Mr. J. KLAASESZ OPENDE IN ENORME HAL VEROLME'S BOTLEK-BEDRIJF Kiel voor schip 12 maanden na de eerste paal voor werf Elf personen ernstig gewond Geen spoedig einde van conflict tandartsen-ziekenfondsen verwacht - Zware scheepsbrand te Rotterdam Te veel kritiek in China-land Tsj oe sluit liet klachtenboek ten» Het zit niet lekker tussen Chinezen Mao en Tsjoe Industriële zilvermeeuw Merapi in actie Officiële naamgeving aan militaire kamp te De Lier Duits vrachtschip Tanga voor groot deel verwoest Li j kschouwer van kikvorsman Het is Lionel Crabb 28 juni Donderdag 27 juni 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geschenk van werf aan Rotterdam Kerkenbouw-zondag in bisdommen Haarlem en Rotterdam Bij botsing tussen autobusje en personenauto Communique van landartgens ijde Jaarlijks 200 miljoen voor handelsbalans Onthulling gedenksteen voor gesneuvelde vlieger WARMERE ZOMER DAGEN opening Het Atoom Na Mao's rede nu weer onde koers? WEERBERICHT De jaarlijkse Kerkenbouwzondag wordt in de diocesen Haarlem en Rot terdam gehouden op 7 juli. De bisschop van Haarlem zal aan de vooravond zich via de radio tot de katholieken van beide bisdommen richten; mgr. Jansen legt op Kerkenbouwzondag de eerste steen voor de nieuwe kerk in de wijk Morgenstond in Den Haag. K V i Zware rookwolken kolktén uit ruim lï van het Duitse m.s. Tanga en bemoeilijkten het blussingswerk bijzonder. Op de voorgrond drie van de vier zwa, j Ahrends Fox-wagens, waarmee de brandweer het vuur te lijf ging (Van onze verslaggever) In de Rotterdamse haven woedde gisteravond en vannacht een zware scheepsbrand. Over de honderd brandweerlieden leverden uren lang een verbeten strijd met het vuur, dat was uitgebroken aan boord van het Duitse m.s. Tanga, liggende in de Merwehaven voor de terreinen van Wm H. Müller en Co's Stuwadoors Maatschappij N.V* Terwijl een ondoordringbaar rook gordijn de 5.729 brt. metende vrachtvaarder van de boeg tot aan rein. Met assistentie van zes blusboten het dekhuis omhulde, wierpen meer dan veertig slangen, afkom stig van een groot aantal brand weerwagens w.o. vier Ahrends Fox-auto's en zes blusboten, duizenden liters water in het bran dende voorschip. De schade aan de lading, maar vooral aan het schip zelf, is nog niet te overzien. Ruim II brandde geheel uit, door de enorme hitte werd de scheepshuid op tientallen plaatsen ontzet en ook de brug werd zwaar beschadigd. „Water, water SMf* mmu Foto gered 0.41 uur: Brand meeester Tweede heer 3 uur tfnlMnafiona/e Sentoon&teUinff fc= De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw warmer. Vrijdag 28 Juni: zon op 4.24, onder 3.06; maan op 5.19, onder 21.14. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1500 gasten op (Van onze verslaggever) ROZENBURG, donderdag Een enorme geschilderde werf op een doek van 10 bij 7 meter vormde van morgen het decor, waarvoor de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland door het overhalen van een hendel het eerste bedrijf in de Botlek openstelde. Het gebeurde in de kolossale bedrijfshal van Verolme Dok- en Scheep vaart Maatschappij N.V. in tegenwoordigheid van rond 1500 gasten. Mr. J. Klaasesz opende geen werf die daar kant en klaar lag te pronken, maar een bedrijf in wording. Er staan weliswaar drie hallen en een grote lashal, er ligt een helling en een gigantische kraan verheft zich hoog in de lucht, maar dit alles wordt omgeven door een woestijn van opgespoten zand, door een vlakte vol kuilen en gaten met hier en daar een provisorisch gebouw. Maar een jaar geleden bevond zich hier nog onder de blote hemel een groepje mensen ter bijwoning van het slaan van de eerste paal en nu stond Vanmorgen de ambassadeur van Perzië, mr. Meftah niets in de weg om de biel te leggen voor een 33.000 tons tanker, het eerste schip dat zijn land ooit heeft laten bouwen. Rozenburg Voordat mr. J. Klaasesz de handel overhaalde, waardoor sirenes gingen loeien, deuren open en dicht draaiden en loopkranen in beweging