Alles over vreedzame toepassing van kernenergie, samengebracht in immense ,,ahnniniunfdial Attracties op atoomexpositie MORGEN OPENT EERSTE BEDRIJF IN BOTLEK M' VRIJDAG MYSTERIEUZEOPENING DOOR KONINKLIJK PAAR WERF VAN VEROLME IN GEBRUIK „Swimmingpoor- paradepaard werkt met blauwe gloed De straaljagers op Deelen o - V *v Np? x WOENSDAG 26 JUNI 1957 PAGINA 5 IV Suspop, Nederlandse reactor Isotopen-ziekenhuis en „hot-Iab" Rekenwonder, droomkeuken, luchtvaart-,,oudjes", Jules Verne's visioenen en open hof met immense wandschildering Voulouse Popels Wandelen door een atoom Radio-activiteit als kleurige „honingraat" Zeeleeuwen en vijfkamp Wetenschappelijk denken in verf MUTATIES KONINKLIJKE MARINE Ook Gelderse staten uiten bezorgdheid SMOKKELAAR VLOOG OP DRIE „GEKNEUSDE" AUTO'S •tWbV.t;». Het ATOOM, imposante en fascinerende manifestatie op Schiphol (Van onze Amsterdamse redactie) Koortsachtig wordt op Schiphol gewerkt aan de „laat ste loodjes" van de grote internationale tentoonstelling •>Het Atoom", waarmee Amsterdam het grote publiek hieer vertrouwd wil maken met de moeilijke materie van het atoom en met de vreedzame toepassingen van deze nieuwe vorm van energiewinning. Men zou deze indruk wekkende expositie enig in Europa, zodat ook het bui tenland met veel belangstelling dit Nederlands initiatief gadeslaat als een tegengif kunnen beschouwen voor de angstaanjagende manier, waarop tot nu toe voornamelijk de kernsplijting en de kernfusie door middel van atoom bommen en proeven met waterstofbommen den volkc is geopenbaard. Atoomenergie vormt de oplossing van het energieprobleem waarmee dc huidige wereld krijgt te kampen. Op dit stramien is het atomische gedeelte van dc tentoonstelling gebouwd. Daarnaast wordt aandacht ge schonken aan dc elektronica, dc geschiedenis van de 'uchtvaart, de ruimtevaart, de „Keuken van dc Toe komst" en aan de Visioenen van Jules Vcrnc, van wiens fantasieën in de tegenwoordige tijd al zo vele werkelijk heid zjjn geworden, mede dank zij de atoomwetenschap. Meer dan twintig beeldende kunstenaars en architecten hebben de afgelopen maanden de één hectare grote hal, die volgens het ontwerp van de heer A. N. Oyevaar een Schiphol is al een „atoomluebthaven" geworden. Over de stationsgebouwen 'eidt een breed wandelterras voor de be zoekers naar de hal die via een grote blauwe trap kan worden bereikt. Men Wordt in de eerste afdeling geconfron teerd met de geschiedenis van de energie door de eeuwen heen. Een wandschilde- ring van de graficus Tom de Heus beeldt de ongebonden natuurkrachten uit, welke óén voor écn door de mens zijn getemd Met zijn spierkracht draait de bezoeker een tourniquet rond, waarmee een deei van de draaimolen „De Mens" in bewe- Smg wordt gebracht. Hoe technisch som- iJ-ge aspecten van de tentoonstelling ook ?-ijn, zo wil deze „draaimolen" aanduiden °veral moet toch het menselijk vernuft achter staan. Oude en nieuwe werktuigen waarmee dc spierkracht zo voordelig mogelijk uit gebuit werd en wordt, vragen dan de be langstelling. zoals een tredmolen, vroeger door slaven bediend, een kaapstander, hijsblok en takel, water- en windmolens die getrouw volgens oude modellen ge kopieerd werden. Met dc uitvinding van dc stoommachine wordt dc warmte benut. Als voorbeeld staat opgesteld een oude stoommachine UH het gemaal dc Cruquius uit dc Haar- '^mmermeer en de Scrpollct-stoomauto ?'t 1904, die zaterdag speciaal uit Enge- 'ahd is gekomen en op eigen kracht nog [|Ver onze vaderlandse dreven naar Schip hol tufte. Dan gaat het hoe langer hoe s"eller: steeds meer en grotere machines, 'tonmturbine, verbrandingsmotor (een °udc Spijkerauto), en de dynamo welke öc ffektriciteit voor de mens beschikbaar "laakt. Grafische voorstellingen wijzen op de grote energiebehoefte en op het „potver teren". waarlT)ee de wereld op het ogen blik bezig is. Er moeten andere energie bronnen worden aangeboord. Het verschil 'dssen eb en vloed vertegenwoordigt nog ®en grote hoeveelheid energie maar is s'eehts sporadisch te gebruiken, zoals bijv. Kebeurt bij St.