GEVAPAN rolfilm Het gaat om de „sanering" van de kleine bedrijven Vernieuwing van 25 zalen in het Rijksmuseum voltooid Hoger Katechetisch Instituut te Nijmegen geopend A.N.W.B.-leden zonder vrees over de grens lonesco de toneelfantast Experimenten zonder toekomst 1A1 Minister Manshoit acht toetsing aan de landbouw juist 7C42L Overzicht Tweede Kamer Tweede etappe van restauratie HOLLAND-FESTIVAL 1957. HOLLAND-FESTIVAL Kernenergie niet duurder dan kolen Behandeling Pachtwet vordert moeizaam Enige concessies Morgen bijzondere Zaterdag-koopjes in Nylon kousen en Heren- anklets Fraaie harmonie tussen kunst en decor Noodzaak van eigen behuizing was urgent Internationale kredietbrieven Hongaars oorlogs materiaal naar het Midden-Oosten? VB VRIJDAG 28 JUNI 1957 PAGINA 3 lSerept sPreekt ^KiB{r GEVAERT Ook om mensen HEREN-ANKLETS van prima kwaliteit wol met nylon, in di verse moderne dessins. Normale prijs 3.45 per paar, m0r9e" I*75 2 paar 3." 2e 25 25 Tegen grondversnippering Verder toch overstag Fraai decor Betere oriëntatie 15=11 Een zaal waarin geen stoel onbe zet bleef. En zes endertig lege stoelen op hel kleine podium. Zo was het in 't Kurhauscaba- /3y ret tijdens de vertoning van „Les chaises", de boeiendste van Ionesco's beide één- akters die de Studio des Champs Elysées daar gisteravond gaf. Pachtrecht in B.W. Draagt Kleding •s-GRAVENHAGE, 27 juni 1957. De behandeling van de nieuwe Pachtwet in de Tweede Kamer vordert maar moeizaam. Nadat twee middagen lang tal van kamerleden bij de algemene beschouwingen aan het woord zijn geweest, was vanmiddag het woord aan de regering en deze had nu aan één middag niet genoeg om met haar antwoord op de algemene beschouwingen klaar te komen, opdat daarna aan de behande ling van de rond veertig amendementen zou kunnen worden begonnen. Dat lag niet alleen aan het jubileum van prof. Oud, die ter gelegenheid van het feit, dat hü veertig jaar geleden tot kamerlid werd benoemd in de Rookka mer door tal van ministers en kamerleden werd gehuldigd, maar ook een beetje aan minister Samkalden, die voor de bespreking van de juridische aspec ten van dit onderwerp het minst interessante en minst aantrekkelijke deel niet minder dan ruim twee uur nodig had. Zodoende bleef er voor minister Manshoit, die de landbouwkundige zjjde van de zaak had te verdedigen niet meer over dan goed drie kwartier en morgen zal hü dus zijn rede moeten voortzetten. Toch kwam men in deze drie kwartier van Manshoit al tot resultaten en wel wat de landbouwkundige toetsing betreft. Dienaangaande waren er twee belangrij ke amendementen en wel van de heren Biewenga (AR) en Droessen (KVP). De heer Biewenga wilde de landbouwkundi ge toetsing in het geheel niet in de Pachtwet opnemen, tenminste niet op dit ogenblik; hij wilde de indiening van het rapport van de commissie Hofstee af wachten. De heer Droessen ging niet zover, maar wenste de landbouwkundige toetsing al leen in te voeren om achteruitgang van de bestaande toestand tegen te gaan, niet om de bestaande situaties te verbeteren. Minister Manshoit ging die landbouwkun dige toetsing zeer ter harte en hij sprak er dus uitvoerig over, al deed hij aan het eind dan toch wel enige concessies. Hij zette uitvoerig uiteen, dat de land bouw zich overal in een moeilijke P?s'" tie bevindt. Zij is overal het zorgenkind en men tracht de beklemmende vraag stukken ervan op te lossen door markt ordening, prijsordening, subsidies en an dere maatregelen. Dit bewijst, dat