Prins opende „Het Atoom" de LC.A.-hai op Schiphol Minister Cals stelde reactor („swimmingpool") in werking m Verrassende nederlagen van dames ArnoldMortimer en Pucejova Nederland tegen Westindische „bright" cricket-show kansloos OPENBARE VERANTWOORDING FINANCIEN PRODUKTSCHAPPEN Favorieten bij de heren kwamen weer een ronde verder drink fris c&. Bestedingsbeperking catastrofaal voor de verkeersveiligheid WÊKmk Wethouder De Roos: vergelijking met ELTA-expositie Amsterdam houdt hal en atoominstituut over Spaans blad („Ya") over Nederland Ook mevr. Van der Storm kansloos op Wimbledon Toezicht van de S.E.R. vraagt comptabi 1 i teitsvoorscli riften Franse troepen trekken terug uit Tunesië Nog twee Europeanen bij de laatste zestien Invallers scoorden 308 tegen 123 Voor f 20,5 miljoen aan werken uitgesteld Denk aan Hongarije wmmmm VB VRIJDAG 28 JUNI 1957 PAGINA 9 Na vier jaar „Economische voorspoed AUTO'S MOGEN NIET OP STRAAT VERKOCHT WORDEN Nieuwe ontwikkeling Waardige afsluiting GOOD OLD JAROSLAV DROBNY, PROCES OVER GOEDKOPE DUITSE T.V.-TOESTELLEN Ha!! Dat is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol- Vrije drank. Daar knapt een méns van op.! Zó gezond en Verkwikkend Is alléén De lucht klaart op BRUG OVER RANDKANAAL BIJ ELBURG WORDT GEPLAATST OLYMPISCHE DAG Van Wissen en Louer i.p.v. Wilkes en Carlier Duels AustraliëAmerika Een tikje dramatiek ÉMitS ÉÉifSi ggË: (Van onze Amsterdamse redactie) Sinds vanochtend staan Amsterdam en Schiphol in het teken van „Het Atoom". I>e aanwezigheid van H.M. de Koningin, vertegenwoordigers van de regering, onder wie minister Cals, ambassadeurs van de deelnemende landen zoals België, Canada, Frankrijk, Engeland, Luxemburg, Noorwegen, Amerika en Zwitserland en tal van andere hooggeplaatste personen en genodigdenin totaal ruim 500 gasten opende Z.K.H. Prins Bernhard in zijn functie van voorzitter van het erecomité de tentoonstelling met een symbolische „atomische" handeling. Tijdens de rondgang, die daarop volgde stelde minister Cals met een enkel woord de kernreactor van het type „swimmingpool", die uit Amerika betrokken is en na afloop van deze grootse expositie bestemd is voor de Technische Hogeschool In Delft, in werking. Het Kon. Paar was bij de ingang van de vernieuwde ICA-hal, die voor deze g legenheid een voorpremière beleefde, om dat ze pas volgende week in dienst zal worden gesteld, door een delegatie ver welkomd bestaande uit de heer A. B. J Prakken, waarnemend commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. G. C. van Willigen, burgemeester van Haarlemmer meer, mr. A. de Roos, loco-burgemeester en wethouder van onderwijs van Am sterdam, de heer E. Dellaert, directeur van Schiphol en de voorzitter mr. D. A. Delprat van de stichting „Het Atoom". Sietske en Mia Land, twee dochtertjes van de secretaris van de stichting boden H.M. bloemen aan, terwijl Michiel Erb de Koningin en Prins een catalogus over handigde. In de vestibule werden de leden van het dagelijks bestuur van de stichting en de regerings- en gemeente- gedelegeerden aan het Kon. Paar voor gesteld. Als eerste nam mr. Delprat het woord. Hij schetste de evolutie van de atoom wetenschap en verhaalde o.m. hoe vier jaar geleden het plan opkwam om met een grootse expositie de brede massa van ons volk vertrouwd te maken met de atoom-vraagstukken. Twee jaar geleden werd de stichting opgericht, veel plannen werden gemaakt en verworpen, maar ten slotte kwam men tot een resultaat. „Het is dringend nodig, dat aan brede lagen, ook van de Nederlandse bevolking, duidelijk wordt, dat op atoomgebied een evolutie aan de gang is, die, uiteindelijk