Nieuwe salarissen voor hogere gemeentelijke ambtenaren 5de kernwapen .*1 Staking in België breidt zich uit Benelux sloot handelsovereen komst met Zwitserland Franse Kamer gaf noodgedwongen vertrouwen aan Bourgès-Maunoury MRP steunde toch premier Samenwerking vakcentralen in Midden-Europa Weer ambtenaren die beter salaris kunnen incasseren Eventueel terugwerkende kracht tot 1 september 1956 tot ontploffing GRENSSCHENDING IN KOREA Omwille van de Europese verdragen REGEN, REGEN, REGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 'Dinsdag 23 juni 1957 Centrales afwijzend tegenover regeling H-bom met geringe radio-activiteit Reuzen-schroef voor mammoet-tanker per zolderschuit Verkoop eerste De Ruyter-zegels Voor landbouwprodukten nog beperkingen „Staat van alarm" in liet zuidelijk deel Westduitse leger - kapitein geschorst K.A.B. respecteert N.V.V. besluit Ook C.N.V. waardeert N.V.V.-verklaring WEERBERICHT Salarisverbetering alleen in gemeenten boven 14000 inwoners Ambtenarencentrales: essentieel verschil menings De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Koude nacht met opklaringen en hier en daar een bui. Morgen zonnige perioden en op de Heeste plaatsen droog. Weinig wind. Overdag hogere temperaturen. Woensdag 26 juni: zon op 4.23, onder 21.06. Maan °P 3.14, onder 19.36 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Haagse redactie).* Minister Struycken heeft de ge meentebesturen richtlijnen gegeven erzake van de verbetering van de garissen van burgemeesters, secreta rissen en andere gemeentelijke top- hhctionarissen. Hiermee heeft de mi nister aan de door hem gedane toe- leSging bij de salarisverbeteringen v°or de top-functionarissen bij het rijk v°ldaan. De gemeenten kunnen nu ten ïa»zien van de functionarissen, die v°or deze salarisverbetering in aan merking komen, voorzieningen treffen, r'e desgewenst kunnen terugwerken *°t 1 september 1956. j, minister is uitgegaan van een rege- nS, welke zoveel mogelijk past in het ader van een systematische samenhang jhasen de salarissen van burgemeesters, jphetarissen en ander gemeentepersoneel. aarom heeft hij het noodzakelijk geacht 6ze materie als één complex te bezien. Bij het overleg met de vertegenwoor digers der provinciale besturen, het Centraal Orgaan inzake gemeenschappe lijke behandeling van gemeentelijke Personeelsaangelegenheden en de perso- heelscentrales is gebleken dat, hoewel he centrafes akkoord konden gaan met he bezoldiging van burgemeesters en secretarissen, het als complex samen hangende voorstel hun algemene instem ming niet kon verkrijgen, omdat hier door een wijziging zou worden gebracht 'h de thans bestaande verhoudingen. Bij de algemene opzet van de richtlijnen zlJn ook de salarissen van burgemeesters. °ecretarissen en ontvangers in beschou wing genomen. Hierover moet echter het advies van Led. Staten worden afgewacht, zodat b.v *en ontwerp tot herziening van het •■Bezoldigingsbesluit burgemeesters 1954" H>oedig om advies naar G.S. zal worden gezonden. - -- De verbeteringen hebben mede betrek- in op de salarissen van burgemeesters a Plaatsen met minder dan 8000 inwoners ,van secretarissen in de kleinste en ?'here gemeenten. d "Oor ontvangers in gemeenten met min- 05r dan 40.000 inwoners, zijn, naar het °fdeel van de minister, geen termen aan lig voor een salanisverbetering. gemeenten met meer dan 14.000 in- v.0hers zullen diensthoofden, die tot dus- - ,r een salaris genoten op basis van ten Hste 80 pet. van de secretarisnorm, be- ,evens de eerste ambtenaar ter secretarie. I^jzelfde percentage bij het bepalen van e' nieuwe salaris kunnen aanhouden. Behoudens in ten enkel uitzonderings- ?eval, als bijv. bij een keuringsveearts, is h^t uitgesloten dat deze regeling geldt in ®eHcenten met 14.000 inwoners of min- Ar- In dit laatste geval ondergaat de Jocentuele verhouding van de salarissen he secretarisnorm een verlaging. t.