ingrij pen noodzakelijk is en minister Manshoit zeide ervan overtuigd te zijn, dat de Ne derlandse bevolking een stuk verant woordelijkheid daarvoor wenst te aan vaarden. Dat is geen steun, zeide hij, maar een doelbewust beleid, dat recht vaardig is in de volkshuishouding. Het gaat hier, zo zette hij uiteen- om een ge zonde landbouw, dat wil neggen hogere produktiviteit, rationele arbeidsmethoden, betere produktie-omstandigheden. Marktordening en subsidies hebben echter een belemmerende invloed op een betere bedrijfsvorm, maar de verhoging der produktiviteit gaat van de andere kant niet van zelf. Daarom is het de taak van de overheid de externe produktie- omstandigheden te beïnvloeden. Het gaat hier, zo zette hij verder uit een, niet alleen om grond en gebouwen, maar ook om mensen. Hier spelen aller lei regionale omstandigheden een rol en daarom moet de wetgeving gedecentrali seerd zijn. De vraag is nu of de Pacht wet deze toets kan doorstaan. Deze vraag beantwoordend, achtte hij een landbouwkundige toetsing en prijs regeling door provinciale Grondkamers de juiste wijze van uitvoering. Het gaat hier niet alleen om het regelen der rechtsverhoudingen al zou men dat ook een beetje hebben gedacht na de zeer langdurige juridische uiteenzetting van minister Samkalden maar om het be vorderen en verbeteren der produktie- omstandigheden. Dit alles had minister Manshoit no dig ter inleiding van de zaak der sane ring van de kleine boerenbedrijven. Wjj schreven immers gisteren reeds, dat het met deze wet in de hand mogelijk is allerlei kleine bedrjjven, die men so ciaal-economisch niet bestaanbaar acht, de pacht te ontnemen. Daarom had de heer Droessen dit een vreemd clement in deze wet genoemd. Een parlij-verkoop bijzonder mooie eerste keus NYLON KOUSEN, 30 denier, met naad in de kleur, van 3.95, morgen 2 49 HEREN-ANKLETS, van prach- tige kwaliteit s-t-r-e-t-c-h nylon, in grote verscheidenheid van dessins. Norm. prijs 3.95 p. paar. morgen 2 paar BINNENWEG - PLEINWEG 196 Minister Manshoit verdedigde dit nu al dus, dat deze sanering niet zou kunnen worden benaderd door een sarreringswet, waartoe de suggestie ook was gegeven. Hij stelde, dat een gezonde bedrijfsstruc tuur in Nederland nooit zal worden be reikt, als déze wet niet zal worden ge bruikt voor verbetering van de produk tie-omstandigheden. Zo moest hij tóch komen tot het tegen gaan van grondversnippering. Hij beriep zich daarbij op de Troonrede, waarin ais landbouwbeleid was uitgestippeld: ver betering van de landbouwstructuur. Daar- ln was gesteld, dat het streven gericht blijft op de produktieverhoging en dus de sanering van onrendabele kleme be drijven. Daartoe diende nu artikel 5 van dit wetsontwerp, dat de goedkeuring van de pachtovereenkomst door de Grondka. mer regelt. Dit houdt immers in, dat deze goedkeu ring niet mag worden gegeven, indien de pachtovereenkomst betrekking heb bende op land, dat betrokken is geweest in een ruil- of herverkaveling of dat ge- legen is in de IJsselmeerpolders zou leiden tot een verkaveling, die minder doelmatig is dan de bestaande of tot een geringere dan de bestaande bedrijfsgroot- te. Minister Manshoit hield aan deze goed keuring van de Pachtovereenkomst vast, omdat in deze gevallen van ruil- of her verkaveling en van gevallen in de IJssel meerpolders het Rijk de zaak heeft ge financierd. In die gevallen moest dus de pachtgoedkeuring kunnen worden ont houden. Maar verder ging hq toch wel over stag. Hi) wilde