Toch saamhorigheid ondanks geschillen en tegenstellingen G Hongaarse partij houdt eerste congres sedert oktober-opstand Antwerpen bereikbaar voor schepen van 100.000 ton? Stassen ontvouwt zijn plannen bij stukjes en beetjes Er bestaat verband tussen roken en longkanker Vrije aankoop van Ruhrkolen taeilampjes f Gemenebestconferentie in Londen Werk in bouwbedrijf wordt maandag hervat Het ontwapeningsgesprek VB De aansluiting van Engeland bij de Europese vrijhandelszone in liet geding IJzerhandelaar slacht offer van telefoontruc Overheidspersoneel met nog vele wensen Discotheek voor Nijmeegse scholen Neliroe: Israël mag door Suezkanaal Zorin vraagt hoeveel tijd hij nog nodig heeft Britse Raad voor Medisch Ondersoek Britse regering gaat campagne voeren om publiek in te lichten Bijna f 2 miljoen bij r.-k. Huisvestingscomité Sovjetbasis op Koerillen Hoge Autoriteit treft speciale regeling voor Nederland VRIJDAG 28 JUNI 1957 PAGINA 5 WH Technische en financiële bijstand TYFOON BOVEN JAPAN Drie doden, twee vermisten Audrey" in Texas Gemengd gezelschap °xtel Canada's probleem TSJECHISCHE GEESTE- LIJKEN VEROORDEELD STAKINGEN IN BELGIE V. N.-assemblee Een jaar Poznan Lof voor Tito Statistisch Voor de Hongaren Japanse inlichtingendienst NEDERLANDER NAAR PIANIS- TENCONCOURS IN RIO DE JANEIRO V.N.-RAPPORT IN EEN NEDERLANDSE VERTALING? (Van onze Londense correspondent) In Londen zijn voor de negende maal nijeen de premiers (of hun vertegenwoor digers) van wat Pandit Nehroe eens noem de „Die vreemde rare verzameling van haties, die slechts in tegenspoed schijnt gedijen", het Gemenebest. Het wordt 'n Londen als getuigend van slechte smaak beschouwd om te spreken van Bet „Britse" Gemenebest en die wegla ting van het aloude adjectief is typerend Soor het huidige karakter van wat eens het Brits imperium was. Niet overheersing blaar volledige vrijwillige samenwer king van soevereine naties is thans het Wezen van het Gemenebest. En niet be sluitvorming maar informerend overleg 's het doel van de conferentie. Voor het Oerst is er een premier van een vrije soe vereine Afrikaanse staat aanwezig: dr. Nkrumah. Zjjn komst betekent, dat *r in het ledental evenwicht bereikt 's tussen blanke en niet-blanke staten. Alleen Groot-Brittannie, Canada, Nieuw- ^eeland, Australië en Zuid-Afrika zijn Blank; de overige, India. Pakistan, Ceylon en Ghana (de voormalige Goudkust) en de federatie Rhodesia en Nyassalland *'jn „gekleurd". Samen hebben de niet- olanke staten een bevolking van tegen de •>00 miljoen zielen, terwijl de blanke sta ten een bevolking van iets meer dan 80 bliljoen omvatten. En het zal niet lang nieer duren of de niet-blanke staten zijn biet alleen wat zielental, maar ook wat oantal betreft in de meerderheid, want bog dit jaar krijgt Malakka zijn zelf standigheid binnen het Gemenebest en die van Singapore, Nigeria, Oeganda en de •Vestindische Federatie begint haar ver wezenlijking nabij komen. Toch is dit de ontwikkeling die in 1818 voorspeld werd door de toenmalige gou verneur-generaal van Brits-Indië de Mar kies van Hast: „Er zal een tijd komen, flat Engeland op grond van gezonde po litieke principes de heerschappij over dit land, India, za] opgeven. Dan zal het er zich op beroemen, dat het zijn soeverei niteit gebruikt heeft om zijn tijdelijke onderdanen de kennis bij te brengen, die zij behoeven om alleen het pad des rechts '6 betreden en in rechtschapenheid niet hun weldoener die handelsbetrekkin gen te onderhouden, die voor ons van Scoot belang zullen zijn." De woorden zijn braaf negentiende eeuws maar de Seest is profetisch. Voor een zeer groot oeel zijn het commerciële belangen, die net heterogene gezelschap van het Geme nebest bij elkaar houden. Zij vormen de biateriële basis waarop het besef van on danks alle tegenstellingen toch bij elkaar 'o behoren meer of minder hecht dat zal de tijd moeten leren gefundeerd Dan is er het probleem van de tech nische en financiële hulpverlening aan de minderontwikkelde ledenstaten. Nehroe zit dringend verlegen om een lening van 2 miljard gulden, maar de anderen zijn er niet erg happig op hem voetstoots te helpen, omdat zij maar a] te goed weten, dat India financieel ver boven zijn stand leeft. Ghana heeft eveneens geld nodig voor de bouw van een dam in de Voltarivier, die voor Ghana van evenveel betekenis is als de Assoeandam voor Egypte. Het heeft ook technici, ambtenaren, scholen, leraren en leermiddelen nodig waarvoor het bij 't Gemenbest aanklopt. Over dit soort problemen wordt er op Downingstreet 10 een week lang van ge dachten gewisseld. Aan het eind zal er een communiqué gepubliceerd worden en vele Britten