AMERIKA VERDEELD OVER BIJZONDER ONDERWIJS »rn 9 W'É De grond onder de boer Hans Henkemans triomfator ra M NESCAFÉ PRIJSVRAAG ffO.QOO- Schilderij enz wendel in Brussel Schoolbus „ramde" publieke opinie Geen dividend voor aandeelhouders van oude Suezkanaalinaatschappij HOLLAND-FESTIVAL 1957 Frank Rijsdijk heeft voldoende werk H' Vb „British Season in Friesland Zelfportret van Rembrandt? Perons bezittingen genationaliseerd De Ruyter-raam voor Vlissingen Theo Baylé blijft in Wenen WOENSDAG 26 JUNI 1957 PAGINA 3 Gespletenheid Vroeger anders Verbalisme r iQ aan prachtige prijzen EVENTUEEL ARBITRAGE OVER SCHADEVERGOEDING VRIJGEZELLENCONGRES GREVENBICHT OP ANDERE DATA MGR. G. C. HARTMANN TER OBSERVATIE OPGENOMEN SAMENVALLEN MET KALENDERJAAR Nederlands Kamerorkest op het Festival 1010101 (Van een bijzondere correspondent) WASHINGTON, juni 1957 Mag een overheidsorgaan, onverschil lig welk, op een of andere wijze bijdra- Ben in de kosten van het bijzonder on derwijs? Herhaaldelijk is deze vraag in Amerika Besteld; telkens werd zij in beginsel ont kennend beantwoord; maar telkens doen zich weer gevallen voor, waarin een of andere gemeente of een of andere staat onder pressie van de burgerij of van in vloedrijke promotoren van het bijzonder onderwijs probeert een of andere kleine financiële tegemoetkoming aan de bij zondere scholen te doen toekomen. Doch telkens weer leiden dergelijke pogingen tot bittere discussies zowel in de politie ke organen als in de rechtszalen en meer malen liep de strijd zo hoog op, dat hij tot in hoogste ressort voor het opperste gerechtshof der Verenigde Staten werd bitgevochten. Men heeft onlangs het geval Augusta gehad. In die stad in de staat Maine had de gemeenteraad bij wijze van proefbal lon een bedrag van 100 dollar op de be- tfroting gezet voor het transport van ka tholieke kinderen naar de katholieke scholen per autobus. De gemeente be taalt dit transport al lang voor een goea deel van de ruim 3000 kinderen, die de openbare school bezoeken; de 900 kin deren, die de katholieke scholen bezoe ken mochten niet met diezelfde bussen meerijden; hun ouders moesten zeil maar zien hoe z« het transport van hun kinderen naar en van school organi seerden. Niemand, die daar een onbillijkheid m zag. Het gemeentebestuur zelf zag er ook geen been in om deze toestand te handhaven, ware het niet, dat eensklaps de ouders van 600 katholieke kinderen het gemeentebestuur hadden doen weten, dat zij, indien de gemeente met voor het transport van hun kinderen wenste te betalen, hun kinderen niet meer op de katholieke school zouden doen doch een Plaats voor hen zouden opeisen in de openbare school! En dat was voor het gemeentebestuur niet minder dan een dreigement. Amerika groeit namelijk snel ook in Augusta. De openbare scholen zitten stikvol en het Is In ait land al even moeilijk als overal elders ter wereld om onderwijzers te vinden. Zeshonderd kinderen ineens; dat zou be tekenen op zijn minst één nieuwe school, mogelijk twee, en een heel stel nieuwe onderwijzers. Wanneer de katholieke ouders van Augusta hun dreigement uit voeren komt dat de stad op een rneé'"- uitgave aan het onderw"s van ongeveer 200.000 dollar te staan, zulks terwijl de gevraagde transportfaciliteiten niet mee kosten dan een paar duizend dollar. Het gemeentebestuur besloot dus voor zijn geld te kiezen en bracht voor lopig een bedrag van honderd dollar op de begroting, in afwachting van de reac tie der publieke opinie. De voorstanders van het openbaar on derwijs hebben dit geval onmiddellijk aangegrepen voor een campagne, aandacht trok over de hel2 Verenigde Staten. Iedereen verwachte dat de in middels aanhangig gemaakte gerechte lijke procedure uitgevochten zal wor den tot in hoogste instantie, n.l. het op- perste gerechtshof in Washington, dat weliswaar een aantal jaren geleden een Uitspraak deed ten gunste van de bijzon dere school, doch met de kleinst moge lijke meerderheid, terwijl vijf van de toen zittende rechters thans geen lid