-Malo; ook de zonnestra- glinsterende aluminiumbekleding heeft gekregen ver sierd met een metershoge kleurige symbolische afbeelding van een atoom en van de kernenergie, tot een bewonde renswaardige tentoonstellingsruimte ingericht, die alle respect afdwingt. Het lieve sommetje van 6'i miljoen gulden is aan de opbouw besteed; drie miljoen voor de hal en de rest voor het interieur. Een hele hoop geld inderdaad, maar wanneer men straks -zal zien en onder gaan wat er mee is gebeurd, moed men wel tot de slotsom komen dat or iets groots mee is verricht. „Het Atoom", dat vrijdag a.s. door Prins Bernhard in aanwezigheid van H. M. de Koningin zal worden geopend op een specifiek „atomische" wijze hoe dat in zijn werk gaat, wordt nog angstvallig geheim gehouden zal zon der twijfel een bijzonder evenement worden; mysterieus en fascinerend soms, maar toch ook zo verhelderend dik wijls, zodat men de organisatoren roemen mag en hen eren moet, omdat zij bij de intrede van een nieuw tijdsgewricht de brede massa met succes een inzicht geven wat de wereld te wachten staat, als het atoomtijdperk in zijn volle omvang zal gaan heersen. Nederland mag niet achterblij ven en deze gedurfde expositie zou wel eens de prélude kunnen zijn voor een meer intensieve vaderlandse deel neming in de ontwikkeling van de atoomenergie. „Het Atoom" kan ons volk daarvoor rijp maken.... De Swimmingpoolreactor kan worden beklommen. Van het platform af aan schouwt men in de zeven meter diepe kuip de blauwe vreemde gloed, die erop wijst dat het apparaat in werking is. Het water dient als vertrager, koelmiddel en afscherming. Op de bodem van het bas sin bevindt zich een televisiecamera die de Cerenkovstraling elders in de reactor hal projecteert. Er is totaal geen gevaar voor de toeschouwers, dat spreekt van zelf. Zoals bekend, is déze reactor, die in de V. S. is aangekocht, bestemd voor de T. H. in Delft. Er is nog een derde type reactor, waar van eveneens een werkend model aan wezig is. Het is een Nederlands ontwerp. Suspop geheten, die werkt met een neer slag van uraanoxyd in water. Dit toestel dat nog niet geheel is uitgebalanceerd is uiteindelijk ook in staat energie op te leveren. Dat de problemen van dit appa raat oplosbaar zijn, bewijst het model van de Engelse Calder Hall-centrale, die reeds sinds een jaar daadwerkelijk energie voor een elektrische centrale levert. Er zijn nog meer modellen van andere reac toren te bezichtigen, zoals de broedreac- tor. de gasgekoelde reactor, kokend water reactor enz. Er is ook een maquette, die aantoont hoe een met reactoren van ener gie voorziene stad er zou kunnen uitzien Voorts wordt uitvoerig aandacht besteed aan de veiligheidsmechanismen, die be wijzen dat het gevaar niet groter is dan bij gewone centrales. Dc isotopen-afdeling is het laatste ato mische onderdeel van de expositie. Isoto pen zijn atomen van een element die een fractie lichter of zwaarder zijn dan de „gewone" atomen ervan en die chemisch precies dezelfde eigenschappen hebben. Dc wetenschap noemt ze „gemerkte" atomen en ais ze radio-actief zijn, kun nen ze gemakkelijk met telapparten wor den opgespoord. Ze worden in de land bouw. de medische wetenschap en de in dustrie toegepast. In de V.S. verwacht men alleen al door gebruikmaking in de industrie een besparing van 300 tot 600 miljoen dollar. Op „Het Atoom" is een ziekenhuisje gebouwd, waar men de isotopcnstraling benut in de kobaltbron en bjj het nagaan van levensproeessen. Geconstateerd kan bijv. worden, svaar radio-actief jodium, waarmee een patiënt wordt ingespoten, terecht komt. Op een proefveldje worden aardappelen bemest met radio-actief kunstmest, waarmee wordt duidelijk ge maakt, welk een machtig hulpmiddel de wetenschap heeft gekregen om achter nog onbekende gegevens over de planten groei te komen, Dc toeoassingen in de industrie worden steeds talrijker. Zo is er bijv. de dikte- meter, een apparatuur voor