zullen zich dan misschien af vragen: „Is dat nu alls Ja, dat is alles en toch is dit niet weinig, want dit is geen internationale conferentie waar 'n pact gesloten moet worden, maar eigen lijk maar een „statenfamilie" die over zijn „familiezaken" beraadslaagt en waarvan de leden, hoewel ze af en toe ruzie maken, toch altijd elkaar steeds zoeken in het Japan is gisteren door de eerste tyfoon van 1957 geteisterd. Drie personen kwa men om het leven, meer dan tachtigdui zend huizen werden beschadigd, vijf brug' gen werden door stortvloeden weggesla gen en een aantal dijken werd doorbro ken, aldus maakte de politie in Tokio be kend. Bovendien werden nog vijf mensen gewond en zijn er twee vermist. Acht tien arbeiders werden ingesloten toen de tunnel waarin zij schuilden voor de re gen instortte. Meer dan 200 politie-agen- ten, brandweerlieden en vrijwilligers werkten urenlang om hen weer te be vrijden. Volgens bekendmakingen van meteorologen viel in twaalf uur tijds in Zuid-Japan meer dan twintig centimeter water. In de voormalige hoofdstad Nara viel in zes uur vijftien centimeter regen. De tyfoon drijft af in zuidelijke richting. Ook in de V.S. is de eerste tyfoon los gebroken. Men heeft hem „Audrey" gedoopt. „Audrey" bevindt zich in het grensgebied van de staten Texas en Loui siana. De eerste slachtoffers waren de zeven bemanningsleden van een vissers boot, die woensdagnacht voor de kust van Louisiana door de wervelstorm werd ver rast en op de rotsen sloeg. Verschillende steden in Louisiana en Texas 'verden reeds getroffen. Zo werd in de oliestad Port Arthur een negen verdiepingen hoog hotel verwoest. Verschillende straten zijn ondergelopen en verbindingen verbroken. Voorts zouden vijf mensen omgekomen zijn in het plaatsje Cameron, ten zuiden van Lake Charles. In ziekenhuizen van Lake Charles worden een 250 gewonden verpleegd. Meer dan 20.000 mensen uit de omgeving zijn met het oog op de storm naar Lake Charles overgebracht. De orkaan, met windsnelheden tot 170 km per uur, waait nu in de richting van Het vreemde van deze Gemenebest conferentie is, dat er lang geen eens gezindheid heerst, terwijl men toch in vriendschappelijke geest bijeen is. Wat zal dr. Louw. de Zuidafrikaanse vertegenwoordiger denken van de aan wezigheid van dr. Nkrumah, eerste mi nister der piepjonge negerrepubliek Ghana In zijn eigen land behoort dr. Louw tot hen, die „apartheid" nastre ven, maar dr. Nkrumah moet hij a!s zijn gelijke behandelen. India en Pakistan be schouwen elkaar als doodsvijanden van wege het geschil over Kasjmir. Pakistan wil het geschil voor het Internationaal Gerechtshof brengen, maar India wei gert medewerking te verlenen en het is hu eenmaal een ongeschreven regel in het Gemenebest, dat twee twistende Ge. Beusichem Geen schoonheidskoningin vandaag, 2elfs geen Miss Europa. Maar wel een „miss", die niet mis is. Want eerlijk dames, zou u het aantrekkelijk vinden °m op een kermis een beer te gaan be vechten? Er was een dame in Beusichem die dit nu eens wilde doen. Zij zag wel «ets in de premie van 10, die de spul- lebaas uitloofde voor degene, die de heer zou vloeren. Waar stoere mannen Verbleekten, stapte Miss Oorlogsschip de arena binnen. Ze bleef er niet lang, Want ze had binnen de kortste keren een gekneusde spier opgelopen. Dok tersadvies: enkele weken rust. Ons ad- Vies: laat de beren met rust. Troostprijs Van de spullebaas: 2.50. ergen op Zoom )Vie zou het willen ontkennen, dat het 'h Bergen goed toeven is en dat niet alleen ten tijde van het schone carna val? Vraag het mej. Hubertina Muller, thans wonend in het Catharinagesticht |n deze plaats. Ze wordt zondag a.s. honderd jaar. Goed, ze veblijft pas ?>nds 1944 in Bergen op Zoom (geboren Jh Maastricht en was het grootste deel Van haar lange leven Haagse), maar dat ts het 'm juist! Toen het tijd werd om hp te passen, trok ze naar Bergen en daér wordt men honderd jaar. Dus feest eh vlaggen zondag in Huize Catharina. ^onden prinsheerlijk reed de koninklijke auto van het Buckingham Palace naar het kasteel Windsor. De chauffeur was de hertog van Edinburgh persoonlijk, de Passagiere Koningin Elizabeth. Plotse- 'hg een hele consternatie: de hofauto Was in botsing gekomen met een kleine Personenauto. Gelukkig viel het mee: Rechts lichte beschadigingen, de hof- «üto kon doorrijden. Het is de vierde panrijding sinds 1948 van een auto, Waarin leden van de Engelse konink- ihke familie zaten. Alle keren zat de i/ins van Edinburgh aan het stuur. bevallige bijkomstigheid: enige uren voor de aanrijding had Prins Philip een ede voering gehouden voor de vereni- ®>ng van automobilisten. Onderwerp: de ciligheid van