meer zijn en er dus een kans bestaat, dat het hof in zijn tegenwoordige samemtel- ling een andere mening is toegedaan. Mocht het opperste gerechtshof in derdaad de gemeente Augusta in het on- geliik stellen dan betekent dit voor tal van katholieke scholen een ernstige ach; teruitzetting; in meer dan twl"tig sta ten immers heeft langzamerhand het kosteloos transport van le"ling™ °er bijzondere scholen doordeoverheid burgerrecht verkregen. Een zestal sta_ ten gaat reeds zo ver, dat zij gen der bijzondere scholen kostel boeken en leermiddelen v°°rzj®g'lingen als zij zulks doen voor de leerlingen van het openbaar onderwijs Lukt het de tegenstanders van de bijzonder school het opperste gerechtshof op hun hand te krijgen, dan zullen over heel Amerika deze faciliteiten moeten wor den beëindigd. Deze strijd, die wederzijds met K«>te felheid wordt gestreden en die btfu Nederlander van vandaag alleen herinneringen oproept aan een na leden, dat door een verstandig en recht vaardig beleid werd overwonnen, werpt wel een merkwaardig licht op de Am kaanse onderwijstoestanden. En een wog merkwaardiger licht op de gespletenheid in de psyche van het Amerikaanse volk. Uit alles, waar dit volk zich op be roemt zou men eigenlijk mogen v wachten, dat het meer dan enig J»™" volk waarde zou hechten aan de bijzon dere school. Harvard, de eerste Ameri kaanse Universiteit, die in 1636 werd gesticht en waar de Amerikanen nog al tijd ten zeerste en terecht trots op gaan, Was en is nog steeds een bijzondere school, gesticht en onderhouden door Particulier kapitaal. Zij beschikt over een uit particuliere schenkingen bijeen gebracht fonds van meer dan honderd miljoen, waaruit zij haar werkzaamhe den kan financieren. Op universitair niveau waar ook het zogenaamde ..college" toe wordt gerekend is de bijzondere school lange tijd regel ge weest. Langzamerhand echter hebben de verschillende staten hu>.i eigen uni versiteiten gesticht met het gevolg, dat thans de bijzondere universiteiten in do minderheid zijn: 45 pet. van alle leer lingen tegen 55 pet van de openbare uni versiteiten. In sommige staten in Mi chigan bijvoorbeeld is deze verhou ding nog aanzienlijk ongunstiger. In Michigan is slechts 18 pet. van het hoger onderwijs particulier en is 82 pet. open baar, bekostigd door de overheid. In de lagere regionen van het onder wijs is'de situatie nog veel ongunstiger. Over het heie land tellen de High- schools (vergelijkbaar met onze MULO's of de eerste vier jaren van HBS of Gym nasium mitsgaders onze vak- en am bachtsscholen) bijna 8 miljoen leerlin gen; daarvan bezoeken iets minder dan zeven miljoen de openbare en iets min der dan één miljoen de bijzondere scho len. In het Lager Onderwijs bezoeken van de ongeveer 30 miljoen leerlingen meer dan 25 miljoen de openbare en iets meer dan vier miljoen de bijzondere school. Voor het hele onderwijs beneden het Hoger Onderwijs geldt dus, dat slechts één op de zeven kinderen bijzon der onderwijs krijgt. Voor het grootste deel van het bijzon der onderwijs nu met name voor de Lagere school en de High-school kan men zeggen, dat het geheel door de ouders van de kinderen wordt betaald, j Voor het Hoger Onderwijs geldt dit in mindere mate omdat dit vaak drijft op aanzienlijke bijdragen van zeer gefortu neerde Amerikanen of Amerikaanse maatschappijen. Dezelfde ouders echter, die reeds meebetalen in de belastingen ten behoeve van het openbaar onder wijs, betalen bovendien nog eens extra, en vrij veel, voor de bijzondere school. Dit is niet altijd zo geweest. In de vorige eeuw bestond er 'ui een groot aantal staten een zekere bereidwillig heid om de bijzondere school te steunen en te subsidiëren op gelijke voet als de openbare. In sommige staten omdat hun sympathie uitging naar de protestantse school! in andere omdat zij een zekere voorliefde hadden voor de katholieke school. Het ongeluk echter was, dat de pro testanten en de katholieken het niet met elkaar eens konden worden. Vooral de protestanten waren