bet meten van de slijtage van tandwielen. Ook vindt men toepassingen in oiiepijplcidingen als verklikker hij de plasticindustrie, bij het bepalen van de ouderdom van organische monsters en zelfs heeft men een atoom- batterij, die een radiootje twee jaar lang onafgebroken stroom kan leveren. Ook onze Rijkswaterstaat benut isotopen ten behoeve van het Deltaplan. Radio-actief gemaakte glaskorrcltjes kunnen de mate van zandvcrplaatstingen aan onze kusten aangeven. De radio-actieve stoffen moeten in een laboratorium kunnen worden gehanteerd zonder gevaar. Men heeft daarom het zg. „hot-lab" uitgevonden, een werkruimte waarin alle apparaten van de verte uit worden bediend. Mechanische handen grijpen de tangen en buisjes, terwijl de laborant achter een dikke muur staat. Van eenbehoorlijke afstand af kijkt hij door middel van televisie door een mi; croscoop. Er is een transportsysteem, waarbij sluizen zijn aangebracht dat de te behandelen stoffen naar binnen en bui ten brengt. Het atomisch voorlichtingsdeel van de manifestatie is met dit „hot-lab" ten einde. De bezoeker kan zich nu storten in het meer gezellige gedeelte dat onder supervisie staat van de bekende Rotter damse „attractie-kunstenaar" Jac. Klei boer. Technici bezig met de opbomo can de switnmingpooT'-reactorhet paradepaard van de internationale atoomexpositie op Schiphol. De kunstenaar Ton Raateland heeft zijn opdracht Beeldt radio-activiteit uit" aldtis uitgevoerd: een „reuzen-honingraat" met aan. en uitflitsende gekleurde bollen. Uit een zuigfles drinkt de achtjarige Jean Louis Fernandez op geregelde tijden «et voedsel, dat hem nog in leven houdt, En dat al dertien maanden lang. Want zolang ligt Jean in een diepe bewuste- 'oosheid, resultaat van een aanrijding Verleden jaar, toen hij een schedelbasis- 'ractuur opliep. Het wonderlijke is, dat Jean het. ondanks alles, goed schijnt te [naken. Hij neemt in gewicht toe, maar komt niet tot bewustzijn. Sydney Australië *n de Australische bladen is op het ogenblik een polemiek aan de gang over het al dan niet gewenste van een eis in het collectief contract van de winkel juffrouwen. De dames of althans de Miders van de vakvereniging willen ®r een clausule in hebben, die de meis jes schadeloos zou stellen voor „ver fjes aan aantrekkelijkheid", door oorza ken, die verband houden met hun werk zaamheid. Men denkt bv. aan winkel meisjes, die in hun winkels 10.000 km Per jaar lopen en steeds moeten staan eh zodoende makkelijk spataders kun nen krijgen, terwijl ook het krijgen van Platvoeten niet tot de onmogelijkheden "ehoort. Zei een voetspeoialist: als ze z°iet,s krijgen, dan hebben de dames het aan zichzelf te danken; dan moeten ze maar de juiste èn juiste maat schoenen hemen. Maar daarmee is de zaak toch hiet opgelost. was ruzie in het café en de Napoli- j;aanse politie kwam aangesneld om Je *aak even te kalmeren. Een man had ®®n vrouw geslagen. De politieman nam p'in identiteitskaart, keek nog eens goed ®h zijn mond viel open van kleur- en Rasechte verbazing. „Klopt die datum" Vroeg de politie aan de man. die de ,u?ie had veroorzaakt. „Ja", zei hij, „ik fm.d geboren in 1853 en ben op het ogen- jv'k 104 jaar oud". Dat was Vincenzo appo, ,jtje 0p 7.0 hoge leeftijd nog niet vijzei- geworden was en Filomena /•apelli, oud 45 jaar, op zo woedende 'jze te na gekomen was. l°'i den zullen in Nederland hij Petten tij-U.) dus te zijner tijd ook een reac- Jh-centrum krijgen en het volgende kan t,, ook daar in de omgeving ac- Sp®el worden. In Engeland hebben ver- Pillende verzekeringsmaatschappijen ko Mijk aanvragen gekregen van toe komstige cliënten, die in de buurt van tg11 atoomreactor wonen en zich wensen to v&rzekeren tegen het gevaar van ra- jhactievg stralen. De klanten zijn nog dp aanvaard; de atoom-verzekerings- 6pSkundige moet het zaakje eerst nog h* «tsteqeken. ling is soms te benutten, o.a. met een spie gel in de Pyreneeën of met het zonnekook- toestel uit Birma. Maar al dit soort hulp middelen