*n alle andere gevaflen zullen de sala- jJ'Sen slechts dan voor verhoging in aan- h^rking komen, indien het maximum- claris thans tenminste gelijk is aan het- A1 het bovenstaande geldt alleen voor enkelvoudige functies. Indien een belang hebbende gelijktijdig verschillende func ties bekleedt, wordt dus niet het totaal bedrag als uitgangspunt genomen voor een salarisherziening waarvan thans sprake is. Ditzelfde geldt dus voor hen, die beloningen uit nevenfuncties of uit zgn. deelbetrekkingen ontvangen. Slecht? wanneer werkzaamheden in een deel betrekking een academische vonming ver eisen, geeft de minister een verhoging van 10 pet. in overweging. Nog nader zal worden bezien in hoe verre er aanleiding is tot herwaardering van functies van hogere politie- en brand weerambtenaren en vakleerkrachten. De consequentie, verbonden aan de doorwerking van de rijksvoorzieningen ten behoeve van het gemeentelijk perso neel, is, dat bepaalde functies van deze salarisverbeteriing moeten worden uitge sloten. Hierop is bij het overleg van de zijde van het ministerie met nadruk ge wezen. „Voor het ogenblik zal derhalve vol strekt moeten worden afgezien van voor zieningen voor middelbare en fagere ambtenaren by de gemeente. Terzake dient te worden afgewacht wat voor de financiële positie van deze categorieën in de toekomst eventueel zal kunnen wor den gedaan", aldus de minister. in het bovenstaande valt te lezen dat de centrales met deze regeling als com plex niet akkoord konden gaan. Ter toe lichting hierop diene, dat in de ministeriële richtlijnen voor gemeenten met 14000 of minder inwoners de 80'la verhouding is losgelaten. Tot nu toe was het zo, dat het salaris van de z.g. eerste ambtenaar ter secretarie 80°/o bedroeg van het salaris van de gemeentesecretaris. Voor genoem de gemeenten is deze verhouding thans op 75»/» gesteld. Ditmaal is wel een salaris verhoging voor burgemeesters in gemeen ten met 8000 of minder in overweging ge geven, omdat het na de jongste verhoging der onderwijzerssalarissen zou kunnen voorkomen, dat een onderwijzer in een dergelijke plaats meer verdient dan een burgemeester, hetgeen ongewenste so ciaal-psychologische spanningen zou ver wekken. Aangezien het vaststellen van een pro centuele verhouding op 75°/» voor de eer ste ambtenaren ter secretrie en de dienst hoofden door de ambtenarencentrales bo vendien gevoeld wordt als een 5% salaris verlaging en men wenst vast te houden aan de bestaande 80"/»-verhouding, menen de centrales dat hier van een essentieel meningsverschil sprake is. Wanneer de uitwerking van de richt lijnen in het gemeentelijke vlak onder werp van discussie zal gaan uitmaken zal hierover dus nog wel een hartig woordje gesproken worden. Het is n.l. zeer goed mogelijk, dat de gemeente afwijkt van de richtlijnen door de minister gegeven. Gedeputeerde Sta ten en uiteindelijk de Kroon hebben dan te beslissen. Terwijl dus de ambtenarencentrales de salarisopbouw mede funderen op een min stens gelijkblijvende procentuele verhou ding tussen de salarissen der eerste amb tenaren en der gemeentelijke diensthoof den, gaat de minister uit van het stand punt dat alleen die salarissen dienen te worden verhoogd, die vergeleken kunnen worden met de honorering van referan- daris in rijksdienst. Drie atoomgeleerden van de Universi teit van Californië hebben president Eisenhower gisteren meegedeeld, dat de V. S. thans een waterstofbom kunnen maken, waarvan de radio-actieve uitstra ling 95 procent kleiner is dan die van de vroegere bommen. Inmiddels is gisteren op het proefterrein van Las Vegas, de vijfde kernontploffing de grootste in de. huidige serie teweeg gebracht. 