tot ons voordeel, in toenemende mate het wereldbeeld zal beïnvloeden en die oris allen steeds sterker in onze bestaans voorwaarden zal gaan raken. Een uiter mate belangrijk aspect van deze ontwik- Het Madrileense blad „Ya" heeft een speciale uitgave gewijd aan Neder land naar aanleiding van het bezoek, dat vier hoge functionarissen van de Spaanse economische dienst aan Ne derland gebracht hebben. Op de eerste pagina, bij een artikel over de „eco nomische voorspoed van Nederland", is een foto afgedrukt van Prins Bern hard, die, aldus schrijft „Ya", een per soonlijke invloed heeft uitgeoefend op de ontwikkeling van de handelsbe trekkingen van zijn land met alle na ties en in het bijzonder met de Iberisch-Amerikaanse volkeren. Het nummer bevat verder een artikel van de Nederlandse ambassadeur te Ma drid, graaf van Rechteren Limburg, die de wens uitspreekt, dat Spanje een hechte hoeksteen zal vormen van de Europese economie en verklaart, dat de gehele Ne derlandse economie bereid is haar bij drage te leveren aan de economische ont wikkeling van Spanje. De directeur-generaal van de Spaanse industrie^ Jose Garcia Usano, breekt een lans voor de uitbreiding van de techni sche samenwerking tussen Spanje en Nederland, zoals b.v. op het gebied van de spoorwegen. Verder staan in het nummer artikelen over de reis van de Spaanse functionaris sen en over de Nederlandse industrie. De kantonrechter in Den Haag heeft gisteren in een schriftelijk vonnis de autohandelaar O. A. de V., naar de wens van de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, veroordeeld tot een boete van 20 omdat deze handelaar auto's te koop had aangeboden op de openbare weg. De handelaar, tegen wie dit proefproces Was gevoerd, bood zijn wagens aan op een parkeerterrein, dat tegenover zijn garage aan de Noordwal in Den Haag ligt. Maar in artikel 25 van de marktverordendng is voor de verkoop van tweedehands auto's een plaats aangewezen bij de Herman Consterstraat, waar iedere vrijdagavond een automarkt wordt gehouden. De verdediger van de garagehouder had de rechtsgeldigheid van de bepaling in de algemene politieverordening, welke nu overtreden is, bestreden, omdat deze 'de rechten van auto-eigenaars te veel zou beknotten. De kantonrechter kon opvatting echter niet delen. keling ligt in het ontsluiten van nieuwe energie-bronnen, waardoor vooral in West-Europa een dreigende stagnatie van de welvaartsgroei zal kunnen worden voorkomen. De thans gebleken mogelijkheden tot verandering van natuurkundige eigen schappen zullen, naar het zich thans laat aanzien, nog in een veel breder vlak prak tische toepassing vinden, waarbij industrie en transport, landbouw en geneeskunde voor penetratie zullen open staan. Ver nieuwingen en omwentelingen waartoe deze ontwikkeling aanleiding zal geven, zulten naar wij thans reeds mogen nopen als evenzovele verbeteringen in onze levensomstandigheden mogen worden begroet aldus mr. Delprat. Mr. de Roos uitte zijn waardering voor de goede samenwerking van bedrijfslei ders, geleerden, technici, architecten en kunstenaars, die samen deze grandioze ex positie hebben opgebouwd. Hij herinnerde aan het bedrag van ƒ6,5 miljoen dat de gemeente beschikbaar had gesteld en sprak vervolgens over de moeilijkheden terreinkeuze, een probleem, dat zal bliiven bestaan zolang de nieuwe ten toonstellingsterreinen met bijbehorende Bebouwen (het nieuwe RAI) in Amster dam-Zuid er nog niet zijn. De keuze was des te moeilijker, aldus de loco-burge- meester, omdat de gemeenteraad er terecht van is uitgegaan, dat het op te richten gebouw een blijvende bestemming zou