op het punt van de subsidiëring der katholieke scholen van overheidswege zeer gevoelig. Zij beschouwden het als onduldbaar, dat zij als Amerikaanse burgers, grootgebracht in de tradities van de Pilgrim-fathers, moesten meebetalen aan de katholieke school. En aangezien zij zelf maar be trekkelijk weinig belangstelling hadden voor eigen bijzondere scholen de ka tholieken zijn nog steeds in het bijzon der onderwijs ver in de meerderheid met hun 4,5 miljoen leerlingen tegen over nog geen half miljoen van alle an dere gezindten samen (ook de Joden hebben verscheidene eigen scholen) moest de bijzondere schor" het ontgel den. En nog steeds kunnen de Ameri kanen de meeste tenminste zich niet met de gedachte verenigen, dat de overheid zelfs maar bijdraagt aan de kosten van wat zij noemen de „parochie scholen". ten en die ook op andere terreinen tot uitdrukking komt; hun verbalisme. Zjj klampen zich vast aan een paar kreten, die in hun redeneringen do plaats in nemen van argumenten. „Wij leven in een vrij land" is een van die kreten. Iedereen kan het onderwijs krijgen, dat hij voor zijn kinderen ver kiest.... als hij maar betaalt! Werpt men tegen deze redenering op, dat dit alleen betekent vrijheid voor wie betalen kan een vrijheid, die overal ter wereld bestaat of voor wie koste wat kost naar zijn beginselen wil leven en zijn kinderen in die beginselen wil opvoeden dan springen zij eenvoudig over naar een andere slogan: „Kerk en Staat zijn in Amerika gescheiden en moeten ge scheiden blijven, zo wil het de wijsheid van onze vaderen!" Stelt men daartegenover, dat de sub sidiëring van het bijzonder onderwijs niets met de scheiding van Kerk en Staat te maken heeft, maar een kwestie is van het primaire recht der ouders on. uit te maken in welke geest zij hun kinderen opgevoed wensen te zien, dan springen zij doodgemoedereerd weer terug op het eerste „argument": de ouders zijn vrij! En zo draaien zij maar steeds in een cirkel rond, eenvoudig omdat zij niet los kunnen komen van enkele venera- bele woorden, waar ieder naar hartelust zijn eigen interpretatie aan geeft. De enige mogelijkheid, die het bij zonder onderwijs op het ogenblik in Amerika heeft is, dat het ten volle de omstandigheid uitbuit, dat het door de belangstelling der ouders wordt gedra gen en daardoor wel eens anders, dan zulks door geldnood in Nederland vóór de gelijkstelling veelal het geval was kwalitatief hoger komt te staan dan het openbaar onderwijs. Op dit aspect komen wij nog terug. V- - 1 Britse ambassadeur opende tentoonstelling van aquarellen (Van onze correspondent) De Britse ambassadeur in Nederland, sir Paul Mason, heeft dinsdag in het Friesch Museum te Leeuwarden een ex positie van Engelse aquarellen geopend. Dit betekende tegelijkertijd de opening van het „British Season", dat in de ko mende weken in vele plaatsen in Fries land talrijke manifestaties zal omvatten. Uiterlijk is er niet veel meer op te mer ken, dan een groot aantal Union Jacks, waarmee onder meer Leeuwarden en Har- lingen zijn gesierd en een Londense Uub- beldekbus, die in Leeuwarden, Harllngen, Sneek, Joure en Dokkum rondritten ver zorgt, doch het „British Season" brengt een aantal belangrijke kunstmanifestaties met zich. Zo werd gisteravond het eerste Engelse concert gegeven door het Fries orkest, met als solist Colin Horsley. Dit concert, zal ook in andere plaatsen worden ge geven. Voorts wordt vandaag in Harlin- gen een marinetentoonstelling van de Royal Navy gehouden, Sneek krijgt een tentoonstelling van Engelse jachtenbouw en morgen wordt in de Prinsentuin te Leeuwarden een expositie van Schotse ambachtskunstprodukten geopend. Bij de opening van de fraaie aquarellen tentoonstelling in het Friesch Museum, zei de voorzitter van het Fries Genootschap, mr. R. P. Cleveringa, gisteren, dat de uit wisseling van kunst het begrip tussen de naties kan vergroten. De commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan dankte de Engelse ambassa de, die het initiatief tot