'Het kernwapen was aan een ballon, die op ongeveer 200 meter hoogte hing, be vestigd Er werden 835 varkens aan de ontploffing blootgesteld. Een aantal was bedekt met materiaal, dat in militaire kleding wordt gebruikt. Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam tfal, als agente van Lips Schroevengie- terjj N.V. te Drunen. de grootste schroef verschepen, die ooit in ons land werd gemaakt. De scheepsschroef heeft een gewicht van 2514 ton met een diameter van 7010 mm., is vjjfbladig en gemaakt van cunialbrons. De schroef is bestemd voor een van 's werelds grootste tankschepen, nl. een van 84.730 ton deadweight, die in op dracht van de „National Bulk Carriers Ltd" te New York in aanbouw is bij de „Kure Dockyard" te Kure (Japan). Aangezien het binnenlands vervoer met het oog op de grootte van de schroef niet over de weg mag geschieden, wordt zij vandaag, per zolderschuit van Heusden naar Rotterdam vervoerd, vanwaar de verscheping naar Norfolk (Virginia) volgt op 19 juli per „Black Eagle" van de „Black Diamond Lines Ltd". feen tot dusver gold voor referendaris rjjk. bij j. ®en extra-salarisverbetering voor de 5®agen van hoofdingenieur A en hoofd- j^genieur voor bijzondere diensten vindt aaar grond in de speciale behoefte, die <tn dergelijke functies bestaat. Tevens geeft de minister aan, dat het renselijk is het aantal periodieke ver dingen tot maximaal 8 uit te breiden de vergroting van de marge tussen de ^staande minimum- en maximumschalen de betreffende gemeentelijke salaris- chalen te vergroten met ongeveer 800 &6r jaar. Ter gelegenheid van de De Ruyter-her- denking zal de P.T.T. twee postzegels uit geven, een met de beeltenis van luitenant admiraal M. A. de Ruyter, de andere met een afbeelding van zijn vlaggeschip. 's-lands schip ..De Zeven Provinciën". Dinsdag 2 juli zal de directeur van de P.T.T., ir. J. van der Toorn, aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën" (liggende ter rede van Vlissingen) de eerste De Ruyter-postzegels aan de commandant van deze bodem officieel verkopen. Maandagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana op paleis Soestdijk een Ita liaanse delegatie van oudstrijders ontvangen van het comité „De lamp van de broederschap". Op de foto ziet men H.M. de Koningin temidden van de Italiaanse delegatie op het bordes van het paleis. De Koningin is in gesprek met mevr. de wed. Baril. Achter deze laatste nog juist mgr. Baldelli. Volgens de laatste berichten is zaterdag en zondag de toestand op het reeds half overstroomde eiland Arianno in de Po-delta aanzienlijk slechter geworden, doordat het peil van de rivier de Po door nieuwe zware regenval in het noord-westen van Italië weer sterk is gestegen en de nu woeste stroom dreigt ook de rest van het 6.000 hectare grote eiland te overstromen. Deze luchtfoto toont een gedeelte van het overstroomde eiland. (Van onze correspondent) BRUSSEL, dinsdagmorgen. De stakingsgolf heeft zich de laatste vierentwintig uur in België nog aanmer kelijk uitgebreid. In de bouwnijverheid ligt zo goed als overal het werk geheel stil. Ook op de terreinen van de wereld tentoonstelling en in de tunnels, die mo menteel te Brussel in aanleg zijn wordt niet gewerkt. Alleen veiligheidsWerken worden uitgevoerd. In het Luikse is het aantal stakende metaalbewerkers, dat vorige week 15.000 bedroeg tot 50.000 ge stegen en