moeten krijgen en een economoisch rendement zou moeten opleveren. (Zoals bekend wordt de hal na de expositie be nut o.m. als luchtvaartmuseum en gara ge. Red.). „Voor de tweede maal In de geschiede nis heeft Amsterdam het voorrecht de stoot te kunnen geven aan de ontwikke ling van massale belangstelling voor een nieuw stuk techniek en de daaraan ten grondslag liggende wetenschappelijke vraagstukken. De eerste maal was het de luchtvaarttentoonstelling, de onvergetelij ke „ELTA", die de interesse voor de luchtvaart bfl duizenden heeft gewekt. Thans wordt op het grote Nederlandse luchtvaartcentrum, dat indirect het resul taat van bedoelde gewekte belangstelling is geweest, voor het eerst een groot opge zette impuls gegeven voor het ontstaan van aandacht en interesse voor een nieuwe energiebron, welke een stormachtige ont wikkeling tegemoet gaat „Zoals de „ELTA" het sein voor een nieuwe ontwik keling heeft gegeven, zal, naar ik ver wacht. „Het Atoom" de start zijn voor een ontwikkeling op een ander wellicht nog belangrijker gebied". Mr. De Roos wees er op, dat Amsterdam al eerder iets aan kernsplitsing gedaan had. Reeds kort na de oorlog is in de Watergraafsmeer het Kernfysisch Insti tuut opgericht, waaraan altijd de namen van prof. Bakker en prof. Aten als pio niers verbonden zullen huiven. Met het laboratorium voor Massa-spectografie van porf. Kistemaker levert de hoofdstad een importante bijdrage aan de ontwikkeling van de met de kernsplitsing samenhan gende wetenschappen. „Het Atoom" vormt een waardige af sluiting van het achter ons liggende tijdperk en er ontstaat zelfs een nieuw perspectief wanneer straks de appara tuur van een openbaar voorlichtings instituut over atoomenergie uit de ten toonstelling overgebleven zal zijn en een geschikte behuizing zal hebben gevon den, aldus de loco-burgemeester. Prins Bernhard hield vervolgens een toespraak, waarin hij o.a. wees op de noodzaak van internationaal samengaan en samenwerken. „In ons land is het twij felachtig of we alle projecten, die op dit gebied wenselijk zijn, kunnen financieren en zelfs het onderzoek is een zware last op onze schouders. Dit betekent, dat het succes van alle plannenmakerij geheel af hankelijk is van samenwerking tussen re gering en particulier kapitaal en tussen de verschillende landen. Veel is in dit op zicht al gedaan, maar er is nog veel meer nodig. In zekere zin is deze tentoonstelling een uitstekend voorbeeld van dit internatio nale samengaan. Zoals u zult zien vertelt deze tentoonstelling de geschiedenis van het atoom, voor zover we die op het ogen blik kennen. Zeven landen hebben mee gewerkt om deze geschiedenis zo volle dig mogelijk te maken en vele concurre rende industrieën in deze landen hebben gaarne hun best gedaan om dit doel te helpen bereiken", aldus Prins Bernhard Het Koninklijk Paar werd daarna over de expositie rondgeleid. Ir. Erp begeleid de H. M., terwijl prof. Woldring de Prins onder zijn hoede nam. Tegen één uur ver trok het hoge gezelschap weer naar Soest- dijk. door zijn nederlaag tegen Cooper een 'einde aan Wimbledon-carrière? De verkoop van televisietoestellen en de wijze, waarop met deze apparaten wordt geadverteerd, was het onderwerp van een kort geding, dat gistermorgen voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft gediend. Een Amster dam-se handelsonderneming, die televisie toestellen rechtstreeks uit Duitsland be trekt, heeft door middel van advertenties Sn de dagbladen deze toestellen (Gründig) met 20 pst. korting te koop aangeboden. Een andere handelsonderneming uit de hoofdstad (eiseres), die dit merk toestel len