dit alles heeft genomen. Advertentie dan sluit de inzending voor de grote Haai nog gauw een wedstrijdformulier bij Uw winkelier en post het UITERLIJK OP 30 JUNI Daarbij geven zjj een merkwaardig voorbeeld van een eigenschap, die zij over het algemeen in grote mate bezit- Hoorn steekt zich in feesttooi ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van deze stad aan het IJselmeer. Sommige bewoners hebben het traditionele West- friese kostuum te voorschijn gehaald om tijdens de feestdagen te dragen als herinnering aan het folkloristisch verleden van Hoorn en omstreken. (Van onze correspondent). BRUSSEL, hedenmorgen. Men is te Brussel op het spoor geko men van een ernstige zaak van het vei len van zogenaamde oude schilderijen en het verstrekken van valse expertise ver klaringen. Reeds tegen het einde van het vorig jaar hadden in een verkoopzaal aan de Gulden Vliesstraat alhier veilingen plaats waar talrijke echte „oude meesters" on der de hamer kwamen. Deze zaak die niet als speciaal op dit gebied bekend stond kwam nn voor de dag met werken van o.a. Cloët, Benson, Breughel, Ru bens en andere Nederlandse, Engelse, Franse en Italiaanse beroemde namen. In februari j.l. waren het veertig Ita liaanse werken die geveild werden. De zeer rijk uitgevoerde catalogus vermeldde de opinies van befaamde kunstkenners over de te veilen werken. Doch toen het er na de veiling op aan kwam die ge schreven expertises in handen te krijgen zagen de kopers niets komen. Die eigen aardige houding duurde voort tot mei van dit jaar. Men kondigde de verkoop aan van de verzameling van de graaf van Limburg Stirum. De catalogus ver meldde onder meer een zeer groot werk J van Breughel, andere van Averkamp en zelfs een van Vermeer van Delft. Enkele dagen voor die veiling brach ten de bladen een verklaring van het hoofd van de Belgische tak van de gra felijke familie dat in de aangekondigde veiling zich geen enkel schilderij van haar collectie bevond. Op de veiling werd zelf of een °van zijn leerlingen." Woensdag 26 juni: Elsa Verghis van het Nationale Theater te Athene brengt in het Concertgebouw te Amsterdam een Anthologie van Griekse Tragedies. In Scheveningen geeft het Residentie Orkest o.l.v. Van Otterloo een concert met werken van Pijper, Van Beethoven en Reger, terwijl het Nederlands Ballet in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag nieuwe choreografieën opvoert. Donderdag 27 juni: Carmina Burana van Carl Orff is het belangrijkste werk dat op het programma staat, dat het Radio Filharmonisch Orkest m.m.v. Het Groot Omroepkoor. Het Baarns Jongenskoor en solisten o.l.v. Bernard Haitink in het Concertgebouw te Amsterdam gaat uitvoeren. In het Kurhaus Cabaret te Scheveningen geeft de Studio des Champs Elysées uit Parijs haar eerste voorstelling in Nederland van twee experimentele toneelstukken van Ionesco. In Delft gaat men bij goed weer kijken naar de Middeleeuwse moraliteit Elckerlyc en in Utrecht heeft Moortje zijn voorlaatste voorstelling. Deskundigen in Parijs zijn na een eer ste onderzoek van een oud schilderij, dat een 70-jarige Franse zeeman veertig jaar zuinig in een koffer bewaard heeft, tot de voorlopige conclusie gekomen, dat het vermoedelijk een portret van Rem brandt is, geschilderd door de meester De zeeman, Ermond Deschamps uit Grasse, heeft het schilderij indertijd ge kregen van zijn schoonvader, die liet als onderpand had ontvangen op een lening va 2.000 frank. gezegd dat het de verzameling van de graaf van Limburg Stirum uit Den Haag betrof. In feite waren er uit die collectie maar vijf werken aanwezig terwijl de andere afkomstig waren van een andere verzamelaar uit Den Haag. Onder de na men van kunstkenners die echlheidcer- tificaten voor bepaalde schilderijen had den getekend stond de naam Hannema. Nieuwe mededeling van het bestuur der veiling: het was niet de bekende con- ROEKT<\4R ZAT, VOORTAAN servator van het Boymans museum van 1)U£'JVJ VUUK1AA1> Op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Suezkanaalinaat