kunnen uiteindelijk slechts een geringe invloed hebben op dc energievoor ziening. Het enige redmiddel is de kern energie die ligt opgesloten in uraan en enige andere elementen. Een kolom van 2 ton steenkool op de expositie te zien vervangt één gram uraan. Op vernuftige en logische wijze leert men vervolgens wat nu een atoom is. Men wandelt op het ritme van elektronische muziek door lichtende zeven meter hoge ringen die de elektronenbanen voorstellen in het midden waarvan de nietige kern. Een atoom bestaat dus voor het grootste gedeelte uit lege ruimte. Wanneer men een zuurstofatoom bijv. de grootte geeft van het Kon. Paleis op de Dam is de kern een minuscuul vliegje dat in dat paleis ronddartelt. Dank zij eeuwen van tasten en zoeken, nadenken en experimenteren heeft de moderne wetenschap het atoom op de ontleedtafel kunnen leggen. Die voorgeschiedenis wordt ook uitgebeeld. In deze afbeelding „Historie der We tenschap" genaamd, heeft de kunstenaar Metten Koornstra zijn fantasie uitgeleefd. Dc Griek Demokritis, die ruim tweedui zend jaar geleden voor het eerst het woord „atomos" (ondcn'baar) uitsprak, peinst hier levensgroot in een arcadisch landschap. Hij is niet alleen, want een evenzo levensgrote alchemist werkt in een geheimzinnige en sinistere ruimte aan de omzetting van elementen om uit lood goud of het levenselixer te vcrkrjjgcn. Eeuwen oude stenen flessen en retorten, plavuizen halken en meubilair, nit heel Nederland b(jeen gcscharrd'd, doen het alchemisten- laboratorium herleven. Koornstra bouw de ook bet laboratorium van Marie en Pierre Curie na, volmaakt in dezelfde de solate sfeer van de tochtige boerenschuur, waarin hride pioniers en geleerden des tijds arbeidden. De tegenstelling tussen het gebrek aan comfoi't waarmee het Franse onderzoe kingsechtpaar zich tevreden moest stel len en waaraan ze met hun toenmalige kennis waarschijnlijk hun leven hebben te danken en de moderne hulpmiddelen komt wel zeer goed tot uiting. In dit la boratorium staat ook nog opgesteld de werktafel van prof. Ot.to Hahn uit Ber lijn, die in 1938 als eerste erin slaagde een kernsplitsing te doen plaatsvinden. „Hoe beeld ik radio-activiteit uit?", moet. de artiest Ton Raateland zich ver twijfeld hebben afgevraagd. Hij is er echter in geslaagd op kostelijke en in drukwekkende wijze zijn opdracht uit te voeren. Hij heeft nl. een soort reuzen- honingraat gemaakt met aan- en uitflit sende gekleurde bollen, die het „bom bardement" of de kettingreactie voorstel len. Voor de fijnproevers is er een kabi net. waarin met allerlei proeven die radio activiteit wordt gedemonstreerd en ver duidelijkt, o.a. in de nevelkamer. Appara ten en maquettes, ten dele op ware groot te, zullen hem een indruk geven van de grote omvang der hulpmiddelen waarvan de moderne wetenschap zich moet bedie nen om de raadselen van de natuur te doorvorsen. Van een loopbrug af krijgt men dan een magnifiek uitzicht over de reactor- hol met het paradepaard van „Het Atoom", de werkende kernreactor van het „swimmingpool"-type. Lichtblauw schijnt het water waarin zich het onge vaarlijke reactieproces afspeelt hem al tegemoet, maar de bezoeker zal zijn on geduld nog even moeten bedwingen. Hij passeert eerst de buitenlandse inzendin gen, zoals maquetten van een atoomsehip en van een radiumfabriek om dan ver baasd stil te staan bij de galerij, waarop het Amsterdamse G.E.B. op ingenieuze wijze de kettingreaotie in een kernreac tor verbeeldt. Onder een hemel van rode kleurige ballen door komt men dan in een com plete model-uraniummijn. De rijke erts aders lichten op met een groen schijnsel De radio-activiteit van elke wagonlading erts wordt gemeten om te bepalen of ver werking lonend is. In de reactorhal stuit men op de grafietreactor, een kopie van de onderzoekingsreactor die in Brookha- ven in de V. S. is opgesteld, een enorm gevaarte. Aan de linkerzijde is een groot gat gemaakt waarin men de opstapeling van grafietblokken en uraanstaven ziet. Voor ontspanning maar ook voor in spanning zorgt de I.B.M.