aan het amendement- Droessen in belangrijke mate tegemoet komen en wel in deze zin, dat in kwes ties van familieverhoudingen er geen landbouwkundige toetsing zon zijn bij overdracht van het hele bedrijf en dat er bij overdracht van los land wel toet sing zou zjjn, maar dat dan de bedrjjfs- grootte en neveninkomsten buiten be schouwing zouden worden gelaten. Tot zover kwam minister Manshoit van daag. Over de landbouwpolitieke kant van het geval had minister Samkalden natuurlijk niets te zeggen. Hij merkte dat in de aan vang ook zelf op. Zestig procent van onze cultuurgrond is in pacht uitgegeven en zo bezien, zeide hij, is er aan een pachtwet niet te ontkomen. Deze moet een onmis bare steunpilaar zijn voor ons landbouw beleid. Maar daarna kwam hij direct op het juridische terrein met de vraag of de ontwikkeling van het pachtrecht dient te gaan in de richting van het zakelijk recht. Het viel volgens minister Samkal den niet te ontkennen, dat de ontwikke ling gaat in de richting van de verster king der positie van de pachter. Het za- Er was van verschillende zijden ook ge sproken over inpassing van bet Pacht recht in het B.W., minister Samkalden vond dit niet meer dan een technisch- juridische operatie, de materiële beginse len van het pachtrecht moest men nu in deze wet vastleggen. In verband met de benoeming van de kandidaat-notarissen in de Paehtkamers daarover was ook gesproken deelde minister Samkalden nog mede, dat hij een wetsontwerp in voorbereiding had, waarbij universitair opgeleide kandidaat notarissen de Mr.-titel zouden vorkrijgen. Minister Manshoit zal nu norgen zijn rede voortzetten. De afhandeling van dit wetsontwerp zal dus ook nog een deel van de volgende week in beslag nemen F.S. (Van onze Amsterdamse redactie) De tweede etappe van de inwendige restauratie van het Rijksmuseum te Am sterdam is gisteren gereedgekomen, on geveer 5 jaar, nadat de eerste 40 zalen zijn vernieuwd, waar de Middeleeuw se Kunst is ondergebracht. De thans ge restaureerde zalen zijn 25 in getal en ge ven onderdak aan de Kunstnijverheid uit de 17de eeuw, de Schilderkunst van de tweede helft der 17de eeuw tot het einde der 19de eeuw, tapijten en ceramiek uit Klein-Azië en Oostaziatische kunstvoor werpen. Het verdere vernieuwingspro gramma omvat nu nog circa 20 zalen voor de Kunstnijverheid uit de 18de en 19de eeuw en zal, naar verwacht wordt, bin nen twee jaar zijn afgewerkt. De vorm van de zalen is vrijwel on aangetast gebleven. De restauratie gold alleen het interieur en de modernisering van verlichting en verwarming. Deze werkzaamheden zijn uitgevoerd onder lei ding van de heer D. H. F. van der Waal van de Rijksgebouwendienst. De Delft- se hoogleraar prof. A. Eschauaier heeft de hergroepering van de kunstvoorwer pen verzorgd. De wandbekleding, vloer bedekking. verlichting en kleuren zijn zo gekozen, dat een bijzonder fraai decor is. verkregen voor de geëxposeerde voor werpen, dat uitstekend harmonieert met de aard daarvan. Sommige zalen hebben uitsluitend kunst verlichting, opdat de kleuren van de ten toongestelde tapijten of pasteltekeningen onaangetast blijven. Prof. Eschauzier heeft de voorwerpen zodanig opgesteld, dat hun aantrekkingskracht voor de be zoekers zo groot mogelijk is. Meubelstuk ken bijv. die eerst gewoon tegen een wand stonden en daardoor „dood" waren, als in een opslagplaats, hebben nu in het interieur een werkelijke functie te vervul len. In het „voorportaal" tot de afdeling Aziatische