schappij heeft de voorzitter o.m. ver klaard, dat onderhandelingen tussen de maatschappij en de Egyptische regering nodig zijn om de voorwaarden te bepa len voor de aan de maatschappij te beta len schadevergoeding. Als deze onderhan delingen geen succes zouden heoben zou het vraagstuk aan arbitrage moeten wor den onderworpen In het ingediende laar- verslag wordt voorgesteld, dat een deel van de Egyptische activa, welke in Groot- Brittannië, Frankrijk en de V. S. zijn ge blokkeerd, bestemd zouden moeten wor den voor schadevergoeding aan aandeel houders der oude kanaalmaatschappij. Over 1956 wordt geen dividend voorge steld. De balans meldt een overschot voor 1956 van 5.272.712.698 frank, waarvan 4 miljard frank in een bijzonder reserve fonds wordt gestort, terwijl het resteren de bedrag op nieuwe rekening wordt ge boekt. De aandeelhouders hebben het voorstel Het Argentijnse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald, dat alle bezittingen, die door de afgezette presiden Peron na 4 juni 1943 zijn verworven, aan de staat moeten worden overgedragen. Hiervan zijn uitgezonderd het copyright van Eva Perons boek: „De betekenis van mijn leven" en de decoraties, die Peron van buitenlandse regeringen ontving. Onder de genationaliseerde bezittin gen bevinden zich Perons huizen in Buenos Aires, verschillende boerderijen in Argentinië en Uruguay, 1250 gouden en zilveren gedenkplaten, 650 sieraden, 144 ivoren beeldjes, 211 scooters en mo torfietsen, 10 auto's, een vliegtuig, 2 mo torboten, 295 kunstvoorwerpen en 340 antieke en moderne wapens. tot wijziging van het internationale ka rakter der maatschappij goedgekeurd. Voortaan zal de maatschappij zich geheel richten naar de Franse wetgeving. Het aantal bestuursleden wordt verminderd van 32 tot 12. Voorts zal geen ensele aan deelhouder over meer dan 2500 stemmen kunnen beschikken. De directeur der maatschappij heeft nog medegedeeld, dat de Suezkanaaimaat- schappij deelneemt in een onder/.oekmgs- project voor de eventuele aanleg van een knaaltunnel waardoor Frankrijk met En geland zou worden verbonden, doch hij voegde hieraan toe, dat de maatscnappij tot dusverre nog geen enkele verplichting heeft aangegaan om deel te nemen in de eventuele tenuitvoerlegging van het pro ject. Aan de glazenier Pieter A. H. Hofman te Den Haag is opdracht verstrekt tot het maken van een ontwerp voor een ge brandschilderd raam, bestemd voor de Sir.t-Jacobskerk te Vlissingen. Dit raam zal gewijd zijn aan Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Er is een „Comité de Ruyter- raam" opgericht, waarin vertegenwoordi gers der Vlissingse burgerij zitting heb ben. Dit comité zal trachten de benodigde gelden bijeen te brengen. Contract geannuleerd Theo Baylé zal het volgend seizoen niet bij de Nederlandse Opera zingen. Be naderd door de Weense Opera voor een contract voor 60 voorstelingen, heeft hij getracht de Ned. Opera ertoe te bewegen zijn contract voor 7 maanden terug te brengen tot een contract voor drie maan den, aldus verneemt De Telegraaf. De Nederlandse Opera heeft dit echter ge weigerd. Wel heeft de directie van de N.O. zich bereid verklaard het hele con tract te annuleren. Zo geschiedde, en het Nederlands operapubliek zal dus het ko mende seizoen Theo Baylé niet in eigen land horen. Met het oog op andere in de maand augustus in de omgeving van Greven- bicht te houden feesten zijn de data voor het vijfde wereldvrijgezellencongres, te weten 3, 4 en 5 augustus, verschoven. TharfS zijn deze data door de stichter van het congres, de heer Ger Greijn uit Gre- venbicht, bepaald op 21, 22 en 23 septem ber. Rotterdam. Het parket heeft nu ingegrepen. Het onderzoek strekte zich tot in Amsterdam uit waar de 90-jarige Duitse kunstexpert Friedlander belangrijke verklaringen af legde. Ook de Italiaanse expert prof. dr. Venturi van de universiteit van Rome verklaarde dat hem echtheidscertificaten met zijn naam waren voorgelegd die he lemaal niet door hem waren afgegeven. Later werd vernomen dat een Schaerter van Roemeense afkomst schilderijen op de veiling in de Guldevlieslaan heeft gebracht en eveneens valse certificaten had afgegeven. Het parket heeft in ieder geval de directeur van het verkooplokaal een zekere Jacques Russart gearresteerd. Het onderzoek wordt in verschillende landen ook in Nederland voortgezet. (Van onze Utrechtse redacteur) Naar wij vernemen is mgr. G. C. Hart- mann, president van het Groot-Seminarie „Rijsenburg" van het Aartsbisdom, a) sinds enige dagen wegens een nieraanva) ter observatie opgenomen in het St.