Thans Amerikaans voorstel tot troepenvermindering ingediend Dulles verduidelijkt standpunt t.a.v. verbod kernproeven Proces tegen Nagy op komst Dwangarbeid verboden m Drankvrijheid in Zweden ast» Laatste Nederlandse radersleepboot vindt haar einde bij de sloper Stakingen in België Miir~ Mor gen begint Tour met weg naar hel van het noorden Op de Londense ontwapeningsconferentie „Neuer Kuriermeldt: Twee doden op de weg MIDZOMERFEEST ONTAARDDE IN MASSALE DRONKENSCHAP Na 35 jaar lang trouwe dienst DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN s uKf/w».--: S>\ ff; Tv'oensdag 26 juni 1957 Hongaars hooggerechtshof gaat dood vonnissen van schrijvers weer onderzoeken Slagers willen vrije zaterdagmiddag Altlians volgens tekst van de I.L.O. Nehroe naar Nederland Munitieauto reed tegen vrachtwagen Afscheid bij de Rijnvaartvereniging Een lelijke affaire voor linkse regering w m Eerste Kamer verga derde... twintig minuten WEERBERICHT Enige verwarring In details T roepen-reorganisatie Gevaarlijke botsing Weemoed Lezen en schrijven Oneconomisch Plichtsgetrouw - 'N 1». mf - yf,. tf- I m Nog steeds een lady Excuus van minister Witte aan de heer Reyers VERDERE ECONOMISCHE EXPANSIE IN DE V. S. De weerverwachting van het KNMI, geldig vai heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw iets warmer. Donderdag 27 juni: zon op 4.24, onder 21.06; maan op 4.11, onder 20.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op de Londense ontwapeningsconferen tie heeft de Amerikaan Harold Stassen Bisteren formeel voorgesteld de sterkte fan de Amerikaanse en Russische strijd krachten in een eerste stadium van ont ■wapening te stellen op 2.5 miljoen man, tn een tweede stadium op 2.1 miljoen man en in een derde stadium op 1.7 mil joen man. De tweede en de derde ver mindering zouden afhangen van de voortgang bjj de oplossing van de hangen de politieke problemen. De Franse afgevaardigde Moch stelde hierop voor Frankrijk in de drie stadia de sterkten 750.000, 700.000 en 650.000 Voor. De Russische vertegenwoordiger Zorin behield zich gisteren zijn mening voor. Hij wilde eerst weten welke politieke pro blemen Stassen bedoelde en hoe hij dacht over een vermindering van de be wapening en de militaire uitgaven. Zorin zei het te betreuren, dat Stassen niet heeft gereageerd op het Russische voorstel van 14 juni tot een schorsing van de kernproeven gedurende twee of drie jaar. De openbare mening in de wereld aldus Zorin, zal de poging van het Wes ten om een staking van de kernproeven te koppelen aan een staking van de pro- duktie van kernwapens niet begrijpen. Over deze laatste kwestie heeft giste ren ook minister Dulles op zijn weke lijkse persconferentie te Washington ge sproken. In antwoord op een vraag zei de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, dat Amerika er bij de Londense ontwapeningsbesprekingen niet op zal staan, dat een schorsing van de kernproeven gelijktijdig ge schiedt met het staken van de produk- tie van kernwapens. Dit laatste zou ook later kunnen gebeuren. Dulles vond het overigens begrijpelijk, dat er over deze kwestie enige verwar ring was ontstaan. Er lag - toch het feit, dat er in het Amerikaanse plan verband Was gelegd tussen een verbod van proe ven en een overeenkomst voor het sta ken van de produktie. Het huidige voor stel tot een verbod van atoomexperimen ten liep evenwel vooruit op de kwestie van de stopzetting der produktie. Dat kwam o.m. omdat het apparaat voor het uitoefenen van toezicht op de naleving van het proevenverbod veel eenvoudiger kan zÜn ®n veel minder voorbereidings tijd zal vergen dan dat, wat stopzetting der produktie zal moeten controleren. Dit Blies in aanmerking genomen, aldus