kunst is een donkere glazen wand aangebracht, waarop het wereld deel Azië is geëtst. In deze landkaart heeft men verder de in de afdeling te be zichtigen kunstvoorwerpen naar geografi sche oorsprong geplaatst. Voor de land kaart staat een tafel met de afbeeldin gen van deze voorwerpen. Wanneer men een vakje met een van deze foto's optilt,' wordt een toelichting zichtbaar en flitst opj de landkaart een lampje achter de over eenkomstige beeltenis aan. Op dezelfde wijze kan men ook een se rie lampjes ontsteken, die de weg mar keren, waarlangs bijv. het Mohameda-j nisme zich heeft verbreid. De directie van 't Museum voor Aziatische kunst is over- gegaan tot dit systeem van aanschouwe lijk onderricht om een bezoek aan haar kunstbezit voor de toeschouwers te ver gemakkelijken en vruchtbaarder te ma ken. De restauratie heeft overigens over de gehele linie als resultaat, dat men zich in het Rijksmuseum beter kan oriënteren en dat de bezichtiging van de exposi ties aantrekkelijker is geworden. (Van onze correspondent) Nadat in de drie jaren van zijn bestaan de cursussen van het Hoger Katechetisch Instituut te Nijmegen reeds hebben bewe zen, dat deze instelling beantwoordt aan een reële behoefte aan meer gespeciali seerde en wetenschappelijk verantwoorde catechetische opleiding, kreeg dit insti tuut een eigen gebouw. De opening daar van opent een mogelijkheid tot grotere doelmatigheid en ruimer contacten voor het Instituut. In zijn openingswoord gaf mgr. dr. W. M. J. Koenraadt, voorzitter van het cura torium van het Instituut, gisteren de be tekenis aan van een eigen centrum. Mgr. dr. A. Hanssen was bij deze eenvoudige plechtigheid aanwezig namens het Neder landse Episcopaat, dat in juni 1954 in sa menwerking met de gezamenlijke procin- ciaals van alle priesterorden en congre gaties het initiatief tot de oprichting van het Hoger Katechetisch Instituut heeft ge nomen. De eerste twee cursussen, aldus mgr. Koenraadt, konden gelukkig worden ge houden in het studiecentrum van de Augustijnen te Culemborg, terwijl biblio theek en administratie voorlopig in het weinig centraal gelegen Maastricht wa ren ondergebracht. De cursus 1956 gaf men voor 55 deelnemers in een Amsterdams hotel. Hoewel de meesten van de cur sisten godsdienstleraren waren uit het V.H.M.O., kwam de afgelopen jaren onder de deelnemers uit het Lager Onderwijs steeds sterker de vraag naar een speciale cursus voor onderwijzers naar voren. De noodzaak voor een eigen behuizing werd door deze voorgestelde splitsing steeds urgenter. Dat men er nu in is ge slaagd, door een aanbod van de paters Jezuieten, aan wie de leiding van het In stituut vanaf het begin werd toevertrouwd een centrum te openen in Nijmegen, noemde mgr. Koenraadt vooral daar om zeer gelukkig, omdat het Instituut nu tot een samenwerking kan komen met de Kath. Universiteit. Uitweidend over het doel van het Hoger Katechetisch Instituut, wees de directeur, p. dr. W. Blees S.J., op het samengaan van wetenschappelijke research en prak tische didactiek. Mgr. dr. A. Hanssen plaatste in zijn rede het belang van dit nieuwe centrum in een nog wjjder kader. De theologische ver nieuwingen, waarvoor de laatste jaren in steeds grotere mate bij priesters en leken zo'n grote belangstelling bestaat, komt stellig ook voort uit het veranderde tijds beeld. En daarin juist neemt de Jeugd een zeer belangrijke plaats in. De problemen van de jeugd zijn zeer scherp en levendig, en openen gelijkelijk duidelijke