-Anto- niusziekenhuis te Utrecht. Frank Rijsdijk's Industriële Onderne mingen N.V. heeft blijkens het verslag over 1956/57 het gehele boekjaar op volle bezetting kunnen werken. Het staalschroot kon weer vlot worden verkocht, evenals de non-ferro metalen, hoewel de prijzen voor deze categorie aanzienlijk zijn ge daald. De omzet in nieuw ijzer handhaafde zich vrijwel op hetzelfde niveau; de prij zen zijn t.o.v. vorig jaar iets gestegen. Gelet op de thans nog voorradige sloop- objecten en de tegenwoordige personeels bezetting is men ook voor het thans lo pende boekjaar voldoende van werk voor zien. Het voordelig saldo van de exploitatie rekening is toegenomen van 988.633 tot 1.425.968. Weliswaar staat daartegenover een stijging van de onkosten van 510.825 tot 817.446, doch deze post, waarin ook de dotatie aan de balansreserve (o.a. voor belastingen) is begrepen, was vorig jaar gunstig beïnvloed door het vrijkomen van een deel der belastingreserve. Na dotatie van f 15.247 aan de reserve dubieuze debiteuren, toevoeging van 150.000 aan de reserve voor vernieuwingen en aftrek van het nadelig saldo bijzondere baten en lasten ad 1.322 (v.j. voordelig saldo 46.710) resteert een saldo winst van ƒ441.953 (424.518). Voorgesteld wordt weer een dividend, van 14 pet uit te keren. Opgemerkt wordt nog, dat het aanbod van verouderde zeeschepen in het afge lopen jaar bijzonder gering was. Nu de vrachten in het thans lopende boekjaar aanmerkelijk zijn gedaald, verwacht men geleidelijk een iets ruimer aanbod. Het zal goeddeels afhangen van de concurren tie of de N.V. hiervan een redelijk aan deel kan verkrijgen tegen lonende prij zen. De verrichte bestedingen voor uitbrei ding en vernieuwing ad 110.287 (157.685) zijn ten laste van de reserve voor ver nieuwingen gebracht. Aan de op 6 juli a.s. te houden alge mene vergadering van aandeelhouders zal behalve de jaarstukken ook een voorstel tot wijziging van de statuten worden voorgelegd. Deze laatste heeft o.m. ten doel het boekjaar voortaan gelijk te doen vallen met het kalenderjaar. Het thans lopende boekjaar, (aangevangen op 1 mei 1957, zal in verband hiermede eindigen op 31 december 1957). Voorts zal worden bepaald dat de in het bezit der N.V. zijn de aandelen geen stemrecht zullen heb ben, terwijl verder in de mogelijkheid van een winstdeling voor het personeel wordt voorzien. Het slot was geniaal en over weldigend. Mo- zarts Pianocon cert in Bes K.V 238 had als laat ste werk in het programma van het Nederlands Kamerorkest gisteravond de ge moederen danig generveerd De triomfator, Hans Henkemans, viel volkomen terecht een luide en langdurige ovatie ten deel. Het onderhavige concert is er een uit de serie Pianoconcerten van Mozart, welke men slechts te hooi en te gras in de concertzaal te horen krijgt. We mogen er echter trots op zijn in ons land een pianist te bezitten, die wat dit betreft slechts uit een repertoire-arsenaal be hoeft te putten, waar immers toch al deze pianoconcerten in voorkomen. Want ook al bereikte Mozart in de latere concerten hogere toppen, daarmee is nog niet ge zegd. dat vroegere, zoals dit 2e Piano- concert, niet hun volstrekt zelfstandige betekenis voor de concertzaal zouden hebben. Hans Henkemans heeft dit gisteravond overduidelijk aangetoond. Met een sier lijkheid, een doorzichtigheid, een gratieuze lichtvoetigheid, geestig en puntig waar het moest, met charmant raffinement