ook verhandelt, maar tegen een ho gere prijs, maakte bezwaar tegen wat zij noemde „misleidende voorlichting aan het Publiek". De president merkte op, dat in het al gemeen niet zozeer de artikelen als wel de steller van de advertentie bij een der gelijke handelswijze in diskrediet werd gebracht. Hij vond de advertentie niet uitgesproken misleiden*} en zag er geen onrechtmatige daad in. De raadsman van gedaagde, mr. J. H. Jonker toonde aan, dat er van misleiding Seen sprake was, aangezien in de adver tenties de typenummers van de toestel len duidelijk waren vermeld. De toestel len die door gedaagde in de handel wor den gebracht, zijn moderner dan die van ?'seres. Wekt deze advertentie een on luiste indruk? zo vroeg mr. Jonker zich at- „Ik geloof dat het publiek het niet 2o opvat". Uitspraak woensdag a.s. In een bespreking van de commissie Financiën Bedrijfslichamen van de S.E.R. met een ruime vertegenwoordiging van produktschappen is de bedoeling van de ontwerp-verordening Financiën Bedrijfs lichamen op een aantal punten, waarom trent bezwaren bestonden, naar tevreden heid verduidelijkt. Op enkele andere pun ten is aan bezwaren geheel of ten dele tegemoet gekomen door formulering van een nadere of aanvullende redactie. Een aantal punten is overgebleven, ten aan zien waarvan bij bepaalde produktschap pen bezwaren blijven bestaan. De com missie meent hieraan niet te mogen tege moetkomen, omdat zij de desbetreffende voorschriften voor een doelmatig toezicht onmisbaar acht. In de bespreking, zo wordt verder mee gedeeld, is er namens de commissie op gewezen dat het duidelijk moet zijn. dat ten aanzien van de financiën van pro duktschappen andere verhoudingen zijn ingetreden. Van de financiën van de voor malige bedrijfschappen, waarin miljoenen 1 omgingen, werd geen openbare verant woording afgelegd. De wet B. O. vraagt een andere behandeling van deze zaken, o.a. een toezicht door de S.E.R. Bij dit toezicht zal de S.E.R. zich o.a. tot taak hebben te stellen, te hoge heffingen, lei dend tot niet strikt noodzakelijke vermo gensvorming, te voorkomen en een wijze van verantwoording van het beheer te verkrijgen, welke de bedrijfsgenoot en andere belangstellenden duidelijk inzicht in de gang van zaken geeft. Deze gezichts. punten worden in het uitgangspunt der bezwaarden gemist. Het is uitdrukkelijk de bedoeling van de commissie geweest zekere eenheid van algemeen aanvaarde normen van beleid toegepast te krijgen, die toezicht en inzicht vergemakkelijken, doch tegelijkertijd de weg tot overleg voor bijzondere oplossingen open te houden. Drink fris. Drink vaker een fris-drank, QrJnk méér fris, KOOLZUURHOUDEND- ALCOHOLVRIJ ■rffttttkhting collectieve reclame il.b.QJi De Tunesische premier Boerguiba heeft in een radio-uitzending verklaard, dat Frankrijk cn Tunesië tot overeenstem ming zijn gekomen over een terugtrek king van de Franse troepen binnen een half jaar. Alleen de bases Auine, AÏbes, Gafsa, Sfax en Remada zullen Frans blij ven. De premier getuigde, dat dit akkoord zal bijdragen tot een gezondere verstand houding tussen Frankrijk en Tunesië. Hij verklaarde voorts, dat men niet eerder over besprekingen met Frankrijk aan gaande gemeenschappelijke verdediging en een militair verdrag zou denken voor dat alle Franse troepen, „afgezien van Bizerta", het Tunesische grondgebied zul len hebben verlaten. (Van onze correspondent) In de tweede helft van juli zal over het randkanaal te Elburg een beweegba re brug worden aangebracht. Het zal ech ter dan nog wel enige weken duren, voor dat deze nieuwe brug in gebruik kan wor den genomen. In verband hiermede wor