-rekenmachine, die enkele honderden menselijke reke naars vervangt en klaar staat om serieuze problemen op te lossen of om leuke spel letjes te spelen. In deze hal waarin deze machine staat, ziet men ook andere toe passingen van elektronica, zoals haven radar, navigatie-apparatuur, telecommu nicatie, de röntgentechniek en natuurlijk televisie. Over de droomkeuken hebben we al een paar keer uitvoerig geschreven. In Parijs hebben 800.000 bezoekers op de Salon des Arts et des Menagères deze vernuftige huishoudwonderen, uitgedacht door ingenieurs van General Motors, be wonderd. Het lijdt geen twijfel, of de in- fra-rode straliqgsoven, de telescriber, het elektronische gerechtenbrein, de ultraso nische afwasmachine, de automatische serveerboy en al die andere futuristische apparaten in de „Keuken van de Toe komst" voor de „drukknop-huisvrouw van overmorgen" zullen ook op Schiphol enorme belangstelling trekken. Er is een speciale tribune gebouwd van waaraf men de interessante demonstraties zal kunnen gadeslaan. „Een mensenleeftijd luchtvaarthistorie" wil erop wijzen, hoe snel de luchtvaart zich heeft ontwikkeld en hoe snel het dus ook kan gaan met de atoomenergie. Na tuurgetrouwe kopiecn van het zweefvlieg tuig van Lilienthal en het eerste door mo torkracht voortbewogen vliegtuig van de zich heel contrastrijk de huidige lucht vaart aan. In de luchtvaarthal zijn leerlingen van een ambachtsschool bezig met vliegtuig bouw, wordt elders de ruimtevaart ver beeld met kunstmaan en planetenstelsel en verzet Jan Nelissen met zijn poppen theater in het „Kolderhol" onze zinnen. Naast het restaurant buiten dartelen zee leeuwen in een speciaal voor hen ge bouwde vijver, kunnen dc bezoekers hun krachten meten in een elektronische vijf kamp en wacht Jules Verne hen op om hen mee te nemen „211.000 mijlen onder zee" in een mysterieuze onderwaterwe reld, waar een walvisgeraamtc hangt, het verzonken „Atlantis" opdoemt en myste rieus licht een wonderlijke en griezelige sfeer schept. Op weg naar de uitgang komt men dan nog door de „open hof", een ruimte van 40 meter in het vierkant omgeven door gebr. Wright, een samenstel van latten, 110 meter hoge muren. Deze muren vor- spanten en doek, hangen met Icarus aanmen de ondergrond voor de grootste het plafond. Buiten ziet men de wereld-1 wandschildering, ooit in ons land ver- beroemde Fokker F VII A en even ver- vaardigd. De Rotterdamse schilder Guus Jaap Weg hebben met forse hand de „kleurige" ontwikkeling van het weten schappelijk denken uitgedrukt van het teilen op de vinger af tot aan Einsteins bekende formule E M2 C. Het kunst gewrocht wordt weerspiegeld in een grote vijver. In een film- en lezingzaal kan men tot slot nog allerlei wetenwaardigs zien en horen over het atoom en wat dies meer zij voor men, een heleboel wijzer, „Het Atoom" en Schiphol verlaat, waarheen men met een speciale busdienst van Am sterdam uit kan worden heengebracht. De toegangsprijs tot deze expositie, die op waarlijk imposante wijze het leerzame met het aangename verenigt, kan geen bezwaar zijn; hij is slechts twee kwartjes, het bezoek aan de luchthaven inbegrepeq. Meer dan 100 gidsen, werkstudenten die in ploegen zullen gaan rondleiden en van wie enkelen een speciale opleiding in het buitenland kregen, staan klaar om de vele duizenden van dienst te zijn. Met ingang van 1 december zal com mandeur A. van Karnebeek, thans com mandant der zeemacht in de Nederlandse Antillen, worden belast met het bevel over het oefensmaldeel V. Tijdelijk is thans belast met het bevel over dit oefen smaldeel de commandant van Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provinciën", kapitein ter zee G. Platerink. De commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine, kapitein ter zee H. A. W. Goossens, zal worden belast met het commando der zeemacht in de Neder landse Antillen. Hij zal in oktober deze functie van commandeur Van Karnebeek overnemen. Met het bevel over het Koninklijk In stituut voor de Marine zal begin septem ber worden belast kapitein ter zee J. A. Bientjes, tot voor kort chef van de staf van de commandant der zeemacht in de (Van onze correspondent) Mr. S. Willinge Gratama heeft gisteren tijdens de zitting van de Provinciale Sta ten van Gelderland namens de fractie voorzitters met uitzondering van de communisten een motie ingediend, waarin de Staten hun bezorgdheid tot uitdrukking brengen over de plannen van minister Staf om op het vliegveld Deelen een squadron straaljagers te stationeren. