NIEUWE REGELING VAN DE PACHT AAN DE ORDE Kweekscholenplan voor kennis geving aanvaard Is Cambridge-week te Leiden groots opgezette .practical joke K.R.L-INDUSTRIE VINDT DE EUROMARKT TE KLEIN Overzicht Tweede Kamer Mr. C. W. Tlione com mandeur Oranje Nassau Jonathan Rough sluipt door de straten van de Sleutelstad The Marlowe Society h1 „As you like it" Geschil tussen sitsief en Gomulka PAGINA A'ivellerende tendens Minister antwoordt Vrijwilligheid voorop Meer eenvoud Kweekscholenplan Studenten onnatuurlijk rustig STUDENTENVERENIGINGEN Deviezenreserve MGR. M. OOMENS OPENT ZONDAG „DE STEVERT" Buitencentrum voor Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk NIEUWE, AMERIKAAN^ AMBASSADE perfectionisten en de confrontatie van de vereiste aantallen kweekschoolleerlin- gen per inrichting en per provincie met het huidige opleidingsapparaat. Zo had men theoretisch nóg een aantal indelingen kunnen maken en dan komt men er nooit meer u;t. Maar na deze theoretische probleem stelling werd er natuurlijk uitgebreid over gepraat. Het was de heer Peters (KVP), die in de avondvergadering het eerst aan het woord kwam en het onbegrijpelijk achtte dat de minister zich voorstander toonde van grote kweekscholen. Hij vroeg zich af of de kweekschoolwet van minister Rutten al niet meteen wordt gedesa voueerd. Onjuist vond hij het discrimi nerende getal van minimum 125 leerlin gen te gaan introduceren. Concentratoe van scholen zal alleen in grote plaatsen mogelijk zijn. zei hij nog en plan. omdat zijn JSB fractie ook 'l overtuigd is van de noodzaak v.van pianjjjng. Ook de heren J. PETERS Scholten (AR) Ondanks kritiek toch en Kleijwegt. erkentelijk hadden woor- deh van erken telijkheid voor het kweekscholenplan. De tijd van kwekeling-met-akte van weleer mag nooit meer terugkomen, zei de laat ste en hij vond die tijd haast even erg als deze tijd met zijn schreeuwend tekort aan leerkrachten. De heer Kleijwegt vroeg verder of de minister een streef datum kon noemen, waarop de scholen met minder dan 125 leerlingen zullen zijn verdwenen. Eventueel meende hij, dat wettelijke dwang geboden zou zijn. Een school met 200 leerlingen biedt, de beste waarborgen. Dat zei mevrouw For- tanierDe Wit (VVD) en zij bleek het hier met de minister eens te zijn. Dat de rijkskweekschool te Schoonhoven met zestig leerlingen werd opgeheven, vond zij best, maar zijn er al plannen voor een nieuwe openbare kweekschool in Zuid-Holland, was haar vraag. Is er wel sprake van een kweekscholen plan, vroeg de heer Tilanus (CH) zich af; het is veeleer een nota, welke straks voor kennisgeving kan worden aangenomen Een vraag over een streefdatum bfengt echter botsing met de wet, zo meende hij De minister van O., K. en W. verklaarde dankbaar te zijn voor het kweekscholen plan. Het was niet zijn bedoeling dit plan ter goedkeuring aan de Kamer voor te leggen. Hii ziet het als een richtlijn voor het beleid, dat hij zich aan de hand van de wet voorstelt te voeren. Na deze gedachtenwisseling voelt hij zich gesterkt snelle beslissingen te ne men. Het adopteren van scholen zal hij niet meer toestaan. De stelling van de heer Peters, dat bij een kleine school het contact tussen leerling en leraar beter is, kan z.i. in haar algemeenheid niet worden volgehouden. De bewindsman geeft als zijn opvatting, dat het gewenst is, dat er een geleidelijke concentratie tot stand komt; een streefdatum valt echter niet aan te geven, zo meende hij. Verder merkte de minister nog op, dat er nog geen plannen voor een rijkskweek school in Zuid-Holland zijn uitgewerkt; er zijn pas zeer voorlopige contracten ge weest met drie gemeenten in deze pro vincie. Tenslotte verklaarde hij, dat het hem bekend is, dat twee kweekscholen, een in Limburg en een in Noord-Brabant pogingen doen om tot concentratie te ge raken. Er is op het