den belanghebbende schippers erop gewe zen, dat gedurende deze periode de door- vaarthoogte zal zijn beperkt tot ongeveer 5 meter. Hoger reikende vaartuigen zul len de haven van Elburg dus alleen kun nen in. en uitvaren in noordelijke rich ting (Roggebootsluis bij Kampen). In het Nederlands elftal, dat op de Olympische dag tegen de Duitse club Schalke '04 speelt, zijn twee wijzigin gen aangebracht. Faas Wilkes, die door het publiek als dechtbinnen was gekozen, wordt ver vangen door Van Wissen, terwijl Car lier, die als linksbuiten stond opge steld, wordt geremplaceerd door Louer. (Van onze tennis-medewerker) WIMBLEDON, donderdag Voor wie zich kon losmaken van de vele, vele details was het tennisfilimbeeld van Wimbledon opnieuw zoals het gisteren was: hier en daar een verrassing; hier en daar, internationaal beschouwd, sterk spel. Een top bereikte alleen de warmte, welke op die bannen welke omsloten zijn, zoals de beide centrecourts, tot zengende hitte, tot een beproeving werd. Een beproeving welke bij de fysiek niet ai te sterke mej. Mortimer, pas in het voorjaar voldoende hersteld om weer wedstrijden te spelen, de intense vechtlust waarom ze bekend en gevreesd was, temperde en haar tegen een veel jongere tegenstandster tot capituleren dwong. Zij was de tweede „geplaatste", die de laatste acht niet bereikte. De forse Tsjechische mej. Pucejova was de derde. En we zjjn nog niet tot de laatste acht toe. Die worden pas in de komende, vierde, ronde bepaald. zij in Nederland ooit gedaan hebben. Iets meer „push" aan het net van mevr. Van der Storm, iets sneller nemen en wat la ger dalende drives van mevr. Thung en de kansen welke in de 4—6 8—10 verbor gen waren, zouden misschien tot winst ge worden zijn. Maar nu ging een game bij 20 in de tweede set en 40.0 toch nog verloren, nu ging ook de kans op 5—3 ten onder. Toch, het was een verrassing onze speelsters zó te zien spelen. Van de zestien spelers die zich in de vierde ronde hebben gespeeld, ztjn er vier uit Amerika, zeven uit Australië, twee uit Zweden, twee uit Engeland en één Venezolaan. In die zestien komen zeven geplaatsten voor, nog altijd is Richardson de enige, die zijn papieren kansen niet op het veld realiseerde. Van die zeven gfeplaatsten werd er in feite geen enkele ernstig be dreigd. Fraser mocht dan vijf sets nodig hebben om de felle Brit Davies te ver slaan, indien hij niet om een of andere reden zijn concentratie had verloren, had hij na de 62 63 de volgende sets niet met 1—6 1—6 verloren; dit nodeloze be wees hij in de vijfde set toen zijn service, zijn goed positie-kiezen, zijn uitnemende Kansloos verslagen in het enkelspel werd mevr. Thung, eervol verloren zij en mevr. Van der Storm in het dubbelspel. Het kansloze van mevr. Thung stond voorshands vast, immers tegen de als no. 5 geplaatste sabelhouwster mej. Hard. Mevr. Thung heeft de slagen niet om het riskante en vaak overmoedige netspel van een Hard te breken door passerende dri ves. Zij was ook, afgezien hiervan, een tempo langzamer, in lopen en in slaan. Niettemin heeft zij tot het einde dapper volgehouden, de strijd voerend van een desperate tegen overmacht. Haar oogst was twee games 1—6 1—6. Zij kan er op bogen eenmaal de forse service van de Amerikaanse doorbroken te hebben. Kansloos bleek het dubbelspel geens zins te zijn. al stonden er twee op papier, zoveel sterkere tegenstandsters tegenover de onzen: mej. Armstrong, die mej. Puce jova had geveld, en mej. Hellyer die zich zo goed tegen mej. Gibson had gevochten. Maar tegen de „two up" formatie van deze twee bleek „one up" toch in het nadeel te zijn, hoeveel beter