positieve perspectieven. Men moge de jeugd ln zijn religieuze houding onzeker noemen, maar ontegenzeglijk ook eerlijk in zijn zoeken naar een apostolische beleving op eigen en nieuwe wijze. Om in een aahgepaste catechetische didactiek de jeugd van te genwoordig werkelijk te kunnen bereiken, is een wetenschappelijke bestudering van de huidige problematiek hoogst noodza kelijk. Daarom is de opening van dit cen trum ook van zo'n groot belang. Het geheel nieuw ingerichte pand werd tevoren ingezegend door de Provinciaal van de Nederlandse Jezuieten, p. dr. C. Kolfschoten. De 400.000 leden van de A.N.W.B. kunnen voortaan met een geruster de- viezenhart naar het buitenland gaan, dan voorheen. Bij ernstige reparaties, vooral op de terugweg van een (vakantie)tocht komt het vaak voor, dat automobilisten niet voldoende geld bjj zich hebben om garagerekeningen te voldoen. De A.N.W.B., lid van de „Alliance In ternationale de Tourisme", behoort thans tot de 15 Europese landen, die een onder linge betalingsregeling voor hun leden hebben gesloten. Automobilisten kunnen een kredietbrief voor totaal 500 Zwitserse franken mee op reis nemen. In noodgevallen kan men hiermee aan garagehouders rekeningen boven de 50 Zwitserse franken betalen. De garage houder verrekent deze kredietbrieven met zijn nationale organisatie en de A.N.W.B. krijgt de rekening door en ontvangt van zijn lid het verschuldigde bedrag. Deze A.I.T.-regeling is wederkerig voor Duitsland, Oostenrijk, Belgie, Denemar ken, Spanje, Frankrijk, Engeland, Grie kenland Italië, Luxemburg, Noorwegen, Nederland, Portugal, Zweden, Zwitserland en Joego Slavie. Op last van de Sovjet-autoriteiten Is er uit Hongarije oorlogsmateriaal ter waar de van 1,600 miljoen forint (ongeveer 500 miljoen gulden) weggevoerd en voor ze ventig proeent aan landen in het Nabije Oosten geleverd, zo wordt door het tijd schrift „Informations Danubiennes" in Wenen gemeld. Naar wordt vernomen Is bij de Fok kerfabrieken op Schiphol van de zijde van kolonel Andres Soriano president van de Philippine Air Lines Inc. bericht binnengekomen, dat deze luchtvaart maatschappij twee Fokker F 27 Friend ships heeft besteld. De levering van deze toestellen zal in oktober en november 1959 geschieden. De Philipine Air Lines, die over dertig dakota's beschikt zal de Friendships voor het verkeer op de Philippijnen gebruiken. Vrijdag 28 juni: In de Amsterdamse Stadsschouwburg gevan Oré Brouwenstijn, Mimi Aarden, Ramon Vinay, Otakar Kraus eo ChpJs Scheffer begeleid door het Concertgebouworkest o.l.v. Raphael Kubeli& een uitvoering van Verdi's Opera Otello. In Scheveningen treedt nogmaals op de Studio des Champs Elysées uit Parijs en in de Kurza§l Het Nederlands Kamerorkest. In Rotterdam Het Nederlands Ballet en in Delft De Nederlandse Comedie in Elckerlyc. Zaterdag 29 juni: Moortje beleeft al weer zijn laatste uitvoering en wel in de stad, waarin het stuk speelt: Amsterdam. In het Concertge%oÖSr aldaar geven Clara Haskil en Arthur Grumiaux weer een programnja van dubbelsonates van Mozart en Beethoven. In de Koninklijke Schouw burg in de Residentie treedt Elsa Verghis op met een anthologie Tan klassieke Griekse tragedies van Aischylos, Sofokles en Euripides. In Rotterdam speelt de Studio des Champs Elysées en ln Delit de tfeidw landse Comedie. Dit tijdschrift wordt door een voorma lige Hongaarse journalist uitgegeven, die over betrouwbare bronnen in Hongarije zegt te beschikken. O.m. zou al het ma teriaal van