elders, dan weer met poëtische zangerigheid in een uitgebalanceerde veelheid van nuances en gevoelsexpressies, zo voltrok zich aan onze oren deze feilloze interpretatie. Het gehele orkest, aangevoerd door Szymon Goldberg, secundeerde hierbij op voorbeeldige wijze, waarbij het leeuwen aandeel van de voor dit concert toege voegde houtblazers in de beide hoekdelen naar de beide hoboïsten Heekon Stotijn en Ad Mater ging en Hubert Barwahser, onze „Paganini op de fluit", helaas het gehele stuk moest uitzitten, om slechts enige langgerekte begeleidingsnoten in het middendeel ten gehore te moeten bren gen, wat dan de schaduwzijde mag heten van het spelen van solo-passages in Bachs 2e Suite bij andere gelegenheden Voor de rest musiceerden alleen de strij kers en wei in een werk van Joseph Haydn „Die sieben Worte des Erlösers" waarmee het concert werd geopend. Even eens een compositie, die in het concert- gebruik nogal stiefmoederlijk wordt be deeld. Goldberg heeft met de uitvoering hiervan de aandacht gevestigd op een werk dat temidden van Haydns omvang rijke oeuvre een geheel eigen en aparte plaats inneemt. Na een plechtige intro ductie volgen in de sonate-vorm zeven langzame en gewijde delen, die ieder respectievelijk de zeven kruiswoorden van Christus muzikaal tot uitbeelding bren gen, waarna een krachtig en zeer snel slotdeel de aardbeving schildert, die na de dood van Christus op Calvarië optrad Haydn heeft de moeilijke taak van zeven langzame delen achter elkaar met mees terschap volbracht. Toch beantwoordt het met al zijn ernst en ingetogenheid nauwe lijks aan het doel, dat men ervan zou mogen verwachten. Van enige beeldende religiositeit is naar ons gevoel n.l. weinig te bespeuren. Willem van Otterloos Suite voor strijk orkest bleek een onderhoudend, goed ge concipieerd en geïnstrumenteerd stuk mu ziek zonder hooggrijpende aspiraties, maar boeiend en geestrijk als het is zorgde het voor «en genoeglijke afwisseling. W. (Van onze landbouwmedewerker) DAT de boerenorganisaties niet ten onrechte menen landbouwpoli tieke vooretellen van het reeds sinds de bevrijding onder socialis tisch beheer staande departement zeer kritisch en behoedzaam soms zelfs vermengd met een vleugje wan trouwen te moeten benaderen is gebleken tijdens het recente land- bouwdebat in de senaat. Minister Mansholt, sprekend als „persoonlijk politicus", zeide van mening te zijn, „dat het een weldaad zou zijn voor de agrarische wereld en ook voor het gehele Nederlandse volk, indien de grond gemeenschapsgoed was en ter beschikking zou worden gesteld van de boeren". „Ik meen", zo vervolgde de minister, „dat daardoor de structu rele ontwikkeling van de landbouw en ook de bestaanszekerheid en de continuïteit in hoge mate zouden wor den gediend". Deze uitspraak bepaald geen on gevaarlijke voor een minister in een kabinet, dat naar wij aannemen an dere beginselen huldigt ten aanzien van de eigendom werd de bewinds man ontlokt door zijn politieke vriend, senator Schermerhorn, die be ginnende met zich zelve het etiket „pseudo-boer" op ta plakken, namens de socialistische fractie moest spre ken over het agrarisch beleid. Deze gelegenheid werd door de heer Scher merhorn benut om consequent te zijn. De economische mengvorm, welke ge kenmerkt wordt door het samengaan van overheidsbemoeiing en particu liere eigendom en ondernemerschap, werd door hem verworpen als zijnde dualistisch. De logische consequentie van de agrarische prijspolitiek zou zijn, dat de overheid degene zou moe ten zijn, die de eigenares is van de grond en de bedrijfsgebouwen. De weerklank, welke de woorden van de heer Schermerhorn achter de regeringstafel heeft gevonden, is eigenlijk ontstellend. Weliswaar zei de bewindsman niet aan het woord te zijn als minister in het huidige kabi net, dat neemt niet weg, dat voor ons het vraagteken nog vetter is gewor den, dat wij hebben moeten plaatsen achter het punt bezitsvorming, dat uitgerekend deze regering van zwaar socialistische signatuur op