ogenblik 3 miljoen beschikbaar voor beurzen voor studeren- de.i aan kweekscholen. Hierna werd het kweekscholenplan voor kennisgeving aangenomen. Dinsdagochtend heeft Z.E. dr. S. L. Mansholt, de mbiister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzieningde nationale landbowivexpositie „De Internationale Landbouwbeurs" op de terreinen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht, geopend. Op de foto ziet men Z.E. Mansholt, die vanaf een van de gebouwen van de Jaarbeurs de Landbouio- beurs bekijkt. Men kan zeggen, dat in dit ontwerp het Pachtbesluit in grote lijnen is gevolgd, maar dat hier tevens van de gelegenheid gebruik is gemaakt voor een z.g. sanering van de boerenstand, wat nog wel wat voe ten in de aarde zal hebben. Het principiële standpunt van de heer Droessen (KVP) beschreef deze aldus, dat hij het pachtcontract ziet als een privaat rechtelijke overeenkomst, waarvoor aller eerst de partijen zelf de verantwoordelijk heid dragen. Zij moeten dus het recht hebben hun belangen zelfstandig te behandelen, maar met volledige inachtneming van het al gemeen belang. Alleen als zij in dit laat ste tekort schieten heeft de overheid een aanvullende taak. Bij een verhouding tussen vraag en aanbod, zoals nu, waarbij de pachters gevaar lopen het slachtoffer te worden van al te onereuze pachtvoorwaarden is een ingrijpen van de overheid ter bescher ming van het algemeen belang onvermij delijk. Het ipgewikkelde van de pachtverhou- dingen maakt zelfs een vergaande wet telijke regeling noodzakelijk evenals een effectieve beheersing der pachtprijzen. Daarbij is het echter tevens een eis van algemeen belang, dat het particuliere eigendomsrecht niet sterker wordt aan getast dan noodzakelijk is. weLdat mer^ DR. IR. W. DROESEN alleen zou mo- Ernstige bezwaren Sen invoeren om achteruit gang van de bestaande toestand tegen te gaan, niet om bestaande situaties te ver beteren. Immers volgens het ontwerp zal ver pachting van kleine bedrijven niet meer worden goedgekeurd. Maar, zo stelde de heer Droessen, wat moet men dan met de onverpachtbare en dus ook onverkoop bare boerderijtjes? Waar moeten die men sen blijven? Moeten die maar in bejaar dentehuizen worden ondergebracht? Ot vallen hun te kleine bedrijven onder de bijzondere omstandigheden? Maar, zo zei- de de heer Droessen, dan zijn er méér bijzondere omstandigheden dan normale Hij gaf toe, dat er te veel kleine be drijven zijn, maar dan moet men geschik te maatregelen nemen, maatregelen van ruil- en herverkaveling, maar de vrijwil ligheid der betrokkenen moet voorop blij ven staan. Overigens vond hij het ook beter de stringente bepalingen voor her en ruilverkaveling niet thans in te voe ren, maar te wachten op het rapport van de commissie-Hofstee. Het is in dit bestek ondoenlijk een glo bale inhoud of overzicht te geven van d,l 191 artikelen tellend wetsontwerp. Trou wens de punten, waarop het straks zal aankomen, zullen bij de behandeling van de amendementen wel uit de doeken ko men. 'En, zoals gezegd', er zijn er nu reeds bijna dertig. Er komen er natuurlijk nog meer. Intussen stond ook de heer Biewenga (AR) op het standpunt, dat de sociaal- economische kwestie van de te geringe bedrijfsgrootte niet moest worden verhol pen door een dictatoriaal verbod, maar door ruil- en herverkaveling. Dat zou de Grondkamer moeten bespreken, al vond de heer Droessen het weer moeilijk, dat de Grondkamer zich met al die individue le gevallen zou moeten gaan bezig hou den. Het was eigenlijk alleen de heer Van Dijk (VVD) die namens zijn fractie kwam verklaren, dat hij niet zo erg happy was met dit ontwerp. Het Pachtbesluit uit '41 heeft bevredigend gewerkt, zeide hij, wij hebben geen behoefte aan herziening van de pachtwetgeving. Hij haalde minister Van Maarseveen aan ten tijde, dat deze minister van Justitie