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. Met name wordt betreurd, dat er geen overleg is geweest met het provinciaal bestuur, de omliggende gemeenten en het bestuur van het Nationale Park „De Hoge Veluwe". Gedeputeerde Staten worden uitgenodigd de kwestie Deelen nog eens met minister Staf op te nemen om te proberen een nadere afweging van alle hierbij in het geding zijnde belangen op zo breed mogelijke basis te verkrijgen. der op het platform van Schiphol dient I de Ruiter en zijn Amsterdamse collega i Nederlandse Antillen. Een smokkelauto, bestuurd door H. R. uit Middelburg, die door douaniers werd achtervolgd, is maandag op de weg van Brugge naar Knokke, ingereden op een drietal auto's die daar eerder met elkan der in botsing waren gekomen. De be stuurder van de smokkelauto werd ge wond naar het ziekenhuis te Knokke overgebracht. Zijn auto bleek honderden kilo's boter te bevatten, die in beslag werden genomen, evenals de auto zelf. Tegen R. is een bevel tot aanhouding uit gevaardigd. ORGEN OPENT de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, het eerste bedrijf in de Botlek, het nieuwe industriegebied van Rotterdam, dat ten westen van de Oude Maas in ontwikkeling is. Hei is Verolme Dok- en Scheepvaart Maatschappij N.V., voor welk bedrijf de echtgenote van de burgemeester van Rotterdam, mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel, juist een jaar geleden op het eiland Rozenburg de eerste paal sloeg. In 12 maanden tijds bouwde men er een helling voor schepen van 50.000 ton, waarop morgen als symbool van de ingebruikneming de kiel zal worden gelegd voor een 33.000 ton tanker bestemd voor Perzië. Tevens heeft men in de vette klein van het eiland reeds een 17 meter diepe kuil gegraven met een lengte van 230 en een breedte van 70 meter, hetgeen te zijner tijd een bouwdok moet worden voor schepen van 80.000 ton. Voorts is gereed een geweldige machinale bewerkingshal, een 66 meter hoge hijskraan, de laswerkplaats, een rolbaan voor het vervoer van platen en een aanvoerbaan. Hoewel morgen dus de werf al in gebruik wordt genomen, is nog slechts een gedeelte gereed van hetgeen men daar op de 90 ha grond wil gaan verwezenlijken. Het gehele project omvat de volgende dokken en instal laties: 6 Een helling voor schepen tot 50.000 ton. C Een bouwdok voor schepen tot 85.000 ton. Een bouwdok voor schepen tot 120.000 ton. Een reparatiedok voor schepen tot 120.000 ton. Eeparatiedokken voor schepen tot 85.000 ton en nog enkele dokken voor kleinere schepen. Dat dit plan bijzonder gedurfd is, is eerst goed te begrijpen wanneer men bedenkt, dat het grootste koopvaardijschip, dat thans (in Japan) wordt afgebouwd en eerstdaags in de vaart komt de 86.000 ton niet overschrijdt. Het is de Universe Leader, een tanker, gebouwd in opdracht van de Griekse scheepsmagnaat Niarchos. Desondanks hebben verschil lende werven, o.a. in Amerika, reeds opdrachten in portefeuille voor schepen van 100.000 ton en groter. Wanneer deze Botlek-werf met genoemde capaciteit tot stand zal zijn gekomen, is zij de grootste werf van Europa. Dat het overigens nog een complete woestenij is toont de foto overdui delijk. Het lijkt meer op een maanlandschap dan op een scheepswerf. Links bevindt zich de grote machinale hal. Aan de voet van de kraan begint de helling, waarop morgen de kiel wordt gelegd voor de tanker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5