Huiles, mag men inderdaad zeggen, dat «en proevenverbod niet afhankelijk is van een gelijktijdig stopzetten van de produk tie Het zal echter wel afhankelijk zijn van een gelijktijdige overeenkomst voor een stopzetten van de produktie in de toekomst. Dulles zei, dat hij over het verloop van de onderhandelingen noch optimistisch noch pessimistisch was gestemd. Het re gelen van alles tot in details was echter een enorme taak. En bij deze vitale aan- (Advertentle) ONBEPERKTE GARANTIE >P DE VERING. hazetfabrieken te zevenbergen gelegenheid ging het er juist om de zaak in grote details te regelen. Wat de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko gisteren had ge zegd over de Amerikaanse houding ten aanzien van de ontwapening noemde mi nister Dulles propaganda. Hij aarzelde niet generaal Norstad, die speciaal het mikpunt van Gromyko was, in bescher ming te nemen. Op zijn persconferentie deelde Dulles nog mee dat de Amerikaanse divisies in het buitenland enigszins gestroomlijnd en herschikt zullen worden. Dit houdt echter niet in, dat er troepen aan de NATO of aan Duitsland zullen worden onttrokken. Amerika is steeds bedacht op de moge lijkheid om door reorganisatie van zijn buitenlandse troepen spanningen te ver minderen. Dulles zei dit naar aanleiding van de enkele dagen geleden met Japan tot stand gekomen overeenkomst tot vermin dering van de Amerikaanse troepensterk te in dat land. Dezelfde politiek wordt ge voerd met betrekking tot alle andere Amerikaanse bases in de wereld. De mi nister voegde hier echter aan toe, dat Japan een bijzondere positie inneemt en dat de maatregel in dat land geen paral lel elders heeft. Hese foto werd gemaakt op nou ja Natuurlijk op Wimbledon, het Mekka Van alle tennisspelers en -liefhebbers. &aar verscheen nl. deze damemevr. Jean Carpentier uit Shipton-Underwych- Vood in het Engelse graafschap Oxford shire op de eerste dag van de jaarlijkse kampioenschappen met dit leuke hoedje °P, dat wel zeer in stijl was. De oorhan gers zijn volkomen bijpassend mi niatuur-tennisballen in een netje. Volgens het Weense blad „Neuer Ku rier" Is de voormalige door de Sovjets afgezette en gevangen genomen Hongaar se premier Imre Nagy van Roemenie naar een gevangenis in Boedapest overge bracht. Het blad meldt, dat een groot „schijnproces" tegen Nagy wordt voorbe reid. De „Neuer Kurier" zegt in „diploma tieke" kringen te Warschau vernomen te hebben, dat Nagy naar Boedapest werd overgebracht, nadat hij geweigerd had in 't openbaar een verklaring over door hem begane „fouten" af te leggen. De Sovjet minister van landsverdediging, maar schalk Tsjoekof, zou hem in de Roemeen se gevangenis, waarin hij was opgesloten, hebben bezocht, om hem over te haler, een dergelijke verklaring af te leggen, doch Nagy zou hiertoe niet bereid zijn geweest. De Hongaarse procureur-generaal heeft bij het hooggerechtshof te Boedapest be zwaar gemaakt tegen de doodvonnissen uitgesproken over de schrijvers Gyulata Obersovsky en Jozscf Gali, zo is meege deeld in een communiqué van het minis terie van justitie. Volgens het Hongaarse Op voorstellen van dc afdelingen Gel- derlan den Den Haag van de Algemene Nederlandse Slagershond, die gisteren in Nijmegen vergaderde, zal aan de Konink lijke Nederl. Middenstands Bond gevraagd worden om de mogelijkheid te onderzoe ken van een verplichte zaterdagmiddag sluiting voor de levensmiddelenbedrijven, dus ook voor de slagerij en andere vlees waren verkopende bedrijven. Het hoofd bestuur verwachtte wel grote tegenstand, voordat de vrije zaterdagmiddag bij wet of verordening geregeld zal kunnen wor den. De Internationale Arbeidsorganisatie, de I.L.O., heeft gisteren, tijdens