nu zijn ook de metaalbewerkers uit Brabant en Henegouwen, in staking gegaan. Hier en daar wordt nog rondgegaan door stakingsposters om werkenden aan te zetten het werk neer te leggen. Er wordt in sommige kringen gesproken over de mogelijkheid, dat de mijnwerkers in staking zouden gaan uit solidariteit met de andere stakers, doch definitieve berichten hieromtrent zijn nog niet aan wezig. Tot op dit ogenblik deden zich geen ernstige incidenten voor. Er wordt voortdurend door de regering, de werk gevers en de vakbonden getracht tot een oplossing te komen. De handelsovereenkomst tussen Zwit serland enerzjjds en de Beneluxlanden anderzijds, welke op 1 mei jl. tot stand kwam en vervolgens door de regeringen van de betrokken landen werd goedge keurd, is maandag te Bern ondertekend. In Zwitserland is men van mening, dat deze eerste handelsovereenkomst, welke door Zwitserland met de Beneluxlanden gezamenlijk werd gesloten, een belangrijke stap vooruit is naar algehele liberalisatie van de handel in industrieprodukten. Er is een regeling getroffen voor de weinige industriegoederen, waarvoor nog geen formele invoerliberalisatie bestaat, een regeling die met enkele uitzonderingen neerkomt op een in feite afzien van kwantitatieve beperkingen. Daartegen over zullen er voor landbouwprodukten nog een aantal beperkingen blijven be staan. De overeenkomst, die de uitwisseling van goederen regelt, bevat geen contin- genteringslijsten meer. Zij geldt ook voor goederen afkomstig uit overzeese gebie den der Beneluxlanden (Belgische Kongo en Ruanda-Urundi, de Nederlandse An tillen, Suriname en Nederlands Nieuw- Guinea). Voor het betalingsverkeer blijven gel den de betalingsovereenkomsten, die van Het Zuidkoreaanse ministerie van lands verdediging heeft medegedeeld, dat ne gentieif Noordkoreaanse „MIG-15"-straa£- jagers 75 km. ten noorden van Seoel het luchtruim boven de gedemilitariseerde zone hebben geschonden. ?e blinden van „De Wijnberg" te Grave bewonderen de ere-medaille in de e van Oranje Nassau, die haar onderwijzeres zuster Martino ontving. Zij was n.l. gisteren 50 jaar werkzaam in het blindenonderwijs. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het sloeg juist twaalf uur, toen voor zitter Le Troquet vannacht kon mee delen, dat de Franse Kamer met 251 tegen 210 stemmen haar vertrouwen had uitgesproken in het één-week- oude kabinet-Bourgès-Maunoury. Bij de stemming had zich een groot aan tal leden onthouden. De financiële en economische maatregelen, die feite lijk voor een groot deel de instem ming der Kamer ontberen, kunnen nu dus door de regering worden uitgevoerd. Het resultaat werd bereikt, omdat de Kamer een crisis wilde vermijden. Dan immers zou de behandeling der Euro pese verdragen (die op 2 juli is vast gesteld) worden vertraagd. De MRP en sommige onafhankeiijken b.v. hebben er geen doekjes om gewonden, dat dit alleen de reden was waarom zij voor de regering zouden stemmen. In deze situatie heeft het debat dan ook een ongewoon karakter gehad. Over de financiële voorstellen zelf is gisteren met geen woord meer gerept. Overigens werd de gedachtenwisseling in de Kamer gisteren nogal onstuimig geopend. De mendessist Hernu deed een felle aanval op het door zijn geest verwant gevormde kabinet. Zó heftig was zijn redevoering, dat er niet alleen protesten uit de Kamer kwamen, maar dat de voorzitter tot orde moest roepen en Bourgès-Maunoury een scherp pro test liet horen. Hernu kondigde aan, dat het linkse deel van de oude radi cale partij (het deel dat nu Mendès- France volgt) tegen het kabinet zou stemmen. Toen dit incident voorbij was, werd de aandacht op de