zij ook speelden dan delegatie van Amsterdamse burgers, geboortig in Hoornvertrokken gistermorgen naar Hoorn, ter bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan. Voor het vertrek werd een oorkonde overhandigd aan Jan Pietersz. Coen, voor de burgemeester van Hoorn, namens het gemeentebestuur van Amsterdam. Mr. Mijk- senaar leest de oorkonde voor, die hij even later aan Jan Pietersz. Coen zal overhandigen. (Van onze oireketmedewerker). HAARLEM, donderdag De vele liefhebbers van ,,the King of Games", die op deze dag naar Haarlem waren getrokken om de grote wedstrijd tussen het Nederfands elftal en het West indische testteam tte gaan zien, zijn niet bedrogen uitgekomen. Zoals te verwachten viel, heeft het de Westindische cracks ditmaal echter zonder de drie W's, Gil christ, Ramadhin en Valentine weinig moeite gekost een overwinning op het Nederlandse elftal te behalen. De innings van West-Indië, waarbij niet minder dan 308 runs op het bord verschenen, blonk uit door waarlijk bright cricket, waarbij niet minder dan acht zessen en ruim dertig vieren van de bats kwamen. De Westindische captain John Goddard won de toss en verkoos batten, hetgeen het onbevangen spelen ongetwijfeld stimu leerde. Het openingspaar Ganteaume en Pairaudeau werd spoedig gescheiden, toen Ganteaume (10) op het bowlen van Van Staay formidabel aan de boundary door Vriens werd gevangen. De gasten hadden enig respect voor Glerum, die echter na zeven over werd gechanged door Vriens. De hardhittende Garfield Sobers èn Pai raudeau, die inmiddels was ingespeeld, bleken met de ballen van Vriens, die van daag zijn lengte moeilijk kon vinden, weinig moeite te hebben In de achtste over van Vriens werden liefst 22 runs op hem gescoord. Op 118 werd Pairaudeau door De Villeneuve gevangen op een mooie bal van Leeftink. die met 4 voor 35 bijzonder op dreef "'as. Samen met (Van onze Haagse redactie) Bjjna de helft van de Nederlandse gemeenten heeft gehoor gegeven aan de oproep van de A.N.W.B., mede te werken aan een enquête met betrekking tot de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de verkeersveiligheid. Uit deze voorlopige opgave blijkt, dat in totaal 404 werken voor onbepaalde tijd zijn uit gesteld of naar volgende begrotingsjaren zijn verschoven. In totaal is hiermee een bedrag van ruim 20,5 miljoen gulden ge moeid. De A.N.W.B. constateert, dat deze 'be zuinigingen catastrofale gevolgen voor de verkeersveiligheid gaan aannemen. Op het gebied van de rekonstructie van wegen zijn 180 objecten uitgesteld, voorts is de aanleg van 16 rijwielpaden, de bouw van 34 bruggen, de aanleg van 9 autobus- stations en parkeerterreinen naar een latere datum verschoven. Verbeteringen aan kruispunten, boch ten, trottoirs, spoorwegovergangen, weg dekken en de aanleg van 13 nieuwe wegen zijn eveneens getroffen door deze maat regelen. Hierbij dient opgemerkt, dat de drie grote gemeenten in het westen van het land en de provinciale waterstaten geen gegevens aan de A.N.W.B. hebben verstrekt, zodat het beeld nog aanzien lijk ongunstiger is. Kanhai (88) bracht Sobers het totaal op 173 toen deze door Leeftink werd ge- cleaned. Zijn schitterende century (101, waaronder 4x6 en 13 x 4) was in 78 minuten gescoord. Vlak na hem vielen de divkets van Smith (1) en Atkinson (8), zodat de lunch kwam op 191 voor 5. Kanhai en aanvoerder Goddard speel den vervolgens met de Nederlandse bow lers. In minder dan geen tijd wees de telegraaf 263 urns aan toen Kanhad een bal van Van Staay mistimede en in bet verre veld door Gallois werd gevangen. Spoedig werd hij gevolgd door Goddard, die door Colthoff