haar veertigste bijeenkomst, die wordt bijge woond door vertegenwoordigers der re geringen en van werkgevers en werk nemers uit bjjna tachtig landen, de tekst goedgekeurd van een nieuwe conventie, waarin dwangarbeid wordt verboden. Op het tijdstip der stemming was onder meer de afvaardiging der Zuidafrikaanse Unie afwezig. De conventie, die nog door de volks vertegenwoordigingen van de aangesloten landen moet worden bekrachtigd, vorm', een aanvulling op een overeenkomst van 1950. Op de leden wordt een beroep gedaan, dwangarbeid onmogelijk te maken en er zelf geen, gebruik van te maken als mid del van politieke dwang, als opvoedings- maatregel of als straf. Men nam voorts zonder stemming een resolutie van Noorwegen, Denemarken en Zweden aan, waarin er bij de V. N. op aangedrongen wordt maatregelen te over wegen om concentratiekampen alsmede de deportatie van nationale minderheden tegen te gaan en te verbieden. Ook werden twee resoluties aangeno men handelende over methoden tot het inhouden van lonen, analoog aan dwang arbeid en over praktijken als binding door schuld, analoog aan slavernij. Het vierjarig jongetje J. Kamies is gisterenmiddag, toen hij voor het huis van zijn ouders aan het Zuiderdiep te j Valthermond plotseling de weg overstak, 1 door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. De auto werd bestuurd door S. M. S. uit Heilo. Toen de heer B. uit Amsterdam gister avond met zijn vrachtauto op de Rijksweg I in de richting Amsterdam reed, kreeg hij een motorstoring. Hij liet de wagen uitlopen naar de berm van de weg, maar op dat moment werd hij ingehaald door de motor van do 42-jarige rijksambtenaar A. Niet uit Baarn, die de autc vermoede lijk te Iaat heeft opgemerkt. Hij botste tegen de Iinkeraehterzijde van de vracht wagen e:i de klap was zo hevig, dat de motor in brand vloog. De heer N. was on slag dood. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Dinsdagochtend mochten de kleuters van Enschede het spits afbijten bij de grootscheepse inenting met Salk-vaccine tegen kinderverlamming. Op deze foto ziet men een van de 8000 Enschedese jon geren, die de injectie krijg.t persbureau M.T.I. zullen de vonnissen bin nenkort door het hooggerechtshof worden onderzocht. De uitvoering van de doodvonnissen is hangende dit onderzoek, dat binnen eni ge dagen zal worden ingesteld, opgeschort De twee schrijvers waren aanvankelijk op beschuldiging van het publiceren van een tegen de regering Kadar gericht orgaan tot resp. drie en één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op twintig juni wijzigde heti hooggerechtshof deze vonnissen echter in de doodstraf. Zoals bekend zijn er van de zijde van| communistische en niet-communistische groepen en organisaties in het Westen verscheidene protesten tegen deze dood vonnissen naar Boedapest gezonden. Ook acht Britse schrijvers, onder wie de filosoof Bertrand Russell, hebben zich tot de Hongaarse regering gewend om hun bezorgdheid over het vonnis tegen de twee genoemde schrijvers uit te drukken. Zij verzoeken om een herziening van het pro ces. De Indiase minister-president Nehroe, die gisteren in Londen is aangekomen om daar de Gemenebestconferentie bij te wo nen, zal op de terugweg naar India o.a Nederland, Egypte en Soedan bezoeken. (Bijzondere correspondentie) STOCKHOLM, juni. Toen Zweden twee jaar geleden de rantsoenering van alcoholische dranken ophief, meenden velen, dat zulks in be langrijke mate zou bijdragen tot verbete ring op het gebied van het omvattende drankmisbruik. Het begint er de laatste tijd helaas echter steeds meer naar uit te zien, dat de voorstanders van de drank- vrijheid ongelijk zullen krijgen, want al coholisme en dronkenschap