onafhankeiijken ge vestigd. Tijdens een onderbreking van het debat had de fractie van onafhan keiijken en boeren nl. een bijeenkomst belegd, tijdens welke bleek, dat 41 le den voor, 8 tegen en 37 in het geheel niet zouden stemmen. Die schrale meerderheid van ja-stemmers was in tussen nèt voldoende om de MRP aan te moedigen haar voornemen om zich van stemming te onthouden te laten varen. De MRP was er immers beducht voor geweest, dat de socialisten zouden beweren, dat zij zich als Plaatsvervang ster van de onafhankeiijken zou lenen bij het ondersteunen der regering. Nu een flink deel van de onafhankeliiken toch voor Bourgès-Maunoury bleek te zullen stemmen, was er voor de MRP geen bezwaar meer. Wat nog niet be tekent. dat alle MRP-ers hun stem voor Bnnrgès-Maiinourv hebben uitgebracht Het werd een zuiver politiek debat. Lachenal van de rechterzijde greep de gelegenheid aan om een klemmend be toog voor constitutional wijzigingen te houden. De Kamer is nl., zo zei hij, niet alleen in het nauw gedreven door de financiële noodtoestand, maar ook door de politieke verhoudingen, die maken, dat er geen meerderheid, voor welke regering ook, aanwezig is. Constitutio nal wijzigingen zijn in de eerste plaats nodig om het verschijnsel van de kleine partijen tegen te gaan. De politieke me ningen in het land zijn zo zei La chenal tot zes schakeringen terug te brengen. Toch zijn er minstens twaalf groepen in de Kamer aanwezig. Men zou moeten bepalen, dat er voor net vormen van een fractie minstens veer tig Kamerleden nodig zijn, in plaats van veertien zoals nu. Dan zou een belangrijke concentratie van afgevaar digden plaats vinden. Namens de MRP sprak de fractie leider Lecourt, die nog even inging op de mislukte formatie-poging van zijn partijgenoot Pflimlin. Hij pleitte nog maals voor een kabinet uit alle groe pen. Het team van Bourgès-Maunoury kan de MRP niet bekoren. Zij ver leende de premier echter steun, omdat zij de Europese verdragen niet in ge vaar wilde brengen. De voorstemmers onder de onafhankeiijken dachten er al evenzo over. En zo Is dan geen verandering ge komen in de latente crisis. De uitslag kan in zoverre nog als een overwinning voor Bourgès-Maunoury worden be schouwd, omdat diens kansen er tot vlak vóór de avondzitting slecht uitza gen. Nu zal de Kamer hem wel tot na het ratificatiedebat met rust laten. En dan staan de vakanties voor de deur Na ook nog boven Zuidkoreaans gebied te hebben gevlogen, zetten de toestellen weer koers naar Noord-Korea. Er is niet gepoogd de Noordkoreaanse jagers met behulp van geallieerde vlieg tuigen te onderscheppen. De Zuidkoreaanse regering heeft de „staat van alarm" afgekondigd, dat Is de fase voor het afkondigen van de staat van beleg. Voorts meldt het Zuidkoreaanse minis terie van landsverdediging, dat naar schatting tweeduizend Noordkoreanen na bij Panmoendjon, in het neutrale Koreaan se gebied, met reusachtige spandoeken hebben betoogd, waarop te lezen stond: „Trek de buitenlandse troepen uit Korea terug. Vreedzame hereniging van Korea". Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van landsverdediging heeft gisteren te Bonn medegedeeld, dat een kapitein van het Westduitse leger is ge schorst omdat hij, dronken zijnde, een soldaat In krachtige termen diens gedeel telijk Joodse afstamming zou hebben ver weten. De woordvoerder zei, dat de kapitein, die te München in garnizoen ligt, voor de rechtank zal worden gedaagd. Latei zullen dan disciplinaire stappen worden ondernomen, om de kapitein uit het West duitse leger te ontslaan. De procedure geschiedt via de burger lijke rechter, omdat er in West-Duits- land geen