hef wegverkeer. öe wanhoop ten prooi snelde een man menebeststaten alleen maar een beroep op het Internationaal Gerechtshof kun nen doen, indien zij daar beiden mee ak koord gaan. Zal Pakistan dus, wil het zijn recht bekomen, gedwongen worden het Gemenebest te verlaten Over militaire zaken kan nauwelijks in plenaire zitting gesproken worden. India en Ceylon streven een neutraliteitspoli tiek na. Toch is de verdediging van het gemenebest een zaak, die allen aangaat. Daarom zoekt men de oplossing in over leg tussen de premiers en hun adviseurs van die gemenebest-landen, die wel bij NATO of SEATO zijn aangesloten. En al zullen de premiers wel van gedachten wisselen over eikaars interne problemen, toch zal hier ter vergadering niet over gesproken worden want de eerste regel van het Gemenebest is, dat men eikaars soevereine rechten ten volle eerbiedigt. Zijn er dus veel onderwerpen taboe er zijn nog genoeg zaken over, die men openhartig met elkaar kan bespreken. Daar is allereerst de kwestie van Enge- lands voorgenomen toetreding tot 't West- europese vrijhandelsgebied. Welke gevol gen zal dit hebben voor de Gemenebest- handel Want het systeem van „imperial pre ference", dat na de conferentie van Otta wa van 1932 de Gemenebest-handel beherst beeft, heeft nauwe economische banden geweven tussen de ledenstaten. Bijna de helft (48 pet.) van Enge' lands handel wordt met Gemenebest- landen bedreven. Voor Canada bedraagt dit percentage 18 procent, voor Austra lië 60 procent, voor Nieuw-Zeeland zelfs 77 procent, voor Zuid-Afrika 54 procent, voor India 50 procent, voor Pakistan 39 procent en voor Ceylon 54 procent. Zal deze intensieve onderlinge handel van Engelands toetreding tot het vrijhan delsgebied te lijden hebben? De nieuwe Canadese premier Diefenbaker (hij is van Nederlandse afkomst en men vraagt zich af of zijn naam niet eens Diefenbakker is geweest) heeft van zijn hart geen moord kuil gemaakt en heel zijn enthousiaste per soonlijkheid ingezet om het moederland ervan te weerhouden zich al te nauw met Europa te verbinden. Hij ziet voor het Gemenebest een grote toekomst wegge legd, mits de onderlinge banden worden verstevigd, politiek zowel als economisch en financieël. En om dit te bereiken dringt hij aan op het houden van een Gemenebest handeisconferentie, liefst nog vóór Enge land toetreedt tot het vrijhandelsgebied. Van zijn kant gezien is dit begrijpelijk, want de Canadezen achten het gevaar niet denkbeeldig dat Canada's onafhankelijk heid er bij inboet door al te grote finan ciële invloed van Amerikaans kapitaal op Canadese ondernemingen. Naar Diefenbaker zelf b(j z(jn aankomst op London Airport verklaarde, bedroeg het tekort op de Canadese handelsbalans met Amerika vorig jaar niet minder dan I miljard 290 miljoen gulden. En dit te kort zal dit jaar nog groter zjjn. Diefenbaker wil deze overheersende Amerikaanse invloed tegengaan door meer kapitaal uit Engeland en 't Gemenebest aan te trekken. MacMillan, de Britse pre mier, heeft echter te kennen gegeven, dat de grens van het Britse investeringsver mogen bereikt is en wil bovndien niet afwijken van zijn voornemen Engeland zo spoedig mogelijk te doen deelnemen aan Europa's vrijhandelssysteem. (Van onze Amsterdamse redactie). Nadat geruime tijd de telefoontruc door dieven ongebruikt is gelaten, is woensdag middag in Amsterdam een ijzerhandelaar weer het slachtoffer geworden van dit -- geraffineerde middel, waarbij inbrekers] Donderdag werd door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr J onbeheerde zaken weten binnen te drin- Klaasesz de „Verolme" Dok- en Scheepsbouw Maatschappij N V op het eiland gen, om daar in alle haast hun slag te Rozenburg bij Rotterdam geopend. Dit zal de grootste werf van Europa worden slaan. Een portefeuille met vijfduizend n- Tr-1"-1 gulden was de buit, waarvan de inbreker zich wist meester te maken. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur ging de telefoon bij een ijzerhandel in de J. P. Heyestraat in Amsterdam-West. Toen de eigenaar de zaak had opgenomen, werd de verbinding verbroken. Even later kwam zijn buurman hem roepen met de mededeling, dat er bij hem telefoon voor de qzerhandelaar was. De man liet zijn zaak even in de steek en van dit moment maakte een dief gebruik binnen te slui pen en uit een kantoortje de portefeuille te stelen. Een handlanger hield de ijzer- handelaar aan de telefoon aan de praat, loen deze terugkwam, zag hij nog net, dat een donker uitziende kerel zich ijlings uit de voeten maakte. Acht paters van de Congregatie der Salesianen zijn gisteren in Ostrava, Tsje- cho-Slowakije, tot gevangenisstraffen va riërend van