achter de palen werd ingerekend: 271. Ook Alexander (1) viel aan de handen van Colthoff ten prooi. Van Arkel bleek een gelukkige change- bowler te zijn en cleande manager De Caires (2). Toen Hall (8) vliegensvlug door Colthoff werd gestumped, was het met de Westindische innings gedaan. Totaal 308. Dat de Nederlandse batslioden moeite zouden hebben met de Westindische aan val stond vast, doch toen Gallois (2) reeds in de tweede over door Atkinson werd gebowled en ook Stolk (8) bij een stand van 15 door dezelfde bowler werd ge- cleaned, zag het er somber uit. Een uit stekend spelende Van Arkel (12) en de geroutineerde VRA'er Glerum (10) hielden hun wicket op. totdat Glerum op een schitterende bal van Sobers door Gan teaume werd gevangen. Peter van Arkel en Van Manen, die inmiddels verbonden was van een hoofd wond, veroorzaakt tijdens het fielden door een gemistte vang op Pairaudeau, hielden moedig stand tot de thee. Vlak daarna werd Van Arkel wederom door Atkin son gecleaned. Alle ogen waren gericht op Wally van Weelde, doch deze kwam, zag en sloeg de tweede bal recht in han den van de goed op square-leg opgestelde Dewdney. Reeds diverse malen heeft men Wally van een hook, die niet tot zijn sterkste slagen behoort, zien sneuvelen. De Villeneuve (7) batte goed, doch werd overmoedig, waardoor hij op het bowlen van de lefthanded spinbowler Sobers door Alexander werd gestumped. Colthoff (20) kwam zijn clubgenoot Van Manen enige steun geven. Samen voerden zij de score op. 91 wees het scorebord aan, toen Van Manen door Smith, die ditmaal met de bal meer succes had dan aan bat, werd gebowled. Lèefttnk bracht het ook niet verder dan 5 runs en werd na door captain Goddard te zijn gemist door Sobers gevangen, spoedig gevolgd door Colthoff, die een bal van Atkinson over de boundary dacht, doch veilig door Kanhai werd Ingerekend. De bowlers Vriens en Van Staay maak ten een gezellig slot aan deze onvergete lijke cricketdag. Met de enige Neder- landse zes nam Vriens revanche voor de 106. runs, die in de 12 door hem gebowlde overs op hem werden geslagen. Met 13 bleef hij not out. Ook Van Staay (11) kwam nog in de dubbele cijfers, doch ook hij strandde op het bowlen van Atkinson en werd door Sobers, die een prachtige allround prestatie leverde door 2 wickets te nemen, 2 catches te maken en niet te vergeten een sublieme en knalharde century te scoren. Het einde van de Nederlandse innings en daarmede van de eerste, doch hopelijk niet de laatste match tegen West-Indië kwam op 123 West-Indië: 308, Pairaudeau 39, Gan teaume 10. Sobers 101, Kanhai 58, Goddard 60 (Glerum 0 voor 61, Van Staay 4 voor 78, Vrjens o voor 106, Leeftink 4 voor 35, Van Arkel 2 voor 12). Nederland: 123, Van Arkel 12, Glerum 10, Van Manen 30, Colthoff 20, Vriens 13 not out, Van Staay 11 (Dewdney 0 voor 10, Atkins 6 voor 54, Sobers 2 voor 21, Smith 2 voor 33). lobs (ja, die onnozele slag telde geducht mee, vooral door de wonderlijke precisie waarmee Fraser deze speelde) de inspira tie waarmee Davies in die twee gewon nen sets had gespeeld, totaal deed verdro gen. Flam mocht zijn eerste set tegen Bri- chant verliezen als een beginner zo onze ker hij scheen een hartig woordje tot zich zelf gesproken te hebben, want daarna was het tactische manoeuvre-spel la Tra- bert, gebaseerd op plaatsen en niet op vaart, sterk. En Hoad, spelend tegen een A.merikaan van het tweede plan (interna tionaal dan), scheen tussenbeide te ver geten dat hij een wedstrijd te Wimbledon speelde, zo nonchalant, hinderlijk soms was zijn spel, zijn houding tegen Lesch. Hij had sneller, veel sneller kunnen winnen dan