de Hongaarse luchtmacht zijn weggevoerd. De munitie voor zware ar tillerie zou aan Egypte worden geleverd, terwijl in een fabriek te Debrecen Hon gaarse uniformen zouden worden veran derd om ze in landen van het Nabije Oos ten te kunnen gebruiken. Die 36 stoelen vragen van de toe schouwer meer verbeeldingskracht dan hij in het theater gewoon is aan de dag te leggen. Hij moet zich namelijk deze stoe len bezet denken door een imaginair „publiek", dat komt luisteren naar de orakelwijsheid van een seniele grijsaard Het publiek bestaat slechts in de zieke verbeelding van de twee oudjes, vereen zaamde bewakers van een troosteloze torenkamer, die daar een meelijwekkende droom beleven. Illusies van vroeger ver hitten hun fantasie Geluk, macht, roem: in de droom ligt alles binnen het bereik Een hallucinaire wereld krijgt voor de oudjes gestalte, waarin de miskende genialiteit van de oude „geleerde en maarschalk" het middelpunt vormt. Het genie meent een beslissend woord tot de wereld te moeten richten. Om zijn Bood schap te horen komen de vrienden en notabelen, de publiciteitsmensen, het le ger en zelfs de keizer naar de toren Maar het wordt een groteske ontgooche ling. De oudjes plonsen uit de toren in het water en de declamator van de Bood schap blijkt een doofstomme stamelaar te zijn. In mechanisch hoongelach over de lege stoelen sterft het spel. Dat is Ionesco's gegeven. Bittere Ironie over de zeepbel die de menselijke Illusie vaak is. Intussen doet men goed zich niet te zeer blind te staren op de inhoud van „Les chaises" en zeker niet op de diepere be doelingen van de schrijver. lonesco is immers vooral een toneelfantast. Op de eerste plaats zoekt hij het experiment, het nieuwe, ongekende. Zoals de non- figuratieve schilderkunst de werkelijk- heidsuitbeelddng vaarwel zegt, laat lonesco de logica los en de wetten die tot dusver de gang van het toneel bepaalden. Dat is ongetwijfeld nieuw al deed Samuel Becket in „Wachten op Godot" hetzelfde maar is het ook een verrijking van het toneel? Zeer bepaald niet. De manier waarop lonesco werkt: menselijke situaties menselijke zegswijzen en gedragswijzen uit hun verband rukken, ze chargeren en met de verzamelde brokken de absurditeit van het leven aanduiden, verrast door haar ongewoonheid. Maar wie de conse quenties overziet, kan voor dit „anti- theater" deze abstractie van levens momenten, geen reële toekomstmogelijk heden onderkennen. lonesco ls vindingrijk genoeg om met nog meer tragi-komische visies de zin loze dingen van de samenleving te com mentariëren. Maar als het nieuwtje er af is. zal het theaterpubliek de truc van Ionesco's toneelfantasterij en van zijn vaak goedkoop woordenspel doorzien. Hei zal in zijn éénakters vol karikaturen en idioten de adem missen van het leven en de spanning van ware dramatiek. Het zal weldra beseffen, dat deze vernieuwing alleen verarming betekent, waarbij het toneelspelen op zichzelf komt te staan, als een element dat zich losgemaakt heeft van het drama. En dat betekent ver arming, hoe meesterlijk de Fransen van de Studio des Champs Elysées ook spelen. Prachtig spel, tegelijk burlesk en navrant, liet b.v. de timide onderwijs- sadist (Alain Mofctet) zien in „La legon", de andere éénakter die op het program stond. Onnavolgbaar sloot het spel van zijn geestelijk en lichamelijk vermoord leerlingetje (Catherine de Seynes) daarbij aan. En in „Les chaises" was het akteren van Jacques Mauclair en Tsilla Chelton al even virtuoos. Hun