één tot vier en een half jaar veroordeeld op beschuldiging van staats- vijandige handelingen. Zij zoude-n ge poogd hebben de jeugd te beïnvloeden en onwettige geschriften hebben verspreid. Dit was het eerste van een reeks pro cessen tegen een groep geestelijken en kloosterzusters, die kort geleden aange houden is. (Van onze correspondent) BRUSSEL, vrijdagmorgen Er is plotseling een wending gekomen in de stakingsconflicten. De liberale leden in de regering hadden erop aan gedrongen, dat de regering onmiddellijk een loonstopbesluit zou afkondigen om bij de werkgevers de vrees voor het doen van nieuwe concessies weg te ne men. Het socialistische hoofdvakver bond heeft daarop een ultimatum ge zonden, dat hierop neerkomt, dat, in dien de loonstop zou worden afgekon digd, stakingen in al de sectoren zou den worden uitgelokt. De socialistische ministers hebben niet aan de liberale eis toegegeven en de liberale leden hebben zich daarbij neergelegd. Dit betreft in de eerste plaats de staking in het bouwbedrijf. Werkgevers uit deze tak werden op een conferentie met de minister-president uitgenodigd. Na afloop daarvan verklaarde Van Acker, dat het werk in het bouwbedrijf a.s. maandag zal hervat worden. De werk gevers hebben enkele kleine conces sies gedaan en de regering zal verder van haar zijde enkele waarborgen ge ven, waardoor uitbreiding of voortzet ting van het conflict wordt voorkomen. Wat de staking in de metaalnijver heid betreft, die duurt voort. Gisteren waren er ruim 85.000 stakers en men verwacht, dat a.s. maandag er nog 100.000 zullen bijkomen, als niet inmid dels ook een oplossing voor dit geval wordt gevonden. Op een ander gebied werd vernomen dat het kath. vakverbond van bedien den een z.g. verwittigingsstaking van 1 uur wil houden in de diensten van bet ministerie van financiën en tot een z.g langzaamaanstaking bij de douane diensten. De socialisten gaven te kennen, dat zij daar niet aan zullen meedoen, ter wijl de minister van financiën liet mee delen, dat strenge sancties tegen even tuele stakers in deze sectoren zullen ge troffen worden. Premier Kódór van Hongarije heeft donderdag aan de conferentie van de Hongaarse „socialistische arbeiderspar tij" zijn verslag aangeboden over de poli tieke situatie en de taken van de partij. Het was de eerste nationale vergadering van de communisten in Boedapest sedert de opstand van oktober. Hij zei dat in de huidige leiding geen vroegere leiders zijn die betrokken waren bij „dogmati sche en sectarische dwalingen", omdat men van mening is, dat niet iemand in de hoogste leiding moet zitten, die belast is met oude fouten en die de partij zo In de richting van sectarisme zou kunnen trekken. Waarnemers geloven, dat hieruit blijkt dat Kédar met succes een poging van stalinisten om opnieuw op hoge pos ten te komen heeft afgeslagen. Kadér was ervan overtuigd dat de hui dige toestand in de partij en haar leiding gezond is, maar klaagde dat er twisten en meningsverschilen onder haar leden voorkwamen. Hij wees voorts op de „absolute nood zaak" om het samengaan met het socia listische kamp en de Sovjet-Unie te ver sterken. De premier prees de zelfkritiek van het centrale partij-comité in 1953. doch dit gold niet voor oud-premier Nagy en zijn aanhangers. Die waren toen reeds bezig de partij te verzwakken. Hij had ook kritiek op oud-premier Rakosi en anderen, die niet in staat waren geweest met hun oude fouten te breken Een van de fouten der partij was volgens de premier haar „slordigheid bij het win nen van de massa" en het feit dat velen reeds de oude fouten beginnen te verge ten. De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Cabot Lodge, heeft donderdag ver zocht om „een zo spoedig mogelijke" In een brief aan de voorzitter van de elfde Algemene Vergadering, prins Wan bijeenkomst van de Algemene Vergade- (Van onze correspondent) Op initiatief van dr. Prins, de rector van het Stedelijk Gymnasium te Nijme gen, is in Nijmegen tot standgekomen een grammofoonplatendiscotheek ten be hoeve van de scholen. Het begin is nog bescheiden, maar tal van platen en de daarbij behorende documentatie zijn reeds in de discotheek opgenomen. De platen worden aangeschaft uit financiën welke tot dusver door ongeveer twintig scholen, waaronder ook uit Bemmel, Wychen Groesbeek, Beuningen en Grave, ter be schikking zijn gesteld en jaarlijks zullen die scholen bedragen afzonderen voor de uitbreiding van de discotheek. De ge meente Nijmegen heeft de technische ap paratuur aan de commissie ter beschik king gesteld. De commissie voor jeugd- vorming, een afsplitsing van de Culturele Contact-commissie heeft onder het mot to „doe meer met minder geld" ook nog plannen voor een film en filmstrip-archief, toneelarchief en dergelijke. De platen zijn opera's, operettes, declamatoria enz. Tijdens de algemene ledenvergadering van de r.