen versjouwen. Toe, aan de gang nou maar! Kling kwam gewillig helpen. De ge dachte, dat er iets over hem bekend zou worden, had hem tam gemaakt. Docker bleef echter opstandig. Doch Tem plar had hem de rug reeds toegedraaid en was bezig met de koppelingen van de oude verroeste pomp. Docker droop dus mara af en ging aan het werk. Templar verving vervolgens lek gewor den gedeelten van de pijpleiding door nieuwe stukken vijftien centimeter wijde pijp en lette verder schijnbaar niet meer op het gemopper van Docker. De pijplei ding liep van de oever van het meer of dicht onder de rand van de rotsen en vandaar omlaag in de kloof. Ze liepen om de scherpe wigvormige klip heen en strekte zich een paar mijlen ver uit om diep genoeg beneden de bodem van het meer te komen, zodat de zuiging sterk genoeg werd. Zelfs Docker moest hier gromme- rig erkennen, dat het een wijze voorzorgs maatregel van Teihplar geweest was, toen hij de muilezels liet afladen op de plek, waar de pijpen nodig waren. Overigens was het wel zeker, dat het herstel van die leiding langer zou duren dan drie da gen die Templar er voor had gerekend. Want stukken pijp van tien voet lengte zijn nu juist geen speelgoed voor handen, die aan geen werk gewend zijn. (Wordt vervolgd). teken, 41. geplaveide weg tussen huizen, 46. kleur, 47. drank, 49. vogel, 50. dun, plat stuk hout, 41. jong mens, 54. traag, 55. familielid, 58. kledingstuk, 60. gevaar lijk, 62. onder andere (afk.), 63. voorzet sel, 65. zangstem, 66. koning (Fr.), 67. verlaagde toon, 68. buigzaam, 70. deel van de bijbel (afk.), 71. zangnoot, 72. windrichting (Eng. afk.), 73. delfstof. Verticaal: 1. laatstleden (afk.), 2. eiken schors, 3. mens, 4. ik (Lat.), 5. rivier in Italië, 6. jaargetijde, 7. plaats in Spanje, 8. jongensnaam, 9. oningewijde, 10. jon gensnaam, 14. ding van geen waarde, 15. meisjesnaam, 19. bericht, 21. groente, 23. laatste nieuws (afk.), 24. europeaan, 25. engels voorzetsel. 27. zwaardvis, 28. platte steen, 30. frans lidwoord, 31. uitroep, 32. vreemde munt (afk.), 36. luchtstrijd krachten (afk.), 37. landmacht (afk.) 38. onzes inziens (afk.), 39. inhoudsmaat (afk.), 40. tam, 42. magnesium poeder, 43. plaats in Noord-Holland, 44. lokspijs, 45. be kende motorraces (afk.), 47. voegwoord. 48. uitgave, 52. zijrivier van de Donau. 53. kleur, 55. plaats in Afrika, '56. inwendig orgaan, 57. europeaan, 59. vruchtbare plaats, 61. gevangenis (volks), 63. god heid, 64. vochtig, 69. bestaSt. Horizontaal: 1. rook, 4. doel, 7. de. 8. fabel, 10. e.o., 12. rus, 14. ton, 15. por, 16. pa, 18. be, 19. kreng, 22. genre, 24. alteratie, 25. spook, 26. sober, 28. nn, 30. ne, 31. nok, 33. gil, 35. les, 37. te, 38. ko per. 40. ge, 41. room, 42. sago. Verticaal: 1. reu, 2. of, 3. kqt, 4. den, 5. o.l., 6. leo, 7. druk, 9. bon, 11. orde, 13. spelonk, 15. penibel, 17. anton, 18. beton, 20. rap, 21. gek, 22. gas, 23. ree, 25. sint, 27. rose, 29. lip. 32. oer, 33. gom, 34. les, 36. ego, 38. ko, 39. ra.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 15