groeiende nervosi teit bij de ontvangst der hoge jasten, de weemoedige tête k têtes met imaginaire oude vrienden, de strijkages aan het adres van de keizer, onthulden een toneel techniek van uitzonderlijke klasse. Maar toch kan men de vraag niet onder drukken of al dit meesterschap waarnaar iedere toneelliefhebber overigens bewon derend zal kijken, niet werd verspild. Of het niet de dekmantel is voor een on miskenbaar briljante maar even onmis kenbaar zielloze voosheid. Genoeg ge wacht op Godot. p. Scène uit „Les chaises", van lonesco. Het Reactor Centrum Nederland, het Nederlandse instituut voor de ont wikkeling van de vreedzame toepas sing der kernenergie, publiceerde de zer dagen zijn eerste „R.C.N.-Bulletin", een maandelijkse uitgave, waarin ar tikelen, mededelingen en berichten zullen worden opgenomen over de stand van zaken op het terrein der atoomenergie. Het is nog slechts „een bescheiden begin", zo wordt in het Ten Geleide opgemerkt, maar indien dit blad uit groeit tot een goede informatie- en documentatiebron voor de Nederland se belanghebbenden en die kring breidt zich in de toekomst snel uit dan komt het R.C.N. daarmee zeker aan een grote voorlichtingsbehoefte te gemoet. Er bestaat aan goede Neder landse voorlichting vooral over de Ne derlandse toekomstmogelijkheden nog een tekort, waarin dit Bulletin naar Wij hopen zal voorzien. Dit eerste nummer is intussen van start gegaan met een kritische be schouwing van de redacteur van het Bulletin, drs. Bram de Boer, inzake het rapport der Westeuropese Kolenprodu. centen, welke wij hier gaarne signa leren. Drs. De Boer doet iets, wat, voor zover ons bekend, nog niet ge beurde, nl. dit „kolenrapport" weer spreken. De kolenproducenten hebben de invloed van de kernenergie op de kolenproduktie aan een onderzoek on derworpen en kwamen tot de conclu sie, dat de kernenergie, zelfs bij een zeer hoge bedrijfstijd, niet zal kunnen concurreren met de energie, gewonnen uit de thans bestaande centrales. Het is duidelijk, dat de kostprijs der kernenergie een hoogst belangrijke factor is voor het tempo en de drijf kracht, waarmee de ontwikkeling der kernenergie ter hand zal worden ge nomen. De conclusies van het „kolen- rapport" dragen beslist niet bij tot de stimulering daarvan. De heer De Boer wijst evenwel op enige zeer dubieuze cijfers uit dit rapport, die het ver moeden wettigen, dat de kolenprodu centen de kostprijs der conventionele energie aan de al te optimistische kant hebben bekeken. Met name de factor van de steenkoolprijs toont een veel te laag cijfer (twee derde van de wer kelijke prijs in Nederland). De bereke. ningen van drs. De Boer zelf voeren tot de conclusie, dat voor Nederland reeds thans de kernenergie een econo misch aantrekkelijk alternatief is voor de conventionele energie. Het is nuttig, dat het Bulletin deze kwestie aan de orde heeft gesteld. Zij prikkelt daardoor tot een discussie over een punt, waaromtrent klaarheid dringend gewenst is. Voor een zakelijk recht, dat wil zeggen een inschrijving van een pachtovereen komst in openbare registers, achtte hij de tijd nog niet rijp. Hij vond het ook niet nodig de pacht te maken tot een zakelijk recht, omdat er ook landbouwkundige be zwaren aan kunnen zitten. Hij wilde wel bescherming van de pachter, maar niet zo, dat het een zakelijk recht wordt. kelijk recht, zoals de heer Egas dat voor ogen stond, onderschreef de minister niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3