-k. Centrale van Overheidsper soneel heeft voorzitter A. C. M. Weijters er gisteren op gewezen, dat voor ver schillende desiderata met betrekking tot de rechts- en materiële positie van het overheidspersoneel, ofschoon van zeer dringende aard, nog geen oplossing is gevonden. Hij noemde o.a. het lange uitblijven van onderhandelingen over de door de centrales ingediende voorstellen ten be hoeve van de lagere en middelbare amb tenaren en de introductie van een moder ne loontechniek voor de weekloners. Over de bezitsvorming voor het overheidsper soneel, waarover de aanvankelijke dis cussies reeds lang achter de rug zijn en een voorlopig rapport reeds maanden ge leden is uitgebracht is nog steeds geen principiële beslissing van de regering be kend, zo merkte de heer Weyters voorts op. Voorts heeft de vergadering geklaagd over het Georganiseerd Overleg, dat nog steeds niet aan de eisen van een modern overleg voldoet en de zorg voor het be houd van de eigen en onmiskenbare sta tus van het overheidspersoneel, waarom trent door een daartoe ingestelde staats commissie rapjfort moet worden uitge bracht. ring ter bespreking van de Hongaarse kwestie. van Thailand, zegt Lodge, dat de conclu sies van de speciale commissie voor Hon garije „het belang van verdere bespre king van de toestand in Hongarije en wel zo spoedig mogelijk" onderstrepen. Zoals gemeld, was woensdag door de 24 landen, welke destijds de instelling van de „Hongaarse commissie" hadden voor gesteld, besloten niet te verzoeken de Algemene Vergadering onmiddellijk in speciale zitting bijeen te roepen. De mo gelijkheid werd overwogen begin septem ber een speciale zitting aan de Hon gaarse kwestie te wijden. Later deelde de Amerikaanse vertegenwoordiger mee, dat zijn land toch wel voor een snelle bijeenroeping was geporteerd, maar de vaststelling van de datum overliet aan de voorzitter van de Assemblée. In Polen wordt vandaag de eerste ver jaardag van de opstand in Poznan her dacht. Delegaties van fabrieken, kanto ren, leger en politie zouden vandaag kransen leggen op de, over acht kerk hoven verspreide graven van de drie envijftig Polen, die bij de opstand, welke het sein werd voor een nieuwe koers, om het leven kwamen. In alle katholieke kerken in Poznan zouden vandaag spe ciale H.H. Missen worden opgedragen. Gomulka, de Poolse partijleider, heeft erop aangedrongen dat de dag zou wor den herdacht als de verjaardag van een „familietragedie". Op het congres van de Joegoslavische arbeidsraden te Belgrado heeft de voor zitter van de Poolse vakverenigingsorga nisatie, Loga-Sowinski, grote bjjval ge oogst toen h(j in een toespraak verklaar de: „Elke stap voorwaarts In Joego slavië betekent ook een stap vooruit voor ons en een overwinning voor alle socia listische landen". De heer C. Verolme tijdens zijn begroetingstoespraak voor een enorme afbeel ding van het project. (Van onze Brusselse correspondent) De stadsoverheden van Antwerpen kun nen niet langer hebben dat gezegd wordt, dat hun haven maar toegankelijk is voor schepen van tenhoogste 35.000 ton. In fei te is het wel degelijk zo, maar een drei gende concurrentie van de kant van Zee- brugge heeft ze naar middelen doen uit zien waardoor hun haven zou geschikt worden om schepen van 50.000, ja, tot 100.000 ton te ontvangen. In opdracht van het stadsbestuur heeft een Scheldespecialist, ingenieur Bonnet, gepensioneerd inspecteur van Bruggen en Wegen, een technisch onderzoek gedaan naar de ware en de mogelijke capaci- „Ik ben van mening, dat Israel het recht heeft van het Suezkanaal gebruik te maken". Dit heeft premier Nehioe van India naar uit welingelichte bron wordt vernomen, donderdagochtend op de con ferentie van premiers van het Gemene best te Londen verklaard. Het standpunt van de Indiase premier, zo meent men in conferentiekringen, be tekent een aanzienlijke wijziging van zijn houding. Zoals bekend, stonden de wes telijke landen reeds op het standpunt, dat Israel recht van doorvaart in bet Suez kanaal heeft. Nehroe zou zijn standpunt hebben ge formuleerd, toen de Gemenebestpremiers gisteren een uitvoerige analyse van de toestand in het Midden-Oosten maakten. Daarbij kritiseerde hij het Verdrag van Bagdad, dat volgens hem de oorzaak van de moeilijkheden in het Midden-Oosten is en dan ook ontbonden moet worden. Nehroe had ook weinig goede woorden voor de Eisenhower-leer. (Van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen Er beslaat