kwamen, hield bij een sprankelend betoog. De commis saris van de Koningin in Zuid-Holland Sing uit van een bezoek, dat hij zeer re cent tijdens de broedtijd aan De Beer bad gebracht. Daar had hij een zilver meeuw gezien tussen de andere broe dende vogels. Die grote zilvermeeuw had veel meer ruimte en voedsel nodig dan de andere dieren en hij bezorgde bun veel last. De zilvermeeuw pikte de eieren van de andere stuk en gooide hun jongen uit het nest. Verolme noemde hij een industriële zilvermeeuw, die ook slachtoffers 'Haakt. En in deze broedtijd van de Bot lek gaan dan de anderen op de wieken dat veroorzaakt dan een hels lawaai, btaar als de broedtijd voorbij is, dan zal °ok hier, evenals in De Beer de har monie terugkeren. Hij wenste tot slot de iverf een goede toekomst. Onder de genodigden die de heer Ver olme welkom mocht heten bevonden zich °hder meer de ambassadeurs van Amerika ®n Perzië, de consul-generaal van Brazilië, Jl® gezant van Ierland, het voltallig col lege van Gedeputeerde Staten, B. en W. van Rotterdam en omliggende gemeenten en een keur van havenautoriteiten. De heer Verolme herinnerde, na uit- v°erig dank te hebben gebracht aan elk een die aan de totstandkoming van de Verf heeft meegewerkt, aan de discussies in de Rotterdamse raad in 1955, toen een lid zich afvroeg of er voor een werf van dergelijke omvang nog wel plaats was in het kader van de scheepsbouw rond Rot terdam. Het antwoord kon nu worden gegeven: Tot 1963 Is de werf van bouworders voorzien. Z(j werden geplaatst door bui tenlandse maatschappijen, onder meer uit de Verenigde Staten, Brazilië en Per zië. Nu reeds kunnen op de werf 3000 werk nemers geplaatst worden, welk aantal in de toekomst wellicht zal worden verdub beld. Voor deze mensen treft het bedrijf voorzieningen, wat de huisvesting aan gaat door woningbouw in de omliggende gemeenten. De volgende stap bij de voltooiing van de werf, aldus de heer Verolme, wijzend op het boven reeds vermelde beschilderde doek, is de bouw van de lashallen, nood zakelijk voor de grotere produktie, waar mee dit jaar een aanvang wordt gemaakt. Voorts zal wanneer het bouwdok, waar aan thans gewerkt wordt, gereed is, be gonnen worden met de aanleg van de eerste twee reparatiedokken. Als blijk van waardering voor het vele werk, dat door de gemeente Rotterdam en door de hoofden van dienst tot stand is gebracht, deed hij vervolgens de toe zegging betreffende het beeld, waarover wij elders schrijven. Na de opening door mr. J. Klaasesz maakte het gezelschap een rondgang over het bedrijf. Aangekomen bij de helling leg de de ambassadeur van Perzië de kiel voor het eerste koopvaardijschip van zijn land. Na de terugkomst in de hal werd voorts nog het woord gevoerd door de president commissaris van V.D.S.M., prof. dr. P. S Gerbrandy, door de burgemeester van Ro zenburg en door een van de werknemers Na afloop werd de heer Verolme een brief overhandigd van de premier en mi nister van hofzaken van Perzië, Hussein Ala, waarin deze er zijn vreugde over uit sprak dat de eerste super-tanker die op de werf gebouwd wordt, tevens het eerste gangspunten; tegen menen Een foto van de maquette van het kantoorgebouw dat te zijner tijd op de tverf zal verrijzen. Het front van het 45 meter hoge bouwwerk is ge richt op de Waterweg. De gesloten gevelvlakken zijn gedacht van ivoor kleurige verblendsteen. Met de bouw van dit kantoor, dat 55 meter lang en 14 meter breed dient te worden, moet in verband met de investerings beperking even worden geivaclit. In de toekomst moet dit gebouw plaats bieden aan duizend employees. Volgens berichten uit Midden-Java is de vulkaan Merapi weer actief. Als ge volg van aardverschuivingen zijn grote delen van de beddingen van de rivieren Apu, Senowo, Trising, Blongkong en Lo- mat aan de voet van de berg opgevuld. Twee jaar geleden kwam het tot een uitbarsting van de Merapi met zware as- regen en lava. Tienduizenden mensen In de omgeving moesten toen worden ge- evacueerd. Sindsdien