was en die had ge zegd, dat er gestreefd moest worden naar meer eenvoud. Bescherming van de pachter, zo zeide hij, kan niet worden gemist, maar men moet niet verder gaan dan de redelijks belangen van de pachter noodzakelijk en die van de verpachter verantwoord doen zijn. En toen kwam het. De heer Van Dijk meende te moeten constateren, dat nage noeg alle nova in dit wetsontwerp be trekking hebben op de versterking van de positie van de pachter en dat zij een uitholling betekenen van de bevoegdhe den van de grondeigenaar. Het kwam er volgens hem op neer, dat de pacht in dit ontwerp erfelijk wordt gemaakt. Het hele ontwerp, zo zeide hij zeer plastisch, riekt teveel naar de bureaulamp en te weinig naar hooi en mest. Men zou in zijn gedachtengang ook kunnen zeggen dat zijn opvatting teveei riekt naar de couponschaar en te weinig naar de geur van het land en de stal. De heer Egas (PvdA) ging natuurlijk uit van: sociaal-economisch verantwoorde be drijven. Dat betekent: weg met de klein? bedrijven, waartegen de heer Droessen juist stelling had genomen. Hij ging zelfs van het onbegrijpelijke standpunt uit, dat een landarbeider geen boer kan worden eigenlijk, omdat hij dan veel te hard, ook buiten de arbeidstijd, zou moeten wer ken. Alsof iemand in het leven ooit iets heeft bereikt, die alleen maar werkte, als hii het beslist moet. Een landarbeider, wiens ideaal een eigen bedrijf is. heeft daar iets meer voot over dan de heer Egas en de zijnen. Het amendement van de heer Egas, dat nog wel niet werd ingediend, maar reeds werd aangekondigd, was daarom o.i. wel een tikje vreemd. Hij wilde dus geen kleine bedrijven, maar hij wenste volgens zijn in het uitzicht gestelde amendement ook de goedkeuring voor verkaveling aan een bedrijf te onthouden als daardoor een tóch al groot bedrijf nog zou worden ver groot. Het is natuurlijk juist, dat men die verkaveling dan beter kan richten op kleinere bedrijven, die er behoefte aan hebben, maar als die er nu niet zijn! Mr. C. W. Thone, sinds 1939 voorzitter van de tariefcommissie (waa: van hij" in 1935 reeds ondervoorzitter werd) heeft he den wegens zijn aftreden als zodanig af scheid genomen van de leden van dit col lege, alsmede van een aantal fiscale autoriteiten. Tijdens een druk bezochte receptie, ge houden in de raadszaal van het college heeft de regeringscommissaris voor de belastingen, dr. W. H. van den Berge, de aftredende functionaris de mededeling gedaan dat H. M. de Koningin hem heeft benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau en hem de versierselen daarvan overhandigd. Dr. van den Berge memoreerde het belang van de tariefcom missie, de hoogste rechter op een breed belastinggebied, met name de omzetbe lasting en de invoerrechten. Morgen gaat de Kamer met dit geval door. Er komen nog een hele serie spre kers, die vooral ook de juridische aspec ten zullen behandelen. Het zal zelfs d? vraag zijn of men deze week met dit ontwerp klaar zal komen. Als het zó door gaat, zeker niet. In de avondvergadering behandelde de' Kamer het Kweekscholenplan. Dit is geen wetsontwerp, maar alleen een plan voor de spreiding van kweek scholen over het hele land. Het spreekt vanzelf, dat daaraan allerlei politieke haken en ogen zitten. De protestanten willen natuurlijk kweekscholen in het noorden, de katho lieken in het zuiden. Misschien daarom heeft de minister van Onderwijs gedacht: laat ik eerst maar eens een plan over de spreiding van de kweekscholen indienen en dan kan ik daarna zien hoe de reac ties daarop zijn. Met zijn ervaring kon hii geweten heb ben. dat de hel los is, ais men de on- derwijsspecialiteiten hun gang laat gaan. Zakelijk is dit plan niet zó belangrijk. Dat zou men toch eigenlijk zonder debat aan de minister van onderwijs moeten kunnen overlaten. Maar in ons land hebben velen daar over