hebben in middels catastrofale vormen aangenomen. Duidelijk bleek dit tijdens het bekende midzomerfeest, dat afgelopen vrijdag en zaterdag in geheel Zweden werd gevierd met dans en zang om de meiboom. Zowel op het land als in de steden moest de politie duizenden personen arresteren wegens openbare dronkenschap en het meest onrustbarende was wel, dat er zich onder de gearresteerden bijzonder veel jeugdige personen bevonden. In Stockholm moesten tijdens de mid- Gistermiddag heeft op het kruispunt van de voorrangsweg ApeldoornAmers foort met de weg BarneveldNijkerk een botsing plaats gehad tussen een militaire tien tons vrachtauto, geladen met munitie en een vrachtwagen, bestuurd door de 36-jarige H. G. uit Twello, die levens gevaarlijk werd gewond en in het St.- Elisabethsgasthuis te Amersfoort is op genomen. De militaire vrachtauto kwam uit de richting Nijkerk, is afkomstig van de 124ste zware transportcompagnie uit Grave en werd bestuurd door de dpi. sol daat J. P., die geen letsel kreeg. De mu nitie werd door de botsing over de weg verspreid, maar is thans weer opgeruimd De laatste Nederlandse rader sleepboot is van die Rijn verdwenen. Zij heette de Ragnar en deed tot voor kort nog dienst op het traject Ruhrort•Mannheim. Thans ligt het schip van de Rijnvaartvereniging bij de firma Simons-Pernis voor de sloop BRUSSEL, hedenmorgen. He stakingen in België, speciaal die in e bouwbedrijven, blijven zich als een '■evlek uitbreiden. Volgens schattingen ^taken er op dit ogenblik 150.000 arbei- 5*rs en dit getal zal nog wel groter wor- !Jeh, omdat de metaalarbeiders in het Febie(j van Luik hun staking officieel *®bben aangekondigd tegen maandag *s- Dit heeft echter 84.000 metaalarbei- j niet belet het werk nu reeds te ver aten. Voor de regering zijn deze stakingen ,.e? lelijke affaire. De socialistische coa- K,?-partners zouden zich gaarne aan- bij het standpunt der vakvereni gingen, doch de liberale helft is daarop tegen. Deze wijst op de zogenaamde conjunctuurheffing, die in maart j.l. heeft plaatsgevonden en waarbij de werkgevers een flinke veer moesten la ten, in ruil voor bepaalde toezeggingen van de regering. De liberalen hebben indertijd met grote tegenzin de conjunctuurheffing goedgekeurd en nu dringen zij erop aan, dat de regering zich aan de indertijd gemaakte afspraken met de werkgevers zal houden. De socialisten zitten dus tus sen twee vuren: enerzijds zouden zij aan de vakverenigingen willen toegeven, an derzijds willen zij hun liberale rege ringspartners niet voor het hoofd stoten. De werkgevers van hun kant proteste ren tegen het feit, dat men nu weer met eisen komt, nadat zij in maart j.l. reeds behoorlijk zijn geplukt. Oudere Rotterdammers zullen zich deze in vroeger jaren bekende verschijning op de rivier nog wel herinneren. Slanke sleepboten waren het met ongeveer midscheeps aan heide zijden een brede uithouw, waaronder de raderen zich door liet water sloegen. Ook de raderboot is dus historie gewor den. Er kwamen schroefsleepboten, er kwam een Alta, en een Dula, de techni sche wonderen van dit decennium. Maar toen de werf van P. Smit in 1922 de Ragnar, genoemd naar een oude Vikingko- ning, aan de rederij overdroeg, werd ook dit schip door de directeuren geprezen als een voorbeeld van de moderne techniek. En met recht Niet minder dan 1600 paar denkrachten konden de twee ketels met elk vier vuren ontwikkelen en deze geza menlijke energie had een sleepvermogen van 10.00 ton. De modernste Rijnsleefiboot heeft er vandaag aan de dag niet veel meer. Oudere kapiteins spreken met een zeke re weemoed over deze oude gladiatoren v de Rijn. Diep in hun hart gaat er niets bo ven een raderboot. Met elke omwenteling