is de vulkaan niet meer rustig geweest, doch zware uitbar stingen zijn uitgebleven. Dinsdag echter deden zich aardver schuivingen voor, die gepaard gingen met zwarte rook en stoom, die uit de krater opsteeg. Deze verschijnselen werden ge volgd door een zware asregen, die een nabij gelegen observatiepost met een dikke laag grijze stof bedekte. De waar nemers werden genoodzaakt een goed heenkomen te zoeken in vooraf gereed gemaakte ondergrondse schuilplaatsen. Volgens latere berichten is ook een asregen gevallen op Semarang. Huizen, straten en bomen werden bedekt met an derhalve centimeter „grijze sneeuw". u eerder tegenover Zijne Keizerlijke Hoogheid de Shah hebt verklaard, de Iraanse Tanker Maatschappij in staat zal worden gesteld, nog meer schepen op uw werf te bouwen. Gisteravond om kwart voor zes is op de Zuiderzeestraatweg te Oldebroek een autobusje, waarin acht arbeiders waren gezeten, in volle vaart in botsing gekomen met een van tegenovergestelde richting komende personenauto. De arbeiders kon den met moeite uit het geheel verwrongen busje worden bevrijd en acht van hen wer den ernstig gewond. Ook drie inzittenden van de personenauto liepen ernstige ver wondingen op. Alle gewonden werden, na voorlopig door ijlings ontboden artsen te zijn geholpen, naar ziekenhuizen in Zwolle vervoerd. Ook de personenauto was deer lijk gehavend. Naar wij vernamen, verkeren twee ar beiders in zorgwekkende toestand. De burgemeester van Oldebroek kwam zich ter plaatse van het ongeval op de hoogte stellen. Naar de politie thans meent te weten zijn bij het ongeluk veertien personen gewond. Elf zijn in ziekenhuizen opgeno men. Omdat zij direct na het ongeval zijn weggebracht is het echter niet goed mo gelijk hun juiste -aantal vast te stellen, terwijl van de meesten ook de namen nog niet bekend zijn. Twee personen zijn le vensgevaarlijk gewond. Het ongeluk is ontstaan, toen de be stuurder van het busje, komende uit de richting Harderwijk, enkele in dezelfde richting rijdende militaire jeeps wilde „Het ziet er niet naar uit, dat de moei-thans weer minder gewenst wordt ge- schip is voor de nationale Iraanse vloot. Wjj hopen, aldus Hussein Ala, dat, zoals Sprekende over de opdrachten in portefeuille noemde de heer Verolme nog enkele cijfers. Zijn werven hebben gezamenlijk voor 1 miljard gulden aan opdrachten, welke binnen een tijd van vijf jaar uitgevoerd dienen te zijn. Jaarlijks zal het bedrijf dus een bedrag van f 200 miljoen aan onze handelsbalans toevoegen, daar de ze opdrachten alle van buiten landse maatschappijen afkomstig zijn. lijkheden tussen ziekenfondsen en tand artsen spoedig tot een einde zullen komen, zolang partijen het niet eens kun nen worden over de omvang van het geschil, waarover dient te worden ge- arbitreerd. Zoals bekend staat de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde, mede op grond van ingewonnen rechtskundige adviezen, op het standpunt dat de arbitrage dient te geschieden over de oorspronkelijke uit- de ziekenfondsen daaren- acht. Helaas hebben de ziekenfondsen op deze wijze een vertraging van bijna twee maanden veroorzaakt. De verzekerden zijn hiervan de dupe. Indien de ziekenfondsen dan ook de arbitrage in de gebruikelijke vorm blij ven verwerpen en de tandartsen dienten gevolge niet binnenkort hun medewer king aan de ziekenfondsen kunnen her vatten, moet aan de verzekerden de dat de arbitrage zich zaldringende raad worden gegeven hnn moeten beperken tot de bij het afbreken der onderhandelingen ingenomen stand punten." Aldus luidt de aanhef van een com muniqué, dat de Ned. Mij. tot bevorde ring der tandheelkunde gisteren heeft uitgegeven, dat als volgt verder gaat'. „Nadat de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst reeds eind april j.l. het denkbeeld van arbitrage had geopperd en de Ne derlandsche Maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde dit middel al op 3 mei daaraanvolgend had aanvaard, duurde het nog tot 20 mei dus 2% week