met 6—3 9—7 6—4. Heel, heel anders speelde Cooper, de andere Austra liër. Een en al concentratie- op elke slag, draaiend, wendend, richtend als een rus tige bokser. En op de juiste momenten met een punch, een harde rechtse, oh! De Franse no. 1, Haillat, kreeg zes games in de drie sets. Seixas, de tacticus, won in vier sets van de Japanner Kamo, maar er waren momenten in zijn spel die herin nerden aan Drobny: for whom the bell tollsDe verschijning voor het eerst van een Venezolaan in de laatste zestien is minder te danken aan de verrassende verschijning van een groot speler dan wel aan een gelukkige loting. Ja, dit beleefden de speelster, de Britse Mortimer, en het publiek dat haar zo gaarne zag winnen. Na een uitschakeling van enkele maanden was zij fit, maar niet „match-fit". En daarvan maakte de 18- jarige Amerikaanse, mej. Fageros, hoe jong ook, goed gebruik. Zij riskeerde niet •aan het net gepasseerd te worden, zij ris keerde een drive-duel, ondanks de voor malige sterkte van mej. Mortimer op dit punt. Zij wisselde haar drives beter in lengte en spreiding. Zij had iets minder intense wil, maar in dit riskante duel was de speculatie op de minder sterke fysiek van de Engèlse tenslotte juist. Met uiter ste inspanning deed mej. Mortimer bij 25 driemaal een matchpoint te niet, maar op het vierde sloeg zij, machteloos, een dubbele fout. De uitslagen waren Herenenkelspel, derde ronde Cooper (Austr.) versl. Haillet (Fr.) 60 62 64; Hoad (Austr.)- versl. Lesch (Am) 63 97 64; Emerson (Austr.) versl. Sirola (It.) 6—3 2—6 6—1 6—4; Rose (Austr.) versl. Froesch (Zwits.) 6—2 6—4 6—2; Fraser (Austr.) versl. Davies (Eng.) 62 63 1—6 1—6 6—2; Seixas (Am.) versl. Kamo (Jap.) 6—2 6—2 5—7 6—3; Flam (Am.) versl. Brichant (B.) 16 62 61 64; Green (Am.) wint van Stewart (Am.) 64 door Stewart opgegeven; Candy (Austr.) versl. Mills (Eng.) 2—6 6—2 6—3 6—4; Pat ty (Am.) versl. Franks (Am.) 64 63 64; Davidsson (Zw.) versl. Schwartz (Am.) 6—1 64 7—5; Pimentel (Peru) versl. Ulrich II (Den.) 6—2 6—2 3—6 6—2; Schmidt (Zw.) versl. Remy (Fr.) 64 6—1 16 16 64; Anderson (Austr.) versl. Nielsen (Den.) 79 62 60 46 63; Wilson (E.) versl. Mulloy (Am.) 46 6—3 6—3 7—5. Damesenkelspel, derde ronde mej. Hard (Am.) versl. mevr. Thung (Ned.) 61 61; mej. Brough (Am.) versl. mej. de la Courtie (Fr.) 62 60; mevr. Bre wer (Berm.) versl. mevr. Robson (N.-Z.) 61 62; mej. E. Buding (D'l.) versl. mej. Haydon (E.) 36 64 63; mej. Fageros (Am.) versl. mej. Mortimer (Eng.) 63 46 63; mej. Reyes (Mex.) versl. mej. Arnold (Am.) 63 6—3; mej. Bloomer (Eng.) versl. mevr. Rook (Eng.) 61 62; mej. Morrison (N.-Z.) w.o., mej. Curry te ruggetrokken; mej. Armstrong (Eng.) versl. mej. Pucejova (Tsj.) 64 16 61; mej. Hoahing (E.) versl. mej. Knight (E.) 63 61; mej. Gibson (Am.) versl. mej. Hellyer (Austr.) 64 62; mevr. Pratt (Am.) versl. mevr. Fancutt (Z. A.) 64 63; mevr. Knode (Am.) versl. mevrouw Chatrler (Fr.) 6—0 6—2. Damesdubbelspel, eerste ronde i mej. Armstrong en mej. Hellyer versl. mevr. Van der Storm en mevr. Thung 64 108. Herendubbelspel, eerste ronde Bric- naht en Washer versl. Remy en Molinari 63 62 64; Hoad en Fraser versl. Hu- ber en Saiko 60 61 75; Franks en Green versl. Krishman en Kumar 57 64 63 64; Becker en Howe versl. Borotra (ja, waarlijk, Borotra) en Dar- mon 60 62 61, Gironummer Ned. Rode Kruis Den Haag 777 Gironummer r.-k. Huisves tingscomité, Den Bosch 34348. Gironummer Nationaal Comité Hulp aan Hongaarse Volk Amsterdam: 999 V s, v- •v s a»' Fragment van een century: de Westindische batsman Car field Sobers op u-eg naar zijn 101.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9