van de raderen voelden zij het schip op het water pakken en bij elke slag stootte de sleep zich vooruit. Zij weten te vertel len, dat deze sleepboten beter op de stroom hielden en kennen het voordeel van haar geringe diepgang. Een raderboot met giw- de kolen en knappe stokers blijft bun ideaal. De Duitse kapitein Frits Franz, een van de laatste gezagvoerders var. de Rag nar kon met zijn schip lezen en schrij ven. Hij heeft met de Ragnar andere schepen van de gronden getrokken en kon ermee manoeuvreren als de beste. Een raderboot stelt aparte eisen aan de ge zagvoerder. Zij heeft geen schroeven, die het roer kunnen assisteren bij het draaien. Soms diende een gezagvoerder gebruik te maken van zijn sleep voor het omhalen van zijn schip De sleep deed dan dienst als een soort anker of een achteruitslaande schroef. De raderen liepen beide op één krulas, hadden eenzelfde toerental en gin gen beide voor- of achteruit. Een voordeel van zo'n raderboot was dan ook, dat zij even hard en even makkelijk achteruit kon lopen als vooruit. Neen, de raderboot is er niet uitgegaan omdat zij versleten was of ergens te kort schoot, maar louter en alleen omdat zij een beetje te duur draaide. Om econo mische redenen zoals dat heet ging zij naar de sloper. De Ragnar kon nogal wat kolen aan en die zijn duur tegenwoordig. Bovendien vroeg het schip om een bemanning van 15 koppen, terwijl een moderne schroefsleepboot aan vijf mensen voldoende heeft en ook die tien mensen kosten een hoop geld. Dc geschiedenis van deze laatste Ne derlandse raderboot is snel verteld. Wan neer men van haar een getuigschrift zou moeten samenstellen, dan kwam daar on getwijfeld op te staan: Van 1922 tot mei 1957 heeft zij steeds ijverig en plichtsge trouw haar werk verricht. In de malaise-tijd werd zij een poosje opgelegd in de Waalhaven. Haar enige avontuur onderging zij in het laatste oor logsjaar. Toen liet men haar even bene den Mainz tot zinken brengen. De Rijn vaartvereniging heeft haar later gebor gen en weer in de vaart gebracht Na 35 jaar Rijndienst ligt zij nu bij de sloper. Tot aan mei heeft men haar langs de rivier in volle glorie kunnen aan- schouwen. Met haar twee pijpen, haar puntankers en vijf lichters achter haar aan. Zij was 77 meter lang. Hei casco zonder radarkasten mat negen meter, de radarkasten waren elk vijf en een halve meter breed. Beneden een beeld van de algehele onttakeling. Zij wordt gemalen en gesneden tot schroot. zomeravond en de daarop volgends dag niet minder dan vierhonderd dronken personen door de politie worden opgepakt en bij vechtpartijen in het centrum van de stad moesten op één dag dertig arres taties worden verricht. Op een eilandje in de buurt van Stockholm kreeg de poli tie het te kwaad met honderden aange schoten jongelui, die een restaurant van- dalisëerden. Op een ander eilandje wer den door de midzomervierders drie in woners bewusteloos geslagen, en op een kampeerterrein moesten de ordebewaar ders de huk> inroepen van de politie toqp beschonken tentbewoners het te bont gin gen maken. In een dorpje nabij Norrköping was de politie genoodzaakt op het spoorweg station drie goederenwagens te rekwire- ren om er de arrestanten hun roes in te laten uitslapen, terwijl met de hulp van extra politie uit Norrköping de gehele nacht moest worden gepatrouilleerd in het tentenkamp waar de honderden be zoekers uit de stad verblijf hielden. 