later voordat de ziekenfondsen van hun zijde met de mededeling kwamen arbitrage acceptabel te achten. Het was dezelfde dag, dat ook de minister var; Sociale Zaken en Volksgezondheid had laten weten arbitrage als een goede uit weg te beschouwen voor de gerezen moeilijkheden. Intussen blijkt uit berichten in de dag bladen zelfs, dat van bepaalde zieken fondszijde de reeds aanvaarde arbitrage regelmatige tandheelkundige verzorging niet te verwaarlozen. De ziekenfondsen kunnen namelijk nooit door administra tieve maatregelen en financiële tegemoet komingen het tandbederf voorkomen, ter wijl de tandartsen niet bij machte zullen zijn een maandenlange achterstand In te halen." (Foto Louise van der Veen rER gelegenheid van de opening van de werf op Rozenburg heeft Verolme Dok- en Scheepsbouw Jaatschappij N.V. de gemeente Rotter- a'n een beeldhouwwerk aangeboden Het is een brons van de heer V. P. p Esser, die in het werk de ellende de watersnood heeft verbeeld. y°°rgesteld wordt, hoe een vrouw in ?ekens gewikkeld, door een man uit et water wordt gedragen. N. Det beeld is thans (nog in gips) te tjen op de expositie „Nederlandse s eeldhouwkunst 1957", die in het mu- .ekm Boymans wordt gehouden. Het de bedoeling, dat dit 2.30 meter o °te monument een plaats krijgt in ,;e. tuin van het museum tussen de ö?.rs in. jj- y de opening van een bedrijf, dat s;Jn ontplooiing dankt aan de beheer- "0 Van de zee, achtte de schenkster in beeld, dat de gedachte levend aan de nacht, waarin de zee z °n van vriend tot vijand keerde, bij- nder op zijn plaats. Onder veel belangstelling werd woens dagmiddag j.l. een gedenksteen onthuld op het grote plein van het militaire kamp te De Dier. Dit kamp is al énige tijd be kend als het Scheffcrkamp, maar tot gistermiddag was deze naam officieus'. Het kamp is genoemd naar een in de laatste wereldoorlog gesneuvelde vaandrig vlieger-waarnemer J. F. Scheffer uit De Lier. Voor hem werd ook de gedenksteen' opgericht en gistermiddag onthuld door mevrouw de weduwe Scheffer-Krijgsman. Bij deze plechtigheid waren onder meer aanwezig generaal majoor Schaper, chef luchtmachtstaf; generaal majoor A. J. de Vries, commandant commando lucht verdediging; brigade-generaal J. T. Win kel; brigade-generaal Wartenaar; secre taris rentmeester van het Hoogheemraad schap Delfland dr. Böhm; de burgemees ter van De Lier F. Nieborg; de burge meester van Naaldwijk, S, Hoogenboom; de burgemeester van Maasland. F. J. Groot Enzerink. de vader en moeder, broer en zuster van de overleden vlieger cn andere familieleden. Een colonne militairen van het Schef fcrkamp had zich rondom het gedenkte ken opgesteld. Er werden verschillende toespraken door de aanwezigen gehouden waarna mevrouw Scheffer-Krijgsman het monument onthulde. De foto toont het zojuist onthulde mo nument, met gehesen vlaggen. tmmmm - t* passeren. Te laat merkte hij de uit de richting Zwolle komende personenauto op. Hij trachtte nog, sterk remmend, iets uit te wijken, waardoor het busje, over het rechter voorwiel draaiend, over de kop sloeg. Op dat ogenblik werd de bus door de personenauto gegrepen. „Wasser, Wasser", schreeuwde om even vóór half zes een Duitse opvarende van de „Tanga", toen hjj met acht Rotter damse havenarbeiders in ruim II bezig was met het stuwen van honderd ton sal peter en daarbjj wat rook ontdekte. Hoewel de havenarbeiders niet ver moedden, dat dit het begin van een ware ramp betekende, haastten enigen van hen zich naar de brandslangen aan 'noord. Van blussen was echter geen sprake: in enkele seconden tijds sloegen de vlammen me tershoog boven het dek uit. De mannen ontsnapten op het nippertje aan de ver- brandingsdood. Ook de brandweer, aanvankelijk uitge rukt op het sein „middelalarm" stond voor een bijna onmogelijke opgave. Ge holpen door opvarenden en terreinperso- neel werd met de blussing van net vuur in het ruim begonnen. De tien stralen op open water betekenden echter een drup pel op de gloeiende plaat, zodat na