haar pro gram heeft geplaatst. Men zal het ons wel niet euvel duiden wanneer wjj thans nog maar bijzonder weinig ver trouwen kunnen hebben in de wil van een invloedrijk deel van het ka binet om liever via persoonlijke be zitsvorming dan via belastingen het verstoorde economisch evenwicht te herstellen. De fractieleider van de K.V.P, in de Tweede Kamer zal van de socialistische onthullingen aan de overzijde van het Binnenhof wel goed nota hebben genomen. Was hij het niet, die op het agrarisch congres van de K.V.P. stelde, dat een politiek van bezitsvorming vanzelfsprekend ver onderstelt de handhaving van het reeds redelijk gevormde bezit, ook dat in de land- en tuinbouw. -ET komt ons voor, dat er geen twijfel mogelijk is over de vraag, of de grond en de be drijfsgebouwen behoren tot het rede lijk gevormde boerenbezit. Men be hoeft werkelijk geen grote fantasie te bezitten om zich te kunnen voorstei len wat er nog over zou blijven van het zelfstandig agrarisch ondernemer schap wanneer de boer volledig af hankelijk zou zijn van de overheid in haar kwaliteit van enig eigenares van grond en boerderijen. Eenmaal zo ver op de weg naar het staatssocialisme zou het niet zo moeilijk zijn weer een consequente redenering volgens het schema-Schermerhorn op te zetten. In die gedachtengang zou het dan wel eens van een verwerpelijk dualistisch bestel kunnen getuigen, dat de agra rische produktiemiddelen wel en de industriële geen staatseigendom zou den zijn. Immers ook de industrie en de middenstand doen beroep op steun van de overheid. Ook zij hebben de vrije economie, om in de terminologie van de heer Schermerhorn te spre ken, vaarwel moeten zeggen en hun bestaanszekerheid door de overheid laten beveiligen middels vestigings- en kartelwetgeving, mededingings wetgeving, invoerrechten, fiscale in vesteringsaftrek, enzovoorts. De Eerste Kamer heeft er gelukkig van weten te getuigen, dat de over grote meerderheid van ons volk de redeneringen van socialistische con sequentie niet wil volgen. Dat is niet zo opzienbarend. Waar het op aan komt is, dat men in de praktische po litiek van alledag niet onbewust nieu we grond schuift onder de voeten van de socialistische denkers. Dat is in de economische mengvorm waarin we leven bepaald niet gemakkelijk. Het is geen eenvoudige zaak om steeds weer af te palen hoever men kan gaan zonder op de duur het staatssocialis tisch pad op te gaan. Ten aanzien van een naar ons gevoel kritiek punt in deze de blokkering van de eige- naarslasten heeft de senaat geen risico willen nemen. Met grote meer derheid heeft zij een motie aanvaard, waarin de regering wordt uitgenodigd alsnog middelen te beramen teneinde de toegezegde bedragen zo spoedig mogelijk tot uitkering te brengen vol gens thans vast te stellen betalings termijnen. Het parlement en de boerenorgani saties zullen in de naaste toekomst nog vaker geconfronteerd worden met het vraagstuk, of voorgestelde maat regelen de grens van de economische mengvorm al dan niet overschrijden. Wij bedoelen de komende wetsvoor stellen, die concrete gestalte zullen moeten geven aan het agrarisch struc tuurbeleid. Minister Mansholt heeft in zijn toelichting op de begroting 1957 aan dit probleem uitvoerige be schouwingen gewijd. Hij heeft het hem voor ogen staande beleid, gericht op de verbetering van de agrarische structuur, in vage lijnen geschetst. Juist vaag genoeg om nog geen dui delijk onderscheid te kunnen maken tussen wat voor een niet-socialist aanvaardbaar is en wat niet. Zijn be schouwingen over vestigingseisen en kleine bedrijven nopen echter tot waakzaamheid. Na zijn persoonlijke ontboezemingen in de Eerste Kamer meer dan ooit. Want het is zoals se nator Mertens het in dit debat uit drukte: „We weten nu tenminste hoe de zaken staan en met dit weten kun nen wij de komende tjjd ongetwijfeld ons voordeel doen. Een gewaar schuwd man geldt nu eenmaal voor twee, ja wellicht voor drie in dit ge val".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3