0 Het meest te lijden had het beroem de plaatsje Leksand in de om haar folklore zo bekende provincie Dalarna. Over de dertigduizend bezoekers brachten daar midzomeravond door en waren er getuige van het kleurrijke schouwspel der volksdansen om de meiboom. Met het oog op het ver keersprobleem in en om het dorp de meeste bezoekers kwamen per auto was de plaatselijke politie versterkt met 150 man. Deze versterking bleek echter onvoldoende; niet omdat het verkeer zo veel problemen gaf, maar omdat een groot gedeelte van de be zoekers onder invloed verkeerde van sterke drank en de politie voorname lijk haar aandacht moest besteden aan de kampeerplaatsen, waar talloze jon gelui zich lagen te bedrinken. Afgelopen zaterdag werden in Leksand liefst 92 personen wegens hinderlijke dronkenschap gearresteerd en onderge bracht in de provisorische arrestanten lokalen, die men tevoren in gereedheid had gebracht. Ook uït andere plaatsen zijn berichten binnengekomen over massale dronken schap; de hier weergegeven gebeurtenis sen zijn slechts illustraties van de manier waarop velen in Zweden dit jaar mid zomer hebben gevierd. De autoriteiten weten niet hoe ze het probleem moeten aanpakken. Er zijn stemmen opgegaan om alle openbare feestelijkheden, zoals mid zomer, voorlopig te verbieden totdat het drankmisbruik zal zijn verminderd. An deren achten het beter, dat alle sterke drank weer zal worden gerantsoeneerd. Maar dat de excessen, die dit jaar het midzomerfeest zo hebben bedorven, niet meer mogen voorkomen, daarover is men het in ieder geval eens. Daarvoor heeft het Zweedse midzomerfeest een te mooie traditie. ;jy ft m Gisteren hebben wij een bezoek gebracht aan haar graf. Over een berg schijnbaar onbruikbaar roest, langs allerlei oude scheepsonderdelen moesten wij haar be reiken. In haar stoomketel waren mannen bezig met een snijbrander, de raderkasten zijn al verwijderd. Niettemin was zij nog beminnelijk met het witte fornuisje in haar keurige kombuis. Onttakeld lag zij daar, maar ook nu nog maakte zij de indruk van een voornaam en sterk schip, een werke lijke Lady van de Rijn, de trots van een rederij. Over enkele weken is ook daar niets meer van over. Dan is zij nog slechts een foto in een archief en een mooie herinnering bij een kapi tein of een oude stoker. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, heeft in een schrijven aan de Eerste Kamer de kwali ficatie „minderwaardig", die hij heeft gebruikt voor een opmerking van het Eerste-Kamerlid de heer Reyers (CHII), ingetrokken. De minister had deze kwalificatie ge bruikt tijdens de debatten, die de vorige maand in de Kamer zijn gehouden over zijn begroting. In de brief, die gisteren in de Kamer werd voorgelezen, zegt ir. Wittp tijdens de debatten te hebben be grepen. dat de heer Reyers de regering had verweten ,,de woningnood om poli tieke redenen te verlengen". Uit de han delingen is echter gebleken, aldus minis ter Witte, dat de heer Reyers dit niet zo heeft gesteld. Als lid van de Eerste Kamer is gisteren beëdigd de heer C. van der Waerden (P.v.d.A.). Hij komt in de plaats van de onlangs afgetreden mevrouw dr. H. Verwey-Jonker. Tenslotte heeft de Eerste Kamer in de openbare vergadering van gisteren, die slechts 20 minuten duurde, drie wetsont werpen goedgekeurd, waarbij 61 verzoe kers de hoedanigheid van Nederlander verkrijgen. Het bedrijfsleven in de V.S. toonde ge durende de eerste helft van 1957 een ver dere expansie en de ontwikkeling zal ge durende de tweede helft van dit jaar nog sterker zijn, aldus de mening van func tionarissen van 242 ondernemingen, die deelnamen aan een onderzoek van de Commerce and Industry Association of New York inc. Volgens hun opgaven was in 48,9 pet. van de gevallen de bedrijvigheid gemid deld 14.9 pet hoger dan in het tweede halfjaar 1956. In 24.2 pet van de gevallen lag de situatie haast even gunstig. Slechts 26.9 pet meldde een teruggang in de be drijvigheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1