onge veer een half uur „groot alarm" werd ge maakt. Tal van brandweerauto's, waaronder vier van de grootste, die de Maasstad be zit, verschenen weldra op het haventer- Het lijk van de kikvorsman, dat op 8 juni j.l. in de Engelse naven Chichester door een visser naar boven werd gehaald is dat van de tijdens het bezoek van de Rnssische leiders aan Engeland verdwe nen commander Lionel Crabb, aldus heeft de „coroner" (oficiële lijkschouwer) van Chichester bepaald. De doodsoorzaak heeft men niet kunnen vaststellen. De patholoog van het graafschap Sus sex, dr. King, verklaarde, dat het lijk tenminste zes en maximaal veertien maan den in het water gelegen moet hebben. Mevrouw Crabb was tijdens de lijk schouwing niet in staat geweest het stof felijk overschot als dat van haar man te identificeren. Hoofd, handen en een groot deel van het bovenlichaam waren namelijk verdwenen. Zij verklaarde ech- j ter, dat haar man misvormde tenen had cn een afwijking van dezelfde soort werd l bij het gevonden lijk opgemerkt. Waar schijnlijk heeft de „coroner" daarop zijn uitspraak gebaseerd. Zoals bekend verdween de 46-jarige Crabb, toen hij tijdens het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef in de haven van Portsmouth, in de nabijheid van de oor logsbodem, die de Russische leiders naar Engeland hadden gebracht, om niet op gehelderde redenen een duikpoging on dernam. ■'ï'-.vx f*<. (Van onze weerkundige medewerker) De zware bewolking, die vandaag in ons land voorkwam, was een gevolg van een warmtefront dat in noord-oostelijke richting passeerde zonder regen van eni ge betekenis te brengen. Achter dit front wordt met winden tussen zuid- en zuid-west subtropische lucht aange voerd, waarin de middagtemperaturen weer tot 22 a 25 gr. C. kunnen stijgen. Het hogedrukgebied, dat gisteren nog met zijn centrum dicht bij Parijs lag, is in de afgelopen nacht naar Zuid-Duits- land getrokken. Het heeft nog een gun stige invloed op het zomerweer in ons land, maar blijft in oostelijke richting bewegen. Hierdoor kan na morgen een front uit de Golf van Biskaye ons land naderen, waardoor de onweerskansen tegen het weekeinde groter zullen wor den. Dit neemt niet weg, dat de tempe ratuur de eerstkomende dagen aange naam blijft en dit is, vergeleken met de te koele achter ons liggende week, een vooruitgang. begon men ruim II onder water te zetten. In korte tijd werden honderden liters wa ter in de vlammenzee geworpen, maar ook dit scheen weinig resutlaat op te leveren. Langzaam maar zeker begon het schip, door de grote hoeveelheid bluswater, naar voren te hellen. Het wegstromende water veranderde op de hete scheepsromp sis send in stoom. Op steeds meer plaatsen kringelden kleine rookslierten tussen de dekplanken omhoog. Aan de buitenkant van het schip viel de verf in grote lappen van de scheepswand. Temidden van de zwoegende brand weerlieden, die met zuurstofmaskers ge wapend de zich nog steeds uitbreiden de vuurhaard trachtten te naderen, sleepten opvarenden met wat inder haast bijeengegraaide bezittingen. Een scheepsmaatje van tegen de twintig sjouwde in zijn rechterhand een bun deltje kleren, in een deken gewikkeld, en klemde in zijn linker de foto van zijn moeder, die hij op het laatste ogenblik nog van de reeds schroeiende wand van zijn hut had weten te redden. Na ongeveer anderhalf uur had de brandweer bijna vijftig water- en enkele nevelstralen ingezet. Langzaam maar ze ker kwam er meer tekening in het verloop van de brand. Met behulp van snijbran ders werd een onderzoek ingesteld in ruim III, dat geen gevaar bleek te lopen. Ook het nathouden van de loodsen op de kade kon worden gestaakt. In ruim III bleef echter het vuur hard nekkig voortwoeden. De zware rookont wikkeling en de intense hitte bemoeilijk ten het blussingswerk daar bijzonder. Urenlang bleef de toestand onveranderd, maar tenslotte moesten de vlammen voor de geweldige massa water wijken. Wel dreigde nog gevaar voor uitbreiding toen ook een deel van