zonder de minste twijfel direct verband tussen roken en longkanker Deze waarschuwing is gisteren officieel uitgesproken door de Britse staats secretaris voor volksgezondheid, Morgan. Het Lagerhuis luisterde gespannen toe, want het wist dat de waarschuwing gegrond was op het bewijsmateriaal, overgelegd door het hoogste adviescollege op medisch gebied: de Britse Raad van Medisch Onderzoek. De Britse regering acht dit bewijsmateriaal van zó overtuigende betekenis, dat zij via de gemeenteraden een grootscheepse actie zal beginnen om het publiek te overtuigen van de gevaren van het roken. "et politiebureau binnen en deed hij- j bd en jammerend mededeling van het ®?t, dat hij de formidabele som van iJfdudzend gulden had verloren. „Alles j/gezoch't, maar niets teruggevonden. Ik jT.h geruïneerd, wantVerder kon i zijn verhaal niet brengen, omdat J/st op dat ogenblik een Utrechts echt- t,lr argeloos het politiebureau binnen- ad en even argeloos aan de dienst- <°ende agent vertelde „dat het een por- /euille met vijfduizend gulden had bonden. •.Vijfduizend gulden!" De pas nog zo hj.Ss'ükkige verliezer gaf een gil van t 'Jdschap. Het wès inderdaad zijn por- v, ®uBle. Hij kon deze meteen in ont- (jjBgst nemen en stamelde woorden van vAf® dankbaarheid. Zulks deed ook het flikt ig€ echtpaar, dat met een vKke beloning zijn reis naar Utrecht ^rtzette, De Amerikaan Harold Stassen heeft gisteren op de ontwapeningsconferentie voorgesteld, dat de ondertekenaars van een ontwapenlngsovcreenkomst ééns per jaar bijeenkomen om de doeltreffendheid van de controlemaatregelen te bezien. Er zou een soort controleraad van bijv veertien leden moeten worden gekozen, waarvan vier zes permanente leden en de rest niet-permanent, zoals bij de Veiligheidsraad van de V.N. Het stem men zou ook als in de Veiligheidsraad moeten gebeuren d.w.z. dat er alleen be slissingen kunnen worden genomen als de permanente leden het onderling eens zijn. Vóór de vergadering van gisteren heeft Stassen onder vier ogen gesproken met de Rus Zorin. Zorin heeft meegedeeld, dat hij niet op het Amerikaanse voorstel van gisteren zal reageren voordat hjj de gehele reeks voorstellen van Amerika heeft aanhoord H(j heeft Stassen gevraagd hoeveel tijd hfl nog nodig heeft om het gehele Ameri kaanse standpunt uiteen te zetten. „Een aantal dagen," heeft Stassen geantwoord. Radio-Moskou heeft de wereld weer eens laten genieten van zijn beeld-rijk proza. Onder de titel: „Een kannibaal aan het hoofd van de NATO" heeft hij een com mentaar van Alexei Leontief, deskundige op het gebied van de buitenlandse poli tiek, uitgezonden. Dit naar aanleiding van door generaal Norstad, de bevelheb ber der NATO, afgelegde verklaringen. „Norstad", aldus de commentator, „aan bidt de atoombom. Hij denkt aan niets anders dan aan de manier waarop hij er tientallen, honderdtallen op ons land zou kunnen loslaten. Maar de afstand van de V.S. naar de Sovjet-Unie is gelijk aan de afstand in omgekeerde richting Norstad zou zich rustig moeten houden." Intussen heeft Spaak, de secretaris generaal van de NATO, als eregast op een Brits-Amerikaanse perslunch naar aanleiding van hetgeen Gromyko, de Russische minister van buitenlandse za ken, over Norstad heeft gezegd, herinnerd aan uitlatingen van Russische militairen, zoals maarschalk Tsjoekof, die herhaal delijk verklaarden dat de Sovjet-Unie over voldoende kernwapens beschikte om de V.S. te vernietigen en dat de Russische luchtmacht het gebied van welke vijand ook in de as zou kunnen leggen. Asl Gromyko het logisch vindt om de NATO een agressieve organisatie te noe men, aldus Spaak, dan is de Sovjet-Unie het ook. Ondanks het feit dat de tabaksaccijns per jaar de lieve som van bijna zeven miljard gulden voor de schatkist op levert acht de regering terwille van de volksgezondheid het belang van eer krachtige waarschuwing groot, dat zij be reid is het risico te lopen dat de op brengst der tabaksaccijns belangrijk ver mindert Uiteraard zullen tal van maat regelen getroffen moeten worden om dit verlies te compenseren, waarbij men denkt aan een verhoging van het accijns op sterke drank e.d. De vereniging van tabaksfabrikanten heeft onmiddellijk gereageerd met dc- verklaring, dat de conclusies van de Raad voor Medisch Onderzoek allerminst overtuigend zijn. De daarin verkondigde inzichten worden slechts door een deel der wetenschappelijke onderzoekers ge deeld, aldus de verklaring, en het staat nog geenszins vast, dat tabaksrook de voornaamste verwekker van longkanker zou zijn. De conclusies van de Raad voor Me disch Onderzoek zijn vervat in een rap port, dat tegelijk met de regeringsverkla ring gepubiiceerd