iets te zeggen. Als men weet, dat dit plan niet al',een betreft de spreiding van de kweekscholen, maar ook de omvang ervan, de behoefte aan onderwijzers, de verhouding tussen het aantal jaarlijks afstuderenden en de totale bevoiking der kweekscholen, dan begrijpt men. dat de verdeling van het aantal vereiste kweekschoolleerlingen over de diverse richtingen vragen op roept, die bijna niet te ontwarren zijn. En daarna stelt men dan de minister van Onderwijs verantwoordelijk voor hei vraagstuk, dat er te weinig onderwijzers zijn. Dat is natuurlijk het gemakkelijkst, als men alleen maar kritiek kan geven Maar daarnaast komt dan nog de belang stelling voor de onderwijzersopleiding, de geografische verdeling van de vereiste aantallen leerlingen wij zijn immers (Van onze correspondent) De Cambridge Week te Leiden is sinds gistermiddag in een zeer merkwaardig licht komen staan door een publikatie in een der plaatselijke bladen, waarin stond te lezen, dat de gehele opzet „a practical joke" kan zijn. De stemming in Leiden ten opzichte van deze grootse manifestatie is geduren de de afgelopen weken trouwens steeds erg verdeeld geweest. De oorspronkelijke suggestie, dat het een universitair bezoek van Cambridge aan Leiden zou zijn, werd door velen uiterst gereserveerd ontvangen en deze reserve nam toe, toen verleden week grote vrachtwagens van Engelse industrieën de Sleutelstad binnenreden. De houding van de Leidse universiteit op de eerste dag van de Cambridge Week (j.l. maandag), liet duidelijk blijken, dat van universitaire zijde de belangstelling uiterst minimaal was. Toen de dubbeldekstelevisiebus de Bree- straat binnenreed en voor de studenten sociëteit „Minerva" ten gevolge van een verkeersopstopping even halt moest hou den, hielden de toch heus niet lawaai- schuwe Leidse studenten zich onnatuurlijk rustig. Er hing geen vlag aan het gebouw en enkele lusteloze jongelieden slenterden ongeïnteresseerd naar de ramen om te zien, wat buiten wel gebeurde. De burge rij van Leiden toonde ietwat meer belang stelling, maar van geestdrift was weinig te bespeuren. Toen na de aankomst van de bus de Cambridge Week met een lunch officieel werd geopend, was aan de vele lange tafels in de foyer van de Stadsgehoorzaal geen hoogleraar uit Leiden te bekennen. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, beantwoordde hoffelijke tafelspeeches van de Earl of Bessborough en de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Paul Mason, maar in al deze speeches werd niet gewaagd over een welkom aan hoogleraren van Leiden of Cambridge. Hoewel het Leids Studenten Corps een zeer sobere afvaardiging had gestuurd, werd ook dit niet verwelkomd, terwijl het een duistere zaak was (en nog is) of enige officiële vertegenwoordigers van Cambrid ge University aanwezig waren. Ook tijdens de „wandelende lunch", die het gemeentebestuur van Leiden gister middag de Engelse gasten aanbood, ver meed burgemeester Van Kinschot angst vallig over de universitaire aspecten van de Cambridge Week te spreken. Hij ver diepte zich in de rijke geschiedenis van Leiden en vond het prettig, dat Leiden en Cambridge zoveel punten van over eenstemming hadden. Nu zou men de gehele Cambridge Week dus tot een aangelegenheid van enkele Engelse industrieën kunnen terugbrengen, Het dagelijks bestuur der Unie van Ka tholieke Studentenverenigingen in Neder land voor het jaar 1957—1958 is als volgt samengesteld: G. Strasser, praeses; J. M. Trooster, vice-praeses; G. J. B. Peeters, vice-praeses voor internationale zaken; mei H A Vorstman, asspssor. land voor een -deel van zijn export naar overzeese gebiedsdelen, die nu 29.8 pet, van de bovenbedoelde weefselproduklie bedraagt, tengevolge van repercussies van het ontstaan der Gemeenschappelijke Markt, andere markten zal moeten vinden binnen het integratiegebied. De concurrentie toch tegen de zgn. „Low- wage countries" zal moeilijker worden i.v.m. de kostenstijgingen, die voor Ne derland een onvermijdelijk gevolg van de Euromarkt zullen zijn. Bij dit alles is voor de K.R.L.