het dekhuis en de brug werden aangetast. De vlammen konden evenwel met enkele stralen worden terug gedreven en om 0.41 gaf hoofdman A. I. Boone het signaal „brand meester". Zelfs toen nog Dleek het nodig met snij branders enige gaten in het dek te bran den, waardoor met nog meer slangen materiaal de vuurhaard kon worden aan gepakt. De „Tanga" was inmiddels met zijn voorsteven zover gezakt, dat deze aan de grond kwam te zitten. Vanmorgen was de brandweer op het schip nog bezig met nablussen. Over het ontstaan van het vuur is niets bekend. De „Tanga", eigendom van de rederij John T. Essberger te Hamburg, arriveerde gistermiddag van Antwerpen in Rotter dam en had ligplaats gekozen aan dezelfde kade, waar het ongeveer een laar geleden eveneens door brand werd getroffen. Talrijke autoriteiten, onder wie de offi cier van justitie, mr. H. van Buuren, en de hoofdcommissaris van politie, de heer H. M. C. A. Staal, stelden zich ter plaatse van de situatie op de hoogte. (Advertentie) AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur zondags van 12-22 uur entree 59 cent (tosgakg luchthaven Inbegrepen) De premier en minister van buitenlandse zaken van Rood-China, Tsjoe En-Iai, heeft in een redevoering, welke hy gisteren bij de opening van het nationale volkscongres te Peking heeft uitgesproken, de „rechtse elementen" in China gewaarschuwd, dat zy als „vijanden van het volk" zullen worden beschouwd, „ais zy volharden in hun anti-socialistische houding". De speech van Tsjoe 20.000 woorden vormde het eerste antwoord van een vooraanstaand commu nist op de aanvallen, die sedert de in februari gehouden (en vorige week in het westen bekend geworden) rede van Mao-Tse tung, op de partij zyn gericht, o.a. door een drietal ministers. Gisteravond, kort na de publikatie van Tsjoe's speech maakte het officiële persbureau „Nieuw China" het ontslagaanbod bekend van minister Tsjang Nai-tsji (voedselvoorziening) die men had verweten, dat hij er „anti-communistische denkbeelden" op na hield en die, naar „Nieuw China" meldde, niet bereid is zyn gedrag te wijzigen. De correspondent van A.F.P. te Peking seinde gisterenavond, dat hoewel de rede voering van Tsjoe ogenschijnlijk niets nieuws opleverde, waarnemers jn Peking toch van oordeel zijn dat zij van grote betekenis is. Zij is voor intern gebruik bestemd en zal bij de Chinese toehoorders ongetwijfeld een levendige belangstelling hebben opgewekt. Tsjoe's rede komt na melijk vier maanden na de befaamde speech van Mao, tijdens welke de deuren voor de kritiek wijd werden opengezet In die vier maanden nu is er een reeks aanvallen op de partij gevolgd en de rede van gisteren schijnt nu zonder omhaal aan te geven, dat het nu welletjes is. „Ziedaar wat gij ons hebt verweten", heeft Tsjoe feitelijk gezegd, „ziehier mijn antwoord, mijn rechtvaardigingen. Maar ziehier tegelijkertijd ook de grens die niet mag worden overschreden. Alles wat ver der gaat is geen kritiek meer, maar rechts deviatonisme". Deze waarnemers in Peking altlus nog steeds de A.F.P.-correspondent zyn van mening, dat met deze redevoering het klachtenboek is gesloten en dat het Chi nese communisme na een korte onder breking opnieuw op de oude weg voort gaat. Tsjoe deelde mee dat van 1949 tot 1957 zestien procent van de gearresteerde „contra-revolutionairen" is terechtgesteld 42 procent kreeg „heropvoeding" door dwangarbeid" en 32 procent bleef ondc-r toezicht van de politie. Tsjoe zei nog, dat de gebeurtenissen in Hongarije „de eenheid van het socialis tische kamp hebben versterkt en niet ver zwakt Hij verwierp voorts ,bourgeouis- foefjes" als b.v. rechtstreekse verkiezin gen en twee-partijen-systeem. ..Als de lijd ervoor rijp is zouden we misschien wel eens een bepaalde werkwijze voor recht streekse verkiezingen kunnen aanvaar den". De premier onthulde, dat China het vorige jaar een tekort van 1800 miljoen yuan J 2,7 miljard) op de staatsbegro ting had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1