werd. Dat rapport is gebaseerd op de bevindingen van een diepgaand medisch onderzoek in Groot- Brittannië zelf, en in Amerika, Neder land, Duitsland, Finland, Noorwegen en Zwitserland. Hieruit blijkt, dat de sterfte tengevolge van longkanker groter is onder rokers dan onder niet-rokers. hoger is onder zware rokers dan onder lichte rokers, hoger is onder sigaretten rokers dan onder pijprokers en hoger is onder hen, die voortgaan met roken dan onder degenen, die ermee ophouden, zelfs na hun veertigste jaar. Het rapport stelt vast: „Onder de per sonen van boven de 35 variëert het sterfte cijfer van 0,07 per duizend niet-rokers tot 0,47 per duizend rokers (14 gram per dag), tot 0,86 per duizend rokers (van 15 tot 24 gr. per dag) en tot 1,66 per duizend rokers (van 25 gram en meer per dag). De sterfte onder zware rokers is dus ruim twintig maal zo hoog als onder niet-rokers" Dit verschijnsel acht de raad allerminst on begrijpelijk, daar „tabaksrook voorname lijk bestaat uit microscopische kleine olie achtige druppeltjes, klein genoeg om in de longen ingezogen en daar vastgehou den te worden". Tot op heden zijn er in tabaksrook reeds meer dan honderd sa menstellende stoffen gevonden en vijf daarvan zijn, naar gebleken is, in staat bij dieren kanker te verwekken, evenwel onder bepaalde voorwaarden. Het is ech ter niet bewezen, dat benzpyreen, een sterke kankerverwekkende stof, verant woordelijk is voor de ziekte, daar men schat dat in honderd sigaretten slechts één zestien miljoenste van 28 gram aan wezig is. En er bestaat geen zekerheid, dat liet in zo geringe concentratie gevaar lijk is. Volgens het rapport is de kans op long kanker onder rokers één op acht, onder niet-rokers één op driehonderd. In de tien jaren van 1945 tot 1955 is het sterfte cijfer tengevolge van longkanker in En geland verdubbeld tot 388 per één miljoen inwoners. De ziekte is verantwoordelijk voor de dood van één op de 18 mannén van alle leeftijden en van één op de 9 mannen boven 45 iaar. Voor vrouwen ziin deze cijfers resp. één op 103 en één op 42 De_ raad geeft toen, dat de medische kennis omtrent de oorzaken van longkan ker niet compleet is, maar is toch van oordeel „dat er onomstotelijk is vastge steld dat de voornaamste oorzaak het roken van tabak, vooral in de vorm van sigaretten is". Weliswaar is gebleken, dat er nog andere oorzaken z(jn, in totaai een vijftal zoals verontreiniging van de at mosfeer door fabrieksrook en uitlaatgas sen, maar de voornaamste oorzaak aebt de raad toch het roken. teiten der Scheldehaven die, naar men te Antwerpen en elders beweert, toch steeds de basis blijft van de Belgische economie. Bonnet heeft aan de hand van de hem gegeven opdracht onlangs aan de haven autoriteiten van Antwerpen een rapport overhandigd, waaruit zou blijken, dat het, inits het uitvoeren van kleine werken, mogelijk is de haven geschikt te maken om schepen van 50.000 ton te ontvangen. Een van die werken zou neerkomen op het bouwen in de Schelde ter hoogte van Zandvliet, van een steiger waar dit soort schepen zou kunnen aanleggen. Men schat de kosten van een dergelijk werk op 100 miljoen Belg.frs. Na die conclusie, kreeg Bonnet van het gemeentebestuur opdracht nog naar nog meer mogelijkheden te kijken. Hem werd gevraagd na te gaan, welke tonnenmaat zou kunnen ontvangen worden door het uitvoeren van veel belangrijker werken in de passen van de Schelde, en welke deze werken zouden zijn. Ook daar heeft Bonnet op geantwoord. Burgemeester Craeijbeeckx heeft de con clusies van de ingenieur aan de gemeen teraadsleden in commissievergadering medegedeeld. Bonnet beweert, dat door het uitvoe ren van verbeteringswerken in de belang rijkste vaargeulen, de mogelijkheid kan worden geschapen voor het tot het Ant werpse havengebied laten opvaren van schepen tot 100.000 ton. De daarvoor nodige werken, waarvan de prijs niet werd medegedeeld, zouden daarin geen dure onderhoudswerken no dig maken. De werken voor deze tweede fase zoden vooral moeten geschieden aan de Wielingen, aan het Zuidergat stroom afwaarts van Hansweert, en ter hoogte van Bath. Tijdens de jaarvergadering van het R.