-industrie uiteraard van grote betekenis de vraag, hoe en in welke mate door het tot stand komen van de Euromarkt wijziging zal komen in de onderlinge concurrentie verhoudingen tussen de zes landen der Europese Gemeenschap. In dit opzicht bestaat er grote ongerustheid t.a.v. de door Frankrijk in velerlei opzicht bedon gen uitzonderingspositie. De ervaring heeft geleerd, dat de Fransen zeer wel ge bruik weten te maken van een dergelijke figuur. Deze foto geeft een beeld van het plaat sen van de nieuwe schoorsteen op Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman", dat voor grondige herzieningen in de bouw op het ogenblik ligt bij de Dok- en Scheepsbouwmaatschappij Wilton-Fijen- oord. De Karei Doorman" ivordt voor zien van een nieuw vliegdek, aangepast aan de eisen, welke het landen en op stijgen van straaljagers stellen. Het schip krijgt verder een stoomkatapult, landing slichten en een geheel moderne radar-apparatuur. ging van de post voorschotten met 69 miljoen tot 134 miljoen. De verkrapping van de geldmarkt vond ook reeds zijn weerslag in de callrente die zaterdag j.l. van 2% op 3 pet. werd gebracht en sinds dien op dit niveau gehandhaafd is geble ven. In de rente voor drie-maands kasgeld leningen aan gemeenten is geen verande ring gekomen. Deze bedraagt 5% a 5% pet. De deviezenreserve van de Ned. Bank is, zoals hiervoren reeds werd vermeld, in de afgelopen week met 7.1 miljoen verminderd (v. w. stijging van 3.0 mil joen). Het hierin begrepen verlies aan convertibele valuta bedroeg 1.6 mil joen, De totale netto deviezenreserve be draagt thans 733.2 miljoen, terwijl de goudvoorraad 3049.9 miljoen (onv.) be loopt. (Van onze correspondent). Het nieuwe buitencentrum van het Ka tholiek Vrouwelijk Jeugdwerk in het dis trict Eindhoven, het prachtige houten bouwwerk „De Stevert" in de bossen van Eersel, zal zondagmiddag door mgr. M. Oomens, vicaris-generaal varf het bisdom 's-Hertogenbosch plechtig worden inge zegend, waarna de wethoudef van Onder wijs en Culturele Zaken te Eindhoven, ie heer Th. van Eupen het gebouw officieel zal openen. Drie- tot vierduizend georganiseerde meisjes zijn bij het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk aangesloten en het district Eindhoven omvat ook nog diverse ge meenten in de omtrek. Het nieuwe ge bouw, te gebruiken voor kampementen, cursusdagen, weekends en middagbijeen komsten, bestaat uit een groot groepslo- kaal, een ruime kamer voor de stafbe- sprekingen, keuken met stromend water (eigen elektrische pomp) en butagas, toi letten en douchecellen en boven slaapge legenheid voor tachtig tot honderd meis jes. Voor deze zomer is het gebouw reeds besproken voor het houden van vijf kam pen. Door de stenen binnenmuren en stookgelegenheid Is het gebouw ook des winters te gebruiken. De bouw van de nieuwe voor de Verenigde Staten van Ai» -rif aan het Lange Voorhout met in gs' van alle installaties, is opgedrage"-pil de N.V. Ingenieursbureau voor verheid (I.B.B.) te Oegstgeest. gp Met de uitvoering zal binnenkok'H* den aangevangen. De oplevering "j W het voorjaar van 1959 geschiede^ bouwkosten is een bedrag van ca- joen gulden gemoeid. Deze pas vrijgegeven officiële foto toont de imposante cn angstaanjagende padde stoelwolk, welke boven het eiland Chris- mas in de Stille Oceaan kwam te han gen, toen daar de enorme slag van de laatste van de veelomstreden serie Britse kernexplosies ivas verklonken. De explo sie werd enkele dagen geleden veroor zaakt toen een kernwapen van grote hoogte boven het eiland werd uitgewor pen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6