krijgsraden meer bestaan. kracht waren met het gebied van de Nederlandse gulden (overeenkomst van 24 oktober 1945) en met het Belgisch mo netair^ gebied (overeenkomst van 24 ok tober 1951). (Van onze Utrechtse redacteur). Het dagelijks bestuur van de KAB heeft gisteren in zijn vergadering uit voerig aandacht geschonken aan de be kende verklaring van het NVV. inzake d? mogelijkheid tot herstel in de Raad van Vakcentralen. Het onderschreef het commentaar van de Verbondsvoorzitter, de heer J. Middel huis, waarbij de beslissing van het N.V.V. een belangrijk besluit werd genoemd, dat respect en waardering verdient. De loyale erkenning van het N.V.V. getqigt van de ernstige wil om tot herstel van de samen werking te komen, waartoe door de jong ste verklaring opnieuw de mogelijkheid is geschapen. Nader overleg zal gepleegd moeten worden over de vorm, waarin dit herstel gegoten zal worden. Het dagelijks KAB-bestuur geeft ook uiting aan zijn grote waardering voor het feit, dat van de zijde van het Hoog waardig Episcopaat door mgr. Alfrink is verklaard, dat herstel van grote waarde is en hoopt, dat de te voeren besprekin gen inderdaad tot het beoogde herstel zal leiden. Een en ander kwam voor in een ver klaring, die gistermiddag officieel door het dagelijks KAB-bestuur gepubliceerd werd. Het verbondsbestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft, naar het meedeelde, met waardering kennis geno men van de verklaring, dat het N.V.V. geen beletsel kan en wil vormen voor herstel van de samenwerking tussen de bonafide vakcentralen. In 1954 bestreed het naar zijn mening ten onrechte tegen dit verbond gerichte deel van de moti vering voor de verbreking van de geregle menteerde samenwerking in de raad van vakcentralen, maar bleef steeds tot sa menwerking tussen de drie vakcentra len bereid. Overigens stelt het CNV in verband hiermee vast, dat de samenwer king tussen de drie vakcentralen in be langrijke aangelegenheden steeds heeft plaats gevonden, ook nadat in 1954 het NVV de gereglementeerde samenwerking verbrak. Een voor de toekomst geldige regeling voor de samenwerking ontmoet bij het verbondsbestuur van het CNV dan ook geen bezwaar. De vorm van zulk een regeling zal naar zijn mening echter na der overwogen moeten worden. Het ver bondsbestuur zal de zaken in de eerst komende vergadering van de verbonds raad van het CNV aan de orde stellen. In het Franse Alpengebied is gisteren opnieuw veel regen gevallen. Het trein verkeer moest op verschillende plaatsen worden omgelegd. Honderden automobilisten en motor rijders, die door het noodweer werden overvallen, moesten hun voertuig aan de kant van de weg laten staan. Persoon lijke ongelukken zijn niet gemeld. Ook in de omgeving van Toulouse heeft het hard geregend. Sinds 1829 heeft men daar niet zoveel neerslag gemeten. Verder wordt slecht weer gemeld uit Noord-Italië, Engeland en Texas. In dit laatste gebied raakten twintig mensen ge wond door hagelstenen, die zo groot als tennisballen waren. Een tweede eiland in de Podelta, Adria, wordt met overstroming bedreigd. Laag gelegen stukken van het eiland staan reeds blank, maar het water heeft de bevolkte gedeelten nog niet bereikt. Op het zwaarst getroffen eiland in de delta, Ariano gaat de evacuatie van on geveer 30.000 mensen voort. Iets meer dan de helft van het eiland staat onder water. Milaan en omgeving wordt daarentegen op het ogenblik getroffen door een hitte golf. Tengevolge hiervan zijn in de af gelopen 24 uur in een psychiatrische in richting te Milaan 13 personen opgeno men, die een zenuwaanval hadden ge kregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1