-K. Huisvestingscomité, die te Eind hoven is gehouden, heeft de voorzitter, mgr. drs. J. C. van Overbeek medege deeld, dat de gezamenlijke actie voor de Hongaarse vluchtelingen in het ge hele land 1.800.000 heeft opgebracht. De collecte in de katholieke kerk lever de 826.113 op. De directeur, de heer H. J. C. Verhoe ven. vertelde, dat men binnenkort ondanks de bestedingsbeperking met de bouw van een centraal landelijk magazijn in Den Bosch zal aanvangen. De bouwvergunning is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en de grond is reeds aangekocht. Vervolgens heeft mevrouw I. van Ier- sel-De Vink bij haar overzicht over de activiteiten van het comité in 1956 de ge stegen verpleegkosten voor uitzending van kinderen naar koloniehuizen besproken. Ofschoon men dankbaar is voor de bij dragen van Rijk, provincie, gemeente en ziekenfondsen, staan deze bijdragen in geen enkele verhouding tot de thans zeer hoge kosten. Op 31 december 1956 bedroeg de verpleegprijs per kind 3.30, waarvoor slechts 0.46 rijksbijdrage w.erd verleend. Aan de ziekenfondsen is gevraagd om de bijdragen te verhogen, terwijl voorts de bijdragen van de ouders verhoogd dienen te worden om verdere uitzending moge lijk te maken. Bij Neustadt aan de Westduitse kust is gisteren het Deense munitieschip „Stevns- land" ontploft en onmiddellijk daarna ge zonken. Eén lid van de bemanning werd zwaar gewond. De „Stevnsland" behoorde tot een groep schepen, welke bezig was met het „schoonvegen" van de baai van Lübeck. Men hoorde eerst enkeie kleine ontplof fingen benedendeks en onmiddellijk daar op explodeerde de munitielast aan boord van het schip. De leiding van de Japanse inlichtingen dienst heeft donderdag medegedeeld, dat de Sovjet-Unie begonnen is met de aan leg van een militaire basis op een der zuidelijke Koerillen (eilandengroep ten noorden van Japan). De basis zou even belangrijk moeten worden als de Ameri kaanse basis op Okinawa. De vroeger aan Japan toebehorende Koerillen vormen een twistpunt tussen de Sovjet-Unie en Japan. Japan neeft verle den jaar, tijdens de toen gevoerde Rus sischJapanse onderhandelingen, om te ruggave van de Koerillen verzocht. Rus land heeft dit verzoek echter afgewezen. Cn augustus a.s. zal voor de eerste maal op het Zuidamerikaans continent, en wel in Rio de Janeiro, een internationaal piandstenconcours worden gehouden. De in Parijs studerende jonge pianist John Blot uit Maastricht heeft van het comité dat dit concours voorbereidt, de uitnodiging ontvangen aan dit concours mede te wer ken. Aanleiding tot deze uitnodiging is de het vorige jaar door John Blot op het Internationale Muziekconcours te Genève behaalde „tweede grote prijs". Het Tweede Kamerlid de heer Goed hart (P.v.d.A.) heeft schriftelijk aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of de minister bereid is het rapport, dat een speciale commissie van de Verenigde Naties na een uit gebreid onderzoek over de Hongaarse volksopstand heeft uitgebracht, op op korte termijn in het Nederlands te doen vertalen en te bevorderen, dat aan deze vertaling een zo groot moge lijke spreiding wordt gegeven. Met betrekking tot de levering van Ruhrkolen heeft de hoge autoriteit der E.G.K.S. voor Nederland een bijzondere regeling getroffen, waarmee aan de over wegende Invloed van de gesloten groep, die de Ruhrkolenhandelaren In Nederland thans vormen, een einde wordt gemaakt. Dit werd aan de gemeenschappelijke vergadering van E.G.K.S. meegedeeld door vice-president F. Etzel, tijdens de behan deling van het verslag nopens de werking en de structuur van de gemeenschappe lijke markt. In het verleden was er in Nederland in feite sprake van een alleenvertegen woordiging voor de verkoop van Ruhr kolen, alhoewel het verdrag de koper vrije keuze van leverancier toestaat. De rege ling van de Hoge Autoriteit, die een jaar geleden werd getroffen, bracht niet on middellijk verandering in de toestand. Bij die nieuwe regeling moesten de handela ren die directe toegang hebben tot de aankoop van Ruhrkolen aan de criteria voldoen. Onder meer moesten zij tenmin- i ste 12500 ton van de Ruhrverkaufgesell- schaft afzetten. Daar er in het verleden in Nederland een alleenvertegenwoordiging had be staan, kon deze alleen aan deze bepaling voldoen. Daardoor was volgens het gezagsorgaan de vrije keuze in Nederland niet gegarandeerd. De Hoge Autoriteit heeft thans besloten voor Nederland het laatste criterium van 12.500 ton voor een jaar op te heffen. Elke handelaar, die per jaar minstens 75.000 ton kolen uit de ge meenschap omzet, waarvan 40.000 ton in een rayon, kan nu voortaan rechtstreeks Ruhrkolen kopen. Volgens dr. Etzel zal duidelijk worden bepaald, dat de grootverbruikers die het recht hebben in de Ruhr te kopen, recht streeks uit de handel kunnen betrekken. Deze leveringen zullen meetellen voor het bereiken van de genoemde criteria. Nu elke handelaar en elke industrie de gele genheid hebben zelf de kolen uit de Ruhr te betrekken, kunnen zij dus zelf de af neming^ van 12.500 ton opbouwen, waar over zij voor dit laatste besluit van de Hoge Autoriteit beschikken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5